Camera waakt nonstop over euro Zestig wordt de grens in de Zak Omstreden beeld verdwijnt uit raadzaal Veere Muzikaal afscheid dokter Bouman Thoolse bromfietsers ontkennen geweld tegen automobilist Polikliniek voor hartklachten in Dirksland Goes laat bezwaren onafhankelijk bezien Tunnelboor Sara weer aan het werk Maand lang extra toezicht in binnenstad Goes zeeuwse almanak Smakelijk PZC MIDDEN dinsdag 11 december 2001 door Harold van Ginkel GOES - De Goese binnenstad wordt vanaf half december één maand lang 24 uur per dag be waakt door beveiligingscame ra's. Dit op verzoek van de hore ca en de middenstand in Goes, die bevreesd zijn voor overval len in verband met de invoering van de euro. Het college van burgemeester en wethouders heeft ingestemd met het plan van Horeca Goes, dat samen met de Ondernemers Organisatie Goes (OOG) het plan heeft ingediend. De komst van de euro houdt in dat winkels en horecagelegenheden een dubbele voorraad geld in voor raad hebben: naast guldens ook euro's. Verder zijn ook de euro transporten kwetsbaar voor overvallen. De camera's lopen daarom tot half januari zeven dagen per week, 24 uur per dag. De Goese horecavereniging hoopt hiermee potentiële over vallers af te schrikken. Sinds eind maart hangen zes tien camera's in de Goese bin nenstad. Het gaat om acht be weegbare camera's langs de Grote Markt, de Turfkade en de St. Jacobsstraat en acht vaste camera's in de overige straten rondom de Grote Markt. De beelden worden van donder dagavond tien uur tot en met maandagochtend zes uur opge nomen en blijven 24 uur be waard. Bij grote evenementen of calamiteiten zijn de camera's ook actief. Dick van der Velde van de horecavereniging: „De dubbele voorraad kan interes sant zijn voor overvallers. Met het extra toezicht hopen we die af te schrikken." Extra kosten Advertentie Wij richten kantoren in maakt de horeca niet. „Het sys teem blijft hetzelfde. Het gaat alleen om een uitbreiding van het toezicht, niet van het aantal camera's", vertelt Van der Velde. De regiopolitie heeft eveneens maatregelen genomen om even tuele problemen te voorkomen. De korpsleiding heeft al in een vroeg stadium besloten dat agenten geen verlof kunnen op nemen in de periode van 27 de- Dokter Bouman temidden van de leden van haar favoriete orkest: de Bergmuzikanten. Noordzandsiraai 6 Ycrsckc tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Mieke van der Jaqt GOES - Een stralend afscheid kreeg ze gisteravond: F. Bouman-Siebenga, con sultatiebureau-arts en teamarts bij 't Gors. Dan kon ook niet anders, want de Bergmuzikanten kwamen spelen tijdens het afscheid in buurthuis De Pit. Veel van de Bergmuzikanten zijn bij dokter Bou man patiënt geweest. Dokter Bouman heeft dertig jaar in deeL tijd als arts gewerkt, waarvan de eerste tien jaar in Pakistan. Nadat ze met een opgroeiend gezin naar haar geboorte plaats Goes terugkeerde, ging ze aan de slag als consultatiebureau-arts. Ze heeft in bijna twintig jaar veel zien verande ren. „Met een goed team - dat heb ik al tijd gehad - is het fijn werken, maar ik heb het de wijverpleegkundigen wel steeds drukker zien krijgen. Vroeger zag de wijkzuster de pasgeborenen regelma tig thuis, totdat ze kleuters waren. Nu is dat veel minder. Ouders krijgen het steeds drukker en zitten dikwijls met op- voedingsvragen, die ze bijna nergens meer kunnen stellen. Ik zou ervoor plei ten te doen wat ze ook in Zweden doen: verplichte opvoedingscursussen voor aanstaande ouders. We zouden daarmee een hoop ellende kunnen voorkomen. Bovendien denk ik dat het storm loopt, ook als het niet verplicht is. Ouders wil len het vreselijk graag goed doen." Eind jaren tachtig nam dokter Bouman er een baan bij: teamarts bij 't Gors. Dat heette toen nog anders, maar het waren dezelfde mensen: bewoners van gezins vervangende tehuizen en deelnemers in de dagbestedingsprojecten. „Ik had nauwelijks ervaring met verstandelijk door Frank de Klerk DEN HAAG - Twee inwoners van Tholen (35 en 25 jaar) ont kenden gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof met klem ruzie te hebben gezocht met een 47-jarige plaatsgenoot. In plaats daarvan zou het 'slachtoffer' zich uiterst agres sief hebben gedragen. De ruzie op 3 april vorig jaar ontstond toen de 45-jarige met zijn bedrijfswagen op de Post weg in Tholen de twee mannen op hun bromscooters wilde in halen. Dat leidde tot enkele ge vaarlijke manoeuvres op de weg gevolgd door een vechtpartij. Over deze vechtpartij lopen de versies uiteen. Het 'slachtoffer' zei uitgescholden en mishan deld te zijn. De 35-jarige ver dachte zei echter opgewacht te zijn waarna het 'slachtoffer' bo ven op hem terecht kwam en niet meer ophield te vechten. Zijn jongere maat kwam hem vervolgens te hulp. Bewijs In eerste instantie vond de poli tierechter in Middelburg op grond van verklaringen van ooggetuigen bewezen dat de twee mannnen openlijk geweld hadden gepleegd. Hij veroor deelde beiden bij verstek tot een celstraf van vier weken. De twee tekenden hoger beroep aan om dat zij het niet eens zijn mei de opgelegde straf. Zij wilden bij de hogere rechter hun verhaal vertellen. Deze lezing van het gebeuren maakte echter weinig indruk op hofaanklaagster mevrouw Ter Hart. Zij hechtte meer waarde aan enkele ooggetuigen, die het tweetal hadden zien uithalen. De aanklaagster eiste gelijk aan het eerdere vonnis een celstraf van vier weken. Deze mag van haar echter wel worden omge zet in een werkstraf van zestig uur. „Het slachtoffer heeft zich misschien niet netjes gedragen maar deze heren zeker niet", zei de aanklaagster. Advocaat mr. S. Asselbergs zei dat het 'slachtoffer' een grote mate van eigen schuld had door zelf de ruzie op te zoeken. Hij wees erop dat de getuigen niet de aanleiding voor het geweld hebben gezien. Hij vroeg het gerechtshof af te zien van een straf omdat de twee mannen uit noodweer hadden gehandeld. Uitspraak volgt eind volgende week. Als het aan het waterschap ligt, geldt meter per uur. an de Zak van Zuid-Beveland binnenkort een maximumsnelheid van zestig kilo foto Willem Mieras (Advertentie) Nu vcrkrij^i.w I; Vilvoor lovciiAArS Éi door Ron Magnée HEINKENSZAND - Het water schap Zeeuwse Eilanden wil in een deel van de Zak van Zuid- Beveland de maximumsnelheid verlagen tot zestig kilometer per uur. Het gaat om de polder wegen in een gebied dat wordt begrensd door Heinkenszand, Nisse, Ovezande, 's-Heerenhoek en Lewedorp. Morgen houdt het waterschap een inspraakavond voor belangstellenden. De nieuwe maximumsnelheid gaat alleen gelden voor de pol derwegen in het betrokken ge bied. Voor de zogenaamde ver keersaders, zoals de Sloe weg en de Heinkenszandseweg, blijft een maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur van kracht. Om het verkeer rustiger te laten rijden volstaat het wa terschap op veel plaatsen met het neerzetten van de bekende zestig-kilometer borden. Op drie plekken in het gebied ko men er ook verkeersplateaus: twee bij het gehucht Graszode en één een paar honderd meter verder bij het kruispunt Maal- weg/Roverseweg. De verkeersplateaus bij Gras zode zijn het gevolg van aan houdende klachten van buurt bewoners. Die stelden dat sluipverkeer tussen Lewedorp en Heinkens zand vaak de route over de Oude Zandweg door Graszode na men. Het waterschap besloot hierop aan beide kanten van het gehucht een plateau te plaatsen. Ook krijgt de rijbaan door het gehucht een aparte markering, waardoor het lijkt alsof de weg smaller is. De derde verkeersdrempel komt op het kruispunt Maalweg/Ro- versweg. De afgelopen vijf jaar vielen op dat punt vijf gewon den. Reden voor het waterschap om ook op deze plek een ver keersplateau in te richten. Als voorbereiding op de maatre gelen plaatste het waterschap een verkeersteller langs de Ou de Kamerseweg. Uit de tellin gen bleek dat er relatief weinig verkeer door het gebied gaat. Maar veel verkeer dat er komt, rijdt harder dan de toegestane maximumsnelheid - en die is nu nog tachtig kilometer per uur. De snelheidsbeperkende maat regelen van het waterschap pas sen in een groter plan om van 'rfÉssS* in. opleiding %jpr?\ Smcfcfe in flilc sm.iiicn cri UuwUfcliilta. mer m.iéischc vclï.imi'l|<Mrtcn v.w iic IWMgi Deze rubriek is opgenomen In alle 40 dagbladen van Do Nationale Regiopcu; (oplage 2,1 miljoen ex.) Meer informatie: e-mail: infowNRp.nl o.v.v. Nieuws Gelipt Voor IJ! door Famke van Loon DIRKSLAND - Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland is deze maand uit gebreid met een polikliniek voor hartklach ten. Volgens directeur patiëntenzorg K. van Kralingen is het streekziekenhuis hiermee weer 'een stukje completer' geworden. Er worden ook projecten op het gebied van chronische longziekten, neurologie en on cologie uitgevoerd. Een hartfalen-poli of hartondersteuningspoli is bestemd voor mensen met een hart dat langzaam in een steeds slechtere conditie raakt. De pomp- functie neemt af, waardoor er minder zuur stof wordt rondgepompt. Dit heeft be nauwdheid of opgezwollen voeten tot ge volg. „De motor krijgt steeds minder pk's", vat Van Kralingen het nuchter samen. Met een intensieve behandeling is die verslech tering te vertragen. Volgens de directeur pa tiëntenzorg kunnen gespecialiseerde ver- cember tot en met 13 januari. Hierdoor is de politie die weken op volle sterkte. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes roept een onafhankelijke commissie in het leven voor de behandeling van ingediende bezwaar- en be roepschriften. Deze commissie richt zich op bezwaren tegen bouwvergunningen voor be drijven en bezwaren tegen het opleggen van bestuursdwang of een dwangsom aan bedrijven. Goes kende tot nu toe een derge lijke commissie niet. De prak tijk is dat wie bezwaar aante kent tegen een besluit van het college van B en W, wordt ge hoord door de burgemeester of de betrokken wethouder. Als het gaat om een beslissing van de gemeenteraad, houdt de betref fende raadscommissie een hoor zitting. Deze werkwijze is wet telijk toegestaan. Dat nu toch voor sommige bezwaren een on afhankelijke commissie wordt benoemd, is vooral ingegeven door eisen van de eigen verzeke ringsmaatschappij Die stelt dat als er niet zo'n commissie is, de gemeente ook niet gedekt is voor schade die voortvloeit uit besluiten waar bezwaar tegen is aangetekend. Dat risico achten B en W 'niet aanvaardbaar'. De in te stellen commissie be staat uit een voorzitter, twee leden en een aantal plaatsver vangers. Zij mogen geen deel uitmaken van of werkzaam zijn onder de verantwoordelijkheid van het gemeentelijk bestuur. De zittingsduur van de commis sie is gelijk aan die van de ge meenteraad. In maart gaat een nieuwe periode van vier jaar in. De commissie stelt een be zwaarmaker in de gelegenheid zijn of haar ongenoegen monde ling toe te lichten. Dat gebeurt in een hoorzitting die in princi pe openbaar is, tenzij er 'ge wichtige redenen' zijn om dat achter gesloten deuren te doen. Na het horen van de bezwaar maker bei'aadslaagt de commis sie in beslotenheid en brengt vervolgens advies uit aan het gemeentebestuur. Dat neemt een definitief besluit. De gemeenteraad beslist don derdag 20 december over het instellen' van een dergelijke commissie. De openbare bijeen komst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 19.30 uur. foto Willem Mieras gehandicapten, maar binnen de kortste keren had ik enorm veel plezier in die baan. Dat heb ik eigenlijk nog, vandaar dat ik tot mijn echte pensioen heb ge wacht met het afscheid." Ook in de wereld van de verstandelijk ge handicapten zag dokter Bouman veel veranderen. „Ten goede, in dit geval. Want vroeger stonden er schotten tussen de instellingen. Nu wordt er veel beter samengewerkt. Vandaar dat in mijn fa voriete orkest, de huisband van Den Berg, ook mensen van 't Gors meespe len." door Wout Bareman TERNEUZEN - Directeur R. de Leeuw van Kombinatie Mid denplaat Westerschelde ver wacht dat tunnelboor Sara, die al elf dagen stilstaat na een lek in de afdichting van het boor- schild, in de loop van vandaag weer kan gaan draaien. In de nacht van donderdag 2 9 op vrijdag 30 november ontstond een mankement aan de borstels in het afdichtingssysteem, waarna naar schatting drie mil joen liter water en bentoniet de oostelijke tunnelbuis binnen stroomde. De Leeuw schat de schade op ongeveer drie miljoen gulden. Elke dag stilstand kost KMW enkele honderdduizenden gul dens. „Het gaat om een intensie ve reparatie, die meer tijd in be slag neemt dan aanvankelijk was verwacht. Maar we nemen geen enkel risico en vervangen niet alleen de weggeklapte, af gesleten borstels, maar ook de overige." De Leeuw zoekt de oorzaak van de onverwacht snelle slijtage in 'een combina tie van zand en grind', waarmee de boor onder de vaargeul Eve- ringen wordt geconfronteerd. Een maand nadat op het Tol- plein aan de Bevelandse kant de eerste steen werd gemetseld voor het bedieningsgebouw van de tunnel, werd gisteren naast de zuidelijke tunneltoerit in Terneuzen de eerste paal gesla gen voor eenzelfde gebouw. polderwegen op Schouwen- Duiveland, Tholen, de Bevelan- den en Walcheren zestig-kilo meterzones te maken. Inzijnzo- genoemde beheersgebied heeft het waterschap zo'n 2200 kilo meter aan polderwegen in ei gendom en beheer. Ongeveer achthonderd kilometer hiervan wordt tot zestig-kilometerge- bied bestempeld. Met het totale plan is zes miljoen gulden ge moeid. De plannen voor de Zak van Zuid-Beveland zijn nog niet de finitief. Geïnteresseerden kun nen reageren op de maatregelen tijdens een inloopavond in het dorpshuis De Stenge in Hein kenszand. Van 19.30 tot 21.00 uur gaan verkeersdeskundigen van het waterschap in op vra gen, opmerkingen en kritiek. door Miriam van den Broek DOMBURG - Het kunstwerk van B. de Heer uit Middelburg dat in het gemeentehuis in Domburg staat, wordt vernie tigd. Nog deze week worden de vier gele platen uit de raadzaal weggehaald. Dat zijn de ge meente en de kunstenares over eengekomen. „Ik ben er heel verdrietig van", reageerde De Heer gisteren. „Maar het is de beste oplossing. Zij willen het gewoon niet heb ben, ook niet als het rnet wat aanpassingen wordt verbe terd", zegt ze over de gemeente. „Zij vinden dat het met aanpas singen niet kan worden zoals ze hadden verwacht. Naar mijn idee is het kunstwerk wel ge worden zoals ik het bedoeld heb." Vernietigen is volgens de kunstenares beter dan verko pen. „Ik heb het voor cle raad zaal ontworpen. Het zal daarom op een andere plek niet snel tot zijn recht komen. Bovendien ben ik niet van plan het ergens op te slaan tot er iemand voorbij komt die het wil kopen." Het werk voor het Veerse ge meentehuis was Bregjes eerste grote opdracht. Een taak waar van ze veel heeft opgestoken, zegt ze zelf. „Ik heb gemerkt dat communicatie een heel belang rijk aspect is. Het is voor veel mensen moeilijk aan de hand van een maquette te bedenken hoe het wordt. Dat moet goed worden uitgelegd. Voorlopig werk ik even niet meer met op drachten." Wethouder M- te Roller van Vee- re is blij dat er eindelijk een ein de is gekomen aan het conflict dat sinds november 2000 be staat. „Aanpassing kon volgens ons niet tot het gewenste resul taat leiden. De kunstenares dacht daar anders over. Je kimt wel door blijven gaan, de hak ken in het zand zetten en een ar bitragecommissie inzetten, maar daar voelden we niks voor." Dat is ook de reden dat de ge meente niets heeft gedaan met het advies van de onafhankelijk deskundige die zij zelf had inge schakeld. Deze T. van Gestel oordeelde voor de zomer dat het werk met een paar aanpassin gen beter wordt en binnen de opdracht blijft. Volgens De Heer is dit advies bindend. Maar ook daarin verschilt ze van mening met de gemeente. Geen ramp Ook Van Gestel vindt het vreemd dat met zijn advies niets is gedaan. „Ik was destijds ge beld door de gemeente en ik dacht een ramp aan te treffen, maar het viel allemaal wel mee. Het moest wel geoptimaliseerd worden." Volgens Van Gestel hebben beide partijen fouten gemaakt. „Bregje had meer bij de fabrikant op zijn vingers moeten kijken en de gemeente had de maquette beter moeten bekijken en beter moeten door vragen." Het debacle heeft de gemeente bijna 55.000 gulden gekost. On geveer 50.000 gulden kreeg de kunstenares op voorhand. Dit ging op aan het beeld zelf. De rest, ongeveer 25.000 gulden, zou ze na goedkeuring krijgen. Dit bedrag gaat nu aan haar neus voorbij. Omdat het ge meentebestuur ervan overtuigd is dat De Heer hard en nauwge zet aan de opdracht heeft gewerkt en omdat Veere niet twijfelt aanhaar artistieke inte griteit, is besloten een honorari um van 5000 gulden te geven. pleegkundigen de behandeling tegenwoor dig goed poliklinisch doen. De komst van de polikliniek moet volgens Van Kralingen vooral worden gezien als een versterking van het Dirkslandse ziekenhuis en niet als ontlasting van onder meer het Oosterschel- deziekenhuis in Goes. „Het gaat in eerste in stantie om het eigen gebied: Goeree- Overflakkee en Voorne-Putten. En er ko men hier ook patiënten van Schouwen-Dui- veland. Maar ik verwacht dat dit geen effec ten op het ziekenhuis in Goes zal hebben. Die logé in dat Vlissingse ge zin is een welkome gast. De negenjarige jongeman brengt een fikse portie gezel ligheid mee. Vooral zijn enthousiasme over de avondlijke schotels doet zijn gastvromo veel ge noegen. Geiooonlijk is zij 's ochtends nog niet geheel op haar best, maar die zondag morgen brak het zonnetje al door bij het serveren van de ontbijtpannenkoeken. Met volle mond informeerde Thim: „En, wat eten we vanavond eigenlijk?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19