Omstreden kunstwerk verdwijnt Supermarkt verdwijnt uit Veere 9 Droge voeten bij natte duinvallei Kinderspeeldag in Vlissingse wijk Westerzicht breidt uit ;Üi®ï Kerstmarkt doet zijn intrede In Vlissingen Tunnelboor Sara weer aan het werk Goese camera's waken maand lang nonstop over euro 'ooriowmws Brand in berging flat zeeuwse almanak Smakelijk Gemeente Veere en beeldhouwster bereiken overeenstemming MIDDEN door Anja Bimmel VLISSINGEN - Rudy Hamers, bewoner van de Vlissingse wijk Westerzicht, houdt op 29 mei een grootse kinderspeeldag voor kinderen uit de hele wijk. Hamers vindt dat kinderen in de wijk te weinig kansen hebben om te spelen. „Alle straten staan vol met auto's. Er valt gewoon niet lekker meer te spelen." Vorig schooljaar hield hij een speeldag voor kinderen uit zijn straat. „Daar kwamen zeshon derd kinderen op af." Dit jaar verwacht Hamers er zeker over de duizend. „We gaan het veel groter aanpakken. Niet alleen kinderen mogen komen spelen, ook ouders zijn van harte wel kom." Langs en op de rondweg van Westerzicht worden veel ver schillende activiteiten gehou den, zoals demonstraties en wedstrijden. Zo kunnen bezoe kers kijken naar country line dansen, vechtsportdemonstra ties en rolstoeldansen. Ook ver zorgt een Vlissings barbershop- koor een optreden. Na twee uur 's middags wordt de rondweg vrijgemaakt voor een wieler wedstrijd en een skeelerrace. De grote favoriet onder jong en oud, de rommelmarkt, is ook weer aanwezig. De markt bestaat uit zeker der tig kramen die verspreid staan door de hele wijk. De kramen worden gehuurd met behulp van een subsidie van de gemeen te. Speeltoestellen „Dankzij de subsidie is het niet meer nodig dat mensen hun spulletjes op de grond leggen." De gemeente is niet de enige sponsor. „Er komen veel kosten kijken bij de organisatie. Daar om zoeken we ook dit jaar weer hard naar sponsors." De zoek tocht is volgens Hamers tot nu toe erg succesvol, „We hebben al heel wat sponsors kunnen vin den, van garages tot kappers." Er zijn niet alleen donaties no dig voor de organisatie van de dag. De opbrengst gaat naar nieuwe speeltoestellen in Wes terzicht. Hamers hoopt dat mensen die hun rommel verko pen op de markt, dat geld af staan aan het goede doel. Ande re ideeën om geld bijeen te brengen zijn welkom. „Er komt bijvoorbeeld een kapper belan geloos de hele dag kinderen knippen om geld in te zamelen. Dat is toch geweldig." De kinderspeeldag duurt van negen uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. MIDDELBURG - In een berging van een flat aan de Middelburg se Haringvlietstraat is gister middag rond kwart voor zes brand uitgebroken. De brand werd opgemerkt door een van de flatbewoners, die zag dat de hele berging onder de wo ningen vol stond met rook. De brandweer, die snel ter plaatse was, vond een brandend berg meubel en brandend kunststof in één van de bergingen. Het vuur was snel geblust. Door de open constructie van de bergin gen is in alle schuurtjes wel aan zienlijke rook- en roetschade ontstaan. De brandweer heeft de woningen op de bovengele- gen verdieping gecontroleerd, maar de rook was niet tot de flats doorgedrongen. De politie onderzoekt de oor zaak van de brand; brandstich ting wordt niet uitgesloten. Die logé in dat Vlissingse ge zin is een welkome gast. De negenjarige jongeman brengt een fikse portie gezel ligheid mee. Vooral zijn enthousiasme over de avondlijke schotels doet zijn gastvrouw veel ge noegen. Gewoonlijk is zij 's ochtends nog niet geheel op haar best, maar die zondag morgen brak het zonnetje al door bij het serveren van de ontbijtpannenkoeken. Met volle mond informeerde Thim: „En, wat eten we vanavond eigenlijk?" Wij richten kantoren in I HOEKMAN NoordzandSlraat 6 Yerseke lel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 dinsdag 11 december 2001 door Anja Bimmel VLISSINGEN - In Vlissingen wordt komend weekeinde voor het eerst een kerstmarkt gehou den. De markt bestaat uit dertig kerstkramen, die zaterdag en zondag in de Lange Zelke staan. De markt is een initiatief van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen (VWV). Vlissingen heeft er lang op moe ten wachten. Volgens Y. van de Broek, mede-organisator van de kerstmarkt, hielden praktische redenen de komst van een kerst markt tegen. „Het kost gigan tisch veel werk en tijd om een kerstmarkt te organiseren. Dat hadden we tot nu toe niet", al dus Van de Broek. De evenementencommissie van VWV vond het de moeite waard om er dit jaar werk van te ma ken. Om de werkdruk iets te ver minderen voor de vereniging, is besloten om de hulp in te roepen van Dynamic Promotions, een landelijke bureau dat gespecia liseerd is in kerstmarkten. „Het bureau heeft vooral veel erva ring en connecties met kerst- kraamhouders door heel Neder land. Het zou voor ons gekken werk zijn om die allemaal zelf te benaderen." De vereniging is er van over tuigd dat de kerstmarkt voor ie dereen de moeite waard wordt. Er is van alles te koop, van kerstkransen tot kerstsokken. Naast de kramen, die uit alle hoeken van het land komen, wordt er ook voor entertain ment gezorgd. Hier wordt op za terdag voor gezorgd door een kerstband, zondag is de zingen de kerstman te zien en te horen. De nieuwe voorzitter van het VWV, E. Nijman, hoopt dat het kerstfenomeen een groot succes wordt. „We willen dat de mensen het weer ouderwets gezellig vinden in de binnenstad. Als de kerst markt slaagt, willen we het vol gend jaar zeker herhalen." De kerstmarkt begint zaterdag om tien uur en duurt tot vijf uur. Zondag zijn de kraampjes tus sen twaalf en vijf bemand. Het is zondag ook na de markt nog mo gelijk kerstinkopen te doen. De laatste twee zondagen van deze maand, 23 en 30 december, zijn de winkels in de binnenstad ge opend. doorWout Bareman TERNEUZEN - Directeur R. de Leeuw van Kombinatie Mid denplaat Westerschelde ver wacht dat tunnelboor Sara, die al elf dagen stilstaat na een lek in de afdichting van het boor- schild, in de loop van vandaag weer kan gaan draaien. In de nacht van donderdag 2 9 op vrijdag 30 november ontstond een mankement aan de borstels in het afdichtingssysteem, waarna naar schatting drie mil joen liter water en bentoniet de oostelijke tunnelbuis binnen stroomde. De Leeuw schat de schade op ongeveer drie miljoen gulden. Elke dag stilstand kost KMW enkele honderdduizenden gul dens. „Het gaat om een intensie ve reparatie, die meer tijd in be slag neemt dan aanvankelijk was verwacht. Maar we nemen geen enkel risico en vervangen niet alleen de weggeklapte, af gesleten borstels, maar ook de overige." De Leeuw zoekt de oorzaak van de onverwacht snelle slijtage in 'een combina tie van zand en grind', waarmee de boor onder de vaargeul Eve- ringen wordt geconfronteerd. Een maand nadat op het Tol- plein aan de Bevelandse kant de eerste steen werd gemetseld voor het bedieningsgebouw van de tunnel, werd gisteren naast de zuidelijke tunneltoerit in Terneuzen de eerste paal gesla gen voor eenzelfde gebouw. door Harold van Ginkel GOES - De Goese binnenstad wordt vanaf half december één maand lang 24 uur per dag be waakt door beveiligingscame ra's. Dit op verzoek van de hore ca en de middenstand in Goes, die bevreesd zijn voor overval len in verband met de invoering van de euro. Het college van burgemeester en wethouders heeft ingestemd met het plan van Horeca Goes, dat samen met de Ondernemers Organisatie Goes (OOG) het plan heeft ingediend. De komst van de euro houdt in dat winkels en horecagelegenheden een dubbele voorraad geld in voor raad hebben: naast guldens ook euro's. Verder zijn ook de euro transporten kwetsbaar voor overvallen. Dag en nacht De camera's lopen daarom tot half januari zeven dagen per week, 24 uur per dag. De Goese horecavereniging hoopt hier mee potentiële overvallers af te schrikken. Sinds eind maart hangen zes tien camera's in de Goese bin nenstad. Het gaat hierbij om acht beweegbare camera's langs de Grote Marlet, de Turf kade en de St. Jacobsstraat en acht vaste camera's in de overige straten rondom de Grote Markt. De beelden worden van donder dagavond tien uur tot en met maandagochtend zes uur opge nomen en blijven 24 uur be waard. Bij grote evenementen of calamiteiten zijn de camera's ook actief. Overvallers Dick van der Velde van de hore cavereniging: „De dubbele voorraad kan interessant zijn voor overvallers. Met hef extra toezicht hopen we die af te schrikken." Extra kosten maakt de horeca niet,Het systeem blij ft hetzelf de. Het gaat alleen om een uit breiding van het toezicht, niet van het aantal camera's", vertelt Van der Velde. De regiopolitie heeft eveneens maatregelen genomen om even tuele problemen te voorkomen. De korpsleiding heeft al in een vroeg stadium besloten dat agenten geen verlof kunnen op nemen in de periode van 27 de cember tot en met 13 januari. Hierdoor is de politie die weken op volle sterkte. Advertentie Attent-eienaar André van der Hoofd: „Verhuizen naar het Oranjeplein is te duur." foto Ruben Oreel door Ditty Nieuwenhuize VEERE - De enige supermarkt in Veere verdwijnt. Eigenaar André van der Hoofd wil graag blijven, maar de kosten voor een nieuwe supermarkt op een an dere locatie zijn voor hem niet op te brengen. Het gemeentebe stuur van Veere is volgens hem schuldig aan het verdwijnen van zijn winkel. De winkelruimte aan de Markt staat al te huur. Van der Hoofd is sinds 1990 bezig een nieuw pand te kopen. „Het assortiment wordt steeds groter. De winkel op de Markt is te klein om al die producten te kunnen aanbie den. Het is voor mij niet meer rendabel om door te gaan op die locatie." Supermarkt Attent Veere be staat bijna vijftig jaar. Schoon vader Goedbloed heeft de zaak destijds opgebouwd. In 1990 ontstond het plan op het Oran- jeplein een nieuwe winkel te bouwen. Van der Hoofd scha kelde diverse onderzoekbu reaus in om de grondprijs te be rekenen. De conclusie luidde dat 250 gulden per vierkante meter een redelijke prijs was. Het bestuur van de oude ge meente Veere taxeerde de grond op 500 gulden per vierkante me ter. „Ik heb de grond in 1995 zelf nog een keer laten taxeren. Make laar Kiewiet en Schulting kwam toen op 325 gulden per vierkante meter. Het oude colle ge van B en W ging niet akkoord. Dit was mijn laatste bod. Als ik meer bood, kon ik geen winst meer maken." Zorgcomplex Het plan bestond niet alleen uit een winkel op een nieuwe loca tie, er moesten ook woningen boven de winkel komen. In een brief aan Van der Hoofd, eind 1995, schreef de gemeente Veere dat de prijs 500 gulden per vier kante meter blijft. Inmiddels was het plan gewijzigd. Er moest een woonzorgcomplex komen met daarbij de super markt. Een jaar later, in 1996, wilde de gemeente de grond ver kopen aan Woongoed Middel burg. „Ik heb een kopie van de brief van de gemeente aan Woongoed Middelburg. Tot mijn grote verbazing vroeg de gemeente 250 gulden per vier kante meter aan Woongoed. Aan mij werd het dubbele ge vraagd." Woongoed Middelburg kreeg voorrang omdat het complex volgens de gemeente een maat schappelijke functie vervult. ,Een supermarkt in een plaats j e als Veere heeft ook een maat schappelijke functie. Nu mijn supermarkt verdwijnt, komen vooral de oudere bewoners in de problemen. Als ze geen eigen vervoer hebben, zijn ze afhan- kelij k van het openbaar vervoer. In Veere gaat er niet elk uur een bus naar Middelburg. Boven dien bestaat het woonzorgcom plex ook uit koopappartemen ten. Dat vind ik geen sociale voorziening. Alleen de rijkere ouderen kunnen zo'n apparte mentkopen." Woongoed wilde wel een ruimte verhuren of verkopen aan Van der Hoofd. „De koopprijs komt op één miljoen gulden. Dat is voor mij niet te doen. En de huurprijs die Woongoed vraagt kan ik ook niet betalen. Huur In het geplande complex is nog steeds ruimte voor voorzienin gen. Aan de fysiotherapeut die in de ruimte geïnteresseerd was, vroeg de Middelburgse woning bouwvereniging 15.000 gulden huur per jaar. Het gaat om een oppervlakte van honderd vier kante meter. Voor een ruimte van vijfhonderd vierkante me ter, die nodig was voor de win kel, vraagt Woongoed 137.000 gulden. Een snelle rekensom laat zien dat de prijs per hon derd vierkante meter dan op 27.400 gulden komt: een ver schil van ruim 12.000 gulden. Van der Hoofd denkt dat dit prijsverschil komt door het ver schil in functie. Een fysiothera peut kan nodig zijn binnen een dergelijk complex. Een super- markt is vooral van commercië le aard. Ook de fysiotherapeut zag overigens af van de ruimte. De supermarkteigenaar heeft de gemeente om tekst en uitleg gevraagd. Hij kreeg te horen dat de gemeente Veere zich moet conformeren aan het oude be stemmingsplan voor het Oran jeplein. „Volgens het oude plan zou de supermarkt bij het com plex komen. Maar door de hoge kosten is dat voor ons onmoge lijk." Van der Hoofd kan nog niet zeggen wanneer de deuren van zijn supermarkt definitief sluiten. „Er gaat nog een hele tijd overheen voordat de winkel verdwijnt. Voorlopig kunnen de Veerenaren nog gewoon in Veere him boodschappen doen." door Miriam van den Broek DOMBURG - Het kunstwerk van B. de Heer uit Middelburg dat in het gemeentehuis in Domburg staat, wordt vernie tigd. Nog deze week worden de vier gele platen uit de raadzaal weggehaald. Dat zijn de ge meente en de kunstenares over eengekomen. „Ik ben er heel verdrietig van", reageerde De Heer gisteren. „Maar het is de beste oplossing. Zij willen het gewoon niet heb ben, ook niet als het met wat aanpassingen wordt verbe terd", zegt ze over de gemeente. „Zij vinden dat het met aanpas singen niet kan worden zoals ze hadden verwacht. Naar mijn idee is het kunstwerk wel ge worden zoals ik het bedoeld heb." Vernietigen is volgens de kunstenares beter dan verko pen. „Ik heb het voor de raad zaal ontworpen. Het zal daarom op een andere plek niet snel tot zijn recht komen. Bovendien ben ik niet van plan het ergens op te slaan tot er iemand voorbij komt die het wil kopen." Het werk voor het Veerse ge meentehuis was Bregjes eerste grote opdracht. Een taak waar van ze veel heeft opgestoken, zegt ze zelf. „Ik heb gemerkt dat communicatie een heel belang rijk aspect is. Het is voor veel mensen moeilijk aan de hand van een maquette te bedenken hoe het wordt. Dat moet goed worden uitgelegd. Voorlopig werk ik even niet meer met op drachten. Ik maak mijn eigen werken en aan de hand van ex posities probeer ik ze te verko pen." Wethouder M. te Roller van Veere is blij dat er eindelijk (Advertentie) een einde is gekomen aan het conflict dat sinds november 2000 bestaat. „Aanpassing kon volgens ons niet tot het gewen ste resultaat leiden. De kunste nares dacht daar anders over. Je kunt wel door blijven gaan, de hakken in het zand zetten en een arbitragecommissie inzetten, maar daar voelden we niks voor." Dat is ook de reden dat de ge meente niets heeft gedaan met het advies van de onafhankelijk deskundige die zij zelf had inge schakeld. Deze T. van Gestel oordeelde voor de zomer dat het werk met een paar aanpassin gen beter wordt en binnen de opdracht blijft. Volgens De Heer is dit advies bindend. Maar ook daarin verschilt ze van mening met de gemeente. Ook Van Gestel vindt het vreemd dat met zijn advies niets is gedaan. „Ik was destijds ge beld door de gemeente en ik dacht een ramp aan te treffen, maar het viel allemaal wel mee. Het moest wel geoptimaliseerd worden." Volgens Van Gestel hebben beide partijen fouten gemaakt. „Bregje had meer bij de fabrikant op zijn vingers moeten kijken en de gemeente had de maquette beter moeten bekijken en beter moeten door vragen. En als ze dat niet goed hadden gevonden, hadden ze het ontwerp niet moeten accep teren. Iedere opdrachtgever heeft het recht om te zeggen dat het niet mooi is, maar wel in een vroeger stadium." Het debacle heeft de gemeente bijna 55.000 gulden gekost. On geveer 50.000 gulden - iets meer dan tweederde van het totaal bedrag - kreeg de kunstenares op voorhand. Dit ging op aan het kunstwerk zelf. De rest, on geveer 25.000 gulden, zou ze na goedkeuring krijgen. Dit be drag gaat nu aan haar neus voorbij. Omdat het gemeente bestuur er van overtuigd is dat De Heer hard en nauwgezet aan de opdracht heeft gewerkt en omdat Veere niet twijfelt aan haar artistieke integriteit, is be sloten een honorarium van 5000 gulden te geven. Tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder wordt een natte duinvallei aangelegd. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - In het duingebied bij camping Oranjezon in Vrouwenpolder is gisteren een nieuwe stuw in gebruik geno men. Daarmee is een mijlpaal bereikt in de aanleg van een natte duinvallei tussen Oost kapelle en Vrouwenpolder. Het duingebied heeft in de loop van de jaren een voedselrijke grondlaag gekregen. Daar door is er veel nieuwe beplanting gekomen en is de oorspronkelijke duinflora verdwe nen. Bovendien begint het gebied te verdro gen. Om dat tegen te gaan, wordt het grond water op peil gebracht en de natte duinval lei aangelegd. Met het verhogen van het waterpeil dreigde camping Oranjezon natte voeten te krijgen. Een samenwerking tussen de provincie en campingeigenaar A. Pouwer bood soelaas. De aanleg van de vallei ging door, de cam ping breidde uit en de gasten bleven droog. In de Beekshoekpolder ten westen van de camping is de voedselrijke agrarische bo venlaag gedeeltelijk afgegraven. De vrijge komen grond is gebruikt voor de ophoging van een nieuw gedeelte van de camping. Niet zo diep in de grond is drainage aange bracht, zodat de camping ook bij hevige re genval zo goed als droog blijft. Verder is er een nieuwe waterafvoer aangelegd die het water richting het zuiden loodst. Was deze nieuwe afvoer niet aangelegd, dan hadden stoffen van de camping in het natuurgebied terecht kunnen komen. In december 1999 is na wat vertraging met de klus begonnen. Twintigduizend kuub grond belandde op de camping. In februari 2000 werd nog snel de drainage aangelegd zodat een paar weken later de eerste cam- pinggasten konden worden ontvangen. De werkzaamheden zijn nog niet helemaal afgerond. Volgend jaar wordt gewerkt aan de herinrichting van de Beekshoekpolder. Daarnaast wordt de camping beter ingepast in het landschap door beplanting om de camping heen te zetten. En Het bestaande gedeelte van de camping moet nog worden opgehoogd. Pouwer denkt daarvoor nog een paar jaar nodig te hebben. Omdat er veel vaste gasten zitten die hun caravan hebben 'uitgebouwd', is het lastig om die kavels op te hogen. Pouwer en gedeputeerde A. Poppelaars van waterhuishouding roemde beiden de sa menwerking. „Meestal werken we samen met andere overheden", zei Poppelaars. „Het was heel leerzaam om deze keer met een particulier aan een project te werken. SnidkifS in Alle Snwlicii in CliuoolniUlvihlicii nul Ije.uir.imcttjj.'irlui i«n ili lowiM.vrs Goh) r'uDiiek üpgenönien io alle,40 -dagblpdon vnnjDe Nationale Regiopers (oplage 2.1 miljoen ex.) Moer Inlofjïffllie; o-moli inlo@l\inp;nl o.v.v. NIauwg Gotip! V'oof U

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9