until Argentinië vreest burgeroorlog Honderden doden bij vuurwerkinferno Peru Winterweer en lawines eisen levens in Europa Nieuw kabinet geeft er de brui aan na tweede volksoproer Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 33,05 CDA na crisis weer in de lift Opec laat olieprijs vrij Van xtc-smokkel verdachte dj in hongerstaking De Hunte loopt vast bij Texel Acteur doodde diplomaat Iran Somber beeld in jaaroverzicht CBS Troepen naar grens Pakistan Verkeer eist in 2001 35 doden WOO OI O NW 5 Enkele buien Enkele buitjes, maar ook af en toe zon. Maxima bij meest matige noord westenwind rond 18 graden. ■■m 244e jaargang no. 307 maandag 31 december 2001 los nummer 1,00 2,20) BAKKERIJVERKOOP Vanaf 10.00 uur tot 15.00 uur Vers vooru gebakken OLIEBOLLEN 10 voor 7,95 Arnesteinweg 35 (Ind. I) Middelburg MEESTERBAKKERS foto Daniël Silva/RTR deringen op in hun eigen za ken. De massaal uitgerukte brand weer kreeg de vlammen tegen middernacht onder controle. Na enkele uren blussen, kamp ten de korpsen met een tekort aan water omdat het waterlei dingnet niet is voorbereid op een brand van een dergelijke omvang. Minister van Binnenlandse Zaken Fernando Rospigliosi noemde de ramp 'een schande voor het land'.President Tole do riep twee dagen van natio nale rouw uit. Hij verbood met onmiddel lijke ingang productie, import en verkoop van vuurwerk. RTR/EFE/DPA/AFP van onze redactie buitenland LIMA - Zeker 236 mensen zijn om het leven gekomen door een grote brand in het historisch centrum van de Peruaanse hoofdstad Lima. De brand ontstond zaterdagavond in een gebouwencomplex met win kels en woningen. Dat gebeurde toen een verko per in een vuurwerkwinkel een stuk vuurwerk aanstak om het aan een klant te demonstreren. Dat leidde tot een kettingreac tie in de voorraad vuurwerk, waardoor brand ontstond. Het vuur greep razendsnel om zich heen en sloeg over naar bebouwing in de buurt. Een nog onbekend aantal histori sche panden is verwoest of be schadigd. Ook op straat vielen slachtoffers, onder wie een on bekend aantal inzittenden van auto's. ,,Ik heb de resten van mensen in hun auto's en op straat gezien", zei de geschok te bi*andweercommandant Tu- lio Nicolini. Er worden nog zeker 35 men sen vermist. Meer dan 160 mensen liggen gewond in zie kenhuizen. Van een groot aan tal gewonden is de toestand kritiek. Bedolven Een woordvoerder van de bur gerbescherming zei gisteren dat het dodental mogelijk flink zal stijgen omdat nog veel slachtoffers bedolven zijn on der het puin of vast zitten in autowrakken. In veel winkels in het complex was de brand weer gisteren nog niet binnen geweest omdat die op instorten staan. ,,Het was de hel op aarde", zei een ooggetuige. Nooduitgan gen waren er nauwelijks, blus apparatuur ontbrak. Veel mensen vluchtten in paniek naar de daken. Winkeliers sloten zich uit angst voor plun- (Advertentie) naam:E&iiöteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v I 6 weken voor 15,- 33,05. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaatsnen zes maanden) telefoon:^noteert u mij voor een abonnement. De eerste e„maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen* afschrijving van mijn (postbankrekening- per maand met nummer: H II I I I I I l l automatische incasso 19,25/42,42). handtekening: per kwartaal met automatische incasso 52,- 114,59). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ?ef ^aar f7161 vens. in de colofon treft u nadere informatie aan. 5 automatische incasso 198,-/436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214M0ÖÖÖÖ2n ™ïummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig) door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De nieuwe Argentijnse overgangsre gering heeft het maar ze ven dagen uitgehouden. Zaterdagavond accep teerde interim-president Adolfo Rodriguez Saa het ontslag van zijn kabinet. De peronistische voorman en ex vice-president Edu- ardo Duhalde waar schuwde dit weekeinde voor een burgeroorlog. De val van het kabinet volgde op de gewelddadige protesten van vrijdag. Die ontaardden zater dagochtend in een bestorming van het Congresgebouw. Nadat groepen jongeren eerst het rege ringspaleis Casa Rosada met stenen hadden bekogeld, trok ken zij op naar het parlements gebouw. Daarbij kwam het tot felle botsingen met de oproer politie. De razernij was gericht tegen corrupte leden in het ka binet en tegen het uitblijven van maatregelen die bevroren spaargelden vrij moeten maken. Corruptie Het volksoproer - het tweede binnen tien dagen - begon vrij dag overdag met een vreedzame protestmanifestatie voor het Paleis van Justitie. Een dui zendtal mensen eiste daar het aftreden van de Hoge Raad. Het opperste gerechtshof wordt sa men met het Congres be schouwd als centrum van cor ruptie. De peronist Saa - die ook niet kan bogen op een brandschoon verleden - staat nu voor de uit daging een nieuw kabinet te vormen uit politici van onbe sproken gedrag. Zijn vorige re gering stoelde voornamelijk op meegebrachte vrienden uit zijn thuisprovincie San Luis. De jongste uitbarsting van woe de heeft binnen de peronistische partij de alarmbellen doen rin kelen. Het besef lijkt nu door te dringen dat het land alleen voor nog meer bloedvergieten be hoed kan blijven met een helder beleid, vrij van politieke intri ges en machtsspelletjes. Strategie Peronistisch voorman en voor malig vice-president Eduardo Duhalde waarschuwde dit weekeinde dat de anarchie hard op weg is om te slaan in een bur geroorlog. Toch blijven de pero nisten ernstig verdeeld over de strategie. Een stroming binnen de partij onder leiding van gou verneur Carlos Ruckauf van de meest invloedrijke provincie Buenos Aires stuurt aan op afstel van de presidentsverkie zingen van 3 maart. Volgens Ruckauf bestaat er geen maat schappelijk draagvlak voor een stembusstrijd. Het volk pruimt de politici niet meer. Ruckauf vindt daarom dat Saa tot 2003 moet blijven. Dit tot er gernis van PJ-gouverneur Jose Manuel de la Soto van Cordoba, na Buenos Aires de tweede be langrijke provincie. Hij wil wel verkiezingen, omdat hij daarbij grote kans maakt. Temidden van al het gekrakeel is het plan gesneuveld om de argentino te lanceren. Binnen de partijtop was veel oppositie tegen het plan van Saa om naast peso en dollar een derde munt te intro duceren. Pensioenen en salarissen zullen nu, zoals voorheen, met federale en provinciale waardepapieren worden betaald. GPD DEN HAAG - Nauwelijks drie maanden na de splijtende lei derschapscrisis ligt het CDA alweer goed in de markt als mo gelijke partner in een nieuw ka binet. Leefbaar Nederland lonkt na drukkelijk, blijkt uit uitlatin gen van lijsttrekker Pim For- tuyn. De PvdA gooide eerder al een visje uit naar het CDA met het oog op een eventueel cen trumlinks bondgenootschap. In de peilingen oogt het CDA sta biel. Begin oktober, na de coup tegen Jaap de Hoop Scheffer, schre ven vrijwel alle heersende poli tieke leiders het CDA nog mee dogenloos af voor deelname aan een nieuw kabinet. WD-leider Hans Dijkstal is in dat opzicht tegenwoordig ook minder stel- lig. CD A-voorman Jan Peter Balke nende staat te popelen van on geduld om na acht jaar opposi tie weer in het centrum van de macht te mogen opereren. „On danks zeven vette jaren zijn tij dens paars veel problemen on opgelost gebleven. Verandering is nodig." GPD pagina 3: anti-paars sentiment CAIRO - De organisatie van olie-exporterende landen OP EC hanteert niet langer een prijsmarge van tussen 22 en 28 dollar per vat ruwe olie van 159 liter. De minister van Energie van het oliestaatje Qatar heeft dat ver klaard na een bijeenkomst van Opec-ministers in Caïro. Volgens minister Al-Attiya is 'het systeem tijdelijk op vakan tie, vanwege de toestand van de wereldeconomie'. Hij verwacht dat het margesysteem pas in de tweede helft van 2002 weer in gevoerd wordt. Voor die tijd ver wacht hij een prijs die schom melt tussen 20 en 22 dollar. AFP Advertentie ZWOLLE - In een poging uitle vering aan de Verenigde Staten tegen te houden, is een 27-jarige discjockey uit Zwolle in hon gerstaking gegaan. Dat meldt zijn advocaat. Sinds vrijdag eet de Zwollenaar niet meer. De man, een bekende dj in de dancescene van New York, verblijft in het Zwolse Huis van Bewaring. Vorige week verloor hij het kort geding tegen de staat waarin een ver bod op uitlevering werd ge vraagd. De Zwollenaar wordt verdacht van xtc-smokkel. Plij vreest dat hij het verblijf in een Amerikaanse gevangenis niet overleeft. Volgens zijn ad vocaat zijn medegedetineerden van de dj begonnen met de hon gerstaking. „Ze vinden dat mijn cliënt groot onrecht wordt aan gedaan. De VS kent een gruwe lijk gevangeniswezen. Circa 20 procent van de gevangenisbe volking is besmet met hiv; nog eens 20 procent loopt het op door verkrachting." GPD TEXEL - Het vrachtschip De Hunte is ge strand in het lage water bij Texel, nadat het vrijdag op drift was geraakt in de storm. De Sloman Traveller, het schip dat sinds vrij dagavond 22 kilometer voor de kust van Vlieland ligt, stond afgelopen weekend nog steeds in brand. Volgens de kustwacht in Den Helder zijn zaterdag bergers aan boord gegaan die bepalen hoe het vuur bestreden moet worden. Het schip ligt boven de noor delijke scheepvaartroute voor anker. Vol gens een woordvoerder van het regionaal coördinatiecentrum van de hulpdiensten van Friesland heeft de Sloman Travelier on der meer flesjes parfum en aceton en andere vluchtige en chemische stoffen aan boord. De rook die van het schip komt, is echter al leen mogelijk gevaarlijk voor mensen die zich in de directe omgeving bevinden. Op de eilanden Vlieland en Terschelling zijn geen schadelijke stoffen gemeten, maar wel was er op het strand van Terschelling een soort chloorlucht te ruiken. foto Edo Kooiman/ANP NEW YORK - Een acteur van de bejubelde Iraanse film Kandahar wordt in de Verenig de Staten gezocht wegens moord. De man zou twintig jaar geleden in de VS een Iraanse diplomaat om het leven hebben gebracht, aldus de Amerikaanse televisie zender ABC. ANP van onze redactie buitenland WARSCHAU - In West-Europa en op de Balkan heeft zware sneeuwval voor grote overlast gezorgd doordat wegen en spoorwegen geblokkeerd raak ten. Het winterweer kostte gis teren verscheidene mensen het leven. De meeste doden vielen in de Hoge Tatra in het zuiden van Polen. Daar kwamen drie toe risten om het leven toen zij be dolven raakten onder een losge raakte sneeuwmassa. Twee leden van de reddingsbrigade worden vermist nadat zij op de terugweg zelf door een lawine werden getroffen. In Liechtenstein werden twee ervaren skiërs het slachtoffer van een lawine. Zij overleden op weg naar een ziekenhuis nadat zij uit de sneeuw waren gered. In Zwitserland worden zeker drie mensen vermist nadat win tersporters in de omgeving van Engelberg waren meegesleurd door een lawine. Vijf personen konden worden gered. In de Franse Alpen bij La Clusaz zijn gisteren zes skiërs buiten de piste getroffen door een lawine. Eén van hen overleed later in een ziekenhuis, een ander raak te zwaar gewond. Bij Tignes, eveneens buiten de piste, kwam een skiester van 20 jaar om het leven.In de Lage Tatra in Slo wakije kwam een man om het leven toen een lawine een berg hut op het Laga Fatra-massief trof. In Nederland vielen de proble men mee. Wel liep zaterdag nacht het verkeer bij Gorkum vast nadat er sneeuw was geval len. D PA/AFP/E FE Mensen zitten gevangen in een gebouw na het uitbreken van de verwoestende brand. Ze zouden uiteindelijk worden gered. 23t/m33 De prijzen zijn gestegen, net als de inflatie. Na zeven vette ja ren valt het bedrijfsleven terug op het groeiniveau van 1993. De exportgroei loopt terug en we besteden met zijn allen minder dan vorig jaar. Het Centraal Bureau A voor de Statistiek schetst een somber beeld van 2001. Hr Indiase militairen maken een transport klaar voor vertrek naar de Pakistaanse grens. De leiders van beide landen verklaarden dit weekeinde klaar te zijn voor een oorlog. In India hebben alle politieke partijen zich geschaard achter premier Vajpayee. De Amerikaanse president Bush riep beide leiders op hun conflict over Kasmir op vreed- zame wijze op te &y( lossen. Het Zeeuwse verkeer is het afgelopen jaar niet veiliger of on veiliger geworden. In 2001 vielen evenveel slachtoffers als in het jaar daarvoor. Hoewel iedere dode er één teveel is, is het aantal van 35 volgens het Regionaal Orgaan Q Verkeersveiligheid Zeeland niet ongunstig. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,17 en 19; na 11 septem ber: 23,24,25,26,27,29,31 en 33; oud nieuw: 35, nieuwsfo to 36 en 37; 39; nieuwsquiz 40 en 41; radio en televisie 42 en 43.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1