Minder vuurwerkklanten bij Halt Glenn nooit meer het ijs op 13 Slachter ontkent rol in fraude met paardencrematies Jonge egeltjes overwinteren in De Mikke Parkeerbeheer voorziet nog een drukke week Goese lokale partij LPG doet niet mee aan verkiezingen Voorlichting aan scholieren werpt vruchten af Gewonde bij Zeelandbrug Pillendealer krijgt zeven maanden BETAAL ZO SNEL MOGELIJK MET EURO'S. HET LIEFST GEPAST. Dode fazant gevonden in zak vuurwerk Kunstenares haalt 'kaasplak' weg uit raadzaal zeeuwse almanak Tweede jeugd MIDDEN vrijdag 4 januari 2002 door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - Vogel-en egelopvangcen trum De Mikke in Middelburg heeft op dit moment veel jonge egels in huis. De diertjes zijn laat in het jaar geboren. Hierdoor heb ben ze te weinig vetreserves opgebouwd om een winterslaap te houden. Het is vrij rustig in het asiel. De enige dieren die opvang nodig hebben, zijn jonge egels. Beheerster Coby Louwerse vertelt dat de dieren door de vorst geen gelegenheid heb ben gehad om voldoende eten te vinden. „Voordat de egels hun winterslaap houden, moeten ze een vetreserve opbouwen. Dooi de regen van afgelopen tijd, was de grond bovendien te drassig om een nest te kunnen bouwen. De vorst volgde meteen op deze natte periode. Ze kunnen hierdoor te weinig- eten vinden, zoals slakken en insecten. Dooi- het gebrek aan voedsel begeven de egels zich dichterbij woningen. Mensen die ze vinden brengen de dieren naar de opvang. We heb ben er nu vierentwintig in quarantaine." De diertjes gaan normaal gesproken in win terslaap zodra de temperatuur onder de tien graden zakt. Als de dieren merken dat ze on voldoende gegeten hebben, slaan ze de win terslaap over. De egeltjes worden in het op vangcentrum wakker gehouden. „Bij ons is de temperatuur ver boven de tien graden. We voeren ze, zodat ze wat zwaarder wor den. Sommige egels wogen twee ons bij bin nenkomst." De dieren ondervinden geen schade door een winterslaap over te slaan. „We hopen dat we ze nog vrij kunnen laten. Ze kunnen dan alsnog hun winterslaap hou den. Maar als het koud en nat blijft, lukt dat niet." Sommige egeltjes wegen maar twee ons als ze bij De Mikke worden gebracht. foto Lex de Meester door Arija Bimmel MIDDELBURG - Het aantal jongeren op Walcheren dat rond de jaarwisseling te vroeg vuur werk afsteekt, is dit jaar weer gedaald. Dit blijkt uit de cijfers die het Regionaal Halt Bureau dit jaar heeft verzameld. De po litie heeft in totaal dertig kinde ren aangehouden tussen 1 de cember en 3 januari. Van hen kozen 26 voor een alternatieve straf die door Halt wordt aange boden. In 2001 werden 38 jongeren be keurd, waarvan er 32 voor Halt kozen. Het jaar hiervoor was er zelfs een daling van maar liefst 35 procent. Halt-coördinator N. van Welsum denkt dat de daling te maken heeft met het succes van het voorlichtingsmateriaal. „Alle middelbare scholen op Walcheren en bijna alle basis scholen hebben onze voorlich tingspakketten gebruikt. ZIERIKZEE - Een 37-jarige Goesenaar is gisteren gewond geraakt bij een botsing op de Weg naar de Val bij Zierikzee. De automobilist is met nek- en rugklachten overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn dei-tienjari ge passagier bleef ongedeerd. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor de handel in xtc-pillen en wapenbezit ver oordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De Goesenaar werd 20 septem ber vorig jaar betrapt bij een school in Middelburg. In zijn auto werden circa negenhon derd xtc-pillen aangetroffen. Bij huiszoeking kwam een wa pen tevoorschijn. Een aantal pillen had hij in discotheken aan de man gebracht. Zijn mo tief was om met het dealen in de harddrugs snel geld te verdie nen. Het voorlichtingsmateriaal is bestemd voor de groepen zeven en acht op basisscholen en de eerste en tweede klas van mid delbare scholen. De pakketten bestaan uit een werkboek en een videoband. Naast de voorlich tingspakketten is er ook een foto-expositie geweest in ver schillende scholen en bibliothe ken. Uit evaluatieformulieren van Halt blijkt dat scholen en thousiast zijn over het voorlich tingsmateriaal. Het vuurwerkproject van Halt, in samenwerking met politie en justitie, is bedoeld voor kinde ren van elf tot en met zeventien jaar. De jongste overtreder was dit jaar elf, de oudste zestien. Het project heeft twee doelstel lingen. Het terugdringen van overlast door vuurwerk en jon geren wijzen op het gevaar van de oud en nieuw knallers. Jon geren die buiten de toegestane tijden vuurwerk afsteken of in het bezit zijn van verboden vuurwerk hebben twee opties. Of een boete van maximaal 127,06 euro betalen of zich mel den bij Halt. De jongeren krij gen bij Halt een werkstraf en een leermoment opgelegd. Deze straf kan bestaan uit een paar uur de reinigingsdienst helpen of hokken schoonmaken in een dierenasiel. Wat voor een straf wordt uitgedeeld en hoelang de ze duurt, hangt af van de leef tij d van het kind en de overtreding- die is begaan. „Iemand die ille gaal vuurwerk heeft afgestoken moet langer werken, dan ie mand die jonger is en met legaal vuurwerk is betrapt", aldus Van Welsum. Het leermoment be staat uit het bekijken van een videoband en het beantwoorden van vragen over deze film. De videoband gaat uiteraard over de gevaren van vuurwerk en duurt iets langer dan een uur. Bijna alle kinderen moeten zich deze week bij Halt melden. Glenn Ederveen met zijn redder Carolien de Jonge. foto Ruben Oreel (Advertentie) U kunt nog tot 28 januari met guldens betalen; maar winkeliers en andere ondernemers geven sinds 1 januari wisselgeld in euro's. Maak het elkaar makkelijk, betaal zo snel mogelijk met euro's. Als u nog guldens hebt, kunt u die nog tot 1 april gratis op uw rekening storten. Betaal gepast. Betaal zo snel mogelijk met euro's. Betaal niet met guldens en euro's tegelijk. Betaal elektronisch als de winkelier i j erom vraagt. De euro is van ons allemaal. door Ditty Nieuwenhuize ARNEMUIDEN - De zevenjari ge Glenn Ederveen uit Arne- muiden heeft al weer volop praatjes. Hij zakte woensdag door het ijs en werd gered door een oplettende buurtbewoon ster, Carolien de Jonge. Het wak dat door de val van Glenn is ontstaan, werd gisteren dankbaar in gebruik genomen door eenden. Voor zijn moeder, Renate, is het een hele opgave om terug te gaan naar de plek des onheils. „Ik zag hem woens dag op de bank liggen bij Caro lien. Hij was één hoopje ellende. Ik dacht dat hij niet meer leef de." Ze was door een oppas van haar dochtertje op de hoogte ge bracht. „De oppas was toevallig vlakbij de vijver. Ik ben er me teen naartoe gegaan. Maar daar was Glenn inmiddels niet meer. woon-werkverkeer inmiddels vergeven zijn. Mensen stonden de laatste twee dagen in een lan ge rij te wachten op een nieuwe parkeervergunning. Dat de rij zo lang was, had vol gens Janse verschillende oorza ken. Het was in de eerste plaats drukker door de nieuwe par keersituatie. Daarnaast duurt het even voor een vergunning gemaakt en ge registreerd is en het kantoor van parkeerbeheer heeft maar één balie. „Ik verwacht volgende week nog drukte. Daarna niet meer. Bewoners die geen formulier ontvangen hebben of die heb ben weggegooid, kunnen bij ons een nieuwe ophalen. We zullen die zaken zo goed mogelijk af handelen. Daarnaast kunnen zij hun kraskaart nog tot en met 31 januari gebruiken. Omdat deze periode voor iedereen duidelijk een gewenningsfase is, zullen we de eerste maand heel soepel zijn." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Parkeerbe heer in Middelburg verwacht nog een hele week grote drukte bij de balie. Door de moeizame invoering- van het nieuwe vergunningssys teem, de euro en door een zeven tal vernielde parkeermeters, komen er extra veel bezoekers naar het kantoor. Volgens J. Janse van parkeerbe heer zal cle hele maand januari coulant met overtredingen wor den omgegaan. Janse voelt zich - evenals inwo ners van de binnenstad - gedu peerd door de PTT-post. Die zou de brieven met informatie over de nieuwe vergunningen, huis- aan-huis verspreiden. Maar de eigenaren van wonin gen of bedrijven die te kennen gaven geen ongeadresseerd drukwerk te willen krijgen, ont vingen de brief niet. Het gevolg is dat parkeerplaatsen voor Zijn reddende engel, Carolien, vertelt dat ze rond vijf uur aan het bellen was met haar moeder. „Ik zag uit mijn slaapkamer raam een jongetje over het ijs lo pen. Een minuut later zakte hij er doorheen." Ze hing gelijk op en rende naar buiten. Ze was nog wel zo alert om een haak van het zonnescherm mee te nemen. Glenn was het ijs opgegaan, na dat andere kinderen hem had den verzekerd dat het kon. „Ik had al een heel stuk gelopen voordat ik door het ijs zakte. Ik hoorde het ijs kraken. Ik wilde nog naar de kant rennen, maar toen zakte ik er al doorheen. Het was niet zo diep. Ik ging geluk kig niet kopje onder." Hij hoefde niet lang op hulp te wachten. Het lukte Carolien niet hem met de haak uit het water te halen. „Mijn jas is inmiddels droog, maar ik was doorweekt nadat ik er zelf ingesprongen was. Het water was ijskoud. Samen met een voorbijganger heb ik Glenn eruit gehaald. Ik wilde hem ach terop een fiets zetten en snel naar huis rijden. Hij wilde in eerste instantie niet mee omdat zijn laarsje nog in het water lag." Warme thee Het jongetje wist zijn voor-en achternaam nog aan haar te vertellen. Carolien vroeg hem ook naar zijn adres, maar door alle paniek wist hij dat niet meer. „Ik heb toen via een basis school zijn adres achterhaald." Het zoeken bleek overbodig, zijn moeder kwam al aanlopen. Een andere inwoner van het dorp had inmiddels het alarm nummer gebeld, Glenn ging per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen. Zijn moeder ver- door Rolf Bosboom GOES - De Locale Partij Goes (LPG) laat de gemeenteraads verkiezingen van maart aan zich voorbijgaan. De nieuwe partij is er niet in geslaagd vol doende mensen bij elkaar te krijgen om goed voorbereid de strijd om de gunst van de kiezer aan te gaan. Een aantal betrok kenen gaat nu bekijken of het mogelijk is over vier jaar een nieuwe poging te wagen. De LPG ontstond eind 2000 toen enkele mensen elkaar von den die een ander geluid wilden laten horen in de Goese politiek De initiatiefnemers formuleer den een uitgebreid beginselpro gramma, dat via internet we reldkundig werd gemaakt. Het streven was aan de komende ge meenteraadsverkiezingen, op woensdag 6 maart, deel te ne men. start' van de partij. „Ik ben van zins om de mensen van de partij en degenen die hebben gerea geerd bij elkaar te roepen en te kijken of de men ervoor voelt en wat we gezamenlijk kunnen doen", zegt Petit. Plet streven is over vier j aar als nog deel te nemen aan de verkie zingen voor de Goese gemeente raad en dan beter beslagen ten ijs te komen. „Mijn idee is datje de zaak beter rustig kunt op bouwen, dan dat je nu ineens in de raad wordt gekozen en ver volgens met de handen in het haar zit." Petit wil voorlopig verder gaan onder de naam van Locale Partij Goes. „Maar die vlag zou gedu rende de vaart best nog kunnen veranderen." Draagvlak De afgelopen maanden hebben de partijleden gewerkt aan het 'verbreden van het draagvlak', ofwel het zoeken van verster- king. Dat leverde uiteindelijk in to taal slechts een handvol reacties op van mensen die zeiden het initiatief weliswaar te onder steunen, maar van wie nog on duidelijk is wat zij daadwerke lijk voor de partij kunnen en willen betekenen. „Omdat er te weinig draagvlak bleek te zijn, is het initiatief af geblazen", zegtR. Westveer, een van de oprichters. „Dat is heel jammer, maar in de praktijk zou dan alles neerkomen op één of twee personen en word je ra zen dgek. Dan ben je er echt da gelijks mee bezig." De LPG sloot enkele maanden niet uit dat zij bij deelname aan de ver kiezingen drie tot vijf zetels zou kunnen halen. Punt Westveer zet een punt achter zijn directe betrokkenheid bij de LPG. Wel heeft hij zijn 'pas sieve steun' toegezegd aan M. Petit, een van de andere oprich ters, die werkt aan een 'door- ZIERIKZEE - Een fazant is omstreeks oud en nieuw slachtoffer geworden van een morbide vuurwerk- spel. Voorbijgangers von den de vogel deze week op nieuwjaarsdag tussen vuurwerkafval in het tun neltje. De fazant zat in een plas tic zak die vermoedelijk met vuurwerk in brand is gestoken. De fazant kon nog aan de kop en de poot jes herkend worden. Twee weken geleden legde een schaap van Kinder boerderij De Punt het loodje nadat deze was aangevallen door een her dershond. Voor G. Timmermans van de boerderij aan de Schel- destraat is deze nieuwe mishandeling een gruwel. „Dat is zo mogelijk nog veel verschrikkelijker. Dat er mensen rondlopen met zulke kromme ge dachten." telt dat de temperatuur van haar zoontje tot onder de zesen dertig graclen was gedaald. „Een half uur na binnenkomst was zijn temperatuur weer op peil. Hij kreeg twee koppen warme thee en moest op een ver warmd matje liggen." Glenn heeft zijn lesje wel ge leerd. „Ik ga nQoit meer op het ijs lopen." DOMBURG - Het omstreden kunstwerk in de raadzaal van het Veerse gemeentehuis, is gis teren door de Middelburgse kunstenares Bregje de Heer weggehaald. „Er was afgesproken dat de ge meente dat zou doen in 2001. Veere vroeg mij het alsnog te doen, omdat ik het sneller voor elkaar kon krijgen. Ik wilde dat de zaak in 2002 helemaal zou zijn afgehandeld, maar dat was dus niet zo. Vandaar dat ik het inderdaad zelf heb gedaan. Ik heb het kunstwerk nu ergens opgeslagen. De gemeente gaat het nog wel volgens afspraak vernietigen." Volgens een ge meentewoordvoerder komt vandaag het televisieprogram ma Over de Balk naar Domburg. Het programma dat financiële missers van overheden in beeld brengt, zou vandaag een item over de 'vier plakken kaas' ma ken, De Heer ontkent dat dit met het ophalen van het werk te maken heeft. Erg vindt ze het niet dat het programma geen beelden meer kan maken. door Harold van Ginkel WOLPHAARTSDIJK - De Al gemene Inspectie Dienst (AID) onderzoekt de mogelijke be trokkenheid van paardenslach- ter M. C. de Kok uit Wol- phaartsdijk bij fraude rond het cremeren van paarden. Volgens De Kok heeft hij 'nul komma nul procent' met de zaak te maken. De Kok heeft een vrijwillige verklaring aan de AID afgelegd en daarbij bewijsstukken ge voegd. De dienst is volgens de paardenslachter in het bezit van facturen waaruit moet blijken dat hij de paarden naar het des tructiebedrijf heeft gebracht en niet heeft geslacht. Het onder zoek kan nog enige tijd in beslag nemen. De zaak kwam aan het rollen toen half december een 58-jari- ge inwoner van de Achterhoek werd aangehouden op verden king van oplichting van paar- deneigenaren. De Algemene In spectie Dienst onderzoekt tenminste tien gevallen waarin vorig jaar de paarden niet vol gens afspraak zijn gecremeerd. Wat er met de kadavers is ge beurd maakt deel uit van het on derzoek. Paardenslachter De Kok kwam in beeld bij de AID omdat hij de dode paarden op haalde in opdracht van de Ach terhoeker. Afspraken De Wolphaartsdijker is zich van geen kwaad bewust en voelt zich gebruikt door de man. „Ik werd via een connectie bij een verzekeringsmaatschappij door hem benaderd. Hij vroeg mij om dode paarden op te halen en ze naar een destructiebedrijf te brengen. We maakten afspra ken over de vergoeding en ik ben toen die paarden gaan opha len." De Kok zou de transportkosten en de kosten voor de destructie vergoed krijgen. De aangehouden Achterhoeker, directeur van een verzekerings bedrijf, plaatste advertenties in paardenbladen voor het verze keren van de kosten voor het cremeren van de di erenBelang- stellenden kregen te horen dat de verzekering nog niet kon worden afgesloten, maar dat ze hun overleden paard wel voor crematie in Engeland konden aanmelden. Uit onderzoek blijkt dat de paarden nooit naar Engeland zijn vervoerd. De wet verbiedt het vervoer van dode paarden naar Engeland. De Achterhoeker diende wel een rekening in bij de eigenaren voor de kosten van het vervoer en de crematie. De gedupeerden betaalden tussen de 625 en 1350 euro. Tip Het verhaal van de crematie vertelde de 58-jarige Achter hoeker niet aan De Kok.,Ik heb ook bijna nooit een paardenei- genaar gesproken en als dat al zo was dan vroegen ze niet wat er met de paarden ging gebeu ren." De Wolphaartsdijkse paarden slachter stopte na een tip van ie mand uit het verzekeringswe zen. „Die raadde mij aan ermee op te houden, omdat die man andere dingen deed dan hij aan mij ver telde." De komst van de euro be groette die man uit Hein- kenszand uiterst laconiek. Bijna zorgeloos, vonden zijn collega's, op de eerste werk dag van het nieuwe jaar. Had hij dan geen last met muntherkenning, omreke nen, lang wachten bij deflap- pentappers, overspannen winkelbediendes en een meer algemeen ontheemd gevoel in de portefeuille?, wilden zijn collega's weten. Dat gaat allemaal over, wuifde de midden-dertiger weg. „Ik voel me er twintig jaar jonger bij!", beweerde hij zelfs. „Kijk maar op mijn loonstrook. Daar staat wa rempel weer m'n minimum jeugdloon!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13