Veiligheid en rondweg op agenda PZC PZC Van welvarende stad voor kooplui tot vergane glorie Museum laat bezoek proeven en prutsen CDA Borsele bepleit alternatief discobus Fanfare koenkelt zich naar jubileum 13 Leefbaar Middelburg stemt verkiezingsprogramma af op inwoners Borsele eert speel tuin vrij williger Bromfietser gewond na aanrijding Automobilist beboet Taxiklanten grissen mobieltje mee Politie toetst vuurwerkverkoop Drankrijder betrapt in Goes Schapen gestolen in Poortvliet Gespreksgroep nabestaanden Middelburger Van der Mast overleden zaterdag 29 december 2001 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Leefbaar, veilig en betaalbaar. Met die leus gaat Leefbaar Middelburg de verkiezingen in. Een rond weg rond de stad en terughou dendheid bij het uitvoeren van de strategische projecten zijn de speerpunten in het concept-ver- kiezingsprogramma. De partij hoopt op vier tot zes zetels in de gemeenteraad. Raadslid Hayati Akdag is de beoogde lijsttrek ker. De top van de lijst van LM be staat uit zittende raadsleden. Achter Akdag staan Rob Koper en Piet Kraan respectievelijk op de tweede en derde plaats. Ma rijke Sinot is de eerste nieuwko mer op plaats vier. Zittend raadslid Bert Leijnse staat op de negende plaats, hij is straks nog wel actief in het partijbestuur. Overigens moet de definitieve kandidatenlijst nog vastgesteld worden. Dat gebeurt op de le denvergadering op 8 januari. De partij heeft voor het pro gramma is opgesteld, geïnven tariseerd wat Middelburgers belangrijk vinden. Dat heeft ge resulteerd in een lijst met actie punten voor de hele stad en voor afzonderlijke wijken. Veel pun ten hebben te maken met ver keersveiligheid, sociale veilig heid en openbaar groen. Volgens Akdag zijn die punten, ruim 150, ook daadwerkelijk te reali seren. ,,We hebben een reken som gemaakt. Voor 15 tot 20 miljoen kan het." Tachtig procent van de onder- waagde Middelburgers heeft aangegeven veiligheid belang rijk te vinden. Die uitslag was voor de partij de reden om vei ligheid hoog op de agenda te zetten. Meer agenten op straat, meer toezicht op verkeersge drag en betere straatverlich ting. Bovendien zou het aantal stadstoezichthouders uitge breid moeten worden en moeten ze ook meer bevoegdheden krij gen. Aquaduct Leefbaar Middelburg wil cle aanleg van een aquaduct onder het Kanaal door Walcheren ver vroegen. Verder wil de partij een extra verbinding over of onder het kanaal ter hoogte van de Stromenweg, zodat een echte rondweg ontstaat. „Door op die plaats een tunnel door Ron Magnée KAPELLE - Het Fruitteeltmu seum in Kapelle stond gisteren in het teken van allerlei extra activiteiten. Zo maakten kinde ren lekkernijen voor vogels en konden ouderen zich laven aan zelfgemaakte fruitwijn van Be- velandse bodem. „De zuurgraad? Ik denk een ze ven." Al direct bij de ingang van het museum zijn ze present: de vertegenwoordigers van het Zeeuws Amateur Wijnmakers- gilde. Onderwerp van gesprek is de kwaliteit van de zelfgemaak te appel- en kersenwijn. En die smaakt uitstekend. Bezoekers worden getrakteerd op een glaasje fruitwijn van eigen bo- door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De CDA- fractie in de gemeenteraad van Borsele maakt zich ernstige zorgen over het plotselinge ver dwijnen van de discobus. Door dat vervoersbedrijf Connex- xion de dienst per 1 januari heeft opgeheven, komen hon derden Borselse jongeren in de problemen, als ze een keer in Goes uit willen. De CD A-fractie vindt dat de ge meente Borsele het voortouw moet nemen om een alternatief te vinden. Mogelijkheden ge noeg, laat de fractie in een brief aan het college van burgemees ter en wethouders weten, maar dan moet wel iemand zorgen dat de betrokken partijen rond de tafel gaan zitten. Wat CD A-raadslid M. Vermue- Vermue nog het meeste ver baast, is dat Connexxion zonder te toeten of te trompen de disco- dienst heeft opgeheven. „Zon der ook maar enige informatie in de richting van de gebruikers. Best kans dat die volgende week gewoon van plan zijn in de dis cobus te stappen, die dan niet REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl of een brug te maken, verdwijnt de verkeersdruk uit de stad", verwacht Akdag. Het aquaduct kan bekostigd worden door voorfinanciering. Het Rijk be taalt die kosten later weer terug. Volgens de partij moeten er geen nieuwe parkeerkelders in de stad komen. De huidige kelders zijn verliesgevend. Transferia aan de noord- en zuidkant van de stad zijn de oplossing. Om de doorstroming van het verkeer te bevorderen, moeten verkeers lichten zoveel mogelijk vervan gen worden door rotondes. De Kaaienroute moet worden afge sloten voor zwaar verkeer. De bouw van het nieuwe theater moet worden stopgezet. Het is volgens Akdag goedkoper om de schouwburg op de huidige loca tie te herbouwen. De partij ziet ook niets in de plannen om het Veerse Meer tot aan de stad uit te breiden. Dat is te duur en er is geen behoefte aan een nieuwe dure woonwijk. De stad heeft goedkopere woningen nodig, stelt Akdag. Voor jongeren, ou deren en alleenstaanden. „An ders ontstaat er straks een scheiding tussen dure en goed kope wijken." Het geplande museum van Aldo van Eyck in de Maisbaai moet alsnog wor den gerealiseerd, vindt Leef baar Middelburg. Verder moet er in de komende vier jaar een jongerencentrum komen. De partij wil dat het huisvuil ondergronds wordt opgeslagen, net als in Vlissingen. dem. Het zogenoemde midwin terevenement kent ook een wandeling door de winterse boomgaarden en twee extra wisselexposities. Toch vertrekt slechts een handjevol geïnteres seerden met de gids voor een rondwandeling door het verstil de landschap. Veel beter loopt de workshop knutselen met fruit. Sanne (10) en Lotte (7) uit Goes zijn druk bezig met het maken van een traktatie voor vogels. Met noot jes, maïs, appels en zonne bloempitten wordt een soort van taart voor vogels gemaakt. De beestjes zullen er van smul len, dat is zeker. Maar liggen de katten dan ook niet op de loer? „Je moet 'm ook hoog zetten", weet Sanne. meer rijdt. Wij hebben uit de krant Vernomen dat de bus niet meer rijdt omdat de lijn niet rendabel is. Dat is logisch, om dat er sinds juli nog maar één bus voor de hele Zak van Zuid- Beveland rijdt. Kinderen die in 's Gravenpolder wonen, zitten anderhalf uur in de bus voordat ze thuis zijn. Toen er nog twee bussen reden duurde een rit hooguit drie kwartier als je in Ellewoutsdijk moest wezen. Toen werd er nog veel gebruik van gemaakt." Voor de leefbaarheid in de Bor selse dorpen, waar voor jonge ren nu eenmaal niet zo gek veel te beleven valt, vindt Vermue de discobus van levensbelang. „Voor de ontwikkeling van jon ge mensen is het belangrijk dat ze elkaar ontmoeten, buiten de deur hun vermaak kunnen zoe ken, maar ook dat ze veilig uit en thuis kunnen komen. Nu lopen we het risico dat jongeren met een slok op op de fiets, de brom mer of in een auto gaan zittenJe kunt bovendien wel afspreken dat je met een groepje naar huis rijdt, maar het komt toch wel eens voor dat er dan een of twee eerder of later naar huis komen. Dat is onveilig." Het CDA-raadslid vindt niet dat de gemeente moet meebeta len aan een alternatief, maar vindt Borsele wel de aangewe zen partij om de belanghebben den bij elkaar aan tafel té krij gen. „Belanghebbenden zijn allereerst de jongeren zelf. Dan zijn er natuurlijk de ouders, de horeca, de gemeenten Goes en Borsele en Connexxion, al ver wachten we van die laatste niet veel. Wellicht kan zoiets als de buurtbus de discobus vervan gen. De provinciale regeling voor het buurtbusproject kan misschien als leidraad dienen." De ouders kunnen, vindt Ver mue, via de dorpsraden worden ingeschakeld. Failliet Vermue realiseert zich dat de gemeente weinig invloed heeft op het beleid van Connexxion en dat de provincie ook maar een klein beetje meer in de melk heeft te brokkelen. Toch zou ze graag zien dat de geringe in vloed wordt aangewend om Connexxion te dwingen het pu bliek beter te informeren. „Ook over de invoering van het vraagafhankelijk vervoer heeft Connexxion de klanten niets la ten weten. Die moeten het maar uitzoeken. Dat moet een bedrijf dat wel concurrentie heeft eens proberen, dat is meteen failliet." Bij archeologisch onderzoek in 1998 werden beschilderde grafkelders onder de Markt gevonden. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een stad van bestuurders en ambtena ren. Mooi, dat wel, maar ook een beetje saai. Dat is het beeld dat bij veel mensen bestaat over Middelburg. Een beeld dat in de nieuwe Geschiedenis van de stad terug komt. Het is een geschiedenis van kooplie den, geestelijken en regenten. De burgers, die een stad kleur en leven geven, komen, vooral in het eerste deel, weinig aan bod. De auteurs, Peter Sijnke en Tobias van Gent, hebben de eerste complete geschiedenis van de stad geschreven. Ze ge ven een overzicht van de poli tieke, religieuze, economische en planologische ontwikkelin gen van de stad. Helder ge schreven en voor iedereen leesbaar, van nul tot nu. Het is het verhaal van groei en rijk dom, van verval en armoede en van wederopbouw en een nieuwe bloeiperiode. Het verhaal van de stad begint bij de jaartelling. Nog maar sinds een paar jaar weten we met zekerheid dat ook in Mid delburg mensen gewoond heb ben in de Romeinse tijd. In de Mortiere werd vorig jaar ma teriaal uit die periode gevon den. Vaag is nog de periode tussen de zesde en de twaalfde eeuw. Schriftelijke bronnen zijn er niet. De stad Middelburg wordt voor het eerst genoemd in een levensbeschrijving van Willi- brord uit de twaalfde eeuw. De zendeling bezocht Walcheren veel eerder, aan het eind van de achtste eeuw. Ongeveer rond dezelfde tijd ontstond de Burg, waaraan de stad haar naam te danken heeft. Een burg diende als verdedigingswerk tegen de Vikingen. De vorm van de pri mitieve vesting is nog steeds terug te vinden in de platte grond van de stad. De burg liep over de huidige Lange Delft, de Korte Delft, de Sint Pieter straat, de Wagenaarstraat, het Hofplein, de Lange Noord straat en de Markt. Tegen het einde van de negende eeuw was de Burg bewoond. Op de plaats van de huidige Markt werd voor het jaar 1000 een kerk gebouwd. De West monster of Sint Maarten was de oudste parochiekerk van Zeeland. In 1575 werd het ge bouw afgebroken. Het funda ment verdween onder het plein, om daar in 1998 weer van onder op te duiken. Bij ar cheologisch onderzoek wer den toen beschilderde grafkel ders gevonden. In 1574 kwam er een einde aan de katholieke periode. De Oranjes kwamen aan de macht en alle katholie ke geestelijken werden de stad uit gestuurd. Slaven Middelburg groeide in de ze ventiende eeuw in een rap tempo. Op een gegeven mo ment woonden er 30.000 men sen in de stad. De stad werd een handelscentrum en ver vulde een belangrijke rol in de Verenigde Oostindische Com pagnie (VOC). Er werd vanuit Middelburg ook in slaven ge handeld. De Middelburgsche Commerciële Compagnie (MCC) hield zich na 17 3 0 voor al bezig met slavenhandel. De MCC bracht in zestig jaar tijd 27.000 Afrikanen naar Ameri ka. Pas in 1814 werd de handel in slaven verboden. Kooplieden, rijk geworden door de handel, bouwden zo wel in de stad als daarbuiten grote huizen. Aan het begin van de negentiende eeuw ver dween de pracht en praal. De havens van Rotterdam en Ant werpen namen de Middel burgse handel over. Het bevol kingsaantal nam af. De Sint Pieterskerk aan het Hofplein werd gesloopt omdat de ge meente te klein geworden was om de onderhoudskosten te betalen. Industriële ontwik keling van enige omvang ken de Middelburg niet. De Schel de in Vlissingen was aan het einde van de eeuw het bedrijf met het grootste aantal werk nemers in Zeeland, ongeveer 1200. Soephuis Voor mensen aan de onderkant van de samenleving waren de omstandigheden in de stad slecht. In 1884 waren ruim 2000 Middelburgers aangewe zen op de maaltijdvoorziening van het Soephuis in de Simpel- huisstraat. Een deel van de ge goede burgerij zette zich in voor het verbeteren van de le vensomstandigheden van de armen. De latere Amsterdam se wethouder Wibaut was een van de oprichters van de Bouwvereniging Eigen Haard, die de eerste arbeiderswonin gen in de Eigenhaardstraat bouwde. Middelburg was aan het begin van de twintigste eeuw een stad van vergane glorie. In heel Nederland gingen de ontwik kelingen langzaam, maar in Zeeland was de economische groei het laagstTij dens de cri sis in de jaren dertig waren er bijna duizend werklozen in Middelburg. De stad werd op 17 mei 1940 ruw wakker ge schud toen Duitse troepen Middelburg onder vuur na men. De stad stond in brand, het grootste deel van de bevol king was een paar dagen eer der al geëvacueerd. Het stad huis en de abdij werden ver woest. De Lange Delft, de Lange en Korte Burg en de Markt lagen in puin. De scha de bedroeg dertig miljoen gul den. De stad kwam door de aanleg van de Deltawerken in de ja ren zestig uit haar isolement. Het toerisme in Zeeland bloei de op, de bedrijvigheid nam toe. In 1970 telde de stad weer net zoveel inwoners als drie eeuwen daarvoor: 30.000. Op dit moment is Middelburg vol op in ontwikkeling. Het ge meentebestuur mikt op 56.000 inwoners in 2030. Peter Sijnke en Tobias van Gent, Geestelijken, regenten en kooplieden, meer dan 1000 jaar geschiedenis van Middel burg, Uitgeverij Den Boer De Ruijter, Vlissingen Middel burg. BORSSELE - De Borselse loco-burgemeester P. Vollaard heeft vrijdagavond de legpenning van de gemeente Borsele overhandigd aan L. Walhout uit Borssele. Walhout nam tij dens een feestelijke bijeenkomst in Vijverzicht afscheid van de Speeltuinvereniging Borsele, waarvan hij 25 jaar be stuurslid en voorzitter is geweest. Tijdens het voorzitterschap van Walhout werd de speeltuin grondig opgeknapt en aange past aan de behoeften van kindei'en met een handicap. YERSEKE - Een veertienjarige bromfietser uit de gemeente Reimerswaal is gisteren lichtgewond geraakt bij een aanrij ding in Yerseke. De jongen verleende op de kruising Irene- straat Oesterstraat geen voorrang aan een 26-jarige auto mobilist, ook uit de gemeente Reimerswaal. De jongen ging onderuit en raakte gewond aan een been en heup. Zijn duo- passagier kwam met de schrik vrij. De bromfiets is in beslag genomen RENESSE - Een 43-jarige inwoner van Burgh-Haamstede is gistermorgen op de Lagezoom in Renesse betrapt op rijden zonder geldig rijbewijs in een niet-APK-gekeurde auto. Dat leverde de man een dubbel proces-verbaal op. VLISSINGEN - Een taxichauffeur is donderdagavond rond half twaalf in Vlissingen aan de Albert Cuyplaan van zijn mo biele telefoon beroofd. De chaffeur had drie Vlissingers mee genomen, die aan het eind van de rit de taxi verlieten zonder te betalen. Eén van de mannen griste op zijn weg naar buiten de mobiele telefoon van de chauffeur mee. Enige tijd later zijn de mannen van veertien, achttien en twintig jaar, aangehouden. De gsm is terug bij de taxichauffeur en de daders zijn in verze kering gesteld. AXEL - Bij een controle van alle legale verkooppunten voor vuurwerk in Zeeuws-Vlaanderen bleek er af en toe nog wel eens wat mis te zijn. Zo werd in Axel een proces-verbaal uit geschreven voor de verkoop van vuurwerk aan personen on der de zestien jaar. In Terneuzen gingen twee verkopers de fout in: de één had een te grote voorraad enmoest daarom 168 kilo inleveren, een ander had de voorraad opgeslagen in een daarvoor ongeschikte ruimte. In totaal werden negentien ver kooppunten gecontroleerd. GOES - Een 54-jarige inwoner van de gemeente Reimerswaal moest gistermiddag zijn rijbewijs inleveren omdat met teveel drank op achter het stuur zat. De man werd aangehouden op de Frans den Hollanderlaan in Goes. Hij bleek drie maal te veel gedronken te hebben. De man kreeg ook een dagvaarding mee naar huis. POORTVLIET - Uit een weiland aan de Dijk in Poortvliet zijn tussen afgelopen woensdag en gistermiddag veertien schapen en een ram gestolen. De dieren stonden in een weiland in de Schakerloopolder tussen Poortvliet en Tholen. De schapen hebben een waarde van enkele duizenden guldens. door Esme Soesman YERSEKE - De traditie van het koenkelen is stokoud. De Eerste Yerseksche Koenckelpot Fanfa re uit Yerseke mag zich echter jeugdig noemen. Op oudejaars dag vieren de leden van de fan fare het tienjarig bestaan. Een ploegje enthousiastelingen stond aan de wieg van de fanfa re. Zij merkten dat er steeds minder kinderen met hun koen- kelpot langs de deuren trokken en wilden deze traditie nieuw leven inblazen. Dat is gelukt, zo is de constatering tien jaar later. Marieke van Pamelen, een van de initiatiefneemsters van wel eer, vertelt dat de club het wel eens heeft gepresteerd ongeveer honderd kinderen op de been krijgen. Bewoners van het Yers- ekse verzorgingshuis Vredelust genieten altijd met volle teugen van een bezoek van de koenkel- potters. Er is een - inmiddels uitverkochte - cd op de mai-kt gebracht. „De fanfare is een be grip in Yerseke." In een ver verleden diende het koenkelpotten een belangrijk doel. De goden werden verzocht na de kortste dag van het jaar het licht terug te brengen. Vanaf de Middeleeuwen was het een manier voor volwassenen om te bedelen. Een 73-jarig lid van de fanfare herinnert zich daar zelfs de naweeën nog van uit z'n eigen jeugd. Als zoon van een midden stander mocht hij niet meedoen aan het koenkelen, omdat dat toentertijd nog altijd als bede len werd beschouwd. Vandaag de dag staat gezellig heid voorop. Op oudjaarsdag gaan de kinderen van Yerseke koenkelpottend langs de deuren voor een zakcentje of snoep, 's Middags wordt traditiege trouw een rondje met de koen- kelpotfanfare gemaakt. Deze fanfare bestaat uit circa veertig volwassen leden en kent een wachtlijst. Van Pamelen meldt dat het niet de bedoeling is gro ter te groeien. „Dit is precies een mooi aantal om te kunnen doen wat je wilt doen." Stampviolen De fanfare is overigens meer dan koenkelpotten alleen. Koenkelpotten zijn conserven blikken, bespannen met var kensblaas. In de blaas is een bamboestokje gestoken. Door met een natte hand over dit stokje te wrijven ontstaat een soort knorrend geluid. 'Stampviolen' zijn koenkelpot ten, voorzien van bekkens en een dikke stok, waarmee op de grond kan worden gestampt. Ook heeft de fanfare muzikan ten die zich uitleven op gitaar, banjo en accordeon. Het koen kelen is zo vooral een bindende factor. Het geluid komt door gaans niet boven de zang uit. Al kan dat dit jaar wel eens an ders uitpakken. Vanwege het tienjarig bestaan gaat de Eerste Yerseksche Koenckelpot Fanfa re 'op luxe'. Om tien uur 's mor gens begint een rondtocht op de 'staatsiewagen' vanaf café-res taurant De Sportvisser aan de Burenpolderweg. 's Middags om half twee begint de looptocht. VLISSINGEN - Het Zeeuwse inloophuis Palazzoli begint vrijdag 25 januari met een rouwverwerkingsgroep voor mensen die een dierbare aan kanker hebben verloren. De lotgenotengroep komt acht keer bijeen op vrijdagmiddag van twee uur tot half vijf. De groep wordt begeleid door Jen ny van Dam en Marion Jong- mans. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij Palazzoli voor een kennismakingsgesprek met één van de begeleiders. Het inloophuis bevindt zich aan de Badhuisstraat 80 in Vlissin gen. MIDDELBURG - In zijn woon plaats Middelburg is op 62-jari- ge leeftijd Adri van der Mast overleden. Van der Mast was tot aan zijn dood actief in het Middelburgse verenigingsleven. Hij was sinds vele jaren voorzitter van Oran jevereniging 'Uit het Volk-Voor het Volk' in Middelburg. Daar naast was hij bestuurslid van de Stichting Evenementen Mid delburg en de Middelburgse turnvereniging (MTV '69). Van der Mast was ook jarenlang lid van de vrijwillige brandweer in Middelburg. Van der Mast wordt op woens dag 2 januari begraven in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13