Zekatel houdt Eurosport op kabel PZC Cilinder zoek na aanvaring Patiënten Emergis vervelen zich Provinciebestuur blijft zich inspannen voor erkenning taal Gemeenten treden niet op tegen wonen in vakantiehuisjes 19 Zeeland krijgt mogelijk primeur zusterkanaal Eurosportnews Concert voor vrijwilligers overboekt Personeel havenpool strijdt voor laatste kans Vrouw glijdt uit T0PVEILING Nieuwe tips seksueel misbruik Website biologische landbouw Hogere bijdrage vuil watertank Zeeland geen proeftuin dualisme Gemeenten doen huiswerk op tijd Sluiskilse werf mag uitbreiden woensdag 19 december 2001 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Psychiatrisch instituut Emergis komt tijd te kort om extra activiteiten te ondernemen met langdurige patiënten. De patiënten van Emergis in Goes vinden ook dat er meer tijd aan hen moet wor den besteed. De recente perso- neelsgroei biedt geen soelaas. Omdat er een derde van de me dewerkers in deeltijd werkt, gaat veel tijd op aan overdracht. Ook de uitgebreide administra tie door nieuwe regelgeving vergt meer tijd. Daarbij is de personeelsgroei meer op behan delaars en verplegers gericht dan op activiteitenbegeleiders. Voor de patiënten schieten za ken als een boodschappentrip naar de stad er daarom vaak bij in. Dat komt naar voren uit een klein onderzoek dat Gedepu teerde Staten lieten uitvoeren naar aanleiding van vragen van Statenlid G. Bosman (PvdA). Hij wilde weten of in Zeeland patiënten in de geestelijke ge zondheidszorg ook grote delen van de dag aan hun lot werden overgelaten, zoals elders in Ne derland is geconstateerd. Vol gens Emergis zijn de patiënten het eens met de nadruk op be handeltijd. Ook zouden patiën ten moeilijk te motiveren zijn voor dagactiviteiten. Het lage zak- en kleedgeld dat patiënten ontvangen helpt daarbij niet. vindt de instelling. Een verho ging zou patiënten prikkelen tot meer activiteit. Patiëntenplat form het Klaverblad en de cliën tenraad van Emergis zeggen geen berichten over zorgver- waarlozing bij Emergis te krij gen. Patiënten klagen wel over tekort aan persoonlijke aan dacht bij begeleiders, veroor zaakt door het personeelsge brek en problemen bij het op vullen van vacatures. Er moet meer aandacht komen voor het werven van goed personeel, vindt ook de landelijke patiën tenorganisatie in de GGZ. Het Klaverblad pleit ervoor ook voor mensen in de instellingen voor geestelijke gezondheids- zorg een persoonsgebonden budget toe te kennen, waarmee zij hun eigen zorg en dagbeste ding kunnen inkopen. Nu is zo'n budget enkel mogelijk voor mensen buiten instellingen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Eurosport blijft op de Zeeuwse kabel. Wel licht komt het zusterkanaal Eu rosportnews daar zelfs nog bij. Kabelexploitant Zekatel en de sportzender hebben na overleg in Middelburg gisteren uitge sproken samen verder te willen. Zij vragen de Zeeuwse Pro grammaraad van Zekatel om advies over twee mogelijkhe den: of alleen Eurosport doorge ven of een combinatie van Euro sport en Eurosportnews. Vorige week nog sprak de Pro- ZEERIKZEE - Met ruim zeshon derd inschrijvingen hebben zich bij de gemeente Schouwen- Duiveland nu al meer geïnteres seerden voor het concert vair het Zeeuws Orkest gemeld dan er kaarten zijn. In het kader van het Jaar van de Vrijwilliger had het college aan vankelijk driehonderd kaarten beschikbaar gesteld voor het concert op 10 januari in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Ge zien de grote belangstelling is dit aantal inmiddels uitgebreid tot 450: het maximumaantal gasten dat de kerk in mag. Wet houder D. van der Wekken ver zekert dat de gemeente een ma nier zal bedenken om de zeshon derd inschrijvingen 'op een zo eerlijk mogelijke manier' terug te brengen naar 450. ROTTERDAM - De week van de waarheid is aangebroken voor het personeel van de Rotter damse havenpool SHB. Als de uitkeringsinstanties en andere havenwerkgevers vandaag in stemmen met het noodscenario, zijn de banen van vele honder den werknemers gered. Doen zij dat niet, dan dreigen acties, waarschuwt FNV Bondgeno ten. Het noodscenario bestaat eruit dat ontslag wordt aangevraagd voor alle duizend werknemers, waarvan eenderde uit Zeeeland komt. Zij krijgen gedurende twee jaar een oproepcontract bij SHB. De uitkeringen worden overgemaakt aan SHB, die ver volgens iedereen een volledig salaris betaalt. Gedurende die twee jaar hebben alle medewerkers wel een solli citatieplicht. Bovendien moet een groep van tweehonderd werknemers uitstromen naar andere werkgevers in de Rotter damse haven. Na twee jaar ko men de overige werknemers weer in vaste dienst bij SHB. Zowel de uitkeringsinstanties als de andere werkgevers in de haven moeten vandaag hun handtekeningen zetten onder dit plan. FNV-woordvoerder P. Cival wil niet speculeren over de haalbaarheid van de construc tie. ..Laten we eerst maar eens gaan praten." Cival laat er echter geen misver stand over bestaan dat de bon den toestemming hebben om een ultimatum te stellen. „Als we geen heldere afspraken kun nen maken, dan zullen eventu eel acties volgen." Donderdag en vrijdag vellen de leden van de vakbonden hun oordeel over het noodscenario. G. Ponse uit Scherpenisse, lid van de onderhandelingsdelega tie, hoopt op een grote opkomst. „Het water staat ons tot aan de lippen. Het gaat heel erg slecht." De Zeeuwse werknemers, onge veer eenderde van het totaal, kunnen vrijdag op twee bijeen komsten in sportgebouw Meul- vliet in Tholen hun stem uit brengen. MIDDELBURG - Op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg is gistermorgen een vrouw uit Breskens gevallen, doordat de weg glad was door opvriezing. Ze werd met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. grammaraad het voornemen uit Eurosport per 1 januari van de kabel te weren, omdat de ver goeding die Zekatel betaalt voor doorgifte van de sportzen der 'buitensporig' dreigde te stijgen. Eerder dit jaar is Euro sport om die reden al enige tijd van de Zeeuwse kabel geweerd. Dat leidde tot protesten van veel kabelabonnees en de Zeeuwse Sportraad. De hoop was nu ge vestigd op een laatste gesprek tussen Zekatel en Eurosport. Dat vond gisteren plaats. Aan gezien tijdens dat gesprek bleek dat een tariefsverhoging van de baan is, zal de Programmaraad naar verwachting positief advi seren over het blijven doorgeven van Eurosport. M. de Nooijer, die gisteren na mens Eurosport in Middelburg kwam onderhandelen, noemde de tariefsverhoging niet echt een kwestie. „We hebben ge woon de contractverlenging aan de orde gesteld. Maar over een tariefsverhoging voor onze programma's, die natuurlijk wel elk jaar duurder worden, moe ten we het samen eens worden." De Zeeuwse Programmaraad wordt nu voorgesteld Eurosport de komende drie jaar door te ge ven via de Zeeuwse kabel, zon der tariefsverhoging. Daaraan is toegevoegd het voorstel Euro sportnews door te geven via het kanaal dat vrijkomt als Cartoon Network per 1 januari van de kabel verdwijnt. De Program maraad zal dan moeten kiezen tussen Eurosportnews, BBC World en Euronews. „Ik ben positief gestemd", zegt De Nooijer. „Wij hebben echt iets nieuws te bieden en we we ten sinds begin dit jaar dat het draagvlak voor onze zender in Zeeland groot is. Tot nu toe is Eurosportnews in Nederland alleen via een decoder te zien, dus het zou ook nog een primeur zijn voor Zeeland." Eurosport richt zich op het uitzenden van complete sportevenementen, Eurosportnews zendt 24 uur per dag beeld en tekst uit met de be doeling sportliefhebbers binnen een kwartier van al het laatste nieuws te voorzien. De bedoe ling is dat de Zeeuwse Program maraad voor het eind van het jaar een beslissing neemt. De kustvaarder Gerd Sibum heeft bij de aanvaring fikse schade opgelopen. door Ben Jansen VLISSINGEN - Rijkswaterstaat is op zoek naar een lege cilinder die de kust vaarder Gerd Sibum maandagavond bij een aanvaring op de Westerschelde is verloren. Twee van deze druktanks gingen overboord toen het schip in het Gat van Ossenisse werd aangevaren door de bulkcarrier Lowlands Yarra. Een eiwan is gisteren ter hoogte van de Total-steiger bij Borssele gevonden. De twee feloranje cilinders stonden in een containerframe op het dek van de Gerd Sibum. Ze hadden een van Akzo Nobel afkomstig product bevat dat op de lijst van gevaarlijke stoffen is inge deeld in de categorie zeer brandbare vloeibare metaalorganische verbindin gen. De bemanning van een vaartuig van Rij ks waterstaat heeft gisteren naai de tweede cilinder gespeurd. De scheepvaart op de Westerschelde is aangespoord uit te kijken naar het drukvat (2,5 meter lang en 1,30 meter in doorsnede). Rijkswaterstaat adviseert wandelaars die de cilinder mogelijk op het strand vinden, de tank niet aan te raken en de brandweer te bellen. Die kan het gevaarte dan komen ophalen. De Lowlands Yarra en de Gerd Sibum liggen beide bij de werf van de Konink- lijke Schelde Groep in Vlissingen-Oost. Maandagavond was nog onduidelijk hoe groot de schade aan de bulkcarrier was. Gisteren bleek dat enkele grote ga ten in het voorschip zaten. Eén gat bo ven de waterlijn was 10 meter lang en 1 meter hoog. De schade wordt op min stens 1,3 miljoen gulden geschat. Daar bij is de vennoedelijke schade aan de schroefas nog niet meegeteld. Die ont stond doordat het schip een boei in de schroef kreeg. Anker Bij de aanvaring liep het anker van de Lowlands Yarra spontaan uit. De be manning kreeg geen toestemming het op te trekken, omdat het anker in een kabelgebied van Delta Nutsbedrijven lag. Het ankermoest achterblijven en is in cle loop van de dag behoedzaam door een bergingsvaartuig boven water ge haald en naar de bulkcarrier terugge bracht. foto Dirk-Jan Gjeltema De kustvaarder liep aan bakboordzijde een scheur van zestig meter lengte op. In twee ruimen stond het water ander halve meter hoog, waardoor zestien containers waterschade opliepen. Aan dek raakten twintig containers bescha digd, waarvan er acht totaal werden vernield. De schade loopt hier in de mil joenen guldens. De Scheepvaartinspectie heeft bepaald dat de Gerd Sibum en de Lowlands Yar ra de Westerschelde pas na reparatie mogen verlaten. Het eveneens bij de aanvaring betrok ken binnenvaartschip Gerdie T. kon zijn reis vervolgen. De cilinder die gisteren bij de Totalstei- ger is gevonden, is in de loop van de dag opgehaald door Akzo Nobel. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het negatieve advies van de Nederlandse Taalunie over erkenning van het Zeeuws als regionale taal, doet onrecht aan de Zeeuwse bevol king en politiek. Het (ambtelij ke) advies spoort evenmin met het door Nederland onderschre ven Europees Handvest voor Regionale Talen en Talen van Minderheden. Dit schrijft het dagelijks provinciebestuur in een 'brand brief' aan de Interparlementai re Commissie voor de Neder landse Taalunie. Gedeputeerde Staten vragen de commissie het afwijzende advies in te trekken en de argumenten voor erken ning van het Zeeuws opnieuw te wegen. Volgens GS hoort het Zeeuws gelijk gesteld te worden met het wel erkende Limburgs en Nedersaksisch. In maart dit jaar vroeg het dage lijks provinciebestuur bij staatssecretai-is De Vries van Binnenlandse Zaken officiële erkenning van het Zeeuws als regionale taal aan, onderbouwd met een reeks van (wetenschap pelijke) argumenten. Duidelijk werd gemaakt dat de Zeeuwse dialecten weliswaar horen tot het Nederlandse taalgebied, maar historisch geen dialecten van het Nederlands zijn. Ze zijn als zodanig aan te merken als een zelfstandige regionale taal, ouder nog dan het Nederlands zelf. De algemeen secretaris van de Nederlandse Taalunie, J. van Hoorde, echter stelt zich op het standpunt dat het Zeeuws zon der meer een dialect is van het Nederlands. Dat zo zijnde, komt het Zeeuws naar zijn mening niet voor officiële erkenning op grond van het Europees Hand vest in aanmerking. Daarnaast vindt hij dat de 'eigenaardighe den' van de taal niet tot Zeeland beperkt zijn, maar ook voorko men in omringende dialectge bieden. Oneens Gedeputeerde Staten zijn het met Van Ho ordes opvattingen niet eens. Met name zijn uitleg van het Europees Handvest wordt bestreden. Dat is er niet op gericht het aantal regionale talen of talen van minderheden te beperken, maar juist om meer mogelij kheden voor erkenning open te houden. Daarom vindt het dagelijks provinciebestuur dat het advies van de Taalunie opnieuw tegen het licht gehou den moet worden. Om de strijd voor de erkenning van het Zeeuws te versterken wil de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland van 14 tot en met 18 januari 2002 een actieweek organiseren. Bedoeling is de be volking te mobiliseren, en zo veel mogelijk handtekeningen te verzamelen. Die moeten aan tonen dat het Zeeuws een stevig draagvlak in de samenleving heeft. De handtekeningen wor den aangeboden aan staatsse cretaris De Vries. Er komen onder meer speciale prentbrief kaarten ter ondersteuning van de actie. Gedeputeerde Staten dragen 7.000 euro bij in de kos ten van de campagne. (Advertentie) 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' zaterdag 22 dec. in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, unieke collectie merklappen, horloges, meubilair, tapijten, zilverwerk, etc., etc. Kijkdagen vrijdag 21 dec. 15.00 uur tot 20.00 uur Zat. 10.00 tot 11.30 uur vóór aanvang veiling Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 RENESSE - Bij de politie zijn meer tips binnengekomen over het seksueel misbruik van een achtjarig jongetje afgelopen zomer in Renesse. Maandagavond leverde aandacht voor de zaak in het Avro- televisieprogramma Opsporing Verzocht de politie twintig tips op. Gisteren kwamen daar nog vijftien nieuwe bij. Alle aanwijzingen hebben betrekking op de iden titeit van de dader. Mensen menen de man, die opviel vanwege zijn blauwe haar met rode puntjes, gezien te hebben. Momen teel werken vier rechercheurs aan de zaak. Een aantal tips is volgens de politie zeker de moeite waard om na te trekken. GOES - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) stelt een speciale website open voor agrarische onder nemers die interesse hebben in biologische landbouw en zich willen oriënteren op omschakeling van hun huidige bedrijf. De site, www.zlto.nl/biologischondernem.en, is ontwikkeld in het kader van het project Biologisch ondernemen, stap in de groeiende markt. Er staat onder meer informatie op over het stappenplan dat deelnemers doorlopen om te komen tot een keuze om wel of niet over te schakelen van gangbare naar bio logische landbouw. De site biedt ook praktijkvoorbeelden. Vijf agrariërs vertellen over him eerste stappen op weg naar het biologisch ondernemerschap. MIDDELBURG - Bezitters van een recreatievaartuig krijgen meer subsidie als ze een vuilwatertank voor hun boot aan schaffen. Gedeputeerde Staten hebben gisteren besloten de vergoeding te verhogen van 136 naar 340 euro, omdat te wei nigtanks werden gekocht. De provincie had geld beschikbaar voor 450 opslagtanks, maar in anderhalf jaar tijd schaften slechts zestien schippers een tank aan. Ook zij krijgen alsnog een hogere vergoeding. De provincie heeft goede hoop dat nu meer waterrecreanten overgaan tot de aanschaf van een vuil watertank, omdat ook het aantal inzamelpunten voor vuil water is vergroot van twee naar zeventien. Nieuwe schepen worden standaard uitgerust met opslagtanks voor vuil water. MIDDELBURG - Zeeland wordt geen proeftuin waar burgers nauwer betrokken worden bij het maken van nieuw beleid. De provincie is niet geselecteerd voor een project van het In terprovinciaal Overleg (IPO) en loopt daardoor subsidie mis. Dat heeft niet te maken met de kwaliteit van het projectvoor stel van Zeeland. Het IPO geeft op basis van de ligging en de omvang van provincies de voorkeur aan de initiatieven van Noord-Brabant, Zuid-Holland, Flevoland en Drenthe. Het Zeeuwse provinciebestuur zet het proefproject voor interac tieve beleidsvorming zelfstandig door. De trailer die tijdens het Zeelanddebat is ingezet, zal vaker door de provincie gaan rijden. Ook internet wordt meer ingezet. MIDDELBURG - Voor het eerst in jaren hebben alle Zeeuwse gemeenten op tijd hun begroting ingediend bij de provincie. Twee jaar geleden waren Schouwen-Duiveland en Axel te laat. Zij moesten daarom accepteren dat de provincie een scherp oogje in het zeil hield. Vorig jaar hield Axel zich al wel aan de opdracht, en nu gedraagt ook Schouwen-Duiveland zich volgens de regels. Voor preventief toezicht is dus geen re den meer, constateert het provinciebestuur tevreden. Anders is dat bij cle Regionale Brandweer Zeeland, de Centrale Post Ambulancevervoer Zeeland en de Stadsgewestelijke Brand weer'Vlissingen/Middelburg. Die blijken bij herhaling te laat. door Emile Calon VLISSINGEN - Vlissingen, Veere en Noord-Beveland gaan nog geen boetes uitdelen aan be woners die permanent een va kantiewoning bezet houden. De drie Midden-Zeeuwse gemeen ten erkennen dat binnen hun grenzen zulke woningen tegen deregels in permanent bewoond worden. Maar in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Veluwe gaat het 'hier slechts om een klein probleem' aldus de verschillen de ambtenaren. Het kabinet besloot eind vorige week de strijd tegen de toename van het aantal permanent be woonde zomerhuisjes op te voe ren. Het meent dat het gemeen ten meer werk moet maken van het bestrijden van deze vorm van illegale bewoning. De Oost- burgse wethouder C. Bol ij n vindt het echter nog te vroeg om nu al te reageren. Binnen enkele dagen ligt de exacte tekst van het voorstel op haar bureau, zo hoopt ze. Pas na het lezen weet ze of het mogelijk is het rijksbe leid in te passen in dat van haar gemeente. A. Bouziani (Vlissingen) weet dat er hier en daar woningen permanent bewoond worden. De gemeente is volgens haar be zig te controleren om hoeveel vakantiewoningen het gaat. Daarna moet het college beslui ten wat er gedaan wordt. Ze weet nog niet of het voorstel van het Kabinet gevolgd wordt om per overtreding een boete van maximaal één ton op te leggen. De discussie daarover moet nog gestart worden, aldus de VIis- singse beleidsambtenaar. Veere geeft voorrang aan het be strijden van het gebuik van re guliere woningen als vakantie huisjes. Dat is een veel groter probleem, aldus L. van den Heuvel. Pas als dat geklaard is richt de gemeente zijn aandacht aan de permanent bewoonde vakantiehuisjes. Dat kan nog wel even duren want haar colle ga's hebben 174 dossiers onder handen van huizen die mogelijk tegen de regels in als vakantie woning in gebruik zijn. Beleidsambtenaar W. Versluijs (Noord-Beveland) weet uit on derzoeken uit het recente verle den dat er een tiental vakantie woningen het gehele jaar door een aantal families bewoond worden. Recente gegevens heeft hij. echter niet paraat. „Het be leid is wat achterop geraakt", zegt hij eufemistisch. Daar komt nog eens bij dat de eigen ambtelijke organisatie nu het middelpunt is van een fikse re organisatie. Bovendien moet het college ook nog eens een nieuw beleidsplan voor recrea tiewoningen vaststellen. Voor lopig blij ft dus actie van de kant van de gemeente tegen illegale permanente bewoning op Noord-Bevelend uit. De ambtenaren wijzen er ook op dat actie tegen permanente be woning niet altijd mogelijk is. Want als iemand al enkele jaren inzó'n huisje woont, is er sprake van een gedogen. Het is zeer moeilijk om daar nog tegen op te treden. SLUISKIL - Het Zeeuwse pro vinciebestuur heeft dinsdag een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de uitbreiding van de Dokmaatschappij Sluiskil BV op het Kanaaleiland van Sas van Gent. Enkele maanden geleden werd de werf uitgebreid met twee nieuwe, grote droogdokken en werd een kleiner dok verplaatst naar de kanaalzijde van het ei land. Het bedrijf diende in okto ber 1999 een bouwaanvraag in voor de nieuwe voorzieningen. Omdat voor de goede afhande ling van de planologische pro cedure een akoestisch onder zoek moest worden verricht, nam de afhandeling van de bouwaanvraag meer tijd in be slag dan normaal het geval is. Om de werf niet in problemen te brengen, verleende de provincie het bedrijf een tijdelijke ge- doogbeschikking voor de plaat sing van het grootste, nieuwe dok. De planologische procedure is nu wel formeel afgehandeld. In de ogen van het provinciebe stuur heeft het bedrijf kunnen onderbouwen dat de uitbrei ding van de werf noodzakelijk is. Daarnaast zullen de nieuwe voorzieningen geen extra ge luidsbelasting voor de omge ving met zich meebrengen. Het provinciebestuur verklaart de bezwaren die werden inge diend door twee bewoners van Kanaalzicht Sluiskil, onge grond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19