Wijkbeheer laakt houding politie Expositie voor een dag Sebastiaan Spit vangt de onstoffelijkheid in verf PZC Boekje over schapen in de Zak Verkiezing Kamer van Koophandel loopt uit op chaos 14 Discussie na onrust tijdens oud en nieuw in Arnemuiden Spit nieuwe directeur van MIKV vanaf 5 jan. korting tot 50% DE NORFIAFR kunst cultuur vrijdag 4 januari 2002 door Jacques Cats ARNEMUIDEN - De politie heeft tijdens de jaarwisseling in Arnemuiden juist gehandeld. Dat vindt P. Bruinooge, waar nemend burgemeester van Mid delburg, voor zover hij de situa tie kan inschatten. Arnemuidse wijkbemiddelaars verwijten de politie een te slappe opstelling. Districtschef J. Dalebout wilde gisteren zelf niet reageren. Hij laat via politievoorlichter J. van Mourick weten eerst met de wijkraad te willen praten. Daarbij zijn ook jeugdzorg functionarissen van de politie aanwezig. De aanpak van de si tuatie moet volgens de voorlich ter meer structuur krijgen en niet alleen gericht zijn op de jaarwisseling. Leden van de wijkbeheergroep Arnemuiden hadden in de loop van oudejaarsdag al benadrukt dat het gedoogbeleid van het ei eren gooien door tientallen jeugdige dorpelingen verkeerd zou uitpakken. „Wij bemerkten toen een terughoudendheid bij de politie", meldt groepslid C. Grootjans. „Toch hebben wij volgehouden: dit gaat escale ren! Als de eieren op zijn komen de bierflesjes aan de beurt. Maar de politie kijkt liever eerst de kat uit de boom. Het is voor ons dubieus waar ze de grens trekken." Halve waarheid Volgens Grootjans vertelt voor lichter Van Mourick de halve waarheid over de brand bij het station: „De autobanden lagen niet op het Stationsplein, maar waren tegen de gevel opgesta peld." Loco-burgemeester Bruinooge, die in de nieuw jaarsnacht even poolshoogte nam in Arnemuiden, haalt er de aanloop tot de jaarwisseling bij „Als er plotseling autobanden opduiken, lagen die ergens op geslagen. Dat moeten ook vol wassenen hebben geweten. Die dragen daarmee verantwoorde lijkheid. Het is te gemakkelijk om te zeggen: de politie had dit of had dat moeten doen." Vanuit de wijkbeheergroep wordt met een beschuldigende vinger ge wezen in de richting van super marktuitbater Van O verveld. Daar zou de jeugd eieren heb ben ingeslagen. „En niet zo maareen doos j e om oliebollen te bakken. Er wordt al gesproken over 1500 eieren." „Zoveel waren het er zeker niet", reageert winkelier Van Overveld. Hij heeft niet willen ingrijpen toen er massaal werd ingekocht. Van Overveld kijkt wel uit. Dat heeft hij een paar jaar geleden ook al eens gepro beerd toen de jeugd tijdens de jaarwisselingen grote hoeveel heden eieren kwam kopen. Hij stak daar een stokje voor. Een paar dagen later lag zijn win kelruit aan diggelen en waren zijn autobanden lek gestoken. Loco-burgemeester Bruinooge valt de politievoorlichter ten dele bij als die volhardt dat het naar Arnemuidse begrippen een rustige j aarwisseling is geweest: „Het is een paar jaar heel erg rustig geweest in Arnemuiden. Dat 'heel erg' mag er nu wel af." De wijkbeheergroep stuurt aan op overleg met de korpsbeheer der over de uit te stippelen be leidslijn. Voorts wordt bezien of preventieve acties mogelijk zijn en welke stappen kunnen wor den genomen om de ouders be wust te maken van hun verant woordelijkheden. Daarnaast dient de jongeren besef te wor den bijgebracht van de angst en onrust die ze met hun optreden onder de bevolking zaaien. door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Met enige regel maat verschijnen er boeken over de Zak van Zuid-Beveland. Tot op heden be steedde echter nog niemand aan de band die het landschap met schapen had. Het eerste schaap is nu over de dam, met het boekje Schapen en Men sen maken de Zak van Zuid-Beveland. De Zak van Zuid-Beveland is een groe ne enclave in het hart van Zeeland. In geklemd tussen kassen in het oosten en industrie in het westen en noorden. He laas dreigt het gebied meer en meer dicht te slibben met allerlei bouwsels, zoals loodsen, fruitkappen en huizen. Het wordt steeds drukker in de Zak. Dat tast niet alleen het landschap aan, maar vormt ook een bedreiging voor het voortbestaan van de Zeeuwse schaaps kudde. De dieren hebben rust en ruimte nodig en hebben geen behoefte aan meer verkeer. Het is verstandig om daar rekening mee te houden; de kudde is voor natuur en recreatie een belangrijk gegeven. Deze hartekreet uitte Mieke Tinge don derdagbij de presentatie van het boekje Schapen en Mensen maken de Zak van Zuid-Beveland. Samen met bestuurs lid Hans Pot van de stichting Zeeuwse Schaapskudde stelde ze deze gids voor het gebied rond de schaapskooi en het bijbehorende informatiecentrum sa men. Dat gebeurde met steun van sponsors en subsidie in het kader van de regeling Kuddes schapen vormen een herkenbaar element in het landschap van de Zak van Zuid-Beveland. foto Willem Mieras Waardevol Cultuurlandschap. „Waar om weer een boekje over de Zak? Er is toch alzo ontzettend veel over", zei Pot. Hij maakte duidelijk dat onder veel be zoekers van de schaapskooi (jaarlijks circa 20.000) waag was naar een speci fieke uitgave over de schaapskooi en de direct omringende streek. „De Neder lander wil graag van een bezoek iets meenemen." Het is een gat in de markt, constateerde secretaris A. Witte van de Zeeuwse Schaapskudde. Hij zag de uitgave van het boekje ook als een eerbetoon aan de scheidende voorzitter van de stichting, oud-burgemeester J. Mandos van Bor- sele, die zich sterk heeft gemaakt om van de schaapskooi een aantrekkelijk bezoekerscentrum te maken. Mandos kreeg dan ook het eerste exemplaar. In Schapen en Mensen maken de Zak van Zuid-Beveland wordt aandacht besteed aan het ontstaan van het land schap, de bloemdijken, de schapen en de kooi en het informatiecentrum. Ook staan er twee wandelroutes en een fietsroute vanuit de schaapskooi in, en zijn ideeën en praktische tips opgeno men. Als bijlage is bijgevoegd de nieu we wandelroute langs heggen en over dijken, die de Vereniging Natuurmonu menten door het zogenaamde heggen- reservaat heeft uitgestippeld. Tijdens de presentatie in het informa tiecentrum hield A. Beenhakker van de heemkundige kring de Bevelanden een inleiding over het ontstaan van de we len op Zuid-Beveland. Deze oude kolk- gaten, ontstaan na een dijkdoorbraak, zijn voox-al in de Zak opvallend aanwe zig. Beenhakker wees erop dat de welen zijn ontstaan tegen de wil van de men sen in. Nu worden ze als een waardevol element in het landschap ervaren en worden ze gekoesterd. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het algemeen bestuur van de Kamer van Koophandel Zeeland heeft gis teren tijdens een chaotische ver gadering voorzitter L. van Gel der herkozen voor vier jaar. Ook is een nieuw dagelijks bestuur benoemd. Door een achterhoe degevecht met het CNV en de werkgevers is de FNV uit het be stuur geknikkerd. De FNV is ge tergd en bezint zich op de cen trale samenwerking met CNV en werkgevers. Het bestuur van de Kamer van Koophandel is een afspiegeling van de achterban. Het Midden- en Kleinbedrijf Zeeland (MKB), de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging en de werkne mersorganisaties (FNV, CNV en de Unie) vaardigen elk tien mensen af, zodat er in totaal dertig leden zijn. Dat algemeen bestuur kiest eens in de vier jaar een voorzitter en een dagelijks bestuur. Direct aan het begin van de be stuursvergadering ontstond gisteren een gespannen sfeer. Algemeen bestuursleden na mens de werknemersorganisa ties dienden een voorstel in waarin stond dat de voorzitter voortaan iemand moet zijn die zitting heeft in het algemeen be stuur. „Wij zijn principieel tegen een voorzitter van buitenaf", ver duidelijkte secretaris A. Dekker van het regiobestuur Zuidwest Nederland van de FNV. „Het gaat niet om de persoon, maar om het principe. Vaak is de voorzitter iemand met een werkgeversachtergrond die (vervroegd) met pensioen is. Het gaat om belangen.Het voorstel haalde het niet. Vervolgens werd de vergadering een aantal keer geschorst omdat er grote onduidelijkheid was over de te volgen procedures om een nieu we voorzitter te kiezen. Na de herverkiezing van Van Gelder, ontstond een nog grimmiger sfeer bij het benoemen van een nieuw dagelijks bestuur. Algemeen bestuursleden na mens de BZW kozen aanvanke lijk voor andere dan de vooraf met de secretaris afgesproken kandidaten. Na een schorsing en een interventie van BZW-se- cretaris A. Saman, liepen de be stuursleden weer in het gelid. Grote consternatie ontstond toen na de stemming bleek dat er in het dagelijks bestuur van de Kamer geen vertegenwoordi ger meer zit van de FNV en wel van het CNV. „Deze gang van zaken lijkt helemaal nergens op", reageerde Dekker kwaad na afloop. „Voor de vergadering hebben de secretarissen van MKB Zee land, BZW en FNV intensief met elkaar overlegd over de te vol gen procedures. We hebben met elkaar afgesproken wiens kan didaten we zouden steunen. Dat is afgestemd met de vertegen woordigers in het algemeen be stuur. Als zij zich er vervolgens niet aan houden en zelf andere kandidaten gaan steunen - wat dus is gebeurd bij bestuursleden van MKB en BZW - ontstaat de ze chaos." Dekker vervolgde: „Uit de stemverhoudingen kan ik op maken dat de kandidaat van het CNV door de werkgevers is ge steund. Doordat het CNV voor de vergadering onbereikbaar was om afspraken te maken, is deze pijnlijke en onwenselijke situatie ontstaan. De grootste vakbond zit nu niet meer direct aan tafel en staat daardoor op grotere afstand van het bestuur van de Kamer. Dat is ronduit slecht." Dekker gaf aan dat het gevolgen gaat hebben voor de verhoudingen tussen werkge vers en werknemers in Zeeland. „Vooral op centraal niveau zul len we ons bezinnen over de samenwerking met CNV en werkgevers. Dan moet je bij voorbeeld denken aan het geza menlijk optrekken binnen de Sociaal Economische Consulta tie Groep die Gedeputeerde Staten adviseert in belangrijke sociaal-economische vraag stukken." Aanwezige oud-leden van het algemeen bestuur en vertegen woordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties waren stomverbaasd over het verloop van de vergadering, stelden dat 'zoiets nog nooit is gebeurd' en spraken zelfs over een 'amateu ristische gang van zaken'. IPilfPl& :--'i Werk van de kunstschilder Sebastiaan Spit >s momenteel te zien in de Middelburgse Galerie T. Hij hoopt dat zijn werk de kijker uitnodigt tot bespiegeling en meditatie. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vor ming (MIKV) krijgt op 1 februari een nieuwe di recteur: Sebastiaan Spit. Spit is beeldend kunste naar en tekenleraar in de Duitse stad Wuppertal. Hij vestigt zich binnen kort permanent in Vlis- singen. Sebastiaan Spit werd in 1958 geboren op Aruba. Hij volgde teken opleidingen aan de Hoge school Nijmegen en de Academie voor Beeldende Kunsten in Arnhem. Als directeur van het in de Kuiperspoort gevestigde MIKV volgt Spit Anneke van Dijk op, die met vut gaat. door Ali Pankow RENESSE - Jarenlang kwam haar werk niet verder dan haar eigen atelier of hooguit de wan den van familie, vrienden en kennissen. Sinds kort heeft Jet Steehouwer uit Serooskerke (S) de knop omgezet. Zij gaat vaker naar buiten treden met haar schilderijen want ze zijn het waard gezien te worden. Ze be gint echter bescheiden met een eendagsexpositie op zaterdag 5 januari in 't Opstapje, de ten toonstellingsruimte aan de ach terzijde van het dorpshuis in Renesse. Zelf spreekt ze over een ten toonstellingsreceptie waar ze alle bezoekers vanaf 's ochtends half elf koffie, thee of een drankje en een hapje serveert terwijl ze haar werk bekijken. Eigenlijk had ze best langer in 't Opstapje willen exposeren, maar de ruimte bleek maar één dag beschikbaar. Ze heeft de moeite van het inrichten er ech ter graag voor over. De afgelo pen zomer exposeerde ze voor de allereerste keer. Haar werk hing in restaurant De Zeeland- brug in Zierikzee. Het feit dat er twee schilderijen werden ver kocht en ze veel enthousiaste re acties ontving, heeft haar ge sterkt. Steehouwer schildert al sinds ze als zevenjarige met Sinterklaas olieverf en een setje penselen kreeg. Het bleef echter altijd hobby. „De kunstacademie be hoorde niet tot mijn wereldje", erkent ze. Wel volgde ze cursus sen om kennis te maken met ver schillende materialen en tech nieken. „Ik heb ook wel een paar aquarellen gemaakt, maar olie verf heeft mijn voorkeur. Het werk is fijner, echter en puur der." Ze schildert figuratief, maar ze houdt niet van gedetailleerd realistische afbeeldingen. Elke afbeelding krijgt een persoon lijke interpretatie, waarin voor al lichtinval een belangrijke rol speelt Mooi voorbeeld daarvan leveren haar schilderijen van de Zeelandbrug tijdens zonson dergang in een winters land schap. Met warme kleurcon trasten geeft zij een fraaie weergave van de oranje zonne gloed in combinatie met de ijzi ge watervlakte en het gestileer de brugsilhouet. Spaans landschap De natuur biedt Steehouwer een belangrijke inspiratiebron. Dat geldt zowel voor natuur- herwinningsgebied De Prunje vlak bij haar woonhuis, maar ook voor het noordwesten van Spanje waar ze regelmatig sa men met haar man vertoeft. Een groot doek van een Spaans sneeuwlandschap levert in 't Opstapje een mooi winters hoekje op. Bovendien geeft het een indruk van de muurschilde ringen waar Steehouwer zich tegenwoordig ook op toelegt. Een zomers tafereel levert een verstild haventje met visnetten in de gloed van de avondzon. „Ook dat is Spanje, maar zoiets zou je ook op Schouwen-Duive- land kunnen zien", constateert ze zelf. De expositie biedt ver der onder meer een nostalgische weergave van de scheepswerf Duivendijke in Bruinisse en een j guitig portret van Steehouwers zoon Ton. Ze waagt zich zelden aan portretten, maar voor hem maakte ze graag een uitzonde ring. (Advertentie) m«de ooststraat 8 domburg zie je dikwijls dat die wolk uit eindelijk niet meer is dan een dikke klont verf. Spit verstaat de kunst de onstoffelijkheid ge loofwaardig op het doek over te brengen." De schilderijen van Sebastiaan Spit zijn tot enmet 26 januari te bezichtigen. Zondag aanstaan de houdt Spit in de Middelburg se sociëteit De Vergenoeging aan de Gortstraat een inleiding over zijn werk (14.00 uur). In De Vergenoeging is zondag ook een installatie van Spit te zien, die de kunstenaar samen met Harry Vandevliet maakte. Daarnaast stelt Spit tot en met 19 januari werk tentoon in ex positieruimte GHL aan de Gra venstraat in Middelburg. Die expositie, getiteld Facetten, be staat uit kunstwerken op de grens van abstractie en concep tuele kunst. Openingstijden Galerie T: donder dag, vrijdag en zaterdag 11 toll 6.00 uur; openingstijden GHL: donder dag, vrijdag en zaterdag 13.00 tot 17.00 uur en op a fspraak. Er is deze maand geen Kunst- en Cultuurroute in Middelburg. Als alternatief voor deze route zijn de beide galerieën ook op zondag 6 januari geopend van 14.00 tot 17.00 uur. door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - De schilderij en van Sebastiaan Spit (Oranje stad, Aruba, 1958) zijn op het eerste gezicht realistische, na tuurgetrouwe afbeeldingen van wolkenpartijen. Toch noemt Spit zich liever een ab stract schilder. „Wie nog nooit wolken heeft gezien, ziet op mijn schilderijen alleen maar een grote vlek", vertelt hij. „En wolken op zich zijn ook ab stract; ze veranderen voortdu rend van vorm." Spit laat de wolken op zijn doe ken contrasteren met grote, een kleurige vlakken. Ook deze vlakken, dikwijls geschilderd in egaal hemelsblauw, zijn voor tweeërlei uitleg vatbaar, vertelt Spit. „Je kunt ze beschouwen als een vlak zonder meer. Maar je kunt ze ook zien als een ge bouw of een muur in het land schap. Mijn schilderijen gaan eigenlijk over schilderen en over de waarneming... De wolken zijn een verwijzing naar de grote zeventiende-eeuwse land schapsschilder Jacob van Ruys- dael - meester van de lage hori zonten en de indrukwekkende wolkenpartijen - en de vlakken roepen associaties op met Mondriaan." Spit wil dat zijn werk, op dit moment te zien in de Middel burgse Galerie T, de kijker uit nodigt tot bespiegeling en medi tatie. „Ik wil mensen het gevoel geven dat ze op hun rug in de zon naar de steeds van vorm veran derende wolkenformaties lig gen te turen terwijl ze zich on dertussen laten meeslepen door hun fantasie. Dat gevoel heeft ook met abstractie te maken." Wolken schilderen is geen een voudige klus. Kees de Valk, van wie op dit moment ook werk in Galerie T hangt in het kader van een presentatie van de Middel burgse Atelier Stichting MAS, legt uit waarom: „Wolken zijn onstoffelijk, ze bestaan louter uit waterdamp. Het is razend moeilijk om die onstoffelijk heid, die transparantie in verf te vangen. Vooral bij amateurs die een wolk proberen te schilderen Jet Steehouwer creëerde niet één van haar grotere schilderijen een sfeerfol winters hoekje in 't Opstapje in R< foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14