Kans op geld voor Transferium Niet herindelen maar intensief samenwerken Vrolijke doosjes vol ideeën PZC Geloof in uituoerina Ziekenhuis Dirksland begint polikliniek voor hartproblemen Onbemand vervoer naar bedrijventerrein uitgebreid Zeeuw benoemd tot deken Gewonde bij slippartij Aanhanger vrachtwagen gekanteld Geld van Middelburg voor fietsers Ziekenauto opengebroken Fusie Zorgstroom Walcheren rond Graszoden gestolen bij AH Ministerie wil subsidie geven als busvervoer via stichting verloopt Kerstmarkt in Cornelia Zangdienst agenda BREDA - De van oor sprong Zeeuwse pastoor R de Rooij is door bis schop Muskens van Breda benoemd tot deken van het dekenaat Het Markie- zaat. Hij begint 1 februari volgend jaar. De geboren Goesenaar De Rooij werkte in de jaren negen tig onder meer als pastoor in Middelburg. Hij is sinds 1997 pastoor van de paro chies te Oud Gastel, Stampersgat en Stand- daarbuiten. De Rooij blijft zijn werkzaamhe den combineren. MIDDELBURG - Een 26-jarige automobiliste uit Vlissingen is gisterochtend rond kwart voor tien met nek- en rugklach ten overgebracht naar het ziekenhuis na een slippartij op de Torenweg in Middelburg. De vrouw kwam uit de richting Oost-Souburg. In een flauwe bocht tussen de Reyersweg en de Romp raakte zij met haar auto in een slip. De Vlissingse kwam links van de rijbaan in de berm terecht, reed een boompje kapot om uiteindelijk tot stilstand te komen op het fietspad. Een ambulance heeft de vrouw naar het zie kenhuis gebracht. De auto raakte beschadigd en het boompje brak af. RITTHEM - Op de Sloeweg-noord bij Ritthem is gisteroch tend om kwart voor acht een aanhanger van een vrachtwagen gekanteld. Niemand raakte gewond. De 33-jarige bestuurder uit Goes merkte bij het optrekken voorbij de rotonde bij Mid delburg dat zijn aanhanger begon te slingeren. Hij probeerde te corrigeren. Toen dit niet lukte, stuurde hij de combinatie richting berm. Vlak daarvoor kantelde de aanhanger. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat vanaf 2003 apart geld opzij zetten voor betere fietsvoorzieningen. Dat zei wethouder L. M. Luitwieler (Infrastructuur) gisteravond in reactie op een rapport van de fietsersbond ENFB. Uit dat on derzoek blijkt dat Middelburg slecht scoort op veiligheid en comfort van fietspaden. De bond klaagt vooral over de smalle fietsstroken op de Rotterdamsekaai. Geasfalteerde fietspaden kunnen er volgens de ENFB voor zorgen dat meer Middelburgers de fiets pakken. Hoeveel geld Middelburg vanaf 2003 opzij zet, is onbekend. ZIERIKZEE - In de Zuidwellestraat in Zierikzee is zondag nacht een ziekenauto opengebroken. De dader vernielde een ruit van de ambulance en ging er vandoor met een mobiele te lefoon. MIDDELBURG - De fusie tussen de Middelburgse zorgin stellingen Rustenburg (verzorgingscentrum), Jacob Rogge veen (verpleeg- en verzorgingscentrum) en Thuiszorg Wal cheren (thuiszorg en maatschappelijk werk) is op 1 januari 2001 een feit. De Raad van Toezicht heeft gisteravond een de finitief besluit genomen. In de nieuwe organisatie werken 2100 mensen. De nieuwe Raad van Bestuur bestaat uit voorzitter Léon Phernambucq, Janny de Leeuw en' Peter de Boevere. Kees Marcusse, nu nog als lid van de Raad van Bestuur verant woordelijk voor Rustenburg, treedt op 31 december af. Thuis zorgcentrum Zeeland in Vlissingen en de Woonstichting Zorgstroom, waarin alle aanleunwoningen zijn onderge bracht, blijven buiten de fusie. Zorgstroom heeft grote nieuwbouwplannen voor het Jacob Roggeveenhuis en Rustenburg. VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van zater dag op zondag 85 vierkante meter aan graszoden gestolen bij de AH aan de Gildeweg in Vlissingen. De zoden waren vorige weekpas gelegd in twee nieuwe veldjes op het parkeerterrein. De schade is onbekend. dinsdag 11 december 2001 doorFamkevan Loon RENESSE - Wanneer de ge meente Schouwen-Duiveland het na-transport voor het Transferium van Renesse via een stichting regelt, geeft het ministerie van Verkeer en Wa terstaat groen licht voor subsi die. De gemeente moet nog wel afspraken maken over verdere voorwaarden met de provincie, die namens het rijk de open baar-vervoersgel den verdeelt. In de huidige opzet is de ge meente verantwoordelijk voor het busvervoer van en naar het Transferium in Renesse. Met in komsten uit de Schouwse par- keermeters en een deel van de toeristenbelasting moet de ex ploitatie van het megaparkeer- terrein en de bijbehorende voor zieningen vanaf volgend jaar bekostigd worden. Een rijks subsidie van tweeënhalve ton, waarop de gemeente mikt, is in deze opzet niet bereikbaar om dat Den Haag niet wil dat de overheid één project dubbel fi nanciert (via rijk én gemeente). De gemeente heeft er belang bij dat deze geldstroom wél op gang komt. De subsidie geeft meer lucht om de Renesser voorzie ningen gratis te houden en nieu we plannen op het gebied van openbaar vervoer, zoals gratis transferiumvervoer in Zierik zee, op de rails te zetten. Schou wen-Duiveland heeft nu toch zicht op overheidssubsidie. „Er is door de gemeente een con structie bedacht waarin een stichting wordt opgericht die het vervoersbedrijf betaalt voor zijn diensten", legt L. Gartz, voorlichtster van het verkeers- ministerie, uit. De stichting komt los te staan van de ge meente en zal het na-transport voor zijn rekening nemen. Vol gens Gartz heeft Verkeer en Wa terstaat inmiddels zijn fiat ge geven aan deze constructie. „Het balletje ligt nu bij de pro vincie Zeeland en de gemeente. Dat het ministerie akkoord gaat met deze constructie, betekent niet dat de gemeente onmiddel lijk de gevraagde 250 duizend gulden kan incasseren. Het is de provincie die namens het rijk de openbaar-vervoerssubsidies verdeelt. In overleg met Middel burg zal Schouwen-Duiveland tot overeenstemming moeten komen. Voorwaarden Al voldoet de aanvraag nu aan de regels, provinciaal beleids medewerker F. Chervet verze kert dat de gemeente aan 'be paalde voorwaarden' als de afgifte van kaartjes zal moeten voldoen, alvorens het geld op de Schouwse bankrekening ge stort kan worden. Daarnaast vraagt hij zich af of Schouwen- Duiveland op deze manier defi nitief geholpen zal zijn. Het Rijk wil de subsidiemethode voor het openbaar vervoer waarschijn lijk met ingang van 2004 veran deren. De provincie krijgt straks jaarlijks een pot met geld en moet zelf uitzoeken aan wel ke projecten dat besteed wordt. „Dan wordt het een wezenlijk ander verhaal. Het risico be staat dus dat de gemeente nu een hoop toeters en bellen gaat optuigen voor misschien één jaar", aldus Chervet, die dit aan de gemeente heeft voorgelegd. Wethouder C. Veerhoek was gis termiddag niet op de hoogte van het fiat van het ministerie. Hij wil geen commentaar geven op de zaak tot met de provincie concrete afspraken zijn ge maakt. De kleurige mini-verhuisdozen stonden gisteren uitgestald in de kantine van het gemeentehuis. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Goede raad in de vorm van het 'Boek der juiste beslissingen', sedum- plantjes voor op het dak en reserve-titani- umplaten voor de buitengevel. De kinderen die meededen aan de verhuisdozenwed- strijd van de gemeente Schouwen hadden meegedacht met de bouwers en de toekom stige gebruikers van.het nieuwe Schouwse gemeentehuis. De wedstrijd leverde de ge meente 700 kleurige mini-verhuisdozen op. De kantine van het gemeentehuis was giste ren voor de gelegenheid ingericht als expo sitieruimte. De tafels waaraan normaliter ambtenaren aanschuiven voor de middag boterham, werden geheel in beslag genomen door de versierde dozen. De drie koppige wedstrijdjury nam ruim de tijd ze allemaal te bewonderen. Juryvoorzitter burgemeester J. Asselbergs kwam daarbij zijn eigen beeltenis - geknipt uit de gemeentegids - herhaaldelijk tegen. Een enkeling had zich aan een schaalmodel van het nieuwe gemeentehuis gewaagd. De meerderheid van dë deelnemers echter zocht het vooral in bonte kleuren, met of zonder glitters en poëzieplaatjes. Na lang wikken en wegen koos Asselbergs samen met collega-juryleden V. de Vries en M. van Burg uit alle acht basisschoolgroe- pen een winnaar. Dat werden: groep 1: Do minique Dequelle (Sint Willibrordus- school), groep 2: Dionne Dijst (OBS De Klimop), groep 3: Jordie Dooge (Ds. Booger- manschool), groep 4: Borrit Meintema (J.L. de Jongeschool), groep 5: Niels Muller (J.L. de Jongeschool), groep 6: Marjolein Pink (De Klimop), groep 7: Sanne Wubbels (Sint Willibrordusschool) en groep 8: Jeroen Boo- gerd (De Kirreweie). De hoofdprijs ging na loting naar Dionne Dijst. Zij mag donderdag 3 januari de on officiële opening van het nieuwe gemeente huis verrichten door de sleutel aan burge meester Asselbergs te overhandigen. ZIERIKZEE - In verpleeghuis Cornelia in Zierikzee wordt woensdag 12 december van 10.00 tot 16.00 uur een markt gehouden die in het teken staat van Kerstmis. In de recreatie zaal van het verpleeghuis staan kraampjes met gebakken vis, fruit, kaas, geschenkartikelen, kralen, snoep en bloemstukjes. De kerstman is de gehele dag aanwezig. WILHELMINADORP - Mu ziekvereniging De Echo ver zorgt op zondag 16 december een kerstzangdienst in de Ne derlands-hervormde kerk in Wilhelminadorp Ook het jongerenkoor L'esprit verleent zijn medewerking aan de dienst. Aanvang: 19.30 uur. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Dorpshuis, 19.30 uur: Kern- bezoek burgemeester en wethouders; PORT ZELANDE - Gran Place, 10.00 - 15.00 uur: Kinderspeurtocht door kerst landschap; REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Famke van Loon DIRKSLAND - Het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirks land is deze maand uitgebreid met een polikliniek voor hart klachten. Volgens directeur patiënten zorg K. van Kralingen is het streekziekenhuis hiermee weer 'een stukje completer' gewor den. Er worden ook projecten op het gebied van chronische long ziekten, neurologie en oncologie gerealiseerd. Een hartfalen-poli of harton- dersteuningspoli is bestemd voor mensen met een hart dat langzaam in een steeds slechtere conditie raakt. De pompfunctie neemt af, waardoor er minder zuurstof wordt rondgepompt. Dit heeft benauwdheid of opge zwollen voeten tot gevolg. „De motor krijgt steeds minder pk's", vat Van Kralingen het nuchter samen. Met een inten sieve behandeling is die ver slechtering te vertragen. Vol gens de directeur patiëntenzorg kunnen gespecialiseerde ver pleegkundigen de behandeling tegenwoordig goed poliklinisch doen. De hartfalen-poli in het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis staat onder leiding van een car dioloog en wordt verder gerund door verpleegkundigen. Van Kralingen is tevreden over deze uitbreiding van de cardiologi sche zorg in het Dirkslandse zie kenhuis. „Het is een extra servi ce. Patiënten kunnen sneller terecht op de polikliniek en heb ben minder last van wachtlijs ten." Versterking De komst van de polikliniek moet volgens Van Kralingen vooral worden gezien als een versterking van het Dirkslandse ziekenhuis en niet als ontlasting van onder meer het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. „Het gaat in eerste instantie om het eigen gebied: Goeree- Overflakkee en Voorne-Putten. En er komen hier ook patiënten van Schouwen-Duiveland. Maar ik verwacht dat dit geen grote effecten op het ziekenhuis in Goes zal hebben." De huidige ontwikkeling (zorg vernieuwing) moet binnen afzienbare tijd een vervolg krij gen. Gespecialiseerde verpleeg kundigen kunnen de specialis ten ontlasten en gelijktijdig een klein ziekenhuis volwaardig houden. Op dit moment werkt de directie aan andere projec ten, waarin gespecialiseerde verpleegkundigen de poliklini sche behandeling voor hun re kening nemen. Patiënten met een chronische longziekte, neu rologische ziekten of kanker kunnen op deze manier behan deld worden. door Marcel Modde Het onbemande vervoerssysteem tussen het metrostatio Kralingse- zoom en het bedrijvenpark Rivium bij Capelle aan den IJssel wordt uitge breid. De zogeheten Parkshuttle krijgt een dubbele baan en het tracé wordt langer met meer haltes. Ook wordt de capaciteit van de wagentjes vergroot van tien naar twintig passagiers. De verbeteringen van het futuristisch aandoende openbaar vervoer kosten 13,8 miljoen gulden. Het leeuwendeel komt voor reking van de Stadsregio Rotterdam, vervoersmaatschappij Connexxion draagt 1,6 miljoen bij. De onbemande bus onderhoudt sinds februari 1999 de verbinding tussen het metrostation en het bedrijvenpark. De parkeernood op het Rivium is erg hoog, waardoor veel auto's in de praktijk op plekken worden neergezet waar dat verboden is. Inzet van de shuttle moet meer mensen bewegen het openbaar vervoer te nemen naar hun werk of naar klanten op het park. Een inventarisatie van het Rotterdam se experiment toonde aan dat de reizi gers in grote lijnen tevreden zijn over de Parkshuttle. Kritiek is er evenwel op de betrouwbaarheid van het systeem, de capaciteit van de wagens en de daar mee samenhangende wachttijd. Vertraging De belangrijkste aanpassing bestaat uit het verlengen van het traject met 500 meter tot een totaal van 1700 meter, zodat de mensen dichter bij hun kan toor kunnen uitstappen. Door aanleg van een dubbele baan kun nen de shuttles elkaar straks passeren en wordt vertraging voorkomen. Ook worden grotere wagens ingezet. Mocht er toch iets misgaan, dan krijgen foren sen op infopanelen te zien wat er aan de hand is en wanneer de volgende shuttle komt. De verkeerswethouders van Capelle en de Stadsregio zeggen in het Rotterdams Dagblad dat het alleen zin heeft met de proef verder te gaan, indien het systeem wordt verbeterd. De bestaande lijn rijdt begin volgende maand voor het laatst. De nieuwe opzet, inclusief de infra structuur, moet in de zomer van 2003 klaar zijn. meenten (ineen gebied met een totale lengte van 45 kilometer) tot één ge meente onacceptabel. Hooguit een her indeling naar twee gemeenten is voor de fracties eventueel bespreekbaar. Maar liever nog zien zij intensieve sa menwerking in plaats van herindeling. Brede aanpak Echt prangende problemen zijn er vol gens zowel de IVA als de fracties van SGP en ChristenUnie eigenlijk niet op Goeree-Overflakkee. De gemeenten kunnen het ieder op eigen kracht aardig bolwerken. De komende tien jaar- zou dat, stellen de fracties, echter weieens kunnen veranderen. En wel op zo'n ma nier dat een brede aanpak nodig zal zijn. Dat kan alleen als de gemeenten intensief met elkaar samenwerken. Sommige zaken worden al in gezamen lijkheid aangepakt in onder meer het Intergemeentelijk Samenwerkingsver band Goeree-Overflakkee en het door de vier gemeenten samen bestierde werkvoorzieningsschap Het Binnen hof. De confessionele partijen willen echter een stapje verder gaan. Zij plei ten voor betere overlegstructuren en verbetering van de communicatie tus sen gemeenten enerzijds en gemeente raden en burgers anderzijds. De bestuurlijke notitie is nog niet meer dan een aanzet. SGP en ChristenUnie zien het als een raamwerk dat nog ver der ingevuld moet worden. De naaldsculptuur van kunstenaar R. de Windt verbeeldt een dicht blad, dat staat voor de samenvoeging van de ge meenten Middelharnis en Sommels- dijk. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans De vier gemeenten op Goeree- Overflakkee moeten meer en beter gaan samenwerken op sociaal-maat schappelijk en ruimtelijk-economisch gebied. Die samenwerking mag niet vrijblijvend zijn. Dat vinden de eilan- delijke fracties van SGP en Christen- Unie. SGP en ChristenUnie sluiten met hun bestuurlijke notitie aan op het rapport van het Tilburgse adviesbureau IVA, ingehuurd door de provincie Zuid-Hol land om de mogelijkheden voor samenwerking van de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee te onderzoe ken. De onderzoekers concludeerden dat samenvoeging tot één gemeente - zoals in 1997 op Schouwen-Duiveland geschiedde - een te zware oplossing zou zijn. Wel pleiten de onderzoekers voor meer onderlinge samenwerking tussen de ge meenten, met name op het gebied van ruimtelijke ordening want, zo wordt gesteld, op dat vlak zijn de afzonderlij ke gemeenten nauw met elkaar verwe ven. De fracties SGP en ChristenUnie op Goeree-Overflakkee kunnen zich helemaal in die conclusie vinden. Zij vinden samenvoeging van de vier ge- noorder buren (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25