Nederland pint massaal euro's PZC /3-5°°'" Bypassoperatie kan met gesloten borstkas Leider Efraïm legt wegblijven van Jezus uit KEUKENMAXX DOET NOG EVEN OF HET 2001 IS ii «enmaxx Volendam herdenkt slachtoffers cafébrand Protesten tegen komst radicale politicus naar Turks congres Rotterdam passeert Amsterdam ruim met aantal moorden Banken houden geldautomaten met enige moeite gevuld Recordaantal nieuwjaarsduikers in Scheveningen Geen muziekestafette voor Maxima Zoektocht naar automobilist Cohen wil optredende overheid Meer mobiele nieuwjaarswensen Superprijs valt in Gelderland Radio Caroline keert terug woensdag 2 januari 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlanders hebben gisteren in drommen voor de geldautomaten gestaan om eurobiljetten in ontvangst te nemen. Gisteravond hadden ruim twee miljoen mensen het nieuwe geld uit de muur ge haald. Veel huishoudens be schikten zo al op de eerste dag van de introductie van de biljet ten over papieren euro's. De snelheid waarmee de euro in de portemonnee komt, is groter dan verwacht. De banken had den gisteren enige moeite de voorraad eurobiljetten in hun geldautomaten in de muur op peil te houden. Opvallend vaak bleken automaten grote coupu res van 50 euro te leveren en niet kleine coupures van 5, 10 en 20 euro, zoals was afgesproken. MKB Nederland toont zich hierover ontsteld. Winkeliers vrezen de komende dagen te weinig wisselgeld te hebben, als klanten met biljetten van 50 eu ro willen betalen. Els Prins, eu ro-coördinator van MKB Ne derland: „Als mensen met te groot geld boodschappen gaan doen, dan ontstaat bij de win kels natuurlijk een groot tekort aan kleingeld. Afgesproken was dan ook dat er ruim voldoende biljetten van 5 euro in de auto maten zouden zitten! Minister Zalm van Financiën wimpelde die kritiek af door er op te wijzen dat veel Nederlan ders dankzij het gratis eurokit je en de consumentenzakjes (ter waarde van 25 gulden) al over euromunten beschikken. Stortvloed President Wellink van De Ne- derlandsche Bank toonde zich bezorgder over de stortvloed oude guldenmunten die nu re tour banken gaat. De banken zullen grote moeite hebben die munten te sorteren. „We moeten voorkomen dat het systeem overbelast raakt. Ik roep de mensen op hun oude muntgeld pas in februari of maait naar de bank te brengen, niet eerder", aldus Wellink. Zalm en Wellink spraken gister middag in Maastricht, de 'ge boorteplaats' van de euro, van 'een groot succes'. Volgens Wel link is Nederland zelfs de kam pioen van Europa bij het invoe ren van de nieuwe munt. De bankpresident hoopt dat in ons land binnen tien dagen drie kwart van alle geldhandelingen in euro's verloopt. „En ik denk dat dit gaat lukken." Zalm toonde zich zo mogelijk nog opgetogener. „Alleen in mijn fantasie kan er nog iets misgaan." Enkele banken, de SNS en de Postbank, hadden gisterochtend vroeg startpro blemen met hun geldautoma ten, maar verder deden zich geen problemen voor. De meeste van de 6200 geldautomaten in ons land gingen overigens pas in de loop van nieuwjaarsdag eu robiljetten leveren. De vraag naar euro's was zo groot, dat de geldautomaten voortdurend moesten worden bijgevuld. Bij het vullen van au tomaten op verlaten plekken, zoals in winkelcentra, werd geen enkel risico genomen. De geldtransportauto's waren al tijd vergezeld van een politie wagen. „Omdat op nieuwjaars dag winkelcentra verlaten zijn, is het risico op een overval veel groter dan normaal", verklaar de politiewoordvoerder Cees den Bakker. Over het hele land werden daarom vierduizend ex tra agenten ingezet. Er werden geen incidenten gemeld. Volgens Wellink kost de invoe ring van de euro de Nederlandse samenleving 'zo'n tien miljard gulden'. Hij sprak de verwach ting uit dat die in vier jaar zullen worden terugverdiend. GPD DEN HAAG - Om het nieuwe jaar in te luiden hebben ongeveer tienduizend mensen gisteren rond het mid daguur vanaf het Scheveningse strand een duik geno men in de koude golven van de Noordzee. Het water had een temperatuur van vier graden, de lucht van twee gra den. De organisatie en de politie zijn samen op dit record aantal deelnemers uitgekomen. Het was zo druk dat de organisatie ruim een uur na de start van de eerste zwem mers nog niet klaar was met tellen. Na een korte warming-up stormden de deelnemers het water in. Eenmaal terug aan land kregen de zwemmers een kop hete snert om weer een beetje op te warmen. In een grote tent konden zij zich afdrogen en kleren aan trekken. Uiteindelijk duurde het ruim een uur voordat iedereen aan de beurt was geweest. Vorig jaar deden on geveer 7500 mensen mee aan de traditionele nieuw jaarsduik. foto Ed Oudenaarden/ANP AMSTERDAM - De muzikale estafette die muziekkorpsen en koren uit iedere provincie zouden brengen bij het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en zijn verloofde Maxima, gaat niet door. Het was de bedoeling dat op de feestdag vanuit elk provinciehuis beurtelings een couplet van een speciale trouwcompositie zou klinken. Het Nationaal Oranje Comité schrapt dit onderdeel omdat de muzikanten en zangers het Oranjehuwelijk liever thuis op de tv volgen. GPD UTRECHT - De politie heeft gisterochtendna ruim twee uur zoeken een automobilist gevonden die tegen half negen op knooppunt Lunetten bij Utrecht van de weg was geraakt. De wagen van de 38-jarige man uit Lopik had een boom geraakt en was over de kop geslagen. De bestuurder kwam zodanig bekneld te zitten dat hij zijn wagen niet meer kon verlaten. Ook was hij niet opgemerkt door andere weggebruikers. De man waarschuwde met zijn mobiele telefoon de politie, maar kon niet precies aangeven waar hij zich bevond. De poli tie van Utrecht en het KLPD startten vervolgens een zoek tocht, waarbij tien politiewagens en een helikopter werden ingezet. Het slachtoffer is met een dubbele beenbreuk en on- derkoelingsverschijnselen overgebracht naar het Universi tair Medisch Centrum in Utrecht. ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse burgemeester J. Cohen heeft gisteravond in zijn nieuwjaarspeech een pleidooi ge houden voor de optredende overheid. Het Rijk en de gemeente Amsterdam moeten na de verkiezingen meer geld uittrekken voor veiligheid, stelde de burgemeester. „Als een op de vier Amsterdammers jaarlijks slachtoffer wordt van een misdrij f - en dan rekenen we fietsendiefstal nog niet mee - dan is het duidelijk dat dit anders moet", zei Cohen. Hij stelde verder dat moskeeën, tempels, kerken en synagogen belangrijk zijn om de dialoog aan te gaan. Die is nodig, omdat Cohen na de aanslagen op de VS op 11 september is gebleken dat er ook in Amsterdam mensen wonen die de westerse nor men en waarden niet delen. ANP RIJSWIJK - Nederlanders hebben tijdens de jaarwisseling massaal de mobiele telefoon gebruikt om familie, vrienden en andere relaties het beste te wensen voor het nieuwe jaar. Libertel-Vodafone, de tweede mobiele operator in Neder land, telde in totaal 4,2 miljoen SMS-berichten op oudejaars dag en nieuwjaarsdag (tot het middaguur). Dat is een stijging van 8 procent vergeleken met een jaar geleden. Marktleider KPN Mobile registreerde 6 miljoen SMS-berichten. Ook het aantal gesprekken van mobiel naar vast en omge keerd nam een hoge vlucht. KPN telde er 2,5 miljoen in de eer ste vier uren van het nieuwe jaar. Dat is een stijging van 25 procent. Libertel-Vodafone komt op 2,1 miljoen gesprekken in het eerste uur van 2002. Dat is 35 maal hoger dan gemiddeld rond dat tijdstip. ANP DEN HAAG - De superprijs van 10 miljoen euro (22 miljoen gulden) van de Oudejaarsloterij is maandagavond gevallen in Gelderland. Het is de grootste prijs uit de Nederlandse ge schiedenis. De Nederlandse Staatsloterij keert het geld nettto uit. De prijswinnaar blijft anoniem. De hoogste prijs die tot nu toe was uitgereikt in Nederland was 8,4 miljoen euro (18,5 mil joen gulden). ANP van onze redactie binnenland HEINENOORD - Het omstre den religieuze Efraïm Genoot schap vindt het vreselijk dat Je zus nog niet is teruggekomen om zijn trouwe volgelingen op te halen. De leider ervan, de 'pro feet Elia', had dat wel voor speld. Maar volgens hem hebben ongehoorzame, zoge naamde gelovigen Gods plan nen gedwarsboomd. Dat schrijft de profeet, alias H. van Geene, in een artikel dat nieuwjaarsdag op zijn website is geplaatst. Op grond van bere keningen had hij beweerd dat eind 2001 'de bruid', dat sym bool staat voor christenen die radicaal voor Jezus hebben ge kozen, opgenomen zou worden. Maar dat zou pas mogelijk zijn als de bruid voltallig en geheel klaar is voor de opname. Als aan een van die voorwaar den niet is voldaan, 'zal ook de opname van de bruid niet op de tijd geschieden die God Zich had gesteld', schrijft de profeet, die gisteren niet voor commen taar bereikbaar was. Hij wijt het uitblijven van 'de Bruide gom' aan de leugens over het Efraïm Genootschap, die be paalde christenen volgens hem expres hebben verzonnen. Eind oktober ontstond commotie rond het Efraïm Genootschap in Heinenoord. Twee gezinnen uit Borne hielden hun kinderen enige tijd thuis van school, om dat ze naar een evangelisatie bijeenkomst in Duitsland wil den. Het Openbaar Ministerie en de Raad voor de Kinderbe scherming stelden een onder zoek in naar de gang van zaken in het genootschap. De uitkom sten daarvan zijn nog niet be kend. Elia vindt het 'vreselijk' voor Jezus en voor hen die alles voor hem hebben overgehad dat de opname niet heeft kunnen plaatsvinden. Hij hoopt dat ve len alsnog tot inzicht komen zo dat ze 'eeuwig het allerheerlijk ste' zullen bereiken. Veel christenen zullen echter niets van de openbaringen en geheimenissen van God begrij pen, verwacht de profeet. Dat komt volgens hem, omdat zij hebben toegelaten dat Neder land is verworden tot het 'toon aangevende land in de dingen die God absolute gruwelen vindt'. Nederland verandert volgens Elia als een van de beste 'christenlanden' in een land van de grote tegenstander van God, een islamitisch land. ANP (Advertentie) DIT AANBOD IS GELDIG T/M ZONDAG 6 jANUARI 2002 henk Eindejaarsgesci extra korting Mg las Champagne Bi toost ik graag j met u op een I fantastisch en culinair nieuw jaar" honderd en één keukens, duizend en één Ideeën ETTEN-LEUR, Lokkerdreef 33, Tel. 076-5017151 Tijdens de herdenkingsdienst in sporthal Opperdam heeft een van de jongeren zich afgezonderd. foto Olaf Kraak/ANP HARLINGEN - De Britse pop zender Radio Caroline is vanaf eind januari in een deel van Ne derland op de kabel te beluiste ren. De voormalige radiopiraat keert daarmee, na een afwezig heid sinds 1990, terug op de Ne derlandse radio. Radio Caroline opent op 26 ja nuari haar vestiging in Harlin- gen (Friesland). De program ma's zijn te ontvangen in Friesland, Groningen, Drenthe en Twente. Vanuit de studio in Harlingen worden de Engelstalige pro gramma's aangevuld met Ne derlandse producties. Eerder in de Caroline-historie was ook al sprake van Nederlandstalige uitzendingen. In de jarenzeven- tig vulde het Vlaamse Mi Amigo zendtijd, in de jaren tachtig Ra dio Monique. ANP van onze redactie binnenland VOLENDAM - Zo'n duizend Volendammers, voornamelijk jongeren, hebben gistermiddag in sporthal Opperdam een her denkingsbijeenkomst voor de slachtoffers van de cafébrand in Volendam bezocht. Tijdens de bijeenkomst werd muziek afgewisseld met toe spraken van nabestaanden. Ter afsluiting werden veertien dui ven losgelaten, een voor elk om gekomen brandslachtoffer. Een jaar geleden woedde, een korte, maar hevige brand in café De Hemel. Veertien jongeren overleden, honderden raakten gewond. Voor Volendam brak het moeilijkste jaar uit haar ge schiedenis aan. „Een jaar vol machteloosheid, intens verdriet en woede", zoals de organisatie van de bijeenkomst het afgelo pen jaar omschreef. De foto's van de jongeren die ten gevolge van de brand om het leven kwa men hingen aan vier zuilen naast het podium in de sporthal. Ei-voor stonden brandende kaarsen. Op het podium werden door de lokale bands Brown Leg, Mille nium Proof én Broken Chair nummers ten gehore gebracht, die op een of andere manier een relatie hebben met de ramp. Zo- van onze redactie binnenland UTRECHT - In het Universitair Medisch Centrum Utrecht (UMC Utrecht) is voor de eerste keer in Nederland een bypass operatie met gesloten borstkas uitgevoerd. Dat meldt Scan, een acht keer per jaar verschijnende uitgave van het UMC. De afdeling Experimentele Car diologie testte de operatie zorg vuldig met de oefenrobot in het laboratorium. Daarna opereer den chirurgen en medewerkers van het Hart Long Centrum Utrecht in samenwerking met hartcentra in Frankfurt en Dresden met succes de eerste patiënt. De bypassopèratie met gesloten borstkas is nu voor meer patiën ten bereikbaar geworden. Voor galblaasoperaties wordt de ope ratierobot al gebruikt en vorige week meldde het UMC Utrecht dat met behulp van robotchi- rurgie de eerste tumornier was verwijderd. Octupus Het was al eerder mogelijk te opereren op het kloppend hart door de uitvinding van de Octo pus, een instrument met twee pootjes die zich aan het hart vast zuigen. Terwijl het hart normaal blijft kloppen, ligt tussen die tentakels een plekje van het hart zo stil, dat de hartchirurg er een bypass op de kransslagader kan hechten. Bij zo'n Octopus-operatie moet het borstbeen worden doorge zaagd om goed bij het hart te kunnen komen. Ook dit is nu niet altijd meer nodig. Een gaat je waar net een pink door kan is al voldoende voor de nieuwe en- doscopische variant van het in strument. De opgevouwen pootjes van deze Endo-Octopus worden door de kleine opening de borstkas binnengebracht. Daar ontvouwen ze zich en zui gen zich vast op het hart. Door andere kleine openingen gaan de camera en de handjes van de operatierobot de borst kas binnen. De chirurg die de ro bot op afstand bedient, kijkt naar een driedimensionaal beeld. Zijn handelingen aan de joysticks worden door de robot omgezet in uiterst nauwkeurige bewegingen met mesjes en naal den waaruit iedere trilling is weg gezuiverd. GPD als het nummer 'Why does it al ways rain on me' van Travis dat in de sporthal door Broken Cha ir werd uitgevoerd. Het nummer werd ook gespeeld tijdens de be grafenis van een van de slacht offers. J. Smit, vader van de nog altijd in het ziekenhuis verblijvende Fred Smit, sprak in een toe spraak over de nieuwjaarsnacht van een jaar geleden. „Waarom moesten wij dit allemaal bele ven en moesten veertien jonge ren hun leven geven? Zij zijn nu in de echte hemel. Die nieuw jaarsnacht, krijgen we daar ooit vrede mee? Die nieuwjaars nacht is een litteken dat we nooit meer kwijt raken." Smit sprak de hoop uit dat slachtoffers en nabestaanden de draad weer kunnen oppakken en verder gaan met het leven, omdat dat ongetwijfeld ook de wens van de overleden jongeren is. „Als wij straks weer succes vol zijn op school of in ons werk, dan kijken zij tevreden toe." F. Veerman verloor een zoon door de brand in De Hemel en sprak van een leven dat nooit meer hetzelfde zal zijn. „Vader ben ik nog steeds, maar niet meer van een zoon. Ik hoop dat de tijd komt dat we verder kun nen met ons leven." De horeca in Volendam is tij dens de jaarwisseling gesloten geweest. Pas om twee uur gis termiddag gingen de deuren weer open. Veel klanten waren er niet; Volendammers hadden nieuwjaarsdag vooral behoefte aan herdenken en praten, niet aan het café. De klantenkring, bleef dan ook beperkt tot een klein aantal toeristen. ANP van onze redactie binnenland DEN BOSCH - De Turkse vice- premier Bahceli zal aanwezig zijn bij het jaarcongres van de Turkse Federatie Nederland (TFN) op 5 januari in de Bra banthallen in Den Bosch. De Turkse ambassade in Den Haag heeft bevestigd dat Bal^eli, lei der van de extreem-nationalis tische Turkse politieke partij MHP, op 4 en 5 januari in Ne derland zal zijn voor een onoffi cieel bezoek. De TFN heeft Bahgeli uitgeno digd om te spreken tijdens het jaarcongres in de Brabanthal len De TFN wordt ervan beticht een dochterorganisatie te zijn van Bahceli's MHP. Dezerechts- radicale Turkse politieke partij wordt over het algemeen ver eenzelvigd met de met geweld daden geassocieerde nationa listische Turkse groepering de Grijze Wolven. De TFN heeft al tijd ontkend hier ook maar iets mee van doen te hebben. De or ganisatie betitelt zichzelf als een 'democratische en idealisti sche jongerenbeweging'. De TFN verwacht dat ruim 4000 Turkse jongeren het jaarcongres zullen bezoeken. Comité Zeventien actiegroepen en or ganisaties die gekant zijn tegen het bezoek van Bahceli en het jaarcongres van de TFN, hebben zich inmiddels verenigd in het Comité 5 januari. Het actieco mité is van plan op die dag te- gendemonstraties te houden, zowel in het centrum van Den Bosch als bij de Brabanthallen. Het comité, bestaande uit diver se Turkse, Nederlandse en Koerdische groepen en vredes- en mensenrechtenorganisaties, wil dat de Nederlandse over heid daadkrachtiger optreedt tegen de 'activiteiten en politie ke infiltratie van de Grijze Wol ven'. Volgens een verklaring van woordvoerder J. Bosch van het comité is de TFN daarvan een mantelorganisatie. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De politieregio Rotterdam-Rijnmond heeft in het afgelopen jaar weer meer moorden geteld dan de regio Amsterdam-Amstelland. Vol gens (voorlopige) cijfers van de politie werden in de regio Rot terdam dit jaar 46 mensen om gebracht. De politie Amster dam-Amstelland wil het cijfer nog niet bekendmaken, maar een telling in het archief van het ANP levert 35 levensdelicten op. De 46 slachtoffers van moord betekenen ook een nieuw record voor Rotterdam. Het oude is van 1992, toen 44 mensen werden omgebracht. Overigens zaten er in 1992 een paar meervoudige moordzaken bij waardoor het cijfer snel opliep. Dat waren af rekeningen i'n het criminele mi lieu. Er werd toen onder meer een oorlog in de Turkse drugs maffia in Rotterdam uitgevoch ten, met twee keer drie doden. Dat is dit jaar niet zo. Eén keer werden drie mensen tegelijk omgebracht, maar deze zaak speelde zich evenals het gros van de andere zaken in de rela tionele sfeer af. Er waren wel een paar afrekeningen, maar dat waren enkelvoudige moor den. In 1999 eindigde Rotterdam ook boven Amsterdam. De hoofd stad telde toen 'maar' dertig le vensdelicten; Rotterdam veer tig. In 1998 had Amsterdam er fors meer: 61 tegen 26. In 2000 had Amsterdam 47 levensdelic ten tegen 31 in Rotterdam. In Den Haag, in grootte de derde stad van Nederland, steeg het aantal slachtoffers van moord en doodslag het afgelopen jaar sterk. In 2001 kwamen volgens het korps Haaglanden 22 inwo ners om het leven door geweld, tegen dertien in 2000. Sinds 1993 lag het aantal moord- en doodslagzaken niet zo hoog. In dat jaar lieten 28 Hagenaars het leven door geweld. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3