Maase geeft jaar een mooi einde Chelsea laat het afweten Zweeds jacht Assa Abloy blijft leider Oude Irma Heeren staat op Richard Groenendaal schakelt KNWU in Goede start Schalken en Van Scheppingen Dakar-rijder Verhoef uit toptien Haas haalt uit naar tennishond Jordan opnieuw productief Senegal dreigt met boycot Minder toeschouwers in Serie A Keniaanse oppositie buigt Louis van Gaal kon naar WK Rogge: oorlog tegen doping niet te winnen Eric Cantona op promotietoer HFC gelijk tegen oud-Oranje Irma Heeren loopt aan kop met de Keniaanse Viola Kibiwott. foto Vincent Boon/GPD van onze sportredactie SOEST - Een jaar geleden waagde ze zich niet aan het gladde parkoers in de Lange Duinen nabij Soest. Nu was het goed te doen, oordeelde Irma Heeren. Anders dan begin december en de EK-cross in het Zwitserse Thun, vloog ze er vanaf de eerste meters in. Rondenlang streed ze met Viola Kibiwott, de wereldkampioene bij de junioren. En ook al moest de uit Middelburg afkomstige atlete de Keniaanse voor laten gaan, Heeren zelf zei: „De oude Heeren is weer opgestaan." GPD ER RACHIDIA - Motorcrosser Eric Verhoef is tijdens de vier de etappe van de Dakar Rally uit de toptien gevallen. De 34- jarige Nederlandse KTM-coureur, die maandag nog als vijfde binnenkwam, verloor bij de klassementsproef over 80 kilo meter tussen Rabat en Er Rachidia vijf minuten op de Chileen De Gavardo, de winnaar van de dagprijs. In de algemene rangschikking is Verhoef nu elfde op 4.48 van de Finse koplo per Kari Tianen. Deze heeft veertien seconden voorsprong op de Zuid-Afrikaan Alfie Cox. Bij de autocoureurs was de Ja panner Hiroshi Masuoka het snelst. Hij maakte een halve mi nuut goed op de Belgische klassementsleider Gregoire de Me- vius.Routinier Jan de Rooy won de vierde etappe bij de vrachtwagens. De Nederlandse DAF-chauffeur, vergezeld door zoon Gerard en Yvo Geusens, hield gisteren de Rus Vla dimir Tsjagoein achter zich. Deze heeft in het algemeen klas sement nu nog een voorsprong van 116 op De Rooy. ANP BERLIJN - Zijn tennisseizoen moet nog beginnen maar de 23- jarige Tommy Haas, die het toernooi in Adelaide aan zich voorbij liet gaan, heeft voor 2002 al meteen de toon gezet. Hij haalde in een interview met Die Welt hard uit naar de Duitse bond (DTB)die zich volgens hem niets aan de toppers gelegen laat liggen. ,,Ik moet zelf mijn fysiotherapeut betalen", foe terde de Duitse nummer één verongelijkt. „De DTB is kenne lijk niet in staat zijn topspelers te ondersteunen. Waar het geld van de bond heengaatis mij een raadsel.Haas zei wel in het daviscupteam te willen blijven. „Mijn motivatie is spelen voor Duitsland, niet voor de DTB." RTR/SID NEW YORK - Slechts zes punten voor Michael Jordan in een basketbalwedstrijd, dat moet een vergissing zijn. Als het aan 'His Aimess' zelf ligt een eenmalige, ook nu hij bij een be scheiden team als de Washington Wizards speelt. Na dit diep tepunt tegen de Indiana Pacers op donderdag revancheerde Jordan zich tegen de Charlotte Hornets met 51 puntenOp ou- dejaarsavond maakte hij er 45 in het duel met de New Jersey Nets. Mede dank zij zijn productiviteit won de Wizards met 98-76 van de koploper van de Atlantic Division in de Eastern Conference. Jordan haalde in het veld een schotpercentage van precies vijftig (16 van de 32 pogingen). Aan de vrije worp- lijn maakte hij er twaalf van de dertien. Hij liet ook nog tien rebounds noteren en zeven assists. ANP/RTR DAKAR - De Senegalese voetballers dreigen met een boycot van het toernooi om de Africa Cup, dat 19 januari in Mali be gint. Ze willen eerst meer geld zien voor het bereiken van de eindronde van het wereldkampioenschap, lat^r dit jaar in Zuid-Korea en Japan. Spelerswoordvoerder Salif Diao noemde de beloofde premie van 12.000 euro een 'belediging'. „We zijn echt meer waard. Als dit probleem niet wordt opge lost, kan het publiek niet van ons verwachten dat we ons druk gaan maken om de Afrika Cup", aldus Diao, die net als alle ploeggenoten goed geld verdient in Europa. Minister van sportzaken Joseph Ndong ziet in het dreigement geen reden financieel wat toeschietelijker te worden. SID ROME - Het bezoek aan de voetbal wedstrijden in de Serie A is in de eerste helft van het seizoen 2001-2002 drastisch terug gelopen. De achttien clubs in de hoogste afdeling trokken 630.000 toeschouwers minder dan het jaar ervoor. Dat is een verlies van 14 procent. SID door Pim van Esschoten SOEST - Op de laatste dag van het jaar toonde Kamiel Maase nog maar eens hoe snel hij kan rondgaan op z'n lange benen. In de winterpracht van de Lange Duinen bij Soest boog de Keni aanse oppositie voor de winnaar van het EK-zilver, begin de cember. Dat Luc Krotwaar het langst in z'n kielzog kon blijven, was de surprise van de Sylves- tercross 2001. Maar ook als Krotwaar zichzelf overtreft, is Maase nog te sterk. De 30-jarige Wageninger wordt in de schoot van de Nederlandse atletiek gekoesterd. Als boeg beeld, als voorbeeld. Maar de regels van sportkoepel NOCNSF pakken soms zo zot HILVERSUM - Louis van Gaal heeft inmiddels vijf aanbiedin gen op zak om zijn trainersloop baan voort te zetten. De trainer vertrekt per 1 februari bij de KNVB, waar hij er als bonds coach niet in slaagde het Neder lands elftal naar het WK in 2002 te loodsen. Van Gaal was maandag te gast in het tv-programma Oog in Oog van Astrid Joosten en sprak daar onder meer over de laatste maanden van zijn bondscoach- schap. De teruggetreden bonds coach verklaarde inmiddels door een Nederlandse, Griekse, Engelse en Spaanse club te zijn benaderd. „En ik kon ook nog naar het WK. Dat leek me echter ongepast", zei hij. Van Gaal wilde niet zeggen welk geplaatst land of welke clubs naar zijn gunsten hebben ge hengeld. Hij heeft nog niets be sloten. „Ik ben van plan na 1 februari tot 1 juli vakantie te nemen. Maar dat wilde ik ook na mijn vertrek bij Barcelona. Toen kwam echter de KNVB langs." ANP uit, dat hij afgelopen herfst zijn A-status leek kwijt te raken. Juist op het moment, dat Maase had besloten zijn halve baan op te geven om zich fulltime op de atletiek te storten. De oorzaak lag in Edmonton. Op de WK in augustus werd hij slechts tiende op de 10.000 me ter en Maase had zich in de topacht moeten lopen voor be houd van de A-status. Dat hij achter de Spanjaarden Rios en Roncero derde Europeaan was geworden, telde niet. Bij de Eu ropese titelstrijd veldlopen in Thun, vorige maand, bleek het zilver weer wel goed voor die A- status en alle bijhorende reve nuen. In de warmte van een straalka- chel in de grote tent langs het parkoers in de Lange Duinen, liet Maase het jaar 2001 nog eens passeren. Na een sterke winter, met winst in de Halve van Egmond, volgde een zomer seizoen op de baan dat hij als 'degelijk' omschreef. „In Ed monton hoopte ik op meer. Of het nu de hoogte was of gewoon een mindere dag, het was nét niet die knaller. Het zilver in Thun maakte het jaar goed." Hoogte Maase trainde na zijn prestatie in Thun twee weken in de hypo- bare kamer in Soesterberg. Na gebootste hoogte dus, waar Luc Krotwaar de afgelopen maand de echte hoogte zocht. In het Ke niaanse Iten zoog hij zich vol met rode bloedcellen, trainend tussen de vele talenten van de Rift Valley. Vrijdagmorgen keerde hij terug. Precies een jaar geleden baarde Vivian Rui jters opzien in de Syl- vestercross. Jarenlang een wat anonieme atlete, schoot ineens uit haar slof ook na een weken lang verblijf in Iten. „Ik denk", zei Krotwaar destijds, „dat ik daar toch ook maar eens ga kij ken." Twee keer is hij er nu ge weest, zijn voorbereiding op de Rotterdam Marathon in april zal Krotwaar ook weer in de Rif t Valley doen. Want dat ook Krot waar er wel bij vaart, staat met zijn prestatie van maandag wel vast. Dat hij de toch sterke Kenianen Paul Biwott en James Kipketer eraf liep, zei Krotwaar maar weinig. „Ik wil strijden met ze en het is mooi ze voor te blijven. Maar ik loop niet tégen men sen." Pieken De Eindhovenaar, romanticus onder de marathonlopers, wil vooral pieken in de Halve van Egmond (13 januari). Kamiel Maase is er dan niet bij om zi]n titel te verdedigen. Morgen reist hij met de nationale atletiektop af naar het Zuid-Afrikaanse Potchefstroom voor een geza menlijke stage van drie weken. „Geen Egmond, jammer", zei Maase. „Maar je kunt maar op één plek tegelijk zijn. Het is goed me nu effe terug te trekken om lekker te trainen. Kijk maar naar Luc, hoe goed dat werkt." De trainingsarbeid in de hypo- bare kamer moet zich in Pot chefstroom gaan uitbetalen. „Je hoopt snel te zijn aangepast, want het ligt daar toch op zo'n 1500 meter hoogte. Maar behalve de hoogte, lonkt vooral de warmte. „Ik ben niet de enige die daar naar uitziet", zei Marko Koers. Ooit zo'n boegbeeld als Maase nu is, maar teruggeworpen, werkt de Mo lenhoeker aan een terugkeer. Trainend op Papendal met de andere nationale toppers op midden- en lange afstand, er vaart hij weer plezier en ver trouwen. Dat hij in Soest op de korte cross genoegen moest ne men met een vierde plaats, zei hem niet zoveel. „Ik kon weer héél diep gaan en dat is lekker." Een goed gevoel, dat hij in zijn koffer meeneemt naar Potchef stroom. „Vorige week stonden we op Papendal nog met zes man de sneeuw van de baan te vegen. We wilden per se een baantraining doen..." Hoe fraai het winterdecor ook in Soest, „die kou", zei Koers, „die kou zijn we nu wel beu." GPD woensdag 2 januari 2002 door Cylia van der Kooy BAAL - Richard Groenendaal heeft de wielrenunie KNWU in geschakeld in een poging een betere beveiliging tijdens de wereldkampioenschappen veldrijden in Zolder te krijgen. De Brabander vreest scheldpar tijen van de Belgen. „Ik heb de KNWU gevraagd of zij er bij de UCI op willen aan dringen de veiligheid voor de renners te verbeteren. De toe schouwers moeten ons niet kun nen aanraken, anders weet ik niet of ik daar wel wil starten." De Nederlands kampioen be sloot hiertoe na de langdurige scheldkanonnades bij de Super- prestigeveldrit in Diegem. Groenendaal is regelmatig mik punt van de Belgische aanhan gers. Hij kon zich dit keer niet bedwingen en gaf een van de toeschouwers een klap. De juiy BERLIJN - Het gevecht tegen doping is niet te winnen, maar moet abso luut worden voortgezet. Dat heeft voorzitter Jac ques Rogge van het Inter nationaal Olympisch Co mité (IOC) gezegd in een interview met de Duitse krant Süddeutsche Zeit- ung. „We zullen de sport nooit schoon krijgen van do ping, maar we kunnen die wel schoner maken dan ze nu is. Er zullen altijd ver boden middelen worden gebruikt. Sport is een weerspiegeling van de maatschappij en ook daarin zijn er mensen die de boel bedriegen. In ons gevecht hebben we meer wetenschappelijke ken nis, controles en informa tie nodig." Rogge zegt ook dat hij nerveus is voor de Winter spelen in februari in Salt Lake City. „Amerika heeft al het mogelijke gedaan om de veiligheid te waar borgen. We kunnen alleen maar hopen dat München 1972 nooit meer zal ge beuren. Tot en met de slui tingsceremonie zal ik ner veus zijn ."RTR haalde hem uit de wedstrijd en legde hem twee boetes op. Hoe wel Groenendaal zijn actie niet wil goed praten, kreeg hij van zijn collega's veel begrip voor zijn actie. „Van alle kanten krijg ik te horen dat ze achter me staan. Ik heb begrepen dat Ma rio de Clercq een actie wil opzet ten als ik nog een schorsing krijg opgelegd, maar ik geloof niet dat het zover gaat komen." Groenendaal maakte twee da gen na de klap op nieuwjaars dag in Baal opnieuw zijn op wachting in België in de Grote Prijs Sven Nijs. Hij kreegtijdens de wedstrijd opvallend veel steun van het Belgische publiek. „Na het incident is iedereen misschien een beetje wakker ge schud. De sociale controle is denk ik verbeterd. Ik heb ook geprobeerd goed te rijden en dat hebben ze gewaardeerd." Ook Nijs merkte dat er in zijn dorp veel aanmoedigingen voor zijn Nederlandse ploeggenoot waren. „Ik ben daar heel erg blij om. Richard verdient niet an ders. Hij moet de gelegenheid krijgen om zijn werk te doen", stelde de Belg. Groenendaal was in Baal uit op sportieve revanche. Evanals in Diegem meldde hij zich, net als Gerben de Knegt, lange tijd van voren. In het laatste kwartier moest de inwoner van Sint Mi chielsgestel echter passen. Als gevolg van een val vorige maand heeft hij nog steeds last van een stijvenek. „Vooral in de bochten had ik daar last van. Bovendien ging ik het voelen dat het lang geleden is dat ik een cross fat soenlijk heb uitgereden." In de slotfase leek Nijs in zijn ei gen koers afstand van zijn me devluchters te hebben geno men, maar Mario de Clercq vond toch weer aansluiting bij zijn jonge landgenoot. De routi nier reed in de laatste ronde weg bij Nijs. „Ik wilde even laten zien dat ik op een zwaar par koers een wedstrijd kan win nen", aldus een getergde De Clercq. „Na mijn wereldbeker zege in mijn eigen Wortegem- Petegem werd er net iets te veel achter mijn rug gekletst. Het traject zou te gemakkelijk zijn geweest. Ik zou de overwinning cadeau hebben gekregen. Ik wist dat ik dit vroeg of laat zou rechtzetten." Voor Nijs was het de eerste ne derlaag in zijn eigen wedstrijd. „Wellicht heb ik door een val in het begin van de wedstrijd te veel krachten verspeeld. Maar ik wil me hierachter niet ver schuilen. De beste heeft van daag gewonnen." ANP van onze sportredactie AUCKLAND - Het Zweedse jacht Assa Abloy, dat de race Sydney-Hobart won, heeft op weg naar Auckland in de derde etappe van de Volvo Ocean Race nog steeds de leiding. Schipper Neal McDonald, die in Kaap stad Roy Heiner opvolgde, zag bij ideaal zeil weer, met een sterk veranderlijke wind tot 30 knopen, de voorsprong op Amer Sports One groeien tot 65 zeemijl. Beide boten worden donderdag in de aan komsthaven verwacht. News Corp, Tyco en Illbruck vechten om de derde plaats. Voor de winst moeten ze ten minste 140 mijl goedmaken op de Assa Abloy. Onmogelijk is dat niet, omdat bij het naderen van het noordelijke puntje van Nieuw-Zeeland veel tactisch inzicht of goklust is vereist. De verwachting is dat dicht onder de kust weinig of geen wind staat, terwijl verder buitengaats waar schijnlijk een stevige bries is te vinden. Het Noorse jacht Djuice heeft voor een zuidelijke koers gekozen in de hoop dat de zeilen blij ven bollenVolgens Stig Wester- gaard heeft hij en de bemanning geluk ge had dat het jacht nog altijd vaart. Hij meldde een „close encounter" met tonnen vlees. Drie meter voor de boeg dook plot seling een walvis op. Tot een aanvaring kwam het net niet. ANP door Cylia van der Kooy ADELAIDE/AUCKLAND/ CHENNAI - Sjeng Schalken en Dennis van Scheppingen zijn het nieuwe jaar goed begonnen. De tennissers bereikten de tweede ronde van het toernooi in respectievelijk Adelaide en Chennai. Peter Wessels (Chen- nai) en Seda Noorlander (Auck land) verloren. Schalken versloeg de Ameri kaan Alex Kim zonder veel moeite: 6-3 6-2. De als vijfde ge plaatste Limburger, die 2001 als nummer 26 van de wereld af sloot, heeft Adelaide gekozen als voorbereiding van de Au stralian Open, het eerste Grand Slam-toemooi dat op 14 januari begint. De Britse favoriet Tim Henman moest in Adelaide de Australiër Richard Fromberg in de eerste ronde een set toestaan: 6-3 6-7 6-0. Van Scheppingen reisde met de zege bij de KNLTB Masters op zak naar Chennai. Tegen de als zevende geplaatste Tsjech Mi- chal Tabara kwam hij moei zaam op gang en moest de eerste set met 6-4 afstaan. Hij herstel de zich knap door de partij daarna met 6-3 6-4 naar zich toe te trekken. Wessels kreeg in In dia kansen tegen de als derde gerangschikte Fransman Fabri- ce Santoro. De tiebreak van de eerste set ging lang gelijk op, maar de Elburger verloor met 8- 6. In het tweede bedrijf maakte de Fransman het met 6-3 af. Ook Seda Noorlander had een minder succesvol begin. De Haagse drong weliswaar via de kwalificaties door tot het hoofdtoernooi, maar trof daarin direct de als vijfde geplaatste Russin Tatjana Panova. Deze was iets te sterk: 6-7 (4-7) 3-6. Noorlander had in de voorronde achtereenvolgens de Nieuw- Zeelandse Leanne Baker, de Tsjechische Iveta Bensova en de Russin Anastasia Rodionova verslagen. Anna Koernikova zag haar kan sen op een eerste toernooizege stijgen. Zelf won de Russin met 7-6 6-2 van Cara Black uit Zim babwe, terwijl belangrijke con currentes het dinsdag lieten af weten. De Spaanse favoriete Angeles Montolio had niets in te brengen tegen de Russin Alina Jidkova (3-6 1-6) en haar als vierde geplaatste landgenote Conchita Martinez vloog er in de eerste ronde uit tegen de Amerikaanse Kristina Brandi: 6-7 3-6. In de Hopman Cup leed titelver dediger Zwitserland de tweede nederlaag. Roger Federer en zijn vriendin Miroslava Vavri- nec verloren met 3-0 van het Spaanse koppel Arantxa San- chez-Vicario en Tommy Robre- do. Na het eerdere verlies tegen Australië kunnen de Zwitsers de finale niet meer bereikenVo rig jaar was Federer wel succes vol met Martina Hingis. België keek in de wedstrijd in groep A tegen Italië, dat zich ten koste van Griekenland had ge kwalificeerd voor de Hopman Cup, aanvankelijk tegen een 1-0 achterstand aan. Kim Clijsters verloor in haar eerste partij van het jaar verrassend van Fran- cesca Schiavone (4-6 4-6). Xa- vier Malisse trok de stand tegen Davide Sanguinetti gelijk. De Belgen beslisten de ontmoeting in het dubbel met 6-3 6-4 in hun voordeel. Het Amerikaanse team, bestaande uit Monica Se les en Jan-Michael Gambill, be gon met een 3-0-winst op het Franse duo Arnaud Clement en Virginie Razzano. ANP MELBOURNE - De Franse voormalige stervoetballer Eric Cantona speelt op 9 februari eenmalig een wedstrijd in de Australische competitie. De vroegere aanvaller komt op uitnodiging uit voor de Mel bourne Knights, in de derby te gen South Melbourne. Volgens de teammanager van de Knights, John Sigur, is de actie bedoeld om het voetbal in Au stralië te promoten. Zijn club deed zoiets al eens eer der: twee seizoenen geleden voetbalde de Engelse oud-inter national Peter Beardsley twee duels voor de Melbourne Knights. RTR HAARLEM - Het traditionele nieuwjaarsduel tusen de Ko ninklijke HFC en de oud-inter nationals is gisteren geëindigd in een 2-2-gelijkspel. Het was de 69e keer dat beide teams elkaar in Haarlem trof fen. De thuisclub leidde bij rust met 2-0, maar twee doelpunten van Simon Tahamata bracht oud-Oranje alsnog naast HFC. Het was de dertiende keer dat het duel in een gelijkspel eindig de. De oud-internationals won nen 36 keer, twintig keer was HFC de sterkste. ANP Jerrel Hasselbaink zet Chelsea op een 2-1-voorsprong tegen Southampton, dat later toch met 4-2 zal winnen. foto lan Waldie/Reuters van onze sportredactie LONDEN - Chelsea is het nieu we jaar begonnen met een fikse tegenvaller. De ploeg die in de cember te sterk was voor onder meer Manchester United, Li verpool en Leeds kon het op ei gen veld niet bolwerken tegen Southampton. De eeuwige de gradatiekandidaat won na een 2-1-achterstand met 4-2. Door een 3-0-overwinning op West Ham werd Leeds United de nieuwe koploper in de Premier League. Leeds was gisteravond te sterk voor de bezoekers uit Londen die al na zeven minuten tegen een 2-0-achtersland aankeken. De Australiër Viduka was ver antwoordelijk voor beide tref fers. Fowler scoorde na de pauze. Omdat het duel tussen Leicester en Arsenal werd afge last en Newcastle pas woensdag op bezoek gaat bij Manchester United leverde de winst Leeds de koppositie op. Chelsea had zondag de succes volle decembermaand afgeslo ten met eenuitzege bij Newcast le United. Dinsdag bleek de ploeg de jaarwisseling slecht verteerd te hebben. Beattie bracht de gasten al na zeven mi nuten op voorsprong met een spectaculair genomen vrije trap. Gudjohnsen en Hassel baink, met zijn veertiende tref fer van het seizoen, bogen de stand nog voor rust om. Na de pauze bleek de tot gisteren minst gepasseerde defensie van de Premier League opeens kwetsbaar. Pahars, Marsden en Beattie vonden de gaten en be zorgden Chelsea een ontluiste rende 4-2-nederlaag. Ook Liverpool struikelde op nieuw jaarsdag, zij het niet zo drama tisch als Chelsea. 'The Reds' kwamen op eigen veld niet ver der dan een 1-1-gelijkspel tegen Bolton Wanderers. Gerrard zet te Liverpool na vijftig minuten op aangeven van Owen nog wel op voorsprong, maar de gelijk maker van de voet van Nolan was volkomen verdiend. Knap pe reddingen van Dudek voor kwamen de eerste zege van Bol ton op Anfield na 48 jaar. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21