De Nooijer uitgeleend aan NEC 3 SLOGGI SLIPS De boel besodemieteren hoort erbij GRATIS Tl Advocaat stopt als coach bij Rangers PSV heeft geen spits Adri Koster ie beeld bij Willem II Elf goals in vijfjaar Schaakmatches in evenwicht Hodgson weg bij Udinese Iordanescu bondscoach Roemenië Handbalster De Boer naar huis Vrijdag vaste avond eerste divisie George Best krijgt nieuwe lever Lewis stopt bij winst op Tyson Aanvaller wil speelminuten Gewonde skiër uit ziekenhuis MOSKOU - Na twee van de vier partijen in de halves finales van het WK schaken zijn beide mannenduels in evenwicht (1-1). Anand (links) bereikte voor het eerst in Moskou niets met de wit te stukken en zag al na achttien zetten af van verdere pogingen tegen Ivantsjoek. Ponomariov trakteerde Svidler op een stukof fer tegen drie pionnen. Svidler vermeed geprepareerde varian ten door niet op de kritieke variant in te gaan en kreeg een onge veer gelijke stelling. In tijdnood verloor Ponomariov de controle en twee pionnen. In hoge nood liep hij met zijn koning naar de andere kant van het bord, waar hij tot verbazing van Svidler re mise door eeuwig schaak bewerkstelligde. Bij de vrouwen is de finale ook weer in evenwicht. Zhu Chen nam wraak voor haar verlies in de eerste partij tegen Kosteniuk. foto Misha Japaridze/AP dinsdag 11 december 2001 door Eldridge Pentury HEERENVEEN - Dennis de Nooijer maakt het voetbalsei zoen af bij NEC. De 32-jarige spits wordt door SC Heerenveen uitgeleend aan de Nijmeegse eredivisionist. De Nooijer traint vandaag al mee bij NEC. De deal is in no time rondgeko men. „Afgelopen weekeinde kwam de interesse van NEC", vertelt De Nooijer. „De clubs waren het heel snel eens over de huursom die NEC voor mij moet betalen." Het gesprek dat de aanvaller met NEC-trainer Jo- han Neeskens en technisch di recteur Leen Looyen voerde, en de medische keuring die hij moest ondergaan, vormden gis teren slechts een formaliteit. Zijspoor De Nooijer was bij Heerenveen op een zijspoor geraakt. Hij mocht dit seizoen pas drie keer invallen in de hoofdmacht. „Marcus Allback is de eerste spits van Heerenveen. Daarna komt Romano Denneboom. Foppe de Haan zou zelfs Jeffrey Talan nog eerder laten invallen. Daarom had het voor mij geen zin om bij Heerenveen te blij ven." Omdat zijn contract bij de Frie se club dit seizoen afloopt, heeft De Nooijer behoefte aan speel minuten. Hij hoopt zich zo in de kijker te spelen bij andere clubs. MSV Duisburg, een club uit de tweede-Bun desliga, nodigde hem twee weken terug uit voor een proeftraining, maar on danks vleiende woorden van trainer Pierre Litbarski hoorde De Nooij er niets meer van Duis burg. NEC wilde De Nooijer graag huren omdat eerste spits Gorgi Hristov door een blessure mo menteel niet inzetbaar is. De Macedoniër is geopereerd aan zijn rechterknie en kan pas na de winterstop weer spelen. Op dit moment staat Stefan Jansen bij NEC in de aanval. Kans De Nooijer ziet het wel zitten bij de club. „Plet is anders dan toen ik vorig jaar werd uitgeleend aan Sparta. Toen speelde ik al leen de laatste drie maanden mee, nu stap ik zelfs al voor de winterstop over. Met een elfde plaats staat NEC er niet zo heel goed voor, maar de club wordt in principe niet bedreigd met degradatie. NEC lijkt me een leuke club om voor te voetbal len. Ik ben vooral blij dat Johan Neeskens mij een kans wil ge ven." De Nooijer wordt bij NEC diep ste spits. Zondag speelt hij zijn eerste wedstrijd voor de club. Saillant detail in stadion De Goffert vormt de tegenstander: SC Heerenveen. van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV heeft geen enkele echte spits beschikbaar voor het bekerduel tegen RKC Waalwijk, dat morgenavond wordt gespeeld. Jan Vennegoor of Hesselink is geschorst voor deze wedstrijd. Vennegoor liep vorig seizoen als speler van FC Twente in de be kerfinale tegen zijn huidige werkgever PSV zijn tweede gele kaart van het bekertoernooi op. Dat leidde tot een automatische schorsing van een wedstrijd. Jan Vennegoor of Hesselink was de enige spits in de A-selectie die niet geblesseerd was. Brug- gink, Kezman en De Jong zijn wegens blessures niet inzetbaar. Bruggink is mogelijk zondag wel klaar om te spelen als PSV tegen Feyenoord moet aantre den. Middenvelder Ramzi stond zondag achter Vennegoor of Hesselink als aanvallende mid denvelder. Hij zal morgen in de aanval staan, maar wie hem daarin ver gezelt is nog ongewis. GPD LONDEN - Lennox Lewis stopt met boksen als hij in april volgend jaar Mike Tyson verslaat. De wereldkampioen in het zwaargewicht heeft dat afgelopen weekeinde bekendge maakt. ,In mijn klasse zijn E vander Holyfield en Tyson de an dere grootheden", zei de 36-jarige Brit. „Holyfield heb ik al verslagen. Het enige dat op mijn erelijst ontbreekt, is een zege op Tyson. RTR ROME - Roy Hodgson is niet langer coach van Udinese. Het bestuur van de club uit de Italiaanse Serie A heeft de Engels man ontslagen, zo meldde het persbureau ANSA gisteren. Hodgson was sinds het begin van dit seizoen trainer van Udi nese. De coach had de afgelopen weken regelmatig kritiek ge uit op de club. Eigenaar Pozzo was daarover zeer ontstemd. Coach Yiannis Kyrastas heeft zijn ontslag genomen bij Pana- thinaikos. Zijn Griekse club verloor dit weekeinde van PA- OK. Dat betekende de derde nederlaag dit seizoen in de com petitie. RTR BOEKAREST - Anghel Iordanescu keert terug als bonds coach van Roemenië. Hij volgt in januari Gheorghe Hagi op, die in november terugtrad. Als bondscoach vierde Iordanescu grote successen in Roemenië. In 1994 bereikte het land onder zijn leiding de kwartfinale op het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten. Iordanescu vertrok in 1998 na de uitscha keling in de achtste finale op het WK in Frankrijk. ANP BOLZANO - Handbalster Elly-An de Boer heeft het wereld kampioenschap in Italië verlaten. De 22-jarige linkerop- bouwspeelster liep in de tweede wedstrijd tegen Frankrijk een enkelblessure op. De kwetsuur bleek bij nader inzien ern stiger dan gedacht. De Boer kan waarschi j nli j k zes weken niet spelen. ANP ZEIST - De vrijdag wordt met ingang van het seizoen 2002/2003 de vaste speelavond van de Gouden Gids Divisie, de eerste divisie van het betaald voetbal. De clubs, verenigd in de Coöperatie Eerste Divisie, hebben met grote meerderheid de voorkeur uitgesproken voor eenzelfde speeldag. De be taald-voetbalorganisaties willen voorkomen dat er, zoals nu, op verschillende dagen wordt gespeeld. Nu zijn vaak de mees te duels op vrij dag, maar wordt er ook nog uitgeweken naar de zaterdag, zondag of maandag. Uit oogpunt van herkenning voor het publiek is gekozen voor een vaste speelavond. ANP LONDEN - De legendarische Noord-Ierse voetballer George Best krijgt een levertransplantatie. Dat meldt het Britse bou levardblad The Sun. Door jarenlang drankmisbruik verniel de de nu 55-jarige vedette van Manchester United zijn lever volledig. De voormalige voetballer verklaarde in The Sun dat hij bang is dat er mensen zijn die vinden dat hij een dergelijke trans plantatie niet verdient. „Er zullen wat opgetrokken wenk brauwen zijn als ik de ingreep onderga. Mensen zullen zeggen dat er zieken zijn die het meer verdienen. Volgens The Sim zal de operatie komende zomer plaatsheb ben. In maart 2000 overleed de voetbal-ster bijna toen zijn le ver dienst weigerde. RTR van onze sportredactie TILBURG - Adri Koster is de belangrijkste kandidaat om aan het eind van het seizoen trainer Hans Westerhof op te volgen bij Willem H. Dat zeggen bronnen bij de Tilburgse club. Directeur voetbalzaken Martin van Geel van Willem H en Adri Koster zelf ontkennen hardnekkig. Adri Koster, vroeger assistent van Piet de Visser bij Willem H en al eens een jaar in een twee manschap met Ad Versluys hoofdtrainer, beschikt bij zijn huidige club Excelsior over een contract voor onbepaalde tijd. Behalve Koster wordt ook Mark Wotte, momenteel in dienst bij de KNVB, als kandidaat ge noemd. Die liet onlangs een aanbieding van een Japanse club schieten. Het contract van Westerhof bij Willem II loopt aan het einde van het seizoen af. Volgens Van Geel zijn de mensen die speculeren op de komst van Koster naar Willem H 'allemaal speculanten'. „We moeten er eerst met Westerhof uit zijn of we aan het einde van het seizoen al dan niet doorgaan. Zo is dat met Hans afgesproken. Ik ga niet achter iemands rug om naar iets anders zoeken", reageerde Van Geel gepikeerd. Koster, afkomstig uit Zierikzee, ontkent ook. „Ik heb Van Geel wel gesproken, onder meer bij Den Haag-Telstar. Daar was ik aan het kijken voor Excelsior. We zoeken elkaar wel meer op als we toevallig bij dezelfde wedstrijd zijn." Van Geel was er om spelers te bekijken. „Ik ga regelmatig naar wedstrijden in de eerste di visie kijken." GPD ^s& De oclie loopl ven 1 t/m 31 december 2001 ol zolong de voociood strek». door Henri van der Steen GELSENKIRCHEN - Aan de jonge Youri Mulder zag je niet meteen dat daar de toekomstige midvoor van de Duitse topclub Schalke 04 liep. Bonkige bouw, gebrekkige balcontrole. Met het arbeidsethos van een mijnwer ker uit de oude Kohlenpott werkte Mulder zich echter op. Hij speelde zelfs in het Neder lands elftal en voor dat elftal weet hij nu wel een leuke coach... Willem van Hanegem moet niet de nieuwe bondscoach worden, naar de bescheiden mening van YouriMulder. „Zie je Van Hane gem al scouten en spelers beoor delen of ze in vorm zijn of niet? Willem vliegt niet eens, toch? Hij vliegt in elk geval liever niet. Nee, dat zie ik Huub toch beter doen, ook fysiek. Als ik Huub Stevens was, zou ik het wel wil len, het is een mooie kans. Het beste is een man van de wereld te benoemen. Maar ja, dat zie ik dan bij Huub ook weer niet echt." Youri Mulder (32, laatste seizoen Schalke) is een aange name jongen die origineel kan formuleren. De nieuwe bonds coach? Mulder heeft geen idee: „Noem ze maar op: Gullit, Van Hanegem, Jol, Jansen, Stevens. Ik vind Westerhof wel een type bondscoach. Gerets. Jorritsma! Waarom niet? Mijn vader zou een goeie zijn. Ja, hij zou wel willen ook. Met Eijkelkamp als assistent. Dan zal het Neder lands elftal niet lang meer in kamp-Hoenderloo zitten. Ja, Mulder en Eijkelkamp. Niet al leen maar dat voetbaltechnisch en tactische, dat de spelers pijn in het hoofd hebben omdat ze moeten onthouden wat ze ne gentig minuten moeten gaan doen. Nee, ontspannen, lekker voetballen en alles eruit halen." Het volk wil Willem van Hane gem, hier zit een speler zijn ei gen vader te pushen. Af en toe tuit hij de lippen, als om te proe ven of zijn opmerkingen eigen lijk wel door de beugel kunnen. Soms grijnst-ie. „Van Hanegem vindt het vak door Henri van der Steen GELSENKIRCHEN - Youri Mulder (23 maart 1969 gebo ren in Brussel) is een voetbal ler wiens carrière laat op gang kwam en vervolgens met onvergetelijke hoogte punten en trieste dieptepun ten verder ging. De midvoor speelde als jeugdspeler voor vierdeklas ser SDO uit Bussum, Ajax en weer SDO, tot FC Twente brood in hem zag. „Ik kon een contract krijgen van 30.000 gulden per jaar, maar na be rekening bleek dat ik er bij in zou schieten. Dus zei ik nee." FC Twente deed er 10.000 gulden bij en Mulders loop baan als prof kon alsnog be ginnen. Hij werd in zijn twee de seizoen pas echt goed, samen met Ronald de Boer voorin, in 1993 werd hij voor 1,2 miljoen gulden door Schalke gehaald. Hij begon er geweldig, maar werd 5 april 1997, kort voordat Schalke de Uefa Cup zou winnen, letterlijk uit het vak geschopt. Mulder verdween met gescheurde kruisbanden van het toneel, kwam toch te rug, kreeg weer last, werd ge opereerd, revalideerde, maakte zijn rentree, kreeg weer last, moest opnieuw ge opereerd, et cetera. In vier jaar tijd werd Mulder vijf keer aan de knie geope reerd. In de zomer van 1996 stond hij op 94 Bundesliga- wedstrijden en 22 goals, vijf jaar later had Mulder er elf doelpunten meer in liggen. In de seizoenen 1997/1998, 1999/2000 en 2000/2001 kwam hij welgeteld samen tot twee wedstrijden.. Vorig seizoen was hij weer fit, maar hij stond slechts twee keer in de basis. Dit jaar- speelt hij soms wel, valt hij soms in en zit hij de meeste tijd weer op de bank. Een transfer naar FC Twente gi ng net niet door omdat Schalke hem toch ineens niet kon missen. Na dit seizoen vertrekt hij, transfervrij, het liefst naar een leuke eredivisieclub. Youri Mulder wil naar huis en zal de negen seizoenen bij de onvergelijkbare topclub Schalke 04 voor altijd blijven koesteren. Net als zijn negen interlands. GPD van onze sportredactie GLASGOW - Dick Advocaat heeft een aanbieding om de al gehele technische leiding bij Glasgow Rangers te krijgen. De kans is groot dat hij van de optie gebruik maakt. De Hagenaar heeft de club te kennen gegeven niet verder te willen als coach. „Ik vind dat men een dergelijke functie niet langer dan vier jaar moet invullen", verklaarde hij. „Dat is een mooie periode." Advocaat nam zelf de beslis sing. In nauw overleg met de Nederlander wordt binnenkort besloten wie de leiding over het eerste elftal krijgt. Op welke termijn Advocaat in deze func tie terugtreedt, is nog niet te zeggen. Het is ook niet uitgeslo ten dat Advocaat het seizoen als coach afmaakt. Advocaats naam circuleert offi cieus ook waar het gaat om de opvolging van Louis van Gaal, die bekend heeft gemaakt te stoppen als technisch directeur van de KNVB en als bondscoach van Oranje. Over een kandida tuur voor deze posten wil Advo caat zich momenteel niet uitla ten. Advocaat leidde Oranje onder meer tij dens de wereldtitelstrij d van 1994 in de Verenigde Sta ten. Het Nederlands elftal reikte destijds tot de kwartfinale, waarin het verloor van de latere kampioen Brazilië. Vervolgens vertrok de coach naar PSV. In 1998 maakte Advocaat de overstap naar Glasgow Ran gers. In zijn eerste jaar won hij daar de triple, in het tweede de dubbel. De laatste tijd is in het Schotse voetbal Celtic over heersenden Onder Advocaats leiding kwa men nogal wat Nederders naar Glasgow. Zo spelen momenteel Konterman, Ronald de Boer, Ricksen, Numan en Mols bij de club. Jan Wouters maakt deel uit van de technische staf. ANP GRENOBLE - Skiër Silvano Beltrametti heeft het zieken huis van Grenoble verlaten. De Zwitser raakte zaterdag door een val tijdens een wereldbeker afdaling in Val d'Isère vanaf het middel verlamd. „Hij is niet meer in Grenoble, maar teruggekeerd naar Zwit serland", verklaarde een woordvoerder van het hospi taal. De huidige verblijfplaats van de skiër is onbekend. Inge wijden zeggen dat hij opgeno men is in een kliniek in Nottwil. SID (Advertentie) Youri Mulder verklaart het voetbal voor leken en liefhebbers niet leuk, ik heb tenminste nooit het idee gekregen dat Van Hane gem van het trainersvak houdt. Van Hanegem is een gefrus treerde oud-voetballer op het trainingsveld. Hij is wel een trainer die je wat kan leren, maar het wezen van de bonds coach zit hem niet in het veld werk en dat is nou juist wat hij wel leuk vindt, lekker met die gasten op het veld werken. Een bondscoach moet met de pers kunnen omgaan en kunnen or ganiseren. Dat moet je allemaal zelf doen. Een bondscoach moet een regelneef zijn en dat is Van Hanegem niet. Huub weer wel. Die wil alles in eigen hand heb ben." Doorprikken Youri Mulder vindt het maar niks, dat modernistische gedoe van trainers die het hebben over teambuilding en psychologi sche groepsprocessen. „Daar prik je toch zo doorheen! Het is allemaal te ver gedaan. Het gaat om plezier in het spel en dat je voor wedstrijden alles geeft. Een trainer moet ervoor zorgen dat je alles geeft en hij moet het erkennen als het niet meer lukt. Dan moet er gewoon een ander komen." Het verhaal van de lossere aan pak zegt hem ook niks. „Wij hadden bij FC Twente Vonk die bekend stond om zijn harde aanpak. Op zeker moment wer den de resultaten minder en werd Vonk ontslagen. Toen kwam Baan die ons meteen meenam naar een McDonald's. Joepie! Dat was verfrissend. Maar drie maanden later snak ten we toch wel weer naar een wat hardere aanpak." Stress is er wel, maar vooral rond de wedstrijden. „Er is heus stress, zeker in de drukke tijden, met Champions League en zo. Behalve dan tij dens de wedstrij - den. Op het veld is het heerlijk. Even negentig minuten ont spannen, hahaha." Het wezen van voetbal zit 'm volgens Mulder niet in intelli gente looplijnen en het correct inspelen van de valse spits maar in de hartverscheurende pijn of euforie die je overvalt als je maar dichtbij genoeg komt. Daarom was het - volgens de voetballer - dus niet ontluiste rend te zien hoe Mulder vorig seizoen, met trainer Huub Ste vens en macho-manager Rudi Assauser bij Dortmund-Schal- ke, het veld in rende om de scheidsrechter te intimideren nadat een Borussia-speler pal voor de Schalke-bank een over Youri Mulder (links) in actie voor Schalke 04. Tegenstander is Nico Jan Iloogma van Hamburger SV. foto Sören Stache/DPA treding had begaan. Mulder: „Dat is de emotie. Daar zitten 80.000 mensen, het is een derby, er is een ongelooflijke sfeer, dan verlies je het als je erbuiten wilt blijven. Aan het front kun je niet als een columnist staan kijken. Toen ik terugliep naar de bank heb ik er trouwens nog een paar inhet gezicht gespuugd, met een gele sjaal. Supporters ja. Schaamteloos. Dat is voetbal." Rechtvaardigheid Voetbal is oorlog, in Mulderse logica, maar begin niet over de Schwalbe-cultuur in het hém geliefde Duitsland. Schwalbes heb je tegenwoordig overal, bo vendien wordt er in de Bundes- liga werk gemaakt van de recht vaardigheid. „Als je hands maakt en de scheidsrechter heeft een vermoeden van hands, vraagt hij je of je hands hebt ge maakt. Oliver Held overkwam dat bij ons. Nee, zei Held. De te levisiebeelden wezen later uit dat hij wel hands had gemaakt. Schorsing!" Zou hijzelf juichend weglopen als hij met de hand had ge scoord? Mulder: „Juichend niet. Ik zou weglopen en met een schuin ogen kijken of ze het ge zien hadden. Het is ook maar een spel, moet je bedenken en de boel besodemieteren hoort er bij." Vragen om een gele kaart? „Als er door een verdediger hands wordt gemaakt op de ei gen doellijn is het mijn plicht de scheidsrechter erop te wijzen dat het rood is. Want ik bel ook naar de politie als ik op de weg iemand dronken achter het stuur zie zitten." Hij meent het nog ook. Zullen de leken onder de lief hebbers ooit doorgronden hoe het voetbalspel werkelij k wordt gespeeld? Alleen al de kwestie poen is niet meer te volgen. „Bij ons verdienen de meesten twee miljoen, een enkeling meer en dan heb je Andreas Möller die iets van elf miljoen netto per jaar heeft, dat is twintig miljoen bruto. Maar dat is dus niet bui tenproportioneel, anders had hij het niet gevraagd en gekre gen. Je moet ze ook het vel over de oren halen, die clubs. Als je niks verdient vlieg je er meteen uit als het even slecht gaat. Dat gebeurt dus niet als je elf mil joen netto hebt. Het is dus ook een kwestie van zelfbescher ming, zo veel vragen. Boven dien: als je de beste speler van Duitsland wilt hebben, dan be taal je dat. Zo werkt dat." Nandrolon Doping. Youri Mulder weet ook niet hoe het zit met die nandro lon. Zelf kan hij niet eens meer gezellig een jointje bouwen, zo als in de tijd dat hij speler was van FC Twente.,Ik heb er in het begin hier wel een of twee ge rookt, maar toen werd er nog niet op gecontroleerd. Na de wedstri]d moesten we bij FC Twente trouwens altijd met twee man naar vak P, de sup porters. Dan kwam je sowieso stoned naar buiten. Dat kan niet meer, want meeroken is ook link. We hebben bij Schalke net een brief gekregen van de advo caat die ons ervoor waarschuwt: niet naar feestjes, niet in koffie shops komen. Ik kan dus ook niet meer naar een concert met reggae-muziek, haha." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17