Studenten broeden op schoon schip PZC Brieven aan Borretje Meer dan alleen realistisch lezers schrijven SGP III Vrijwilligers Ziekenhuis Oranjeplein Waterman III Voetbal Van Houten V GELICHT Milieu kunst cultuur woensdag 12 december 2001 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Met instemming in de PZC van 4-12 de reactie van dr L. P. Roegholt op de ontboezemingen van SGP-voorman Kolijn gele zen. Kolijn zegt: ,,Men noemt ons fundamentalisten." Dat is dan naar mijn mening een sig naal dat niet kan en mag worden genegeerd. Dat zij vaak ter ker ke gaan, het goede boek van vrijdag tot maandag willen le zen, zich selectief voor informa tie afsluiten enz. enz. is hun goed recht. Steeds grotere moei te krijgt een meerderheid van de Nederlanders tegen het 'van kaft tot kaft' getrouwelijk vast houden aan hetgeen eens als waar is verkondigd en hieraan rechten ontlenen. Van Wim Kan zijn de woorden: „Iemand die op zijn zeventigste jaar nog het zelfde denkt als toen ie twintig was doet denken aan een huis dat vijftig jaar heeft dichtgeze- ten." Plet SGP-huis dient te worden geopend. Een echte schoonmaak lukt alleen wan neer de mannen broeders echt willen luisteren naar vrouwen en durven emanciperen. Dat emanciperen betekent in de po litiek en op de kansel vrouwen als volwaardige gelijken aan vaarden. De apostel Paulus heeft met de beste bedoelingen regels opgesteld die achter haald zijn; hiervan zijn legio voorbeelden te geven. Voor de SGP en met name de fundamen talistisch denkende mannen broeders is het vijf voor twaalf. Ime Dekker Den Omloop 24 's Heer Hendrikskinderen Ook naar het vrijwilligersfeest geweest in CineCity? Niets mis met de prijsuitreiking. De film voorstelling, oké, viel bij ieder een in de smaak, iedereen drie 'drankmuntjes', koffie, thee en frisdrank gratis. Na de film een beetje rokerig bandje, maar om te praten kon je ook uitwijken naar het café. Het personeel, dat met schalen gefrituurde hapjes aankwam, hoefde meestal niet verder dan de gang te gaan, ...op... zoveel mensen ook. Dan maar een wijntje of een gewoon biertje (alles in plastic bekers geserveerd). Had het deze ene keer niet wat feestelijker of lux er gemogen? Dat was twee we ken geleden toch ietwat anders. Feest in de Carrousel en het Ar senaaltheater voor alle mede werkers van de gemeente Vlis- singen, aanvang ook 19.30 uur en niet in de rij wachten. Bij bin nenkomst lekker eten, voor wie dat wilde, drankjes in overvloed in glazen, muntjes voor iedereen om het geluk te beproeven in de Carrousel. In het theatercafé een 'strijkje', schalen met sala des, vis enz. waarvan iedereen zich kon bedienen. In de thea terzaal zelfs een optreden van Blof en ook daar in het aangren zende café lekkere saté met toe behoren, zoveel je wilde. Voorde liefhebbers en geloof me die zijn er veel, whisky en Belgisch bier, in de daarbij behorende glazen, echt feest dus, voor ons zo ver wende burgers. Jammer toch al tijd dat verschil. Rietje Haas-Corstanje Jac. v. Ruijsdaellaan 12 Vlissingen We waren amper van de schrik bekomen dat een kinderarts op korte termijn gaat vertrekken toen als donderslag bij heldere hemel het besluit viel dat de kin derafdeling van het ziekenhuis moet sluiten. Wij vinden dit een overhaaste, ondoordachte en rampzalige beslissing. Er zullen vast 'prachtig' klinkende poli tieke en financiële redenen zijn die tot dit besluit hebben geleid. Helaas is er niet gevraagd en ge keken naar diegenen die dit be treft: kinderen die kampen met gezondheidsproblemen of acute zorg behoeven. Men hoeft niet veel fantasie te hebben om het volgende scenario voor te stel len. Je komt met je doodzieke kind op de EHBO. Dan blijkt dat voor verdere behandeling hij/zij doormoet naar Goes. Is er dan nog wel voldoende tijd als iede re seconde telt? Nog een feit: niet alle ouders/verzorgers hebben eigen vervoer en zijn aangewe zen op het openbaar vervoer. In de praktijk betekent dit dat men nog langer onderweg is dus ex tra stress voor kind en thuis front. Zo zijn er nog vele feiten te benoemen waar totaal niet aan gedacht is en wat nog veel ellende zal gaan kosten. Kortom dit advies is niet goed over dacht. Het geeft aan dat er een begin is gemaakt met de af braak van zorg op Walcheren. Nu het advies tot sluiting geno men is, wordt pas een mogelijk heid gegeven om een mening te geven. Zoals zo vaak dempt men de put als het kalf verdronken is. Wij wensen het fantastische personeel van de kinderafdeling in Vlissingen veel sterkte. Ook zij zijn immers de dupe van dit rampzalige besluit. Hanny Dingemanse Breeweg 92, Middelburg In een poging het woonzorg complex op het Oranjeplein te gen te houden vormen de winke liers, die in de stad Veere een zes weken durende carrousel van kijken en kopen onderhouden, een curieus verbond met een aantal mensen die elke steden bouwkundige ingreep van for maat in Veere een verslechte ring lijken te vinden (PZC, 4-12). De zes weken durende zo merse zee van blik op het Oran jeplein is voor de rest van het jaar een guur winderig plein. Het voor een gedeelte bebouwen van dit plein volgens een door de monumentencommissie en de welstandcommissie goedge keurd plan is een prima zaak. De parkeerruimte die verloren gaat, wordt op loopafstand ge compenseerd. Het is te hopen dat het gemeentebestuur van Veere het volkshuisvestingsbe- lang zwaar zal laten meewegen. Een flink aantal nieuwe woon eenheden op een voor de doel groep senioren prachtige locatie is een vooruitzicht waar men in menig Walchers dorp jaloers op zal zijn. Dit omdat in samen hang met de bouw van deze wo ningen een hele keten van ver huizingen mogelijk wordt die ongetwijfeld ook hoognodige ruimte zal scheppen voor star ters op regionale woningmarkt. Ad Weststrate Kanaalweg Westzijde 8 Veere De heer Waterman heeft heel wat te verduren. CDA-be- stuurslid en beoogd raadslid Rijnco-Jan Suurmond kon het niet nalaten om een reeds uit het veld gestuurde speler een trap na te geven (PZC, 8-12). Jam mer. Vergeving en verzoening zouden toch meer de kernbe grippen moeten zijn. Beide he ren zitten straks na de verkie zingen van 6 maart naast elkaar in de gemeenteraadsbanken en het zou toch goed zijn om vóór het kerstfeest, het feest van de vrede, die twee de handen te zien schudden. Souburg heeft niet veel vertegenwoordigers op verkiesbare plaatsen - beide he ren en dhr. Van Zalen (Groen- Links) en mevr. Walrave (Partij Souburg/Ritthem). Dus we moeten zuinig op hen zijn. Alex Soplantila Kievietsprenk 42, Vlissingen Het valt Jaap van Essen blijk baar erg moeilijk dat Feijenoord nog op alle fronten meedoet. Dat Feijenoord dit seizoen voor Nederlandse begrippen toch wel aardig presteert valt niet te ontkennen. Toch krijgt Van Es sen het telkens weer voor elkaar om de ene week nog negatiever dan de andere week te schrijven. Kreten als: Feijenoord haalt al een jaar geen fatsoenlijk niveau meer en het spel mist lijn, bezie ling en fantasie zijn wekelijks in zijn reportages te vinden (PZC, 7-12). Wat moet de rest dan be labberd spelen. En waar haalt hij de nonsens vandaan dat Pierre van Hooydonk niet wordt geaccepteerd door het echte le gioen van Nederland en zijn trainer Bert van Marwijk? Pier re van Hooydonk wordt door het legioen op handen gedragen. En problemen met Bert van Mar wijk zijn uit de Mokumse duim van Van Essen gezogen. Volgens mij kan Van Essen beter Ome Co gaan interviewen voor een be wierookt stukje in Privé. De PZC wil ik verzoeken om in het vervolg svp een correcte weergave te geven van van wed strijden die door Feijenoord en Pierre van Hooydonk gespeeld zijn, en geen nonsens te schrij ven over vermeende randver schijnselen. René Adriaanse Majoorwerf 36, Zoutelande Ik ben benieuwd met welke mis dadigers uit de wereldgeschie denis mijn dierbare man Mar van der Veer nog meer zal wor- 'den vergeleken: Goebbels, Bin Laden, toe maar! (Lezers schrij ven, 8-12). De lijst is nog einde loos lang. Wie volgt? Ik ga er maar vanuit dat het meer zegt van diegene diehet uitspreekt of opschrijft dan van degene die het betreft. Sjanie van der Veer Mastgatstraat 12, Zierikzee Advertentie Galerie - Kunsthandel 19e en 20e eeuwse Vlaamse en Hollandse Meesters o.a. Latemse school Inkoop - Verkoop Terneuzen centrum 4531 GN, Blokken 3-4, tel. 0031(0)115-621643 of 0031(0)6 51368269. Open: dinsdag - woensdag en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur en op afspraak. www.contrasten.nl In de ruimte aan de Vismarkt in Middelburg toont Galerie T deze maand werk uit stock van onder anderen schilder/graficus Ton Lamper en schilder/beeldhouwer Sjer Jacobs, wordt een veelbelovende kunstenares als edelsmid Barabara Voit geïntroduceerd en zijn voor proefjes te zien van toekomstige tentoonstel lingen van onder anderen de schilders Kathe Ruyssenaars en Sebastiaan Spit. De meest in het oog springende tentoonstellin gen zijn te aanschouwen in de locatie aan de Turfkaai waar in de kelder graficus Han van Hagen exposeert met zijn vrouw, de kera?niste Lia van Rhijn. De parterre biedt plek aan 'Fragmenten van een vriendschap', een project van beeldend kunstenaar Onno de Graaf en toneelschrijver Jan Schuurman Hess. Tot en met 29 december, open do t/m za van 11 tot 16 uur. door Henk Postma Geen zee zo hoog, of ze wordt beva ren. Ook al levert dat zo nu en dan een milieuramp op. De techniek op het schip is in de eerste plaats op de be houden vaart gericht. Ten koste van behoud van het milieu. Maar ook hier is de wal het schip aan het keren. Wa ter-, lucht- en strandverontreiniging hebben tot inkeer geleid. Steeds meer landen eisen dat ook de zeevaart schoon schip maakt. De Nederlandse reders, willen het voortouw nemen. En zijn daartoe met de Zeeuwse hoge school in zee gegaan. Op het Maritiem Instituut De Ruyter, de zeevaartafdeling van de Zeeuwse hogeschool, hebben ze er al een speci aal lokaal voor ingericht. Studenten van de maritieme, economische en chemische opleidingen broeden er al enkele maanden op mogelij kheden om schepen milieuvriendelijker te maken, zonder dat rendement verlo ren gaat. Inmiddels zijn op twaalf terreinen studiepro jecten ter hand ge nomen. Studenten van andere oplei dingen, zoals werktuigbouwkunde, watermilieukunde en communicatie zullen er gaandeweg ook bij betrok ken raken. Einddoel is de bouw van 'duurzame schepen'. Vooralsnog echter richt de aandacht zich vooral op aanpassing van bestaande boten. Twee middel grote kustvaarders, varend op de Oostzee, staan model. Het zijn de Bal- ticborg van de kapitein/reder Gerard de Jonge uit Vlaardingen en zuster- schip Panta Rei van diens collega Ives Beeckman. Vanmiddag presenteren de studenten hun eerste bevindingen. Dat gebeurt met een speciaal daar- voor georganiseerd symposium tij dens de jaarlijkse caxrièredag op de hogeschool. Uiteindelijk - als het even kan binnen twee jaar - moet het projectlokaal in het Maritiem Instituut van de hoge school zijn uitgegroeid tot hét kennis- en informatiecentrum voor duurzame Short Sea Shipping (kustvaart), ver uit Nederlands belangrijkste tak van zeetransport. Het centrum moet de vraagbaak worden voor reders, scheepsbouwers en andere nautische bedrijven, kortom voor iedereen die interesse heeft voor het milieuvrien delijk ontwerpen, bouwen of verbou wen van schepen. -r De basis voor deze aanpak werd gelegd tijdens het eind vorig jaar ge houden Congres Mare Forum in Rot terdam. De Nederlandse reders pre senteerden toen een nieuw speerpunt Studenten zoeken naar mogelijkheden om de kustvaarder Balticborg om te bouwen tot duurzaam schip. In hun projectlokaal koesteren ze de maquette van het vaartuig. foto Ruben Oreel van beleid: 'het ontwikkelen van onderscheidend concurrentievermo gen door kwaliteit en duurzaamheid'. Dat juist de Hogeschool Zeeland daar op in sprong lag voor de hand. De Vlis- singse school runt niet alleen een zee- vaartihstituut, maar haalde ook een lectoraat duurzaamheid in huis. Dus samenwerking kon niet uitblij ven, zegt opleidingsmanager Dick Schipper van de zeevaartopleidingen. Hij benadrukt dat het project zich bij uitstek leent voor multidisciplinair onderzoek door studenten en docen ten van zowat alle opleidingen van de Zeeuwse hogeschool. Bij de uitbouw van het project wordt samengewerkt met andere kennisinstituten, zoals de Technische Universiteit Delft, met de Koninklijke Vereniging van Neder landse Reders, ingenieursbureau Royal Haskoning, en de milieustich ting De Noordzee. Ook het ministerie van Verkeer en Waterstaat doet mee. Dat hielp de hogeschool aan een sub sidie van bijna 2.5 ton voor de inlich ting van het projectlokaal. Tot de aspecten die door de studenten in Zeeland nu al in onderzoek zijn ge nomen behoren het zoeken naar milieuvriendelijker manieren van voortstuwing, ladingbehandeling, scheepsonderhoud, energieverbruik, ballast en roestbestrijding. Ook is er aandacht voor personeelsmanage ment, werkomstandigheden en mi lieuzorgsystemen. Tijdens het sympo sium presenteren studenten de eerste resultaten. Zo komt Steven Neij en- huis, afkomstig uit Hasselt, met de eerste aanzetten voor machinale rei niging van ruimen, waarmee de werk druk omlaag kan worden gebracht en waswater gezuiverd wordt, zodat geen vuil water meer overboord hoeft te worden gepompt. Bacterie De studenten Jeroen Schuddebeurs uit Hellevoetsluis en Mich iel Pooluit Leiden, zoeken naar mogelijkheden om een bacterie te bestrijden die roest vorming veroorzaakt. En Jorrit Marks uit Eindhoven rapporteert over een vondst die het mogelijk maakt met een kleine ingreep bij de schroef zo'n 12 tot 14 procent brand stof te besparen. Het is de bedoeling aan aantal van de vondsten te testen op het vrachtschip Panta Rei van kapitein/reder Ives Beeckman. Die verwacht niet meteen veel economisch voordeel van het pro ject, maar ziet er wel een mooie kans in zijn schip aan te passen aan de eisen van de tijd, en de levensduur er-van te vergroten. „Ik ben", zegt hij, „niet echt een groe ne jongen. Maar het wordt nu wel tijd dat er ook in de scheepvaart een mi- lieudoorbraak komt. Er zijn al wel zo'n twintig jaar ontwikkelingen op dat vlak. Maar het is allemaal nog te duur om daar in mee te gaan. Wü er een doorbraak komen, dan moeten er eerst eens een aantal dingen worden uitgeprobeerd. Dit project biedt daar toe mogelijkheden." Indirect verwacht reder Beeckman op langere termijn ook enig economisch nut. En hij noemt nog een voordeel: dat het niet alleen zeevaartstudenten zijn die zich met dit soort zaken bezig houden, maar dat nu ook studenten van andere opleidingen met de scheepvaart in aanraking komen en geïnteresseerd raken. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Onno de Graaf en Jan Schuurman Hess zijn jeugdvrienden. Na lange lijd ontmoetten zij elkaar vorig jaar weer en bliezen ze hun vriendschap nieuw leven in. Beiden wonen tegenwoordig in Kats. Ze besloten na hun hernieuwde kennismaking een jaar lang ie dere maand iets voor elkaar te maken. Het resultaat is deze maand te zien in Galerie T: twaalf monoprints van De Graaf en twaalf brieven van Schuurman Hess. In een galerie valt een kunst werk van enig formaat eerder op dan een brief. Het is dus De Graaf die op deze gezamenlijke tentoonstelling de aandacht trekt. Hij heeft twaalf monoprints ge maakt die elk de naam dragen van een maand, maar ook een tweede titel hebben meegekre gen. Hoewel De Graaf schatplichtig is aan de kunstenaars van Co bra, is zijn werk toch origineel. De felle kleuren en de primitie ve, naar de kindertekening nei gende dierfiguren roepen herin neringen op aan het werk van Appel of Corneille, maar door- de strenge ordening in zijn werk, de onnadrukkelijke ge laagdheid en de geheel eigen techniek, is De Graaf bepaald geen epigoon. De monoprint (met drukinkt, verf en vetkrijt op een glasplaat werken en daarvan een afdruk maken op in dit geval Japans papier) vraagt om een snelle werkwijze. Des te wonderlijker is het dat De Graafs werk zeer geraffineerd in elkaar-zit. Hij presenteert een toegankelijk tafereel dat na lan ger kijken heel wat geheimen blijkt te onthullen. Een goed voorbeeld is het werk 'Kluut (november)'. Op het eerste ge zicht zijn daarop katten afge beeld. Rijker Wie wat langer kijkt, ziet ook muizen en vissen. En warempel, er is wel degelijk een kluut te zien. Zo gaat het bij alle twaalf de werken: ze blijken veel rijker dan op het eerste gezicht valt vast te stellen. Een directe link tussen De Graafs werk en de twaalf brie ven van Schuurman Hess, an ders dan de genoemde afspraak, bestaat niet. Wel heeft De Graaf bij iedere brief weer een prent vervaar digd. Die zijn alle twaalf te zien in de galerie, en afgedrukt bij de brie ven, waarvan precies twaalf pakketjes zijn gemaakt. Brieven De brieven zijn gericht aan Bor retje. Schuurman Hess onderte kent ze met Arte. Hoewel ze uit stekend zijn geschreven, zijn de brieven inhoudelijk niet op zienbarend. Eigenlijk zijn ze het aardigst voor diegenen die Schuurman Hess (behalve toneelschrijver ook artistiek leider van toneel groep Het Gezelschap van de Zee en initiator van tal van cul turele evenementen, met name in Kats) een beetje kennen. De hem kenmerkende zachtaardig heid komt in bijna elke zin tot uiting. „Welaan, jongen, tot hier deze avonturen, vanuit mijn schrijf- hoekje achter het voormalige gemeentehuis in Kats. Ik wens je alle goeds." Kluut (november) van Onno de Graaf. foto Ruben Oreel techniek en weet daardoor zijn taferelen tot in detail uit te wer ken. Een goed voorbeeld is de 'Acht- tienkavelseweg' een lijnets waarin hij een Hollandse kreekoever op sublieme wijze in zwart-wit heeft gereprodu ceerd. In dat soort werken, en bijvoor beeld ook in zijn prenten van koeien, schapen en vogels, is Van Hagen een kunstenaar die het grote publiek kan bekoren. Vraag De vraag is of hij daarmee ook een kunstenaar is die past bij Galerie T, een tentoonstellings7 ruimte die zich toch wat meer richt op kunst in het grensge bied tussen figuratie en ab stractie. Bekijk zijn 'Grassen' of het 'Ei met veren' en het is dui delijk dat Van Hagen veel meer is dan alleen een realistisch kunstenaar. Door in het eerstge noemde werk in te zoomen op het uiterste detail en in het tweede elke achtergrond weg te laten, doet dit realistische werk tegelijkertijd uiterst abstract aan. Van Hagens werk is in Galerie T gecombineerd met sculpturen van Lia van Rhijn. Zij toontfau- teuils en kussens, voorwerpen die in hun zachtheid contraste ren met haar materiaal, name lijk keramiek en in een enkel ge val brons. In de ets Pasfoto's heeft Han van Hagen drie koeien geportretteerd. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Drie werken die Han van Hagen exposeert in Galerie T zijn aangekocht door het Rijksmuseum in Amster dam. Hij maakt namelijk deel uit van de Haagse Etsclub en de mappen daarvan zijn tegen woordig in het bezit van het Rijksmuseum. Over enkele maanden ver schijnt een boek gewijd aan de Haagse etsclub. Bij de presenta tie daarvan zal de aankoop door het Rijksmuseum worden ont huld. Van Hagen is een etser van de oude stempel. Hij beschikt over foto Ruben Oreel een onvoorstelbaar knappe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30