Import van eieren na kooiverbod PZC PZC Wit irt ViHwmSTef) £\LV\ftoU.evsE$ Mary Robinson ontpopt zich als het geweten van de wereld Techniek helpt knelpunten in zorg oplossen Vermeend wil wel eens te hard gaan Weinig uitwassen door invoeren euro Nederland exporteur af te gast 11 december 1951 dinsdag 11 december 2001 van onze redactie economie Als de overheid alle pluim veehouderij in kooien af schaft, dan is het gedaan met Nederland als grootste expor teur van eieren ter wereld. De productie van eieren moet dan worden gehalveerd en er blijft nauwelijks voldoende over om aan de binnenlandse vraag te voldoen. In het slechtste geval zullen zelfs goedkopere legbat terij-eieren moeten worden ge- importeerd. Dat blijkt uit een rapport van het Landbouw Economisch In stituut (LEI) in Den Haag. Het batterij-ei wordt, in weer wil van alle consumentenvoor nemens, nog steeds het meest verkocht. Ruim 54 procent van de eieren die in Nederland wor den geconsumeerd is afkomstig uit legbatterijen. Vierenveertig procent bestaat uit scharreleie ren. De laatste jaren is daar wei nig verandering in gekomen. A4tje Batterij-leghennen leven met drie tot vijf dieren in een kooi van 450 vierkante centimeter (ongeveer een A4tje); scharrel- kippen leven met maximaal ze ven op één vierkante meter en komen evenmin buiten. De Nederlandse overheid wil af van de legkooien. Afgesproken is dat de helft van de eieren van af 2012 afkomstig is van alter natieve houderijsystemen. Dat betekent dat de leghennen aan zienlijk meer ruimte krijgen, waardoor het ruimtebeslag fors toeneemt. Van de totale Nederlandse eier- productie (tien miljard per jaar) komt nu slechts twintig procent uit alternatieve houderijsyste- men. Ondanks dat voornemen blijft het batterij-ei zich in de gunst van de consument ver heugen. Handelaren en inkopers van su permarkten verwachten dat de vraag aanzienlijk zal blijven. Zij gaan ervan uit dat een deel van de bevolking geen interesse heeft in welzijnsvriendelijke dierhouderij en louter op zoek is naar de laagste prijs. Andere consumenten hanteren voedsel veiligheid als belangrijkste norm. Welzijnsvriendelijke eieren zijn, zo staat in het rapport, waarschijnlijk niet veiliger dan die uit legbatterijen. Laborato rium-onderzoek wijst in die richting. De handel gaat er dan ook niet van uit dat consumenten die voedselveiligheid belangrijk vinden meer welzijnsvriendelij ke eieren zullen kopen. Duitsland Dat is zeer relevant voor de ex port van eieren naar Duitsland. Bijna veertig procent van de tien miljard eieren die Neder land produceert gaan naar Duitsland. Zeventig procent van de eieren die in Duitsland worden verkocht bestaan uit batterij-eieren. Meer nog dan de Nederlandse consument is de Duitser beducht voor onveilig voedsel. Bovendien hechten de Duitse consumenten ook aan een lage prijs. Kanshebbers Valt de Nederlandse aanvoer weg bij afschaffing van de kooi en, dan zullen de Duitsers hun batterij-eieren elders moeten kopen. Hongarije en Tsjechië zijn belangrijke kanshebbers, maar voldoen absoluut nog niet aan de Duitse eisen. Van elders is evenmin groot schalig aanbod te verwachten. Buiten Europa, aldus het Land bouw Economisch Instituut, wordt aan welzijnsvriendelijke productie 'geen meerwaarde' toegekend. GPD van onze redactie binnenland Betrouwbare cijfers over het aantal medische missers dat per jaar wordt begaan, zijn er niet. Zeker is dat in de meeste gevallen menselijk falen de oor zaak is. In maar acht tot tien procent van de gevallen laat de techniek het afweten. Appara tuur in de operatiekamer hapert bijvoorbeeld of implantaten gaan lekken. Bovenstaande schatting is af komstig van prof. Bas de Mol, deeltijdhoogleraar Biomedi sche Technologie aan de Techni sche Universiteit in Eindhoven- De Mol houdt donderdag zijn intreerede, waarin hij ingaat op de toepassing van technologi sche kennis in de zorg. Op de plaats van de patiënten in het lcrachtenspel van tegengestelde belangen. De technoloog is, stelt de hoogleraar, nogal eens ge neigd toe te geven aan de belan gen van de industrie en de wen sen van artsen. De belangen van de gebruikers en de veiligheid en betrouw baarheid van producten en diensten in de gezondheidszorg, het.zijn zaken die tot het werk terrein van De Mol behoren. De capaciteitsproblemen in de zorg kunnen worden verlicht met hulp van de techniek. Ge holpen op afstand (telemonito- ring) zijn mensen daarnaast, naar verwachting, in de toe komst vaker in staat thuis te ge nezen. „Nee, de techniek lóst problemen niet op, maar hélpt bij het oplossen ervan. Het is simpel. Er is veel behoefte aan zorg, maar er zijn niet genoeg mensen om die te geven. In zie kenhuizen in Utrecht en Am sterdam staan operatierobots waarmee je op een tiende milli meter nauwkeurig kimt opere ren. Bij wijze van spreken kun je die vanuit New York en Parijs besturen." De Mol gelooft dat het toene mend gebruik van (veelal com putergestuurde) technische hulpmiddelen behalve de effici ency ook de veiligheid en de be trouwbaarheid in de gezond heidszorg dient. Voorwaarde is volgens hem wel dat bij de ont wikkeling de testnormen voort durend worden bijgesteld en de nieuwe middelen voldoende op veiligheid worden getoetst. „Het probleem van het ontwik kelen van nieuwe producten is dat die veelal getest worden op basis van oude normen. En ge richt, geduldig testen is echt on ontbeerlijk. Als voorbeeld neem ik de heupprothese. Die moet 15 tot 20 jaar meegaan. Hoe be wijs je dat? In ieder geval niet door die prothese te testen bij een dier dat die leeftijd niet haalt." De hoogleraar wil de menselijke factor in de zorg niet naar het tweede plan verbannen. „Inte gendeel", reageert hij. „Als zie kenhuizen er niet in slagen vol doende menselijkheid te bieden, dan kunnen ze de mensen beter thuis laten genezen." GPD De paarse ministers verdedi gen voor de Laatste keer deze kabiiietsperiode hun begro ting in de Tweede Kamer. Hoe brachten zij het er sedert 1998 van af? In 'De balans' worden de paarse bewinds lieden gewikt en gewogen. Deze keer: Sociale Zaken, het beleidsterrein van minis ter Willem Vermeend. door Hans van Soest Hij wordt vaak geksche rend 'Willem met de wa terpomptang' genoemd, want Willem Vermeend is er altijd als de kippen bij om een probleem aan te pakken. Hij trekt graag verantwoorde lijkheid naar zich toe. Zo was hij na zijn staatsse cretariaat op Financiën in 2000 nog maar koud aange treden als minister op Socia le Zaken of hij besliste al over het hoofd heen van de ver antwoordelijke staatssecre taris Hoogervorst dat er een onderzoekscommissie-Don- ner moest komen om een op lossing te zoeken voor de WAO. De verhouding tussen de twee bewindslieden heeft er een fikse knauw door ge kregen. En dit najaar was iedereen nog maar nauwelijks beko men van de aanslagen in de Verenigde Staten of hij had al 'op de achterkant van een si- garendoosje' een enorme te ruggang van de economie be rekend. In een notitie riep hij de vakbonden en werkge versorganisaties op basis van zijn cijfers op tot loonmati ging, terwijl het kabinet net het Centraal Planbureau had gevraagd om goed onder bouwde, nieuwe groeiramin gen te becijferen. Het kwam Vermeend op de hoon van de sociale partners en een tik op de vingers van premier Kok te staan. Soms loopt 'Willem Bever' iets te hard van stapel voor anderen. Alom lof Desalniettemin loopt een meerderheid van de Tweede Kamer weg met deze be windsman. Er is alom lof voor zijn dadendrang en grenzeloze werkdrift, iets wat overigens ook de ambte naren op zij n ministerie sinds Vermeends aantreden aan den lijve hebben ondervon den. WD-Kamerlid Henk Kamp is over het algemeen hard in zijn oordeel voor bewindslie den die het in zijn ogen laten waaien. „Maar over Ver meend kan ik niet anders dan positief zijn", zegt hij. „Hij is een daadkrachtig bestuur der. Direct na zijn aantreden heeft hij enkele van de lastig ste dossiers op zijn beleids terrein bij de kop gepakt." Kamp noemt het functione ren van de gemeentelijke so ciale diensten. „Tot dusver kreeg het kabinet daar on voldoende grip op. Er waren daar soms ernstige misstan den. In veel gemeenten ble ven mensen te lang in een uit kering hangen en werden ze niet aan werk geholpen. Ver meend heeft alle sociale diensten laten doorlopen, en zo nodig een tweede oncler- zpek ingesteld. En als de dienst zijn werk niet goed bleek te doen, gingen ambte- naren van zijn ministerie ie der dossier afzonderlijk door." Ook Vermeends aan pak in de ESF-affaire vindt Kamp een voorbeeld van goed leidinggeven. „Sinds hij er is, is de controle op de besteding van deze Europese werkgelegenheidssubsidies eindelijk ter hand genomen. En ook op het gebied van de armoedeval is hij meteen na zijn aantreden aan de slag gegaan: hij heeft de arbeids- korting ingevoerd, waardoor mensen met een uitkering er netto meer op vooruit gaan als ze aan het werk gaan." Maar naast alle lof is er van sommige Kamerleden ook kritiek. CDA'er Gerda Ver burg vindt juist Vermeends snelle aanpak van problemen zijn zwakke punt. „Soms is het beter om een probleem eerst goed te analyseren, zo dat je een goede oplossing kunt verzinnen. Maar Ver meend schiet te snel vanuit de heup. Hij begint te werken aan een probleem zonder dat hij altijd al weet wat er uit moet komen." GPD Het is een vraag die velen bezighoudt; stijgen de prijzen nu wel of niet als gevolg van de invoering van de euro? Uit recente onderzoeken blijkt dat 80 procent van de Neder landse bevolking van me ning is dat het leven duur der zal worden door de nieuwe munt, schrijft S. Louw van de Consu mentenbond. door Sicco Louw De Consumentenbond kan op basis van eigen onder zoek slechts constateren dat de prijsstijging over het algemeen niet is veroorzaakt door de euro. Toch is er iets aan de hand, en juist die bedrijven die wel han dig gebruik maken van de euro zorgen voor dat sceptische beeld. De enigen die tegen die bedrijven in opstand kun nen komen zijn consumenten zelf. Maar eerst, wat is er precies aan de hand? De Consumentenbond is vorig jaar december begon nen met een grootschalig prij- zenonderzoek. Wij houden van ruim 2200 producten en dien sten de prijsontwikkeling in de gaten. Dit betreft niet alleen le vensmiddelen, maar een groot scala aan producten die consu menten regelmatig aanschaffen of waarvoor we moeten betalen. Dat loopt van de telefoonreke ning, treinkaartjes tot drankjes aan de bar. Dit gebeurt onder meer door winkels in te gaan en prijslijsten op te vragen. In januari van dit jaar hebben we weer gemeten en hierbij direct de BTW-verho- ging meegenomen, die op 1 ja nuari 2001 van kracht werd. Ui teraard is de BTW-verhoging niet door de euro veroorzaakt, maar leidde wel op een ongeluk kig moment tot prijsstijgingen. Niet verwonderlijk Daarna heeft de Consumenten bond nog vier metingen ver richt, de laatste begin november van dit jaar. Steevast is gecon stateerd dat de prijzen zijn ge stegen, Toch niet verwonderlijk, aangezien Nederland een zeer hoge inflatie kent dit j aar. Loon kosten en grondstofkosten zijn bijvoorbeeld hoger geworden. Die leiden altijd tot hogere prij zen, ook wanneer er geen sprake is van een nieuwe munt. Eurogerelateerde prijsstijgin gen zijn er wel, maar gelukkig niet op grote schaal. Toch wor den hierover vaak vermoedens geuit. Veel consumenten bellen ook naar het EuroMeldpunt van de Consumentenbond. Sinds de opening eind april zijn er tot nu toe bijna 4000 meldingen bin nengekomen. De meeste betref fen vermeende prijsstijgingen. Al die meldingen hebben geleid tot een zwarte lijst op www.con- sumentenbond.nl. Iedere mel ding op deze lijst is eerst door ons nagetrokken en vele bedrij ven kunnen aantonen dat de bij hen geconstateerde prijsstijgin gen niet door de euro zijn ver oorzaakt. Er zijn echter ook bedrijven die het niet zo nauw nemen en hun prijzen vooral naar boven afronden bij het om rekenen of nu al hun prijzen hebben laten stijgen om straks op een mooi rond eurobedrag uit te kunnen komen. Bij de laatste meting van ons on derzoek bleek dat dit regelma tig in de horeca gebeurt. En de horeca wordt ook veelvuldig ge meld bij het EuroMeldpunt, net als overigens cd-winkels. Kan er nu worden opgetreden tegen deze missers? In ieder geval niet wettelijk. Ondernemers zijn in Nederland vrij om hun eigen prijzen vast te stellen. Zij zijn daarom alleen maar te corrige ren door hun klanten. Door u dus. Als u de keuze heeft, ga dan vooral bij een concurrent zaken doen van een bedrijf dat zijn prijzen naar boven bijstelt omdat de euro er aan komt. Of vraag waar die vreemde bedra gen in guldens vandaan komen. Dat laatste draagt er in sterke mate aan bij dat consumenten denken dat deprijzen zijn geste gen. Heeft u ooit 154,26 voor een paar schoenen betaald? Nee, durf ik hier te beweren, maar nu moet dat bedrag worden neer geteld aangezien dat precies 70 euro is. U vermoedt dat die schoenen voorheen 149,95 kostten, maar misschien was het wel 157,50. Winkels hebben door deze prijs stelling bijgedragen aan het grote scepsis onder de Neder landse consument. Dat is te be treuren. Toch lijken uitwassen door de invoering van de euro incidenten. En dat is te danken aan u. Omdat iedereen de prij zen zo goed in de gaten houdt, laten de meeste ondernemers het wel uit hun hoofd om de komst van de euro te misbrui ken. GPD Sicco Louw is hoofd communi catie Consumentenbond Ter gelegenheid van de Dag van de Mensenrechten blikte de Hoge Com missaris voor de Rechten van de Mens, Mary Robinson, gisteren in een ge sprek met buitenlandse correspon denten met 'gemengde gevoelens' terug op het afgelopen jaar. De terro risten van de elfde september moeten 'uiteraard' worden berecht, maar zij vreest dat de Amerikanen met hun mi litaire tribunale?i naar willekeur nei gen. Zij houdt vol dat Israël met- zijn 'collectieve afstraffing' van de Pales- tijnen een 'wanhopige bevolking ter roriseert' en eist respect voor de men senrechten in Afghanistan. Maar ivereldwijd ziet ze ook een gro tere bewustivording op het gebied van menselijke waarden, getuige de Con ferentie van Durban over de Mensen rechten, de concessies aan arme lan den op de Wereldhandelsconferentie in Doha en het ontluikende inzicht in Washington dal de Verenigde Staten ook een beetje rekening moeten hou den met de rest van de wereld. door Bob Kroon Drie jaar na haar aantreden als Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties heeft de voormali ge presidente van Ierland zich ontpopt als een soort Hogepriesteres van de Medemen selijkheid die geen blad voor de mond neemt. 'Schurkenstaten', maar ook het de mocratische Westen wordt daarbij niet ont zien. „Vooral in crisissituaties moeten de mocratieën er voor waken hel recht met de voeten te treden", zegt de roodharige Ierse. „Mensenrechten zijn onlosmakelijk ver bonden met een onpartijdig juridisch be stel." Dat bijvoorbeeld de Israëlische vertegen woordiger bij de VN haar als 'partijdig' be stempelt, laat haar koud. „Wat een of ande re ambassadeur beweert, doet niets aan de feiten af", zegt Mary Robinson. „Ik houd vol dat in Israël onafhankelijke internationale waarnemers moeten worden gestationeerd voor de veiligheid van zowel de Palestijnen als de Israëlische bevolking. De spiraal van geweld moet worden doorbroken. Vroeg of laat moeten ze toch aan de onderhande lingstafel." Afghanistan, door de jaren heen toch al een schoolvoorbeeld van religieuze intolerantie en discriminatie, is als broeinest van het ter rorisme van kwaad tot erger vervallen. De 56-jarige Mensenrechtencommissaris 'toont begrip' voor de militaire zuiverings actie, maar vindt dat de zwaar beproefde burgerbevolking door de Amerikaanse bombardementen van de regen in de drup is beland. „Een miljoen kinderen verkeren in acuut le vensgevaar door honger, ontbering en oor log", constateert Robinson. „Er moet een in ternationaal onderzoek komen naar wat er Mary Robinson: „Vooral in crisissituaties moeten democratieën er voor waken het recht met de voeten te treden." foto Donald Stampfli/GPD in dat fort bij Mazar-I-Sharif is gebeurd met die honderden Taliban-gevangenen. Het recht op leven is een fundamenteel mensen recht voor iedereen. En ik hoop dat mensen rechten, vooral voor Afghaanse vrouwen, een cruciale factor worden bij de aanloop naar een nieuwe regering." Tribunaal Mary Robinson is niet minder ontzet over de aanslagen van de elfde september dan de doorsnee wereldburger. „Dit was een gru welijk misdrijf tegen de hele mensheid en het recht moet zijn loop hebben. Ik ben ook niet per se gekant tegen een militair tribu naal, maar dan wel met juridische garanties voor de aangeklaagden. Zo'n proces kan voor een internationaal strafhof plaatsvin den of desnoods in de VS, want daar werden de criminele aanslagen tenslotte gepleegd", aldus Robinson,Maar ik maak me wel zor gen over onbeperkt voorarrest van mensen, die tot een bepaalde minderheid behoren. Racistische profilering kan hierbij ook een rol spelen. Bijzondere tribunalen, die zijn ingesteld bij presidentieel deci'eet, kunnen tot willekeur leiden. Gelukkig gaan hierte gen ook in de Verenigde Staten steeds meer stemmen op." Zelfs de hardhandige asielpolitiek van Au stralië ontkomt niet aan de kritiek van de Mensenrechtencommissaris. „Het gaat hen niet aan vluchtelingen op zee te laten rond dobberen of te dumpen op afgelegen eiland jes in de Stille Oceaan. Ik heb dit meermalen bij de Australische autoriteiten aangekaart en zal dit ook zeker blijven doen." Vredesprijs Ruim een jaar geleden zag Mary Robinson het niet meer zitten en wilde zij aftreden omdat zij vond dat zij buiten het VN-bestel 'doeltreffender' kon strijden voor de men senrechten. Maar zij liet zich door secreta ris-generaal Kofi Annan overhalen om aan te blijven, mits zij haar zegje kon doen. Dat doet de felle Ierse dan ook en heilige huisjes worden niet ontzien. „Ik vind het een goede zaak dat Kofi Annan juist op deze dag van de mensenrechten in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede krijgt uitgereikt. De Verenig de Naties is ondanks alles toch een bewijs van wat we met internationale saamhorig heid kunnen bereiken." GPD Collecte De te Ritthem gehouden col lecte ten bate van het door een watersnood getroffen Noord- Italië heeft 70,36 gulden opge bracht. Prinses Margaret Op het vierdaagse bezoek aan Parijs van Prinses Margaret, de jongste dochter van de ko ning en koningin van Enge land, is kritiek gekomen. Veel Engelsen vinden dat Margaret zich niet als een prinses gedra gen heeft. Zij ging tijdens het onofficieel bezoek drie avon den achtereen naar een nacht club. waar zij danste en cham pagne dronk. Men vraagt zich af, waarom zij drie maal naar een nachtclub is gegaan, ter wijl een bezoek aan het Louvre toch waardiger was geweest. De Fransen begrijpen niks van deze kritiek. Zij vinden dat een jonge vrouw als Margaret al zoveel ernstige bijeenkomsten moet bijwonen. Vluchteling Radio Malmö heeft een bericht opgevangen van het Duitse schip August Bebel, waarin gemeld werd, dat twee man nen het schip met een vlot ver laten hebben bij Helsingborg (Zweden). Later werd gemeld, dat deze mannen twee Oost- Duitsers waren, die te Hel singborg om asiel als politiek vluchteling verzochten. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115) 610724 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst; 8.30-17,00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail' web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur- Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 7,— /ƒ2,21) per maand: 19,2s 42,42 per kwartaal 52.-- 114,59 per jaar: 198,- - f 436,33 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,-tf 2,20 zaterdag: 1,50/f 3,30 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor hel advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 sl Wegener-ci n. De door u Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v. aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bi (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren ov ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij- PZC. afdeling - s. Postbus 18,4380 AA Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2