Zeeuwse industrie scoort goed PZC Dichter zet scholieren aan het denken Goederenoverslag havens gestegen 16 Cijfers Kamer van Koophandel gunstiger dan in rest van Nederland Merklap populair op Middelburgse veiling Begrenzer Der Boede VI Van Houten VI Brongersma Van Es Raad woensdag 19 december 2001 lezers schrijven door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het Zeeuwse bedrijfsleven heeft flink last van de economische teruggang. Toch doet de Zeeuwse economie het beter dan in de rest van Ne derland. De totale omzet is het afgelopen jaar met een half procent geste gen, terwijl die landelijk één procent is gedaald. Vorig jaar steeg de Zeeuwse economie nog met negen procent. Vooral de bouw en de industrie deden het goed. De groei van de werkgelegen heid blijft wel achter. Tweeder de van de Zeeuwse ondernemers verwacht volgend jaar stabili satie of achteruitgang. Dat blijkt uit de uitkomsten van de Enquête Regionale Bedrijfs Ontwikkeling (Erbo) die de Ka mer van Koophandel gisteren heeft gepresenteerd. In Zeeland zijn ruim 6700 be drijven benaderd, waarvan de helft heeft gereageerd. Van de grote bedrijven (meer dan'vijftig werknemers) heeft driekwart de enquête ingevuld en teruggestuurd. Het beeld dat eruit naar voren komt, stemt in grote lijnen over een met het onderzoek dat de stafgroep Economisch Onder- zoek van de Rabobank Neder land enkele weken geleden pre- sen teerde. Ongunstig In vergelijking met de cijfers van het totale Nederlandse be drijfsleven scoren de Zeeuwse bedrijven niet ongunstig. Het percentage investerende bedrijven blijft achter en de ex port is een procent achteruit ge gaan. De werkgelegenheid is ge stegen met 1,5 procent, maar dat percentage ligt landelijk op 2,2 procent en dus blijft Zeeland achter. Opvallende positieve uitschie ters zijn de industrie (+1,1 pro cent, landelijke daling met 0,8 procent), bouw (+3,7 procent) en dienstensector (+1,1 procent). Sectoren die in vergelijking met andere regio's in Nederland ne gatief scoren zijn de groot- en detailhandel. Terughoudend De Zeeuwse ondernemers zijn terughoudend over de ontwik kelingen in 2002. In hoeverre de aanslagen in de Verenigde Sta ten daarmee te maken hebben is volgens J. Bruurs van de Kamer van Koophandel Zeeland niet meetbaar. „Landelijk zorgen de aanslagen en de da aim a ontstane politieke en economische situatie tot een afname van het ondernemers- vertrouwen." Dat ondernemers terughou dend zijn over de ontwikkelin gen volgend jaar, heeft meer te maken met de algehele econo mische stagnatie, denkt Bruurs. Vanuit de landelijke cijfers valt niet op te maken hoe die effecten regionaal uitpakken. „Onze verwachting is dat de ef fecten op korte termijn mee zul len vallen. De klappen vallen landelijk gezien vooral in de luchtvaart- en de reissector, branches die in Zeeland minder sterk zijn vertegenwoordigd. We moeten daarom de effecten van de terroristische aanslagen niet overschatten. Als er al hier klappen vallen, dan worden die in 2002 pas zichtbaar". De haven van Vlissingen houdt zich onder meer bezig met de overslag van auto's. foto Ruben Oreel (Advertentie) KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG GEOFFREY DOUGLAS MADGE piano donderdag 27 dec. 20.30 uur Berlioz Liszt: Symphonie Fantastique q In de Symphonie Fantastique vertelt Berlioz zijn verhaal van een jonge musicus die q in zijn dromen een fantastische vrouw, de actrice Harriet Smithson, ziet. De 'idee fixe' wordt op vele muzikale wijzen gevarieerd. Wordt vervolgd woensdag FESTIVAL nieuwe MUZIEK Reserveer: 0118 - 623650 of kijk op www.nieuwe-muziek.nl kunst cultuur door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Sinds het pro ject 'Door ons gedaen' is de merklap in Zeeland populair. Wellicht is dat een verklaring voor het ruime aanbod aan merklappen in de veiling van A. Verhage, zaterdag in de Con cert- en Gehoorzaal in Middel burg. Het betreft overigens geen Zeeuwse merklappen, maar 25 zeventiende-, achttiende- en negentiende-eeuwse merklap pen uit verschillende Neder landse provincies en een enkele uit het buitenland. Naast de merklappen en onder meer meubilair, horloges en aardewerk, vormt beeldende kunst de hoofdmoot van de jaaiiijkse kerstveiling. Opmer kelijk zijn twee werken van Vlaamse primitieven, een cal- varie met op de achtergrond de stad Jeruzalem van 'de meester van 1497' en een anonieme Ant werpse calvarie van omstreeks 1500. De prijs wordt op aan vraag gegeven. De duurste schilderijen die on der de hamer komen zijn De avondmarkt van Johannes Christoffel Vaarberg, Liefde overwint alles van Theodore Gerard, Landschap met jager en hond van Andreas Schelfhout (elk 40-50.000 gulden) en een landschap met schapen van A. Plumot (25-30.000 gulden). Natuurlijk ontbreken schilde rijen van Kimpe niet en worden tekeningen van Jan Toorop en G. H. Breitner, een ets van het stadhuis van Middelburg door Louis Heijmans, etsen van Pi casso en Dali en een zeefdruk van Andy Warhol aangeboden. Kijkdagen: vrijdag van 15.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 11.30 uur, aanvang veiling zaterdag 14.00 uur. Advertentie door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De Zeeuwse havens heb ben ondanks de vertraging in de economi sche groei hun marktpositie het afgelopen jaar kunnen behouden. De totale zeegoede- renoverslag steeg van 24,7 miljoen ton in 2000 naar ruim 25,5 miljoen ton in dit jaar, een stijging van ongeveer twee procent. Dat blijkt uit de gisteren gepresenteerde jaarcijfers van het havenschap Zeeland Seaports. In de Kanaalzone steeg het aantal zeetonnen met bijna vijf procent van 11,1 miljoen ton naar 11,6 miljoen ton. In het' Vlissingse havengebied bleef de goederen- omzet met circa 14 miljoen ton nagenoeg ge lijk aan die van vorig jaar. Als gevolg van de groter wordende prijsver schillen tussen de olie uit het continentaal plat en het Midden-Oosten is dit jaar ruim 2,2 miljoen ton olie 17 procent van de totale Vlissingse zeegoederenoverslag) meer aan gevoerd via het op de Rotterdamse haven aangesloten pijpleidingsysteem en niet via de Total-steiger in Vlissingen. Dat grote verlies aan buiklading is volgens het haven schap bijna geheel gecompenseerd door een stijging van de overslag van vaste brand stoffen (kolen), forest products, voedsel, fruit(sappen), auto's, aluminium en staal. De stijging van de overslag van vaste brand- stoffen is volgens Zeeland Seaports een di rect gevolg van de verdiep ingswerkzaam- heden in 2000 in het Sloegebied. Directeur J. Philippen: „Daardoor kunnen schepen van tussen de 150.000 en 200.000 ton de ha ven in varen. Vlissingen-Oost is daarmee een beter alternatief geworden voor veiia- ders in Australië, Zuid-Afrika, de Verenig de Staten, Colombia en China. Zij hebben behoefte aan een diepgang van minimaal 16,5 meter bij laag watei'." Alleen al door de komst van Cobelfrét Fer ries naar Vlissingen-Oost heeft Zeeland Seaports dit jaar meer grond uitgegeven. In Vlissingen en Terneuzen samen is voor ruim 85 hectare terrein uitgegeven aan voorna- Galerie - Kunsthandel 19e en 20e eeuwse j Vlaamse en Hollandse Meesters o.a. Latemse school Inkoop - Verkoop Terneuzen centrum 4531 GN. Blokken 3-4, tel. 0031(0)115-621643 of 0031(0)6 51368269. Open: dinsdag - woensdag en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur en op afspraak. wvAV.contrasten.nl Dichter Serge van Duijnhoven in gesprek met leerlingen van de Vlissingse scholengemeenschap Scheldemond. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Niemand rea geert als dichter Serge van Duijnhoven de leerlingen van klas 4Va van de Vlissingse scholengemeenschap Schelde mond vraagt of ze wel eens met oorlog in aanraking zijn gekomen. „Is oorlog voor jullie dan echt alleen een film op tv met Bruce Willis in de hoofd rol?" Het vx-aagstuk is duidelijk. Hoe kun je iets schrijven over oor log, vrede en wijheid als je niet aan den lijve hebt ondervon- den wat vooral dat eerste bete kent? Dat is waar Van Duijn hoven zijn gehoor een handje mee wil helpen. Hij is de eerste van een aantal dichters die op Zeeuwse scholen workshops geven met het oog op de wed strijd 'Dichter bij 4 mei'. Omdat de Nationale Herden king volgend jaar in Zeeland begint, is Zeeuwse jongeren van vijftien jaar en ouder ge waagd een gedicht te schrijven dat daarmee verband houdt. Het beste gedicht wordt op 4 mei door de maker zelf voorge lezen tijdens de herdenking op de Dam in Amsterdam, de nummers twee en drie doen te gelijkertijd hetzelfde in Herin neringskamp Westerbork en bij het Nationaal Monument Kamp Vught. Om de jongeren warm te ma ken te maken voor de dicht wedstrijd komen in januari nog Ruben van Gogh, Remco Ekkers, Johanna Kruit en Mustafa Stitou naar Goes, Zie- rikzee en Middelburg. De eer- ste workshops zijn gisteren door Van Duijnhoven gegeven op de Scheldemond. Vandaag gaat hij daarmee door. „Ik heb deze kans nooit gekre gen", zegt de in Brussel woon achtige dichter als inleiding. „Dat ik als jongetje van vijf tien in Oss een gedicht voor 4 mei mocht schrijven dat mis schien zou worden uitgekozen om op de Dam te worden voor gedragen. Zelfs als professio neel schrijver heb ik die gele genheid nooit gehad." Ervaringen Dat Van Duijnhoven gewaagd is enkele van de workshops te verzorgen, is niet verwonder- lijk. Begin jaren negentig heeft hij als verslaggever voor De Morgen en De Volkskrant in Bosnië gewerkt. Zijn ervarin gen in verschillende delen van het voormalige Joegoslavië hebben bovendien hun weg ge vonden naar zijn oeuvre. In de cyclus 'De stad als kadaver' uit Copycat schrijft hij over Sara jevo, met het collectief De Spookrijders - waar ook rap per Def P van de Osdorp Posse deel van uitmaakt - gaat hij in 'Zombietown' in op dezelfde materie in twee jaar geleden heeft hij verhalen over de Bal kan gebundeld in Wij noemen het rozen. Van Duijnhoven probeert de Vlissingse leerlingen ervan te doordringen dat de periode van wede en welvaart waar aan zij zo gewend zijn minder vanzelfsprekend is dan ze wel licht denken. „Vrede is het alleen in de pau ze", citeert hij de historicus H.L. Wesseling. „Oorlog is een constante." Om wijheid naar waarde te kunnen schatten, moet je je een voorstelling ma ken van wat oorlog is. Dat is het spoor waarop Van Duijn hoven de leerlingen zet. Hij be gint met een gedicht van Her man van Veen: 'Als Hitier toch de oorlog had gewonnen.Van Duijnhoven: „Stel je dat eens voor. Hoe zou Nedeiiand er nu dan uitzien? Het is echt niet zo logisch dat alles gegaan is zo als het gegaan is. Of stel je voor dat het nu oorlog zou worden inNedexiand." Waarden De leerlingen krijgen een aan tal opdrachten voorgelegd die ze thuis kunnen uitwerken. In feite zijn het suggesties, in valshoeken voor een gedicht. Zoals het maken van een lijst je, in de vorm van een gedicht, van waarden die je met je leven zou willen verdedigen. Of wat je zou meenemen als je nog vijf minuten de tijd hebt je huis te foto Ruben Oreel verlaten vóór dat wordt ver nietigd of jij wordt gedepor teerd. Of schrijf een gedicht bij een foto van twee mensen in die si tuatie, die bepakt en bezakt een onzekere toekomst tege moet gaan. Van Duijnhoven lardeert zijn verhaal met voorbeelden. Hij leest voor uit het gedicht De achttien doden van Jan Cam- pert, laat een rap horen van Def P, en een lied van de pop groep Krang over Srebrenica, en laat fragmenten zien uit een film van Sahin Sisic over het belegerde Sarajevo, waar dui ven brood met alcohol gevoerd krijgen zodat ze makkelijker kunnen worden gevangen en opgegeten, waar oude bomen worden geveld om de kachel te vullen en waar mensen in de rij staan voor water. Slechts zijdelings gaat Van Duijnhoven in op de techniek van het poëzieschrijven. „De vorm voegt zich naar cle in houd", stelt hij vooraf. „Toen ik zestien was, wilde ik wat zeggen. Daarom wil ik de leer lingen nu geen stoomcursus poëzie geven, ik wil proberen de oorlog voelbaar te maken, om ze een mogelijke invals hoek aan te reiken van waaruit ze hun gedicht kunnen schrij ven." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. lijk van de wijze waarop - de zorg, de gewetensvolheid waar mee - een fout feit wordt ge daan. Pas werd ik beboet met 60,- voor een korte overschrij ding van de aangegeven par- keertijd. Een schriftelijk be roep, waarin ik uitgebreid de reden van tijdsoverschrijding uitlegde, leverde niets op. Uit niets zou blijken dat het feit niet gepleegd zou zijn; de sanctie bleef dan ook onverminderd van kracht. De argumenten - die eveneens getuigen van zorg en gewetensvolheid - werden in deze minor zaak niet gehono reerd. Wij zijn dan ook verbaasd over de dubbelhartigheid van het gerechtshof. Want, of het nu gaat om hulp bij zelfdoding of om een tijdsoverschrijding van het parkeren, eenduidigheid en helderheid dienen de boventoon te voeren in het rechtsdenken. Het meten met twee maten, zo als hierboven aangegeven, on dergraaft het image van de ju risprudentie en doet geen recht aan de preventieve werking die uitgaat van correcte handha ving van de strafmaat, volgend op het gepleegde feit. melijk logistieke dienstverleners. De ver snelde terreinüitgave zal zich de komende jaren weerspiegelen in de groei van de ha vengebonden bedrijvigheid en in stijgende overslagcijfers, zo verwacht het haven schap. Volgens Philippen is er in Vlissingen - de Westerschelde Container Terminal niet meegerekend - nog circa 200 tot 250 hectare uit te geven terrein beschikbaar". In de Ka naalzone is dat nog zo'n 1000 hectare (500 op de Axelse vlakte, 300 tot 400 in Terneu zen-West en 150 op de Mosselbanken). Er valt, zo zei Philippen, een duidelijke trend breuk met het verleden waar te nemen. Het aantal verhuurde hectares overstijgt het aantal verkochte. Dat is onder meer moge lijk geworden doordat de relatieve schaars te van terreinen aan diep vaarwater in Noordwest Europa zichtbaar begint te wor den. Uitgifte in erfpacht heeft als voordeel dat het havenschap eigenaar blijft van schaarser wordende haven- en industrie terreinen. De PZC van 10 december meldt dat kleine vrachtwagens vanaf 2004 voorzien moeten zijn van een snelheidsbegrenzer; ze mo gen dan net als de 'zware jon gens' (boven twaalf ton) maxi maal 90 kilometer per uur rijden. Veilig Verkeer Neder land (3VO) dat zich intensief met snelheden bemoeit en een harmonisch verkeersbeeld nastreeft zal een wijziging maximumsnelheid voor cara vancombinaties moeten over wegen. De ANWB bepleit dit al jaren. Waarom? Beroepschauf feurs die 90 mogen rijden - en dat zeker doen - ergeren zich te recht aan de caravancombina ties die 'netjes' 80 rijden omdat de boetes bekend zijn. Dit wordt steeds erger met de kilometers lange inhaalverboden op de snelwegen. Het lijdt naar mijn mening geen twijfel dat eenzelf de maximumsnelheid voor vrachtwagens en caravancom binaties de veiligheid op de au tosnelwegen zal bevorderen. Een, in Europees verband, aan passen van de verkeerswetge- ving lijkt geboden; de rol hierin van onze 3VO is belangrijk, de ANWB zal zeker gaarne willen adviseren. Ime Dekker Den Omloop 24 's-Heer Hendrikskinderen Naar aanleiding' van enkele stukjes in de PZC over Der Boe- de wil ik ook eens reageren. Waarom niet alles opnieuw op trekken in plaats van de bewo ners te verplaatsen. Mijn moe der is dement, wat moet die met zes andere mensen nog uitvoe ren in een huiskamer? Ze weet niets meer en kan niets meer. Het is een belachelijk plan. Der Boede is middeleeuws. Mijn moeder slaapt op een slaapzaal met zes andere mensen. Er is geen privacy (niet nodig, ze zijn dement), een vergeten groep. Door onderbezetting van perso neel is het er vuil en vies. Een werkster in het weekend niet nodig. Soms in het weekend twee verzorgers voor twaalf mensen, wassen, ontbijt verzor gen enzovoort. Afdeling Margriet, vanaf maan dag niet douchen: het is van daag donderdag (legionella bactierie). Er is nog geen mens wezen kijken. Wat moest de zorg in Nederland zonder de vrijwil ligers? Laat minister Borst eens onverwacht een kijkje komen nemen. L. A. Vanneuville Spuistraat 72 Vlissingen Het siert mevrouw Van der Veer, dat zij als een ware Kenau Si- monsdochter Hasselaar voor haar echtgenoot in de bres springt (PZC, 12-12)! Waar ziet men dat nog? Maar de eerlijk heid gebiedt dat deze musicus en leraar zijn stijgende impopu lariteit vooral aan zichzelf te wijten heeft. Bijvoorbeeld door de anti-Van Houten en anti-Van der Wekken hetze, die Van der Veer onder zijn schrijversnaam ontketende in 'Ons Eiland'. Waar is het Hebt Uw Vijanden Lief! gebleven, broeder Van der Veer? Mevrouw Van der Veer heeft gelijk dat de scheldnamen Goebbels en Bin Laden voor haar echtgenoot geen pas geven. Ze zijn te veel 'eer' voor zo'n on beduidend provinciaal figuur- die zichzelf, zijn geloof en zijn 'achterban' belachelijk maakt, en dat in deze tijd! De heer Van der Veer heeft meer bijnamen in het Zierikzeese: Omar van der Veer, Ridder der Ketterij, de pe dante pedaalridder (gezien zijn orgelactiviteiten) en Mar de Or geldraaier. Maar er zijn ook po sitieve geluiden! Op de omstre den openbare debatavond, hoorde ik immers iemand zeg gen, dat deze leraar op een christelijke school 'de beste re clame voor het openbaar onder wijs' was! Ga zo door op het 'breede pad' Mar van der Veer en u zult uw echtgenote nog vaak nodig hebben! S. N. Berrevoets Kr. Elleboog 12 Zierikzee De huisarts P. Sutorius is door- het gerechtshof in Amsterdam veroordeeld (PZC, 7-12), omdat hij in 1998 hulp bij zelfdoding verleende aan de oud-senator E. Brongersma. De euthanasiever- ruiming heeft dan toch haar grenzen. 'Klaar met leven'blijkt niet te passen binnen het nog maar recent ontwikkelde wette lijk kader, waarbinnen eutha nasie als niet normaal medisch handelen kan worden toege past. Een prima signaal werd afgegeven. Helaas wel een 'ge broken' geluid. De huisarts Su torius werd schuldig bevonden, maar werd vrijgesproken van straf omdat hij handelde uit grote betrokkenheid en mede dogen met de patiënt. Het al dan niet handhaven van de geëiste strafmaat is blijkbaar afhanke- Aart van Wolfswinkel Achterdoro 18 a Dirksland Velen ^schijnen verbaasd (PZC, ll-12f nu ex-PSP-kamerlid Andrée van Es adviseur wil zijn van Maxima, deel uitmakend van een anti-democratisch en anti-socialistisch monarchis me. Van Es was eerder dubieus toen de PSP in meerderheid eerst over inhoud en daarna pas over vorm van samenwerken met an dere partijen wilde praten. Een anti-democratische minder heid dreef de samenwerking door. Van Es werd Kamerlid voor GroenLinks. Ik en ande ren, onder wie Van der Spek, richtten een andere partij op als vervanger van de oude PSP. Van der Spek verliet die partij waar na wij de onze failliet moesten laten verklaren. Een in de media verzwegen verhaal. Die media ondersteunden Van Es en Ina Brouwer, ex-CPN-Kamerlid, in het proces van ondermijning van het socialisme en de macht hebbers gaven hen goede baan tjes nadat zij de beroepspolitiek verlieten. Het gaat de machthebbers en de collaborerende media om cle beeldvorming bij het grote pu bliek en niet om de waarheid. Verbazing zou eerder passen bij het nog in 2001 bewonderen van de luxe sprookjeswereld van monarchieën en ander verkwis tend gebruik van aardse goede ren en minimale belangstelling voor universele cultuur, waar bij principiële gelijkwaardig heid van alle mensen voorop staat. Van een echte dialoog is voorlo pig geen sprake. Voorlopig dus kiezen tussen een sprookje en een droom. Wie enig besef heeft van liefdevol opvoeden maakt direct duidelijk dat sprookjes leuk behoren te zijn en niet waar. En dat dromen niet passen in het bewuste, verantwoording verschuldigde denken. Arie Bilius Veerseweg 101 Veere Enkele citaten uit de PZC over de raad van Middelburg naar aanleiding van de bouw van een nieuw stadskantoor. 1Er is 'onthutst en verontwaar digd gereageerd op de 15.000.000 extra ...het bericht is bij ons als een bom ingeslagen' (CDA). 2. Er is 'geen rekening gehouden met het feit, dat de pakeergara- ge ook de fundering was voor het waterschapskantoor'. 3. 'De berekeningen waren des tijds nergens op gebaseerd. Het was natte vingerwerk' (Groen Links). 4. 'We zijn ook op het verkeerde been gezet' (SGP). 5. 'De Christen Unie vreesde meer tegenvallers in de toe komst'. 6. 'De tijd tussen het binnenha len van het Waterschapskan toor en het maken van een goede berekening te kort was voor fi nanciële deskundigen' (wet houder Bruinooge). Die laatste opmerking is echt wel een ijzersterke. Dat je dat durft te zeggen! Och ja, het gaat wel wat kosten. We kunnen er- tien miljoen naast zitten, maar daar krijg je dan ook wat voor. En tot slot, als klap op de vuur pijl: 'De fractie gaat maandag niettemin waarschijnlijk ak koord' (SGP). En wedden, dat het merendeel van cle politieke kudde (die geacht wordt onze belangen te behartigen, grapje) er waarschijnlijk net zo op rea geert? Het is een wonder in onze ogen, we zien het maar gronden het niet door. En wat deze een voudige burger ervan vindt: „Ik ben onthutst." H. H. Vogel Hammarskjöldlaan 41 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 44