PZC Opluchting na besluit Pechiney Istimewa zoekt het in totaalpakket KÉS Slecht nieuws voor de kerstkaart. 't Opper laat niets aan het toeval over sport Concern steekt kwart miljard in Vlissingse vestiging Transport klaagt over Duitse kilometerheffing het bedrijf donderdag 13 december 2001 i door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het besluit van aandeelhouders om 250 miljoen gulden te investeren in alumini- umproducent Pechiney Neder land doet vakbonden en onder nemingsraad opgelucht adem halen. De afgelopen jaren is drastisch gereorganiseerd en stond het voortbestaan op het spel. Nu komen er mondjesmaat 25 werknemers bij. Bovendien worden nog eens tientallen mil joenen euro's extra gestoken in het moderniseren van de fa briek. Pechiney Nederland is één van de grootste ondernemingen in de provincie. Het bedrijf telt ruim 700 werknemers en had vorig jaar een omzet van 340 miljoen euro. De onderneming produceert aluminium en aluminiumlege- ringen. In 2000 maakte de alu miniumsmelter ruim 193.000 ton aluminium, 215.907 ton alu- miniumproducten, 170.783 ton perspalen en 44.996 ton wals- plakken. Pechiney importeert de grond stof aluinaarde uit Jamaica en de petroleumcokes onder meer uit de Verenigde Staten en Eu ropa. Hoewel 2000 voor de on derneming een topjaar was, zal de productie dit jaar weer hoger zijn, aldus directeur M. de Zéli- court. Met de investering van een kwart miljard gulden wordt de fabriek gemoderniseerd en de productiecapaciteit met 25 pro cent opgeschroefd. Het besluit van de aandeelhouders Groep Pechiney en Hunter Douglas (bezit 15 procent van de aande len) voor de investering in de Nederlandse vestiging, kwam deze week als een verrassing. Al jaren werd er over gepraat. Ui terlijk in februari van het vol gend jaar moest er duidelijk heid komen over de toekomst van de fabriek. Stroom Of de mogelijke komst van een nieuwe energiecentrale in Vlis- singen-Oost (Sloecentrale) met de investering samenhangt wil Pechiney niet zeggen. De aan- deelhoudei's hebben in elk geval altijd gesteld dat een lage prijs voor elektriciteit een garantie moet zijn om de vestiging te behouden. Op de NS na is Pechi ney de grootste stroomvex-br-ui- ker van Nederland; de elektrici teitsprijs is vitaal voor het voortbestaan van de onderne ming. Het contract met Delta Nutsbe drijven is per 1 april van dit jaar afgelopen en vervangen door een ovei'eenkomst met verschil lende Nederlandse energieleve- ranciex'S. De looptijd van con tracten verschilt. „We sluiten niet uit in de toekomst weer met één leverancier in zee te gaan", aldus H. Freijlink, directexxr energie en milieu van Pechiney Nederland. Voortbestaan Dat de aandeelhouders over- stag zijn doet bonden en onder nemingsraad opgelucht adem halen. Voox-zitter P. Bastiaansen van de ondernemingsraad denkt dat het voortbestaan van de fabriek voor de komende ja- x-en is veiliggesteld en dat de ar beidsomstandigheden sterk zullen verbeteren. Ook de bonden reageren uiterst positief. „We maakten ons zor gen over het voortbestaan van Pechiney Nederland", zegt P. Hazelager, bestuurder Me- talektro van FNV Bondgenoten. „De investering hing al een aan tal jaar boven de markt. Steeds werd er gezegd dat het voor 99,9 procent zeker was dat die door zou gaan. Maar de handteke ningen lieten toch steeds op zich wachten. Het besluit is verras send, maar positief, zeker ge zien de gebeurtenissen van de afgelopen jaren." Reorganisaties Want om de kosten omlaag te brengen staitte Pechiney in 1997 met het reorganisatiepro- gramma Challenge. Na twee jaar van snoeien en een bezxxini- ging van cix-ca 34 miljoen gul den, kwam in 1999 het project Total Operational Performance (TOP) er overheen. Beide pro gramma's brachten de kosten met circa 65 miljoen gulden te rug. Het aantal ax-beidsplaatsen daalde met ongeveer 200. Het project TOP is nu bijna afge- x'ond en volgens directeur M. de Zélicourt een succes. „Door de kosten en personeelsbestand te rug te brengen is een belangrij ke stap gezet om de toekomst van de fabi'iek te waarborgen." Het is nu de tijd om de volgende stappen te zetten. Buiten de in vestering van de aandeelhou ders om, investeert Pechiney tot 2004 elk jaar zo'n 10 miljoen eu ro. „De fabiiek is dertig jaar oud", stelt De Zélicoxrrt vast. „Er moet flink worden geïnves teerd in machines en organisatie om de fabriek weer bij de tijd te brengen." Om te zorgen dat de ox-ganisatiezo efficiënt mogelijk in elkaar steekt, voert Pechiney Nedexiand het zogeheten Steeds Beter programma in. In tegenstelling tot de uitgevoerde reoi'ganisatieprogramma's van de voorgaande jaren gaat het hier om het continue verbeteren van de bedrijfsprocessen. Freijlink: „Alle afdelingen zijn in kaait gebracht. Aan de hand van vergelijkingen met bedrij ven in de Groep Pechiney en concuiTenten hebben ze een cij fer van 1 tot 5 gekregen. In een uitvoerig boekwerk is omschre ven naar welk niveau ze moeten stx-even om te zorgen dat Pechi ney Nederland gaat behoren tot de absolute wereldtop van alu- miniumproducenten." Afdelin gen die nog niet optimaal wer ken, zullen dus beter moeten gaan presteren.,Dat kunnen we bereiken door bijvoorbeeld per soneel bij te scholen", zegt Freijlink. Ovens Tijdens het moderniseren van de 512 elektrolyseovens, waarin het aluminium wordt gemaakt, blijft de fabriek dooi'draaien. Hoewel het mogelijk is het pro ductieproces te stoppen, kost het maanden om het weer op gang te brengen. Pechiney heeft inmiddels ervaring opgedaan met proeven. De grote aanpassing zal oven per oven gebeuren. De voorbe reiding van werkzaamheden buiten de oven maakt het moge lijk een elektrolyseoven binnen twee uur aan te passen. Op die manier kan telkens een aantal ovens per dag worden gemoder niseerd. Begin 2004 moet de aluminium smelter tot de modernste ter we reld behoren. Hoofd welzijn A. van der Sluys (tweede van links) van zorgcentrum In 't Opper in Bruinisse met bewoners in het winkeltje, waar alles al in euro's is geprijst. foto: Marijke Folkertsma De productie van Pechiney zal dit jaar die van 2000 overtreffen. foto Ruben Oreel door Inge Heuff BRUINISSE - De voorlichting over de euro wordt in zorgcen trum In 't Opper in Bruinisse grondig aangepakt. Tot in de lift zijn de affiches, vlaggetjes en ander voorlichtingsmaterialen te vinden. Volgens hoofd welzijn A.van der Sluys, is deze aanpak wel nodig om alle infox-matie te laten be klijven. Bewoonster J. Padmos bevestigt het: „Het interesseert de oudjes niet zo." Half november werden in de zorgcentra op Schouwen-Dui- veland bijeenkomsten georga- niseex'd rond de euro. Van der Sluys: „Het voorstel was in een middag alle informatie aan de mensen te geven. Mij leek dat wat veel voor een keer. Daarom hebben we het uitgesmeerd over een dag." In de ochtend kwam voormalig directeur L. Wessels van de Ra bobank een verhaal houden, terwijl 's middags Henk Blom als 'Endrik' zijn visie op de in voering gaf. Van deze dag werd een video gemaakt die onlangs vei-toond werd. „Natuurlijk zit ten de meesten vooral te kijken of zij op de video staan, maar toch blijft er weer iets van de eu ro hangen", meent Van der Sluys. Volgens mevrouw Pad mos valt dat wel mee. ,,'t Is meer iets van 'we zien wel'Ik vind het wel sneu dat die oude mensen nu met nieuw geld moeten leren omgaan. Maar ja, als je niks an ders hebt, clan leer je het wel." Elke bewonex-sgroep heeft in de weken na de voorlichting, een eurospel gemaakt die op de Eu- rospelletjesmiddag gespeeld zijn. Ook in het winkeltje is alles inmiddels in euro's geprijsd. Van der Sluys: „We willen voor komen dat de ouderen twee pox-- temonnees moeten gebxniiken, dus vanaf 1 januari werken we alleen nog maar met euro's. We zijn alleen nog aan het bekijken hoe iedereen op tijd aan vol doende euro's kan komen." „Jongeren vergissen zich ook wel, met dat dubbelprijzen", weet mevrouw Padmos. „Den ken ze lekker goedkoop uit te zijn, maar dan is het de prijs in euro's. Ik ben er wel klaar voor, alleen m'n man nog niet." „Wie iets niet weet kan het ons altijd vragen", zegt Van der Sluys. „Maar dat gebeuxt eigenlijk niet." Dit is de zesentwintigste afleve ring van een serie over de invoe ring van de euro op 1 januari. Suggesties en ideeën voor ver halen rond de komst van de euro kunnen worden gemaild naar: euro@gpd.nl Istimewa houdt zich bezig met elektrotechnische installatietechniek. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De tijd dat Isti mewa Elektro in Vlissingen joeg op contracten is voorbij. In de dertig jaar dat het bedrijf be staat, heeft het zijn positie ver anderd. Met 'installeren en weg wezen' komt er in de toekomst geen brood meer op de plank, is de visie van de directie. En dus zet elektrotechnisch in stallatiebedrijf Istimewa in op een nieuwe strategie. „Bedrij ven en overheden schakelen steeds vaker aannemers in die én de verkeerslichten maakt én bij wijze van spreken ook zorgt dat het gras wordt gemaaid", denkt directeur S. Kwekke- boom. De opdx-achtgevers van Istimewa zijn te verdelen in dx-ie groepen: industriële bedrijven, en. overhe (gemeenten, provincies, Als de offshore even bij de indu strie wordt gerekend, dan is de verdeling van de opdrachten fifty-fifty. Het bedrijf werkt name in Zeeland, Zuid- Holland en Brabant, maar werkt met enige regelmaat ook in andere delen van het land. Istimewa werd in 1971 opge- richtdoor Adrie Janse. Aanvan kelijk bestonden de bedrijfsac tiviteiten in Heinkenszand uit de verkoop van witgoedappax-a- tuur en lampen. Al snel kwam daar het leggen van kabels en het aansluiten en installeren van machines bij. Doordat het bedrijf niet de vergunningen kreeg om uit te breiden moest het omzien naar een anclere ves tigingsplaats. Dat werd Vlissin- gen-Oost. De onderneming groeide door overnames van bedrijven in di verse Eru'opese landen naar ruim vijftienhonderd medewer kers aan het begin van de jaren tachtig. Aan het eind van het de cennium raakte het bedrijf in nood en werd het na faillisse ment in oktober 1994 ver-kocht aan Kopeke Holdings in Spijke- nisse. Maar dochter Kwekke- boom-Janse vond dat het be drijf daar niet tot zijn x-echt kwam. Ze kocht in 1997 het be- dx-ijf op en zette het voort onder de naam Istimewawat Maleis is voor 'het beste van het beste'. Naam Istimewa Elektro Vestiging Vlissingen Opgericht 1971 Aantal werknemers 110 Omzet 25 miljoen gulden De wex-kzaamheden van Istime wa zijn veelzijdig. Van het on- derhoud van openbare verlich ting, het automatiseren en in- foto Lex de Meester stalleren van op afstand be stuurbare installaties voor bruggen tot de elektrotechni sche installaties voor het bestu ren van pompafsluiters, com- pressoren en aggregaten. De orderportefeuille voor vol gend jaar is al zo goed als ge vuld. Zo zal Istimewa betrok ken zijn bij de productie van on- dei'delen van booi-platforms bij Heerema. Het bedi-ijf werkt nu aan de afronding van twee mo dules van een groot booiplat- foi-m dat in de Noordzee komt te liggen. Voor het gas op- en overslagbe drijf Chemgas in Vlissingen- Oost installeert Istimewa op af stand te besturen brandwater- afsluiters rond de gasbollen, de spoelplaats en het koppelpunt. Verder zal Istimewa volgend jaar het werk aan het sluis- en stuwcomplex Hagestein ople veren. Voor dat project heeft het installatiebedrijf de opdracht vex-wox-ven voor het maken van een nieuwe cilinderschuif (om de water-afvoer bij te regelen). Verder kreeg het bedrijf de order voor het vernieuwen van de elektrische installatie van de Haarbrug in Gorinchem. De meerwaarde van het installatie bedrijf is volgens Kwekkeboom het adviseren van opdrachtge vers en het aanbieden van een totaalpakket. „We doen de engi neering, de installatie en het on- dei'houd, zeg maar de nazorg. In de tij d dat mijn vader het bedrij f begon, groeven een stel mannen sleuven in de grond en legden ze kabels. Door de gx-ote invloed van elektronica en computers is niet meer de arbeidsintensivi teit, maar de kennis belangrijk geworden." Advisering Het bieden van een totaaloplos sing dwingt de onder-neming de ox-ganisatie aan te passen. „Van af januari bestaat Istimewa uit dx-ie onderdelen", legt Kwekke boom uit. „Dat zijn uitvoex-ing projecten, onderhoud en service, en con sultancy. Onder dat laatste ver staan we het tekenen, de inspec tie, automatisering, enginee ring en advisex-ing. Die afdeling wordt steeds belangrijker, om dat opdrachtgevex-s er vaker voor kiezen de opdracht in han den te geven van één bedrijf. Het ontwerpen besteden opdracht gevers tot nu toe uit aan archi tectenbureaus. Het probleem dat opdrachtgevers daarmee steeds vaker hebben is dat die bureaus eerder tegen, dan met de aannemer werken." Voorlopig is het niet de bedoe ling van de ondei'delen zelfstan dige bedrijven te maken. „Ik hou niet van dat soort kerst- boomstructuren. Pas als de ac countant zegt dat het verstan dig is om het bedi-ijf zo te orga niseren, dan ga ik er eens over nadenken." Vooral de afgelopen jaren is het werkgebied behooiiijk ge groeid. „Ik had verwacht dat we juist meer opdx-achten uit Zeeuws-Vlaanderen zouden binnenhalen. Niet dat ik uitsluit dat het in de toekomst alsnog gaat gebeuren. Maar het is juist opvallend dat we ontzettend zijn gegroeid in Brabant. Daar ligt het zwaartepunt van onze werkzaamheden. Om die positie te kunnen behou den en verder uit te breiden is het noodzakelijk om sterker dan tot nu toe is gebeurd in Brabant aanwezig te zijn. „Hoe weet ik nog niet precies. Maar dat kan zijn door er een bedrijf over te nemen of er een eigen vestiging te bouwen. Als we onze positie in Brabant willen versterken dan ontkomen we er niet aan, zeker niet als we ook het onder houd van projecten blijven uit voeren." „Gebeurt er 's nachts om twee uur iets in Eindhoven, dan moe ten we er een montexxr naar toe sturen vanuit Vlissingen. Dat is haast niet te doen en dus de x-e- den dat we steeds meer samen werken met andex-e bedrijven ter plaatse. Misschien dat de techniek zover gaat dat we in de toekomst projecten op afstand kunnen conti-oleren. Dan hoe ven we mensen alleen nog maar te vertellen dat ze op een be paalde knop hoeven te druk ken." van onze redactie economie ZOETERMEER - De transport sector vindt de kilometerhef fing op de Duitse wegen te hoog. Transport en Logistiek Neder land (TLN) vreest dat die leidt tot verdubbeling van de huidige belastingen voor het vrachtver keer. Voor vrachtauto's boven de twaalf ton betalen de transpor- teurs binnenkox-t vijftien euro cent per kilometer op Duitse au tosnelwegen. TLN vindt ook dat de gebruiker moet betalen, maar zegt al 15 0 tot 2 5 0 procent van de werkelijke kosten bij te dragen voor aanleg en beheer van de wegen. De opbrengst van cix-ca 3,5 miljard euro per jaar sluist de Duitse ovex-heid goed deels door naar de algemene middelen. De rest is volgens TLN bestemd voor infrastruc tuur zoals spoor en binnenvaart en snelwegen. ANP (Advertentie) (A&A.1T tyot.é- wX-CUWÏ VOOf V. bfilitn L* dccc^btr o&i itoolV ze AA rvAAf vA*V voor MUf- tö Ctol/W*- VA* ~oYxex «AAC voor »»AAT i£ W**. Deze actie is voor iedereen die Telfort Pak&Bel heeft of via Telfort mobiel bankiert. De tarieven gelden binnen Nederland van maandag tot en met vrijdag in de daluren (Pak&Bel: 19.00 - 08.00 uur, Mobiel Bankieren: 20.00 - 08.00 uur) en in het gehele weekend. De actie loopt van 1 tot en met 30 december 2001. Ga voor de voorwaarden naar www.telfort.nl Prettige feestdagen. Telfort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9