Kookles voor kids Meneer SpaghetL1 Gedroogde peulvrucht weer terug in de keuken Panhoeve kleurrijk paradijs Paddestoelensaus vrijdag 4 januari 2002 Als Alberto Spaghetti werd de Vlaamse zanger Koen Crucke breed bekend. Ook stort hij zich op koken. 'Koen Crucke en de Kookkids' heet zijn laatste boek. Ziezo, ik hoef niets meer te eten tijdens het overblijf- uur. Dit is veel lekkerder dan boterhammen, zegt Frens (10) terwijlhij zijn bord oppakt en de keuken van het Maastrichtse sterrenrestaurant Toine Herm- sen binnenstapt. Hij wil best nog wel een bord spaghetti 'met van die lekkere saus'. Koen Crucke alias Meneer Alberto Spaghetti uit de tv-serie Sam son en Gert schept hem nog een bordje vol. Een tiental andere kinderen van groep zes van de Sint Pieter basisschool gaan verder met het bex-eiden van het dessert: aardbeien en druifjes in een chocoladipje. „Proeven mag best maar geen rotzooi maken in de keuken", roept de blonde Crucke boven het gekrakeel uit. „Koen, wanneer wordt de rotte bel bij Samson en Gert eindelijk eens gemaakt", waagt een an der tafeltje in het chique restau rant van topkok Toine Hermsen Tips Crucke beantwoordt elke vraag geduldig en gaat intussen door met het geven van tips aan de kleine koks, die zich om hem heen verdringen en met hun vin gers aardbeien aan een prikker tje door de gesmolten chocolade proberen te halen. Hij is in Maastricht om zijn nieuwe kookboek 'Koen Crucke en de Kookkids' te presenteren. Succes Als het net zo'n succes wordt als zijn dieetboek, waarvan er in België circa 120.000 exempla ren over de toonbank gingen, mag Meneer Spaghetti in zijn handen wrijven. Maar daar is het de acteur/zanger/koekboe- kenschrij ver niet om te doen, zegt hij. „Ik wil voorkomen dat kinderen te dik worden en alleen maar junkfood eten. Je kunt ook lek ker en gezond eten zonder vette sausen en veel zoet. Ik ben echt moeder Teresa niet maar als ik wat kan doen om kinderen ken nis te laten maken met gezond voedsel en met kruiden, dan is dat mooi meegenomen." Crucke weet waar hij over praat. An derhalf jaar geleden woog de Belg nog 120 kilo. Plotselinge hartkloppingen tijdens een va kantie en een aansluitend be zoek aan een boze dokter deden hem radicaal breken met zijn Bourgondische levensstijl. ,,'s Nachts na een optreden bak te ik vaak een hele pan frites en dronk ik nog zo'n vijf Bacardi cola's." De bolle Belg is nu 46 ki lo lichter en ziet er een stuk ge zonder uit. De schoolkinderen, die hem helpen in de keuken, moeten dan ook eerst goed kij ken of hij echt de populaire kap per Alberto Spaghetti uit de tv- serie Samson en Gert wel is. Zodra meneer Spaghetti zijn tv-pak uittrekt verschijnt er iemand anders. Slanker en ge zonder: Koen Crucke, zanger, artiest, gemeenteraadslid in Gent voor de liberale VLD én kookboekenschrijver. Na eerst een boek met magere recepten geschreven te hebben voor men sen, die zijn voorbeeld willen volgen en ook gezonder willen gaan eten, heeft hij nu een kook boek met en voor kids gemaakt. Een gezondheidsgoeroe wil hij niet genoemd worden, zegt hij zelf. Crucke heeft zich goed van zijn taak gekweten en een boei end kookboek geschreven. Met eenvoudige maar speelse en feestelijke gerechten. De bood schap is duidelijk: Het is niet pas feest als de mayonaise en frikandellen op tafel staan. Lekker kan ook gezond en licht zijn. Zeker als het zelf bex-eid is smaakt alles veel beter. Negen hoofdstukken telt het boek, met in totaal zo'n klei ne 40 gerechten en hapjes. Van soep en koken met krui den en paasfeest-hapjes tot picknicken, kerstgex-echtjes en een ontbijt op bed. Zelfs Marokkaanse tajine-gerech- ten worden geprobeerd. Rijk geïlliustreex'd en - wat het be langrijkste is - de uitleg is zeer begrijpelijk voor kinde- x-en en houdt rekening met hun onexvarendheid met ko ken, bakken en het serveren van hun lekker. Ray Simoen Koen Crucke, Koen Crucke en de Kookkids, uitg. Lan- noo-Terra. fl. 43,96,19,95 Euro, ISBN 90 209 4436 3. Ray Simoen Koen Crucke tussen de kinderen. foto's Frits Widdershoven Wie zou er beter weten hoe j e een mooie saus voor de spaghetti moet maken dan 'Me neer' Alberto Spaghetti zelf? Het is een saus zonder vlees ge- wox-den want vlees is niet altijd nodig om een saus lekker te ma ken, vindt Koen Crucke. Ingrediënten: 250 gram spa ghetti, 50 gram geraspte Em- mentaler kaas, een eetlepel ge raspte Parmezaanse kaas, wat eekhoorntjesbrood, 6 goed rijpe tomaten, 4 uien, enkele blaadjes basilicum en salie, een bosje pe terselie, een teentje knoflook, olijfolie van de eerste persing, eventueel 100 gram gemengd mager gehakt (het gehakt kun je vex-vangen door blokjes gekook te ham of krokant gebakken spekjes, maar ook door vis). Bereidingswijze: Doe in een pan met water een beetje zout en een eetlepel olijfolie. Vraag je ma ma om de tomaten gedurende 10 seconden in kokend water te leggen. Op die manier kunnen ze makkelijk gepeld worden. Laat ze er uit scheppen, spoel ze on der koud stx'omend water en pel ze. Snijd er de harde kroon uit en snijd de tomaten dan elk in vier stukken. Pel en snijd de ui en in zeer fijne snippers. Ver- wax-m een scheut olijfolie in een x'uime pan en voeg er de uien- snippers aan toe. Pel het teentje knoflook, snijd het in plakjes en voeg het bij de uitj es. Laat mooi aanbakken ge durende twee minuutjes. Voeg er de stukken tomaten aan toe. Snipper de kruiden fijn en voeg ze bij de knoflook en de uien. Voeg het potje eekhoorntjes brood toe. Laat dit alles 15 mi nuten sudderen, af en toe eens roeren. Kook de spaghetti zoals op het pak staat aangegeven. Daarna giet je de spaghetti in een vergiet. Vex-volgens vijf soeplepels in de kookpan doen. Zorg dat de olie goed over de bo dem van de pan is verspreid en zet hem weer even op het vuur terug zodat de olie kan opwar men. Na enkele seconden het vuur uitdraaien en de spaghetti uit het vergiet in de pan doen. Roer goed met een vork door de spaghetti zodat de olie ook weer goed over de spaghetti wordt verdeeld. Neem een diep box-d, doe daar een beetje spaghetti in en daar bovenop enkele soeple pels van de warme saus. Be strooi de saus met geraspte Em- mentaler en Parmezaanse kaas. Bovenop snijd je nog een blaad je basilicum met de schaar. Wil je graag vlees in de saus, dan neem je 100 gx-am gehakt per pei-soon. Giet twee soeplepels olijfolie in een braadpannetje, en warm op. Zodra de olie opge warmd is doe je er het gehakt bij en roer je tot het helemaal ge bakken is. Als het klaar is, giet je het gehakt in een diep box-d en je scheidt het met een vork tot je kleine korreltjes hebt. Giet dan het gehakt in de saus en roer dan nog eens goed om. Sinds een tiental jaren eten we elk jaar wat meer gedroogde peulvruch ten. Gerechten met gedroog de peulvruchten woirden dan ook niet meer als ouderwets beschouwd. Tei-echt, want bij gerechten met peul vruchten behoef je niet uit sluitend te denken aan snert, bruine bonensoep en witte bonen met tomatensaus. De hernieuwde belangstel ling voor het eten van ge rechten met gedroogde peul- vi'uchten darxken we onder andere aan het feit dat gedx-oog- de peulvruchten uitstekende vleesvervangers zijn. Ze passen uitstekend op het dagelijkse menu. Het is er nu de tijd voor, want gedroogde peulvruchten eten we bij voorkeur in de kou dere jaargetijden. Gedroogde peulvruchten mogen niet wor den beschouwd als vervangers van groenten, omdat ze geen vi tamine C en andei-e stoffen be vatten die juist wel in groenten voorkomen. Het is dan ook ver standig om voor, bij of na een maaltijd met gedroogde peul- vruchten een salade met verse groenten en/of verse vruchten te eten. Bij zo'n maaltijd hoeft ex- geen zuivelproduct meer op ta fel te komen. Jax-erxlang heeft het Voorlichtingsbureau voor de Voeding ons daailoe min of meer verplicht. Door een glas melk bij de maaltijd te drinken of de maaltijd te besluiten met een zuiveltoetje zou men het be zwaar dat gedroogde peul vruchten eiwitten bevatten die minder waax-devol zouden zijn dan die van de meeste dierlijke px-oducten kunnen opheffen. Van die bezwax-en is men terug gekomen. Vegetarisch Gedx-oogde peulvruchten pas sen uitstekend in vegetarische gerechten. Ze horen er in thuis, ook al smaakt een vegetai-ische ex-wtensoep zonder krabbetjes en rookwox-st anders. Wat je wel proeft is trouwens heel belang rijk, want door het ontbx-eken van het vlees proef je wel heel duidelijk de px-ei, blad- en knol selderij in de soep.In ons land wox-den verschillende soorten peulvruchten kant-en-klaar in pot of blik aangeboden. Dat le vel! voor de gebruiker meestal een fex-me tijdwinst op want ge droogde peulvruchten moeten vrijwel altijd geruime tijd woi-- den geweekt en het koken van de gedx-oogde peulvx-uchten neemt daarna doox-gaans een uur in beslag. Het nadeel van al die kant-en- klare producten is dat bij het conserveren de peulvruchten zó gaar worden dat ze xxit hun huidjes kx-uipen. Voor het ma ken van soepen is dat wel han dig omdat men in dergelijke soepen gebruik maakt van de bindkracht van de puree van de peulvruchten. Gedroogde peul vruchten zoals bruine en witte bonen moeten 10 tot 12 uur in ruim water worden geweekt. Vi'oeger werd er zout aan toege voegd en kookte men de peul vruchten in het weekwater gaar. Dat laatste kunnen we in de 21e eeuw wel vergeten en kunnen we de bonen na het weken met vers water gaar koken. De ei witten die tijdens het weken in het weekwater terecht komen hebben we niet écht nodig want daarvan krijgen we dagelijks vrijwel allemaal toch teveel naar binnen. Het toevoegen van zout aan het week- en kookwa ter is ook niet nodig. Het zout kan het beste pas enkele minu ten voor het einde van de kook tijd bij het kookwater worden gedaan. Wanneer men de bonen in water met zout laat weken en daarna in hetzelfde water gaar kookt krijgt, duurt het garings- px-oces langer. Door de peul vruchten zonder zout te weken en te koken kan men toe met een wat kortere kooktijd (ca. 10 Hoewel voor geweekte peul vruchten een kooktijd van on geveer 1 uur kan woi'den aange houden gaat dat niet op voor overjarige peulvruchten. Die moeten langer geweekt worden (ca. 18 uur) en voor de kooktijd moet men niet op één maar op andex-half uur rekenen. De ge woonte om gedroogde peul vruchten na het weken te koken in bouillon verdient geen aan beveling. Dergelijke bouillons bevatten doox-gaans (te)veel zout en aan de smaak van de peulvruchten voegen ze (te) weinig toe. Beter is het om een kruidenboeketje (3 takjes blad- peterselie, 1 takje bladselderij, 1 takje rozemarijn of tijm en 1 met 2 kx-uidnagels 'bestoken' lauriex-blad) aan het kookwater toe te voegen. Voor linzen gaan bovenstaande regeltjes niet op. De linzen van de meest recente oogst behoeven niet te worden geweekt. Wil men dat wel, be perk het dan tot 'slechts' 1 uux-. Oudere linzen kan men 2- 3 uxxr laten weken. Nooit veel langer omdat het Voorlichtingsbureau voor de Voeding er, inmiddels al enkele tientallen jax-en geleden, achter kwam dat bij een week- tijd van 3 uur of langer zich in de eiwitten van de linzen kwalijke stoffen zouden kunnen ontwik kelen. Hans Belterman In de dagelijkse rubriek treft u volgende week recepten aan voor gerechten met gedroogde peulvruchten. Om het metmin- der vlees, vis, gevogelte en eie ren te doen, worden er ook re cepten voor gerechten met aardappelen en vis, en couscous met kippenlevers en knepfles met ham en kaas opgenomen. Hollands Origineelste', zo noe men eigenaren J. ter Smitte en C. H. van Buuren hun Restaurant De Panhoeve in 's Heer Arendsker- ke. Twaalf jaar geleden begonnen zij met de metamorfose van een monumentale boerderij in een eet gelegenheid die waarschijnlijk uniek is voorWest-Europa. Nog al tijd is het karwei niet helemaal af, voltooiing lijkt niet het levensdoel van beide heren die eigenhandig tachtig meter muur metselden van uit de tuingrond gewroete stenen. Dit ter beschutting van hun kleur rijk paradijs. De Parxhoeve ondex-scheidt zich in alles van een 'gewoon' restaurant. Gastheer Ter Smitte en kok Van Buui-- en zijn dag in, dag uit in de weer om hun gasten voedsel voor te zetten dat naar hun mening tot het puurste behoort wat er is. Ter Smitte, zoals hij het uit- dx-ukt, het gezicht van De Panhoeve, ontvangt de gasten in een grote ruimte waar een grote houtkachel aangename warmte verspreidt. In crapauds en zachte banken genieten we het vex-fris- sende verrassingsaperitief: Versge- pei-ste appel, sinaasappel en droge muskaatwijn. Aan de witgestucte wanden geen prenten of schilderijen, „opdat elke gast zijn of haar eigen fa voriete afbeelding op de muur kan pro- jectex-en", zo filosofeert Ter Smitte. Ieder zijn eigen smaak gaat ook voor het eten op, daarom informeert de gastheer bij het resex-veren altijd wat de gast niet lust of niet mag hebben. Daarna wordt het menu van vier gan gen samengesteld, om vervolgens op de dag van de maaltijd zelf de ingrediën ten te verzamelen. Het meeste komt uit eigen tuin, uit eigen kassen of van de ei gen pluimveestapel. Wat het domein De Panhoeve niet zelf oplevert, komt van biologisch werkende, levei-anciers. De oude stallen zijn veranderd in vier eetkamers, een rode, gele, blauwe en paarse, elk met een tuin in coxrespon- dei-ende kleur. Het voorgerecht bestaat uit rosbief van Blonde d'Aquitaine, brood en boter en een salade van crosne, veldsla en rood- lofvariëteit trevisse. De rosbief is px-achtig rood en heerlijk van smaak en van een malse en toch stevige stx-uctuur. Het vlees komt van koeien die door boer Goud met eigen voer zijn opgevoed. Het brood lijkt op cake en is ter plaatse gebakken, de pit tige veldsla, knappex-ige cx-osne en kruidige trevisse zijn kort voor het op dienen in de tuin geplukt. Hierna komt de soep: bouillon met gladde peterselie en brood, op blad van groenten en txxinkruiden. Het hoofdgerecht is verrassend: borst filet van Bresse-haan met steeneik truffel, aardappels, wortel, gesauteer- de spruiten en schorseneren. De Bres se-haan is deze middag op het erf Restaurant De Panhoeve Arendstraat 2a 4458 AS 's Heer Arendskerke Tel. 0113-561982 Fax.0113-567256 Geen sluitingsdag, diner niet vroeger dan 18.00 uur Betaling contant Rolstoel geen probleem Kinderen eten mee Vegetarisch: dag tevoren overleggen Roken: iedereen heeft eigen kamer Reserveren; dag vooruit gevangen. Eenmaal geplukt is de borstfilet vex-pakt in een deegkorst in de vox*m van een haan gegaard in de ovenAls ik een deegluikje open zie ik een plakj e truffel. De Panixoeve plantte Franse steeneiken aan en bezwangerde de grond succesvol met truffelmyce- lium. Dan komt een magnifiek Grand Dessert op tafel: Mérengue, Panhoeve- ijs, Pruneau d'Agen in gegrild aman delspijs, gepocheerde notarisappel, kwee, vijgen, passievrucht, room en ro zijnen en crème. Tot slot toont de gastheer twee blikken koffiebonen, uit Kenia en Guatemala en na keuze wox-den de bonen vers ge malen. We krijgen er bonbons bij die enkele ui-en tevoren zijn gemaakt. Een verhaal apart zijn de wijnen van eigen import, bij dit menu een rode uit de Jura: Arbois, Trousseau, Rolet père et fi ls van 1983, warm en kruidig, en bij het hoofdgerecht een witte Condrieu, Domaine Vernayles Terrasses de l'Empire 1998, gemaakt van de viog- niex-druif die inmiddels bij De Pan hoeve is aangeplant. Versheid en handmatige selectie van producten, tijdrovende bereidingswij zen en kwaliteit en exclusiviteit maken een etentje in De Panhoeve niet goed koop: 100 Euro per persoon, inclusief aperitief en wijnen. Maar je krijgt ex- een avondvullende ervaring voor in de plaats. Tussen de gangen door lees ik in een gemakkelijke zetel een mooi En gels eettijdschx-ift en vertelt gastheer Ter Smitte over de plannen om zwart wit gevlekte vax-kens te gaan kweken. We vex-velen ons geen moment, van ze ven uur tot half twee in de nacht. Zondag 20 januai'i (Ned. 1, 20.50 uur) neemt het team van De Panhoeve plaats in De Stoel van Rick Felderhof Rien van Reerns

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10