llfilCïIl OURAN Kerstverkeer strandt in sneeuw Passagiers overmeesteren man met bom in vliegtuig f intratuin Eerste ritje op de slee Argentinië schort afbetalen schuld op r HOTEL GRAND CAFÉ BOLSJOI »olS|OI Wintersportgangers overnachten in hun auto 's op Duitse wegen Uit Turkije gehaald katje doodgereden Nieuwe regering in Kaboel bijeen 2002 korting op het gehele kerstassortiment Schip vermist bij Azoren Vandaag tot vijf uur open! Giuliani passeert Bin Laden Mueller boos, Smit verrast 13 en 17 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 33,05 wmw& A A I co W 5 Zachter Van tijd tot tijd regen, bij een vrij krachtige tot harde westenwind. Oplopende temperatuur tot 7 8 graden. 244e jaargang no. 303 maandag 24 december 2001 los nummer 1,00 2,20) wenst u prettige kerstdagen i een voorspoedig 2002 Grote Markt 28 Goes (0113) 232323 "HOTEL GRAND CAFÉ internet: www.pzc.ni doorSimone van Priel DEN HAAG - Veel Neder landers die in het week einde per auto naar de wintersportgebieden gin gen hebben de eerste dag van hun vakantie vastge zeten in ellenlange files. Vooral op de Duitse wegen was het door hevige sneeuwbuien een enorme chaos. Duizenden mensen brachten de nacht van vrijdag op zaterdag nood gedwongen door in hun auto's. In verband met de barre weers- STADSKANAAL - Het Turkse zwerfkatje Shansle is doodgere den op een parkeerplaats achter het huis van zijn baasjes Fred die Joling en Ellie Boer in Stads kanaal. Freddie had duizenden kilometers gereisd om het katje naar Stadskanaal te halen. Het paar had zijn vakantie doorgebracht in het Turkse Bo drum en was daar aan het beest je verknocht geraakt. Ze namen het echter niet mee naar Neder land, maar toen ze hoorden dat alle zwerfkatten in Bodrum na het seizoen zouden worden af geschoten, reisde Freddie als nog terug om Shansle te halen. Kosten: 1100 gulden. gpd van onze redactie buitenland KABOEL - Ruim twee maanden na het begin van de Amerikaan se bombardementen op Afgha nistan heeft het land een nieuwe regering. Onder leiding van pre mier Hamid Karzai kwamen de dertig bewindslieden gisteren voor het eerst in vergadering bijeen in Kaboel. De zitting werd overschaduwd door een controverse over een Ameri kaans bombardement van don derdag. Premier Karzai liet gisteren me teen weten dat de Amerikaanse militairen in Afghanistan kun nen blijven, zolang niet alle 'ter roristen zijn geëlimineerd'. Karzai werd zaterdag beëdigd. De president van het land, Bur- hanuddin Rabbani, die tot dus ver alleen door de Verenigde Naties is erkend, bezegelde de machtsoverdracht. De nieuwe regering blijft een half jaar aan. Intussen stelt de Loya Jirga, een raacl van stamoudsten, een nieuwe regering samen die het land binnen twee jaar naar ver kiezingen moet leiden. Karzai zei dat Afghanistan met alle landen een goede relatie wil opbouwen en alle VN-resoluties zal respecteren. De nieuwe ster ke man beloofde te waken over de mensenrechten en vrouwen hun rechten terug te geven. Het belangrijkste onderwerp tijdens de eerste zitting van de regering was de veiligheid en de wederopbouw van het land na 22 jaar oorlog. Dat de ministers nog lang niet zeker zijn van hun eigen veiligheid, werd duidelijk toen een aantal van hen ver scheen met eigen bewakers en lijfwachten. Dezelfde dag dreigde een stam in het oosten van Afghanistan de wapens tegen de nieuwe re gering op te nemen, als er weer Amerikaanse bombardementen zouden komen in de omgeving van de stad Khost. Daar kwa men donderdagnacht 65 mensen om het leven, toen ge vechtsvliegtuigen een konvooi bombardeerden. Volgens de VS ging het om Taliban en Al Qae- da-leiders, maar dorpelingen zeggen dat er tientallen dorps oudsten zijn omgekomen. De leider van de Zadran-stam die in dat gebied woont, Gulab Din, zegt dat het bombarde ment het gevolg is van valse in formatie die de Amerikanen van een lokaal bestuurder kreeg. De man zou op deze manier een re kening willen vereffenen. anp/rtr/afp pagina 3: Tweede Kamer stemt in met vredestroepen omstandigheden in Duitsland riep de ANWB zaterdag de win tersportgangers op om een au- toreis naar Midden-Europa in dien mogelijk uit te stellen. De ANWB Alarmcentrale kreeg za terdag bijna 1300 telefoontjes binnen van Nederlanders die in Duitsland niet meer voor- of achteruit konden. Zo stond op de A3 van Keulen naar Frank furt 55 kilometer file en op de Sauerland-route nog eens 40. Ook Zwitserland en de Franse Jura kampten met zwaar win terweer. Volgens woordvoerder M. van Tol van de ANWB wilden de meeste bellers alleen informatie over de verkeerssituatie. Veertig automobilisten stonden daad werkelijk met pech. „Als je ziet hoe chaotisch de situatie was, zijn de Nederlanders er nog goed vanaf gekomen", aldus Van Tol. Een aantal van 1300 bellers is volgens hem voor een 'uittocht-weekeinde' niet uit zonderlijk hoog. De situatie op de Duitse wegen verbeterde sinds gisterochtend snel. Rond Neurenberg sneeuw de het nog wel hard, evenals in het midden en zuiden van Duitsland. De ANWB liet het advies om nog niet in de auto te stappen gisteren achterwege, maar gaf wel de raad om goed voorbereid op pad te gaan: met warme kleding, eten en drinken en een auto die in orde is. Zo'n driehonderdduizend Ne derlanders vieren de kerst dit' jaar in het buitenland. Van hen zoeken 120.000- mensen de sneeuw op. Oostenrijk is be stemming nummer één. Glad InNederland zorgde gladheid in het weekeinde op verschillende plaatsen voor aanrijdingen. Zo deden zich in het zuiden van Limburg vijftig botsingen voor. In vier gevallen vielen daarbij lichtgewonden. Ook in Noord- Holland waren er meer aanrij dingen dan normaal. Bij Zandpol in Drenthe kwam een 25-jarige inwoner van Schoonebeek om het leven toen hij met zijn auto van de weg gleed en in de berm tegen een boom botste. gpd pagina 9: gewonden in Zeeland KOUDEKERKE - Zou het dan toch nog gebeuren, een witte kerst De vooruitzichten zijn niet bijzonder gun stig: een graadje of vier en neerslag in de vorm van re gen. Hoe mooi een ondergesneeuwd Zeeland met kerst kan zijn, bleek zondagochtend. Witte straten, bomen en struiken bedekt met een fijn laagje sneeuw maakten van het landschap, zoals hier bij Koudekerke, een ansichtkaart, waard om te versturen. De slee werd van zolder gehaald voor de eerste ritjes en in tuinen kregen sneeuwpoppen vorm. foto Ruben O reel (Advertentie) Wij wensen u prettige feestdagen en een ODseruimd' door Ans Bouwmans WASHINGTON - Basketballer Kwame James nam zaterdag vlucht 63 van American Airli nes van Parijs naar Miami. Hij is sterk, maar had de hulp van an dere krachtpatsers nodig om een medepassagier met explo sieven in zijn schoen te over meesteren. Hun daadkracht en de alertheid van een stewardess heeft de wereld waarschijnlijk behoed voor een nieuwe ter reurdaad. De overmeesterde man, die reis de op een Brits paspoort op de naam Richard Reid, wilde klaarblijkelijk de Boeing 767 met 185 passagiers en 12 be- (Advertentie) HET GROENE WARENHUIS Onze kerstopruiming begint op donderdag 27 december. Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. manningsleden aan boord bo ven de Atlantische Oceaan op blazen. Hij werd gestoord door een stewardess toen hij zijn bomschoen in brand wilde ste ken. Volgens de Franse politie gaat het om een 28-jarige Sri- lankaan met de naam Tarik Ra- ja, ook bekend als Abdel Rahim. Tot nu toe lijkt het er op dat hij een individuele aanslag wilde plegen. Volgens autoriteiten in de VS zijn er geen aanwijzingen dat zijn poging deel uitmaakte van een grotere terreuractie. Injecties Na een tussenstop in Boston, waar de passagiers zijn onder vraagd en de stewardess voor een beetwond werd behandeld, is het vliegtuig gisteren aange komen in Miami. Enkele passagiers deden ver slag van hun aangrijpende bele venissen. „Gebeurt dit echt, LISSABON - Voor de kust van de Portugese eilandengroep Azoren wordt sinds zaterdag een Cypriotisch vrachtschip vermist. Volgens de Portugese autoriteiten is het vaartuig met 27 bemanningsleden aan boord waarschijnlijk gezonken. De Christopher had voor het laatst op zaterdag radiocontact met de rederij. Toen meldde de bemanning dat er zeer hoge gol ven waren en dat er aan de voor kant van het schip water naar binnen liep. Een zoektocht met een vliegtuig heeft gisteren niets opgeleverd. afp/rtr dacht ik. Ja! Ik ging er op af. Er was al een Italiaanse man, daar na kwamen er nog meer bij", zei Kwame James. Volgens hem was de man met de bomschoen een grote, krachtige man, onge veer twee meter lang, die ver schillende keren een kalmeren de injectie kreeg nadat hij was vastgebonden. Het voorval begon toen een ste wardess zwavel rook afkomstig van een ontstoken lucifer. Toen ze op de man afging, zag ze dat hij probeerde zijn schoen in brand te steken. Thierry Duge- on uit Parijs zat tien rijen achter de man, maar was binnen een paar seconden bij rij 29 toen hij de stewardess om hulp hoorde roepen. „Het leek of iedereen wist wat hij moest doen. Het was puur instinct", zei hij. Volgens zijn medepassagier Er ic Debry duurde het tien minu ten voor de man met wel twintig leren riemen veilig was vastge bonden. Hij werd in de gaten ge houden door medepassagiers. (Advertentie) Op Kerstavond zijn alle IKEA vestigingen open tot 17 uur. Op le en 2e Kerstdag gesloten. Donderdag 27 december om 10 uur staan we weer voor je klaar. pagina 19,20,21,22,23,25,27 en 29. Het Amerikaanse opinie blad Time Magazine heeft Rudolph Giuliani, de ver trekkende burgemeester van New York, uit verko zen tot 'Persoon van het Jaar'. En niet Osama bin Laden. De redactie van Time vond de terroristenleider 'te licht'. Boze en lachende gezich ten sierden Thialf de afge lopen dagen. Coach Peter Mueller vond het onbe grijpelijk dat zijn pupil Gianni Romme (foto) als titelverdediger niet was uitverkoren voor de olym pische 5000 meter. Een andere stayer, Gretha Smit, ontpopte zich bij de vrouwen tot de verrassing van het kwalificatietoer nooi door twee afstanden te winnen en zo de Spelen in Salt Lake City te berei ken. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,17 en 18; groot klein: 19, 20, 21, 22, 23, 25, 27 en 29; kerst. 31,32, 33, 34 en 35 Aan boord heerste volgens pas sagiers een ingehouden stilte na het incident. Gaten Nadat de man was overmees terd werd het vliegtuig, begeleid door twee Amerikaanse F-15- gevechtsvliegtuigen, omgeleid naar Boston. Daar deed een ex- plosieventeam onderzoek naar het schoeisel, een soort hoge basketbalschoen. Het bleek dat er gaten waren geboord in de hak. Daarin zat een substantie waarvan is vastgesteld dat het om een explosief - waarschijn lijk C-4 - gaat. Er staken draden uit de schoen, bedoeld als ont stekers. In Parijs wordt onderzocht hoe de man door de controle is geko men. Ook wordt nagetrokken wat de dag ervoor is gebeurd. Toen probeerde de man ook al een vlucht van AA naar Miami tenemen.Hij werd echter zolang opgehouden voor ondervraging dat hij zijn vlucht miste. gpd van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - Argentinië staakt voorlopig de afbetaling van haar buitenlandse schul den. Dit heeft de nieuwe presi dent van het land, Adolfo Rodri guez Saa, gisteren gezegd in zijn eerste rede tot het parlement. De schulden zijn opgelopen tot 132 miljard dollar, zo'n 46 pro cent van het bruto binnenlands product. De 54-jarige Saa werd gisteren beëdigd in zijn nieuwe functie. Kort daarvoor stemde het Ar gentijnse parlement met 169 te gen 138 stemmen voor zijn be noeming. Saa volgt Fernando de la Rua op, die afgelopen week het veld moest ruimen onder druk van de ongekende volks woede en rellen. Saa blijft staatshoofd tot maart 2002. Dan worden er nieuwe verkiezingen gehouden voor een nieuwe president, die de zit tingstermijn van De la Rua, die tot 2004 loopt, zal afmaken. De voormalige provinciaal be stuurder zei gisteren dat hij de komende tijd vooral de positie van de bevolking wil verbete ren. Hij beloofde dat met het geld dat bespaard wordt door geen rente op de schulden te be talen en de aflossingen te staken een miljoen banen zullen wor den gecreëerd. Ook zullen er voedselpaketten aan de aller armsten worden uitgereikt. De Argentijnse munteenheid wordt niet gedevalueerd en niet losgekoppeld van de dollar, zo liet Saa weten. Een woordvoerster van de ING Groep, die 750 miljoen euro heeft uitstaan waarvan 150 mil joen in staatsobligaties, zei dat het te vroeg is om te zeggen of de bank het bedrag kwijt is. ABN Amro wil niet zeggen hoeveel geld het in Argentinië heeft uit staan. anp/dpa/rtr pagina 2: Argentijnen pakken normale leven weer op (Advertentie) D noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- 33,05. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) voorletters:m/v straat:nr. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer I I I I I I I handtekening: v.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0.22 cl)/min.} 8 713214 000002 p noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25//42,42). c per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). o per jaar met automatische incasso 198,-//436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1