Ecologisch vlees van de Prunje PZC PZC Vaartochten langs overwinteraars Wereldpolitiek komt op spreekuur Sneeuwuil gaat naar Finland Vernieuwde Goese intensive care biedt meer patiënten zorg 17 Graascoöporatie haalt Limousine-runderen naar natuurgebied Gsm's gestolen uit winkel Man mishandeld in Goes Geld voor peuterspeelzaal en tent Belgen met wiet gepakt Camera uit handen gegrist Auto opengebroken Auto gestolen in Bruinisse Nieuwjaar begin met Kings of Cool Vrachtwagen gekanteld op Sloeweg weekenddiensten agenda vrijdag 28 december 2001 door Ali Pankow OUDDORP - Staatsbosbeheer heeft voor de komende weken drie vaartochten op het pro gramma staan langs gebieden waar veel wintervogels in deze periode genesteld zitten. Dui zenden ganzen, eenden, zwa nen en steltlopers vertoeven deze winter weer in de streek van Haringvliet en Hollands Diep, langs Krammer en Vol kerak en op en rond de Greve- lingen. De tochten worden ge maakt op zaterdag 19 januari naar Haringvliet en Hollands Diep, op zaterdag 26 januari naar Krammer en Volkerak en op zaterdag 9 februari op de G revel ingen. De boten varen langs de platen, slikken en grasgorzen die Staatsbosbeheer beheert. Er zal een boswachter aan boord zijn. Hij vertelt over de vogels en de natuurontwikkelings plannen. Zo zal hij onder meer ingaan op de plannen om in het Haringvliet en het Hollands Diep weer getij toe te laten. Volgens de boswachter komen met een beetje geluk tijdens de ze tochten ook de zeearend of de slechtvalk voorbij. Staats bosbeheer adviseert de deelne mers een verrekijker mee te ne men en warme kleding aan te trekken. De tochten op de za terdagen 19 en 26 januari wor den gemaakt met rondvaart boot 'De Avontuur'. De boot vertrekt om 10.00 uur bij Wil lemstad Vesting en komt daar rond 16.00 uur weer terug. Voor de tocht op zaterdag 9 fe bruari wordt rondvaartboot 'De Veerman' ingezet. Vertrek punt dan is bij de steiger van het Bezoekerscentrum De Gre- velingen aan de Punt ten zui den van Ouddorp. Ook deze tocht duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Als het weer het toelaat, wordt een wandeling gemaakt over de Veermansplaat. Be langstellenden voor de vaar tochten op 19 en 16 januari kunnen zich aanmelden bij de VW in Willemstad en voor de rondvaart op 9 februari bij de VW in Middelharnis. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Scharrel vlees van Franse runderen op Schouwse klei. In 2003 komt waarschijnlijk het eerste 'Prun- jevlees' op de markt: ecologisch vlees van kalveren die grazen in de nieuwe natuur van de Schouwse Prunjepolder. Het Prunjevlees is een initiatief van Graascoöperatie De Prunje. De koeien die afgelopen zomer in het gebied, onderdeel van na tuurontwikkelingsplan Ture luur, rondliepen waren 'gewo ne' koeien van veehouders uit de omgeving. In de zomer van 2002 komen ook Limousine-runde ren naar Schouwen. Het Franse runderras is volgens P. de Koeij- er, voorzitter van Agrarisch Schouwen-Duiveland, bij uit stek geschikt voor deze exten sieve vorm van veehouderij Door de begrazing ontstaat in het Prunjegebied schraal gras land en lang niet alle runderras sen gedijen daarin. De Limousi ne-koeien kunnen er volgens De Koeijer echter uitstekend hun kostje bij elkaar scharrelen, het vlees is van uitstekende kwali teit en de dieren zijn publieks vriendelijk. De Koeijer: „Want is het natuurlijk niet de bedoe ling dat bezoekers van het Prun- jegebied op de horens genomen worden" Kalveren De Limousine-runderen wor den gehouden voor hun kalve ren. Van de kalveren worden de stiertjes geslacht als ze twee jaar oud zijn. De jonge koeien vullen de kudde aan. Die mag niet groter worden dan om en nabij de 130 stuks. Het project gaat van start met enkele tien tallen Limousine-runderen. Om het predikaat 'ecologisch' te mogen voeren dient aan een aantal voorwaarden te worden voldaan. Het gebruik van kunstmest in het gebied is taboe en ook gewasbeschermingsmid delen mogen er niet worden ge bruikt. 's Winters moeten de die ren ondergebracht worden in een zogenaamde 'potstal'. Daar kunnen ze op stro vrij rondlo pen. Bijvoeren mag alleen met ecologisch geteelde produkten. Restaurants Onderzoek heeft uitgewezen dat voor de afzet van ecologisch vlees voldoende mogelijkheden zijn op Schouwen-Duiveland. De graascoöperatie heeft in middels van zeven restaurant houders de toezegging gekregen dat zij gerechten met ecologisch Prunjevlees op de kaart gaan zittenDe Koeij er ziet het Prun- jevlees als een streekeigen pro- dukt en hoopt dat het op termijn ook zijn weg naar de schappen van de scharrelslager vindt. De Koeijer is optimistisch over de kans van slagen van het pro ject, maar houdt nog wel een slag om de arm. „Feitelijk moe ten er nog twee hobbels geno men worden. We hebben extra ruimte nodig want de dieren kunnen in de Prunje maar vier maanden grazen omdat dat ge bied bedoeld is voor fourage- rende ganzen en broedende wei devogels. We hebben daarom buiten de Prunje nog zo'n dertig hectare graasgebied nodig. Om de kudde op te zetten is een paar ton nodig en daar zoeken we nog een geldschieter voor. GOES - Uit een winkel aan de Lange Vorststraat in Goes heeft een man gisteren rond kwart voor vier twee of drie gsm's ge stolen. Toen het personeel in de winkel in de gaten kreeg waar de man mee bezig was, ging hij er vandoor. Onderweg verloor "hij daarbij een van de gsm's en een ringclip van een tweede toe stel. De waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele honderden guldens. GOES - Bij een vechtpartij gisterochtend vroeg is een 21-jari- ge Goesenaar gewond geraakt. De man werd in een horecage legenheid aan de Oude Vismarkt in zijn woonplaats in zijn gezicht geslagen en moest voor behandeling naar het zieken huis. Het slachtoffer heeft aangifte gedaan. De politie stelt een on derzoek in naar de toedracht van de vechtpartij. KRABBENDIJKE - Het Juliana Welzijn Fonds heeft zesdui zend gulden geschonken aan de peuterspeelzaal in Krabben- dijke. Met het geld zal de speelplaats worden ingericht. De Vereniging Dorpsgemeenschap Wissenkerke heeft een be drag van 1250 gulden toegewezen gekregen van het fonds. Met het bedrag kan de vereniging een grote tent aanschaffen, waar het komende jaar enkele activiteiten in worden gehou den. De nieuwe tent wordt ingezet bij festiviteiten die door de ver eniging worden georganiseerd. Dat betekent dat de nieuwe tent onder meer bij de Molendag en de huttenbouw in gebruik is. Mocht de tent duurder uitvallen, dan betaalt de vereniging de rest bij. VLISSINGEN - Op de Prins Hendrikweg in Vlissingen zijn woensdagavond twee jongens opgepakt wegens drugsbezit. De zeventienjarige Belgen waren in bezit van 25 gram wiet en 6 gram hasj. De jongens zijn meegenomen naar het politiebureau en kre gen elk een boete van 400 gulden. MIDDELBURG - Een 48-jarige man uit Helden is gistermor gen op de Markt in Middelburg van zijn camcorder beroofd. Hij was aan het filmen toen een onbekende hem vanachter beetpakte en de camera van zijn schouder griste. Daarna liep de dader in de richting van het stadhuis, sprong bij iemand achterop de scooter en reed weg. De waarde van de camera be draagt enkele duizenden guldens. ZIERIKZEE - Een personenauto aan het Vrije in Zierikzee is woensdagnacht opengebroken. Uit de auto werden een cas sette voor de cd-wisselaar en een tas met daarin ongeveer twintig cd's weggenomen. De waarde van de gestolen spullen ligt rond de duizend gulden. Een kudde runderen houdt de vegetatie in de Prunje kort en daarmee aantrekkelijk voor fouragerende ganzen, foto Marijke Folkertsma BRUINISSE - Een grijze mercedes van het type 124T is giste ren tussen 10.00 en 15.00 uur gestolen op de Molenweg in Bruinisse. De auto heeft het Duitse kenteken: KAC 1521. door Mieke van der Jagt GOES - In het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes is gisteren de nieuwe afdeling intensive care (IC) in gebruik genomen. Het af gelopen half jaar heeft de afde ling een ingrijpende verbou wing ondergaan. Gisteren kon de eerste ernstig zieke patiënt in de nieuwe afdeling worden op genomen. De IC-afdeling die bij de bouw van het Oosterscheldezieken- huis werd voorzien en waarin ook de hartbewaking (CCU) was opgenomen, bleek in de loop der jaren met negen bedden te klein en te beperkt. Op de afdeling worden mensen verpleegd die zeer intensieve zorg nodig heb ben aan uiterst vitale functies zoals het hart en de longen. Het gaat om mensen die zware ope raties of ongelukken achter de rug hebben of die kampen met ernstige hartproblemen. Daar van zijn er in de Oosterschelde- regio: de Bevelanden en Schou wen-Duiveland, doorgaans REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famkevan Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl meer dan negen.Sinds de bouw van het ziekenhuis, vijftien jaar geleden, is het aantal complexe handelingen dat in het zieken huis wordt uitgevoerd, aanzien lijk toegenomen. Ook is het aan tal verpleegdagen per opname verminderd. Daardoor is de be hoefte aan intensieve zorg toe genomen. Met de verbouwing is het aantal bedden uitgebreid naar zestien, waarvan er voor lopig twaalf in gebruik worden genomen. Personeel Tijdens de bouwwerkzaamhe den en de installatie van de gespecialiseerde medische ap paratuur is het Oosterschelde- ziekenhuis gewoon mensen blij ven opnemen die intensieve zorg nodig hadden. Dat kon door een goede samenwerking met de andere verpleegafdelin- gen in het ziekenhuis. Dat pas twaalf, in plaats van de beoogde zestien, bedden kunnen worden gebruikt, komt doordat er voor de afdeling speciaal opgeleid personeel nodig is. Inmiddels is een wervingsactie begonnen voor IC-verpleeg- kundigen, die al een redelijke hoeveelheid reacties heeft opge leverd. Bovendien zullen in het Oosterscheldeziekenhuis meer IC-verpleegkundigen opgeleid worden. Ook met de drie extra bedden verwacht het ziekenhuis de ca paciteitsproblemen voor een deel te kunnen oplossen. Opna mestops zullen minder snel no dig zijn, operaties hoeven niet meer zo vaak te worden uitge steld en opname in andere zie kenhuizen of overplaatsingen naar IC/CCU-afdelingen elders zullen ook minder voorkomen. De capaciteitsvergroting is erop gericht zieke mensen binnen de eigen regio te kunnen verplegen en de wachtlijsten te bekorten. ZIERIKZEE - Café De Vlinder opent het nieuwe jaar swingend met een nieuwjaarsconcert van de Schouwse band The Kings of Cool. Op nieuwjaarsdag zullen de stevige bluesnummers afge wisseld met soul, jazz en funk muziek door de kroeg klinken. Het concert begint om vier uur 's middags. door Inge Heuff Het Turkse echtpaar komt niet voor de eerste keer op het juridisch spreekuur van Verenging Vluchtelingenwerk Nederland. Beiden hebben bijna drie jaar geleden met hun twee jonge kinderen asiel aangevraagd. Nu dreigt de man te worden uitgezet, ter wijl de procedure van de vrouw en kinderen nog loopt. „Een zeer ongebruikelijke si tuatie", weet vrijwilligster Iet van Dijk. „Het is ook nog maar de vraag of het juridisch is toe gestaan om dit gezin uit elkaar te trekken." Het asielzoekerscentrum (azc) in Burgh-Haamstede kent nogal wat bewoners. Het voor malige motel is door de inde ling in appartementen vooral geschikt voor gezinnen met kinderen. Ruim 275 mensen verblijven er voor korte maar meestal langere tijd. Dagelijks helpen vrijwilligers de asiel zoekers met Nedeiiandse les, een gesprek of juridische bij stand. Bureaucratie Vooral dat laatste is belangrijk voor de asielzoeker. De bu reaucratie maakt het voor de aanvragers van een verblijf in Nederland niet makkelijk de procedure te begrijpen. Juri disch bijgeschoolde vrijwilli gers trachten de mensen te ondersteunen. Deze mensen komen voort uit het vrijwilli gerswerk van Vereniging Vluchtelingenwerk Neder land. Schouwen-Duiveland heeft een eigen afdeling. Iet de Nijs is zo'n vrijwilligster. Een jaar of twaalf jaar geleden meldde zij zich aan bij het toenmalige azc Bergzicht in Goes. „Ik las dat er mensen voor de vluchtelingenwerk- groep van het azc gezocht wer den", legt zij haar stap uit. „Ik had eerder gewerkt voor Am nesty International en ik hoopte dat ik ook hier zinvol werk kon doen.Nadat het azc Bergzicht werd opgedoekt, stapte De Nijs over naar het azc in Burgh-Haamstede. On dertussen had zij verschillen de juridische cursussen ge volgd om de asielzoekers de asielaanvraagprocedure te kunnen uitleggen. „Ik weet in middels heel wat van het vreemdelingenrecht of asiel zoekersbeleid", stelt De Nijs vast. „En daarin verandert zo vaak zo veel dat we regelmatig een bijscholing krijgen. Met haar kennis probeert De Nijs, net als de tien andere ju ridische vrijwilligers van dit azc, de procedures doorzichtig te maken voor de mensen die het aangaat. Dagelijks wordt er een inloopspreekuur gehou den maar voor de vragen en problemen die meer tijd ver gen, worden aparte afspraken gemaakt.Zoals met het Turkse echtpaar, dat liever niet met de eigen naam in de krant komt. „Dat is echt een vreemde situ atie", vindt Iet de Nijs. „Als een gezin in Nederland komt om asiel aan te vragen, moeten de ouders dat individueel doen. Meestal vraagt de vrouw ook voor de minderjarige kin deren tot zestien jaar asiel aan. Maar de aanvragen worden te gelijkertijd behandeld. Het is zelfs zo dat als een van de echt genoten later het land binnen komt, de aanvraag van de eer ste even wordt vastgehouden. De Nijs zou het onbegrijpelijk vinden als de man wordt uitge zet terwijl de vrouw en kinde ren nog mogen blijven. „Dat druist in tegen het recht op uit oefening van het gezinsleven, zoals dat is vastgelegd in het Europees verdrag van de Rechten van de mens." Het is niet makkelijk om af stand te nemen van de zaken die er dagelijks in het azc spe len, toch ziet De Nijs dat als een vereiste om het werk te kunnen blijven doen. Ook als mensen na jarenlang contact het land uitgezet worden. Ver schillende jongen mannen hebben het azc moeten verla ten. Die verdwijnen vervol gens in de illegaliteit. „Het klinkt misschien raar, maar van die mannen heb ik nog wel het idee dat ze het redden, een baantje vinden en onderdak. Maar moeders met kinderen, nee." Laagdrempelig De hele wereldpolitiek komt aan haar spreekuurtafeltje voorbijEn ook met hele kleine dingetjes kunnen mensen al een eind geholpen worden; een brief uitleggen, een telefoontje naar een advocaat. „We zijn een heel laagdrempelig aan spreekpunt. Wel is het zo dat het lastiger wordt om de men sen te helpen. De mensen ko men met grotere problemen binnen, terwijl de Immigratie en Naturalisatiedienst (IND) strenger is geworden. Onge acht de verhalen van de men sen zelf, van Amnesty Interna tional en bijvoorbeeld de UNHCR, vindt de IND dat veel landen veilig genoeg zijn om mensen terug te sturen. Alleen asielzoekers uit Sierra Leone, Afghanistan en Centraal Irak mogen tijdelijk blijven, onge acht hun verhaal. Alle andere mensen krijgen een strenge in dividuele beoordeling." Humaan Naast de juridisch geschoolde vrijwilligers, die ook bijstand verlenen in de aanvullende op- vangadressen in Zierikzee, zijn er veel vrijwilligers in het- azc die bijvoorbeeld Neder landse les geven of vanuit de kerk mensen bezoeken. Deze vrijwilligers komen vaak via het Centraal Opvang Asiel zoekers (COA) bij de asielzoe kers. „Het COA moet zorgen voor een humaan en waardig eerste verblijf. Het azc in Burgh-Haamstede voldoet daar goed aan", legt clusterdi recteur Harry van der Aa uit. „Maar aan ons werk worden vele grenzen gesteld. Zo mo gen de asielzoekers met een eerste negatief bericht tegen woordig geen Nederlandse les meer volgen. Wel mogen we ze een beroepsopleiding geven - met vaktaal - als voorberei ding op de terugkeer." Dat die Nederlandse les ver valt, vindt De Nijs nu juist zo jammer. „De Nederlandse taal is een bindmiddel in een cen trum waar maar weinigen Frans of Engels spreken. En ook in de contacten met de buitenwereld is dat Neder lands zo belangrijk." Iet van Dijk in gesprek met een asielzoekster. foto Marijke Folkertsma door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De sneeuwuil die tijdelijk bij vogel- en egelop- vang De Mikke in Middelburg verblijft, gaat niet naar Canada maar naar Finland. De uil zou nog dit jaar naar Canada wor den gebracht, maar de Canade se vogelbescherming heeft te kennen gegeven de vogel niet te willen. De reden daarvan is bij Coby Louwerse van De Mi kke niet be kend. „Iemand van de vogelbe scherming in België heeft con tact gezocht met Canada en daarbij heeft hij dit te horen ge kregen. Of het te maken heeft met de invoer vanuit deze kant, weet ik dus niet." Niet alleen de sneeuwuil van De Mikke zou naar Canada gaan, ook drie sneeuwuilen uit België, twee uit Spanje en twee uit Friesland stonden op het punt daarheen te worden gebracht. „Na de afwijzing heeft de uilen specialist in Friesland de vogel bescherming in Finland gebeld. Die wilde ze wel hebben. Mo menteel worden de papieren in orde gemaakt. Wanneer de sneeuwuil precies vertrekt, weet ik nog niet. In elk geval gaat het half januari plaatsvin den. Dan komen we allemaal met de speciale vervoerskisten naar Schiphol. Het zijn houten kisten met vloerbedekking, zo dat de uilen zich goed kunnen vasthouden. Er is weinig ruim te, zodat ze ook niet kunnen vliegen. Zo blijven ze het rus tigst." De sneeuwuil bij De Mikke be landde in Nederland nadat hij was meegevaren op het Noorse schip Menominee. HEINKENSZAND - Een vrachtauto met oplegger is gis termiddag op de Sloeweg ge kanteld en in de middenberm terechtgekomen. De chauffeur is er met lichte verwondingen van afgekomen. De 21-jarige bestuurder van de truck reed net voor vier uur over de afrit Heinkenszand van de A58. Hij wilde aan het einde naar rechts richting Vlissingen- Oost. In de bocht kantelde de oplegger die vervolgens ook de trekker deed omvallen. De chauffeur van de combinatie liep enkele kneuzingen op. Pas omstreeks acht uur gisteravond kon de politie de rijbaan weer vrijgegeven voor het verkeer. 29 en 30 december 2001 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniëls, Kievitstraat 2, Zierikzee, tel.(0111)413410 Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111) 461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111)641810. Tandartsen: zat.:M. F. de Booij, Oudehaven 51Zierik zee, tel.(0111)412693. zon.:R. Posma, Ring 19, Burgh-Haamste de, tel.(0111)652930. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur I STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Geref. kerk Bos tonplein, 16.00 uur: Maaltijd voor oude ren en alleenstaanden; BRUINISSE - Jeugdsoos De Pul, 19.30 uur: Oldtimerparty voor oud gedienden; BURGH-HAAMSTEDE - Boswachterij Westerschouwen, A. v.d. Weijdeweg, 13.30 uur: Excursie naar drinkwatervij vers; NIEUWERKERK - Zwembad Dol-Fijn, 14.00 -16.00 uur: Oliebollenzwemfeest;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35