Oproep Arafat laat Hamas en Jihad koud PI Vijf doden bij mislukte staatsgreep op Haïti Kamer verwijt Kok mistige sollicitatie naar topbaan Drie schepen botsen op Westerschelde HAAR VAN BOVEN K I ZIJ VAN BENEDEN IM Radicale Palestijnen zetten acties voort Voorzitter Kloetinge stelt zelf grond extra voetbalveld veilig Vredesleger zaterdag in Kaboel Boeren en tuinders in de min Portugese socialisten afgestraft Amateurclubs krijgen groen licht Weer misslag euro Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 33,05 "DE JAARLIJKSE UITVERKOOP" OP DE 1e ETAGE GORTSTRAAT 28 MIDDELBURG 0118-617652 door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Een dag na de toespraak waarin Jasser Arafat zijn volk opriep het geweld te beëindigen, vertoonde het Midden- Oosten nog steeds het ge bruikelijke beeld. Het Is raëlische leger schoot gis teren drie Palestijnen dood, onder wie een 12-ja- rige jongen, en drie Israë lische kolonisten raakten gewond bij twee aansla gen door Palestijnse mili tanten. Plaatselijke leiders van de Ha mas zeiden gisteren dat ze hun beleid zullen bepalen aan de hand van de acties van Israël. ,We zullen zien of de Israëlische regering haar agressie tegen het Palestijnse volk zal beëindigen. De operatie in Hebron laat zien dat er wat Israël betreft geen sprake is van een bestand", zei gisteren sjeik Abdelmajid. een vertegenwoordiger van de Ha mas in Bethlehem. De operatie waarover hij sprak was een poging door Israëlische militairen een Hamas-militie- leider in het onder Palestijns be stuur staande deel van Hebron te ontvoeren. Volgens een bekendmaking van het leger is de man, de 29-jarige Yacoub Dakidak, op de vlucht doodgeschoten. Hij zou betrok ken zijn geweest bij de voorbe reiding van zelfmoordaansla gen en bomexplosies. De Harnas heeft gewaarschuwd dat 'de dood van de broeder in Hebron' niet ongewroken zal blijven. In de omgeving van Na bloes, eveneens op de Westelijke Jordaanoever, schoten Israëli sche militairen op een auto met twee Palestijnse politiemannen in burger. Een van de twee kwam om het leven. Waarom de Israëli's schoten was niet duide lijk. Palestijnse bronnen meldden gistermiddag de dood van een 12-jarige jongen in Khan Yunis, in de Gazastrook. Een Israëli sche legerwoordvoerder zei gis teravond dat het incident nog in onderzoek is. GPD door Ron Magnée KLOETINGE - Voorzitter P. Louwerse van de voetbal club Kloetinge heeft zelf de uitbreiding van zijn club vei liggesteld. Zodra duidelijk werd dat de club kon uitbrei den heeft de voorzitter alvast het betreffende stuk grond aangekocht, zonder er zelf een cent beter van te worden. Voor ruim 220.000 gulden kocht Louwerse een boom gaard die uitbreiding van de club mogelijk maakte. Met zijn actie wilde de voorzitter speculanten voor zijn: „Ik hoorde dat er kapers op de kust waren. Toen heb ik bin nen een dag het stuk land aangekocht." Louwerse is vooralsnog ge slaagd in zijn opzet. Vandaag behandelt de commissie Wel zijn van Goes het voorstel om de grond over te kopen voor de uitbereiding van het Wes- selopark. Voor de boomgaard wordt ongeveer hetzelfde be drag neergelegd als Louwer se heeft betaald. De voorzit ter weet niet wat hij met de grond zal doen mocht de ge meente onverhoopt besluiten deze niet aan te kopen. „Pe ren kweken is niet mijn hob- by" pagina 15: uitbreiding dichterbij VAR 3 Bewolkt Overwegend bewolkt. Er waait een matige variabele wind bij een maximumtemperatuur van 5 graden. door Ben Jansen TERNEUZEN - Bij een aanva ring op de Westerschelde tussen een bulkcarrier, een kustvaart schip en een binnenvaartschip is gisteravond zware schade ontstaan aan de twee kleinste schepen. De aanvaring gebeur de in dichte mist in het Gat van Ossenisse tussen Terneuzen en Hansweert. Bij het ronden van boei 32 kwam de Panamese bulkcarrier Low lands Yarra (79.000 ton), die vanuit Antwerpen naar zee voer, aan de verkeerde kant van het vaarwater terecht en ramde de Duitse kustvaarder Gerd Si- bum (4000 ton). Door de klap werd dit in de richting Antwer pen varende schip tegen het Ne derlandse binnenvaartschip Gerdie-T (350 ton) geduwd. Zo wel de Gerd Sibum als de Ger die-T liepen zware schade op. Hoe de bulkcarrier aan de ver keerde kant van het vaarwater terecht gekomen is, is nog onbe kend. De Lowlands Yarra ging na de aanvaring ten anker en bleek de boei 32 in de schroef te hebben vastzitten. Op de plaats waar het schip zijn anker liet vallen, liggen kabels van Delta Nutsbedrijven. Daarom kreeg de Lowlands Yarra geen toe stemming om het anker te lich ten. De bemanning moest het losmaken en laten liggen. Daar op kon de bulkcarrier verder naar de reparatiewerf Schelde- poort in Vlissingen-Oost. De Gerd Sibum liep een scheur op, waardoor het schip in twee ruimen water maakte. Het kon op eigen kracht naar Schelde- poort en zal daar gerepareerd moeten worden. De Gerdie-T werd met een sleepboot naar Hansweert ge bracht. De consternatie was na de aanvaring groot. In het woongedeelte van de Gerdie-T ontstond een aanzienlijke rava ge. De schipper en zijn vrouw kwamen met de schrik vrij. De Harnas, de Islamitische Ji had en het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heb ben laten weten dat ze zich niets van Arafats oproep zullen aan trekken. De zelfmoordaansla gen in Israël zullen doorgaan, zeggen ze, omdat de Palestijnen geen ander middel hebben om zich te verzetten tegen Israëls optreden in de bezette gebieden. In een gisteren verspreid pam flet van de Harnas en de Jihad staat ook dat Arafat en diens Palestijnse Bestuur alleen pro beren Israël en Amerika voor zich te winnen en dat hun acties een scheuring veroorzaken bin nen het Palestijnse volk. De Amerikanen worden omschre ven als 'vijanden van het Pales tijnse volk' en als doelwit van toekomstige aanslagen. LONDEN - De eerste militairen van de internationale vredes missie voor Afghanistan wor den zaterdag in de hoofdstad Kaboel verwacht. Britse eenhe den vormen de kern van deze veiligheidsmacht. Premier Blair zei gisteren dat Groot- Brittannië zo'n 1500 militairen naar Afghanistan stuurt en dat die slechts enkele maanden in het land zullen blijven. Blair liet weten clat over de sa menstelling van de troepen macht overleg is gevoerd met landen van de Europese Unie, Argentinië, Australië, Canada, Tsjechië, Jordanië, Maleisië, Turkije en de Verenigde Staten. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties moet het mandaat voor de internationale vredes macht nog vaststellen. Blair verwacht dat dit eind deze week gebeurt en dat de eerste troepen zaterdag in Afghanistan arrive ren. AFP/DPA/RTR/ANP pagina 3: videobanden Bin Laden in Rotterdam Rook vult de straten in Port-au-Prince nadat aanhangers van Aristide barricades van brandende autobanden hebben opgeworpen. van onze redactie buitenland PORT-AU-PRINCE - Op Haïti is gisteren een pogingtot staatsgreep mislukt. Dat hebben woordvoerders van president Jean-Bertrand Aristide gemeld. Bij de coup poging vielen vijf doden. Een groep gewapende mannen bestormde 's ochtends het presidentiële paleis in de hoofdstad Port-au-Prince. De aanval werd na een schietpartij van enkele uren af geslagen. De president, die in februari is gekozen, was op dat moment in zijn residentie ten oosten van de stad. De staatsgreep eindigde toen politie-eenheden in pant serwagens de vleugel van het Nationaal Paleis bestorm den waar de gewapende groep zich had verschanst. Een aantal van de daders is gearresteerd. Bij de aanval ver loren twee agenten het leven evenals twee burgers, al dus getuigen. Volgens een radiostation kwam ook één foto Daniel Morel/AP van de coupplegers om. Aanhangers van Aristide wier pen barricades op in Port-au-Prince. Twee gebouwen van oppositiepartij en werden in brand gestoken door de demonstranten. Volgens anonieme regeringsbronnen zou de voormalige hoge politiefunctionaris Guy Phillipe achter de misluk te staatsgreep zitten. Phillipe werd vorig jaar zomer ontslagen door toenmalig president René Preval omdat hij een coup zou voorbereiden. AFP/DPA De inkomens in de agrarische bedrijven liggen voor het vierde jaar een kwart lager dan die in het midden- en kleinbedrijf. De Nederlandse boeren scoren in Europees verband in de middenmoot. De sterkste daling ondervinden de telers van kasgi'oenten. De Portugese premier Gu- terx'es (foto) is opgestapt. Blunders, onkunde en on derlinge stammentwisten hebben zijn regering ten val gebracht. De kiezers hebben zondag tijdens de gemeentex'aadsvei'kiezin- gen het beleid van de soci alisten afgestraft. In alle gx-ote steden ver loor de pax'tij de regeringsmacht. De voetbalclubs AGOW uit Apeldoorn en Omniworld uit Al- mere kunnen met ingang van het seizoen 2003-2004 toetreden tot de Gouden Gids Divisie. De clubs uit de betreffende afde ling hebben ingestemd met een versoepeling van de criteria die hiervoor gelden. Wel zijn er nog andex-e vooi'waai'den waaraan moet worden voldaan. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie; 9; zeeland: 11, 12, 13,15 en 17; sport: 18 en 19. Advertentie door Paul Koopman DEN HAAG - De pseudo-kan- didatuur van premier Kok afge lopen weekeinde voor het leiderschap van de Europese Conventie vertoont volgens de Tweede Kamer 'amateuristi sche trekjes'. Kok bracht zich zelf te laat in beeld en was on duidelijk over zijn werkelijke bedoelingen en ambities. Maar schadelijk voor een even tuele Eux'opese loopbaan hoeft zijn weifelende optreden niet te zijn. Dat oordeel vellen de mees te buitenlandwoox'dvoerdei-s in de Tweede Kamer. De Europese staats- en rege ringsleiders wezen afgelopen zaterdag de Franse oud-presi dent Giscard d'Estaing aan als leider van een studiegroep die zich over de toekomst van de Unie moet gaan buigen. De Ita liaanse oud-premier D'Amato was de enige tegenkandidaat, maar eind vorige week stak pre mier Kok eveneens een voor zichtig vingei-tje op. Als de Eu ropese regeringsleiders in een impasse zouden raken was hij wel bereid hen uit de brand te helpen. Vanwaar die late kandidatuur- ondex-voorwaarden? „Koks handen jeuken bij alles wat over Europa gaat. Als hij gevraagd wordt, kan hij geen nee zeggen", meent PvdA-Kamerlid Frans Timmermans. Maxime Verha gen (CDA) zegt: „Kok vindt het prettig om gevraagd te woi'den. Dat was in 1999, toen de functie van Commissievoorzitter va cant kwam, ook al zijn houding: onder veel druk wil ik wel zwichten. Maar die druk wordt niet op hem uitgeoefend. Een ander krijgt de baan." Olga Scheltema (D66) vermoedt: „Kok wilde wel, maar pas na de verkiezingen van 15 mei. Dan krijg je dit soort halfslachtig heid." De lobby voor Kok die eigenlijk geen lobby mag heten - Kok be zwoer dat hij 'opgelucht' was dat de functie aan zijn neus voorbij ging - is door de fractie specialisten in de Tweede Ka mer met verwondering gadege slagen. „Geen belangstelling", bezwoer de premier toen bonds kanselier Schroder en de Belgi door Edith Ramakers MIDDELBURG - Hoe meer munten er gedrukt worden, hoe vaker het mis kan gaan. Die uit leg geeft Johan Plansoen uit Middelburg aan zijn ontdek king. Hij trof in zijn eurosetje een 20-eurocent-stuk aan zon der de beeltenis van koningin Beatrix. „Ik had net het artikel in de krant gelezen over die meneer uit Wijchen die een bijzonder exemplaar had gekregen. Nu heb ik er zelf ook een", zegt hij. De afgelopen maanden sloeg de NedexTandse Munt 2,8 miljard euro's. Een misprint is snel ge maakt. Op het 20-eurocent-stuk van de inwoner van Wijchen ontbrak eveneens de beeltenis van de koningin. De vei'klaring voor de fout is dat twee muntjes op elkaar zijn blij ven plakken en dat er een we derhelft ergens in Nederland moet zijn. Die munt moet welis waar een gladde muntkant heb ben. Die heeft Plansoens munt niet. „Als die uitleg klopt, dan betekent dat dat er van mijn muntstuk een wederhelft moet zijn met een gladde muntkant. Misschien zijn er wel meer euro munten zonder hoofd van Bea trix gemaakt dan we nu vermoe den." Plansoen bewaart voorlopig zijn munstuk. „Ik zie wel wat er van komt. Misschien zijn er muntenvex-zamelaars die er geld voor over hebben. Vijfhonderd gulden wordt gezegd. Ach, het is maar wat de gek er voor wil ge ven." Johan Plansoen met zijn bijzon dere munt van 20 eurocent. foto Dirk-Jan Gjeltema sche eerste minister Verhofstadt hem eerder polsten. Vorige week woensdag in de Tweede Kamer had hij hetzelfde verhaal. Dondex-dag ging Kok schuiven. Achter de schermen begon staatssecretaris Ben schop een voorzichtige lobby. De Europese sociaal-democx-a- tische leiders eisten een sociaal democratische conventie-voor zitter. Wat wilde Kok nou? Scheltema puzzelt: „Alsjepubliekelijkniet echt 'nee' zegt is de waarheid vaak iets meer 'ja'." Timmer mans recapituleert: „Mijn in- dx-uk is: Kok werd van verschil lende kanten onder druk gezet. Maar het was ook glashelder dat de Fransen elke andere kandi daat dan D'Estaing zouden tor pederen. Daarom is Kok niet officieel in de race gekomen, ge lukkig maar. Als je zelf zo'n functie ambieert begin je al maanden eerder met een lobby. Toch menen Scheltema en Ver hagen dat Koks optreden ama teuristische trekjes vertoont. „Als hij de baan wilde, heeft hij het zeer stom gespeeld", zegt Verhagen. Scheltema: „Hij had beter wat helderder geweest. Dat stelt men wel op prijs in Eu ropa." GPD pagina 2: Giscard kan geen afscheid nemen naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15.- 33,05. rtraat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maancj met nummert I I I I II I I II I automatische incasso 19,25/42,42). handtekening L: Per kwartaal met automatische incasso 52,- 114,59). _r. .J, D per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- T vens. In de colofon treft u nadete informatie aan. automatische incasso 198,-//436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice o ll7Ï^QÏ4l'ririririh9M Antwoordnummer 123 /13Z1 4 UUUUU^ 4380 VB Vlissingen üi wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1