NS-directie zit op de schopstoel Argentijnse president treedt af Gescheiden ouders moeten as dood kind delen Vermiste Lewedorpse politieman dood gevonden op De Piet 5° |2 Vorstelijk Gekleed in Meliskerke N Met deze kaart brengt uw bezorger u de beste wensen. Vredesmacht mag naar Kaboel Jury let niet op: jonge asielzoeker wint met gedicht van Campert Topmannen moeten vertrekken als treinen te laat blijven arriveren Nieuwe voorzitter ZLTO-Zeeland Zware tegenvaller Gianni Romme Kamer tegen concentratie verloskunde EU: Engelse les voor kleuters n|? W 5 Nat Vandaag veel bewolking en regen. Vrij krachtige tot harde wind, kracht 5 tot 7 bij circa 5 graden. 244e jaargang no. 301 vrijdag 21 december 2001 los nummer 1,00 2,20) DIGITALE PC-CAMERA CADEAU van onze redactie binnenland UTRECHT - De as van een ge storven kind moet over de beide gescheiden ouders worden ver deeld. Dat heeft de rechtbank president in Utrecht gisteren beslist in een kort geding dat door de vader was aangespan nen. In augustus overleed een van de twee kinderen van de in 1998 ge scheiden man en vrouw. De 18-jarige dochter was zeer ernstig en meervoudig gehandi capt. Na de scheiding was zij aan de moeder toegewezen. Enkele dagen na het overlijden is het kind in besloten kring ge cremeerd. Pas hierna heeft de moeder de vader geïnformeerd. Die liet meteen beslag leggen op de bus met as. Hij wil een deel van de as laten bijzetten in een columbarium. De moeder wil de as echter over zee laten uitstrooien en een klein deel verwerken in een draagbaar urntje. Zij weigerde een deel van de as aan de vader af te staan. Volgens de rechter heeft de moe der de belangen van haar voor malige echtgenoot geschaad door hem niet tijdig in te lichten over de dood en crematie van zijn kind. Hierdoor kon hij niet op een waardige manier af scheid nemen. De vrouw moet binnen vijf da gen een deel van de as aan de man geven, aldus de rechtbank president. ANP door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zeeland heeft een eigen plagiaat-affaire. De jongen die afgelopen dinsdag de verhalen- en gedichtenwed strijd voor jonge asielzoekers won, blijkt zijn gedicht te heb ben overgeschreven. Het origi neel is van Remco Campert. Als je niet oplet, is de titel van het winnende gedicht. Het is op genomen in het boekje 'Iedereen heeft een fiets, zelfs Prins Claus' dat is samengesteld door de Stichting Agogische Zorgcen tra Zeeland (AZZ). Het boekje is inmiddels verspreid onder rela ties van het AZZ. De 'gedichtenfraude' werd ont dekt door provincieambtenaar A. J. de Visser. Hij herkende het gedicht omdat hij betrokken is bij de scholieren wedstrijd Dichter bij 4 mei. Het origineel is opgenomen in de folder die aan de scholen is gestuurd. ,,Ik heb het gebruikt als voorbeeld van een mooi verzetsgedicht. Dat niemand dat is opgevallen", zegt hij verbaasd. De twaalfjarige asielzoeker heeft het gedicht een klein beet je aangepast. 'Die' werd veran derd in 'dat', 'hem' in 'haar' en 'in een donker hol' werd 'in het donker'. Hij voegde een woordje in en liet ergens anders een woord weg. Verder is het precies hetzelfde. „Ik heb hier zwaar de pest over in", zegt Rob de Bruyckere van het AZZ. „Ik kan wel door de grond zakken. De actie was bedoeld om verhalen van bewoners naar buiten te brengen. Dit is toch wel een smet op het geheel." Bij de jury gingen, na lezing van het gedicht, geen belletjes rin kelen. „We dachten wel: 'Goh, wat kort en bondig geformu leerd'. Er zaten ook fouten in, maar we vonden de gedachten- gang en de beelden erg sterk." De jury vond het gedicht ook niet té goed voor een twaalfjari ge. „We waren wel verbaasd, maar we zien wel vaker dat mensen meer talent hebben dan je verwacht. Niemand in de jury kende het origineel. Misschien zegt dat ook wel iets over de jury", aldus De Bruyckere.' De plagiaatpleger moet zijn ge wonnen cadeaubon weer inle veren. Volgens De Bruyckere is het een uit de hand gelopen grap. „Hij is heel erg geschrok ken." Remco Campert was gisteren niet in staat om te reageren. door Mieke van der Jagt ARNEMUIDEN - De politie heeft gisteren, na een uitgebrei de zoekactie op recreatiegebied De Piet bij Arnemuiden, het stoffelijk overschot gevonden van Jan Burggraaf, de politie- docent die sinds 8 april werd vermist. Forensisch onderzoek wijst uit dat Burggraaf zich van het leven heeft beroofd met zijn dienstwapen, dat bij zijn li chaam werd gevonden. Aanleiding voor de zoekactie was de vondst van Burggraafs fiets, woensdag in het beboste gedeelte van De Piet. Al kort na zijn vermissing werd uitgebreid gezocht in het natuur- en recre atiegebied omdat Burggraaf op de dag dat hij in overspannen toestand zijn woning verliet, nog gezien was tussen zijn woonplaats Lewedorp en De Piet. De politie heeft toen ook intensief gezocht naar het dienstwapen van Burggraaf. Gisteren bleek dat de 48-jarige politiedocent het wapen had meegenomen. Hij heeft het ge bruikt om zich van het leven te beroven. Dat de stoffelijke res ten niet eerder zijn gevonden, wijt woordvoerder Jan van Mourick van de regiopolitie aan de afgelegen plek, waar de fiets en de stoffelijke resten gevon den zijn. Ze zijn gevonden in de drassige, dichte bossages. Afgelopen zomer werd in het TROS-programma Vermist op de televisie een oproep gedaan door de echtgenote van de poli tieman. De tips dat Burggraaf nog op verschillende plaatsen in Zeeland zou zijn gezien en dat hij in België een dubbelleven zou hebben geleid, hebben met de treurige vondst van gisteren, iedere grond verloren. (Advertentie) Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 33,05 n noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- 33,05. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaatsnen zes maanden) voorletters:m/v e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I M TTT handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214N000Q02 r noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25//42,42). D per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). per jaar met automatische incasso 198,-/436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) De internationale vredesmacht voor Afghanistan kan aan de slag. De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren ingestemd met een mandaat voor deze troepenmacht. Het mandaat houdt in dat de troepen alle maatregelen kunnen nemen die worden beschouwd als noodzakelijk voor het uitvoe- r** ren van de missie. Akkerbouwer Peter de Koeijer uit Brouwersha ven is gekozen tot nieuwe voorzitter van de ZLTO- kring Zeeland. De Koeijer vindt dat agrariërs meer activiteiten op het gebied van natuur en landschap in hun bedrijfs voering moeten O vervlechten. Eén naam zong gister avond door ijshal Thialf in Heerenveen: Gianni Rom me! Wat was er met de tweevoudig olympisch kampioen aan de hand? De gedoodverfde winnaar van goud in Salt Lake City wist zich op de 5 kilometer niet te plaatsen voor de Spelen. De defi nitieve beslissing O C* valt later. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 13; zee land: 15,16,17,19 en 21; sport: 23, 24, 25 en 27 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De top van de Nederlandse Spoorwe gen kan vertrekken als blijkt dat dit jaar minder dan 80 proeent van de trei nen op tijd heeft gereden. Dit bleek uit het debat dat een verhitte Tweede Ka mer gisteren voerde met minister Netelenbos (Ver keer) over de beroerde toe stand op het spoor. In januari maakt Netelenbos de balans op. Het is volgens haar 'godgeklaagd' wat er nu bij de NS gebeurt. Treinen rijden niet of zijn ernstig vertraagd. Peentjes Het zal er volgens Netelenbos om spannen of de NS de eis van 80 procent halen. „De kans is fifty-fifty, men zweet peentjes. Maar bottomline is bottomline en daar wordt in januari niet over onderhandeld. Als die 80 procent niet wordt gehaald, is het zwaar weer. Dan stap ik naar de toezichthouders, de Raad van Commissarissen. En dan zullen er grote gevolgen zijn." De Kamerleden concludeerden hieruit dat Netelenbos dan het vertrek van directie en raad van commissarissen eist. De minis ter sprak dit niet tegen, maar wilde niet expliciet zeggen wat de gevolgen zijn. De fractiewoordvoerders wil den niet voor elkaar onderdoen in het schetsen van de gruwelen op het spoor. Met de trein reizen is 'een survivaltocht' (SP), 'te rug in het stoomtijdperk' (SGP) en 'een puinhoop' (PvdA, GroenLinks). Dat de directie er nog steeds zit is een groot deel van de Kamer dan ook een raadsel. Maar Nete lenbos is niet degene die gaat over het ontslag van NS-direc- teur Huizinga. Dat is de Raad van Commissarissen. Zij hamerde er gisteren op dat de overheid pas iets kan afdwin gen als er een nieuwe wet is aan genomen. Het voorstel hiertoe heeft zij deze week naar de Kamer gestuurd. In die wet ver leent de overheid de NS toe stemming de spoorlijnen te ge bruiken (officieel zijn die lijnen nog staatseigendom) in ruil voor bepaalde prestaties. Dan kun nen Kamer en regering bijvoor beeld in de wet vastleggen dat er voldoende treinen dienen te rij den, dat er op tijd moet worden gereden en dat het management moet vertrekken bij tegenval lende px-estaties. Veiligheid De NS-directie heeft intussen de ondernemingsraad en de vakbonden uitgenodigd voor een gesprek. Het is hommeles tussen de OR en de directie over de veiligheid op het spoor. Vol gens WMC-vakbondsbestuui-- der Hubert Vankan zal de NS- dii-ectie de druk van de ketel ha len door minder strikt vast te houden aan het 'rondje rond de kerk'. Een NS-woordvoerster ontkent dat categorisch. „Er zijn nog ge sprekken gaande, dus wat er wel wox'dt meegedeeld kan ik niet zeggen. Maar het rondje rond de kerk staat absoluut niet ter dis cussie." Het 'rondje' zorgde dit jaar voor veel beroering bij het rijdend personeel. Het rijdt nu niet meer kriskras door het land, maar rijdt vaste trajecten. Dat moest volgens de directie het aantal vertragingen terug dringen. GPD (Advertentie) Sluit nu een ziektekostenverzekering af en ontvang een prachtig cadeau naar keuze. Vraag snel een offerte aan! (026) 400 40 40 of www.ohra.nl wininrAx iOED GEREGELD. OH R A DEN HAAG - De Tweede Ka nier wil dat er een dam wordt opgeworpen tegen de concen tratie van klinische verlos- en kindergeneeskunde in een be perkt aantal ziekenhuizen. Beide specialismen moeten goed bereikbaar blijven, heeft het parlement gisteren in een motie van GroenLinks vastge legd, zodat vrouwen thuis kun nen blijven bevallen. De rij-af- stand van huis naar ziekenhuis met tweedelijns verlos- en kin dergeneeskunde mag maximaal dertig minuten zijn. Volgens de Kamer moeten ziekenhuisdi recties en zorgverzekeraars zich door die eis laten leiden bij be slissingen over concentratie, zo als van klinische verlos- en kin dergeneeskunde in Goes. Als een rijtijd van dertig minuten niet meer wordt gehaald, komt het thuisbevallen op losse schx-oeven te staan. Het risico wordt dan te groot, als bij een bevalling problemen ontstaan. Huisartsen op Schouwen-Dui- veland voeren daarom al geen thuisbevallingen meer uit. Of de motie veel uithaalt, is de vraag. pagina 19: ziekenhuizen verder met fusie Een agent en zijn paai-d komen ten val tijdens de rellen gisteren bij de regeringsgebouwen in Buenos Aires. foto Marcos Haupa/RTR verbod verzamelden honderden demonstranten zich gisteren voor het regeringsgebouw in het centrum van de hoofdstad, waar zij anti-i-egeringsleuzen scan- deei-den. Hoewel oproerpolitie te paard het plein schoonveegde en zeker zestien betogers aiTes- teerde, bleven woedende Ar gentijnen zich verzamelen op straathoeken. Woensdag kondigde De la Rua de staat van beleg af, waardoor de regering speciale bevoegdhe den kreeg om het geweld aan te pakken. Een regeringswoord voerder zei dat de uitzonde ringstoestand, waarin de grondrechten op vrijheid van vergadering en reizen zijn opge- schoit, dertig dagen zou duren. De maatregel wakkerde de woe de onder de bevolking echter al leen maar aan. De wei'kloosheid in Argentinië is opgelopen tot boven de 18 procent en 41 procent van de 36 miljoen inwoners leeft onder de armoedegrens. Het land dat al in moeilijkheden was geraakt door een recessie die vier jaar geleden inzette, dreigt door de staatsschuld van 132 miljard dollar te bezwijken. AP pagina 2: Argentinië ook politiek failliet pagina 5: Brouwershavenaren durven huis niet uit van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De Argen tijnse president Fernando De la Rua heeft gisteren zijn ontslag ingediend na twee dagen van massale protesten, plunderin gen en rellen waarbij twintig doden vielen. Eerder op de dag had het kabinet al zijn ontslag ingediend, maar De la Rua had dat geweigerd. Verwacht wordt dat het Argen tijnse congres het aftreden van de pi'esident zal aanvaarden. Senaatsvoorzitter Ramon Puer- (Advertentie) to zou als interimpresident wor den benoemd. Pogingen van De la Rua om een regeling van na tionale eenheid te vormen met de oppositionele Peronistische Partij, mislukten. Minister Domingo Cavallo van Economie, die door een gi'oot deel van de bevolking verant woordelijk wordt gehouden voor de economische crisis in Argentinië, bood als eerste zijn ontslag aan. De Argentijnse te levisie meldde vervolgens dat het voltallige kabinet zijn ont slag had ingediend, maar dat de px^esident alleen het ontslag van Cavallo had aanvaard. Een fe derale rechter verbood Cavallo om het land te verlaten. De politie in Buenos Aires trad gisteren opnieuw met traangas en waterkanonnen op tegen hondei'den demonstranten die pi'otesteerden tegen de econo mische crisis. In heel Argentinië kwamen veertien mensen om het leven, terwijl woensdag al zes mensen waren gedood, voor namelijk door ordetroepen. Ook zouden mensen zijn doodge schoten door winkeliers die hun zaak probeerden te besehermen tegen plunderaars. Er werden meer dan 2000 arrestaties ver richt, waarvan 350 in Buenos Aires. Ondanks een samenscholings- BRUSSEL - Kinderen moeten op veel jongere leeftijd, het liefst al op de kleuterschool, on derwijs krijgen in vreemde ta len, waaronder het Engels. EU-adviseurs hebben zich ge bogen over de vraag waarom zo weinig Eui-opeanen een baan in een ander EU-land zoeken. Taal is de belangrijkste hindernis, luidt de conclusie. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1