Bouwplan nog niet toegelicht Vïsie PZC Antwerps Chinatown in de lift We zien kritiek niet als rode kaart Schuttevaer klaagt over lange wachttijd bij sluizen Bruinisse 11 's-H Arendskerke teleurgesteld Kerstzang Muskens benoemt Zeeuw tot deken Dronken chauffeur aangehouden Graszoden gestolen bij AH Gewonde bij slippartij Aanhanger vrachtwagen gekanteld Zeehonden terug op Neeltje Jans Ziekenauto opengebroken zuideril buren agenda Brand in berging flat Vlissingen bij nader inzien Koorschool zingt kerstliederen dinsdag 11 december 2001 door Rolf Bosboom 's-HEER ARENDSKERKE - Het geduld van 's-Heer Arends kerke raakt op. De bewoners hadden verwacht gisteren op de jaarlijkse praatavond meer te horen over de woningbouw plannen, maar burgemeester D. van der Zaag moest hen te leurstellen. En dat terwijl er al in de zomer duidelijkheid zou zijn. Het dorp zou aanvankelijk een uitbreiding krijgen aan de zuid oostkant. In de hoek van de Landweg en de Wissekerkseweg wilde projectontwikkelaar Pro- jektbouw Zeeland ongeveer veertig woningen realiseren. De plannen waren al in een verge vorderd stadium, toen bleek dat het gebied archeologisch gezien van uitzonderlijke waarde is. De plannen konden daarom in de prullenbak. Hoge werkdruk Al sinds januari studeert de ge meente Goes op een alternatieve locatie, die medio dit jaar be kend had moeten zijn. Dat bleek wat later te worden, maar de Stichting Overlegorgaan 's-Heer Arendskerke ging ervan uit dat de gemeente gisteravond uitsluitsel zou kunnen geven. Het onderwerp was dan ook als belangrijkste punt op de agenda WILHELMINADORP - Mu ziekvereniging De Echo ver zorgt op zondag 16 december een kerstzangdienst in de Ne derlands-hervormde kerk in WilhelminadorpOok het jon gerenkoor l'Esprit verleent zijn medewerking aan de dienst. Aanvang: 19.30 uur. van de praatavond opgevoerd. Burgemeester Van der Zaag kon slechts zijn verontschuldigin gen aanbieden. Door hoge werkdruk op een van de afdelin gen was het voorstel enige tijd blijven liggen, met als gevolg dat zowel het college van burge meester en wethouders als de raadscommissie ruimtelijke or dening zich er nog niet over heeft kunnen uitspreken. Het college neemt vandaag een standpunt in. Op aandringen van het Overleg orgaan gaf Van der Zaag wel aan voor welke dilemma's B en W staan. Van de negen locaties die zijn bekeken, lijken er maar twee echt geschikt: de sportvel den en het gebied langs de Arendstraat, tegenover de Pan- hoeve. De laatste plek heeft als nadeel dat, vanwege de proble men met het verkeerslawaai, er maar een beperkt aantal huizen kan worden gebouwd. Bij de eerste optie moeten de sportvel den worden verplaatst, waar schijnlijk naar dezelfde plek bij de Arendstraat. Te summier Voorzitter T. Quaak van het Overlegorgaan probeerde te peilen hoe het talrijke publiek erover dacht. Daaruit bleek geen duidelijke voorkeur. De meeste aanwezigen onthielden zich van stemming, omdat ze de informatie te summier vonden om een keuze te kunnen maken. Quaak, die erop wees dat wo ningbouw dringend nodig is om 's-Heer Arendskerke leefbaar te houden, was teleurgesteld over de gang van zaken bij de ge meente. „We voelen ons van het kastje naar de muur gestuurd." Hij hoopt dat op korte termijn, waarschijnlijk in februari, een bijeenkomst wordt belegd waarin de nieuwbouw concreet aan de orde komt. door Esme Soesman De inhoud van het onlangs gepresen teerde rapport van de Inspectie Ruimtelijke Ordening komt voor de Thoolse gemeentebestuurders niet uit de lucht vallen. Al langer is er binnenshuis bekend dat er op het gebied van ruimtelij ke ordening het een en ander te verbeteren valt. Bestemmingsplannen worden niet altijd binnen de gestelde termijn geactua liseerd, staat in de rapportage te lezen. De inspectie baseert zich op een onder zoek naar de toepassing, naleving en handhaving van de ruimtelijke wet- en regelgeving door de gemeente Tholen, dat in februari werd uitgevoerd. Onder zocht is de gang van zaken in het jaar 2000. Behalve de trage herziening van be stemmingsplannen schiet de gemeente te kort in controle op naleving van de regels die uit de bestemmingsplannen voortko men. Bovendien zijn in het verleden in de wet geregelde vrijstellingsprocedures niet altijd volledig gevolgd. „We wisten zelf al dat er op een aantal punten opmer kingen zouden komen", blikt wethouder ruimtelijke ordening W. van Kempen te rug op de routinecontrole van de inspec tie.. Geen verrassing dus? „In april 2000 heeft de gemeenteraad een plan van aanpak vastgesteld en krediet gevoteerd voor extra mankracht om iets aan de achterstand te doen op het gebied van bestemmingsplanherzieningen." Hoe komt het dat de gemeente niet op schema is? Er staan toch vaste termijnen voor? „In de tussentijd is energie in andere za ken gestoken. Bijvoorbeeld in de vijfde en tiende herziening van het bestemmings plan buitengebied, bedoeld om de inten sieve veehouderij buiten de deur te houden. Overigens komt de integrale her ziening van dit plan 20 december in de klankbordgroep aan de orde en 11 februa ri in de commissie gemeentelijke ontwik keling. Het komplan Tholen hopen we in de loop van 2002 formeel ter visie te leg gen, evenals die van Sint-Maartensdijk. Zij vormen de kapstok waar de rest van de komplannen aan opgehangen kan wor den." Wethouder Van Kempen: „Regelmatige controle door de inspectie houdt de gemeente scherp om haar zaken op orde te houden." foto Willem Mieras De inspectie heeft ook kritiek op de handhaving. „We hebben ons vooral gericht op de cor recte behandeling van aanvragen voor bouwvergunningen. Welstand, ruimtelij ke ordening en veiligheid vallen daar alle maal onder. Is alles in orde, dan wordt een bouwvergunning' afgegeven. Dat was een inhaalslag, waaraan we prioriteit hebben gegeven en waar de inspectie ook positief over is. Als je de behandeling van bouw- aanvragen correct uitvoert, betekent dat ook dat de stapel clandestiene zaken - om het zo even te zeggen - kleiner wordt. We hebben prioriteiten gesteld omdat we op de afdeling met onderbezetting kampen." Het tekort aan formatie speelt in dit verhaal mee? „Het is heel lastig gekwalificeerd perso neel te krijgen. Inmiddels is er weer een gat opgevuld. En er gaat ook een capaci- teitsonderzoek op de afdeling volkshuis vesting, milieu- en bouwzaken plaatsvin den. We hebben zelf geconstateerd dat de stapel werk groeide, maar dat is niet in tien minuten opgelost. Er zijn inmiddels offertes opgevraagd. Begin volgend jaar zal het onderzoek worden uitgevoerd." Uit het onderzoek van de inspectie blijkt ook dat vrijstellingsprocedu res niet altijd goed zijn gevolgd. „Dat had te maken met een verkorte arti- kel-19-procedure, waarmee we antici peerden op nog te wijzigen bestemmings plannen. Maar die procedure was niet volgens het boekje. Toen vorig jaar de wetgeving op de ruimtelijke ordening ver anderde, dachten we: hé, dat moet anders. We hebben dat toen al aangepast." De gemeente heeft zich tot die tijd niet aan de regels gehouden? „Ik denk meer dat het een manier van werken was die er in het verleden is inge sleten. Doordat de regelgeving werd ver anderd, kregen we een spiegel voorgehou den. We werden ons bewust dat het anders moest. Maar we zien de kritiek van de in spectie beslist niet als een rode kaart. Zelfs niet als een gele. Heeft U als wethouder problemen met regelmatige controle door de in spectie? Elke gemeente komt om de tien jaar aan de beurt. „Nee. Het houdt de gemeente scherp om haar zaken op orde te houden. Je moet al tijd oppassen geen last te krijgen van be drijfsblindheid." BREDA - De van oorsprong Zeeuwse pastoor P. de Rooij is door bisschop Muskens van Breda benoemd tot deken van het dekenaat Het Markiezaat. Hij begint 1 februari volgend jaar in zijn nieuwe functie. De geboren Goesenaar De Rooij werkte in de jaren negentig' onder meer als pastoor in Middelburg. Hij is sinds 1997 pastoor van de parochies te Oud Gastel, Stam persgat en Standdaarbuiten. De Rooij.blijft zijn werkzaam heden voor de parochies combineren met zijn nieuwe functie. KWADEND AMMË - Aan de Kerkeboomgaardstraat in Kwa- dendamme is zondagavond een 36-jarige automobilist uit de gemeenteBorsele aangehouden. De man, die met zijn auto een geparkeerde wagen had geraakt, bleek bij controle driemaal de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Hij kreeg een rijverbod van acht uur en een dagvaarding. VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van zater dag op zondag 85 vierkante meter aan graszoden gestolen bij de AH aan de Gildeweg in Vlissingen. De zoden waren vorige week pas gelegd in twee nieuwe veldjes op het parkeerterrein. De schade is onbekend. MIDDELBURG - Een 26-jarige automobiliste uit Vlissingen is gisterochtend rond kwart, voor tien met nek- en rugklach ten overgebracht naar het ziekenhuis na een slippartij op de Torenweg in Middelburg. De vrouw kwam uit de richting Oost-Souburg. In een flauwe bocht tussen de Reyersweg en de Romp raakte zij met haar auto in een slipDe Vlissingse kwam links van de rijbaan in de berm terecht, reed een boompje ka pot om uiteindelijk tot stilstand te komen op het fietspad. Een ambulance heeft de vrouw naar het ziekenhuis gebracht. De auto raakte beschadigd én het boompje brak af. RITTHEM - Op de Sloeweg-noord bij Ritthem is gisteroch tend om kwart voor acht een aanhanger van een vrachtwagen gekanteld. Niemand raakte gewond. De 33-jarige bestuurder uit Goes merkte bij het optrekken voorbij de rotonde bij Mid delburg dat zijn aanhanger begon te slingeren. Hij probeerde te corrigeren. Toen dit niet lukte, stuurde hij de combinatie richting berm. Vlak daarvoor kantelde de aanhanger. NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans heeft haar zeehon den weer terug. Begin november vertrokken drie dieren naar Ouwehands Dierenpark in Rhenen wegens onderhoudswerk zaamheden aan het basin op Neeltje Jans. Gisterenmiddag' doken de dieren na hun logeerpartij van ruim een maand hun vernieuwde thuisbasin in. Het Zeeuwse trio bracht bij thuis komst een extra bewoner mee,,Er is een j onge zeehond bijge komen. We brengen er drie weg en krijgen er vier terug", ver telt T. Sluiter van Waterland enthousiast. ZIERIKZEE - In de Zuidwellestraat in Zierikzee is zondag nacht een ziekenauto opengebroken. De dader vernielde een ruit van de ambulance en ging ervandoor met een mobiele te lefoon. door Piet Kleemans BRUINISSE - De lange wacht tijden bij het Krammersluizen- complex bij Bruinisse baren schippersvereniging Koninklij ke Schuttevaer grote zorgen. Voorzitter W. van den Berg van de afdeling Schouwen-Duive- land constateert dat het overleg tussen Schuttevaer en sluisbe- heerder Rijkswaterstaat uiterst stroef verloopt. Hij vreest dat de problemen bij de 'Jammerslui- zen', zoals schippers het com plex noemen, in de toekomst al leen maar groter worden. Het schutregime van het Kram- mersluizencomplex is Schutte vaer al sinds jaar en dag een doorn in het oog. En dat blijft het voorlopig ook, vreest Van den Berg. Hij verwacht dat de druk op de Krammersluizen toeneemt door de komst van de Westerschelde Container Ter minal en de daarmee gepaard gaande toename van het water verkeer. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. D. Magnée R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het probleem zit niet zozeer in de capaciteit van de Krammer sluizen. Die is volgens Van den Berg op zich voldoende. De pijn zit volgens hem in het systeem voor scheiding van zoet en zout water. Om te voorkomen dat zout Oosterscheldewater het zoete Zoommeer binnendringt, heeft Rijkswaterstaat een inge wikkeld systeem ontwikkeld. Van den Berg: „Dat is een heel ingenieus systeem, maar het is ook heel traag. Als je van Zoom meer naar Oosterschelde gaat, kun je in twintig minuten worden geschut. Als je van de Oosterschelde naar het Zoom meer wilt, kost dat ongeveer een uur." Dat kan en moet sneller, vindt Van den Berg. „Je kunt je afvra gen hoe erg het is als er bij het schutten een beetje zout uit de Oosterschelde in het zoet van het Zoommeer terechtkomt. Maar Rijkswaterstaat wil echt geen millimeter opschuiven. Waterstaat is echt heel halsstar rig en dat is voor ons zeer frustrerend. De binnenvaart is gebonden aan vaartijden. Ver traging bij het schutten is dan heel vervelend. Het kan inhou den dat je gedwongen wordt er gens aan te leggen omdat je wet telijk gezien niet verder mag varen .Dat geeft enorm veel tij d- verlies. Ik kan daar niet direct een prijskaartje aan hangen, maar dat het de binnenvaart geld kost, is zeker." Volgens woordvoerder E. de Feijter sluit Rijkswaterstaat ze ker niet de oren voor de kritiek van Schuttevaer. „Met ons valt altijd te praten. Maar we hebben niet alleen met Schuttevaer te maken. Dat is maar één van de factoren. Land bouworganisatie ZLTO bij voorbeeld wil heel graag dat het Zoommeer zoet blijft. Daar komt bij dat het funest is voor de waterkwaliteit als je zout water in het zoete Zoommeer laat. Ons beleid is er nu op gericht die kwaliteit goed te houden. Zeker tot 2004 zie ik dat beleid nog niet veranderen. Het weer openstellen van de jachtensluis voor de beroeps vaart zou volgens Schuttevaer- voorman Van den Berg enig soe laas bieden. „Vroeger kon dat. Alleen is daar ooit door iemand van de beroepsvaart schade ge varen aan de sluis en sindsdien mag de beroepsvaart niet meer in de jachtensluis. Een hele be drijfstak moet zo bloeden voor één stommiteit." STREEKACTMTEITEN GOES - Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe- speling door Sjoerd Tamminga;Revali- datiecentrum DeLindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patï- enten; Grote of Maria Magdalenakerk, 10.00 - 16.30 uur: Kerstmarkt m.m.v. Senio renorkest Zeeland; 16.00 uur: Afsluiting m.m.v. Zeeuwse Koorschool; Wijkgebouw Jan Ligthart, 13.30 - 17.30 uur: Prijsjokeren; HANSWEERT - Kaj Munk, 20.00 uur: Ver gadering Dorpsraad; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Welfarewerk; De Meiboom, 18.45 uur: Jongens- en MIDDELBURG - In een berging van een flat aan de Middelburg se Haringvlietstraat is gister middag rond kwart voor zes brand uitgebroken. De brand werd opgemerkt door een van de flatbewoners, die zag dat de hele berging onder de wo ningen vol stond met rook. De brandweer, die snel ter plaatse was, vond een brandend berg meubel en brandend kunststof in één van de bergingen. Het vuur was snel geblust. Maar door de open constructie van de bergingen is in alle schuurtjes aanzienlijke rook- en roetscha- de ontstaan. De brandweer heeft de woningen op de boven- gelegen verdieping gecontro leerd, maar de rook was niet tot de flats doorgedrongen. De poli tie sluit brandstichting niet uit. meisjesclub voor de groepen 6, 7,en 8; WEMELDIIMGE - Dorpscentrum De We- mel, 13,00 - 17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19.30 - 22.00 uur: Linedance door Country Club The Southern Riders; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Ooster schelde; Zorgcentrum Vredelust, 19.00 uur: Op treden gemengd koor Hammaaloth en Mannenkoor Sjaloom uit Goes; Nederlands Hervormde kerk, 19,30 uur: Kerstzangavond m.m.v. Christelijk ge mengd koor De Hoekstem, koor Ons Boe- regoed en fanfare muziekvereniging Mo zart. WISSENKERKE - Het concert van de groep Ambras, dat het Noord-Beveland- se Nut voor vrijdag heeft georganiseerd, wordt gehouden in zaal Onder de Toren in Wissenkerke. Per abuis stond in de krant dat de plaats van handeling dorps huis de Pompweie in Kortgene was, Het concert begint om 20.00 uur. HOEDEKENSKERKE - De Zeeuwse Koorschool geeft zon dag 16 december om half vier een kerstconcert in de N.H.- kerk in Hoedekenskerke. Het repertoire van het jongens koor bestaat deze middag uit kerstmuziek uit de Renaissance en Barok, maar ook hedendaag se koormuziek en Christmas Carols ontbreken niet. Het ge heel staat onder leiding van Evert Heijblok. Marcel van Westen bespeelt het orgel. Advertentie door Bart De Clerck In de Antwerpse volksmond was de Van Wesenbekes- traat al langer Chinatown. Maar het is pas sinds afgelo pen weekend dat deze straat in de buurt van het Centraal Sta tion ook van officiële zijde een speciale status kreeg. Het Ant werpse stadsbestuur inves teerde fors in de heraanleg van de straat vol Chinese handels zaken. Ook de handelaren zelf droegen hun financiële steen tje bij om dit stukje Chinatown nog authentieker te doen lij ken. Sinds afgelopen weekend wordt de Van Wesenbekes- traat aan weerskanten be waakt door vier grote Chinese leeuwenstandbeelden. Dat werd zaterdag gevierd met een heus Antwerps-Chinees volksfeest. Het oudste Chinatown be vindt zich in San Francisco. Maar ook New York en Londen hebben al geruime tijd zo'n ty pisch Aziatische wijk. Op be scheiden schaal heeft ook Antwerpen al lang een eigen Chinatown. Maar pas sinds zaterdag wordt het ook door de stedelijke overheid als dus danig bestempeld. „De eerste Chinezen streken hier vijftig jaar geleden neer en begonnen hier - hoe kan het anders - een restaurant", zegt Kenneth Choi, de voorzitter van de han- delaarsvex-eniging. De vele uithangborden met oosterse karakters verraden dat er sindsdien nog heel wat meer handelszaken bijkwamen waar Chinezen de plak zwaai en. De restaurants zijn nog steeds het best vertegenwoor digd, maar ook Chinese super marktjes en videotheken to nen duidelijk aan dat hier om een Aziatische gemeenschap gaat van enkele honderden mensen. De Van Wesenbekestraat be vindt zich tussen het Astrid- plein (het plein voor het Centraal Station) en het De Coninckplein. Symbool De buurt gaat nu zijn Chinese karakter nog duidelijker uit spelen. „De nieuwe leeu- Authentieke chinese leeuwenbeelden houden de wacht aan de rand van het Antwerpse Chinatown. foto Wim Kempenaers wenstandbeelden zijn daar het symbool van", zegt voorzitter Choi. Leeuwen „De leeuwen van de Van We senbekestraat zijn geen Chi nese leeuwen meer, maar het zijn leeuwen van Vlaanderen. Leeuwen zijn machtige dieren, maar voor ons zijn het ook ge- luksbrengers. Ze moeten de straat bewaken en er tegelijk voor zorgen dat alle hande laars hier voorspoedig handel kunnen drijven." Om het Chinese karakter van de straat nog eens extra te be nadrukken, kregen de witte stenen leeuwen gezelschap van oosterse lampions. „Ik noem het dan wel Vlaamse leeuwen, maar ze zijn wel in China gemaakt en per boot naar Antwerpen getranspor teerd. Ze wegen een paar dui zend kilo en kosten ongeveer 25.000 euro. Dat geld, samen met het geld voor de lampions, komt allemaal van de Chine zen zelf. Tijdens het openingsfeest van afgelopen zaterdag kwam er een pak mensen een kijkje ne men. Ze kwamen niet alleen voor alle typische gerechten maar ook voor de traditionele muziek en de leeuwen- en dra- kendansen. Als het van de handelaars zelf had afgehan gen had het er in de straat alle maal nog heel wat Chineseruit mogen zien. Dat vindt ook Choi. „We hebben er lange tijd voor gepleit om aan beide zijden van de straat een echte Chine se toegangspoort te zetten zo als je ook wel in andere steden ziet. Maar daar wou het stads bestuur niet van weten. Dat had te maken met de tram die door de straat passeert. De tram onder zo'n poort door laten rijden zou waarschijn lijk teveel geld hebben ge kost." Dat de twee toegangs poorten er uiteindelijk niet kwamen, vinden de Antwerp se Chinezen niet zo erg'. Ze zijn er daarentegen minder tevre den over dat de straat na de heraanleg volledig autovrij werd gemaakt. Trekpleister Toen de Chinezen jaren gele den al hoorden wat de plannen waren voor hun buurt, vorm den ze zo mogelijk een nog hechter blok dan gewoonlijk. Toen de stad aankondigde dat de Van Wesenbekestraat een autovrije straat zou worden, belden alle Chinese midden standers naar het stadhuis om meer informatie over de toe komst van hun straat. Dat de straat autovrij werd, kon woordvoerder Choi des tijds niet tegenhouden. Wel sleepte hij enkele laad- en los- zones in de wacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21