Eurofeestje komt traag op gang Eurocent is lastpak in kassa Belgen breken alle pinrecords Platteland Spanje en Portugal wacht op nieuwe munt Onwetendheid, maar ook spijt onder Seandinaviërs Warme whiskey voor geld wisselende Ieren Minister Zalm moet pasje lenen om te pinnen in Maastricht 2 januari 1952 Amerikanen kunnen deze week euro's kopen door Pascale Thewissen De broodautomaat van de bakker slikt nog geen euro's. Bij de slager, iets ver derop, kan wel al met de nieuwe muntstukken be taald worden. Evenals bij de tankstations in de Belgische grensstreek. Daar heerst op nieuwjaarsdag, net als de dag daarvoor, topdrukte. Nederlandse automobilisten tanken massaal over de grens om zich van hun laatste fran ken te ontdoen. Nogal wat landgenoten zijn bang dat winkels en tankstations straks geen kleine coupures meer aannemen en ze niet meer van hun Belgische kleingeld afkomen. Ook de Belgen lijken zo snel mogelijk van hun oude geld af te willen, nieuwsgierig als ze zijn naar de nieuwe munt. Meteen na oud en nieuw kre gen de Belgische banken meer dan 600 geldopnames per minuut te vetwerken. Een absoluut record. Normaal gesproken komt het aantal transacties op piek momenten, zoals Kerstmis of oud en nieuw, niet boven maximaal 500 per minuut uit. Tussen middernacht en half negen gisterochtend werden 230.000 briefjes van 20 en 50 euro uit de muur ge haald. Goed voorin totaal 7,6 miljoen euro. Gisteren was om acht uur 's ochtends al evenveel geld af gehaald als vorig jaar op 1 ja nuari gedurende de hele dag. Gisteravond stond de teller al op 26,5 miljoen euro. Vol gens de Belgische banken gaat het om een uitzonderlijk hoog bedrag. Hoewel er veel geld werd af gehaald, werd er nog maar mondjesmaat met euro's be taald. Slechts tien procent van de klanten betaalde met euro's, bleek gisteren uit een telefonische enquête van Unizo (unie van zelfstandige ondernemers) onder winke liers die gisterochtend hun deuren openden. Opvallend is, aldus Unizo, wel de stij ging van het aantal pinbeta lingen. door Harm Harkema Nog niet eerder was de Centrale Bank van Ier land in Dublin zo genereus. Alle klanten die er gisteren Ierse ponden in kwamen wis selen voor euro's, konden kiezen uit een gratis glas champagne of warme whis key, terwijl er voor de niet- drinkers ook nog thee of kof fie was. Om tien uur ging de bank open, maar al om kwart voor acht had zich een rij gevormd die op zeker moment een lengte van vijftig meter be reikte. De bank had hier niet op gerekend en schakelde in allerijl extra personeel in. De gemiddelde wachttijd be liep een uur, maar niemand die er moeilijk over deed. „Ik heb het idee dat de mensen dat er voor over hadden om te kunnen zeggen dat ze er bij waren op de historische dag van de omwisseling", aldus de woordvoerder. De overgang verliep in Ier land - dat zeer pro-Europees is ingesteld - zonder grote problemen. Wel moest tot zes uur in de ochtend gewacht worden totdat de eerste geld automaten euro's verstrek ten. En de camera's snorden toen premier Ahern bij zijn buurt winkelt je in Dublin drie peren, een flesje melk en een kraslot kocht en betaalde met Belgische euromunten. Veel winkels waren gesloten, maar de zaken die open wa ren, meldden een levendig gebruik van de euro. Een pla tenzaak in het centrum van Dublin schatte het percenta ge klanten dat met euro's be taalde op 25. GPD eurobiljetten pinnen. De Markt krijgt eindelijk een feestelijk tintje als de eui-oboom oplicht. Voor het oog van heel televisiekijkend Nederland openen zich aan de woudreus een voor een de twaalf bloem knoppen van de eurolanden. In het hart van de zonnebloemen prijken de vlaggen van de ver schillende naties, terwijl acro baten capriolen beginnen uit te halen. Kale hal In de SNS-bank beleeft een groep van tientallen fotografen, verslaggevers en bankmede werkers enkele troosteloze mo menten. Terwijl buiten de feest vierders elkaar omhelzen bij het slaan van de klok, staan zij in de kale hal in eenzame afwachting door Windy Kester Euro? Maar toch niet hier in Noorwe gen? is de verschrikte reactie van de doorsnee Noorse burger wanneer de woorden 'euro' en 'nieuwe munt' in de mond worden genomen. Onwetendheid en onverschilligheid zijn het lot van de euro in dit Scandinavische land, dat wel deel uitmaakt van de Europese Econo mische Ruimte, maar niet van de Euro pese Unie en eurozone. De euro is hier van niemand en alle be richten over de nieuwe munt spelen zich dus af in het verre buitenland. Met een praktisch gevolg: de Noren zitten nog steeds met een portemonnee vol met va kantiesouvenirs in de vorm van Duitse marken en Franse francs. Bijna niemand weet dat dit kleingeld, tegen de normale wisselkoers, nu nog gewoon op de reke ning gestort kan worden. Aan de andere kant van de zee, in Dene marken, wordt de euro ook niet inge voerd, maar is het bewustzijn groter. De grote winkelbedrijven in de hoofdstad Kopenhagen hebben de afgelopen weken laten weten dat zij de euro accepteren als betaalmiddel. Hiermee wordt de euro een soort van vierde munteenheid, want op veel plaatsen worden de Deense, Noorse en Zweedse kroon al naast elkaar gebruikt. Op prijskaartjes bij de toeristi sche trekpleisters als Legoland en Tivoli komt binnenkort naast de Deense kroon ook de prijs in euro's te staan. Nu de euro een feit is, lijken de Denen spijtte krijgen van hun 'nee' in het EMU-referendum van vorig jaar. Bij de recente opiniepei ling bleek maar 43 procent van de Denen tegen de invoering van de nieuwe munt in hun land te zijn. Premier Fogh Ras mussen haakte hier op oudejaarsdag op in en zei tegen de krant Politiken de tijd rijp te achten voor een nieuwe volks stemming. Onzekerheid Ook de Zweden krabben zich op het hoofd. Voor het eerst sinds het land lid werd van de Europese Unie in 1995 lieten de opiniepeilingen vlak voor de kerst een gunstige houding ten opzichte van de eu ro zien. Als argumenten hiervoor worden de zwakte van de Zweedse kroon en de onzekerheid van de economie in het alge meen aangedragen. Voorzitterschap Ook het Zweedse voorzitterschap van de Europese Unie, de eerste helft van 2001, kan positief hebben bijgedragen. Hoewel boze tongen beweren dat het gewoon ty pisch Scandinavische nuchterheid is: iets moet eerst werkelijkheid worden voordat de noordelingen er in geloven. Nu de Zweden allemaal braaf aan het op ruimen zijn geslagen en hun vakantie geld inwisselen, lijkt een gemeenschap pelijke munt hen niet eens zo'n gek idee. GPD woensdag 2 januari 2002 van onze redactie binnenland Rob de Nijs zingt 'poen, poen, poen, poen' en Ruth Jacott imiteert de Material Girl van Madonna, maar de nationale euro-show op oudejaarsavond in Maastricht komt wat moei zaam op gang. Op het Vrijthof tellen belangrijke en onbelang rijke genodigden de laatste ne gentig minuten af tot de start van de euro. Veel genodigden doen dat liever niet in het theater. Op het bal kon blijven honderden stoelen leeg en in de foyer liggen vele tientallen gastenpassen onaan geroerd. Een regieassistent komt mensen van het balkon naar de zaal beneden verhuizen, zodat de televisie-uitzending daar in elk geval geen lege plaatsen toont. Ook op de Markt waar om mid dernacht het hoogtepunt wacht, gaat het feest aarzelend van start. Even voor half twaalf sta ren slechts enkele honderden tieners naar de danspasjes van de Venga Boys. Hun zonnige 'Going to Ibiza' staat in schril contrast met de winterse duis ternis op het plein. Maar met nog maar een kwar tier te gaan, stromen toch ineens de duizenden kijkers toe waar de stad op had gerekend. Bij de SNS-bank zijn de zenuwen in tussen gespannen. Hier moet minister Zalm van Financiën even na middernacht de eerste van Zalm. Het vuurwerk gaat aan deze club totaal voorbij. De historische pin-ceremonie is bij nader inzien verplaatst van de geldautomaat aan de straat naar het interieur van de bank. „Met zoveel drukte op de Markt was het onmogelijk om minister Zalm op een veilige manier te laten pinnen", zegt woordvoer der Clim Hoeberechts van de bank. Gerrit Zalm blijkt een pasje van de bank te moeten lenen als hij met tien minuten vertraging door de menigte arriveert. „Zo'n klein kaal mannetje her kennen ze niet", roept Zalm over het gedrang door de massa uit. Begrotingstekort In deze eerste drukke momen ten blijkt de SNS-automaat geen pasjes van collega-banken te accepteren. Fotografen vech ten om de beste plek als de mi nisterzijn eerste geleende euro's trekt. Wat gaat Zalm met zijn eerste biljetten doen, is de vraag die ie dereen op de lippen brandt. Hij gebruikt ze om het begrotings tekort terug te dringen, zegt hij droogjes. Buiten op de stoep hebben tien tallen wachtenden voor de straatautomaat hele andere plannen. Zij zwaaien stralend met hun eerste Europese flap pen om daarna snel de kroeg in te duiken. GPD Minister Zalm (1) van Financiën en president Wellink van De Nederlandsche Bank nemen in Maastricht tijdens de aanloop naar de euro nacht afscheid van de gulden. foto Robin Utrecht/ANP Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail. redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachlweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vriidag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze inlormalie geen prijs stelt dan kunt u dil schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vri|dag: op de kantoren" gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19.25 per kwartaal- 52.- - per jaar 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag l/m vrijdag: 1,~ zaterdag: 1,50 Alle bedragen zip inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Scheepsramp De zee heeft opnieuw slachtof fers geëist. In de storm die tij dens de jaarwisseling woedde, is het Duitse schip Irene 01- dendorff ten noorden van het eiland Borkum vergaan. Voor de 21-koppige bemannig wordt gevreesd. De lichamen van elf zeelieden zijn al aangespoeld op Bor kum. Sankt Anton De koninklijke familie heeft oud en nieuw gevierd in de-Ti- roolse wintersportplaats Sankt Anton. Voor middernacht trokken de koningin, prins en de prinses jes zich terug van een druk feest om in hun appartement 'de jaarwisseling in gedachten te beleven met de Nederlan ders in het vaderland', aldus prins Bernhard. Anjerloterij Een achttienjarig meisje uit Bergen op Zoom had een mooie oudejaarsavond. Zij won de hoofdprijs in de Anjer loterij: een jaar lang krijgt zij elke week honderd gulden. Recordtijd Het KLM-toestel Adriaan van Ostade is zondagmiddag in een recordtijd van Londen naar Amsterdam gevlogen. Met de wind in de rug werd de afstand afgelegd in 53 minu ten. door Henk van den Boom De Spanjaarden hebben dui delijk moeite om de meer dan een eeuw oude peseta los te laten. Mondjesmaat en met de nodige technische problemen lukte het gisteren rond het mid daguur om hier en daar wat eu ro's uit de muur te pinnen. Bui ten de grote steden hadden de pinautomaten blijkbaar nog nooit van de euro gehoord, want daar konden alleen nog peseta's worden getrokken. Een eigen steekproef om in Bar celona euro's te pinnen, vergde een wandeling langs vijf ver schillende banken voordat de automaat van de Banco Popular bereid was 150 euro als maxi mum bedrag uit te betalen. Bij twee banken was de pinauto maat buiten bedrijf. Een ander slikte zelfs het pasje in en bij weer een ander waren alleen maar peseta's te krijgen. In sommige grote steden waren de banken geopend. Daar ont stonden lange rijen mensen die euro's wilden opnemen. Voor een kantoor van de Banco de Es- paria in Madrid stond zelfs een rij van tweehonderd meter op straat. Vandaag gaat de opera tie euro pas goed van start, be loofde minister van Economi sche Zaken, Rodrigo Rato. Vanmorgen zal driekwart van alle banken in staat zijn om in euro's uit te betalen. In ruim 4000 dorpen op het platteland, waar geen banken zijn, worden tijdelijke hulpkantoren inge richt. Een paar criminelen heb ben daar niet op willen wach ten. In de provincie Zamora overvielen twee rovers een bank en gingen er met 90.000 euro's vandoor. Ook in Portugal is de overgang van de escudo naar de euro min der scherp georganiseerd dan in Nederland. Hoewel de Portuge zen warme voorstanders zijn van de euro, betalen de meesten de eerste weken nog overwe gend met de oude munt. De ver spreiding van de euro zal vooral via de commercie en de handel verlopen. Minister van Financi en D'Oliveira Martins betaalde gisteren als een van de eerste Portugezen zijn kop koffie met een euro. Hij deed een beroep op de burgers om loyaal mee te werken aan de invoering van de nieuwe munt. Portugal heeft wegens geldgebrek weinig ge daan aan voorlichting. Vooral op het platteland weten veel mensen nog niet hoe ze met de euro moeten omgaan. GPD door Ans Bouwmans Amerikaanse banken en geldwisselaars willen er voor zorgen dat Amerikanen nog deze week euro's kunnen aankopen om mee te nemen op reis naar Europa. Pinnen met een bankkaart in het land van aankomst is de beste en snelste manier om aan euro's te komen, maar veel mensen vinden het prettig alvast wat cash op zak te hebben. Banken als Citibank, Morgan Chase en Riggs hebben beloofd uiterlijk eind deze week euro's in voorraad te hebben. Vanaf vandaag of morgen kunnen dol lars ingewisseld worden voor euro's bij Amerikaanse vesti gingen van Thomas Cook. Ame rikaanse media en banken heb ben het publiek de afgelopen weken gewaarschuwd voor de komst van de euro. Een grote su permarktketen heeft overgeble ven franken, Duitse marken en guldens ingezameld voor het goede doel. Er is redelijk veel aandacht voor het feit dat niet alle EU-landen overgaan op de nieuwe munt. Onder de weigeraars is Groot- Brittannië, een van de favoriete vakantiebestemmingen van Amerikanen. De Britten houden hun pond, althans voorlopig. Daarentegen doet de euro wel zijn intrede in de speeltuin van rijk Amerika: enkele gewilde - Franse - cruisebestemmingen in de Cariben zijn gisteren overge gaan op de nieuwe Europese munt. De dollar bl ij ft voor Ame rikanen hét betaalmiddel van de wereld. Diverse commenta toren en economen concluderen dat de euro er tot nu toe niet in is geslaagd de dollar naar de kroon te steken. GPD Een kassa gevuld met euro's op Schiphol. foto Ed Oudenaarden/ANP door Achille Prick Een ramp vind ik het, één eurocent, een stuk van twee eurocent en dan ook nog eens vijf eurocent, zegt verkoopster Linda Spin in onvervalst Amsterdams. „Wat een flauwekul. Schei toch uit, ik hoop en ik denk dat ze dat kleine grut er snel uithalen, want het schiet niet op. Het is alleen maar een hoop gefriemel in de kassa; je breekt er je nagels mee." Schiphol Plaza had gisteren de 'primeur'. Het was de eerste plek in Nederland waar in allerlei soorten winkels met euro's kon wor den betaald. Een prima dag om te beginnen met de nieuwe munt, want het aantal vluch ten ligt rond de jaarwisseling lager dan nor maal. Alle tijd dus om te wennen. „Toch is het bij ons ietsje drukker dan nor maal", zegt bedrijfsleider Mark Vriesema van supermarkt Food Village. Vriesema doelt niet op talloze toeristen van over de hele wereld die bij hem nog even snel een boodschap doen, maar op Nederlandse 'eu rotoeristen'. „Gewoon mensen die nu naar Schiphol komen en dan met guldens betalen om zo euro's terug te krijgen." Wisselgeld Vriesema heeft twintig procent meer perso neel rondlopen dan normaal en houdt voortdurend een oogje in het zeil. „Ik moet zeggen dat het allemaal op rolletjes loopt. We hebben meer dan voldoende wisselgeld in huis en mocht dat onverhoopt toch te wei nig blijken, loop ik hier zo naar de overkant. Daar zit een filiaal van ABN Amro en met hen heb ik de afspraak dat ik altijd geld kan komen halen." De meeste winkeliers op Schiphol Plaza maken gebruik van de nabijheid van een aantal banken. „Ik heb vandaag al heel wat guldens gesor teerd en ingeleverd bij de bank", zegt Ard Hopstaken. Hij is manager van drie horeca gelegenheden, waar de kopjes koffie en uit smijters meestal met contant geld worden betaald. ,Het gaat goed, maar we balen toch wel van die centen. Niks kun je meer afronden; je moet tot op de cent teruggeven en dat valt flink tegen." En weg is Hopstaken weer, op weg naar de bank om guldens in te leveren. Vreemd geld Dollars, yen, escudo's, guldens, Duitse mar ken of euro's. Het maakt de winkeliers op Schiphol Plaza weinig uit. Ze weten niet be ter dan dat ze voortdurend moeten hande len met vreemd geld. De komst van de euro is alleen maar een vooruitgang; het scheelt twaalf Europese valuta. Ook toeristen van buiten de twaalf eurolanden hebben geen problemen met de nieuwe Europese munt. „Of het nou om Amerikanen, Argentijnen of Japanners gaat; ze weten al lemaal heel goed dat Europa vandaag de euro heeft gekre gen", zegt vestigingsmanager Linda Luinen van Holland Tourist Information. Dagelijks melden zich honderden buitenlanders met talloze vragen, maar nog niemand heeft zich gemeld met een vraag over de euro. „Amerikanen zijn juist dol op de euro. Maanden geleden hadden toeristen uit de Verenigde Staten al geen belangstelling meer voor de gulden, ze wilden de prijzen in euro's weten. Eén euro stellen ze namelijk gelijk met een dollar. Dat is voor hen mak kelijk en ook prettig als ze thuis de bankaf schriften zien van hun trip naar Europa. Eén euro is immers 'slechts' zo'n negentig dollarcent, dus dat is een meevallervan tien procent." Handig Bij de aankomsthal staat een vader die ken nelijk niet zoveel vertrouwen had in de in troductie van de euro. Zodra zijn dochters door de deur naar buiten komen, vliegt hij hen om de hals en drukt ze daarna direct een paar zakjes euromunten in de handen. „Ach, ik dacht het kan handig zijn. je weet maar nooit." Zijn vrees lijkt vooralsnog ongegrond. Als de gang van zaken op Schiphol model staat voor de manier waarop de euro vandaag in de rest van Nederland volop zal worden ge bruikt, dan is er geen vuiltje aan de lucht. Behalve voor caissières met lange nagels. Die moeten even opletten als ze naar wissel geld zoeken in de kassa, GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2