Buurt verdeeld over plan theater Antwerps Chinatown in de lift Muzikaal afscheid dokter Bouman PZC Geloof in uituoerin^ Schuttevaer klaagt over doorstroming Krammersluizen zuider SI buren Tunnelboor Sara weer aan het werk Fusie Zorgstroom Walcheren rond Muskens benoemt Zeeuw tot deken Graszoden gestolen bij AH Gewonde bij slippartij Aanhanger vrachtwagen gekanteld Geld van Middelburg voor fietsers Eerste schetsen voor nieuwe schouwburg Middelburg aan Zuidsingel gepresenteerd agenda Dokter Bouman tussen haar favoriete orkest: de Bergmuzikanten. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Een stralend afscheid kreeg giste renavond F. Bouman-Siebenga, consulta tiebureau-arts en teamarts bij 't Gors. Dan kon ook niet anders want de Bergmu zikanten kwamen spelen tijdens het af scheid in buurthuis De Pit. Veel van de Bergmuzikanten zijn bij dokter Bouman patiënt geweest. Dokter Bouman heeft dertig jaar in deel tijd als arts gewerkt, waarvan de eerste tien jaar in Pakistan. Nadat ze als geboren Goese met een opgroeiend gezin in Goes terugkeerde, ging ze aan de slag als con sultatiebureau-arts. Ze heeft in bijna twintig jaar veel zien veranderen. „Met een goed team - dat heb ik altijd gehad - is het fijn werken maar ik heb het de wij ver pleegkundigen wel steeds drukker zien krijgen. Vroeger zag de wijkzuster de pas geborenen regelmatig thuis, totdat ze kleuters waren. Nu is dat veel minder. Ou ders krijgen het steeds drukker en zitten dikwijls met opvoedingsvragen, die ze bijna nergens meer kunnen stellen. Ik zou ervoor pleiten te doen wat ze ook in Zwe den doen: verplichte opvoedingscursus sen voor aanstaande ouders. We zouden daarmee een hoop ellende kunnen voor komen. Bovendien denk ik dat het storm loopt, ook als het niet verplicht is. Ouders willen het vreselijk graag goed doen. Eind jaren tachtig nam dokter Bouman er een baan bij: teamarts bij 't Gors. Dat heette toen nog anders, maar het waren dezelfde mensen: bewoners van gezins vervangende tehuizen en deelnemers in de dagbestedingsprojecten. ,,Ik had nauwe lijks ervaring met verstandelijk gehandi capten maar binnen de kortste keren had ik enorm veel plezier in die baan. Dat heb ik eigenlijk nog, vandaar dat ik tot mijn echte pensioen heb gewacht met het af scheid." Ook in de wereld van de verstandelijk ge handicapten zag dokter Bouma n veel ver anderen. „Ten goede, in dit geval. Want vroeger stonden er schotten tussen de in stellingen. Nu wordt er veel beter samen gewerkt. Vandaar dat in mijn favoriete orkest, de huisband van Den Berg, ook mensen van 't Gors meespelen." dinsdag 11 december 2001 MIDDELBURG - De fusie tussen de Middelburgse zorgin stellingen Rustenburg (verzorgingscentrum), Jacob Rogge veen (verpleeg- en verzorgingscentrum) en Thuiszorg Wal cheren (thuiszorg en maatschappelijk werk) is op 1 januari 2001 een feit. De Raad van Toezicht heeft gisteravond een de finitief besluit genomen. In de nieuwe organisatie werken 2100 mensen. De nieuwe Raad van Bestuur bestaat uit voor zitter Léon Phernambucq, Janny de Leeuw en Peter de Boe- vere. Thuiszorgcentrum Zeeland in Vlissingen en de Woon- stichting Zorgstroom, waarin alle aanleunwoningen zijn ondergebracht, blijven buiten de fusie. Zorgstroom heeft gro te nieuwbouwplannen voor het Jacob Roggeveenhuis en Rus tenburg. BREDA - De van oorsprong Zeeuwse pastoor P. de Rooij is door bisschop Muskens van Breda benoemd tot deken van het dekenaat Het Markiezaat. Hij begint 1 februari volgend jaar in zijn nieuwe functie. De geboren Goesenaar De Rooij werkte in de jaren negentig onder meer als pastoor in Middelburg. Hij is sinds 1997 pastoor van de parochies te Oud Gastel, Stam persgat en Standdaarbuiten. De Rooij blijft zijn werkzaam heden voor de parochies combineren met zijn nieuwe functie. VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van zater dag op zondag 85 vierkante meter aan graszoden gestolen bij de AH aan de Gildeweg in Vlissingen. De zoden waren vorige week pas gelegd in twee nieuwe veldjes op het parkeerterrein. De schade is onbekend. MIDDELBURG - Een 26-jarige automobiliste uit Vlissingen is gisterochtend rond kwart voor tien met nek- en rugklach ten overgebracht naar het ziekenhuis na een slippartij op de Torenweg in Middelburg. De vrouw kwam uit de richting Oost-Souburg. In een flauwe bocht tussen de Reyersweg en de Romp raakte zij met haar auto in een slip. De Vlissingse kwam links van de rijbaan in de berm terecht, reed een boompje ka pot om uiteindelijk tot stilstand te komen op het fietspad. Een ambulance heeft de vrouw naar het ziekenhuis gebracht. De auto raakte beschadigd en het boompje brak af. RITTHEM - Op de Sloeweg-noord bij Ritthem is gisteroch tend om kwart voor acht een aanhanger van een vrachtwagen gekanteld. Niemand raakte gewond. De 33-jarige bestuurder uit Goes merkte bij het optrekken voorbij de rotonde bij Mid delburg dat zijn aanhanger begon te slingeren. Hij probeerde te corrigeren. Toen dit niet lukte, stuurde hij de combinatie richting berm. Vlak daarvoor kantelde de aanhanger. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat vanaf 2003 apart geld opzij zetten voor betere fietsvoorzieningen. Dat zei wethouder L, M. Luitwieler (Infrastructuur) gisteravond in reactie op een rapport van de fietsersbond ENFB. Uit dat on derzoek blijkt dat Middelburg slecht scoort op veiligheid en comfort van fietspaden. De bond klaagt vooral over de smalle fietsstroken op de Rotterdamsekaai. Geasfalteerde fietspa den kunnen er volgens de ENFB voor zorgen dat meer Middel burgers de fiets pakken. Hoeveel geld Middelburg vanaf 2003 opzij zet, is onbekend. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Bewoners van het Molenwater en omgeving in Middelburg zijn verdeeld over de plannen voor een A-theater aan de Zuidsingel. Sommige mensen vinden dat de gemeente de wijk totaal verknalt. Ande ren denken dat het uiteindelijk allemaal nog best zal meevallen. De omwonenden kregen giste ren tijdens een informatiebij eenkomst op het gemeentehuis uitleg over de eerste schetsen van het theater. Architect Kees Kaan van Claus en Kaan Archi tecten uit Rotterdam, lichtte het ontwerp voor de buitenkant en inrichting uitvoerig toe. Een beetje te uitvoerig vond een bewoner die zacht zuchtte: ,,De binnenkant interesseert me niet. Het gaat er om wat er bui ten gebeurt." Fietsenstalling Kaan had oog voor de zorgen van buurtbewoners. Zij hadden eerder al een lijst met vijftien wensen opgesteld en op alle punten ging de architect in. Een aantal voorstellen was door het architectenbureau inmiddels in de schets verwerkt zoals de lo caties voor een fietsenstalling en voor bevoorrading. Voor andere wensen, zoals bij voorbeeld het vaststellen van de STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22,20.00 - 21.00 uur: Tai Chi voor beginners; Thuiszorg, Mastgatstraat 25, 10.00 - 11.00 uur: Babymassage; Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senioren; Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming: Open lessen; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voorouderen zes tigplussers. bouwkundige staat van omlig gende huizen vóór de bouw be gint, deed Kaan toezeggingen. Hij benadrukte tijdens de bij eenkomst dat de schets een eer ste opzet is en dat nog veel zaken onderzocht worden voor er een definitief plan komt. Een vraag leefde nadrukkelijk onder het publiek. Hoe het gaat als straks vijfhonderd auto's na afloop van een voorstelling te gelijk naar buiten willen rijden? Volgens architect Kaan en wet houder Ruud Visser is dat alle maal berekend door een des kundig bureau en kloppen de schetsen met die berekening. Ook over de afvoer van de uit laatgassen en over de mogelijke overschrijding van de geluids norm stelden bezoekers vragen. Met de grote stroom auto's in de binnenstad en de belasting voor de buurt, zal het wel meevallen, zei Visser. „Nu rijden de bezoe kers door dezelfde straten." Iemand uit het publiek merkte op dat die vergelijking niet op gaat omdat het nieuwe theater veel meer bezoekers ver-wacht en er daardoor meer auto's ko men. Na afloop keek buurtbewoner Cees Mulder tevreden terug op de bijeenkomst. ,,De vragen die ik had, zijn in de loop van het verhaal opgelost. Over de ver keersstromen weet ik nu dat daar nog op gestudeerd wordt. Ik denk dat er wat verkeer be treft, weinig gaat veranderen." De tegenstanders bleken niet zozeer tegen de ideeën van de architect te zijn, maar tegen de plannen van de gemeente. ,,Het gaat stedebouwkundig hele maal de verkeerde kant op met de wijk", zegt een buurtbewo ner die niet met zijn naam in de krant wil. „Het Gasthuis staat op de verkeerde plek, het pret park ligt daar fout en dat geldt ook voor de oude en nieuwe schouwburg. De last voor bewo ners wordt nu te groot. Grapje „Ik houd mijn hart vast", zegt Eric Caijouw. „Ik heb de indruk dat ik naar een mooi verkoop praatje heb geluisterd. Ruud Visser doet sommige opmerkin gen met een grapje van de hand, maar voor de buurtbewoners is het geen grap." door Piet Kleemans BRUINISSE - De lange wacht tijden bij het Krammersluizen- complex bij Bruinisse baren schippersvereniging Koninklij ke Schuttevaer grote zorgen. Voorzitter W. van den Berg van de afdeling Schouwen-Duive- land constateert dat het overleg tussen Schuttevaer en sluisbe- heerder Rijkswaterstaat uiterst stroef verloopt. Hij vreest dat de problemen bij de 'Jammerslui- zen', zoals het complex door schippers wordt genoemd, in de toekomst alleen maar groter worden. Het schutregime van het Kram- mersluizencomplex is Schutte vaer al sinds jaar en dag een doorn in het oog. En dat blijft het voorlopig ook, vreest Van den Berge. Hij verwacht dat de druk op de Krammersluizen toeneemt door de komst van de Westerschelde Container Ter minal en de daarmee gepaard gaande toename van het water- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl verkeer. Het probleem zit niet zozeer in de capaciteit van de Krammersluizen. Die is volgens Van den Berg op zich voldoende. De pijn zit volgens hem in het systeem voor scheiding van zoet en zout water. Om te voorkomen dat zout Oos- terscheldewater het zoete Zoommeer binnendringt, is door Rijkswaterstaat een inge wikkeld systeem ontwikkeld. Van den Berg: „Dat is een heel ingenieus systeem, maar het is ook heel traag. Als je van Zoom meer naar Oosterschelde gaat, kun je in twintig minuten ge schut worden. Als je van de Oosterschelde naar het Zoom meer wilt, kost dat ongeveer een uur. Dan kan en moet sneller, vindt Van den Berg. „Je kunt je afvra gen hoe erg het is als er bij het schutten een beetje zout uit de Oosterschelde in het zoet van het Zoommeer terecht komt. Waterstaat is echt heel halsstar rig en dat is voor ons zeer frustrerend. De binnenvaart is gebonden aan vaartijden. Ver traging bij het schutten is dan heel vervelend. Praten Volgens woordvoerder E. de Feijter sluit Rijkswaterstaat ze ker niet de oren voor de kritiek van Schuttevaer. „Met ons valt altijd te praten. Maar we heb ben niet alleen met Schuttevaer te maken. Dat is maar één van de actoren. Landbouworganisatie ZLTO bijvoorbeeld wil heel graag dat het Zoommeer zoet blijft. Daar komt bij dat het fu nest is voor de waterkwaliteit als je zout water in het zoete Zoommeer laat. Ons beleid is er nu op gericht die kwaliteit goed te houden. Zeker tot 2004 zie ik dat beleid nog niet veranderen." Het wederom openstellen van de jachtensluis voor de beroeps vaart zou volgens Schuttevaer- voorman Van den Berg enig soe laas bieden. „Vroeger kon dat. Alleen is daar ooit door iemand van de beroepsvaart schade ge varen aan de sluis en sindsdien mag de beroepsvaart niet meer in de jachtensluis. Een hele be drijfstak moet zo bloeden voor één stommiteit." Die woorden laat de Rijkswa- terstaatvoorlichter graag voor rekening van Van den Berg. De keuze om geen beroepsvaart toe te laten in de jachtensluis is vol gens hem louter een technische kwestie. „De jachtensluis is daar gewoon niet op berekend." door Bart De Clerck In de Antwerpse volksmond was de Van Wesenbekes- traat al langer Chinatown. Maar het is pas sinds afgelo pen weekend dat deze straat in de buurt van het Centraal Sta tion ook van officiële zijde een speciale status kreeg. Het Ant werpse stadsbestuur inves teerde fors in de heraanleg van de straat vol Chinese handels zaken. Ook de handelaren zeil' droegen hun financiële steen tje bij om dit stukje Chinatown nog authentieker te doen lij ken. Sinds afgelopen weekend wordt de Van Wesenbekes- traat aan weerskanten be waakt door vier grote Chinese leeuwenstandbeelden. Dat werd zaterdag gevierd met een heus Antwerps-Chinees volksfeest. Het oudste Chinatown be vindt zich in San Francisco. Maar ook New York en Londen hebben al geruime tijd zo'n typisch Aziatische wijk. Op bescheiden schaal heeft ook Antwerpen al lang een eigen Chinatown. Maar pas sinds zaterdag wordt het ook dooi de stedelijke overheid als dus danig bestempeld. „De eerste Chinezen streken hier vijftig jaar geleden neer en begonnen hier - hoe kan het anders - een restaurant", zegt Kenneth Choi, de voorzitter van de han delaarsvereniging. De vele uithangborden met oosterse karakters ven-aden dat er sindsdien nog heel wat meer handelszaken bijkwamen waar Chinezen de plak zwaai en. De restaurants zijn nog steeds het best vertegenwoor digd, maar ook Chinese super marktjes en videotheken to nen duidelijk aan dat hier om een Aziatische gemeenschap gaat van enkele honderden mensen. De Van Wesenbekes- traat bevindt zich tussen het Astridplein (het plein voor het Centraal Station) en het De Coninckplein. Symbool De buurt gaat nu zijn Chinese karakter nog duidelijker uit spelen. „De nieuwe leeu wenstandbeelden zijn daar het Authentieke chinese leeuwenbeelden houden de wacht aan de rand van het Antwerpse Chinatown. foto Wim Kempenaers symbool van", zegt voorzitter Choi. „De leeuwen van de Van Wesenbekestraat zijn geen Chinese leeuwen meer, maar het zijn leeuwen van Vlaande ren. Leeuwen zijn machtige dieren, maar voor ons zijn het ook geluksbrengers. Ze moe ten de straat bewaken en er te gelijk voor zorgen dat alle handelaars hier voorspoedig handel kunnen drijven." Om het Chinese karakter van de straat nog eens extra te be nadrukken, kregen de witte stenen leeuwen gezelschap van oosterse lampions. „Ik noem het dan wel Vlaamse leeuwen, maar ze zijn wel in China gemaakt en per boot naar Antwerpen getranspor teerd. Ze wegen een paar dui zend kilo en kosten ongeveer 25.000 euro. Dat geld, samen met het geld voor de lampions, komt allemaal van de Chine zen zelf. Ik ben onder meer be ginnen bellen naar Chinese verenigingen in Brussel en kreeg uiteindelijk 40.000 euro bij elkaar. Als dank werd de naam van iedereen die meer dan duizend euro gaf, in de sokkel van de leeuwen gegra veerd." Tijdens het openingsfeest van afgelopen zaterdag kwam er een pak mensen een kijkje ne men. Ze kwamen niet alleen voor alle typische gerechten die her en der werden geser- veex-d maar ook voor de tradi tionele muziek en de leeuwen en di-akendansen. Als het van de handelaax-s zelf had afge hangen had het er in de straat allemaal nog heel wat Chine- ser uit mogen zien. Dat vindt ook Choi. „We hebben er lange tijd voor gepleit om aan beide zijden van de straat een echte Chinese toegangspoort te zet ten zoals je ook wel in andere steden ziet. In Londen bijvoor beeld. Maar daar wou het stadsbestuur niet van weten. Dat had te maken met de tram die door de straat passeert. De tram onder zo'n poort door la ten rijden zou waarschijnlijk teveel geld hebben gekost." Dat de twee toegangspoorten er uiteindelijk niet kwamen, vinden de Antwerpse Chine zen niet zo erg. Ze zijn er daar entegen minder tevreden over dat de straat na de heraanleg volledig autovrij werd. Trekpleister De stad wil de Chinese straat uitspelen als een toeristische trekpleister en het is in die op tiek dat de auto gebannen werd. Toen de Chinezen jaren geleden al hoorden wat de plannen waren voor hun buurt, vormden ze zo mogelijk een nog hechter blok dan ge woonlijk. Choi heeft er zijn verkiezing tot vooi'zitter aan te danken. Toen de stad aan kondigde dat de Van Wesenbe kestraat een autovrije straat zou worden, belden alle Chi nese middenstanders in groten getale naar het stadhuis om meer informatie over de toe komst van hun straat. Daarop vroeg het stadsbestuur of de Chinezen een woordvoerder konden aanstellen. En dat werd Choi. Dat de straat auto vrij werd, kon hij niet tegen houden. Wel sleepte hij enkele laad- en loszones in de wacht. door Wout Bareman TERNEUZEN - Directeur R. de Leeuw van Kombinatie Mid denplaat Westerschelde ver wacht dat tunnelboor Sara, die al elf dagen stilstaat na een lek in de afdichting van het boor- schild, in de loop van vandaag weer kan gaan draaien. In de nacht van donderdag 29 op vrijdag 30 november ontstond een mankement aan de borstels in het afdichtingssysteem, waarna naar schatting drie mil joen liter water en bentoniet de oostelijke tunnelbuis binnen stroomde. De Leeuw schat de schade op ongeveer drie miljoen gulden. Elke dag stilstand kost KMW enkele honderdduizenden gul dens. ,Het gaat om een intensie ve reparatie, die meer tijd in be slag neemt dan aanvankelijk was vex*wacht. Maar we nemen nu dan ook geen enkel risico en vervangen niet alleen de wegge- klapte, afgesleten borstels, maar ook de overige." De Leeuw zoekt de ooizaak van de onvei-- wacht snelle slijtage in 'een combinatie van zand en grind', waarmee de boor onder de vaar geul Everingen wordt gecon fronteerd. Eerste paal Precies een maand nadat op het Tolplein aan de Bevelandse kant de eerste steen werd ge metseld voor het bedieningsge bouw van de Westei'scheldetun- nel, werd gisteren pal naast de zuidelijke tunneltoerit in Ter- neuzen de eerste paal geslagen voor eenzelfde gebouw. Dat gebeurde onder het wakend oog van de kerstman, die twee receptionistes van het project naar de hei-installatie begeleid de. Jolanda Hoek-van Dijke van de NV Westerscheldetunnel en Claudia Van Oeijen-de Blok van tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) -jasten de paal een drachtig, maar wel met enige moeite, de grond in. Kantoorpersoneel Het kantoor- en installatiege bouw Zuid, dat aannemer Mabuwat bv uit Axel in dx*ie bouwlagen neerzet, gaat ondei-- dak bieden aan de onderhouds dienst en het kantoorpersoneel. Bovendien wordt in een aparte verbindingsruimte met de tun nelinrit een aantal computerge stuurde installaties voor onder meer de stroomvoorziening en luchtbehandeling ondei-ge- bracht. In het gebouw aan het Tolplein in de polder bij Borssele concen treert zich de tolinning en wor den de beveiligings-, verkeers regel- en andere technische systemen bewaakt en aangestuurd. Beide gebouwen moeten in maart 2003 gereed zijn. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11