Vrees in VS voor kernoorlog Yerkiezingsrellen in Zambia PZC Jaarwisseling verloopt vrijwel zonder incidenten Bomexplosies bij drie kerken op Sulawesi Argentinië zakt weg in bestuurlijke chaos India en Pakistan zouden inzet nucleaire wapens voorbereiden Iran ziet euro x-, 0 ais verlossing Evacuatie buitenwijken Sydney wegens bosbranden Gevechten in Tsjetsjenië Vliegtuig maakt rechtsomkeert na bommelding Meer doden vuurwerkramp China Saoedische homo's onthoofd Sloman Traveller in Bremerhaven Doden in Alpen door lawines Mkz nog in één Brits graafschap woensdag 2 januari 2002 van onze redactie buitenland NEW DELHI - De relatie tussen India en Pakistan bleef ook tij dens de jaal-wisseling gespan nen. De Amerikaanse krant Washington Times meldt op ge zag van bronnen bij de Ameri kaanse geheime diensten dat beide landen het gebruik van kernwapens voorbereiden. Is lamabad probeert wel New Del hi tegemoet te komen door men sen op te pakken die lid zouden zijn van twee extremistische is lamitische bewegingen. Volgens de Washington Times treft Pakistan voorbereidingen voor het transport van nucleaire wapens naar de grensstreek met India. Tegelijkertijd zijn er aan wijzingen dat India zich op maakt voor de inzet van korte- afstandsraketten die ook de Pa kistaanse hoofdstad Islamabad zouden kunnen treffen. Volgens de Amerikaanse geheime dien sten zouden deze installaties al morgen in gebruik kunnen wor den genomen. Een nucleaire aanval vanuit Pakistan zou ook voor het einde van de week uit gevoerd kunnen worden. Beide partijen zouden onverminderd militairen, tanks en ander wa pentuig haar de grensstreek overbrengen om hun posities te versterken. Arrestaties De Pakistaanse autoriteiten hebben ongeveer honderd men senaangehouden op verdenking van lidmaatschap van twee ex tremistische, islamitische be wegingen. Een woordvoerder van een van deze groeperingen, de Lashkar-e-Taiba, heeft dit gisteren gezegd. Deze bewegingen zitten volgens India achter een zelfmoordaan slag op het Indiase parlement op 13 december. De arrestaties zijn een manier om de opgelopen spanning tussen de twee landen te doen afnemen. India heeft de aanhouding en uitlevering van 'terroristen' geëist. Diplomatie Beide partijen probex-en diplo matiek de oplopende ruzie te sussen, maar in de praktijk heb ben die pogingen nog weinig ef fect. Er vielen in de nacht van maandag op dinsdag zeker vijf tien doden bij beschietingen en aanslagen in het omstreden Kashmir. De Indiase premier Vajpayee zei in zijn nieuwsjaarsrede dat over alles valt te praten, als Pakistan zijn anti-Indiase houding af zweert en terrorisme effectief bestrijdt. Pakistan liet maan dag al weten dat het tot overleg bereid is over brandende kwes ties, inclusief Kashmir. In de Nepalese hoofdstad Kath- mandu begint vrijdag een regio nale topconferentie waar de twee landen overleg op hoog ni veau zouden kunnen voeren, maar volgens een hooggeplaats te Indiase bron kan daar geen sprake van zijn. India bestuurt zijn deel van Kashmir met circa acht miljoen inwoners als deelstaat Jammu en Kashmii'. Het is de enige In diase deelstaat waar moslims in de meerderheid zijn. Plet Pakis taanse deel wordt bestuurd on der de namen Azad (wij) Kashmir en Northern Areas, waar zeker twee miljoen men sen wonen. Een wapenstil standslij n uit eind jaren veertig vormt de grens tussen beide sta ten. RTR/ANP/DPA TEHERAN - In weinig wereld steden heerst zoveel blijde ver wachting over de euro als in Teheran. In Iran, waar de Ver enigde Staten lange tijd vrijwel uitsluitend als de Grote Satan zijn aangeduid, zien velen de euro als de komende verlossing van de dollar. Ondanks de breuk in de diplo matieke betrekkingen met de VS in 1980 rekent Iran nog steeds in Amerikaanse dollars voor internationale transacties. Een Iraans dagblad heeft echter uiteengezet dat dit straks niet meer hoeft, als de euro zich sterk houdt tegenover de dollar. De euro moet dan niet alleen door Iran als enige munt voor internationale transacties wor den aanvaard, maar ook door de Organisatie van Olieproduce rende Landen (OPEC). ,,Iran moet de gelegenheid aangrijpen om uitsluitend deze nieuwe munt te gebruiken voor zijn transacties, zijn uitvoer van olie zowel als export van andere producten", zo stelde Iran News maandag. „De euro's moeten onze deviezen worden." De Iraanse nationale oliemaat schappij zorgt voor 80 procent van de buitenlandse deviezen die de staat ontvangt, in 2001 zo'n 15 miljard dollar. Deze on derneming zinspeelt al jaren op een vervanging van de dollar. ,,De euro zal ons van het juk van de dollar bewijden en wij zullen de euro omarmen", zo stelde de onderneming eerder. AFP GROZNY - Bij een operatie van Russische troepen in Tsjetsjenië zijn zeker 73 rebellen en twee Russische militairen gedood. Twintig rebellen werden gevan gengenomen. De gevechten hadden plaats dertig kilometer ten oosten van de hoofdstad Grozny. DPA van onze redactie buitenland SYDNEY - Bewoners van buitenwijken van de Austra lische stad Sydney hebben van de autoriteiten opdracht gekregen hun huizen te verlaten, nadat in de buurt branden waren uitgebroken. Het vuur rukt als gevolg van de harde wind snel op naar de bewoonde gebieden, aldus functionarissen. Eerder op de dag kregen burgers het advies juist niet hun hui zen te verlaten. In een park in de noordelijke buitenwijk Pennant Hills brak gisteren brand uit. Sinds kerst woedden er rondom Sydney grote bosbranden, maar het is voor het eerst dat in de noordelijke woonwijken brand uitbreekt. De brandweer noemt de situatie in het gebied, op minder dan 20 kilometer afstand van het stadscentrum, 'zeer ernstig'. ,,Er is wel paniek. Mensen willen evacueren", aldus een woordvoerder van de brandweer. Hij zei niet te weten hoe de nieuwe brand is ontstaan. De afgelopen dagen zijn al zeker 150 huizen en 250.000 hectare bos in vlammen opgegaan. Acht mensen zijn ge arresteerd op verdenking van brandstichting. RTR van onze redactie buitenland RIJSWIJK - Over de hele wereld is de jaarwisseling zonder grote incidenten verlopen. In New York werden de slachtoffers van de aanslagen van 11 september herdacht. In de Europese steden bleef het over het algemeen rus tig. Er waren rellen in de Franse stad Straatsburg. Op veel plaat sen werd de invoering van de eu ro uitgebreid gevierd. De jaarwisseling in New York ging dit keer gepaard met uitge breide veiligheidsmaatregelen. Honderdduizenden mensen moesten eerst door de metaal detector, voor ze de viering op en rond Times Square konden bijwonen. De aanwezigen her dachten massaal de slachtoffers van de aanslag op het World Trade Center, waarbij een klei- EDMONTON - Een Canadees verkeersvliegtuig dat met 130 mensen aan boord op weg was naar Edmonton is na een telefo nische bommelding terugge keerd naar de luchthaven van waar het was opgestegen. Dat meldde de politie gisteren. De Boeing 737 van West Jet Air lines was maandagmiddag net opgestegen van de luchthaven van Saskatoon in de Canadese pi"ovincie Saskatchewan, toen een vrouw de vliegmaatschap pij belde met de mededeling dat een man aan boord een bom bij zich had. Nadat het vliegtuig in Saskatoon was geland, werd de genoemde man voor verhoor meegenomen, maar al snel werd hij vrijgelaten. Aan boord wer den geen explosieven aange troffen. De identiteit van de vrouw is inmiddels bij de politie bekend. AP ne drieduizend mensen omkwa men. In de hele stad werden cle klokken geluid. Burgemeester Giuliani nam even na twaalven afscheid van zijn stad. Hij droeg de fakkel over aan Mike Bloomberg, die op Times Square de eed aflegde. Giuliani is uitgebreid geprezen over de manier waarop hij na de aanslag de stad bestuurde. De plechtigheid op Manhattan was van grote symbolische be tekenis en in de eerste plaats be doeld om aan te geven dat de stad veilig is. Veel Amerikanen gaan het nieuwe jaar in met de gedachte dat er sinds de aansla gen iets wezenlijks is veranderd. Maar bij verreweg de meesten wint de hoop het van de angst, zo blijkt uit een enquête die de zender ABC en het dagblad Washington Post hebben laten uitvoeren. Rouw Peru rouwde om de slachtoffers van de vuurwerkramp van afge lopen weekeinde. Zo'n driehon derd mensen vonden in de hoofdstad Lima de dood nadat in een complex van winkels en woningen een enorme brand was ontstaan bij het afschieten van vuurwerk. In enkele Europese steden ging de viering van oud en nieuw ge paard met ongeregeldheden. Net als de afgelopen jaren wa ren er problemen in de Franse stad Straatsburg, waar ongere geldheden een traditie lijken te worden. In de arme wijken van de stad raakten jongeren slaags met de politie. Enkele mensen raakten gewond, vijftig auto's gingen in vlammen op. In het noorden van Spanje bekogelden Baskische nationalisten de poli tie met molotovcocktails. Ook daar vielen gewonden. Een groot deel van de Europese viering van oud en nieuw stond in het teken van de introductie van de euro. Behalve in Maas tricht werd de komst van de Eu ropese munt gevierd in Brussel, Berlijn en Frankfurt, waar de Europese Centrale Bank (ECB) is gevestigd. Bij de ECB hadden zich tienduizend mensen verza meld om de introductie van de euro te vieren. In Italië liepen meer dan vijf honderd mensen verwondingen op bij het afsteken van vuur- wexk. De meeste ongelukken deden zich voor in Napels, dat bekend staat als bolwerk van il legaal vuurwerk. Een ongeluk van een heel ande re aard deed zich voor in Japan, waar de traditionele rijstbal ook dit jaar weer slachtoffers maakte. De o-mochi bleef ste ken in de kelen van twee man nen, die ondanks de bekende ri sico's de verleiding niet konden weerstaan. ANP Een aanhanger van de oppositiepartij is tijdens rellen bij het gebouw van het Zambiase hooggerechts hof in Lusaka getroffen door een steen. Yoav Lemmer/EPA door Eelco van der Linden LUSAKA - Vijf dagen om twee miljoen stemmen te tellen; dat is zelfs voor Afrikaanse begrippen te gek. De Zambianen accepte ren de gang van zaken rond de presidentsverkiezingen van af gelopen donderdag niet. Het uitblijven van de definitieve uitslag deed duizenden gisteren opnieuw de straat op gaan. Daar raakten ze slaags met de oproerpolitie. Gisteravond behaalde de oppo sitie, die de regeringspartij MMD van fraude en malversatie beschuldigt, een eerste over winning. Het hooggerechtshof besliste dat de regering geen overwinnaar van de presidents verkiezingen mag uitroepen, voordat door dezelfde recht bank is uitgemaakt hoe ernstig er is gefraudeerd. De rechtbank zal vandaag een (eerste) uit spraak doen. De einduitslag werd gisteren nog steeds niet vrijgegeven, hoewel met vrijwel alle stem men geteld het duidelij k was dat de winnaar Levy Mwanawasa heet. Deze kandidaat van de na tien jaar vertrekkende presi dent Frederick Chiluba kreeg 31 procent van de stemmen, twee meer dan Anderson Mazoka, de belangrijkste oppositieleider. De zakenman Mazoka had lang op kop gelegen. Zaterdag al eis te hij de overwinning op, nadat voor hem duidelijk was gewor den dat regeringspartij het re sultaat 'aan het bijsturen was'. Die mening werd door velen ge deeld, ook door internationale waarnemers. Men onderschreef de eis van de oppositie dat de fraude moest worden onder zocht alvorens de uitslag be kend te maken. Terwijl tien oppositiekandida ten in het hooggerechtshof wa ren om te eisen dat de fraude wordt onderzocht, gingen bui ten duizenden woedende aan hangers de confrontatie aan met zwaar bewapende ordetroepen, die veelvuldig traangas ge bruikten. Leuzen werden geroepen tegen regeringspartij MMD en presi dent Chiluba. Grof De frustratie in Zambia is enorm. Er is melding gemaakt van stembussen die verdwenen zijn of boven water kwamen na dat het tellen al was afgerond. Ook bleken er bussen volgestopt met veel meer stembiljetten dan er kiezers geregistreerd ston den. Een naaste medewerker van Anderson Mazuka, Jona than Sapele, onderstreepte dat de fraude in sommige delen van het land 'eenvoudig te grof was', 'te doorzichtig en dus dom'. Hij noemde als voorbeeld de Copperbelt, de regio met de voor Zambia zo cruciale kopermij nen, waar tien jaar van chaos en PEKING - Reddingswerkers hebben in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Jangxi, die zondag vooreen deel in de lucht vloog, 34 lijken van werknemers geborgen. Tientallen mensen worden nog vermist. Gevreesd wordt dat meer dan honderd mensen door de reeks ontploffingen om het leven zijn gekomen, aldus plaatselijke media gisteren. Ongeveer tweehonderd werknemers wai'en zondag in de fa briek Panda Export Fireworks in de stad Huangmao aan het wex-k toen in een opslagplaats een explosie plaatsvond. Hier door ontstond een i~eeks van ontploffingen, waardoor zeker tien werkplaatsen zijn vernield. De oorzaak van de explosies is nog onbekend. Volgens lokale media voldeed het bedrijf niet aan alle veiligheidsmaati-ege- len. RTR RIAD - In Saoedi-Arabië zijn diïe mannen in het openbaar onthoofd. Ze waren wegens hun homoseksualiteit ter dood veroordeeld. De minister van Binnenlandse Zaken zei giste ren dat het om recidivisten ging. In 2001 werden voor zover bekend ten minste 81 mensen ge- executeei'd. Saoedi-Arabië past de islamitische shai'ia-wet- geving strikt toe. Niet alleen homoseksuelen, ook 'onverbetexüjke' drugsver slaafden, moordenaars, verkrachters en drugssmokkelaars krijgen de doodstraf. Ze worden meestal in het openbaar ont hoofd. AFP BREMERHAVEN - Het Duitse vrachtschip Sloman Traveller, dat op de Nooi'dzee bij Vlieland enkele dagen in brand stond, is gisteren voor reparatie in het Duitse Bremei'haven aange komen. Het schip was maandag op sleeptouw genomen. De brand aan boord van de Sloman Traveller ontstond vrij dag na enkele explosies. De 16-koppige bemanning kon wor den gered. Specialisten konden het vuur in het schip, dat allerlei chemi caliën als lading had, pas na enkele dagen blussen. ANP/DPA INNSBRUCK - In de Alpen zijn maandag zeker vier mensen om het leven gekomen door lawines. In de Franse Alpen werden nabij Queimoz twee mensen mee- gesleui-d door een lawine. Ze maakten deel uit van een groep wandelaars met een begeleider. In het Oostenrijkse Tirol werd een 25-jaxige Amerikaan be dolven toen hij buiten de piste aan het skiën was. In het Zwitserse Valais werd een skiër meegesleurd door een lawine toen hij een piste afdaalde die gesloten was. AFP/DPA LONDEN - Op één na alle gx-aafschappen in het Verenigd Ko ninklijk zijn mkz-vrij. Dat heeft het Britse ministerie van Landbouw gisteren bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder zijn op twee plaatsen in het graaf schap Northumberland nog sporen van de veeziekte aange troffen. Bij enkele schapen werden antistoffen gevonden. Uit voor zorg worden daar de komende dagen ongeveer 2100 schapen geruimd. Sinds 30 september zijn in Groot-Brittannië geen nieuwe ge vallen van mond- en klauwzeer gemeld. Sinds het begin van de uitbraak, tien maanden geleden, werden meer clan vier miljoen dieren afgemaakt. AFP van onze redactie buitenland PALU - Zeker twee politieagen ten zijn gisteren in Palu op het Indonesische Sulawesi gewond geraakt door een bomexplosie bij een kerk. Dat heeft de Indo nesische politie gemeld. Eerder zei het Indonesische persbureau Antara dat twee agenten om het leven waren gekomen. De agenten waren gealarmeerd door gelovigen die vlak voor aanvang van een kerkdienst een verdacht pakketje zagen liggen. Volgens de politie zijn de agen ten gewond geraakt toen zij be zig wax'en het explosief onscha delijk te maken. Bij drie andere kex'kën in Palu deden zich maandag vlak voor het begin van het nieuwe jaar op hetzelfde tijdstip explosies voox'. Door de ontploffingen, in alle gevallen buiten de kei'kge- bouwen, werden ramen en deu ren vernield. Op het moment van de explosies waren er geen mensen in de kerken. Sulawesi is de laatste jaren het toneel van botsingen tussen moslims en christenen. Nog geen twee weken geleden werd een overeenkomst bex-eikt tus sen moslims en christenen bij de stad Poso. ongeveer 100 kilome ter van Palu. De afgelopen drie jaar zijn al meer dan duizend doden gevallen als gevolg van i"eligieus geweld. In de Indonesische hoofdstad Jakarta is een 21-jai"ige man ge dood toen een granaat explo deerde voor een x-estaui'ant in een uitgaanswijk. De politie on derzoekt of de man de granaat zelf bij zich had of dat hij het slachtoffer is van een aanslag. RTR/AFP corruptie bij diverse privatise ringen zich vooral vertaald heb- beix in sluitingen en massale werkloosheid. „Het valt door niemand uit te leggen hoe de MMD hier aan zoveel stemmen is gekomen", aldus Sapele. Internationale waarnemers, zo als die van cle Amerikaanse Car terstichting en de EU, toonden zich gisteren ook erg kritisch, maar wilden met een definitief oox-deel wachten totdat de op perrechter een besluit had geno men. De EU, die in Zambia ook erg actief was met 'kiezersedu catie' en het organiseren van de batten, werd gisteren door mi nister Vernon Mwaanga van de regeringspartij fel bekritiseerd. Mwaanga beschuldigde de EU van 'ophitsing' en 'het samen zweren met de oppositie tenein de de MMD uit het zadel te stoten'. „We hebben hen uitge nodigd als waarnemers, niet om de vex"kiezingen te organise ren", aldus Mwaanga. GPD door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De Grondwetge vende Vergadering van het Ar gentijnse Congres is gisteren voor de tweede maal in negen dagen tijd in spoedzitting bij eengekomen om een opvolger te kiezen voor de afgetreden presi dent Fernando de la Rua. De naam van het nieuwe staats hoofd was bij het sluiten van de ze editie nog niet bekend. De tweede spoedzitting was noodzakelijk geworden, nadat interim-president Adolfo Ro driguez Saa twee dagen geleden ook aftrad. Hij kon binnen zijn Peronistische Rechtvaardig heidspartij (PJ) niet genoeg steun meer vinden voor de vor- ming van een nieuwe over gangsregeling. Die moet snel een uitweg zien te vinden uit de escalex-ende economische en so ciale chaos, die nu ook een ge vaarlijk politieke dimensie heeft gekregen. Het kabinet van Saa tx-ok zatex-dag de cosequen- ties uit het zelfde felle volkspro- test waarmee vlak voor de kerst De la Rua tot terugtreden werd gedwongen. Het oproer ont aardde in de zaterdagmorgen vroeg in de bestorming van het Congres. De woede was gericht tegen corrupte lieden waarmee Saa zich omringd had en tegen nog steeds geldende opnameli miet van 2500 gulden per maand. Die maatregel werd on der De la Rua ingesteld om het bankwezen overeind te houden. Saa hield hieraan vast uit vrees dat intrekking een ran op de spaartegoeden zou veroorza ken. De steun voor Saa binnen zijn eigen PJ sloeg vorige week om in achterdocht. In de zeven dagen dat de vertrokken inte rim-president aan de touwtjes trok, was het hem niet gelukt een overtuigend crisismanage ment van de grond te tillen. De argentino, de derde munt naast de peso en de dollar waaxmee Saa de gestrande economie wil de activeren, was al dood vóór de geboorte. Gesproken werd over een emissie van 15 miljard gulden. Onverantwoord groot, zo waarschuwden economen. Daardoor was de argentino al gedevalueerd nog voordat één biljet in omloop was gebracht. Lot bezegeld Toen Saa ook nog opperde het PJ-part ij akkoord voor de presi dentsverkiezingen van 3 maait, in cle koelkast te zetten en de ambtstermijn van De la Rua tot 2003 vol te maken, was zijn lot bezegeld. Het volk heeft het vertrouwen in de politieke partijen en de de- moci'atische instituties volledig verloren. Voor de meeste Argen tijnen is de politieke arena een marktplaats voor het nasti-even van pei'soonlijk gewin. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5