Gewonden door westerstorm Geen straf voor weigeren gulden 2SCSZSS!»», 4 PiflfilPili Bijna alle treinen moeten deze week precies op tijd rijden MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN wf VLISSINGEN Beurs van Argentinië stort in Oudejaarsavond tot vijf uur open! Ebolaspook waart rond in Gabon □PELS AutoTeam Euroforum kan winkeliers alleen reprimande geven Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- f 33,05 Aanslagen slecht voor tolerantie Onbedoelde korting op sigaretten uit automaat Israëliërs willen Palestijnse staat Rijke Oostburger blijft zichzelf Straathof stopt met schaatsen Nieuw vlaggenschip Greenpeace De golven leverden voor wandelaars aan het Vlissingse strand gisteren af en toe een ietwat dreigend, maar mooi beeld op. foto Lex de Meester HEERLEN - De leveran ciers van sigarettenauto maten zijn in rep en roer. De automaten blijken al de nieuwe munt van twee euro te slikken en deze aan te slaan voor vijf gulden in plaats van circa 4,40 gul den. Dat betekent zestig cent verlies per pakje. De fout is ontdekt doordat er mensen zijn die het muntstuk uit de eurokit of uit het bij de bank ge kochte wisselgeldzakje hebben uitgeprobeerd. De fabrikanten hebben ver zuimd dat zelf te doen, omdat ze er steeds ten on rechte van zijn uitgegaan dat de consument niet 1 voor 1 januari over euro's zou beschikken. De handel vreest een fors verlies te incasseren, ook al kan de truc slechts tot 1 januari worden uitge haald. Daarna schakelen de muntsorteerders in de sigarettenautomaten vanzelf over op het nieu we systeem. GPD (Advertentie) UU WINKELCENTRUM van onze redactie binnenland DEN HELDER - Een wester storm met windsnelheden van boven de 100 kilometer per uur heeft gisteren voor overlast ge zorgd. Drie mensen belandden met ernstig letsel in het zieken huis, vijf anderen raakten licht gewond. De stormschade bleef verder be perkt tot voornamelijk omge waaide bomen en lantaarnpa len en kapotte dakbedekkingen. Twee schepen op de Noordzee kwamen in nood. In Zeeland viel de schade erg mee. Bij de alarmcentrale kwa men enkele meldingen binnen van omgevallen bomen. Op de Westerschelde raakte het kolen- schip Chorus op drift, maar sleepboten kregen de carrier snel in bedwang. Er vielen geen gewonden in de provincie. Een vrouw uit Hoek van Hol land moest naar het ziekenhuis nadat ze werd getroffen door een omwaaiend reclamebord, een vrachtwagenchauffeur uit Horst (Limburg) liep zwaar let sel op toen zijn trekker met op legger in America van de weg werd geblazen. Marktkraam De ambulancedienst in Amster dam rukte vijf keer uit om op straat omver geblazen mensen te helpen, alsmede een keer voor een man die een marktkraam over zich heen kreeg. De man werd met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. Drie om ver geblazen ouderen liepen lichte verwondingen op. Twee vrouwen werden met een her senschudding en hoofdletsel naar de EHBO gebracht. Het KNMI had gistermorgen al gewaarschuwd voor een storm met zeer zware windstoten. De voorspelling kwam uit; langs de kust mat het weerinstituut windsnelheden van rond de 120 kilometer per uur. Een opmer kelijke windstoot deed zich voorop depierinIJmuiden: 160 kilometer per uur. De storm raasde gisteravond langzaam uit. Zuren Het schip Sloman Traveller kwam in moeilijkheden op de Noordzee 18 kilometer ten noorden van Vlieland. Aan boord was volgens de Kust wacht brand uitgebroken in het ruim dat is gevuld met zuren die geen direct gevaar voor het mi lieu vormen. De zestien beman ningsleden werden van het schip gehaald en naar Vlieland vervoerd. Een ander schip, de Hunte, raakte in nood even ten westen van Texel. De boot met vijf op varenden was niet opgewassen tegen de hoge golven en dreef richting kust. Het schip is gis teravond gestrand bij De Koog. De bemanning wachtte op red ding door een sleepboot. De storm leidde tot diverse voorzorgsmaatregelen in het verkeer. Treinen moesten bij voorbeeld langzamer rijden. De NS schrapte een aantal ritten uit de dienstregeling om vertra gingen niet te veel te laten oplo pen. Om negen uur 's avonds hief de verkeersleiding de snelheids beperkingen op. De politie kreeg veel meldingen over stormschade, maar ner gens was die uitzonderlijk groot. De politie en brandweer in Rotterdam kregen een kleine honderd meldingen. De ernstig ste daarvan waren het afwaaien van dakbedekkingen van een flat in aanbouw aan de Ooster hof en van discotheek Ministry of Dance. ANP pagina 11schade blijft beperkt BUENOS AIRES - De aande lenkoersen op de effectenbeurs van Buenos Aires zijn gisteren gekelderd. De beurs was een week dicht en kort na opening van de handel zakte de Merval-index al met 7,5 procent. Aan het einde van de handel bedroeg de daling 8,6 procent. De politieke en economische problemen brachten het beurs- bestuur ertoe de beurs enkele dagen gesloten te houden. Afge lopen zondag kondigde Argen tinië aan de aflossing van zijn buitenlandse schulden op te schorten. Het land kan zijn schuldenlast van 135 miljard dollar niet meer torsen De Argentijnse overheid gaat met de afzonderlijke schuldei sers onderhandelen over nieuwe aflossingsregelingen. Het Inter nationaal Monetair Fonds liet eerder weten met Argentinië te blijven samenwerken. De regering zou als blijk van goede wil een bedrag van 17 miljoen dollar aan het IMF heb ben terugbetaald. De Argen tijnse centrale bank zou buiten landse banken 1,7 miljard willen terugbetalen. RTR pagina 5: met spoed nieuwe munt Advertentie Op maandag 31 december zijn alle IKEA vestigingen open tot 1 7 uur. v.lKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0.22 ct)/m MEKAMBO - Afleggers met beschermende kleding aan dragen in Mekambo in het Afri kaanse Gabon het lichaam van de vijfjarige Adamou van het isolatiecentrum naar een vrachtwagen. De jongen is het vijfde slachtoffer van het zeer besmettelijke ebolavirus in zijn familie. De moeder van Adamou, een verpleegkundige, stierf nadat ze een ebolapatiënt had behan deld. Vervolgens gaf ze de ziekte door aan haar moeder, haar broer en een ander kind. foto Christine Nesbitt/AP OPEL AL 33 JAAR NR 1 DANKZIJ U! BEDANKT, NAMENS ALLE AUTOTEAM-MEDEWERKERS EEN GOED 2002 TOEGEWENST EN TOT ZIENS! Goes, Krabbendijke, Steenbergen, Bergen op Zoom Winterse bui Enkele winterse buien afgewisseld met wat zon. Middagtemperatuur 3 a 4 graden en matige tot vrij krachtige westenwind. internet: www.pzc.nl >s nummer 1,50 (ƒ3,30) I I %3 9. I f 43 %m van onze redactie binnenland DEN HAAG - Winkeliers die na 1 januari geen gul dens meer accepteren, worden door het Eurofo rum op het matje geroe pen. Maar noch het forum, noch De Nederlandsche nemen, mee. E. Prins van MKB Nederland onderschrijft dit. „Wel hebben sommige winke liers bordjes opgehangen waar op staat dat zij geen gemengde betalingen accepteren", zegt Prins. „Afrekenen in zowel gul dens als in euro's is voor de on dernemers niet te doen." Iets dergelijks speelt in Zeeuws- Vlaanderen. Daar doet een aan tal winkeliers de Belgische frank in de ban. M. Basting van de gelijknamige boekhandel in Oostburg: „Na 1 januari accep teren we geen franken en marken meer. We blijven niet neuzelen. Dan zal ik de mensen vriendelijk vragen even te gaan wisselen." Dat geldt ook voor Apotheek Oostburg, die deze muntsoorten in px'incipe niet meer aanneemt. Apotheker A. van de Geer wil echter niet te rigide zijn en voor spoedgevallen een uitzondering maken. De Raad Nederlandse Detail handel meldde gisteren in een vertrouwelijk rondschrijven dat diverse geldopslagplaatsen van winkeliers de afgelopen da gen zijn leeggeroofd. Wegens de omschakeling naai de euro hebben de winkeliers extra veel geld in huis. Hierdoor vormen zij een aantrekkelijke prooi voor inbrekers en overval lers. Het Nederlands Politie In stituut ontkent dat criminelen extra aandacht hebben voor op slagplaatsen van euro's. Woord voerder C. den Bakker: „Inbra ken vinden altijd plaats. Alleen worden er nu behalve guldens ook euro's buitgemaakt." ANP pagina 15: we hadden toch goed geld? muntgeld massaal ingeleverd van onze redactie binnenland UTRECHT - Om over heel 2001 een punctualiteit van 80 pro cent te halen, moeten de laatste week van dit jaar ruim negen van de tien treinen op tijd aan komen. Dat blijkt uit cijfers die de NS gisteren alsnog naar buiten heeft gebracht. De punctuali teit kwam in week 51 uit op 75,4 procent. Eerder op de dag liet de NS we ten voorlopig geen weekcijfers meer naar buiten te zullen bren gen. Dit bleek echter op een 'in tern misverstand' te berusten, aldus een NS-woordvoerster. Minister Netelenbos (Verkeer) heeft geëist dat over geheel 2001 tachtig procent van de treinen op tijd rijden. Dat streven lijkt nagenoeg onhaalbaar. Om aan de eis van Netelenbos te vol doen, moet deze week minimaal 93,2 procent van de treinen op tijd aankomen. Netelenbos maakte eerder deze maand be kend dat zij naar de raad van commissarissen van de NS stapt als het gemiddelde van 80 pro cent niet wordt gehaald. „U heeft fantasie genoeg om te be denken wat er dan gebeurt", hield de minister de Tweede Kamer voor. Kamerleden con cludeerden dat dan zowel de di rectie als de raad van commissa rissen zal moeten opstappen. In het eerste kwartaal van dit jaar was de punctualiteit nog 83,3 procent, in het tweede kwartaal 81 procent en in het derde kwartaal reed 79,1 pro cent van de treinen op tijd. Di recteur personeelszaken H. No ten veroorzaakte het afgelopen weekeinde ophef met de be schuldiging van sabotage door een klein deel van het personeel bij het spoorbedrijf. Volgens Noten laten enkele machinisten en conducteurs bewust treinen niet op tijd vertrekken. ANP (Advertentie) naam.c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters. m/v weken voor€ 15,- 33,05. straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon: c noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj| twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- - per maancj met nummer: automatische incasso (€19,25//42,42). handtekening. c Per kwa"aal met automatische incasso (€52.-/114.59). tó per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- T xR vens. inde colofon treft u nador^nfornSl aan Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "71 3214"000019" ïr.tr,,0°'^ummc' '23 4380 VB Vlissingen dt wo do vr za j (postzegel niet nodig) Bank is in staat weiger achtige winkeliers sanc ties op te leggen. „We hebben met de detailhan del afspraken gemaakt om tot 28 januari zowel euro's als gul dens te accepteren. Daar heb ben de winkels zich aan te hou den", zegt voorzitter C. van Dijkhuizen van het Euroforum waar het ministerie van Finan ciën, de DNB en ondernemers- en consumentenorganisaties in zitten. De ondernemers hebben vol gens Van D ij khuizen alle tij d ge had zich op de euro voor te be reiden. „Het is toch een brevet van onvermogen als zij niet in staat zijn om na 1 januari gul dens aan te nemen", vindt Van Dijkhuizen. Maar winkeliers die na 1 januari 2002 alleen nog euro's accepte ren, zijn niet strafbaar. Wel wor den zij erop gewezen dat zij zich niet aan de afspraken hou den. Een telefoontje van de klant naar De Nederlandsche Bank doet volgens Dijkhuizen wonderen. Ondernemers zou den dpn alsnog guldens aanne men. Bordjes Volgens het Euroforum valt het aantal ondernemers dat voortij dig afscheid van de gulden wil Nederland is sinds de aanslagen op 11 september in de VS minder tolerant geworden, zo blijkt uit een onderzoek van on der meer de Geassocieerde Pers Diensten (GPD). Vooral mannen hebben het idee dat de relatie met O niet-westerse allochtonen is verslechterd. O Opeens was hij bijna twee miljoen gulden rijker. Vier maan den geleden won Vincent de Rooij uit Oostburg de hoofdprijs in de Postcodeloterij. Goed, die Porsche 9 2 8, een jon- gensdroom, is er gekomen. Maar verder blijft hij de- 1 zelfde: de frietbakker blijft friet bakken. Schaatser Jeroen Straathof (29) beëindigt met onmiddellijke ingang zijn loopbaan. De specialist op de middenafstanden slaagde er niet in zich te plaatsen voor de Olympi sche Spelen in Salt Lake City. Hij zegt nu de uitda- Q gingen te missen. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7radio en televisie: 8 en 9; zeeland; 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 21; reportage: 23, 24,25,27 en 29; reizen: 33 en 35; mobiel: 37; wonen: 39 en 41. Hoewel er gisteren aan bei de kanten opnieuw doden vielen, geeft tweederde van de Isaëliërs aan dat de Pa- lestijnen een eigen, zelf standige staat moeten krij gen. Zij steunen dan ook het plan van minister Peres van Buiten- JT landse Zaken. Milieu-organisatie Green peace beschikt sinds kort over het grootste en snelste schip uit haar geschiedenis: de Esperanza. Een van oor sprong Russische blusboot is compleet gestript en weer opgebouwd. Scheepswerf Reimerswaal in Hansweert wist de klus binnen enkele maanden te O O klaren. O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1