Top NS weg na druk Netelenbos Bevolking Zeeland groeit minder snel PZC 1-5° Veerboot blokkeert Kruiningse haven €1.36 ƒ2.99 €3.63 7.99 Winkelier raakt door zijn wisseleuro's heen Spoorbedrijf kon te weinig treinen op tijd laten rijden Groot verschil benzineprijzen in Zeeland xtra voordelig Beierse CSU in opspraak Bloedprikken door één dienst Van Nistelrooy niet te stoppen O Tandsteen verwijderen kost geld Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Meer zon Eerst wolkenvelden, later zon. Stevige zuidoostenwind en middagtemperatuur rond 2 graden. 245e jaargang no. 2 donderdag 3 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) van onze redactie binnenland DEN HAAG - President directeur H. Huisinga en de voltallige Raad van Commissarissen van de Nederlandse Spoorwegen zijn gisteren opgestapt. Aanleiding is het falen van het spoorbedrijf om voldoende treinen op tijd te laten rijden. Minister Netelenbos (Verkeer) had om die reden het ontslag van Huisinga geëist. De afspraak met Netelenbos was dat de NS over 2001 een punctualiteit van 80 procent zouden halen. Volgens voorlopige berekenin gen slaagden de NS er het afge lopen jaar in om 79,9 procent van de treinen op tijd te laten rijden. Hoewel dit cijfer niet definitief is, hield Netelenbos vast aan 80 procent. In een gesprek met pre sident-commissaris J. Timmer op oudejaarsdag drong de be windsvrouw aan op het ontslag van topman Huisinga. De vijf commissarissen weiger den dit omdat het volgens hen niet in het belang was van de on derneming. Zij besloten vervol gens zelf hun functie ter be schikking te stellen. Na te zijn geïnformeerd door de raad besloot Huisinga de eer aan zichzelf te houden. Datzelf de deed directeur R. Lantain, verantwoordelijk voor de inter ne en externe contacten. Twee andere, recent benoemde, leden van de hoofddirectie blijven aan. Netelenbos zei gisteren geen an- door Jeffrey Kutterink en Maurits Sep VLISSINGEN - De brandstof prijzen in Zeeland verschillen sterk per regio. Een liter Euro 95 is in Goes dankzij een benzine oorlog elf eurocent goedkoper dan op Walcheren. Daar vragen pomphouders het meest voor een liter loodvrije benzine: 1,09 euro. Dit blijkt uit een steekproef van deze krant naar aanleiding van de accijnsverhoging op benzine met 2,2 eurocent per liter. Automobilisten op de Bevelan- den zijn het voordeligst uit. Ook in Zeeuws-Vlaanderen is tan ken relatief goedkoop. Pomphouders houden daar de prijzen laag vanwege de con currentie met België, waar ben zine goedkoper is dan in Neder land. Buiten Zeeuws-Vlaanderen en Goes worden meestal de advies prijzen van de grote maatschap pijen gevolgd. Pomphouders die daarvan af wijken, kiezen voor een lagere winst. Zij zeggen dat goed te maken door een grotere afzet, omdat zij meer klanten trekken dan wanneer ze de richtprijs zouden hanteren. pagina 9: Goese benzine is het goedkoopst dere keus te hebben dan de NS- top vast te pinnen op de ge maakte afspraken. Door de slechte prestaties is de geloof waardigheid van het spoorbe drijf ernstig aangetast, stelde zij. Ingrijpen was nodig om het bedrijf weer op de rails te krij gen. Zij presenteerde oud-politicus W. Meijer, bestuursvoorzitter van de Rabobank, als nieuwe voorzitter van de Raad van Commissarissen. Hij is net als Netelenbos PvdA'er. Vier top ambtenaren vervangen de an dere commissarissen. Boven dien treedt deze week een nog onbekende interim-directeur aan. Verwijten President-commissaris Timmer uitte bittere kritiek op het NS- personeel. Hij verweet de NS'ers gebrek aan solidariteit. De voormalig Philips-topman liet blijken de opstelling van Netelenbos onterecht te vinden. Huisinga toonde zich cynisch. „Vandaag is het over, mij hoor je niet meer. De minister kan nu zeggen: Ik heb gedaan wat jullie wilden." Daarbij doelde hij op de druk van de Kamer op Nete lenbos om hard in te grijpen. „Die 80 procent was eigenlijk onze begroting. Een begroting die je op eentiende procent niet haalt, is de knapste begroting die ik ooit in mijn leven heb ge zien", aldus Huisinga. Kamer De ingreep van Netelenbos kan rekenen op steun van een meer- derheid in de Tweede Kamer. „Onvermijdbaar en logisch", zei PvdA-Kamerlid Dijssel- bloem. „De NS heeft zelf aange geven dat die 80 procent haal baar was. Ze zijn door de bodem gezakt." Volgens CDA'er Eur- lings is de 'oorlogssfeer' bij de NS niet langer acceptabel. Reizigersorganisatie Rover noemde het vertrek van de NS- top terecht, maar wees ook op de politiek. „De handelwijze van nogal wat politici is zeer dubi eus", aldus een woordvoerder. Ook de Consumentenbond rea geerde positief. „De vertroebel de houding tussen de NS-lei- ding en zijn medewerkers stond verbetering van de dienstverle ning in de weg." De spoorwegvakbond VVMC Sleepboten brachten de Prins Willem-Alexander naar de fuik in Kruiningen. Advertentie In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. door Rob Paardekam KRUININGEN - De veerboot Prins Willem-Alexander, die vaart tussen Kruiningen en Perkpolder, is gisteren ruim vijf uur uit de vaart geweest door problemen met de voortstu wing. Omdat het schip de fuik van de Kruiningse veerhaven blokkeerde, voeren er tussen kwart over tien 's ochtends en één uur 's middags helemaal geen veerboten. Het defect aan de Prins Willem- Alexander, één van de twee bo ten die varen tussen Kruiningen en Perkpolder, ontstond door een kapotte zekering in de hoofdstroomvoorziening. Er moesten sleepboten aan te pas komen om het schip naar de wal te brengen. Tegen half één lukte dat, zodat de opvarenden het veer na ruim twee uur konden verlaten. Plat In de tussentijd lag de veerver- binding helemaal plat, omdat de Prins Willem-Alexander de ingang van de Kruiningse haven blokkeerde. Pas om één uur kon de Juliana, de andere veerboot, weer gaan varen. Omdat de Prins Willem- Alexander nog gerepareerd werd, vertrok er zowel vanuit Kruiningen als Perkpolder slechts één boot per uur. Volgens directeur H. Thomaes van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD) heeft dat niet tot grote problemen geleid. Wel waren de wachttijden langer dan normaal. Het feit dat de problemen zich pas na de ochtendspits voorde den en vóór de avondspits weer waren opgelost, heeft een grote re chaos voorkomen. Om half foto Willem Mieras vier ging ook de Prins Willem- Alexander weer in de vaart, zo dat de dienstregeling weer als normaal was. (Advertentie) 1 Frisco Navelina handsinaasappelen net 2 kilo (odhpajs paUoi 16S) 2.72 5.99 Magere varkenslappen 5.44 11.39 De aanbiedingen zijn geldig lot en met zaterdag 5 januari 2002. door Emile Calon en Maurits Sep VLISSINGEN - De bevolking van Zeeland blijft groeien. Het inwonertal is in een jaar tijd toe genomen met 2286 tot 377.029. Vergeleken met een jaar eerder is er sprake van een krimpende groei. In 2000 immers groeide het inwonertal met 3026 men sen. Als echter ook gekeken wordt naar de jaren 1999 (+1271) en 1998 (+626) kan 2001 bijgeschreven worden als een jaar met een bovengemiddelde bevolkingsgroei. Een groei van nog geen procent is echter onvoldoende om het Zeeuwse voorzieningenniveau in stand te houden, merkt direc teur W. van den Bosch van het adviesbureau Van Sluis Consul tants op. Zijn bureau werkt mo menteel in opdracht van pro vincie en bedrijfsleven aan een Zeeuwse imagocampagne. Ge zien de 'beperkte' groeicijfers ziet hij geen enkele reden om nu te stoppen met de voorbereidin gen voor die campagne. Als gekeken wordt naar de ge meenten is Vlissingen de groot ste groeier. Het inwonertal nam toe met 624 tot een totaal van 45.410. Als Vlissingen deze groei kan volhouden overklast ze nog dit jaar Middelburg. Het inwonertal van de Zeeuwse hoofdstad nam toe met 190 zo dat er nu 45.617 Middelburgers zijn. Twee jaar geleden moest Vlissingen nog een achteruit gang van het inwonertal met 201 inwoners accepteren. Een exacte verklaring voor de groei kunnen Vlissingse ambtenaren niet geven. Ontwikkeling inwonertal in 2001 De getallen tussen haakjes zijn de cijfers van vorig jaar -100 0 100 200 300 400 500 600 700 800 Vlissingen Schouwen-Duiveland Borsele Middelburg Oostburg Kapelle Hulst Tholen Reimerswaal Terneuzen Noord-Beveland Goes Axel Hontenisse -4 (+52) M +141 (+305) +138 (+270) +128 (+136) 1+110 (+120) I+104(+190) +90 (-43) +89(+73) +84 (+196) 3 +44 (+126) 3 +42 (+47) Sluis/Aardenburg -4 (-63) -Sas van Gent -42 (-45) F.-Veere -100 0 100 200 300 400 500 600 700 800 Zeeland totaal: +2286 (3026) BRON: alle Zeeuwse gemeenten Zelfs als Vlissingen deze groei volhoudt zal het echter niet luk ken de grootste Zeeuwse ge meente te worden. Nu staat al vast dat Terneuzen volgend jaar, na de gemeentelijke herin deling met Sas van Gent en Ax el, die eer te beurt valt. Die nieu we gemeente telt dan immers zo'n 55.000 inwoners. Terneu zen (+90) groeide afgelopen jaar voor het eerst sinds lange tijd. Schouwen-Duiveland voerde in 2000 de lijst van groeiers aan. Dit jaar moet deze gemeente ge noegen nemen met de tweede stek. Als gekeken wordt naar de Bevelanden valt de fikse groei van Borsele opMet 243 heel wat meer dan 'economische groei pool' Goes (+84, het laagste groeicijfer in jaren). Veere weet de negatieve tendens van de laatste jaren niet om te draaien. Deze Walcherse platte landsgemeente (-42) zit nu net onder de 22.000 inwoners die ze in 1997 behaalde dankzij de ge meentelijk herindeling. pagina 13: bevolkingscijfers noemde het vertrek van Huisin ga 'heel logisch'. Bestuurder H. Vankan stelde vast dat 'een wis seling van de poppetjes' alleen onvoldoende is. „Een zwarte dag voor de spoor wegen", reageerde A. van den Berg van FNV Bondgenoten. „Het was onvermijdelijk, want het draagvlak was te klein." CNV Spoorwegen wees erop dat ook de rol van Netelenbos niet vlekkeloos was. „Netelenbos moet inzien dat veel van de mal heur bij de spoorwegen ook een politieke oorzaak heeft." ANP pagina 2: van de regen in de drup De Duitse christen-democraten dreigen in grote moeilijkhe den te komen door een onthulling in het weekblad Stern over een financieel schandaal binnen de CSU, de Beierse zuster partij van de CDU. De leider van de CSU, premier Stoiber van de deelstaat Beieren, wordt gezien als een kansrijke uitdager van bondskanselier Schroder (SPD) bij de parlementsverkiezingen in september. De Trombosedienst Zeeland is gefuseerd met het Klinisch Chemisch Laboratorium van het Ziekenhuis Walcheren. Dubbele bezoeken door medewerkers van verschil lende prikdiensten behoren voortaan tot het verle den. Ruud van Nistelrooy is niet te stoppen in de Engelse Premier League. De aanvaller van Man chester United scoorde in het duel met Newcastle United voor de zesde keer op rij en maakte zijn twaalfde doelpunt in de laatste elf ontmoetingen. Met zijn openingstreffer stond hij aan de basis van de 3- 1-overwinning op Old Trafford. vodaiote feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; varia: 6; radio en televisie: 7; financiën en economie: 9 en 11 zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 19 en 20; kunst cultuur: 21, 22 en 23. EINDHOVEN - Volwassen zie kenfondsverzekerden moeten voortaan betalen voor het ver wijderen van tandsteen. De be handeling is uit het basispakket van het ziekenfonds gehaald. Maar voor veel mensen komt de rekening als een verrassing. De verzekeraars hebben hun klan ten nog niet op de hoogte ge bracht. Het verwijderen van tandsteen is de meest voorkomende be handeling. Bij vrijwel iedere pe riodieke controle wordt die uit gevoerd. Tandartsen mogen de behande ling voortaan in rekening bren gen. Een gemiddelde behande ling voor tandsteen kost twintig euro. De behandeling wordt weliswaar vergoed door een aanvullende tandartsverzeke ring, maar die dekt niet het hele bedrag. Een kwart van de kosten is voor eigen rekening. Tandsteen ver wijderen kost derhalve onge veer vijf euro. Ook op een andere manier komt de ziekenfondsverzekerde voor hogere kosten te staan. Voortaan wordt per jaar maar één periodieke controle ver goed. Wie vaker op controle wil be taalt daarvoor 16,90 euro per keer. Dat is evenveel als particu lier verzekerden betalen. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Tand heelkunde gaan steeds minder mensen op halfjaarlijkse con trole. „Het gemiddelde ligt ongeveer op eens in de negen maanden. Sinds de afschaffing van de ver plichte halfjaarlijkse controle in 1995 is die frequentie afgeno men." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De overgang naar de euro verloopt over het alge meen soepel. Omdat veel geld automaten echter vooral biljet ten van 50 en 100 euro uitgeven, dreigen de eerste winkels van daag zonder eurowisselgeld te raken. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL), het mi nisterie van Financiën en de banken overlegden daarom gis termiddag over een versnelde aanvoer van biljetten van 5, 10 en 20 euro. Het betalen met biljetten met grote waarde betekent dat bij de supermarkten 'de biljetten van 5,10 en 20 euro de kassa uitvlie gen', aldus adjunct-directeur R. Roorda van het CBL. Volgens Albert Heijn wordt bo vendien minder elektronisch betaald dan normaal. Interpay, dat het betalingsver keer regelt, heeft overigens een normaal aantal transacties ge meten. Lange rij en bij de pinautomaten bleven gisteren uit. Volgens de banken was het wel druk, maar was het absoluut geen 'gekken huis'. Wel was het in bankkan toren druk, omdat iedereen gul dens wil storten, constateerde onder meer ABN Amro. Bij de Postbank ging het mis: ongeveer tweehonderd postkantoren en agentschappen werden gister ochtend gesloten wegens pro blemen met de euro. Bedrijven die helemaal geen guldens meer willen accepteren, worden door de Consumenten bond op het matje geroepen. De belangenorganisatie plaatst die winkeliers op de Euromissers- lijst op internet. Ook in de rest van Europa ver loopt de omwisseling vrijwel zonder haperen. Maar in Oos tenrijk begaven gistermiddag alle pinapparaten het onder de druk. ANP pagina 13: wennen aan de euro (Advertentie) voorletters: a noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer II handtekening: "713214"000002' noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). D per kwartaal met automatische incasso 52,-). O per jaar met automatische incasso (€198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Geen fratsen met de euro. C1000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1