Conflict rond De Silo's escaleert PZC Antwerps Chinatown in de lift Gewonde door gladheid in Koegorspolder Politiek café Westdorpe Brand in berging flat Auto's vernield in Terneuzen Afvalcontainer brandt uit Zeehonden terug op Neeltje Jans Ziekenauto opengebroken Boetesom ontvangstruimte loopt op tot achtduizend gulden Oliebollenactie tegen spierziekte Oranjecomité verkoopt 135 vlaggensets voor koninklijk huwelijk agenda Balletschool Butler bestaat twintig jaar zuider fl buren Gidscursus voor leden van natuurorganisaties ,uoerij?JL WESTDORPE - De dorpsraad van Westdorpe houdt van avond in de zaal van café 't Oude Raedthuys in Westdorpe een inspraakavond anex politiek café voor de dorpelingen. De discussie richt zich op allerhande Westdorpse onderwerpen. Aangesneden worden onderwerpen zoals de aanstaande verkiezingen, de verkeersafwikkeling na de opening van de Westerscheldetunnel, ouderen- en jongerenbeleid, subsidie beleid, verpaupering, opwaardering van de dorpskernen en sociale veiligheid. De dorpsraad heeft hierover schriftelijk vragen gesteld aan het dagelijks bestuur van Sas van Gent. Naast de inwoners zijn ook burgemeester en wethouders en politieke partijen van Sas van Gent en coalitiepartij TOP van Terneuzen uitge nodigd. Ook de diverse verenigingen van Westdorpe zijn wel kom. De inspraakavond begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - In een berging van een flat aan de Middel burgse Haringvlietstraat is gistermiddag rond kwart voor zes brand uitgebroken. De brand werd opgemerkt door een van de flatbewoners, die zag dat de hele berging onder de wonin gen vol stond met rook. De brandweer, die snel ter plaatse was, vond een brandend bergmeubel en brandend kunststof in één van de bergingen. Het vuur was snel geblust. Maar door de open constructie van de bergingen is in alle schuurtjes aanzienlijke rook- en roet- schade ontstaan. De brandweer heeft de woningen op de bo- vengelegen verdieping gecontroleerd, maar de rook was niet tot de flats doorgedrongen. De politie onderzoekt de oorzaak van de brand; brandstich ting wordt niet uitgesloten. TERNELTZEN - In deBellamystraat in Terneuzen zijn afgelo pen weekend twee auto's vernield. Bij de ene auto werd het glas van de rechter buitenspiegel vernield. Bij de andere zijn de ruitenwissers omgebogen en werd ook de buitenspiegel ka potgemaakt. TERNEUZEN - Vandalen hebben tussen zaterdag 17.00 uur en zondag' 12.00 uur aan de Terneuzense Alvarezlaan een af valcontainer in brand gestoken. Een personeelslid van de winkel trof zondag alleen de wielen nog aan, de rest was ver brand. NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans heeft haar zeehon den weer terug. Begin november vertrokken drie dieren naar Ouwehands Dierenpark in Rhenen wegens onderhoudswerk zaamheden aan het basin op Neeltje Jans. Gisterenmiddag doken de dieren na hun logeerpartij van ruim een maand hun vernieuwde thuisbasin in. Het Zeeuwse trio bracht bij thuis komst een extra bewoner mee. ,,Er is een jonge zeehond bijge komen. We brengen er drie weg en krijgen er vier terug", ver telt T. Sluiter van Waterland enthousiast. ZIERIKZEE - In de Zuidwellestraat in Zierikzee is zondag nacht een ziekenauto opengebroken. De dader vernielde een ruit van de ambulance en ging er vandoor met een mobiele te lefoon. dinsdag 11 december 2001 door René Hoonhorst KRUISPOLDERHAVEN - De uitbater van ontvangst- en ver gaderruimte De Silo's in Kruis- polderhaven moet nu al acht duizend gulden boete betalen vanwege het veroorzaken van overlast. Controlerende ambte naren van de gemeente Honte- nisse constateerden sinds eind oktober al acht keer dat De Si lo's in weekeinden geluidsover last veroorzaakte. Het echtpaar Broekaart-den Boer uit Graauw, eigenaar van De Silo's, is niet van plan deboe- te te betalen. Zij hebben de Hul ster advocaat A. Rijkse in de arm genomen en die dient deze week een bezwaarschrift in bij burgemeester en wethouders van Plontenisse. De advocaat vraagt het college om zwart op wit te zetten aan welke criteria een 'ontvangst- en vergader ruimte' moet voldoen, omdat de verschillen met een horecagele- KLOOSTERZANDE - De open bare Sandeschool in Klooster- zande steunt met een oliebol lenactie deze week de Stichting Duchenne Parents Projects. Deze stichting zet zich in voor kinderen die een spierziekte hebben. Het stimuleert weten schappelijke projecten op dit gebied. De leerlingen van de basis school komen deze week huis aan huis de bestellingen opne men. De lekkernijen worden op 31 december bezorgd. Daar naast staat het oliebollenkraam op woensdag 12 december ook op de kerstmarkt van de Sande school. Vanaf 18.30 tot 21.00 uur wor den allerlei kerstspullen aange boden. De kraampjes zijn inge richt met onder meer kaarsen, keramiek, kaartjes en kerst stukjes. Tevens zijn er work shops figuurzagen en kaartjes maken. Met lampjes en vuur- ltorven wordt op school een kerstsfeer gecreëerd. Ook de kerstman komt langs. genheid niet duidelijk zijn aan gegeven. De Silo's heeft wel een drank- en horecavergunning, maar mag niet worden geëx ploiteerd als café of restaurant. De ontvangst- en vergader ruimte was vooral bedoeld als uitvals- en vergaderplek voor scouts en leden van milieuorga nisaties. Tijdens vergaderingen of bijeenkomsten zou een borrel geschonken mogen worclen, maar het was niet de bedoeling dat De Silo's tot ver na midder nacht open zou zijn. De leef baarheid van de buurtschap mocht niet worden aangetast. Vier omwonenden vinden dat dat toch is gebeurd en hebben intussen al tientallen keren bij de politie geklaagd. Zij vinden dat de gemeente Hontenisse nooit een drank- en horecaver gunning had mogen afgeven voor het etablissment en vroe gen de rechter al eerder de ver gunning te schorsen. Omdat zij hun verzoek te laat indienden, ging de rechter niet op hun eis in. Hun advocaat kondigde ech ter al meerdere keren aan de zaak opnieuw aanhangig te ma ken zo gauw de uitslag van eer der aangespannen procedures bekend is. Derden Sinds oktober controleert de ge meente regelmatig en ambtena ren constateerden intussen acht keer een overtreding. De ge meente stelt C. Broekaart-den Boer als eigenaresse aansprake lijk, maar haar echtgenoot ver klaart dat de ruimte verhuurd wordt aan derden die in De Si lo's 'mogen doen wat ze zelf willen'. „Als mensen De Silo's willen huren voor een familiere ünie, beschouw ik dat als een ontmoeting. Als ze daar wat bij willen drinken en eten mogen ze dat, maar ze moeten het zelf re gelen." Volgens Broekaart ver oorzaakt zijn etablissement geen overlast, maar komen alle klachten voort uit afgunst van omwonenden. Zowel Broekaart als de bezwaarmakende omwo nenden willen dat B en W pre cies aangeven wat er in een ont vangst- en vergaderruimte mag gebeuren. Burgemeester A. Vo gelaar stelt dat in de vergunning volgens de wet ruimtelij ke orde ning al is omschreven hoe De Si lo's gebruikt mag worden. Het aantal decibellen dat de zaak mag produceren is precies vast gelegd en als dat aantal wordt overschreden, is er sprake van geluidsoverlast. De gemeenteraad van Honte nisse heeft de vergunning des tijds afgegeven om zoveel moge lijk aan ieders wensen tegemoet te komen, benadrukt Vogelaar. Voor een café-restaurant was, mede omdat Kruispolderhaven al zo'n gelegenheid kent, geen plaats. Een ruimte die speciaal was gericht ontvangsten van natuur- en milieuliefhebbers leek een aardige aanvulling. Vo gelaar: „Maar dan moet de uit bater zich wel aan de vergun - ningsregels houden. Tenslotte moet recht worden gedaan aan alle belangen, ook die van de omwonenden." door Harold de Puysseleijr SLUISKIL - Een 45-jarige au tomobilist uit Breda is gister ochtend om even voor negen uur gewond geraakt in de Koegors polder bij Sluiskil. De man raakte op het gladde wegdek van de Koegorsstraat in een slip, vloog uit de bocht en botste te gen een tegemoetkomende vrachtauto, die werd bestuurd door een 31-jarige Terneuze- naar. De klap was zo hevig dat dat de brandweer het wrak moest openknippen om de Bredanaar te kunnen bevrijden. Het slachtoffer is met onbekend let sel per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De vrachtwagen raakte bescha digd. De weg werd tijdelijk af gesloten. Later op de dag raakte een vijf tienjarige inzittende van een personenauto gewond aan de arm toen de auto waarin hij met drie anderen zat werd aangere den door een vrachtauto. Dat gebeurde om 13.20 uur op de kruising van de N61 en de Koegorsstraat. De vrachtwagenchauffeur stak vanaf de Koegorsstraat de N61 over en zag daarbij de personen auto over het hoofd. In de perso nenauto zaten ook twee honden die er na de aanrijding vandoor gingen richting brug Sluiskil. Een hond werd later terugge vonden op de Finlandweg, de andere hond elders in die omge ving. De dieren werden ter observatie naar een dierenarts gebracht. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Het Oranjecomité Kloosterzande heeft 135 vlaggensets verkocht in Kloosterzande en Walsoor den. „Een prachtig resultaat. We gaan feestelijke koninginne dagen tegemoet", stelt woord voerder E. Eijsackers. Het Oranjecomité ergert zich al jaren aan de matte sfeer in de woonstraten tijdens koningin nedagen. Slechts weinig inwo ners van Kloostei'zande en Walsoorden nemen de moeite de vlag uit te steken tijdens ko ninklijke feestdagen. Het huwe lijk van kroonprins Willem- ALexander en Maxima was, me de door de populariteit van de toekomstige koningin, de aan leiding om actie te ondernemen. Voor twaalf euro (26,44 gulden) konden de dorpelingen een vlaggenset bestaande uit een houder, stok en Nederlandse driekleur aanschaffen, liet het comité in huis-aan-huis ver- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114)373839 Fax: (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl spreide foldertjes weten. Eijsac kers: „Veel mensen hebben van cle gelegenheid gebruik ge maakt. Tot onze verbazing lang niet alleen jongeren, maar ook veel ouderen. We zijn blij dat we zoveel kopers over de streep hebben getrokken. We gaan er vanuit dat de mensen de vlag gen niet in de kast laten liggen, maar daadwerkelijk uithangen als er iets te vieren valt. Ik weet niet of er staks straten zijn die vol met vlaggen hangen, maar ik verwacht fleuriger koninginne dagen. De huwelijksdag op za terdag 2 februari zal toch zeker een vrolijke winterdag wor den." Het Oranjecomité heeft de vlag- genactie zaterdag 8 december officieel afgesloten en bestelt deze week de vlaggensets. Maar mensen die alsnog in aanmer king willen komen voor een set kunnen dat voor het eind van de week nog laten weten aan een lid van het comité. TERNEUZEN - Jonge meisjes dromen er vaak van: balletdan seres worden. Slechts enkelen lukt het om een hoog niveau te halen. Lilianne Butler is zo ie mand. Zij heeft haar eigen bal letschool in Terneuzen, die nu twintig jaar bestaat. Om dit te vieren, treden de leerlingen van haar school op in het Sclielde- theater. Het thema is 'Kerst feest' en de voorstellingen zijn op 15 en 16 december. Butler kwam twintig jaar gele den vanuit Rotterdam naar Ter neuzen om een balletschool op te zetten. Ze studeerde jazz-, klassiek en modern ballet en danste bij balletgezelschappen op binnen- en buitenlandse po dia. Lilianne Butler begon haar bal letschool in het gymnastieklo kaal van de voormalige Steelant mavo in Terneuzen. Dat bleek al gauw te klein. Daarom verhuis de zenaar de Van Steenbergen laan, waar ze wel de ruimte had om een professionele studio te openen. De voorstellingen zijn inmid dels uitverkocht, maar er wordt waarschijnlijk een extra voor stelling gepland op zondag avond 16 december. door Bart De Clerck In de Antwerpse volksmond was de Van Wesenbekes- traat al langer Chinatown. Maar het is pas sinds afgelo pen weekend dat deze straat in de buurt van het Centraal Sta tion ook van officiële zijde een speciale status kreeg. Het Ant werpse stadsbestuur inves teerde fors in de heraanleg van de straat vol Chinese handels zaken. Ook de handelaren zelf droegen hun financiële steen tje bij om dit stukje Chinatown nog authentieker te doen lij ken. Sinds afgelopen weekend wordt de Van Wesenbekes- traat aan weerskanten be waakt door vier grote Chinese leeuwenstandbeelden. Dat werd zaterdag gevierd meteen heus Antwerps-Chinees volksfeest. Het oudste Chinatown be vindt zich in San Francisco. Maar ook New York en Londen hebben al geruime tijd zo'n ty pisch Aziatische wijk. Op be scheiden schaal heeft ook Antwerpen al lang een eigen Chinatown. Maar pas sinds zaterdag wordt het ook door de stedelijke overheid als dus danig bestempeld. „De eerste Chinezen streken hier vijftig jaar geleden neer en begonnen hier - hoe kan het anders - een restaurant", zegt Kenneth Choi, de voorzitter van dehan- delaarsvereniging. De vele uithangborden met oosterse karakters verraden dat er sindsdien nog heel wat meer handelszaken bijkwamen waar Chinezen de plak zwaai en. De restaurants zijn nog steeds het best vertegenwoor digd maar ook Chinese super marktjes en videotheken to nen duidelijk aan dat hier om een Aziatische gemeenschap gaat van enkele honderden mensen. De Van Wesenbekestraat be vindt zich tussen het Astrid- plein (het plein voor het Centraal Station) en het De Coninckplein. Symbool De buurt gaat nu zijn Chinese karakter nog duidelijker uit spelen. „De nieuwe leeu- Authentieke Chinese leeuwenbeelden houden de wacht aan de rand van het Antwerpse Chinatown. foto Wim Kempenaers wenstandbeeldenzijn daar het symbool van", zegt voorzitter Choi. Leeuwen „De leeuwen van de Van We senbekestraat zijn geen Chi nese leeuwen meer, maar het zijn leeuwen van Vlaanderen. Leeuwen zijn machtige dieren, maar voor ons zijn het ook ge- luksbrengers. Ze moeten de straat bewaken en er tegelijk voor zorgen dat alle hande laars hier voorspoedig handel kunnen drijven." Om het Chinese karakter van de straat nog eens extra te be nadrukken, kregen de witte stenen leeuwen gezelschap van oosterse lampions. „Ik noem het dan wel Vlaamse leeuwen, maar ze zijn wel in China gemaakt en per boot naar Antwerpen getranspor teerd. Ze wegen een paar dui zend kilo en kosten ongeveer 25.000 euro. Dat geld, samen met het geld voor de lampions, komt allemaal van de Chine zen zelf. Tijdens het openingsfeest van afgelopen zaterdag kwam er een pak mensen een kijkje ne men. Ze kwamen niet alleen voor alle typische gerechten maar ook voor de traditionele muziek en de leeuwen- en dra- kendansen. Als het van de handelaars zelf had afgehan gen had het er in de straat alle maal nog heel wat Chineser uit mogen zien. Dat vindt ook Choi. „We hebben er lange tijd voor gepleit om aan beide zijden van de straat een echte Chine se toegangspoort te zetten zo als je ook wel in andere steden ziet. Maar daar wou het stads bestuur niet van weten. Dat had te maken met de tram die door de straat passeert. De tram onder zo'n poort door laten rijden zou waarschijn lijk teveel geld hebben ge kost." Dat de twee toegangs poorten er uiteindelijk niet kwamen, vinden de Antwerp se Chinezen niet zo erg. Ze zijn er daarentegen minder tevre den over dat de straat na de heraanleg volledig autovrij werd gemaakt. Trekpleister Toen de Chinezen jaren gele den al hoorden wat de plannen waren voor hun buurt, vorm den ze zo mogelijk een nog hechter blok dan gewoonlijk. Toen de stad aankondigde dat de Van Wesenbekestraat een autovrije straat zou worden, belden alle Chinese midden standers naar het stadhuis om meer informatie over de toe komst van hun straat. Dat de straat autovrij werd, kon woordvoerder Choi des tijds niet tegenhouden. Wel sleepte hij enkele laad- en los- zones in de wacht. STREEKACTIVITEITEN AXEL - De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten; 14.45 uur: Koersbal; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaar ten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdan sen, zingen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HENGSTDIJK - De Vogel, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, kaarten en biljarten; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Dansen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek voor ou deren; 15.00 uur: Ouderen koor; KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 19.00 uur: Bridgeclub Kloosterzande; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 9.30 uur: Bloemschikken; 14.00 uur: KBO hand werken; Sint Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OOSTBURG - Den Hoekzak, 15.15 uur: Dansen en ontspanning voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 19.30 uur: Timmerclub vanaf acht jaar; 19.30-21.30 uur: Houtbewerken; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV creatieve handvaardigheden, koersbal, kaarten en sjoelen; 20.00 uur: Lezing Heemkundige Kring Sas van Gent over sprookjes, mythen en legenden; De Roselaer, 15.30 uur: Handwerken groep 6t/m 8; 18.30 uur: kleding maken; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: Swos biljarten, kaarten en canasta; 19.30 uur: Avond cabaret Bonte Avond Club; SINT JANSTEEN- De Warande, 9.30 uur: Bloemschikken; 13.30 uur: Biljarten; De Warande, 19,30 uur: Inspraakbijeen komst herinrichting Brouwerijstraat; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Swot handwerken, 19.00 uur: Stijl- en lijndansen; De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 14.0016.00 uur: Vrou wen hobbyclub; 19.30 uur: Groen- en bloemdecoraties najaar; WESTDORPE - Concordia, 13.30 u: koers bal; 19.30 uur: Repetitie harmonie; Oude Raedhuys, 20.00 uur: Politiek café; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Dc Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie IVN geeft vanaf januari 2002 een tweede natuurgidsencursus voor leden van Zeeuws-Vlaam- se natuurorganisaties. De cur sus is opgezet omdat veel leden van de natuurorganisaties die zich willen inzetten behoefte hebben aan scholing. Tijdens de cursus leren zij onder meer na tuurwandelingen en -fietstoch ten opzetten, presentaties geven en landschap beheren. Het IVN hoofdkantoor in Am sterdam heeft een geheel nieuwe natuurgidsencursus ontwik keld en uitgetest. Met de nieuwe cursus hoopt de IVN meer gid sen te kunnen werven. Gebleken is dat er steeds meer werk op de natuurbeschermingsverenigin gen afkomt. De cursus duurt anderhalf jaar en begint op woensdag 9 janua ri. Naast 25 theorieavonden (die worden gegeven in het dorps huis in Hoek) worden ook circa vijftien veldwerklessen gege- (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31