Megawati begeeft zich op glad ijs geopend PZC Time verkiest Giuliani boven Bin Laden Geheimzinnig schip zinkt na treffen met Japanse marine LEUKE JOB? 2002 Tweede Kerstdag Jeans Inn Israël verbiedt Arafat bezoek aan kerstdienst in Bethlehem Gevechten Pakistan en India in Kashmir FIJNE FEESTDAGEN. EN EEN. VOORSPOEDIG Humanitair gebaar naar Soeharto schokt Indonesië Zoek jij een Kijk dan naar onze VACATURES Tweehonderd jaar voor ETA-leider Man bijt hond Hongaren in Roemenië beter af Motor Airbus ontploft bij de start Meer vliegtuigen boven Europa Italiaanse politie ontdekt illegalen in twee trucks Bezoek onze kerstshow en laat u verrassen door onze collectie banken. maandag 24 december 2001 doorTheo Haerkens JAKARTA - De Indonesische president Megawati Soekarno- putri heeft zich in politiek drijf zand begeven met haar voorstel alle beschuldigingen tegen de zieke ex-president Soeharto te laten vallen. Soeharto ontfut selde indertijd haar vader Soe- karno de macht en stelde hem onder huisarrest. Aan de corruptiezaak tegen Soeharto wegens het verduiste ren van een miljard gulden via liefdadigheidsinstellingen kwam twee weken geleden for meel een eindeHet was de enige aanklacht waarvan justitie dacht dat die kans van slagen had. Na lang touwtrekken be sloot de rechter vorig jaar dat de ex-dictator niet meer in staat was een proces bij te wonen. Drie infarcten hadden zijn ge zondheid zo ondermijnd dat een proces geen zin meer had. Begin december kwam de Hoge Raad tot een gelijkluidende conclu sie. Dokters en advocaten putten zich dus niet vergeefs uit om het onvermogen van de voormalige dictator breed uit te meten. Soe- harto's geheugen en spraakver mogen zijn steeds beroerder geworden. De tachtigjarige Soeharto ligt in het ziekenhuis met een longontsteking, het ge volg van vasten en spanning rondom het opsluiten van zijn oogappel Tommy die een jaar ondergedoken was. Symbool Het voorstel de aanklachten te laten vallen schokte menigeen. Zo zou Indonesië een belangrij- (Advertentie) ke kwestie afsluiten zonder ook maar een schijn van rechtvaar digheid. Los van de vraag of het ooit echt nog tot een zaak zou komen, verliest het land zo een symbool van daadwerkelijke verandering. Zoals zo vaak laat Megawati, de zwijgende president, gissen naar haar overwegingen. Pra- mono Anung, een vertrouwe ling, zei dat ze op 'humanitaire gronden' tot haar besluit is ge komen. Onduidelijk is of de tv- beelden van de voormalige ster ke man, machteloos op een brancard met zuurstofslange tjes in zijn neus, haar geïnspi reerd hebben of dat dit voor komt uit Kerstmis en Idul Fitri, het feest aan het eind van de Is lamitische Vastentijd, die beide vrede en verzoening centraal stellen. Herhaaldelijk stelde Megawati eerder al dat Soeharto niet een zelfde lot mocht ondergaan als haar vader, een gezelligheids- dier, die na vijf jaar huisarrest stierf als een gebroken man. Doodsteek Megawati's voorganger Abdur rahman Wahid vindt dat het plan de doodsteek is voor het toch al dubieuze herstel van de rechtszekerheid. Niet dat Wa hid zelf Soehax-to achter de tra lies had willen zien. Hij stelde nog voor hij president werd dat hij de ex-dictator na veroorde ling gratie wilde vei'lenen, maar niet diens steenrijke kinderen. „Het belangrijkste is dat de na tie duidelijkheid krijgt over de vraag of hij schuldig is", zei Wa hid. Parlementsvoorzitter Akbar Tandjung toonde meer begrip. De voorzitter van Golkar, de vroegere fanclub van Soeharto, ligt zelf zwaar onder vuur we gens corruptie. Hij benadrukte dat veel onwelriekende zaken in het verleden op een legale ma nier tot stand zijn gekomen. Vei-scheidene politieke com mentatoren erkennen dat de president het recht heeft in overleg met de volksvertegen- wooi'diging een rechtszaak te stoppen, maar menen dat het in dit geval minstens zo belangiïjk is de bevolking daarvan te over tuigen, iets wat zij niet zien ge beuren. GPD door Ans Bouwmans WASHINGTON - Rudolph Giu liani, de vertrekkende burge meester van New York, siert de cover van het Amerikaanse opi nieblad Time Magazine deze week. En niet Osama bin Laden, de man die wereldgeschiedenis heeft gemaakt, en wiens moge lijke uitverkiezing tot 'Persoon van het Jaar' leidde tot een fel debat. Uiteindelijk vond de redactie van Time Bin Laden 'te licht' om toegevoegd te worden aan het rijtje slechterikken - Hitier, Stalin - dat eerder de 'eer' te beurt viel. Maar van tevoren was al duidelijk geworden dat Time zeer beducht was voor de reactie van lezers en adverteer ders. De financiële gevolgen van een keuze voor Osama bin La den waren niet te overzien. De eerste 'Time Persoon van het Jaar' - vlieger Charles Lind bergh - werd in 1927 gekozen. De redactie selecteei*t de per soon die het meeste invloed heeft gehad op de gebeux*tenis- sen en mensen in het afgelopen jaar. Het kiezen van Osama bin Laden zou volgens veel nieuws- makers van journalistieke moed Advertentie hebben getuigd. In 1979 werd de Iraanse leider Khomeiny geko zen, wat destijds leidde tot dui zenden opzeggingen. Maar de boodschap van de Ti- me-redactie dat de uitverkie zing tot 'Persoon van het Jaar' geen eer is, wilde de afgelopen weken niet echt overkomen. Daarvoor roept de Saoedische terrorist te veel emoties op. In discussieprogramma's op tv spraken mensen hun afschuw uit over de mogelijkheid dat Os ama bin Laden zoveel erken ning zou krijgen. Hoofdredacteur Jim Kelly heeft uiteindelijk niet gekozen voor het 'nachtmeme-scenario', maar een veilige keuze ge maakt. „Bin Laden is een te on beduidende man om alle krediet te krijgen voor wat er in Ameri ka in de herfst van 2001 is ge beurd", aldus het magazine. Er waren twijfels of Giuliani wel genoeg gewicht had om te worden uitgekozen, maar Geor ge Bush stond vorig jaar al op de cover en daarmee was diens uit verkiezing uitgesloten. Giuliani is het geworden omdat hij standvastig en moedig op- ti"ad na de tx-agedie in zijn stad, aldus Time. Het blad vindt dat de reactie op de gebeuitenissen van 11 september het jaar heb ben gemarkeerd en Giuliani is daaxvan de personificatie. GPD Kogelinslagen op de brug van een Japans kustwachtvaartuig zijn het bewijs van het vuurgevecht. foto RTR van onze redactie buitenland TOKIO - De Japanse kustwacht heeft gis teren drie lichamen geborgen die afkom stig zijn van een vermoedelijk Noord-Ko- reaans spionageschip dat zaterdag zonk na een achtervolging en een vuurgevecht op zee. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. Aan boord van het schip zouden vijftien mensen zijn geweest. Naar de overige twaalf werd gisteren nog gezocht. Het mysterieuze schip werd zatex'dag urenlang door de Japanse kustwacht en de marine achtexvolgd en beschoten, na dat de bemanning weigerde gevolg te ge ven aan een bevel te stoppen. Vanaf het achtervolgde schip werd texuggeschoten. Bij de beschieting liepen twee opvax-enden van een Japans kustwachtschip verwon dingen op. Het achtexvolgde schip zonk binnen enkele minuten. Het incident vol- trok zich op ongeveer 390 kilometer uit de kust van het Japanse eiland Amami Oshi- ma. De oorzaak van het zinken is onduidelijk. De Japanse regering overweegt het schip te bergen voor nader onderzoek. Volgens een zegsman van de Japanse regering is het mogelijk dat bemanningsleden de boot zelf met opzet tot zinken hebben ge bracht. Geraakt De marine en de kustwacht losten tijdens de jacht zeker twintig waarschuwings schoten, waarbij het vaartuig enkele ma len wex'd geraakt, deelde een woordvoer der van de kustwacht mee. De Japanse premier Koizumi sprak van een 'gerecht vaardigde zelfverdediging' door de Ja panse kustwacht. De kustwacht en de marine van Japan hadden met meer dan twintig schepen de achtervolging ingezet toen het schip in Ja pans exclusieve economische zone voei*. Het 'spookschip' is volgens de kustwacht alleen even gestopt toen er aan boord brand uitbrak - mogelijk door de schoten - maar voer nadat het vuur was geblust met volle snelheid verder. Vistuig Een patrouille van de kustwacht had het schip ontdekt toen het in de Oost-Chinese Zee voer ten zuidwesten van het Japanse hoofdeiland Kyushu. Het verdachte schip is volgens Kyodo een vissersboot zonder vistuig dat voor de Noox'd-Koreanen zou spionei'en. Japan heeft in 1999 te maken gehad met twee soortgelijke verdachte schepen. Die slaagden er toen in ondanks waarschu wingsschoten aan de Japanse marine te ontkomen. Ook toen ging het volgens To- koi hoogstwaarschijnlijk om Noord-Ko- reaanse spionageboten. Noord-Korea heeft dat steeds ontkend. ANP/AP Advertentie in de PZC van afgelopen zaterdag UUl'iUTVFRELHUH De jeans-specialist van Zeeland van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische regering heeft zaterdagavond formeel besloten dat de Pales tijnse leider Arafat de kerstnacht niet in Bethlehem mag doorbrengen. Het zogehe ten veiligheidskabinet vindt dat de Palestijnse leider onvoldoen de heeft gedaan om de Palestijn se 'terroristische organisaties' aan te pakken. Arafat heeft al aangekondigd 'desnoods te voet' naar Bethle hem op de Westelijke Jordaan- oever te gaan. De Palestijnse lei der is momenteel in Ramallah. Om de geboorteplaats van Jezus te bereiken moet hij Israëlisch grondgebied over. „Niemand kan mij verhinderen naar Beth lehem te gaan", zei Araft. De Europese Unie heeft Israël gevraagd het bezoek van Arafat naar Bethlehem niet te belem meren. Hij blijft een legitieme gesprekspartner voor Israël en de internationale gemeenschap bij het zoeken naar een politieke oplossing voor het conflict tus sen Israël en de Palestij nen, al dus de Belgische minister van Buiteixlandse Zaken en huidig voorzitter van de Europese Unie Michel. Het is niet duidelijk of de de Pa lestijnse Autoriteit al formeel toestemming heeft gevraagd voor het bezoek van Arafat aan Bethlehem. De berichten hier MADRID - Een voormalige leider van de Baskische terreuror ganisatie ETA in Spanje. José Javier Zabaleta, bijgenaamd Baldo, is wegens vijfvoudige moord veroordeeld tot tweehon derd jaar gevangenisstraf. Dit heeft het nationale gerechtshof in Madrid gistex'en meegedeeld. Het hof achtte bewezen dat Zabaleta betrokken was bij een terreuraanslag in 1980. Hij is volgens de rechters samen met vier mededadei's verantwooi'delijk voor het bloedbad in de Noord-Spaanse badplaats Zarautz. Vier politieagenten en een burger kwamen om het leven. Baldo gold tot zijn arx-esta- tie in Frankrijk in 1990 als de nummer twee van de ETA. DP A POMPANO BEACH - Een dronken Amerikaanse man is opge pakt in Pompano Beach in de Amerikaanse staat Florida voor het bijten van een politiehond. De 28-jarige Dana Michael Murphy was door-gereden na een ongeval. De politie zat hem op de hielen en Murphy sloeg uiteindelijk te voet op de vlucht. Politiehond Vader wist hem te stoppen, maar de dronkaard beet de hond in de nek en in het oog. De hond maakt het goed, na gebruik van antibiotica en oogdx'uppels. ANP BOEDAPEST - De 1,6 miljoen in Roemenië levende Honga- ren krijgen bijzondere rechten. De premiers van Hongarije en Roemenië, Ox'ban en Nastase, hebben zaterdag hun handte kening gezet onder een akkoord waardoor een omstreden wet hierover in wex-king kan treden. De Hongaren in Roemenië krijgen vanaf 1 januari 2002 de mogelijkheid gebruik te maken van door de Hongaarse over heid gesubsidieex-de banen, scholen en ziekenzorg. De rege ling geldt ook in Oekraïne, Joegoslavië en Slowakije. Over de implementatie hebben vooral de Hongaren en Roemenen ja ren gebakkeleid. In totaal wonen 3,5 miljoen etnische Hongaren buiten de landsgrenzen. Dat is een gevolg van de afspraken die zijn ge maakt na de Eerste Wereldoorlog. Toen werd tweederde van het land opgedeeld en kwamen milj oenen Hongaren onder het regime van de buurlanden te leven. RTR/AFP LJUBLJANA - De linkex-motor van een Airbus A-320 van de Sloveense luchtvaartmaatschappij Adria Aix-ways is gistex-en ontploft toen het toestel op de staitbaan van de luchthaven van Ljubljana snelheid maakte om te kunnen opstijgen voor een vlucht naar het Macedonische Ohrid. Er hebben zich geen pei'soonlijke ongelukken voorgedaan. De passagiers zullen met een ander vliegtuig naar hun bestem ming worden gebracht. AP HAMBURG - Verkeersvliegtuigen die boven Europa vliegen zullen op geringere vertikale afstand van elkaar mogen ko men. De afstand waarop vliegtuigen boven elkaar mogen vliegen zal worden teruggebracht van 600 tot 300 meter. Hoofd Airspace Management Navigation, Hendriks, van Eurocontx-ol in Brussel heeft dit gisteren bevestigd. Hij bena- dx-ukte dat de maatregel op 24 januari 2002 ingaat. Eerder was in de Duitse pei*s gemeld dat de nieuwe maatregel al op maandag 24 december zou ingaan. Een woox-d voerder van Eurocontx-ol zei dat met het nieuwe be leid extra vluchtniveau's beschikbaar komen waardoor de ca paciteit van het luchtruim met twintig procent toeneemt. Daarmee kunnen vertragingen worden teruggedrongen en het kerosineverbxuik verminderd. ANP van onze redactie buitenland JAMMU - Het Pakistaanse leger heeft aan de grens met India in de deelstaat Kashmir een pa trouille van het Indiase leger onder vuur genomen. Volgens een legerwoordvoerder kwa men twee Indiase militairen om het leven. Drie soldaten raakten gewond. Pakistan heeft voorts een offici eel protest ingediend tegen de vex-meende ontvoering van een Pakistaanse diplomaat in de In diase hoofdstad New Delhi. De man zou zatex-dag zijn meegeno men door de Indiase veilig heidsdienst toen hij op de max-kt liep. Volgens Pakistan is hij ge marteld. „Tijdens zijn onder vraging is hij geheel ontkleed, geslagen en gemarteld, waar doorhij uitwendige en inwendi ge verwondingen opliep", aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Islamabad. De spanning tussen beide kern- wapenmogendheden is de afge lopen weken aanzienlijk toege nomen door de aanval op het Indiase parlement in New Delhi op 13 december. Daarbij kwa men veertien mensen om hel leven, onder wie de vijf aanval lers. Volgens India waren de da ders leden van twee islamitische terreurgroepen die strijden voor de aansluiting van het Indiase deel van Kashmir bij Pakistan. Volgens New Delhi worden de groepen gesteund door Pakis tan. India riep vrijdag zijn di plomatieke veitegenwoordiger terug uit Islamabad, omdat de Pakistaanse regering weigert op te treden tegen de organisaties. Volgens het Indiase leger is za- terdag een vooraanstaand lid- van een van de terreurgroepen om het leven gekomen bij ge vechten in een dorp in Kashmir. Bij het vuurgevecht werden twee terroristen gedood, aldus de vei'klaring. Beide landen hebben hun strijdkrachten in verhoogde staat van paraatheid gebracht. RTR/DPA/AFP ROME - De Italiaanse verkeers politie heeft gisteren bij een in spectie van twee vrachtwagens met kolen 34 illegalen ontdekt. Ze zeiden twee dagen in de au to's te hebben gezeten zonder eten en drinken. De chauffeurs waren Grieken. De illegalen zeiden op weg te zijn naar Duitsland en ontken den dat ze de vrachtwagen chauffeurs hadden betaald. De chauffeurs zijn aangeklaagd wegens illegale immigratie en vervolgens het land uit ge stuurd. AP Advertentie over spreken elkaar tegen. Vol gens de Israëlische krant Ha'ar- etz zou de Europese Unie in elk geval steun hebben uitgespx-o- ken aan een eventueel verzoek van de Palestijnse leider. De gematigde Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken Pe res heeft volgens Ha'ai'etz ge zegd dat Arafat toestemming zou moeten krijgen omdat het geen politiek getint bezoek zou betreffen. Ook minister van De fensie Ben Eliezer zou zich in die zin hebben uitgelaten. Het za terdagavond bekend geworden kabinetsbesluit luidde evenwel anders. Een woordvoerder zei dat acht ministers voor het be sluit hadden gestemd en zes te gen. RTR/ANP van 12.00 - 17.00 uur Leenhouts Slaapspeciaalzaak Schpondijke www.leenhouts-bedden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5