Krammersluizen blijven obstakel Goese camera's waken maand lang nonstop voor euro Schouwse wapens in woord en beeld Omstreden beeld verdwijnt uit raadzaal Veere Arcus wil bejaarden tijdelijk huisvesten in units gemeentehuis Schippersvereniging klaagt over lange schuttijden bij Bruinisse Ntiverkrijgbar v# HppiKv'oor foveiwar< |H in opleiding Zeehonden terug op Neeltje Jans zeeuwse almanak Smakelijk PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 11 december 2001 door Piet Kleemans BRUINISSE - De lange wacht tijden bij het Krammersluizen- complex bij Bruinisse baren schippersvereniging Koninklij ke Schuttevaer grote zorgen. Voorzitter W. van den Berg van de afdeling Schouwen-Duive- land constateert dat het overleg tussen Schuttevaer en sluisbe- heerder Rijkswaterstaat uiterst stroef verloopt. Hij vreest dat de problemen bij de 'Jammerslui- zen', zoals schippers het com plex noemen, in de toekomst al leen maar groter worden. Het schutregime van het Kram- mersluizencomplex is Schutte vaer al sinds jaar en dag een doorn in het oog. En dat blijft het voorlopig ook, vreest Van den Berg. Hij verwacht dat de druk op de Krammersluizen toeneemt door de komst van de Westerschelde Container Ter minal en de daarmee gepaard gaande toename van het water verkeer. Problemen Het probleem zit niet zozeer in de capaciteit van de Krammer sluizen. Die is volgens Van den Berg op zich voldoende. De pijn zit volgens hem in het systeem voor scheiding van zoet en zout water. Om te voorkomen dat zout Oosterscheldewater het zoete Zoommeer binnendringt, heeft Rijkswaterstaat een inge wikkeld systeem ontwikkeld. Van den Berg: „Dat is een heel ingenieus systeem, maar het is ook heel traag. Als je van Zoom meer naar Oosterschelde gaat, kun je in twintig minuten worden geschut. Als je van de Advertentie Wij richten kantoren in Oosterschelde naar het Zoom meer wilt, kost dat ongeveer een uur." Dat kan en moet sneller, vinclt Van den Berg. „Je kunt je afvra gen hoe erg het is als er bij het schutten een beetje zout uit de Oosterschelde in het zoet van het Zoommeer terechtkomt. Maar Rijkswaterstaat wil echt geen millimeter opschuiven. Waterstaat is echt heel halsstar rig en dat is voor ons zeer frustrerend. De binnenvaart is gebonden aan vaartijden. Ver traging bij het schutten is dan heel vervelend. Het kan inhou den dat je gedwongen wordt er gens aan te leggen omdat je wet telijk gezien niet verder mag varen. Datgeeft enorm veel tijd verlies. Ik kan daar niet direct een prijskaartje aan hangen, maar dat het de binnenvaart geld kost, is zeker." Volgens woordvoerder E. de Feijter sluit Rijkswaterstaat ze ker niet de oren voor de kritiek van Schuttevaer. „Met ons valt altijd te praten. Maar we hebben niet alleen met Schuttevaer te maken. Dat is maar één van de actoren. Land bouworganisatie ZLTO bij voorbeeld wil heel graag dat het Zoommeer zoet blijft. Daar komt bij dat het funest is voor de waterkwaliteit als je zout water in het zoete Zoommeer laat. Ons beleid is er nu op gericht die kwaliteit goed te houden. Zeker tot 2004 zie ik dat beleid nog niet veranderen." Jachtensluis Het wederom openstellen van de j achtensluis voor de beroeps vaart zou volgens Schuttevaer- voorman Van den Berg enig soe laas bieden. „Vroeger kon dat. Alleen is daar ooit door iemand van de beroepsvaart schade ge HOEKMAN NoordzandslraaL 6 Yerscke tel. (0! 13) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 Het schutten bij de Krammersluizen duurt Schuttevaer veel te lang. foto Pieter Honhoff, door Harold van Ginkel GOES - De Goese binnenstad wordt vanaf half december één maand lang 24 uur per dag be waakt door beveiligingscame ra's. Dit op verzoek van de hore ca en de middenstand in Goes, die bevreesd zijn voor overval len in verband met de invoering van de euro. Het college van burgemeester en wethouders heeft ingestemd met het plan van Horeca Goes, dat samen met de Ondernemers Organisatie Goes (OOG) het plan heeft ingediend. De komst van de euro houdt in dat winkels en horecagelegenheden een dubbele voorraad geld in voor raad hebben: naast guldens ook euro's. Verder zijn ook de euro- transporten kwetsbaar voor overvallen. Dag en nacht De camera's lopen daarom tot half januari zeven dagen per week, 24 uur per dag. De Goese horecavereniging hoopt hier mee potentiële overvallers af te schrikken. Sinds eind maart hangen zes tien camera's in de Goese bin nenstad. Het gaat hierbij om acht beweegbare camera's langs de Grote Marlet, de Turf kade en de St. Jacobsstraat en acht vaste camera's in de overige straten rondom de Grote Markt. De beelden worden van donder dagavond tien uur tot en met maandagochtend zes uur opge nomen en blijven 24 uur be waard. Bij grote evenementen of calamiteiten zijn de camera's ook actief. Dick van der Velde van de hore cavereniging: „De dubbele voorraad kan interessant zijn voor overvallers. Met het extra toezicht hopen we die af te schrikken. Extra kosten maakt de horeca niet.,Het systeem blijft hetzelf de. Het gaat alleen om een uit breiding van het toezicht, niet van het aantal camera's", vertelt Van der Velde. De regiopolitie heeft eveneens maatregelen genomen om even tuele problemen te voorkomen. De korpsleiding heeft al in een vroeg stadium besloten dat agenten geen verlof kunnen op nemen in de periode van 27 de cember tot en met 13 januari. Hierdoor is de politie die weken op volle sterkte. De oude gemeentewapens vertellen de geschiedenis van Schouwen-Duiveland. foto Pieter Honhoff (Advertentie) oezg' rubriek is opgenomen in alle 40 dagbladen van De Nationale Regiopers (oplage 2.1 miljoen ex.) Meer informatie, e-mail: inlo&NRp.n! o.v.v. Nieuws Getipt. Voor IJ! door Famke van Loon ZIERIKZEE - Van vijftien naar zes, en van dat sextet naar één wapen. Sinds 1811 heeft Schouwen-Duiveland langzaam haar verschillende wapens neergelegd om in 1997, volgens de heraldische wetten van de Hoge Raad van Adel, één officieel gemeente- -wapen te vormen. De oude wapens van onder meer Dui- vendijke, Oosterland en Haamstede zijn verdwenen maar niet vergeten: D. de Ko ning en J. Roovers hebben ze in woord en beeld vastgelegd. De wapens van Renesse, Brui nisse of Zierikzee bestonden al eeuwenlang. Aan het begin van de negentiende eeuw wer den ze officieel vastgelegd en verbonden aan een gemeente. Van koninklijke wege werd in 1811 bepaald dat elke Neder landse gemeente een eigen wa pen moest hebben, dat door de Hoge Raad van Adel was gere gistreerd en erkend. „Meestal werd een wapen gekozen dat al gevoerd werd. De Hoge Raad van Adel registreert overigens nog steeds; ook het huidige wapen van de gemeente Schouwen-Duiveland, dat uit 1997 stamt, is door die raad er kend", verklaart gemeente archivaris H. Uil. De Koning en Roovers hebben de wapens die de Schouwse gemeenten sinds 1811 voer den, nu samengebracht. Aan leiding voor die verzameling vormde de gemeentelijke her indeling, zoals die zich nu in Zeeuws-Vlaanderen voltrekt. De Koning wilde de gemeente wapens van toen (40) en nu (7) vastleggen. Inmiddels heeft die zoektocht naar het heral dische verleden van Zeeuws- Vlaanderen zich uitgebreid naar heel Zeeland. Naast zijn eigen regio heeft hij Walcheren en Schouwen-Duiveland in middels compleet; hij is nu be zig met Zuid-Beveland. Het bleek geen sinecure om van alle wapens een goede af beelding te pakken te krijgen. Overijverige ambtenaren heb ben in het verleden, wanneer een gemeente werd samenge voegd en het wapen verdween, de afbeelding letterlijk met een ferme pennenstreek uit de boeken van de Hoge Raad ge schrapt. „Door het wapen van Duivendijke is met behulp van een liniaal een streep gehaald. Ook door de naam. Onvoor stelbaar." Schade Met behulp van de moderne computertechniek is De Ko ning erin geslaagd de aange richte schade ongedaan te ma ken. Op een grote plaat prijken nu de vijftien wapens van de gemeenten van Schouwen- Duiveland van toen. Duidelijk zichtbaar hebben deze hun weg gevonden naar het sym bool van één van zes voormali ge gemeenten. Zo bevat het wapen van Westerschouwen herkenbaar de Burgh van Burgh, de rode leeuw van Haamstede, de gouden gesp van Noordwelle, de drie gou den hondenkoppen van Se- rooskerke en de gouden leeuw van Renesse. Het wapen van de huidige gemeente staat fier centraal bovenaan. De Koning heeft de wapens ook in woord vastgelegd. In de omslachtige terminologie van de heraldiek worden ze tot in detail beschreven: „Het schild, gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twee pa x-els en gehouden door twee leeuwen, rechts van sabel, links van keel." Met een klein stukj e geschiedenis van stad of dorp en uitleg over de beteke nis van het wapen gaat het ver- haal achter de symbolen spre ken. De wapengeschiedenis van Schouwen-Duiveland in woord en beeld is gisteren ovei-handigd aan gemeentear chivaris Uil. Hij is zeer tevre den met het uiteindelijke re sultaat, waaxwoor hij in de ondex-zoeksfase veelvuldig is geraadpleegd. Uil: „Mensen voelden zich verenigd door een wapen. Het sloot aan bij de identiteit. Dit is een goed mid del om de identiteit van Schouwen-Duiveland te be- varen aan de sluis en sindsdien mag de beroepsvaart niet meer in de jachtensluis. Een hele be drijfstak moet zo bloeden voor één stommiteit." Die woorden laat de Rijkswa- terstaatvoorlichter graag voor rekening van Van den Berg. De keuze om geen beroepsvaart toe te laten in de jachtensluis is vol gens hem louter een technische kwestie. „De jachtensluis is daar gewoon niet op berekend. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Schouwse zorgkoepel Arcus heeft belang stelling voor het tijdelijk ge meentehuis in Zierikzee. Beke ken wordt of de demontabele vertrekken dienst kunnen doen als onderkomen voor bewoners van In 't Opper, tijdens de nieuwbouw van het zorgcen trum in Bruinisse. Nadien kan het gebouw worden ingezet voor bewoners van het Zieiikzeese Borrendamme, dat ook wordt verbouwd. Arcus kampt met problemen rond de tijdelijke huisvesting van bewoners van In 't Opper-. De portocabins die de zorgkoe- pel op het terrein van het Brui- nisser zorgcentrum wilcle plaat sen, bleken bij nader inzien te prijzig. Arcus heeft nu z'n oog laten vallen op de kantooreen heden van de gemeente Schou wen-Duiveland, Na de feestda gen komt dat complex leeg te staan. De aanvankelijke afspraak was dat leverancier Fort Bouw de kantoorunits na gereedkomen van het nieuwe gemeentehuis zou terugnemen. De gemeente zag van die mogelijkheid af, omdat ze er van overtuigd is dat de eenheden op de vrije markt meer opbrengen dan de over eengekomen één miljoen gulden 'statiegeld'. Een transactie met een tussenhandelaar sneuvelde dit najaar echter in het zicht van de haven. Beide partijen konden het niet eens worden over de be lastingsom die over het afge- sproken aankoopbedrag (zo'n 1,7 miljoen gulden) moet wor den betaald. Impasse De verkoopcampagne die de ge meente nadien is begonnen, heeft volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde inmiddels verschillende gegadigden opge leverd. In welke hoek die be langstelling moet worden ge zocht of binnen welke termijn de koop kan worden gesloten, wil de wethouder nog niet zeg gen. Zeker is wel dat Arcus tot de belangstellenden kan wor den gerekend, zo wordt onder meer bevestigd door de Raad van Toezicht. De eenheden zou den uitkomst kunnen bieden voor de impasse waarin de tijde lijke huisvesting van de bewo ners van In 't Opper dreigt te ra ken. De units kunnen zonder al te veel moeite voor korte duur worden omgebouwd tot woon eenheden. De winst voor Arcus zit er mogelijk in dat het com plex later voor hetzelfde doel is te gebruiken tijdens de sloop en nieuwbouwperiode van zorg centrum Boirendamme. Van de Velde benadrukt dat het kantoorgebouw nog een tijdje aan het Hatfieldpark kan blij ven staan, zonder dat daarmee de regels woi-den overtreden. „Er is sprake van een bouwver gunning voor een periode van vijf jaar, maar dat betekent hooguit zoveel dat het complex na het verlopen van die tijd niet meer mag worden gebruikt. Het is dus niet zo dat de units aan het eind van het jaar weg moeten zijn. Het weghalen mag best een poosje duren. Over die termijn vallen heel goed afspraken te maken." Directeur A. Schouw van Arcus was gisteravond niet bereik baar voor een reactie. NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans heeft haar zeehon den terug. Begin november verti-okken di'ie dieren naar Ouwehands Dierenpark in Rhenen wegens onderhoudswerkzaamheden aan het basin op Neeltje Jans. Gisterenmiddag doken de die ren na hun logeei'partij van ruim een maand hun vernieuwde thuisbasin in. Het Zeeuwse trio bracht bij thuiskomst een extra bewoner mee. „Er is een jonge zeehond bijgekomen. We bren gen er drie weg en krijgen er vier terug", vertelt T. Sluiter van Waterland enthousiast. door Miriam van den Broek DOMBURG - Het kunstwerk van B. de Heer uit Middelburg dat in het gemeentehuis in Domburg staat, wordt vernie tigd. Nog deze week worden de vier gele platen uit de raadzaal weggehaald. Dat zijn de ge meente en de kunstenares over eengekomen. „Ik ben er heel verdrietig van", reageerde De Heer gisteren. „Maar het is de beste oplossing. Zij willen het gewoon niet heb ben, ook niet als het met wat aanpassingen wordt verbe- terd", zegt ze over de gemeente. „Zij vinden dat het met aanpas singen niet kan worden zoals ze hadden verwacht. Naar mijn idee is het kunstwerk wel ge worden zoals ik het bedoeld heb." Vernietigen is volgens de kunstenares beter dan verko pen. „Ik heb het voor de raad zaal ontworpen. Het zal daax-om op een andere plek niet snel tot zijn recht komen. Bovendien ben ik niet van plan het ergens op te slaan tot er iemand voorbij komt die het wil kopen." Het werk voor het Veerse ge meentehuis was Bregjes eei'ste grote opdracht. Een taak waar van ze veel heeft opgestoken, zegt ze zelf. „Ik heb gemerkt dat communicatie een heel belang rijk aspect is. Het is voor veel mensen moeilijk aan de hand van een maquette te bedenken hoe het wordt. Dat moet goed worden uitgelegd. Voorlopig werk ik even niet meer met op drachten," Wethouder M. te Roller van Vee- re is blij dat er eindelijk een ein de is gekomen aan het conflict dat sinds november 2000 be staat. „Aanpassing kon volgens ons niet tot het gewenste resul taat leiden. De kunstenares dacht daar anders over. Je kunt wel door blijven gaan, de hak ken in het zand zetten en een ar bitragecommissie inzetten, maar daar voelden we niks voor." Dat is ook de reden dat de ge meente niets heeft gedaan met het advies van de onafhankelijk deskundige die zij zelf had inge schakeld. Deze T. van Gestel oordeelde voor de zomer dat het werk met een paar aanpassin gen beter wordt en binnen de opdracht blijft. Volgens De Heer is dit advies bindend. Maar ook daarin verschilt ze van mening met de gemeente. Geen ramp Ook Van Gestel vindt het vi'eemd dat met zijn advies niets is gedaan. „Ik was destijds ge beld door de gemeente en ik dacht een ramp aan te treffen, maar het viel allemaal wel mee. Het moest wel geoptimaliseerd woi-den." Volgens Van Gestel hebben beide partijen fouten gemaakt. „Bregje had meer bij de fabrikant op zijn vingers moeten kijken en de gemeente had de maquette beter moeten bekijken en beter moeten dooi*- vragen." Het debacle heeft de gemeente bijna 55.000 gulden gekost. On geveer 50.000 gulden kreeg de kunstenares op voorhand. Dit ging op aan het beeld zelf. De rest, ongeveer 25.000 gulden, zou ze na goedkeuring krijgen. Dit bedrag gaat nu aan haar neus voorbij. Omdat het ge meentebestuur er van overtuigd is dat De Heer hard en nauwge zet aan de opdracht heeft gewerkt en omdat Veere niet twijfelt aanhaar artistieke inte griteit, is besloten een honorari um van 5000 gulden te geven. Die logé in dat Vlissingse ge zin is een welkome gast. De negenjange jongeman brengt een fikse portie gezel ligheid mee. Vooral zijn enthousiasme over de avondlijke schotels doet zijn gastvrouw veel ge noegen. Gewoonlijk is zij 's ochtends nog niet geheel op haar best, maar die zondag morgen brak het zonnetje al door bij het serveren van de ontbijtpannenkoeken. Met volle mond informeerde Thim: „En, wat eten we vanavond eigenlijk?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23