Snelheid op Grintweg omlaag PZC De beschermer van Oud-Hamerstede Plan uitbreiding woonzorgcomplex PZC Recreatie speerpunt voor Thoolse D66 Baarlander mag boerderij herbouwen College neemt maatregelen 11 Taxichauffeur slaat klant Gewonden na slippartij Aanstaande vader ramt lantaarn Brandje in keuken Emergis Vragen over vuurwerkverbod Politie neemt alarmpistool in beslag ■EV'Eüi OfMZl'Elt en Automobiliste blijft boven water hangen agenda Auto over kop woensdag 2 januari 2002 Het haventje van Sint Philipsland. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Als het aan de Thoolse fractie van D66 ligt wordt recrea tie de komende tijd tot speerpunt verhe ven. In dat licht schenkt de partij in haar verkiezingsprogramma voor de komende vier jaar aandacht aan onder meer ha vens, fietspaden en dagrecreatieterrein de Speelmansplaten. D66 mikt bij toeristische ontwikkeling vooral op kwaliteit. Voor massatoerisme op Tholen voelt de partij niets, maar kwa liteitsverbetering kan - is de gedachte - een grote stimulans zijn voor de economi sche ontwikkeling van de gemeente. „En bijdragen aan een beter imago en het creë ren van een groter draagvlak voor de voorzieningen voor de eigen bevolking. Een gevolg hiervan zou kunnen zijn het behoud van de middenstand." Het opknappen van havens en haventer reinen wordt door D66 in dit verband als noodzakelijk gezien. De voorkeur gaat daarbij uit naar watersport en niet zozeer naar de handelshavenfunctie. Belangrijk vindt de Thoolse partij in ieder geval dat de haven van Sint Philipsland uit cultuur historisch oogpunt behouden blijft. „Ui teraard is het de beste oplossing als er van de haven een nuttig gebruik wordt ge maakt." De zeilschool verdient eveneens steun, ter bevordering van waterrecrea tie. Vooral voor de jeugd is dit een belang rijke voorziening, meent de fractie. D66 pleit voor actief beleid voor de Speel mansplaten, het recreatieterrein waar de zeilschool gevestigd isAl lange tij d wordt door de plaatselijke politiek om duide lijkheid gevraagd over de mogelijkheden op dit aan de Oesterdam gelegen terrein. De partij vindt bovendien dat er, met de ondernemer die dit gebied exploiteert, ge keken moet worden naar alternatieven die de negatieve invloed van blauwalg compenseren. De laatste jaren was om die reden herhaaldelijk een zwemverbod na bij de Speelmansplaten van kracht. Het realiseren van voldoende toeristische fietspaden, het steunen van promotieacti viteiten van de VW en allerhande projec ten op toeristisch gebied zijn andere fac toren die kunnen bijdragen aan het op de toeristische kaart zetten van de gemeente Tholen. Gemeente en recreatieonderne mers zouden daarnaast een onderzoek moeten starten naar de realisatie van een overdekt zwembad. D66 partij gelooft heilig in de haalbaarheid van een derge lijk project. Andere nieuwe projecten waar de partij een lans voor breekt zijn onder meer een ijsbaan in Tholen, een jon- gerenraad, dorpsraden en - indien nodig - passende uitgaansgelegenheden. Als stappen in de kern tot overlastproblemen leidt, stelt D66, moeten uitgaansgelegen heden buiten de kernen worden ontwikkeld. Raadslid Jaap van den Donker voert bij de verkiezingen in maart opnieuw de lijst aan. Anja Verstrate en Désiré Suijker- buijk staan als tweede en derde genoteerd. Annelies Westerveld, René Bastiaanse en Jan van den Reydt volgen. WESTKAPELLE - Een taxichauffeur heeft gistermorgen in Westkapelle een 20-jarige inwoner van de gemeente Veere met een moersleutel op zijn hoofd geslagen. Dit gebeurde na onenigheid over een taxirit. De Veerenaarliep een hoofdwond op, die in het ziekenhuis met drie hechtingen werd gedicht. Ook in Middelburg kon een taxichauffeur zijn handen niet thuis houden. In de nacht van maandag op dinsdag sloeg een 35-jarige Vlissingse chauffeur een lvlant na een woordenwis seling. De Mant, een 21-jarige Vlissinger, liep hierbij een bloedneus op. WESTKAPELLE - Twee mensen zijn maandagochtend aan de Baaiweg in Westkapelle gewond geraakt toen hun auto te gen een boom belandde. De auto raakte op het kruispunt met de Poppekerkseweg door de gladheid in een slip en kwam twintig meter verder tegen een boom tot stilstand. De be stuurderhad een hoofdwond. Een inzittende bezeerde zijn pols. Beiden zijn naar het zie kenhuis gebracht. AXEL - Een 33-jarige automobilist uit Axel reed in de nacht van zondag op maandag een lantaarnpaal omver toen hij zijn hoogzwangere vrouw naar het ziekenhuis in Terneuzen wilde rijden. Man en vrouw liepen geen verwondingen op. Mede werkers van de gemeente Axel moesten ingeschakeld worden om de bedrading van de lichtmast, die door de aanrijding los was komen te zitten, veilig weg te werken. Of de vrouw inmid dels is bevallen, kon de politie niet vertellen. KLOETINGE - De brandweer heeft in de nacht van zondag op maandag een brandje geblust in de keuken van een van de wo ningen bij Emergis in Kloetinge. De brand was ontstaan in een prullenbak in de keuken van een woning waarin psychia trische patiënten onder begeleiding samenwonen. Een van de begeleiders wist de eerste vlammen te blussen met een spuitslang. De brandweer bluste de boel na en ruimde de rom mel op. De bewoners konden daarna gewoon in het huis blij ven. YERSEKE - M. Weststrate (Leefbaar Reimerswaal) wil van het college van burgemeester en wethouders weten hoe het mogelijk is dat de opslag van vuurwerk in Yerseke nog steeds niet is geregeld in het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Hij reageert daarmee op een rechterlijke uitspraak, die be paalde dat de firma Leeflang aan de Oude Torenstraat dit jaar geen vuurwerk mag opslaan en verkopen. De gemeente had dat eerder wel toegestaan. Weststrate spreekt van een misser van de gemeente en wil weten of Reimerswaal wellicht aan sprakelijk kan worden gesteld wegens inkomensderving. Ver der vraagt hij of, en zo ja hoe de gemeente de firma Leeflang schadeloos denkt te stellen. VLISSINGEN - Een 18-jarige Vlissinger is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden omdat hij een luchtdruk pistool in bezit had. Een getuige, die dacht dat het om een vuurwapen ging, had de politie gewaarschuwd. De man is met een proces-verbaal op zak weer in vrijheid gesteld. Het pis tool is in beslag genomen. tij Een teken van welstand: versierde fibula (mantelspeld) uit de inheems-Romeinse boerderij bij Kats. foto ROB SCEZ Archeologie door Mieke van der Jagt door Rob Paardekam YERSEKE - Er komen toch snelheidsbeperkende maatre gelen aan de Grintweg in Yerse ke. Het college van Rein^ers- waal wilde daar eerst niet aan, maar op uitdrukkelijk verzoek van de commissie openbare werken trekken burgemeester en wethouders nu 25.000 gulden uit voor het plaatsen van weg versmallingen. Tientallen bewoners van de Grintweg, maar ook de Lange- ville in Yerseke stuurden zo'n drie maanden geleden een brief naar de gemeente waarin ze Maagden over de verkeerssitua tie in de twee straten. Vooral hai'd rijdende en veel lawaai en trilling veroorzakende vracht wagens en tractoren zouden de leefbaarheid er niet beter op ■xnaken. Het college erkende de proble men, maar wilde - in afwachting van de discussie over de rond weg - niet verder gaan dan een dringend beroep op de betrok ken bedrijven om de bebouwde kom zoveel mogelijk te mijden MIDDELBURG - Een 27-jarige Middelburgse is gistermorgen 'met haar auto tegen de leuning van de Langevielebrug gereden. De vrouw raakte als gevolg van het gladde wegdek in een slip. 'Ze raakte met de voorzijde van haar auto de railing van de brug, 'waarna deze afbrak en ze boven 'het water bleef hangen. De vrouw kon op eigen kracht luit de auto komen en bleef onge deerd. STREEKACTIVITEITEN GOES - De Spinne, 13.00-16.45 uur: Seni oren biljart competitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; 15.00 uur: Poppentheater Sim Bolus met 'De Koning is bloot, leve de koning', voor volwassenen en kinde ren van 5 t/m 8 jaar;; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopende ac tiviteiten voor WAO'ers Balletschool, 19.00-20.00 uur: Instapcur- sus Line Dance; 20.00-22.00 uur: Line Dance voor gevorderden dqor Country Club The Sounthern Riders; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga door Wilma van den Broeke; KRUININGEN - Gemeentehuis, 17.00 uur: Nieuwjaarsreceptie; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos. MELISKERKE - Twee mannen zijn in de nacht van maandag op dinsdag gewond geraakt bij een auto-ongeluk. De auto raakte bij Meliskerke in de slip en ging een paar keer over de kop. De 18-jarige passagier raakte be kneld. De bestuurder, een man van 19 jaar oud, had te veel ge dronken. en het rijgedrag aan te passen. Dat was tegen het zere been van de commissie openbare werken die begin december liet weten dat er snel (tijdelijke) maatrege len moesten komen. Yerseke staat weliswaar op de rol om te worden ingericht tot 30-kilo- metergebied, maar dat zal nog enkele jaren duren. Chicanes Het college ging overstag en kondigt nu de komst van enkele wegversmallingen aan. „Een soort chicanes", aldus wethou der J. Bliek. Volgens hem is er bewust niet voor bloembakken gekozen, omdat deze de situatie voor fietsers zouden verslechte ren. De versmallingen kunnen door de fietsers op een veilige manier aan de rechterkant wor den gepasseerd. Op de Langeville worden voor lopig geen maatregelen geno men. Als de maatregelen op de Grintweg een positief effect hebben, zal de gemeente dat op nieuw overwegen. Overigens blijft het idee van het college om de bedrijven te vragen zich aan te passen gewoon staan. Ook is het probleem onder de aandacht van de politie gebracht. De ge meente heeft gevraagd of deze, met name het landbouw- verkeer, strenger wil controle ren. De verkeersmaatregelen kosten zo'n 25.000 gulden. Dit bedrag komt ten laste van de knelpun- tenpot. Overigens zal de ge meente nog proberen een GDU- bijdrage los te peuteren. Deze is bedoeld om gemeenten in staat te stellen problemen op het ge bied van de verkeersveiligheid aan te pakken. De maatregelen aan de Grint weg staan op de agenda van de raadscommissie openbare wer ken van 7 janüari. De vergade ring begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. door Jan J.B. Kuipers Buitengedijkt in 1304 en herontdekt in de jaren zes tig van de vorige eeuw, dat is de 'jongste' geschiedenis van het Noord-Bevelandse dorp Oud- Hamerstede. De resten ervan liggen buitendijks ten noord oosten van Kats, in de slikken van de Oosterschelde. De her ontdekking, of liever het vesti gen van de aandacht op de res ten ter plaatse, is te danken aan de al lang overleden amateur- archeoloog P. C. Zuijdweg. De excentrieke Zuijdweg woonde moederziel alleen in een met archeologische vond sten en andere spullen volge pakt boerderijtje aan de Oostzeedijk bij Kats. Het sig naleren en bewaken van arche ologische vindplaatsen op Noord-Beveland zag hij als een levenstaak. Over Zuijdweg doen in historisch en archeolo gisch geïnteresseerde kringen nog altijd kleurrijke verhalen de ronde. De in 2000 overleden Goese boekhandelaar, uitge ver en schrijver Jan Bruijns wijdde als 'Dirk Haanman' in 1997 in het Zeeuws Tijdschrift nog een artikel aan de vele ei genaardigheden en obsessies van Zuijdweg. Eind jaren dertig, bij het egali seren van de 'Emelisse-weie' waar het in 1530/32 verdron ken Emelisse had gelegen, raakte Zuijdweg in de lokale archeologie geïnteresseerd. Hij kocht voor studiedoelein den aardewerkvondsten van dit terrein op en sloeg ook zelf aan het zoeken, onder andere in de Wanteskuip bij Colijns- plaat. Legaat In 1970 stond Zuijdweg zijn omvangrijke collectie archeo- logica af aan het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes; een deel ervan kwam na dien terecht in het provinciaal depot voor bodemvondsten in Middelburg. Zuijdwegs legaat aan het Goese museum werd door conservator L. J. Abel- mann een grote serie belangrij ke vondsten voor de weten schap genoemd. Abelmann zei dit in een PZC-interview in no vember 1971, ter gelegenheid van de expositie van de 'collec- tie-Zuijdweg'. Over Zuijdweg sprak de con servator: „Hij heeft talloze waarnemingen gedaan en be langrijke archeologische vondsten in veiligheid ge bracht." De vinder zelf gaf in het artikel als motief voor zijn schenking: „Ik ben niet jong meer. Mijn huis raakte hele maal vol met scherven, je kon er niet meer in leven. Op de vloeren, het stond overal opge stapeld, de kasten waren alle maal vol, dat ging niet meer. Het stond zelfs al in bijgebou wen bij een loods." Het belangrijkste werkterrein van Zuijdweg lag dicht bij huis: de slikken waar eens het dorp Oud-Hamerstede lag. Nadat in 1304 de kerk was bui tengedijkt, bouwde men land inwaarts een nieuw godshuis. Hier, in het oosten van de hui dige Frederikspolder, ont stond Nieuw-Hamerstede of Edekinge (verdronken in 1530/32). Belangrijker dan Oud-Hamer stede zelf was Zuijdwegs ont dekking in het midden van de jaren zestig van nóg vroegere bewoningsfasen ter plaatse. Ze dateerden uit de negende en de eerste eeuw: respectievelijk de Karolingische periode en de Romeinse tijd. Zuijdweg had in deze tijd een oudheidkundi ge metgezel, de scholier Aad Bruijns (een broer van Jan). Het duo borg talrijke scherven van inheems aardewerk en Ro meinse importstukken. Sporen van nog groter wetenschappe lijk belang werden ook ont dekt. Jan Bruijns schreef in 1997 over zijn broer en Zuijd weg: „Toen er weer eens een flink stuk schor was wegge spoeld, staken er uit de onder liggende klei kleine palen. Ze markeerden de plaatsen waar in de bodem palen waren ge slagen voor wat een inheems- Romeinse woning bleek te zijn." Mantelspeld Dit markeren bleek een goede actie: volgens de toenmalige provinciale archeoloog ir. J. A. Trimpe Burger vormden de pa len de plattegrond van een be paald huistype, dat in zuid westelijk Nederland in de Romeinse tijd algemeen ge- bi-uikelijk was. De bewoners van de inheems-Romeinse boerderij moeten enige wel stand hebben gekend, want tussen de scherven en andere vondsten werd ook een fraaie Romeinse fibula (mantelspeld) van brons met ingelegde ver siering aangetroffen. Met hun werk in Oud-Hamer stede en omgeving bewezen Zuijdweg en Bruijns de Zeeuwse archeologie gewaar deerde diensten. Terecht was Zuijdweg ervan overtuigd dat zijn in weerwil van allerlei kwalen volgehouden inspan ningen waarde hadden. Hij had dan ook de neiging om de door hem onderzochte archeo logische locaties als 'zijn' gebied te beschouwen. Het buitendijkse bedrijf van pie- renspitters zag hij met lede ogen aan. En andere amateur archeologen die bij zijn vind plaatsen op Noord-Beveland verschenen hoefden niet te re kenen op een warm welkom. HEINKENSZAND - De ge meente Borsele wil op niet al te lange termijn een uitbreiding van de woonzorgvoorziening in Heinkenszand. In een plan van aanpak voor de zorg en huisves ting van ouderen, is een verdub beling van het woonzorgcom plex Dijkstede in Heinkenszand uitgewerkt. Het complex zou op die manier kunnen gaan vol doen aan de eisen die het Zorg- kanoor aan een woonzorgcom plex stelt. Het plan van aanpak voor wo nen en zorgen in Borsele, komen de inspanningen van alle be trokken instanties bij elkaar. De woonstichting, verzorgingshui zen, thuiszorg, gemeente en cli ënten hebben vraag en aanbod naast elkaar gelegd en gecon cludeerd dat die twee niet met elkaar in overeenstemming zijn. Door de toenemende vergrijzing zijn er in de nabije toekomst meer seniorenwoningen nodig, die bovendien voorzien zijn van meer comfort. De voorraad be jaardenwoningen moet dus worden uitgebreid en aange past. Voor nieuwbouw van seni orenwoningen is een serie eisen op schrift gesteld waaraan de kernen waar ze gebouwd wor den in principe moeten voldoen. BAARLAND - Het dagelijks ge meentebestuur van Borsele wil een planologische procedure in werking stellen om een afge brande boerderij aan de Herver- kavelingsweg in Baarland te kunnen herbouwen. De eigenaar van de door twee branden verwoeste boerderij had al eerder problemen met de herbouw van zijn bedrijfsloods, omdat een buurman daartegen een bezwaarprocedure startte. De procedure voor de bouw van het woonhuis, dat door een later brand werd geveld, liep daar door en omdat er wederom be zwaar werd gemaakt, vertra ging op. Het woonhuis moet nu worden gebouwd met toepas sing van nieuwe regels. Omdat de gemeente het met de provincie nog niet eens is over de regels voor het bouwblok op agrarische grond in het Bestem- Bij de ontwikkeling van nieuwe woningen moet rekening wor den gehouden met de capciteit van de thuiszorg, het beschik bare woningcontingent en na tuurlijk ook met de vraag naar seniorenwoningen. Met dat laatste zit het wel snor want voor ruim veertig appartemen ten in Dijkstede gaven bijna honderdvijftig gegadigden zich op. Om aan de eisen van het Zorgkantoor te voldoen moet Dijk-stede bovendien meer wo ningen krijgen en dient er een garantie te komen voor de mo gelijkheid van 24 uur zorg. Van de gemeente Borsele wordt in het plan van aanpak inzet verwacht omde voorzieningen tot stand te brengen. Daarnaast is planologische medewerking noodzakelijk in de vorm van procedures en de toewijzing van contingenten. Voorts kan de ge meente ambtelijke ondersteu ning geven om de bestaande sa menwerking in stand te houden en bovendien financiële midde len leveren uit de pot voor col lectieve WVG-voorzieningen en welzijnssubsidies. De raad bespreekt het plan van aanpak tijdens een openbare raadsvergadering die donder dag 10 januari wordt gehouden in het gemeentehuis in Hein kenszand. De vergadering be gint om 20.00 uur. mingsplan Landelijk Gebied, kan de gemeente niet zomaar toestemming geven om huizen en schuren te bouwen in het bui tengebied. Alle aanvragen daarvoor moeten worden aan gehouden totdat daarover wel een goede afspraak is gemaakt. Hoewel het conflict niets te ma ken heeft met de plaats van de te bouwen voorzieningen in Baar land, kan het woonhuis niet worden gebouwd en wordt de eigenaar dus het slachtoffer. De gemeente Borsele heeft al tijd alle medewerking toege zegd aan de gedupeerde Baar- lander en wil daarom een voorbereidingsbesluit nemen voor de wijziging van het Be stemmingsplan Landelijk Ge bied. De raad krijgt het voorstel te behandelen tijdens de verga dering op donderdag 10 decem ber in het gemeentehuis. Aan vang 20.00 uur. REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35