Premies ziektekosten gaan flink omhoog PZC Akkoord over arrestatiebevel binnen EU u intratuin perste euro's duiken al op in Middelburg Ouders van Maxima zeggen dat ze niet naar huwelijk komen Ingenieuze Oedipus 9 Eenderde Nederlanders duurder verzekerd Rabo vindt loonmatiging liet meer van deze tijd Wereld herdenkt II september 1 50 A Rassenrellen Engeland onderzocht Free Record Shop verlaat beurs Handbalsters uitgeschakeld Brandvertrager voor kersttak Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 12» Weinig zon Eerst mist, later veel wolken met 's middags mogelijk een beetje zon. Matige noordoostenwind bij 6 graden. 244e jaargang no. 293 woensdag 12 december 2001 'los nummer 1,00 2,20) Harry Bongers toont het biljet van 5 euro. foto Ruben Oreel joor Ab van der Sluis - Stripwinkel 'ortobello in de Middelburgse kortstraat heeft de eerste euro's d binnen. Een Belgische klant onlangs met een biljet vijf euro. oïarry Bongers van Portobello rjerkoopt strips a 2,50 gulden [oer stuk. ,,Die Belg vroeg me of giij vier albums in euro's mocht letalen. Ik denk nog: da's pure iluf en zeg tegen hem dat het •;oed is. En warempel, hij legt gomaar een briefje van vijf euro geer. Ik laat me niet kennen en seef hem een gulden wisselgeld ©rug, maar dat hoefde hij niet. "k heb dus ook nog m'n eerste curofooi gekregen. Ik vind het ten geweldige stunt." Volgens Bongers is het eurobil- ;t 'hartstikke echt'. „Ik zag dat Ik heb het biljet tegen jet licht gehouden en zag, net els bij onze briefjes, gewoon een Watermerk. Er zitten allerlei pefj.es en foefeltjes in. Ik twijfel niet." De strip verkoper heeft de Belg nog gevraagd hoe hij aan euro's kwam. „Hij vertelde dat de banken in België begin janu ari dicht zijn en dat euro's op di verse plekken al in omloop zijn." In Nederland geven de geldautomaten vanaf 1 januari eurobankbiljetten uit. Woordvoerder B. Groothoff van De Nederlandsche Bank zegt dat de meeste grootwinkelbe drijven een voorraad biljetten hebben om het personeel te la ten wennen. „Er is natuurlijk een mogelijkheid dat die klant zelf een winkel heeft en eens over de grens wilde kijken of Nederlandse winkeliers de euro accepteren. Publiek kan nog niet over euro's beschikken. Uitgesloten. Ik denk dat de Bel gische klant een geintje wilde uithalen." Bongers is volgens de zegsman van De Nederlandsche Bank 'in wezen' strafbaar, omdat de euro nog geen wettig betaalmiddel is. pagina 3: winkeliers in opstand tegen euro-afspraken door John Wanders NIJMEGEN - De particu liere ziektekostenverze kering van een grote groep Nederlanders wordt in 2002 gemiddeld 12 tot 14 procent duurder. Ook de nominale ziekenfonds premie stijgt onvex-wacht scherp, bij sommige verzeke raars tot boven de 20 procent. Het kabinet ging op Prinsjesdag nog uit van een stijging met 10 procent. De grote ziektekostenverzeke raars VGZ, CZ en Agis Group maken vandaag de stijgingen bekend. Samen hebben ze 5,4 miljoen verzekerden (particu lier en ziekenfonds), eenderde van de Nederlanders. VGZ ver hoogt de tarieven met gemid deld 14 procent. CZ meldt een stijging van 13 procent. Bij Agis Group - recent ontstaan uit Anoz, Anova en ZAO - is de stij ging 12 procent. De verschillen worden bepaald door de zogenoemde nominale premie, het maandbedrag dat ziekenfondsverzekerden zelf betalen aan hun zorgverzeke raar. Dit bedrag komt bovenop de wettelijk vastgestelde, inko mensafhankelijke ziekenfonds premie, die door werkgever of uitkeringsinstantie wordt inge houden. Laatstgenoemde premie blijft volgend jaar 7,95 procent. De nominale premie die daar nog bovenop komt, is bij de ene ver zekeraar soms 4,80 euro (ruim tien gulden) hoger dan bij de an der. Zo zal ZAO in 2002 een no minale premie hanteren van 17,90 euro, een stijging van 21,5 procent ten opzichte van het huidige jaar. Terwijl VGZ uit komt op 14,30 euro (plus 24,8 procent) en CZ op 13,10 (plus 16,6 procent). Wachtlijsten Als reden voor de premieverho ging voeren veel zorgverzeke raars de stijgende lonen van het ziekenhuispersoneel aan, even als de kosten van het verkleinen van de wachtlijsten in de ge zondheidszorg. Daarnaast wordt in 2002 een aanzienlijke stijging verwacht van de kosten voor genees- en hulpmiddelen. De Tweede Kamer reageert overwegend lauw op de aange kondigde stijging van de nomi nale ziekenfondspremie. „Als er veel extra geld wordt besteed aan de zorg, dan moet dat geld ergens vandaan komen", meent WD-er Van Blerck. Vooral de PvdA is boos. PvdA- kamerlid Oudkerk begrijpt wel dat de premies omhoog gaan, maar wat meer transparantie zou volgens hem niet weg zijn. D66-Kamerlid Van Vliet is niet zozeer verbaasd over de stijging op zich, maar wel over de om vang daarvan. „Ik begrijp wel dat er door de fondsen geld is besteed aan het wegwerken van wachtlijsten, maar daarvoor zijn ze ook aardig gecompen seerd." De grootste oppositie partij CDA is niet verbaasd over de stijging. GPD ;,oor Mauruce Wilbrink y UTRECHT - Nederland moet beproefde recept van loon matiging overboord gooien. De rbeidsmarkt blijft ook de ko- jaren zeer krap, wat on vermijdelijk leidt tot hogere lo- n. Om ons land concurrerend B houden, moet de arbeidspro ductiviteit omhoog. aanbeveling staat in de 2002', waarin de Rabo- ank haar verwachting uit breekt over de ontwikkeling ran de economie volgend jaar. Je concurrentiepositie van met Same de Nederlandse industrie 'al in 2002 net als in het afgelo- ten jaar verder verslechteren -oor cle toename van de loon- jbsten. Dit kan nog worden ver- rgerd als de euro gaat stijgen jgenover de dollar. De minder mcurrerende Nederlandse ex- kan dan ook niet volledig van het langzaam antrekken van de wereldhan volgend jaar. economen van de Rabobank linken dat volgend jaar een hersteljaar zal zijn, waarschuwen dat dit zeer zal zijn. Nederland e]aat er op zich goed voor. Het succesbeleid om lonen te mati gen en via lastenverlaging meer mensen aan het werk te krijgen, is echter uitgewerkt, denkt de Rabobank. Oproepen van werk gevers om lonen te matigen of zelfs te bevriezen, getuigen van 'nostalgie' en zijn 'weinig realis tisch'. De Rabobank adviseert het ka binet voorzichtig te zijn met het verlagen van werkgeverspre mies. Dat stimuleert weliswaar op korte termijn de winstge vendheid, maar lokt meer vraag naar toch al schaarse arbeid uit. Dat geeft dus nog meer span ning op de ax-beidsmarkt. In plaats daarvan moet het ovex-heidsbeleid zich meer rich ten op het bevoixleren van de ar beidsproductiviteit. GPD NEW YORK - Bouwvakker Rick Ostrander buigt samen met zijn collega's het hoofd tijdens de herdenkingsceremonie op 'ground zero' in New York. In zo'n zeventig landen, waaronder Neder land, zijn gisteren de aanslagen van 11 september in New York en Washington herdacht. Het dodental van de terreur van drie maanden geleden werd gisteren opnieuw naar beneden bijge steld. In beide steden zijn volgens de jongste gegevens 3278 men sen gedood of vermist. In de cijfers zijn de negentien kapex-s mee geteld. foto Matt Campbell/EPA pagina 5: vredesmacht naar Afghanistan door Hetty van Rooij ROME - De Italiaanse premier Berlusconi heeft zijn verzet te gen het Europese arrestatiebe vel gestaakt. Wanneer het Itali aanse parlement akkoord gaat, (Advertentie) DIGITALE PC-CAMERA zal Italië volgens Berlusconi 'volmondig' instemmen met een lijst van 32 misdrijven waar voor uitlevering tussen EU-lan- den in principe verplicht is. Het akkoord dat 14 EU-lidstaten vorige week bereikten, wordt op geen enkel punt gewijzigd. Berlusconi en zijn Belgische collega Verhofstadt, momenteel voorzitter van de Europese Unie, maakten de Italiaanse ommezwaai gistermiddag in Rome bekend. Rome hield het EU-brede aiTestatiebevel te gen, omdat het van toepassing zou zijn op te veel misdrijven. Berlusconi wilde de lijst beper ken tot zes misdrijven die alle direct verband houden met ter rorisme. Cadeautjes Volgens Verhofstadt heeft de Italiaanse premier gisteren geen aanvullende eisen gesteld en niet om 'cadeautjes' gevraagd in ruil voor zijn concessies. Het enige voorbehoud van Berlus coni betreft de goedkeuring van het Italiaanse parlement. CADEAU nu een ziektekostenverzekering af en ontvang :n prachtig cadeau naar keuze. Vraag snel een wimirvrx aan! (026) 400 40 40 of www.ohra.nl goed geregeld, ohra (Advertentie) (Advertentie) n HET GROENE WARENHUIS Mini kerstster, rood en wit. Per stuk van,2^95' nu voor €0,68 Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. Italië krijgt net als alle lidstaten het recht om het arrestatiebevel per 1 januari 2004 in te voeren zonder terugwei'kende kracht. Dat wil zeggen dat de vereen voudigde uitlevering alleen van toepassing wordt op misdaden die vanaf die datum worden be gaan. De landen die dat willen, kunnen een terugwerkende kracht invoeren tot uiterlijk no vember 1993. De afgelopen dagen is Berlusco ni door leden van zijn eigen ka binet onder grote druk gezet om Italië niet in een uitzonderings positie binnen de EU te ma noeuvreren. De Italiaanse pers speculeerde naar hartelust over het feit dat mogelijk Berlusconi zelf vreest voor uitlevering aan Spanje. De Spaanse rechter Garzan on derzoekt mogelijke corruptie en fraude van Bexiusconi's bedrijf Fininvest. Fraude staat op de lijst van 32 misdrijven. Als het airestatiebevel in Italië alleen geldt voor misdrijven die nog gepleegd moeten worden, is dat gevaar voor de Italiaanse pre mier geweken. Geen gevecht Dankzij de opstelling van Ber lusconi hoeven de Europese re geringsleiders komend week end op him top in Laken geen gevecht aan te gaan over het ar restatiebevel. Premier Verhof stadt, voorzitter van de top in Laken, toonde zich gisteren in Rome opgelucht. Volgens hem heeft Italië 'nooit de bedoeling gehad om een akkoord te blok keren'. Eventueel zouden de veextien andere lidstaten zonder Italië het aiTestatiebevel hebben in gevoerd. GPD (Advertentie) De hevige rassenrellen die afgelopen zomer plaatsvonden in Noord- en Midden-Engelse industiiesteden zijn grotendeels veroox-zaakt, doordat verschillende rassen en geloofsgemeen schappen geheel langs elkaar heen leven. Dat blijkt uit een gisteren verschenen rapport. De onderzoekers heb ben dan ook hun bedenkingen tegen bijzonder on- dei-wijs voor minderheden, zoals premier Blair wil. Hans Breukhoven, eigenaar van de Free Record Shop, vindt dat de beursnotering van zijn bedrijf geen toege voegde waarde meer biedt. Daarom koopt hij de uit staande aandelen op en ver dwijnt de winkelke ten van de Euronext gy Amsterdam. De Nederlandse handbalsters zijn tijdens het wereldkampi oenschap in Italië uitgeschakeld. De ploeg van bondscoach Bert Bouwer verloor in de achtste finale in Merano van Zweden (23-21). De speelsters misten daarmee een unieke kans om aan te haken bij de topacht van de i wereld. Grote drukte bij Top Ser vice All-roundpreventie in Vlissingen. Het bedrijf heeft een brandwerend middel ontwikkeld, waarmee kex'sttakken be handeld kunnen worden. Daar heeft de horeca wel oren O :';j naar. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6radio en televisie: 7; uit: 9,10 em 11sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; buitengebied: 23,24 en 25. door Frans Lindenkamp en Carel van der Velden BUENOS AIRES - De ouders van Maxima zullen niet in Ne derland zijn als hun dochter op 2 februari in het huwelijk treedt met prins Willem-Alexander. Dat hebben zowel Jorge Zorre- guieta als zijn echtgenote Maria del Carmen Cerniti gisteren te genover deze krant bevestigd. We reizen niet naar Nederland maar bekijken het huwelijk op televisie. Dat doen we niet thuis in Buenos Airesmaar we vertel - len niet waar dan wel." Jorge Zorreguieta ging gister avond kort op de kwestie in bij het betreden van het apparte mentencomplex aan de Calle Uriburu in Buenos Aires. Hij be vestigde dat het hem 'pijn doet' dat hij onder druk van de pu blieke opinie in Nederland de bruiloft moet missen. Meer wil de hij bij het betreden van de lift naar zijn woning niet zeggen. Zoxreguieta, die vorige week nog in het gezelschap van zijn kinderen in België verbleef, waar onder meer een ontmoe ting met enkele Oranjes plaats vond, maakte een ontspannen indruk, net als zijn echtgenote die vrijdag nog met Maxima een bezoek bracht aan de Nieuwe Kerk waar het huwelijk wordt ingezegend. In tegenstelling tot haar doch ter, kan Maria del Carmen Cer- ruti in Argentinië nog steeds on- gestoord over straat. Ze maakte een praatje met een bekende. Bij het verzoek om iets te zeggen over het huwelijk hield zij de boot af. „Ik ga niet in op het pri- vé-leven van mijn dochter." Na enig aandringen bevestigde ze wel dat zowel zij als haar man tijdens de huwelijksvoltrekking op 2 febniari niet in de buurt van de bruid zullen zijn. GPD (Advertentie) naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats-,nen zes maanden) telefoon: e-mail; Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: O GOES. 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279. S RENESSE. 0111-461031 MOOI WEER 1 EURO PA J U N ZONDAG A.S. OPEN: OOSTBURG: 11.00 -17.00 UUR handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aar 8 713214 000002 D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,25// 42,42). q per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). c per jaar met automatische incasso 198,-/436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1