India en Pakistan dicht bij oorlog WAO-ruzie met Marokko laait op 419,- a Tulp keuken Tot 615 KERST voordeel! RUIMING WIN EEN GRATIS Trucks met euro's zijn op weg naar winkels en horeca Tot 50% korting op alle kerst artikelen BelCompany Beide kernmachten versterken troepen aan de grens Beatrix vraagt verdraagzaamheid Ook DAT heeft onzekere toekomst Onbegrip voor asielbeleid Kunst om op te eten Tulp incl. Bosch apparatuur en steun War Child Inbraak bij prins PZC EUROPAluiN Vuurwerk dit jaar duurder Bosbranden verstoren kerst in Australië Regen en wind Vanuit het westen perioden met regen. Vrij krachtige zuidwestenwind. Middagtemperatuur 5 graden. J foto video pi Cl ta ACf I 244e jaargang no. 304 donderdag 27 december 2001 los nummer 1,00 2,20) Koningin Beatrix heeft in haar kerstrede gewaarschuwd te gen blinde haat en wraak. De toespraak stond voor een be langrijk deel in het teken van de terreuraanslagen in de VS op 11 september en de gevolgen daarvan. Te- O rugslaan is volgens haar niet altijd de beste optie. DAT, de opvolger van het failliete Sabena, lijkt geen lang leven beschoren. Door een uitspraak van de rechter ontbeert de vlieg- tuigmaatschapij elke be scherming tegen de vijftig schuld eisers. Voor de familie Mikaelians uit Vlissingen zijn het geen onbe kommerde kerstdagen. Ze wachten gespannen op bericht wanneer hun asielaanvraag wordt behandeld. Dan zal, na negen jaar, blijken of ze in Nederland mogen blijven. Els van Kuyk en Carla Rijsdijk vinden het onmenselijk dat hun Syrische buren zo lang in onzekerheid ver- -j O keren. I £L Ronald Mullié uit Gapinge exposeert in de Zeeuwse Bibliotheek en de Klove niersdoelen in Middel burg. Kunst moet zintui gen prikkelen, zegt hij. Dus serveert hij kunstwer ken, die genuttigd kunnen worden. „Eten en drinken doen we allemaal een paar keer op een dag. Het is een heel directe manier om mensen met kunst te confron- <-•; Q teren." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7 radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17; kunst cultuur: 19, 20 en 21; uit: 23; buiten gebied; 29,31 en 33. (Advertentie) k K f U V E N s Ibv (hartverwarmende aktie) Tulp Keukens Goes Nobelweg 2-26 tc'- <>"5-216230www.tulpkeukens.nl (www.warchild.nl) aktkvowwaarden op de Tuip vestiging aanwezig de winkels is het gratis. Alleen het weer kan nog roet in het eten gooien. Worden de wegen door sneeuw of ijzel onberijdbaar, dan wordt de reservedag (30 de cember) benut. Het europapiergeld wordt niet via deze fijndistributie over de winkels verspreid. De winkels en andere toonbankinstellingen moeten de biljetten in de dagen voor nieuwjaar zelf bij hun bank ophalen. GPD doorCees Manders DEN HAAG - Vanochtend vroeg is de zogenoemde fijndis tributie, het grootste geldtrans port in de Nederlandse geschie denis, van start gegaan. Dit transport zal drie dagen duren en door zijn omvang in het ver keer duidelijk merkbaar zijn. Vanuit de tijdelijke geldopslag- plaats van De Nederlandsche Bank in Lelystad zijn afgelopen nacht om drie uur de eerste tien pantserwagens volgeladen met euromunten op weg gegaan naar 56 overslagpunten in het land. Deze locaties zijn in de meeste gevallen postsorteercen- tra. Vandaar worden de munten direct verder vervoerd naar winkels, horeca-ondernemin- gen en andere bedrijven. De geldwagens van TPG rijden de komende drie dagen af en aan tussen Lelystad en de winkels. Elk half uur tien voertuigen. Ze vervoeren in het totaal 500 mil joen euromunten, bijna de helft van het totaal aantal dat op oudjaar moet zijn verspreid. Elke toonbankinstelling, elke winkel krijgt de hoeveelheid eu romunten die zij vóór 1 decem ber had besteld. De kosten hier van worden betaald door het ministerie van Financiën. Voor LEUVEN - De Belgische prins Laurent is dinsdagavond slachtoffer geworden van in braak. Onbekenden drongen het huis van de jongste zoon van koning Albert II en koningin Paola binnen en namen juwelen mee. Dat heeft de Belgische jus titie gisteren bevestigd. Belga (Advertentie) 8 713214n000002" rnoandag t/m vrijdag landse Zaken. Nu trekken de ministeries echter samen op. Het is te gortig geworden met de halsstai*righeid van Rabat, al dus betrokkenen op Buiten landse Zaken. Het ministerie van Sociale Zaken wil niets be vestigen over het eventuele op zeggen van het uitkeringenver drag. Bewijslast Of de bijstand aan Marokkanen in Nederland stopgezet kan worden is de vraag. Dan moet worden aangetoond dat een uit keringsgerechtigde te veel eigen vermogen heeft. Die controle is juist niet mogelijk. Omgekeerde bewijslast - de uitkeringstrek- ker moet bewijzen dat hij geen groot eigen vermogen heeft- geldt niet in Nederland, aldus een woordvoerster van Sociale Zaken. GPD pagina 2: geduld kabinet is op (Advertentie) OP Geldig tot 1 jaunuari 2002 GOES. 0113-215395, OOSTBURG. 0117-452279, RENESSE, 0111-461031 MOOI WEER DEN HAAG - Vuurwerk is dit jaar gemiddeld 5 tot 10 procent duurder dan vorig jaar. Dat zegt W. Heiboer, voorzitter van de Bran chevereniging Consu menten Vuurwerk. Hij verwacht dat er voor ongeveer honderd miljoen gulden aan vuurwerk zal worden verkocht. Vorig jaar was dit nog negentig miljoen gulden. De prijs stijging wordt volgens de vereniging veroorzaakt door veiligere en dus duurdere verpakkingen van grote vuurpijlen en siervuurwerk. De ver wachting is dat dit jaar weer meer siervuurwerk en minder knalvuuxwerk zal worden verkocht. Hei boer is hier tevreden mee, omdat siervuurwerk meer geld en minder overlast oplevert. GPD van onze redactie buitenland NEW DELHI - India en Pakistan lijken zich op te maken voor een oorlog. Beide kernmachten heb ben hun troepen aan de grenzen gisteren verder versterkt en grenstroepen wisselden geweersalvo's uit. De Indiase kamercommissie voor veiligheid kwam gister avond bijeen om verdere diplo matieke druk op Pakistan te bespreken. Daarbij zou het gaan om een verbod op het ge bruik van het Indiase luchtruim door Pakistaanse lijntoestellen, het opzeggen van een water overeenkomst die van belang is voor de Pakistaanse landbouw, het terugschroeven van de di plomatieke vertegenwoordi- ging en het opheffen van Pakis- tans handelsstatus als 'meest begunstigde natie'. Eerder be sloot India zijn ambassadeur te rug te roepen uit Islamabad en op 1 januari de trein- en bus diensten tussen de twee landen op te heffen. Kernkoppen „De raketsystemen zijn in posi tie", zei de Indiase minister van Defensie, Geoi-g Fernandes, te gen het Indiase persbureau PTI. Pakistaanse en Indiase media meldden dat ook Pakistan zijn raketsysteem in paraatheid had gebracht. De raketsystemen van zowel India als Pakistan kunnen worden gebruikt voor het lanceren van raketten voor zien van kernkoppen. De dagelijkse schotenwisseling tussen de grenstroepen van bei de landen verliep gisteren ech ter kalmer dan anders en ook de stroom dorpelingen die hun hui zen bij de grens verlieten nam sterk af, zei een woordvoerder van het Indiase leger. De spanningen tussen beide landen zijn opgelopen na een zelfmoordaanslag op het India se parlement. India heeft uit Pa kistan afkomstige moslimex tremisten beschuldigd van de aanslag die 13 december plaats vond en aan veertien personen het leven heeft gekost, onder wie de vijf daders. Pakistan heeft maandag ban ken en financiële instellingen opgedragen de tegoeden te be vriezen van twee organisaties die volgens de Amerikaanse president Bush terrorisme on dersteunen. Het gaat om de groepen Lashkar-e-Tayyaba en Ummah Tameer e-nau, waar van de eerstgenoemde samen met de Jaish-e-Mohammed vol gens India betrokken was bij de zelfmoordaanslag van 13 de cember. Dinsdag heeft Pakistan de leider van de groepering Jaish-e-Mohammed gearres teerd, evenals een dertigtal van zijn aanhangers. Volgens New Delhi gaan de maatregelen van Pakistan echter niet ver genoeg. De Indiase regering heeft geëist dat er een einde wordt gemaakt aan de activiteiten van de groe peringen en dat hun leiders worden gearresteerd en overge dragen aan India. Volgens de Indiase minister Yas- want Sinha van Financiën is de economie van zijn land sterk ge noeg om een oorlog te weer staan. „We hebben een gezonde deviezenreserve, comfortabele graanreserves en een lage infla tie." Dat geeft het land de kracht om een oorlog te door staan, aldus de minister. Hij denkt dat buurland Pakistan minder flexibel is. AP/RTR Pakistaanse families vluchten uit hun woonplaats aan de grens met India. door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Nederland is van plan de WAO Apt keringen naar Marokko te staken. Het kabinet is het beu dat Marokko blijft weigeren een goede controle op mogelijke bijstandsfraude toe te staan. Met de WAO zal ook geen AOW of kinderbijslag worden betaald. Jaarlijks gaat er circa 166 miljoen gulden aan dergelijke uitkeringen richting Marokko. Het kabinet stelt zich zo hard op, omdat Nederlandse ambte naren geen toegang krijgen tot het Marokkaanse kadaster. Die moeten daar controleren of bij standstrekkers in Marokko hui zen bezitten. Maar Rabat is heel principieel: alleen eigen ambte naren mogen dat doen. Voor een bijstandsuitkering, die alleen in Nederland genoten kan worden en niet wordt 'geëx porteerd', mag iemand niet meer dan 20.000 gulden aan vermogen bezitten. Er is lang aan gewerkt om de Marokkanen te bewegen mee te werken aan onderzoek naar eventuele bij standsfraude. „Maar op een ge geven moment houdt het op", zeggen betrokkenen op het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. Missie Het kabinet heeft zelfs gepen sioneerd ambassadeur Wij- nands tot twee keer toe op een missie gestuurd om met Marok ko tot een oplossing te komen. Maar ook dat was tevergeefs. Wijnands gaat nu nog één keer terug naar Rabat om te vertellen dat het verdrag waarin de beta ling van uitkeringen als WAO, AOW en kinderbijslag is gere geld, wordt opgezegd vanwege .de halsstarrige houding. De zaak speelt al geruime tijd en zorgde ook voor ruzie tussen de betrokken ministeries van Bui tenlandse Zaken en dat van So ciale Zaken dat de uitkeringen verstrekt. Sociale Zaken zou de zaak in het begin niet diploma tiek hebben aangepakt door di rect grote woorden als 'opzeg gen van het verdrag' in de mond te nemen. Daardoor voelde Ra bat zich geschoffeerd en ging in de contramine, meende Buiten- van onze redactie buitenland 190,13 SYDNEY - Enkele duizenden Australiërs zijn tijdens de kerstdagen uit hun huizen verdreven door felle bosbran den. In de dichtstbevolkte staat New South Wales woed den gisteren zo'n honderd branden, waarvan een aantal een bedreiging vormt voor de buitenwijken van Sydney. De politie onderzoekt zeven mo gelijke gevallen van brand stichting. Als gevolg van de door de ster ke wind en hoge temperatuur aangewakkerde vlammen zijn huizen verloren gegaan, ste den geïsoleerd geraakt en be langrijke doorgaande wegen en spoorlijnen onbegaanbaar geworden. Er vielen geen do den te betreuren, wel moesten honderden mensen worden behandeld wegens ademha lingsmoeilijkheden. Dinsdag waren er zeventig brandhaarden, gisteren was dat aantal opgelopen tot hon derd. De regering van de deel staat New South Wales heeft de meest getroffen regio's tot rampgebied uitgeroepen. De branden hebben een groot deel van New South Wales be dekt met een bruine nevel en in het centrum van Sydney, dat door branden is omringd, hangt een zware rooklucht. Vijfduizend brandweerlieden zijn betrokken bij de blus- Nokia 8310 WAP GPRS Voicedial FM-radio Trilfunctie Een bewoner van een buitenwijk van Sydney houdt het dak van zijn huis nat. foto Jeff Darmanin/AP werkzaamheden, waarbij 46 blusvliegtuigen zijn ingezet. Op veel plekken is het doven van de vlammenzee onbegon nen werk, zodat de brand weerlieden zich vooral in spannen om levens en huizen te redden. Automobilisten kregen de raad vanuit Sydney niet naar het westen te rijden. Enkele tientallen huizen aan de west kant van de stad zijn door het vuur verzwolgen en honder den andere worden nog be dreigd door de brand, die on gehinderd door rivieren voortwoekerd. Bewoners van het noordwestelijk deel van Sydney kregen opdracht hun huizen te verlaten. Ten zuiden van de stad zijn meer dan drie duizend mensen geëvacueerd uit het Koninklijk Nationaal Park. Ook huizen in de Blau we Bergen ten westen van Sydney worden bedreigd. In de zuidelijke kustplaats Huskisson zijn huizen verlo ren gegaan, nadat bewoners en vakantiegangers veilig wa ren geëvacueerd. RTR/AP 6 hello' Wat een ^eestc^a9en! Nu exclusief bij BelCompany tot vier maanden lang geen abonnementskosten op een nieuw Libertel-Vodafone abonnement met Bel- en SMS Voorraad én tot 50 Euro korting op uw factuur, f libertel Prettige cadeauwekenvoda,ono

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1