Vandaag vuurproef voor euro Amerikanen jagen op Omar GOED KOOP 21,5 136 PAKKER nnii aktie Zwaargewonden door ongelukken met vuurwerk Station Arnemuiden geblakerd L2° 1-2° De Vrouw Nieuwe munt soepel ingevoerd in twaalf deelnemende landen Meer bosbranden in Australië Taiwan treedt toe tot WTO Argentijnse grap valt verkeerd Vluchtelingen in nood voor kust eijf^nbeek W\ ZEEMAN Nu EUROPAIU Zwanen ontdekken Zeeland Kamiel Maase wint Sylvestercross Colombiaanse rebellen vallen vijf steden aan mm ZO 2 Weinig wolken Vrij zonnig en droog. Matige wind uit het zuidoosten. Temperatuur overdag rond 1 graad. 245e jaargang no. 1 woensdag 2 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) van onze redactie binnenland DEN HAAG - De twaalf eurolanden hebben giste ren een soepele introduc tie beleefd van hun nieuwe eenheidsmunt. De bank systemen konden gisteren de drukte bij de geldauto maten goed aan en er wa ren op nieuwjaarsdag geen tekorten aan eurobil jetten. De monetaire autoriteiten kij ken echter met spanning uit naar vandaag, als bijna alle winkels en bedrijven weer open zijn en tientallen miljoenen consumenten deels in euro's en deels nog in hun oude valuta gaan betalen. De komende da gen zijn cruciaal voor een vlotte overschakeling naar de nieuwe munt, die het betaalmiddel wordt van ruim driehonderd miljoen mensen. De Europese Commissie die de TAIPEH - Taiwan is gisteren als 144ste land toegetreden tot de Wereldhandelsorganisatie. Premier Chang Chun-hsiung verwacht dat de toetreding het Taiwanese buitenlandse han delsverkeer een enorme impuls zal geven. De WTO stelt regels op voor de internationale han del. De toetreding van Taiwan volgt nog geen maand na die van China, dat Taiwan als een over zeese provincie beschouwt. AP introductie van de euro nauw lettend volgt, zei gisteren 'al leen maar positieve geluiden' uit de hoofdsteden te horen. Verantwoordelijk Commissaris Solbes (Monetaire Zaken) riep de burgers op hun tevoren ge kochte munten snel te gebrui ken. „Bewaren heeft geen zin, het zijn geen verzamelmunten." Solbes vreest grote moeilijkhe den in de winkels als geen enke le klant met euromunten be taalt. In verschillende eurolanden, waaronder Nederland, Spanje en Finland, waren banken op 1 januari open om de burgers van eurobiljetten te voorzien. Veel geldautomaten gaven vanaf middernacht aide nieuwe brief - jes uit, waarvan druk gebruik werd gemaakt. In totaal beschikten banken, bedrijven, winkels en burgers in de twaalf betrokken landen vóór de jaarwisseling al over 144 miljard euro aan biljetten SAENZ PENA - De eigenaar van een lokaal radiostation in het Noord-Argentijnse stadje Saenz Pena heeft duur betaald voor een misplaatste grap die een van zijn discjockeys dezer dagen de ether instuurde. In haar boodschap meldde de omroepster dat nooddruftige luisteraars gratis eten konden ophalen bij een grote super markt in het centrum. Bij aan komst ontdekten de honderden opgedraafde paupers tot hun woede dat het een oudejaars- grap betrof. Uit wraak besloten zij daarop de supermarkt te plunderen die toebehoort aan de eigenaar van het radiostation. Eigenaar Aldo Mino heeft nieuwjaar in de cel doorge bracht. Niet omdat hij beschul digd wordt van enig delict, maar omdat de politie voor zijn vei ligheid vreest. Mino heeft zich openlijk verontschuldigd. Er zou sprake zijn geweest van een misverstand. Het bericht zou door de onervaren omroepster niet voor uitzending op waar heidsgehalte gecheckt zijn. GPD pagina 5: Argentinië zakt weg in bestuurlijke chaos (Advertentie) VJbLLIJ modeschoenen 35% KORTING OF 2 HALEN 1 BETALEN OPRIL GROTE MARKT 1GOES 0113-252400 en munten, om een succesvolle introductie mogelijk te maken. In delen van de eurozone, zoals in Frankrijk, Italië, Finland en Griekenland, bleven geldauto maten echter nog oude biljetten uitspuwen. In Finland zullen pas over enkele dagen de geld automaten bevoorraad zijn met eurobiljetten. De Europese Commissie denkt dat eind deze week de meeste cash-betalingen geheel in euro's zullen plaats vinden. De oude nationale valu ta zijn nog één (Nederland) tot twee maanden wettig betaal middel. Meer afstemming Solbes en Commissievoorzitter Prodi verwachten dat door de euro het economisch beleid in de deelnemende landen steeds meer naar elkaar toegroeit. „We slaan een weg in die onvermij delijk leidt naar meer afstem ming", aldus Prodi. Volgens Solbes kunnen daardoor prak tische problemen voor burgers en bedrijven sneller en beter worden aangepakt. Volgens de Commissie is er nog geen enkel vals eurobiljet opge doken. Ook is het aantal over vallen op geldtransporten en banken de laatste weken lager geweest dan normaal. Solbes waarschuwde wel voor vals 'oud' geld, afkomstig van valse munters die nog snel hun voor raden willen opmaken. GPD pagina 2: moeizaam feestje gefriemel in de kassa pagina 3: in de rij voor de euro pagina 9: nieuw geld in Zeeland door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Op oudejaarsdag is ge probeerd het voormalige NS-station van Arnemuiden in brand te steken. Een groep mensen had autobanden tegen de gevel gestapeld en ze vervolgens aangesto ken. De brandweer was er snel bijomdat ze bezig was een ander brandje in Arnemuiden te blussen. De schade aan het gebouw is aanzienlijk. De ruiten liggen eruit en de ge- ,vel is zwartgeblakerd. Verder sneuvelden er een groot aantal ruiten op het station. Op het stationin Middelburg zijn 26 ruiten ver nield. Aan het einde van de middag was het al on rustig in Arnemuiden. Een groepje jongeren bekogelde omstanders met eieren. Eén per soon werd meegenomen naar het politiebu reau, maar werd in de loop van de avond weer vrijgelaten. Volgens de politie was het daarna rustig in het dorp. Wel was de politie extra alert. Busjes met agenten hielden de hele avond de wacht. foto Lex de Meester pagina 9:2002 begint rustig ATHENE - Een schip met zo'n 230 a 260 illegale immigranten aan boord heeft voor de kust van het Griekse eiland Kasos nood signalen uitgezonden. De Griekse kustwacht is een groot scheepse reddingsactie begon nen. Het schip lijkt niet in acuut gevaar te verkeren en vaart richting Italië. RTR/DPA (Advertentie) bedankt alle relaties voor het genoten vertrouwen in het afgelopen jaar, en wenst ieder een VOORSPOEDIG Stanleyweg 8, 4462 GN Goes TëlefoontO 1 1 3 230 230 (Advertentie) f_I textielSupers door Ans Bouwmans WASHINGTON-Speciale troe pen van de Amerikaanse strijd krachten zijn in actie gekomen om de gevluchte raliban-leider mullah Mohammed Omar ge vangen te nemen. Dat heeft de Afghaanse interim-premier Karzai bevestigd na berichten dat Amerikaanse helikopters vanuit Kandahar naar het ge bied rond Baghran waren gevlo gen. Afghaanse autoriteiten zouden met aanhangers van Omar onderhandelen over diens Volgens Afghaanse bronnen en zegslieden bij het Pentagon houdt Omar zich schuil in Baghran, datl70 kilometer ten noordwesten van Kandahar ligt in de provincie Helmand. „Als hij daar is, dan wordt hij gear resteerd. W zijn vastbesloten dat hij worit opgepakt", aldus Karzai. De Afghaanse inlichtin genchef Haji Gullalai heeft ge zegd dat bij de bewoners van Helmand leeft gevraagd Omar over te dagen. Volgens hem staan er 2(00 anti-Talibanstrij- ders klaaiom Omar op te pak ken. De New fork Times berichtte gisteren dat het Pentagon over weegt eidra militairen naar Af ghanistan te sturen voor de jacht opOmar. De Taliban-lei- der zou a de provincie Helmand wordenbeschermd door een lo kale heerser met zijn aanhang. Het Centraal Commando van de Amerikaanse strijdkrachten öntkenie maandag overigens dat Aaerikaanse mariniers de basis bij Kandahar hadden ver laten. Maar de Amerikanen hebbe nog meer speciale troe pen tshun beschikking. Bombardement Volgas een Afghaans persbu- reauiijn zondag zeker 92 men sen cngekomen bij Amerikaan se lichtaanvallen op het dorp Niaz Qalaye, in de oostelijke provincie Paktia. Een camera man van Reuters heeft in het dorp behalve verwoeste huizen veel bloed en menselijk resten aangetroffen. Het Pentagon heeft zich verde digd tegen beschuldigingen van regionale leiders dat in het dorp uitsluitend burgers waren. Vol gens de Amerikanen ging het om een verblijfplaats van Taliban- leiders en Al Qaeda-terroristen en werden vanuit het dorp twee raketten afgevuurd op de Ame rikaanse bommenwerpers. De Amerikaanse marine-com mandant Matthew Klee bena drukte dat de operatie van tevo ren uitvoerig was bestudeerd. Volgens Klee was het duidelijk dat het om een opslagplaats van wapens en brandstof ging. Dat werd bevestigd door een lid van de tijdelijke Afghaanse rege ring. „Er was geen andere keus", aldus de minister van 'Grenszaken' Amanullah Za- dran. Dit is de derde keer dat de VS er van wordt beschuldigd on schuldige burgers te hebben ge dood in plaats van Taliban- strijders. Zo zou een konvooi op weg naar Kaboel voor de inau guratie van Karzai zijn gebom bardeerd op basis van verkeerde informatie. Regionale leiders hebben de VS al enkele keren (Advertentie) DIGITALE PC-CAMERA CADEAU Sluit nu een ziektekostenverzekering af en ontvang een prachtig cadeau naar keuze. Vraag snel een offerte aan! (026) 400 40 40 of www.ohra.nl coed geregeld, ohra (Advertentie) opgeroepen te stoppen met bombarderen, nu het Taliban- regime is gevallen. Maar inte rim-premier Karzai heeft ge zegd dat het Pentagon zijn bom bardementen mag voortzetten tot alle terroristen zijn verdre ven. GPD (Advertentie) NAVELINA HAND SINAASAPPELEN net 2 kilo Howea. Deze kamerpalm van 130 cm hoog vult de lege plek van de kerstboom mooi op. €34r5O qn MOOI WEER ^T-<s ■I maar RUNDERGEHAKT kilo NU f6.99 SUPERMARKT Geldig van wo. 2 Hm za. 5 lanuari 2002. De bosbranden in Australië hebben zich gisteren in rap tempo uitgebreid. Er ontstond een nieuwe brandhaard die honder den woningen aan de rand van Sydney in de as dreigt te leggen. Het vermoeden bestaat dat het vuur is aan- U gestoken. Zeeland is voor de kleine zwaan een van de belangrijkste overwinteringsgebieden geworden. Jaarlijks komt tot 10 procent van de populatie uit Rusland naar on ze provincie overgevlogen. Kamiel Maase heeft de traditionele Sylvester cross in de omgeving van Soest gewonnen. Hij liep de 10,4 kilometer in 31 mi nuten en 18 seconden. Maase, onlangs tweede op het EK veldlopen, bleef onder goede omstandig heden landgenoot Luc Krotwaar negen seconden voor. De derde plaats was voor de Keniaan Paul Biwott. Bij de vrouwen won de Keniaanse Viola Kibiwott en werd Irma Hee- O 1 ren tweede. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; gezondheid: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; uit: 17 en 19; sport: 21 en 23; buitengebied: 25, 26 en 27 van onze redactie binnenland DEN HAAG - In Nederland hebben zich tijdens de jaarwis seling enkele ernstige ongeval len met vuurwerk voorgedaan, waarbij mensen zwaargewond raakten. In het Belgische Essen kwam een 41-jarige Nederlan der om het leven toen een doos vuurwerk ontplofte op het mo ment dat hij een vuurpijl afstak. In de grote steden en de meeste andere delen van het land ver liep de jaarwisseling redelijk rustig. De politie en brandweer moesten zoals gebruikelijk wel vaak uitrukken voor brandjes, vernielingen en opstootjes. In Amsterdam raakten drie mensen zwaargewond doordat zij vuurwerk in hun gezicht kre gen. Een nog onbekende man verkeert volgens de politie in kritieke toestand. In Ede raak ten een man en een vrouw hun benen kwijt door een zelfge maakte vuurwerkbom. Door een explosie van een partij vuurwerk in Bemmel raakten vier mensen gewond. Een kind BOGOTA - De Revolutionaire Gewapende Krachten van Co lombia (FARC) hebben maan dagavond aanvallen uitgevoerd op vijf steden. Volgens het leger zijn daarbij dertien militairen en politie agenten om het leven gekomen. Ook een van de strijders van het grootste linkse rebellenleger van het land is omgekomen. Juist deze week staat overleg gepland tussen het FARC en de regering over een staakt-het- vuren. President Pastrana hoopt dat er voor 20 januari vooruitgang is geboekt. Op die datum moet hij bepalen of de FARC recht houden op het hun toegewezen gebied in het zui den, of dat hij het leger weer de regio, zo groot als Zwitserland, binnen stuurt. De guerrillastrijders vielen maandagavond met machine geweren en zelfgemaakte mor tieren onder meer de steden Purace en Cocunuco aan. AP van zes en een vrouw van 42 jaar werden opgenomen in een zie kenhuis in Nijmegen. De politie denkt dat iemand het vuurwerk met opzet liet exploderen. Een 57-jarige man raakte in Rotterdam ernstig gewond aan onder meer gezicht en longen doordat zijn doos met zwaar vuurwerk direct na het aanste ken in één keer ontplofte. In De Meem liepen twee mensen ver wondingen op toen een lanceer- koker voor vuurpijlen uit elkaar spatte. In de omgeving sneuvel den ruiten en ontstond schade aan geparkeerde auto's. Brand In het Brabantse Haarsteeg vloog een rietgedekte boerderij door een vuurpijl in brand. De boerderij brandde geheel uit. Drie katten kwamen om het le ven. De schade loopt in de ton nen. De jaarwisseling in de Bomme- lerwaard, de Tielerwaard en de Culemborger Waard verliep on rustig. Bij incidenten, vooral rondom de grote traditionele vreugdevuren, hield de politie 32 mensen aan. In Arnhem wer den zeventien aanhoudingen verricht, voornamelijk bij vreugdevuren in het Spij kerkwartier. In Opheusden dreef de regiopo litie Gelderland-Zuid zo'n 150 man uit elkaar om een einde te maken aan een vreugdevuur. Twee mannen werden aange houden. In Asperen bekogelden jonge ren de brandweer, die rond drie uur 's nachts een groot vuur wil de doven. De brandweerlieden moesten zich terugtrekken. De politie hield vijf jongeren aan. Ook in Waardenburg kon de brandweer het werk niet doen omdat omstanders met vuur werk en stenen gooiden. De po litie veegde de weg met twaalf man schoon en hield een inwo ner aan. ANP (Advertentie) 8 713214 000002 aandag t/m vrijdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1