Niet één reactie is positief m PZC Zes variaties op thema Images Imaging H Hf O 583 "%fil m 1 3 O n 11! *51 HH A m Kt j Creaties uit een feëriek woud 10 Slecht begin voor proef natuurbouw op oostelijk Wad kunst cultuur 1EL1CHT Meldweek M 1 'Mt 91 r' lezers schrijven WCT IV Atletiek Meldkamer Afghanistan Gasstoring Huisartsen dinsdag 11 december 2001 door Harmen van der Werf YERSEKE - De proef met na tuurbouw op het oostelijke Waddenzee, waaraan Zeeuwse mosselvissers dit najaar hebben meegewerkt, is slecht begon nen. De vissers hebben aanzien lijk minder mosselzaad kunnen vissen dan gepland. Van een mislukking wil H. van Geesber- gen van de producentenorgani satie mosselcultuur in Yerseke echter nog niet spreken. De bedoeling was 30.000 ton mosselzaad op te vissen van het Groninger Wad, met als doel de hoeveelheid mosselzaad zo uit te dunnen dat zich gemakkelij ker stabiele mosselbanken kun nen voi'men. Het experiment moest in de zomer worden uit gevoerd. Maar door j uridisch te genspel van de Waddenvereni ging en Vogelbescherming Nederland werd het pas okto ber. Dat is er de oorzaak van, al dus Van Geesbergen, dat er slechts 10.000 ton mosselzaad is opgevist. „Een deel van het mosselzaad was al weggewaaid", verklaart hij, „en laat in het jaar klit het mosselzaad veel meer samen. Het is dan minder goed bevis- baar." De proef is niet mislukt, benadrukt Van Geesbergen. Het experiment is wel veel kleiner geworden dan de bedoeling was. Pas in de loop van volgend jaar zal blijken of de proef groot genoeg is geweest. Van Geesber gen wil daar nog niet op vooruit lopen, maar: „Het zou recht vaardig zijn, als het ministerie van Visserij ons in 2002 in elk geval een herkansing geeft." Praktijk Het idee achter de proef is af komstig uit de praktijk. Oud- mosselvisser J. Louwerse uit Yerseke heeft het aangedragen. Op uitgedunde mosselzaadpla ten kunnen zich gemakkelijker mosselbanken vormen, is zijn ervaring. Zulke natuurrijke mossel banken moeten er meer in de Waddenzee komen, vindt de rijksoverheid. Vandaar 'dat het experiment ook door het minis terie van Visserij is gesteund. De mosselsector doet mee, om te la ten zien dat natuurontwikke ling in de Waddenzee ook haar een zorg is. door Claudia Sondervan Mieke Saeijs wordt er na een dag te- lefoonwerk 'hels' van. „Ais ik er bij stilsta wat ik vandaag allemaal ge hoord heb, wordt ik woest," zegt de co ordinator van het Zeeuwse klachtenbu reau voor de zorg (IKG). Even na vier uur op de eerste dag van de telefonische meldweek van Het Klaverblad staat de teller op bijna 490 telefoongesprekken. De e-mails en brieven zijn nog niet be keken. En niet één reactie over de con centratie van kindergeneeskunde en verloskunde van het ziekenhuis Vlis- singen naar het ziekenhuis in Goes was positief. „Terwijl we ook voorstanders hebben opgeroepen te reageren." Veiligheid, vervoer en onkosten zijn de drie grootste zorgen van de bellers: hoe kom ik straks op tijd bij de arts die ik nodig heb; hoe kan ik nog op bezoek bij een patiënt en wie betaalt de extra ver voerskosten en de kinderopvang? „Mensen maken zich boos dat er niet naar hen geluisterd wordt. Er wordt slecht gecommuniceerd door de raden van bestuur van de ziekenhuizen," con cludeert directeur Hans Notenboom van Het Klaverblad. Voorlopig lijkt de actieweek een regel recht zwartboek op te leveren, geloven Saeijs en de vrijwilligers van het IKG die de speciale telefoonlijnen beant woorden. „Het lijkt er sterk op dat van alles wat er rond het Zierikzeese zie kenhuis is gebeurd, niets is geleerd. Er is vandaag niet één positieve reactie ge weest." Een greep uit de reacties: - „Goes is nu al overbelast; ze hebben nooit tijd voor je." - Schandalig: het Ziekenhuis Walche ren moet behouden blijven." - „Waarom wordt er niet gepooled met artsen?" - „Hiervoor betaal je je dus blauw. Ik heb vijf kinderen, waar laat ik de ande re vier mocht er één worden opgeno men?" - „Het is allemaal politiek! De telefoongesprekken gaan Mieke De meldlijn van Het Klaverblad staat roodgloeiend: bij de meeste bellers overheerst de angst voor sluiting van het Vlissingse ziekenhuis. foto Willem Mieras Saeijs niet in de kou we kleren zitten. „Ik wordt steeds bozer," schudt ze het hoofd. Er is weinig tijd voor emotie in de gesprekken. De standpunten worden verzameld op formulieren. Meestal hoeven de vrijwilligers enkel te luiste ren, soms vragen ze door om helder begrip van een reactie te krijgen. De mensen bellen anoniem, maar laten snel genoeg weten vanuit welke positie ze bellen. „Veel ouderen die na hunpen- sionering terugkeren naar Walcheren hebben bewust gekozen voor Vlissin- gen vanwege de medische voorzienin gen. Die mensen hebben in hun oude dag geïnvesteerd en zien die voorzie ningen nu weglopen." Ook verpleegkundigen laten zich ho ren. „Dan gaat het vooral om verpleeg kundigen die bij het ziekenhuis zijn weggegaan omdat ideeën voor betere zorg nooit door de directie werden op gepikt. Stel je voor, die mensen gaan weg omdat er niet naar hen geluisterd wordt terwijl er overal een schreeu wend gebrek aan verpleegkundigen is", vertelt Saeijs. Zierikzee De angst voor sluiting van het Vlissing se ziekenhuis overheerst: „Zo is het im mers ook begonnen in Zierikzee?" Het Klaverblad heeft vaker telefoni sche meidacties gehouden, zoals in 1999 rond de problemen met de gynae cologische maatschap in Goes, en vorig jaar rond de sluiting van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. De laatste actie kreeg heel weinig respons. „Wellicht omdat de volle omvang van wat er gebeurde niet tot de mensen doordrong", veronderstelt Notenboom. „De Schouwenaren die de sluiting van hun ziekenhuis niet bijtijds in de gaten hadden, bellen nu wel om te waarschu wen dat het Streekziekenhuis Walche ren dezelfde koers lijkt te varen. Destijds met 'Zierikzee' heeft de klank bordgroep de discussie heel erg naar zich toe getrokkenbeseft Notenboom. „Er komt nu nog veel pijn over de gang van zaken in Zierikzee naar boven. Een ook uit Zeeuws-Vlaanderen: mensen zijn bang dat het met De Honte in Ter- neuzen ook zo zal gaan." Op Walcheren wordt het een publieke strijd, verwach ten hij en Saeijs. Kamercommissie Donderdag 13 december worden in Den Haag de resultaten van de meidactie ge presenteerd voor de Vaste Kamercom missie Volksgezondheiddie dan de toe komst van de kleine ziekenhuizen bespreekt. Ook minister Borst van Volksgezondheid krijgt een verslag van de meidactie, evenals de Raden van Be stuur van de ziekenhuizen. De meldlijn (0113-249490) is tot en met donderdag te bellen tussen 9 en 12 uur en tussen 13 tot 16 uur. Ook kan er per brief en e-mail gereageerd worden. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - In de titel Images Imaging is de span ning tussen reproductie en ver beelding gevangen. In de Mid delburgse galerie De Ruimte is op het ogenblik een tentoonstel ling te zien met werk van kun stenaars die zich daar op een of andere manier mee bezighou den. Enkelen hebben, met dit thema in gedachten, nieuw werk gemaakt, anderen zijn door galeriehouder Kees Roest uitgekozen omdat hij van hen werk had gezien dat uitstekend binnen het thema past. Zes Zeeuwse kunstenaars leve ren een bijdrage aan Images Imaging. Van Eric Roest zijn re cente schilderijen te zien, Wil liam Verstraeten toont nieuw en oud werk, van George Schade zijn twee schilderijen te zien uit een serie die onlangs nog in de Kunstuitleen te Goes te bewon deren viel, Ineke Otte leverde sculpturen voor aan de wand, Paul Bartels kwam met compu terprints van gemanipuleerde foto's en Barbara Jean maakte een toepasselijke keuze uit haar fotoproject over de plek waar het Middelburgse museum 13/IX had moeten verrijzen. Eric Roest neemt het thema zeer letterlijk. Op twee van zijn schilderijen zijn schaduwbeel den te zien die mensen met hun handen op de myur kunnen ma ken. Door zowel de handen als de schauwbeelden te gaan schil deren ontstaat precies de ver dubbeling die in de titel Images Imaging wordt gesuggereerd. Een dergelijke gelaagdheid zit ook in enkele abstracte werken die Roest heeft bijgedragen. Hij heeft een fotografische repro ductie gemaakt van schilder werk op linnen en die afbeel ding ook weer op linnen afgedrukt. „Dat is een gemene manier van reproduceren", ver telt hij. „Origineel en reproduc tie lijken op elkaar, maar de techniek waarin ze gemaakt zijn is verschillend." Vlinder Verdubbeling speelt ook een rol in de bijdrage die Verstraeten heeft geleverd. Een nieuw, groot schilderij toont een kleurige vlinder. De afbeelding is te zien op wat normaal gesproken wordt beschouwd als de achter kant van het schilderij, zodat het spieraam deel uitmaakt van de voorstelling. Het is een werk uit de serie schilderijen voor een oostelijke wand, waarin de sug gestie wordt opgeroepen dat de verf door het doek is gedrukt als gevolg van de snelheid waarmee de aarde draait. Verderop in de galerie, zichtbaar vanaf de plek waar de vlinder hangt, is een ou der schilderij te zien, volgens hetzelfde procédé vervaardigd. Dat stelt Caruso voor. Het lijf van de vlinder blijkt - in vorm en kleur - opvallende overeenkom sten te vertonen met de afge beelde komiek. Het thema heeft de schilder op het idee gebracht een link te leggen tussen nieuw en ouder werk. Schade ziet juist verbindingen tussen zijn eigen werk en dat van anderen in de galerie. Daar heeft hij niet op gemikt, want hij kon niet weten wat de anderen aanleverden. Op verzoek van Kees Roest toont hij twee wer ken uit een serie schilderijen die gebaseerd is op de compositie Le sacre du printemps van Stra vinsky. Een terugkeer van de seizoenen en reïncarnatie zijn belangrijke motieven en die le veren automatisch een verdub beling van beelden. Op Schade's schilderijen zijn mensgestalten waar te nemen. Zelf constateert hij een overeen komst in thematiek met Ver straeten, die zich ook bezig houdt met leven en dood, en in vorm met Paul Bartels, omdat in de pop die in zijn computeraf beeldingen steeds terugkomt een vergelijkbare abstrahering van een mensfiguur kan worden gezien. Jean's foto's over het nooit gebouwde Museum 13/IX draaien om imaginaire beelden en verdubbeling, terwijl Otte met haar sculpturen zoekt naar variatie op eeuwenoude, bete kenisvolle beelden uit andere culturen. Expositie: Images Imaging t/m 5 jan in De Ruimte in Middelburg open do t/m zo van 13-17 uur. Verstraeten schilderde een vlin der op de 'achterkant' van het schilderij. foto Ruben Oreel 'itt <111111 nu' %-M - - -|- w? -> 33j - - PPI tets!» "$8| JP? V' Elk kistje in deze installatie van Elly van Ooijcn bevat een voorwerp van papier, foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Kunstenares Elly van Ooijen uit Spijkenisse exposeert haar papierkunst in binnen- en buitenland. Wie de aan haar werk ge wijde tentoonstelling in de Middelburgse galerie 't Haentje te Paart bezoekt, begrijpt waarom. Haar kunst is veel rijker dan op basis van de term papier mag worden verwacht. Van Ooijen heeft de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam gevolgd, maar zich pas daarna gespecialiseerd. Tijdens postacademische opleidingen papiermaken kreeg ze zowel wester se als oosterse technieken onder de knie. In haar werk combineert zij die. Ze maakt haar eigen pa pier uit tal van natuurlijke materialen, zoals ba nanen, rabarber, hennep, zonnebloemstelen en lompen. Soms combineert ze de gebruikte grond stof met het daax-van gemaakte papier, zodat aan de vormen nog iets van de herkomst zichtbaar is, maar meestal is de beschrijving van het kunst werk nodig om te kijken wat voor materiaal pre cies is gebruikt. Van Ooijen laat vooral de veelzij digheid van haar materiaal zien. Het best komt dat tot uitdrukking in een installatie van negen- 'Alleen prestige is gediend met een containerterminar, in het Sloegebied, is uiteraard een uit spraak die van Rotterdamse en/of Antwerpse origine is. Zij hebben het nakijken met hun overvolle havens, die alleen via onzinnige baggerwerken, met grote kans op dijkval, op vereis te diepte gehouden kunnen worden. Het Vlissingse haven gebied heeft van nature de ver eiste diepte en is tot nu toe met draconische maatregelen bui tenspel gehouden. Een klein voorbeeld is de wegverbinding Vlissingen-Venlo, die na 50 jaar nog steeds niet is afgerond. De afstanden van de havengebie den Rotterdam; Antwerpen en Vlissingen tot aan de Duitse grens zijn met alle middelen van vervoer nagenoeg gelijk, ze lig gen dus alle drie in een uithoek. Het kanaal door Walcheren is niet voor Vlissingen of recreatie gegraven, maar in opdracht van Gent en Brugge (zoals nu de ver dieping van de Westerschelde voor Antwerpen) wegens af dammen van binnenvaartdoor- gang het Sloe. Dat dit kanaal nooit rendabel is geworden kwam door het havenschap Antwerpen. Binnenvaart be hoeft nooit op opkomend tij te wachten, de Westerschelde heeft altijd genoeg vaardiepte. In het Sloe aan lagerwal raken met harde westenwind was van toepassing op de zeilvaart. Met het afkraken van mogelijk dure treintransporten en het torpe deren van 'lijn 11' bij BOZ, komt de Rotterdamse aap wel goed uit de mouw. De exorbitant dure Betuwelijn is dus ook wegge smeten belastinggeld net zoals vernieuwen van de 'ijzeren rijn'. Waarom zou Rotterdam het Sloeprojeet wensen als het vrij wel geen rendement of arbeids plaatsen oplevert? Bovenge noemd artikel (PZC, 1-12) werd geënt op gezwam van havenba ronnen. N. A. Blomme Rnys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen enveertig kistjes. Elk kistje bevat een voorwerp van papier, de ene keer strak vormgegeven, dan weer kreukelig als een herfstbladDe kunstenares varieert met het materiaal en de kleur van haar achtergronden, met de stoffen waaruit ze papier maakt, de kleur daarvan en de vorm. Zo kan zij een oneindig aantal werken maken die niet op el kaar lijken en die toch haar stempel dragen. Het is alsof ze een parallelle natuur creëert. Ze imiteert niet wat ze in een bos tegenkomt, maar schept voorwerpen uit een niet bestaand feëriek woud. Haar grotere objecten zijn ook massiever. De wa terval is een thema dat haar bezighoudt in sculp turen van papier, maar ook keramiek. Het opmer kelijkste aan dit werk is de overeenkomst tussen beide materialen. Van Ooijens papierkunst kan verderlicht zijn, maar ook zwaar als steen. De ga lerie toont ook metamorfosen van zeegras-deur matten. Van Ooijen heeft het vlechtwerk gedeel telijk uit elkaar gehaald, zodat het fungeert als een geraamte voor de lagen papier die ze daarop aanbrengt. Zelfs wanneer die wandbeelden grof zijn van structuur, blijft haar kleurgebruik zoals het meeste van haar kunst: subtiel en ingehouden. ExpositieElly van Ooijen in galerie 't Haentje te Paart in Middelburg, t/m 13 jan, do, za enzovan 14-16.30uur. Zaterdag 3 december, tijdens de crosscompetitie, was het weer zover. Onduidelijkheid over de winnaar (PZC, 3-12).Ondanks de notitie van Niek Flipse tij dens een regiovergadering ver andert er niets. Waarom niet? Het antwoord is simpel, onthut send en heeft te maken met het eilandenrijk Zeeland en de stammen die daar woonden. At letiekverenigingen zijn over blijfselen van die stammen met ieder een eigen hoofdman. Deze mensen zijn te herkennen aan een blauw colbert of rode arm band en aan de drukke gebaren tijdens een wedstrijd. Als deel nemer van een ander eiland kom je op zijn terrein en leidt hij de wedstrijd op eigen wijze. Naar eilandelijk inzicht zullen er par koersen uitgezet en reglemen ten geïnterpreteerd worden! Concreet: alle verenigingen ma ken een zodanige finishfuik dat atleten ver voor de finish moe ten remmen om juryleden niet omver te lopen. Een eindsprint is vragen om moeilijkheden! Een finish van twee atleten is niet te registreren. Kleding weg leggen of schuilen kan niet, bij geen enkele cross. Een jurylid dat protest aantekent tegen de andere juryleden omdat hij het oneens is met de uitslag. Binnen een half uur protest aantekenen tegen de uitslag? Welnee, oprek ken die tijd! Om de atletiek aan trekkelijk te maken deel je aan veteranen en heren senioren een doosje kleurpotloden uit. Of je vraagt voor een prestatieloop tien gulden inschrijfgeld en ruimt, als er nog gelopen wordt, het parkoers alvast op. Gaan we op deze manier door, ik voorspel het, kunnen we binnen tien jaar genieten van het Zeeuws kam pioenschap rollator duwen. Bernard Ruijsink Schipperswegeling 12 Goes ,U bent verbonden met de geau tomatiseerde huisarts van de Bevelanden. Heeft u lichamelij ke klachten toets dan een 3. Heeft u psychische klachten toets dan een 1. Heeft u koorts toets een 4. Uw klacht lijkt niet levensbedreigend, u kunt voor de koorts een paracetamol inne men. Worden uw klachten erger dan kunt u contact opnemen met uw huisarts. Terug naar het hoofdmenu? Toets dan een 9 en anders wens ik u een spoedig herstel toe....Met verbijstering nam ik kennis van de ontwikke ling over het callcentrum (PZC, 5-12). De Bevelandse artsen gaan (voorlopig) niet mee in het huidige traject met Schouwen- Duiveland. Voorlopig niet; dus mogelijk op termijn wél. Het is ronduit schandalig dat dit soort fratsen überhaupt bedacht kun nen en mógen worden! Om de werkdruk te verlagen zal er vast wel iets menselijkers bedacht kunnen worden. En kwaliteit helpen garanderen door een computer? Wie bedenkt zoiets? Allopathisch ingesteld Neder land ga eens kijken naar de oor zaak van dat aandacht vragen. Dit is een signaal en dé mens heeft schijnbaar aandacht no- i dig. Binnen onze maatschappij is het individu ondergeschikt gemaakt, wordt niet meer ge- hoord-gezien, wordt niet meer van gehouden. Beleid voor op de langere termijn mensen (politici En laten we dan voor op de middel en korte termijn iets menselijkers bedenken. Beste huisartsen; de dag dat u mee doet met dit soort flauwekul zoek ik een kleine zelfstandige huisarts die hieraan geen mede werking wil verlenen en ik hoop heel veel patiënten met mij Kitty Kiezenberg Perestraat 5, Goes Eindelijk, nu de ongelijke strijd bijna beëindigd is, gaat ons landje zich bemoeien met mili taire zaken in een land, waar ie dere zandkorrel de afgelopen maanden wel tien keer ver plaatst is door overtollige bom men van Bush. Na ons laatste militaire succes (het verjagen van 92 Kaninefaten) werd het hoog tijd om ons militaire bla zoen weer eens op te poetsen. Onze inzet zal bestaan uit het sturen van een onderzeeboot vaartuig (meteorologen hebben verklaard dat het al negen jaar niet meer geregend heeft in dit land) en het sturen van fotover kenningsvliegtuigen (terwijl de fotorolletjes van Sebrenica nog steeds niet ontwikkeld zijn). Op zee zullen fregatten (die tot het debacle van De Schelde hebben geleid) vluchters uit Afghanis tan in de gaten houden. Ingrij pen is echter niet toegestaan. Ik denk dat mijn kleinkinderen la ter interessante geschiedenis lessen kunnen volgen met veld heer Frank de Grave tussen de namen Rommel, Napoléon en Mc Arthur. Carel Peterson Pieterstraat 1, Veere Het drama van de zogenaamde 'gasstoring' beleeft weer een nieuw bedrijf (PZC, 8-12). Vol gens directeur De Back van Del ta Nuts zal alles in het werk gesteld worden om de aanspra kelijkheid bij anderen vast te stellen. Wij wisten reeds dat Delta geen schuld treft. O ja? Natuurlijk het had niet mogen gebeuren, maar ons (Delta) treft geen schuld ondanks alle stom miteiten en nalatigheden. Het lijkt mij sterk dat Delta Nuts zich aan de aansprakelijkheid kan onttrekken, in weerwil van de leveringsvoorwaarden. Dit gaat echt buiten het boekje. In de voormalige USSR was de verantwoordelijke directeur in middels ontslagen, zo niet naar Siberië verbannen. Hier gaat dat anders. De schreeuwers van het provinciaal bestuur hoor je nu niet. Wie is verantwoorde lijk? Wie hoort de plaat te poet sen? Wie kiest er positie? Of kost dat snoepreisjes? Intussen gaat alles gewoon door. Gedupeer den worden met een fooi afge scheept en men wast verder de handen in onschuld. Het pro bleem is nu de naamgeving van Delta Nuts. Dat houdt ons bezig uiteraard. Mij niet, maar aflei ding moet er zij n. Plet is wellicht goed te bedenken dat 'nuts' zo veel wil zeggen als 'te gek' of 'krijg de kelere' (in het Engels). Dus wat de naam betreft: houen zo! F. Burger Seisplein 17, Middelburg Gelukkig is er eindelijk een wetsvoorstel tot bescherming van apotheekhoudende huis artsen ingediend (PZC, 7-12). De apotheekhoudende artsen moeten blijven en wel hierom: 1. Zoals de krant terecht op merkt om financiële redenen, zodat het ook voor een huisarts in spe interessant blijft om zijn praktijk te vestigen op het plat teland. 2. Het openbaar vervoer is op het platteland dikwijls dermate slecht dat mensen als ze hun me dicijnen direct willen of moeten halen, hier uren voor onderweg zijn. 3. Het is uiterst prettig voor mensen die slecht ter been of al leen zijn, dat de arts bij zijn eerstvolgende bezoek de medi cijnen meeneemt. 4. Er is een zeer goede controle door de plattelandsarts wat de mensen zoal slikken. Als minister Borst stelt dat de farmaceutische industrie in vloed heeft op de huisartsen, kun je dat zien als een motie van wantrouwen. Als zij zo dom is om te denken dat de financiële voordelen van een apotheek voor de huisarts niet mee mogen spelen in de werving en daarbij zo naïef is om te menen dat er een andere manier, waarschijn lijk volgens een recept a la Borst, moet zijn om de huisart senzorg te waarborgen. Nou dat kennen we, want ondanks alle geldmiddelen bakt ze er geen barst van. Sedert haar bestuur is de gezondheidszorg in Neder land van het hoogste Europese niveau naar een van de laagste regionen gedonderd. Kijk maar naar de wachtlijsten. Van mij mag oma Borst bakzeil halen. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30