Tape toont schuld Bin Laden aan PZC Fusiestop ziekenhuizen levert niets op Helft bouwvakkers in Tiel werkt zwart Saoedische terroristenleider noemt in videoband ook Nederland Bajes-killer verkondigt evangelie VS waarschuwen Arafat Laatste tunnelsegment geleverd De Nooijer wacht op Heerenveen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 Bond dreigt met acties in energiesector Grimmige staking Argentinië Kerstmarkt Veere Bin Laden zou omsingeld zijn Zonnig Zonnig en koud. Middagtemperatuur circa -2 graden. Komende nacht matige vorst. Zwakke tot matige oostelijke wind. 244e jaargang no. 295 vrijdag 14 december 2001 los nummer 1,00 2,20) Wereldwijd wokken Art Blajos helpt geen ge vangenen meer om zeep. De voormalige hitman voor de maffia heeft het licht gezien. Nu probeert de Mexicaan Blajos crimi nelen en junkies in Nederland te be keren tot de Heer. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Powell, heeft tegen de Palestijnse leider Arafat gezegd dat hij alles in het werk moet stellen om de daders van aanslagen op te pak ken en te berechten. Als Arafat geen maatregelen neemt om het geweld in te dammen, dan loopt hij het risico er zelf slachtoffer van te worden, aldus Powell. De Betonwarenfabriek Ter- neuzen, die de tunnelseg menten voor de Westersehel- detunnel produceerde, heeft het laatste segment afgele verd. De fabriek produceer de tussen september 1998 en gisteren precies 52.800 segmenten. De fabriek wordt begin volgend jaar ont manteld en overge bracht naar Duits land. Gérard de Nooijer steekt in dienst van SC Heerenveen in grote vorm, maar in het seizoen dat zijn contract afloopt heeft de verdediger nog steeds geen aanbod van Heerenveen gehad. ,,De club is aan zet", zegt de 32-jarige voetballer, die zijn carrière het liefst in Friesland wil afslui- O I ten. &L feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 13; zee land: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24, 25 en 27. van onze redactie economie TIEL - Bijna de helft van de bouwvakkers die in Tiel wer ken, heeft wel eens zwart ge werkt. Dit blijkt uit een onder zoek van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB). Van de ondervraagde bouwvakkers geeft 47 procent toe naast een uitkering te hebben gewerkt, of de verdiensten niet te hebben opgegeven aan de belastingen. Voor het onderzoek ondervroeg het SFB 139 Tielse werknemers in de bouw. Het percentage zwartwerkers ligt bijna twee keer zo hoog als bij de gehele be volking van Tiel (25 procent). Projectbegeleidster A. van de Bogert noemt de resultaten 'schokkend'. Grote steden „Het geeft een beeld van hoe we als bevolking omgaan met onze sociale verzekeringen. En als je j e realiseert dat mensen vaak so ciaal wenselijke antwoorden geven bij onderzoeken, dan kan dit percentage nog veel hoger liggen." Volgens Van de Bogert zijn de resultaten niet represen tatief voor heel Nederland. Ze verwacht echter niet dat de re sultaten in steden die vergelijk baar zijn met Tiel veel zullen afwijken. „We hebben een con trolemeting gehouden in Soest en daar lag het cijfer niet veel anders. We weten wel dat het cijfer zwartwerkers rond de grote steden hoger ligt dan in de rest van het land." Aandacht SFB onderzocht eind vorig en begin dit jaar in Tiel of zwart werken wordt teruggedrongen als er meer aandacht voor is. Het SFB koos er voor om het onder zoek in Tiel te houden vanwege de volgens Van Bogert 'behap bare' omvang van de gemeente (40.000 inwoners). Uit het onderzoek blijkt dat de wil om zwart te werken door de aandacht iets vermindert (van 31 naar 27 procent). GPD (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e.maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- a per maand niét nummer: Q automatische incasso 19,25//42,42). handtekening: Bp Per kwartaal met automatische incasso 52,-/114,59). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- fer r vens. In de colofon treft u nadere informatie aan automatische incasso 198,-//436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 Q91 4"nnnnnc>" Antwoordnummer 123 1 ótL1 4 4380 VB Vlissingen di wo do a 2a (postzegel niet nodig) N DIGITALE PC-CAM ERA CADEAU ZOETERMEER - Bij de productiebedrijven in de energiesector dreigen ac ties nu het overleg over een nieuwe CAO is vastge lopen. Dat heeft AbvaKa bo FNV gisteravond be kendgemaakt. De vakbond, meer dan de helft van de 3500 betrok ken werknemers verte genwoordigt, geeft de werkgevers nog tot het einde van dit jaar de tijd om alsnog aan de eisen te gemoet te komen. Doen ze dat niet, dan volgen er be gin januari acties.Daarbij is het uitgangspunt dat de stroomvoorziening in Ne derland niet in gevaar komt, aldus bestuurder J. van Hex-pen. Het breekpunt is volgens hem de flexibiliserings- voorstellen van de werk gevers. Die komen neer op een langere beschikbaar heid van de werknemers, zonder dat hier een 'fat soenlijke' vergoeding te genover staat, aldus de vakbondsman. Ook het verlagen van de toeslag voor overwerk op zater dag viel verkeerd. De CAO Productie had per 1 april 2001 moeten ingaan. Het in oktober be reikte onderhandelings akkoord werd door de achterban verworpen. Een nieuw gesprek giste ren mislukte. ANP Op televisies in een Newyorkse winkel is de uitzending van de videoband met Osama bin Laden te zien. foto Ti m oth y CI a ry/E PA door Harmen van der Werf DEN HAAG - Ziekenhuizen moeten fusieplannen voorlopig stopzetten. Minister Borst van Volksgezondheid heeft onder druk van de Tweede Kamer gis teren alle ziekenhuisdirecties daartoe opgeroepen. De stop geldt wat betreft Borst niet voor Vlissingen, omdat de besluit vorming over concentratie van klinische kindergeneeskunde en verloskunde in Goes naar haar mening goed verlopen is. Of de fusiestop ook gevolgen zou hebben voor Vlissingen, bleef tijdens het Kameroverleg over de toekomst van kleine zie kenhuizen onduidelijk. Borst verklaarde desgevraagd na af loop van het debat dat opheffing van klinische verlos- en kinder geneeskunde in Vlissingen door kan gaan. Voor haar is daarbij doorslaggevend dat alle partij en over die beslissing zijn ge raadpleegd en dat zijinclusief patiëntenorganisatie Het Kla verblad, geen andere uitweg zien dan concentratie in Goes. Borst voegde daar wel aan toe dat de twee specialismen in Vlissingen moeten terugkomen, als er weer voldoende kinder artsen zijn. Want zij vindt het 'treurig' dat een aantal vrouwen op Walcheren straks niet meer thuis kan bevallen. Bij moeilijk heden is het ziekenhuis in Goes te ver weg. De landelijke fusiestop duurt tot half februari. De Tweede Kamer discussieert dan over voorstellen voor een spreiding van ziekenhuizen over heel Nederland. Het Colle ge Bouw Ziekenhuisvoorzie ningen werkt daaraan. De Haagse politiek wil zieken huisdirecties niet aan banden (Advertentie) 20 december 2001 afscheidsreceptie Ir. J. L. M. Mandos burgemeester van Borsele 19.30 uur in De Stenge te Heinkenszand (Advertentie) BUENOS AIRES - Een jongetje rolt een auto band naar een brandende wegblokkade in het zakendistrict van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Aan de oproep van de vakbon den tot een algemene staking, werd gisteren in de hoofdstad ruim gehoor gegeven. Argentinië verkeert in een economische crisis, die vier jaar geleden inzette. In een poging tot herstel van de economie heeft de regering van president Fernando de la Rua zich genood zaakt gezien impopulaire maatregelen als loonsverlagingen en het snijden in pensioenen te nemen. fotoJuan Pablo Maldovan/RTR leggen, bleek gisteren overdui delijk. De Tweede Kamer wil wel dat er harde voorwaarden aan de bereikbaarheid en kwa liteit van ziekenhuizen worden gesteld, om de ziekenhuiszorg in heel Nederland overeind te hou den. De Raden van Bestuur van de ziekenhuizen in Goes en Vlis singen besloten gisteren de concentratie van de twee speci alismen in het Oosterschelde- ziekenhuis halverwege 2002 door te zetten. Zij verwijzen, net als Borst, naar de besluitvor ming' in de provinciale klank bordgroep. Alle partijen in die klankbordgroep onder leiding van gedeputeerde G. de Kok hebben vastgesteld dat concen tratie 'onvermijdelijk' is. Onbesproken De Kok, gisteren aanwezig in Den Haag, was niet onder de in druk van het Kamerdebat. „Waar het werkelijk om .gaat, zoals de onzichtbare macht van zorgverzekeraars, blijft onbe sproken." Als het aan De Kok ligt, neemt de overheid de touw tjes weer strakker in handen. Een Kamermeerderheid wil juist de zorgverzekeraars en zie kenhuisdirecties meer verant woordelijkheid geven. Wethouder D. van der Wekken van Schouwen-Duiveland was evenmin tevreden. Volgens Ka merleden moet het straks moge lijk zijn al uitgevoerde beslis singen, zoals de sluiting van de laatste verpleegafdeling in Zie- rikzee, tex-ug te draaien. Van der Wekken maakte zich geen illu sies. „Het is voorbij." MORGEN en OVERMORGEN op de Markt, gratis toegang, gratis parkeren 'De' leukste kerstmarkt van Zeeland! Zie ook pagina 26 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft gisteren de video band vrijgegeven waarop het bewijs zon worden ge leverd dat Osama bin La den betrokken is geweest bij de aanslagen in de VS van 11 september. De re gering hoopt met de publi catie meer steun te krijgen voor de internationale strijd tegen het terroris me. Bin Laden zegt onder meer dat hij het aantal slachtoffers van de aanslagen in de VS 'van te vo ren heeft berekend', maar dat hij zelfs in de meest optimisti sche berekeningen niet had ver wacht dat beide torens van het World Trade Center helemaal zouden instorten. Bin Laden WASHINGTON - Osama bin Laden bevindt zich blijkbaar in een grottencomplex in Tora Bo ra dat is omsingeld door de anti- Talibanalliantie en Amerikaan se soldaten. Dit meldde CNN vannacht op gezag van militaire bronnen. In de grotten bij Tora Bora heeft zich een onbekend aantal strij ders van Bin Ladens Al Qaeda- netwerk verschanst. Minister van Defensie Rumsfeld zei dat alleen onvoorwaardelijke over- gave bespreekbaar is. RTR Sluit nu een ziektekostenverzekering af en ontvang ||f[3) een prachtig cadeau naar keuze. Vraag snel een winnr\v/-\\ offerte aan! (026) 400 40 40 of www.oh ra.nl goed geregeld, ohra verwachtte dat hooguit enkele verdiepingen het door de hitte zouden begeven. „Dat is alles waar we op hoopten." De slachtoffers zijn volgens hem geen onschuldige mensen, maar ongelovigen. De Saoediër zegt vex-der dat de kapers van de toestellen tot het laatste moment niet wisten wat hun missie pi'ecies inhield. Dat kx'egen ze pas te horen vlak voox'dat zij op het vliegtuig stapten. De kapers kenden el kaar niet, en zouden ook niets van de andere groepen kapers hebben geweten. De leider van de kapers was Mohammed Atta, die één van de vliegtuigen be- stuixrde die zich in een WTC-to- ren boorden. Ook noemt Bin Laden Nedex- land. Hij zegt volgens de verta lers: „Media berichten dat in Holland, in een van de centra, het aantal mensen dat zich tot de islam heeft bekeerd in de da gen na de operaties gx-oter is dan in de afgelopen elf jaax\" Literatuur In Nedexiand zijn echter geen berichten bekend over een toe loop van mensen die zich tot de islam bekeerden, op welk mos limcentrum dan ook. Wel is erna de aanslagen meer vraag naar litex-atuur óver de islam. Aange zien Nederlandse media in Af ghanistan niet te krijgen of te ontvangen en evenmin te begrij - pen zijn, is het de vraag of Bin Laden een contact in Nedexiand heeft. Dat hij lijnen heeft met Engeland, Duitsland en Italië, is bekend. De videoband werd enige tijd geleden gevonden in de stad Jalalabad. De band is volgens het Pentagon gemaakt in een huis in de stad Kandahar, in het zuiden van Afghanistan. Het is onduidelijk wie de band vond. Volgens president Bush blijkt uit de band onomstotelijk dat Bin Laden niet alleen schuldig is, maar ook dat hij geen gewe ten heeft. ANP/GPD/AP pagina 2: video onthullend Al Qaeda niet in Indonesië (Advertentie) (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1