Bouw platform Heerema vordert Zeeuwgrond maakt beton uit bagger Bilaal 11 De euro zorgt voor een verrijking van de taal Financiële kwesties binnen relaties zijn veelal ingewikkeld Drie Zeeuwse bedrijven betrokken bij assemblage in Noorwegen Bakon Food in Goes schrapt 15 banen het bedrijf profijt donderdag 20 december 2001 door Jeffrey Kutterink T0NSBERG - Heerema Tens- berg in Noorwegen is begonnen met de assemblage van een groot boorplatform voor het Ringhorne olieveld in de Noord zee. Opdrachtgever is Esso Ex ploration and Production Nor way AS. Aan de bouw werken drie Zeeuwse bedrijven mee: Heerema Havenbedrijf, Islime- wa Elektro en Bayards Alumi nium Constructions. Door het krappe tijdsschema is de bouw een race tegen de klok. Op weg van het vliegveld Torp naar Heerema Tonsberg (onge veer 100 kilometer ten zuiden van Oslo) is het al zichtbaar: het boorplatform in aanbouw to rent boven alles in de omgeving uit. En dat terwijl de boortoren eer nog niet bovenop staat. De t opbouw van het kolos trekt dan ook veel bekijks. In augustus 2000 kreeg Heere ma Tonsberg de opdracht van j Exxon Mobil om het boorplat form te ontwerpen, te construe ren en op zee te installeren. Hee rema Tonsberg is onderdeel van Heerema Fabrication Group die deel uitmaakt van de Heerema Group. Het boorplatform be staat simpel gezegd uit het on derstel, het dek, twee boormo- dules (met de boortoren) en een leefgedeelte met helikopterdek. Het dek is net zo groot als een voetbalveld - honderd meter lang en vijftig meter breed. Het meet 20 meter in de hoogte en weegt zes miljoen kilo. Voor het ontwerp is het Noorse ABB Off- shore Systems verantwoorde lijk. Heerema Tonsberg heeft de constructie gebouwd. Hollands Glorie Het 700 miljoen gulden kosten de project heeft een hoog Hol lands-gloriegehalte. De boor- modules zijn gebouwd bij Grootint in Zwijndrecht. De elektrische installatie erin is aangelegd door Istimewa Elek tro uit Vlissingen. Het onderstel komt van Heerema Havenbe drijf Vlissingen en de alumini um trappen langs het platform van Bayards. Na een jaar van voorbereiden, ontwerpen en bouwen, is in Noorwegen nu be gonnen met de assemblage. Een ratrace, want de circa 300 me dewerkers van Heerema Tons- berg hebben er een maand of vier de tijd voor. „De moeilijk heid van het project zit hem dan ook niet in het technische ge deelte, maar meer in de hoeveel heid beschikbare tijd", zegt directeur G. Amundsen van Heerema Tonsberg. „Zo'n 85 procent van het werk is nu Klaar. Wat rest, is het assembleren en testen." Naar Nederlandse maatstaven is het 'Ringhorne-platform' een groot project. „In Noorwegen behoort dit soort bouwwerken tot de middenmoot", legt Amundsen uit. „We bouwen voor verschillende oliemaat schappijen vaak veel grotere exemplaren. Dit platform komt te staan op een olieveld in het zuiden van het continentaal plat. Daar is het niet zo heel diep, circa 130 meter. Daarom kan het platform op een onder stel worden gezet. De hele grote boorplatforms liggen vaak op velden in het noorden, waar het veel dieper is. Die platforms drijven op zee en worden op de bodem verankerd door middel van kabels." De twee boormodules zijn vori ge week vanuit Zwijndrecht naar Tensberg gesleept. Het zijn twee grote stalen ruimten vol- gestampt met techniek om te zorgen dat de boorinstallatie werkt. De bijna 2 en 3 miljoen kilo zware 'blokken' zijn deze week met behulp van de bok Asian Hercules II van Smit Transport and Heavy Lift op het dek gezet. „Om de Drilling Equipment Set en het Drilling Support Module te kunnen ta kelen zijn stroppen gebruikt van 60 meter lang, veertig centi meter in diameter en een ge wicht van zes ton", vertelt marktingmanager H. Svendsen van Heerema Tonsberg. „Het bijzondere van het Drilling Equipment Module is dat het volledig kan bewegen. Zo kan de toren boven elk van de 24 oliebronnen worden geplaatst." Istimewa Elektro stuurt bin nenkort een ploeg van zo'n tien medewerkers om de elektrische installaties in de twee modules aan elkaar te koppelen. Later wordt het 'living quarter' met het helikopterdek op zee op het platform geplaatst. Het 'hotel' is in Zweden gebouwd en ligt af gemeerd op een ponton aan de kade van Heerema Tonsberg. Het moeilijkste van de assem blage is het plaatsen van de boortoren. Svendsen: „Als de boortoren op het platform wordt gezet, is het hoogste punt 100 meter hoog. De hijskraan waarin de boortoren hangt is 110 meter hoog. De speling is dus vrij gering." De bouw van het platform moet in maart zijn voltooid. „Dan be gint een periode waarin de op drachtgever het platform kan testen", aldus Svendsen. „Als de opdrachtgever dat eist, kunnen er nog laatste modificaties wor den doorgevoerd. Het etsen is bedoeld om er zeker van te zijn dat het platform na installatie ook daadwerkelijk direct in be drijf kan worden genomen." Na een testperiode van twee maan den wordt het platform in mei naar de Noordzee versleept. „Daar wordt het door twee gro te kranen op het kraanschip Thialf van Heerema Marine Contrators in één keer op het onderstel gezet", legt Svendsen uit. Onderstel Het onderstel is ontworpen en wordt gebouwd door Heerema Havenbedrijf in Vlissingen, al dus commercieel directeur P. Wirds van de Heerema Fabrica tion Group (HFG). Heerema Havenbedrijf is onderdeel van HFG. Medio maart wordt het versleept naar het olieveld. Daar zal het rechtop worden ge zet en met heipalen in de bodem worden verankerd. Per poot gaan er drie heipalen van 5 0 me ter lang de zeebodem in.In au gustus moet het platform opera tioneel zijn. Dan moeten 60.000 vaten olie per dag worden ge produceerd. Leraar Nederlands Ruud Eggermont foto Charles Strijd Het dok Asian Hercules II van Smit Transport and Heavy Lift hijst in het Noorse Tonsberg een boormo- dule op het dek van het boorplatform in aanbouw. foto Heerema Tpnsberg door Sheila van Doorsselaer Het duppie, de piek, de knaak, het joetje, het geel tje, de meier en de rug, nog even en deze bargoense benamingen van onze florijnen tellen niet meer. Ook onze aloude gezegden en spreekwoorden met een ver wijzing naar geld - en we heb ben er nogal wat - verliezen straks letterlijk hun waarde. Creatieve geesten zijn al druk doende nieuwe varianten te be denken. En dat is geen fluitje van een... Tja, van een wat? Ruud Eggermont, leraar Neder lands op scholengemeenschap De Rede in Terneuzen, maakt zich er niet druk over. KRO's OntbijtTV wel. De redactie heeft een wedstrijd uitgeschre ven voor iedereen die zich ge roepen voelt een nieuwe bena ming voor de nieuwe munten en briefjes te bedenken. Want laten we wel wezen, de repliek die we geheid bij de bakker of de slager zullen krijgen - „heeft u er mis schien een munt van twintig eu rocent bij?" - dat schiet niet op. Het 'bekt' allesbehalve lekker. De actie van OntbijtTV heeft de naam Euroka meegekregen en er is veel animo voor, dat bewij zen de vele honderden inzendin gen. Een paar voorbeelden: De 'jeut' als nieuwe naam voor het tien euro biljet (voorheen 'joet'), de 'centeuro' voor een eurocent, de 'rok' voor een briefje van honderd euro (omdat op dit bil jet afbeeldingen staan uit de Ba rok en Rococo-stijl) en wat te denken van de 'eller' als bij naam voor een biljet van vijftig euro? Eggermont: „Het is mij opge vallen dat veel mensen de bar goense benamingen niet meer gebruiken. Jongeren in ieder ge val niet, want die kennen deze bijnamen niet eens. De mensen die nog wel spreken van de mei er, joet of rug, zullen deze bijna men ook na de invoering van de euro vast blijven gebruiken." Volgens Eggermont zullen ook de spreekwoorden en gezegdes blijven bestaan. We blijven dus voor een dubbeltje op de eerste rang zitten, een duit in het zakje doen en wie voor een dubbeltje is geboren, wordt nooit een kwartje. Hoewel taalpuristen vrezen voor de verarming van onze taal, voorspelt Eggermont juist een verrijking. „Er zullen vast nieuwe spreekwoorden rondom de euro bijkomen. En dat is juist het leuke van taal. Taal leeft." pagina 28: stuiver drie keer omdraaien Dit is de zevenentwintigste afleve ring van een serie over de invoering van de euro op 1 januari. Suggesties en ideeën voor verhalen rond de komst van de euro kunnen worden gemaild naar: euro@gpd.nl GOES - Bakon Food Equipment in Goes schrapt 15 van de 60 ar beidsplaatsen. Gedwongen ont slagen zijn niet uitgesloten. De reorganisatie is volgens de directie noodzakelijk omdat de markt is ingezakt na de aansla gen in de Verenigde Staten op 11 september. De directie stelt dat er een sociaal plan is. Vakbond FNV bestrijdt dat en stelt dat ze te laat en onvolledig is geïnfor meerd. De bond noemt de ma nier van handelen incorrect. Het in 1986 opgerichte bedrijf legt zich toe op het ontwerpen en vervaardigen van machines voor de ambachtelijke en indu striële banketbakkerij. Bakon verwachtte begin september nog een omzetgroei van 15 pro cent per jaar. De omzet bedroeg in 2000 circa 16 miljoen gulden. „Na de aanslagen in de Verenig de Staten is het aantal orders gedaald met 30 tot 40 procent", zegt directeur F. Koenmans van Bakon. „Dat heeft volgens ons te maken met de afwachtende houding van ondernemers. Doordat investeringen worden uitgesteld, worden er minder machines besteld. We verwach ten een daling van de omzet met 15 tot 20 procent. Daarom zijn we genoodzaakt om ingrijpend te reorganiseren. Dat betekent dat er mensen worden ontslagen op alle afdelingen, van kantoor tot productie. Het is inderdaad hard om vlak voor de kerstda gen dit besluit te moeten nemen. Niemand verdient het." Niet charmant FNV-bestuurder C. £oban vindt dat de directie 'niet charmant' en 'niet correct' handelt. „We zijn vorige week pas ingelicht door het bedrijf dat het niet goed ging. De banken zouden geen krediet meer willen verle nen en er zou een rapport zijn over hoe het bedrijf er voor staat. Maar ik ken de inhoud daarvan niet. Op ons initiatief is er dinsdag een gesprek geweest met de directie, want we willen dat er een collectieve afvloei ingsregeling komt. Daarmee is het bedrijf niet akkoord gegaan. Dat betekent dat mensen zon der inkomen kunnen komen te zitten. Dat is onacceptabel." Volgens Qoban had het bedrijf eerder de bond moeten inscha kelen. „Dan hadden we nog een goede regeling kunnen beden ken Nu zullen we elke individu ele ontslagen werknemer juri disch bijstaan in de procedure bij de kantonrechter." door Jeffrey Kutterink NIEUWDORP - Zeeuwgrond zamelt licht verontreinigde grond en baggerspecie in om daaruit zoveel mogelijk bruik bare stoffen te halen. Het doel is om van elke duizend kilogram zo'n 70 tot 80 procent te herge bruiken Is de grond of bagger te erg vervuild is, dan maakt Zeeuwgrond er een betonsoort van die onder meer geschikt is als onderlaag voor (asfaltwe gen. Zeeuwgrond is gezamenlijk op gezet door OLAZ, KWS in Goes en De Vries van de Wiel mi lieutechniek in Schagen. Het bedrijf is als Secundaire Grond- stoffenbank Zeeland bv opge richt in 1996, maar moest door het eigen succes al snel de poor ten sluiten. „Er waren meer dan voldoende aanbieders van verontreinigde grond en baggerspecie. Maar de afnemers bleven weg en dus konden we de grond en het slib niet kwijt"vertelt projectleider A. Ursem. „Dat kwam omdat het hergebruik van licht veront reinigde grond of baggerspecie nog niet zo bekend was. Nog steeds staan instanties en over heden er gereserveerd tegen over, maar ik moet wel zeggen dat die houding snel verandert." Daarom is het bedrijf in 2000 onder de naam Zeeuwgrond bv nieuw leven ingeblazen en is er in Nieuwdorp een depot inge richt. In augustus van dit jaar is het officieel geopend. Tot nu toe is er tussen de 5000 en 10.000ton bagger en een veelvoud aan ton nen grond ingezameld. De be doeling is die hoeveelheid op te schroeven tot 15.000 a 20.000 ton per jaar. Ursem: „We probe ren zoveel mogelijk herbruik bare stoffen uit het slib en grond te halen. De 20 tot 30 procent waarmee dat absoluut niet kan, wordt vervoerd naar een stort plaats." Voordat het slib en de grond te recht komt in het depot, keurt Zeeuwgrond eerst het aangebo den materiaal. „Baggerspecie of grond dat te zwaar is verontrei nigd, laten we de aanbieder weer ophalen." Geluidswallen De baggerspecie kan vervuild zijn met olie en PAK's (polycy clische aromatische koolwater stoffen), zware metalen (lood, kwik, zink, koper, arceen, cad mium, nikkel) of bestrijdings middelen. „We kunnen het slib laten rijpen. Het watergaal er dan uit en de specie klinkt in. Wat overblijft is vergelijkbaar met grond en goed in te zetten bij het maken van bijvoorbeeld geluidswallen." Het dit jaar geopende depot in Nieuwdorp. In het gronddepot is plaats voor schone en licht verontreinigde grond. In het Bouwstoffenbe sluit wordt onderscheid ge maakt in schone grond, niet her bruikbare grond en klasse 1 en 2 grond. „Categorie 1 is direct toepasbaar. Vaak gaat het om grond waarin wat puin zit. Ca tegorie 2 is ook nog bruikbaar, mits het geïsoleerd wordt toege past bijvoorbeeld met folie." „Schone grond zien we niet zo veel", zegt Ursem. „Instanties of overheden verkopen die grond vaak zelf. Maar zodra de grond licht verontreinigd is, krijgt de lading een negatieve waarde. Die soorten grond krijgen we hier dus vaak aangeboden." Licht vervuilde grond kan voor alles worden gebruikt. „Zodra bijvoorbeeld een gemeente grond nodig heeft om iets op te hogen, kan ze bij Zeeuwgrond terecht. Ook geluidswallen kunnen er mee worden aange legd. Vorig jaar is er grond ge bruikt voor het ophogen van de berm van Rijksweg 58." Het hergebruik zorgt ervoor dat er minder grondstoffen nodig zijn. „Vroeger groeven we ver vuilde grond weg, brachten het naar een stortplaats en haalden weer schoon zand uit de Wad denzee om de grond op te hogen. Naam Zeeuwgrond Plaats Nieuwdorp Opgericht 1996 Aantal medewerkers 5 (niet in dienst van Zeeuwgrond) Omzet 2 miljoen gulden En zo ging het in een vicieuze cirkel door. Ik chargeer het een beetje, maar het geeft wel aan dat door het hergebruik van licht verontreinigd grond en slib minder primaire grondstoffen worden gebruikt. Want er hoeft minder zand uit de Waddenzee te worden gehaald, waarmee de levenscyclus van grond wordt vergroot." Om te voorkomen dat er bij het ophalen grond of slib op de weg terecht komt, moeten vracht wagens door een waterbassin rijden. „De banden zijn dan schoon. Chauffeurs kunnen er met een installatie de klep af- spuiten, zodat de wagens weer schoon de weg op gaan. Het mag niet gebeuren dat er verontrei nigde grond op de weg terecht komt." Afvalwater Het vervuilde water gaat naar een groter bassin waarin het 'af valwater' uit het hele depot te recht komt. Dat wordt geloosd op de vuil waterriolering die uit komt bij de waterzuiveringsin stallatie van Vlissingen-Oost. Als het gaat om het inzamelen van verontreinigde grond en het zoeken naar afnemers, dan is Zeeuwgrond niet het enige be drijf. Vaak doen grote aanne mers, gemeenten, provincie en Rijkswaterstaat ook dergelijke werkzaamheden. Bijzonder is dat Zeeuwgrond van verontrei nigd grond of slib dat niet ge schikt is voor hergebruik, beton gaat maken. ,De techniek bestaat al een paar jaar, maar wordt in de regio foto Dirk-Jan Gjeltema Zeeland nog niet veel toege past." Tijdens het proces wordt een be paalde stof toegevoegd zodat de verontreinigingen in de grond, meestal zware metalen, niet meer kunnen uitspoelen. Pro jectleider Ursem: „Daarvoor zijn in laboratoria verschillende tests ontwikkeld. Daarmee is te zien hoe het materiaal zich ge draagt als er honderd jaar lang neerslag op valt. Als de veront reinigde stoffen in het beton niet uitspoelen, is het materiaal ge schikt voor gebruik." Er kan totaal 40.000 kubieke meter grond worden opgeslagen in de tijdelijke opslagplaats. Dat lijkt veel, maar volgens Ur sem is het een klein depot. De verontreinigde grond en bag gerspecie komt uit Zeeland en dan met name van Walcheren, de Bevelanden en Schouwen- Duiveland. „Het grootste pro bleem vormen de transportkos ten. Het bedrijf ligt niet langs het water en dat betekent dat de grond en bagger met vrachtwa gens moet worden aangevoerd. We zouden ook aanvoer willen uit Zeeuws-Vlaanderen, maar de transportkosten zijn daar voor nu te hoog. Dat verandert als de Westerscheldetunnel open gaat." door Cees Manders Clara's vader, een vermo gend zakenman in ruste, heeft er niet van geslapen. Zijn enige dochter, met wie de verhouding koel is, blijkt al een tijdje samen te wonen met John. John had een café, maar ging failliet en leeft nu 'van de bijstand'. Van zijn schulden is hij voorlopig niet af. Vader maakt zich grote zor gen over haar financiële situ atie. Hij had al twee ton (in euro's) op haar spaarreke ning gezet, afkomstig van zijn overleden vrouw. En ge regeld stort hij bij. Maar wat gebeurt er nu met al dat geld? Doen de schuld eisers van John zich daaraan te goed? Of maken ze dat sa men op in het casino of met een reis om de wereld? De laatste keer dat vader en dochter nog contact hadden, maanden terug, was zij niet bereid over haar nieuwe lief de te praten. „Ach, dat be grijp je toch niet, daar ben je gewoon te oud voor...." Een notaris, zijn oude zaken relatie, wordt geraadpleegd. Als twee mensen gaan sa menwonen, wat gebeurt er dan met hun geld? Gaat dat samen? Dit zou in Clara's ge val catastrofaal zijn. Of blijft het apart, gescheiden? De no taris weet hem enigszins ge rust te stellen. „Laten we eerst vaststellen wat de relatie is tussen uw dochter en haar vriend. Wo nen ze ongehuwd samen, dan blijft wat van Clara is van haar en wat John niet heeft wordt niet van hem, dat krijgt hij ook niet. De vermo gens blijven dus volledig ge scheiden. Maar dit neemt niet weg", zegt de notaris, „dat niets uw dochter kan stoppen als ze besluit haar geld samen met haar partner op te maken, in Rio of Aca- pulco. Hij kan dan hoogstens problemen krijgen met de bijstand." Anders is het als die twee een 'geregistreerd partnerschap' aangaan of trouwen. Voor de wet is geregistreerd partner schap en huwelijk precies hetzelfde. Het eerste moest er alleen komen, omdat een ho- mosexueel huwelijk toen nog niet kon. Nu kan dat wel, dus dat geregistreerde partner schap is overbodig gewor den. „Zijn ze getrouwd of hebben ze hun partnerschap laten re gistreren op het stadhuis, dan is de situatie anders", gaat de notaris verder. „Dan komt het erop aan te weten hoe ze getrouwd zijn: ge woon, dus in gemeenschap van goederen, of onder hu welijkse of partnerschaps- voorwaarden. Bij huwelijkse voorwaarden blijven de ver mogens meestal gescheiden, zoals dat ook gebeurt bij on gehuwd samenwonen. Maar zijn ze getrouwd in gemeen schap van goederen, dan wordt dat spaartegoed van uw dochter één met de schul- den van haar partner." „Maar hoe kan ik nou weten of ze ongehuwd samenwonen of getrouwd zijn, en dan nog onder huwelijkse voorwaar den of niet? Mijn dochter zegt dat me dat niet aangaat." De notaris weet hier ook geen antwoord op. In de wet is pu blicatie van aangifte van hu welijk en geregistreerd part nerschap uitvoerig geregeld. Maar het stadhuis, of de Bur gerlijke Stand lijkt wel door een adder gebeten als je vraagt of je mag weten of meneer x of mevrouw y ge trouwd is. „Maar dat is ver trouwelijke informatie, me neer! Dat mogen we zomaar niet zeggen!" Een notaris heeft wel een directe lijn met de Burgerlijke Stand, maar hij mag die alleen in erfrech telijke kwesties gebruiken, niet als bijvoorbeeld een cli ënt iets wil weten over de burgerlijke staat van zijn dochter Testament „Nee, ik kan u hier niet hel pen", zegt de notaris. „Maar, wacht 's even", roept de hij dan uit. „In het testament van uw vrouw stond toch dat haar erfenis niet in enige gemeenschap mocht vallen7 Nou dat betekent dat wat Clara en haar vriend verder ook doen, de erfenis van uw overleden vrouw voor uw dochter behouden blijft. Dus dan zou het toch nog mee kunnen vallen, hoop ik." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11