Kok houdt top EU in spanning Delta onder vuur door Brits gas Ton boete voor permanent wonen in vakantiehuis KERSTAKTIE Hulp La bij Tulp Keukens Euromunt per abuis zonder hoofd Beatrix Autoleeliikl.nl Premier liever geen voorman Conventie Voedselhulp Cuba hervat L 3° F 10 §"l Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Van plectrum tot vleugel PvdA blijft af van renteaftrek Dorp levert water in voor sneeuw Vuilnisophalers maken zich zorgen Zilver voor Annabel Kosten Hartverwarmende Kerstmarkt Veere KNMI voorspelt normale winter na onderzoek In de rij voor de eerste euro's door Harmen van der Werf DEN HAAG - Wie permanent in een vakantiehuisje woont, ris keert in het vervolg een boete die kan oplopen tot 100.000 gul den. Het kabinet heeft dit giste ren besloten in de strijd tegen de toename van het aantal perma nent bewoonde zomerwoningen in Nederland. Op het permanent bewonen van een vakantiehuisje stond tot nu toe nauwelijks een sanctie. Ge dwongen uitzetting was het erg ste. Het kabmet wil dat veran deren om illegale bewoning te ontmoedigen en om gemeenten aan te sporen meer werk te ma ken van controles. Het tegengaan van permanent verblij f in zomerwoningen moet twee doelen dienen. Op de eerste plaats wordt geregeld dat die woningen beschikbaar blijven voor vakantiegangers. Verder moet de maartegel voorkomen dat vakantieparken verworden tot nieuwe woonwijken. Het kabinet heeft ook de regels aangescherpt om langkampeer- ders beter te beschermen. Het is de afgelopen jaren nogal eens gebeurd dat langkampeerders plotseling bij wisseling van campingeigenaar het veld moesten ruimen. Daarna bouwde een project ontwikkelaar er duurdere zo merwoningen, al dan niet voor illegale permanente bewo ning. (Advertentie) De occasionsite van Zeeland van onze redactie buitenland BRUSSEL - Premier Kok en zijn Europese collega's hebben elkaar tot gister avond laat in spanning ge houden over de invulling van een hoge EU-functie. Kok is liever geen kandidaat voor de post, maar als de staats- en regeringsleiders van de vijf tien landen het niet eens worden over een van de officiële kandi daten, is hij wellicht toch bereid de functie van voorzitter van de Europese Conventie te aanvaar den. De benoeming van voorzitter van de conventie, die ideeën moet ontwikkelen over verdere hervormingen van de EU in de komende jaren, wordt mogelijk pas vanochtend afgerond. De afgelopen maanden stelde Kok steeds dat hij geen kandidaat is voor de post, omdat hij zijn pre mierschap wil afmaken en de conventie volgend jaar maart al moet beginnen. De Duitse bondskanselier Schroder sprak binnenskamers zijn voorkeur uit voor Kok. Echt kandidaat zijn de Franse oud-president Giscard d'Es- taing en de Italiaanse ex-pre mier Amato. Maar Koks naam bleef rondzingen. Vlak voor het begin van de top in Laken zei Kok gisteren voor het eerst dat hij liever geen kandidaat is, maar dat dat kan veranderen in een situatie waarin de de EU- leiders het niet eens worden over een van de officiële kandi daten. ,Ik laat deze beker het liefst aan mij voorbijgaan", zei Kok gis teravond. ,,Er moeten wel heel bijzondere redenen zijn om het HAVANNA - Voor het eerst in veertig jaar heeft een Ameri kaanse firma voedsel verscheept naar Cuba. Een vrachtschip met 24.000 ton maïs vertrok gisteren vanuit New Orleans. Naar verwachting zal het schip morgen in Havanna aankomen. Het Amerikaanse Congres versoepelde vorig jaar het handelsembargo, na aandringen van de land- bouwlobby. Cuba moet elk jaar ongeveer de helft van de voed- selbehoefte dekken door importen. Havanna weigerde aan vankelijk mee te werken. Maar nadat de orkaan Michelle grote schade aanrichtte, besloot het land toch Amerikaanse producten te accepteren. DPA wel te doen. Maar misschien is het niet nodig, dat zou nog beter zijn." Kok wil premier blijven zolang dat nodig is. Bovendien lijkt het voorzitterschap hem 'geen begerenswaardige baan'. Aanhoudingen De Brusselse politie hield giste ren een veertigtal mensen aan tijdens en na een demonsti-atie tegen de Eui'opese top van rege ringsleiders. Het merendeel van de aanhoudingen betreft Duit sers. Vier manifestanten en twee agenten raakten lichtgewond. Volgens de Brusselse burge meester Thielemans is de vooi-af gevreesde manifestatie van an- ti-globalisten over de hele linie rustig verlopen. Halvei*wege en op het eindpunt zijn echter ver nielingen aangericht en ont stonden relletjes met de orde troepen. Van vier bankfilialen, een klein politiebureau en een garage van de politie zijn de ruiten inge gooid. Verder werden twee au to's vernield. Sommige demonstranten beko gelden de politie met stenen en stalen kogels, die werden afge schoten met katapulten. Vol gens Thielemans keerde tegen het vallen van de avond de rust terug in de stad. ANP Twee demonstranten zwaaien met vlaggen in de rook van het vuurwerk tijdens de Eurotop in Brussel. foto Jasper Juinen/ANP WHHÊÊ^M NO 4 Beetje zon Wolkenvelden met wat zon. In de middag rond 3 graden. Komende nacht verspreid nog een graadje vorst. (Advertentie) naam:fnfcinotéert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:P noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- r per maanc) met "ummer: I M I I I I I I automatische incasso 19,25/42,42) handtekening; r f"8' kwartaal met automatische incasso 52,-/ƒ 114,59). c per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- T - vens. In de colofbn treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214HÖÖÖÖ19" ™ïun,mer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr u (postzegel niet nodig) Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/d biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15, 17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23, 24,25, 27 en 29; wo nen: 31 en 33; reizen: 37,38 en 39; mobiel: 41. Aankomend PvdA-partij- leider Melkeit (r) kan op lucht ademhalen. Het par tijcongres besloot gisteren de hoogte van de belas tingaftrek van de hypo- theekrente de komende vier jaar ongemoeid te la ten. Wel wil het congres een hogere aftrek voor wo- ningstarters met een laag of mid- O deninkomen. De duizend inwoners van de Spaanse Pyreneeëndoip Alp hebben het beste voor met winterspoxltoeristen. Maar dat hun burgemeester besloten heeft al het water te laten gebruiken om kunstsneeuw te maken, gaat hen wat ver. Ze dienden een klacht in. Steeds meer medewerkers van Zeeuwse reinigingsdiensten maken zich ernstig zoi'gen over hun toekomst. Zij vrezen dat de gemeenten over hun ruggen heen besluiten de in zameling van het huisvuil over te doen aan Delta 7 Nutsbedrijven. Op de Olympische Spe len in Sydney bleef An nabel Koster er ver van verwijderd. Gisteren tij dens de Europese kam pioenschappen zwem men in Antwerpen lukte het haar wel. De in woonster van Bi'eskens greep een medaille. Op de 4x50 meter vrije slag won ze met de Nederlandse ploeg zilver. dL~ I (onze kerstgedachte) w van 2e kerstdag tot 2 januari in alle filialen keukens! bv www.tulpkeukens.nl PT CRUISER Nu uit voorraad Nu ook in 2.2 CRD Diesel Wees er snel bij, de voorraad is beperkt Chrysler Jeep Hop Goes Amundsenweg 37, Goes 0113-250858 NIJMEGEN - De Nederlandse Munt sloeg de afgelopen maanden 2,8 miljard euro's. Is het dan zo vreemd dat het een keer misgaat? Peter Hendriks uit het Brabantse Wijchen zul je er niet over horen brommen. „Ik wist niet wat ik zag. Ik dacht eerst dat het zo hoorde. Maar toen we onze eurosetjes hadden opgehaald en mijn zoon zijn hoesje open had gemaakt, bleek dat we een bijzon der exemplaar hadden." De bijzondere 'Zalmkit' van Hendriks bleek een officiële misslag te bevatten: het 20-eui-ocent-stuk mist de beeltenis van koningin Beatrix. Daardoor stijgt het mapje ineens flink m waarde. „Meneer moet het goed opbergen, want dit is een absolute zeldzaamheid", zegt Marc van Woensel, kwaliteitmeester van de Munt in Utrecht Volgens hem zijn er bij het slaan waarschijnlijk twee munten op elkaar blijven plakken. „Dat komt heel soms voor. Dat betekent dat er ergens in Ne derland een broertje van deze munt rond zwerft. Die moet dan een gladde muntkant hebben." Hoeveel het uniek exemplaar waard is, valt volgens woordvoerder C. Muis van de Nedei'landse Muntenveiling nog moeili j k te peilen.,Het is wat de gek er voor geeft. Maar ik verwacht dat het op de markt zo'n 500 gulden opbrengt." GPD (Advertentie) VLISSINGEN - Het debuut van de euro is gisteren in Zee land zonder problemen verlo pen. Op sommige plaatsen, zoals in de Hema in Vlissingen, ont stonden flinke rijen mensen die hun kennismakingssetje kwamen ophalen. Maar van een stormloop was vrijwel nergens sprake. Het eerste eurogeld is ook al meteen in dievenhanden ge komen. Bij een postkantoor in Schalkwijk zijn enkele hon derden eurokits en consumen tenzakjes met de nieuwe valu ta gestolen die al uit de kluis waren gehaald. Ze stonden klaar voor uitgifte. foto Ruben Oreel pagina 11euro voelt nog een beetje buitenlands 'n echte kerstmarkt onder de kerstmarkten! Zie ook pagina 6 VANDAAG en MORGEN op de Markt, gratis toegang, gratis parkeren (Advertentie) DE BILT - Het KNMI verwacht een echte Hollandse kwakkel- winter met normale temperatu ren. Deze vei*wachting baseert het KNMI op een nieuw soort on derzoek. Daarbij is gekeken naar de temperaturen op zestien kilometer hoogte boven het noorden van Amerika in de af gelopen herfstmaanden. Die blijken een voorspellende waar de te hebben voor de erop vol gende winter. „Hier zou een sleutel kunnen liggen naar bete re winterveiAvachtingen", meldt het KNMI. „Het verband kan nog op toeval berusten, maar opmerkelijk is wel dat de relatie opging voor vrijwel de volledige meetreeks vanaf 1965." In de afgelopen herfst vertoonde de temperatuur bo ven Noord-Amerika geen afwijkingen. Voor Noordwest- Europa zou dat wijzen op een normale wintel". GPD (Advertentie) door Marieke Boerefijn MIDDELBURG - De Neder landse GasUnie eist ophelde ring van Delta Nutsbedrijven over de levering van goedkoop Brits gas aan Zeeuwse huishou dens. Volgens de Gaswet mag Delta alleen gas van de GasUnie leve ren aan kleinverbruikers. Pas vanaf 2004 mag hieiwoor het Engelse gas worden gebruikt. Grootverbruikers mogen nu al wel voorzien worden van dit ge- importeerde Engelse gas. Bij de gasstoring van half november kwam aan het licht dat Delta het Britse gas gemengd met stikstof al aan pailiculieren le vert. Zo'n 24.000 huishoudens en bedrijven op Walcheren en de Bevelanden zaten toen zonder gas door een stoitng in het mengstation. Hoewel Delta zegt dat zijn Brit se gas ook is gemengd met gas van de Gasunie, zit het Zeeuwse nutsbedrijf volgens de gigant uit Groningen toch fout. „Het is niet correct. Brits gas is bestemd voor grootgebruikers en mag niet naar kleinverbruikers toe", stelt woordvoei'der P. Bakker van de Gasunie. Ook een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken zegt dat aan kleinver- bi-uikers alleen gas van de Gas Unie mag worden geleverd. „Gebeurt dit niet, dan wordt de wet overtreden", aldus de woordvoerder van het ministe rie. Delta Nutsbedrij ven is zich ech ter van geen kwaad bewust. Voorlichtster M. van Zuilen zegt alles gecheckt te hebben bij het ministerie van Economische Zaken: „Ik snap ook wel dat de Gasunie het niet leuk vindt als wij minder gas van hen afne men. In dat opzicht zijn we ge woon concurrenten. Maar wij leveren het in gemengde vorm. De hoeveelheid Brits gas die wij mogen leveren, is gelimiteei'd. Meer stoppen we niet in de lei dingen. Zo is dat in de wet gere geld. Wij zitten nog lang niet aan die tax." Daarnaast wijst Van Zuilen op het feit dat Delta het gas via één netwerk verspreidt. „Het is net als met groene stroom. We kun nen dat niet labelen en zeggen waar wat terechtkomt. Het gaat allemaal door dezelfde buizen. Ze kunnen niet van ons ver wachten dat we voor het andere gas een apart netwerk aanleg gen." Regels Toch eist de Gasunie een verkla ring. „Die verklaring kunnen ze krijgen", reageert Van Zuilen. „Waar het gas ook vandaan komt, uit Slochteren of uit Rus land. Als het gas het maar doet. Wij houden ons aan de regels. Het is absoluut niet waar, dat wat we doen niet mag. De Gas unie kijkt naar haar eigen eco nomische belang." Volgens Delta maken de kwali teit en de prijs van het gas uit Nedei-land en uit Engeland niets uit. „Wij zijn juist goedko per doordat wij van de regering een deel aan Brits gas mogen in kopen. Daarnaast hebben we moeten investeren in een meng station. Iedereen stookt op het zelfde gas." Daar denkt de Gasunie anders over. „Als ze niet aan het men gen geslagen waren, hadden ze ook die storing niet gehad stelt Bakker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1