PZC Bromfietsers bron van irritatie PvdA wil onderzoek als kerncentrale blijft Immigratiedienst bezoekt hongerstaker Tunnelboor Sara nog steeds niet op gang Stichting Grand Pair optimistisch gestemd na Kamervragen Weer protest tegen multifunctioneel centrum Groede Honderden reacties op enquête verkeersveiligheid in Terneuzen wmm HAAL VANAF OVERMORGEN UW GRATIS EUROKIT,^ Carillon terug in torentje Axel Bedrij venterrein Vlaschaard mag groeien Veel vuurwerk bij grens gepakt zeeuwse almanak Koffie ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 12 december 2001 door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Gewest Zeeland van de PvdA eist een parlementair onderzoek als de kerncentrale Borssele na 2003 toch mag openblijven. Dat onderzoek moet dan dui delijk maken wie verantwoor delijk is voor het onzorgvuldig uitvoeren van het besluit van zowel het kabinet als het parle- ment om de centrale begin 2004 te sluiten. Het gewestelijk bestuur schrijft dit in een motie die op het komende congres van de partij, aanstaande vrijdag en zaterdag, wordt ingediend. De Zeeuwse afdeling houdt er ern stig rekening mee dat de kern centrale na 2003 mag openblij ven. Vooruitlopend op een eventu eel parlementair onderzoek wijst zij nu al met de beschuldi gende vinger naar het ministe rie van Economische Zaken. Dat heeft onzorgvuldig gehan deld door de afspraken met de exploitant over sluiting van de centrale niet schriftelijk vast te leggen, meent de PvdA Zee land. Eigenaar EPZ van de kerncen trale weigert nu de deuren van de nucleaire stroomfabriek op 1 januari 2004 voorgoed dicht te doen. Het Rijk probeert EPZ via de rechter aan de eerder ge maakte afspraak te houden. Mocht de uitspraak van de rechter negatief uitpakken voor de Staat, dan moet niet al leen hoger beroep worden aan getekend, vinden de Zeeuwse socialisten. Ook dienen parle ment en kabinet rap een nieuw besluit te nemen om de centrale alsnog dicht te krijgen. De voorkeur gaat ook dan nog steeds uit naar 1 januari 2004, maar als dat technisch of uit veiligheidsoverwegingen niet kan, dan zo spoedig mogelijk daarna. door Frank van Cooten TERNEUZEN - In bestaande 30-kilometergebieden in Ter neuzen rijden met name brom fietsers nog veel te hard. Deze algemene klacht komt voort uit de enquête die de gemeente Ter neuzen hield onder bewoners van 30-kilometerzones. Het gemeentebestuur wil Ter neuzen verkeersveiliger maken. Om de bestaande situatie in kaart te brengen is een breed onderzoek gehouden onder be woners, scholen, politie, brand weer, ambulancedienst, fiet sersbond en 3VO. Binnen de bebouwde kom ko men meer 30-kilometergebie den. In de al bestaande zones is half oktober een enquête ver spreid om de ervaringen van be woners aan de weet te komen met snelheidsremmende maat regelen zoals drempels, wegver smallingen en verhoogde krui singen. Van de 750 verstuurde vragen formulieren zijn er 279 ingevuld terug gestuurd. Klachten Een aantal klachten komt regel matig terug. Zo is volgens veel omwonenden in de wijk Sint Annapolder de aansluiting van de Ferlemanstraat met de Vliet- straat gevaarlijk. Op de verho gingen in de Dommelstraat kwam ook veel kritiek, evenals op de bloembakken waardoor mensen zijn genoodzaakt de straat op te lopen. De gemeente vroeg ook scholen naar hun ervaringen. Overleg is er geweest met directie en ver- keersouders van de Meerpaal, de Geule en de Hille en met het Zelclenrust-Steelantcollege, het ROC Westerschelde en de Schans. Uit deze gesprekken blijkt on der meer dat in de Sloelaan en Zeldenrustlaan te hard wordt gereden. Een ander geconstateerd pro bleem is de drukte op de Merwe- delaan enIJsselstraat. Dat komt door ouders die him kinderen naar school brengen. Ook de drukte op de Vlietstraat en Wie lingenlaan in combinatie met overstekende kinderen wordt als gevaarlijk gezien. Gesprek Ook is gesproken met politie, brandweer, ambulancedienst, fietsersbond en 3VO. Uit deze gesprekken komt naar voren dat de hulpdiensten liever geen drempels hebben, maar de voor keur geven aan wegversmallin gen en visuele maatregelen. Ook de fietsersbond en 3 VO zijn geen voorstander van drempels. De resultaten van de enquête en de uitkomsten van het overleg met de scholen, hulpdiensten, fietsersbond en 3VO worden meegenomen bij de herinrich ting van de nieuwe 30-kilome- tergebieden. Ook wordt beke ken wat in de bestaande zones kan worden verbeterd. ,,We proberen de 30-kilometer gebieden zo optimaal mogelijk in te richten. Daarom gaan we zeker met de gemaakte opmer kingen aan de slag", zegt ÜH door Wout Bareman TERNEUZEN - Tegen de ver wachting in heeft boormachine Sara gistermiddag het boren nog niet hervat. Het vervangen van de borstelrijen in de afdich ting van het boorschild nam toch weer meer tijd in beslag. Gisteravond werden de laatste afgesleten borstels vervangen. De schade wordt inmiddels ge schat op ruim drie miljoen gul den. Tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) gaat er nu vanuit dat de boormachine vanmiddag weer kan worden opgestart. Op vrij dag 30 november ontstond in al le vroegte een lek in het afdich tingssysteem van de machine. Advertentie Aftellen naar de euro. nog 20 dagen AU tiet «oei! Is, hebiu.de efttgaUoupoit omvangen ^t>«i uw sufoMu tiet gratis jetje Nederlandse eurottjuhtétu Vanaf overmorgen kunt ude Mt ophalen, todat ti alvast Kennis Kunt maken met dé euro. woordvoerder D. Timmers van de gemeente. De gemeente houdt maandag 17 december een informatie avond over de uitkomsten van het onderzoek. Tevens wordt een voorlopig herinrichtings plan gepresenteerd voor de wij ken Driewegen, Handelspoort, Katspolder, De Kraag, St. An napolder en Zeldenrust. De avond begint om 19.30 uur in de presentatiezaal van het stads kantoor. Alle 30-kilometerzo nes moeten in 2003 bekend en herkenbaar zijn. De toestand van hongerstaker Ahmed Abdulkadir Ali gaat achteruit; de Somaliër verblijft sinds enkele dagen in het invalidentoilet van de Willibrordusbasiliek in Hulst. foto Wim Kooyman Er stroomde drie miljoen liter water en bentoniet de tunnel buis in. Aanvankelijk werd aan genomen dat er maar enkele borstels moesten worden ver vangen, maar nader onderzoek wees uit dat twee volledige bor stelrijen - de machine telt er vier - zóveel slijtage vertoonden dat het veiliger was alle borstels te vervangen. De herstart van de machine werd verschillende ke ren uitgesteld. Dat gebeurde ook gisteren weer. Vandaag wordt de reparatie afgerond, zodat het zo goed als zeker is dat de boor vanmiddag weer op gang komt. Boormachine Neel- tje Suzanna was gisteren 6136 meter (3068 tunnelringen) ge vorderd en is nu nog 464 meter van het eindpunt verwijderd. door Sheila van Doorsselaer HULST - Een vertegenwoordiger van de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND) uit Den Bosch bezoekt vandaag de uitge procedeerde asielzoeker Ahmed Abdulka dir Ali, die momenteel verblijft in de Willi brordusbasiliek in Hulst. Het doel van het bezoek is de uit Somalië af komstige Abdulkadir Ali, die via een hon ger- en dorststaking een verblijfsvergun ning wil krijgen, de procedure van de IND nogmaals te verduidelijken. De toestand van Abdulkadir Ali, die al ruim een week geen eten en drinken tot zich neemt, gaat achteruit. „Je kan het echt al goed aan hem zien. Hij is flink afgevallen", zegt F. Strooband, hoofd van de afdeling Sociale Zaken van Hulst. De vertrouwens arts die Abdulkadir Ali geregeld bezoekt om zijn geestelijke en lichamelijke toestand te controleren, komt vandaag ook weer langs. De gemeente Hulst bood Abdulkadir Ali een tijdelijke uitkering aan, maar dat weigerde hij. „Het is een verblijfsvergunning of de dood", verklaarde hij meer dan eens. Hij verblijft nu sinds enkele dagen in het invali dentoilet in de basiliek. Ideaal is het niet, maar hij kan er zich in elk geval wassen. De gemeente Hulst en leden van Vluchtelin genwerk zijn er tot nu toe nog niet in ge slaagd Abdulkadir Ali te bewegen zijn actie op te geven. Wellicht lukt dat de vertegen woordiger van de IND wel. Alvorens met de Somaliër te gaan praten, zal de IND 'er eerst een gesprek hebben met de Hulster burge meester A. Kessen. Abdulkadir Ali is al een jaar uitgeprocedeerd, maar is nog niet uit gezet omdat dit technisch onmogelijk is. Er bestaan geen rechtstreekse vliegverbindin gen met Somalië. door Henk Boot AXEL - Het zal erom spannen, maar als alles volgens plan verloopt werkt het carillon van het stadhuis van Axel voor kerst alweer. Deze week is begonnen met het terugplaatsen van het klokkenspel en de bij behorende attributen. Die zijn door het bedrijf Petit en Fritsen uit Aarle- Rixtel danig onder han den genomen. Het bedrijf heeft er voor ongeveer een ton aan ver sleuteld. Kapotte onderdelen zijn vervangen en de appara tuur heeft verder in haar geheel een opknapbeurt gehad. In Axel zelf is al ongerust gereageerd op het uitblijven van het ver trouwde getingel vanuit het torentje van het stad huis. Burgemeester J. Mulder verzekerde raadslid J. Di- eleman (Christen Unie) eind vorige maand dat het voor Kerstmis toch echt gaat lukken. Het is volgens gemeente voorlichtster T. Vennix de bedoeling dat er aan het opnieuw in werking stel len van het carillon een officieel tintje wordt ge geven. Maar eerst moeten alle klokken weer op zijn plaats hangen. En dat duurt nog wel een week. foto Camile Schelstraete door René van Stee TERNEUZEN - Volgens E. Knepscheld uit Terneuzen gloort er hoop voor haar Stich ting Grand Pair, die Zuid-Afri kaanse jongeren voor een tijde lijk verblijf naar Nederland wil halen. De Immigratie- en Naturalisa tiedienst weigerde aanvanke lijk mee te werken, maar via schriftelijke vragen van de D66- Kamerleden J. Hoekema en B. Bakker over die weigering is de kwestie nu onder de aandacht gebracht van staatssecretaris van justitie E. Kalsbeek. De jongeren zouden als au pairs aan de slag gaan bij alleen staande of zorgbehoevende ou deren. De huidige wetgeving verbiedt een dergelijke con structie, met name omdat wordt gevreesd voor partnerschappen en schijnhuwelijken. De zoge heten grand pairs kregen daar om geen machtiging voor een voorlopig verblijf (mw) in Ne derland. Ongeveer tien Zuid- Afrikaanse jongeren en drie ou deren uit Axel, Middelburg en Oosterhout moesten hierdoor worden teleurgesteld. Om toch een oplossing te vinden voor de ontstane problemen be naderde Knepscheld Tweede- Kamerleden. Zij hoopte met na me op een eenmalige ontheffing voor de stichting of op de moge lijkheid dat de stichting onder de wet voor uitwisselingsorga nisaties komt te vallen. Uit de vragen van Hoekema en Bakker en bemoedigende woorden van leden van andere fracties blijkt volgens Knepscheld duidelijke steun voor het grand pair-con cept. Steun Knepscheld: „Die steun maakt mij blij en stemt me ook opti mistischer. Zo willen Hoekema en Bakker van de staatsecreta ris weten wat zij vindt van het feit dat jongeren die in het kader van het Grand Pair project naar Nederland willen komen, geen mw krijgen. Ook vragen ze of Kalsbeek desnoods bereid is wet- en regelgeving aan te pas sen om het initiatief mogelijk te maken." Knepscheld is heilig overtuigd van de werking van het Grand Pair concept. Zij verwijst naar Engeland, waar een dergelijk systeem naar grote tevreden heid van alle partijen functio neert. De kans op een intieme relatie tussen bejaarden en jon geren noemt zij minimaal.„Het zou daarom doodzonde zijn als het initiatief in Nederland lou ter op regelgeving zou stuklo pen", aldus Knepscheld. EEDE - De gemeente Sluis- Aardenburg heeft van Gedepu teerde Staten toestemming ge kregen om het bedrijventerrein De Vlaschaard in Eede uit te breiden. De Vlaschaard beslaat nu zeven hectare. De gemeente heeft een extra stuk grond van 1,2 hectare kun nen kopen voor een mogelijke uitbreiding. In de ogen van GS bestaan daar geen planologi sche bezwaren tegen. Sluis-Aardenburg heeft met de aanleg van het bedrijventerrein, dicht bij de grens en bij de Ex- pressweg, geen slechte beurt ge maakt. De zeven hectare die in eerste instantie in exploitatie werd genomen, vloog gewoon weg. Voor het slijten van de ex tra bedrij fspercelen zal de ge meente ook weinig moeite hoe ven doen. Van de 1,2 hectare grond is al 7000 vierkante meter in optie uitgegeven. Voor het resterende deel hebben zich al diverse gegadigden gemeld. Op grond van de belangstelling zou de gemeente het Eedese be drijventerrein best nog wat gro ter hebben kunnen maken, maar het Streekplan Zeeland sluit een forsere uitbreiding ge woon uit. door Sanne Schelfaut GROEDE - Een aantal bewo ners uit de Burgemeester J.Cv Everaarslaan in Groede blijft zich verzetten tegen de bouw van een multifunctioneel cen trum. Zij zetten hun strijd door, ook al hebben zowel burge meester en wethouders van Oostburg als het provincie bestuur hun bezwaren afgewe- Drie families vinden dat het centrum veel te dicht bij hun huizen komt te staan. Zij uitten deze protesten in oktober tij dens een hoorzitting in het ge meentehuis. De uitkomst van deze hoorzitting is gisteren be kendgemaakt. Volgende week woensdag vergadert de com missie voor openbare werken, onderwijs en welzijn over de bouw van het pand, dat ruim twee miljoen gulden gaat kos ten. Een van de bezwaarmakers is J. van Baarle. Uit de krant vernam hij deze week dat de bestem mingsplanprocedure voor het centrum nagenoeg is afgerond. Terwijl wij nog niet wisten wat het antwoord van B en W op on ze bezwaren was. Sinds de hoor zitting hebben we nog helemaal niks gehoord van de gemeente. Dan lees ik opeens dat er vol gende week wordt beslist over de start van de bouw. Terwijl de procedures nog volop lopen, on begrijpelijk." Volgens Van Baarle zijn er in Groede voldoende alternatieve locaties voor het multifunctio neel centrum. „Nu wordt het complex in onze achtertuin neergezet. Wij hebben op zich niks tegen de komst van het cen trum, maar het komt op een ver keerde plek. We hebben begre pen dat er waarschijnlijk ook feestjes in worden gehouden. Daar zitten we helemaal niet op te wachten, het levert overlast op. Waarom wordt het pand niet gebouwd op het oude crossveld je bij de school?" zo vraagt Van Baarle zich af. De Groedenaar hoorde gisteren dat er niet aan de bezwaren van hem en zijn buren tegemoet wordt gekomen. De omwonenden beraden zich de komende dagen of ze tegen het besluit in beroep gaan. Woordvoerster S. de Kievit van de gemeente Oostburg laat we ten dat er nog geen bouwver gunning voor het complex is af gegeven. Als die wel is verleend, kunnen de bezwaarmakers de bouw proberen tegen te houden door een schorsing van de vergun ning aan te vragen. De gemeente kan pas met de bouw beginnen als de juridische procedures - zij het in het voordeel van Oost burg - zijn afgerond. DEN HAAG - Langs de Bel gisch-Nederlandse grens zijn al duizenden kilo's vuurwerk on derschept. Dat is veel meer dan in andere jaren. De aanpak van de invoer van Belgisch vuur werk in Nederland is zo succes vol, meldde minister Pronk van Miliebeheer in de Tweede Ka mer, omdat de politiekorpsen over de grenzen nauwer samen werken. Nederland voert een strenger beleid naar aanleiding van de vuurwerkramp in En schede. Het bedrijf in Vlissingen- Oost staat bekend als een werkgever met goede secun daire voorzieningen. Vooral de koffie, die is niet alleen erg lekker, maar - misschien nog belangrijker - ook nog eens gratis. Bovendien mogen de werknemers onbeperkt kof fie drinken. Een aantal van die verstokte koffiedrinkers neemt echter thermosflessen mee naar het werk. Niet om daa ruit tijdens de lunchpauze de thuis ge zette koffie te drinken. Nee, want bij aankomst op het be drijf zijn die thermosflessen nog leeg. Ze pas iets voor vijf uur gevuld. Om thuis ook nog even te kunnen genieten van de gratis koffie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45