ROVINCIA Tora Bora valt in handen coalitie PZC Stichting voor Dwaze Moeders wenst geen contact met Maxima EU doet niet mee aan zeevisbeheer 1 3° 10 Mogelijk geen Elfstedentocht door komst euro Anti-Talibanstrijders bezetten mogelijke schuilplaats Bin Laden Puttense moordzaak heropend Kofi Annan ontvangt Nobelprijs Dennis de Nooijer naar NEC Vlaamse boetes toch geïnd Fiat schrapt 6000 banen Winter valt in Herdenking aanslagen VS in de ruimte Mortuaria vol in Zuid-Afrika Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Pechiney moderniseert fabriek Eerst bewolkt Vrij veel wolkenvelden, later af en toe zon. Matige noord- tot noordoostenwind. Maxima rond 7 graden. 244e jaargang no. 292 dinsdag 11 december 2001 los nummer 1,00 2,20) Meldlijn ziekenhuizen roodgloeiend internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Er kan mo gelijk geen Elfstedentocht ge houden worden tijdens de wis- selweken voor de euro en het huwelijk tussen prins Willem- Alexander en Maxima, omdat de politie in die periodes onvol doende mensen op de been kan brengen. Volgens de commissaris van de koningin van de provincie Friesland, E. Nijpels, staat het echter niet bij voorbaat vast dat er geen Elfstedentocht kan plaatshebben. De Vereniging De Friesche Elf Steden wil koste wat het kost bij voldoende ijs de tocht toch laten doorgaan. Met de politie, de provincie Friesland en an dere overheden kijkt de vereni ging of er toch mogelijkheden zijn. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft een brief naar alle provincies gestuurd waarin gevraagd wordt zeer terughoudend om te gaan met het houden van grote evene menten tijdens de Eurowissel- weken in december en januari en het koninklijk huwelijk rond 2 februari. Volgens een woordvoerder van Binnen landse Zaken is er geen sprake van een verbod. „We zullen al les in het werk stellen om, mocht het langdurig vriezen, de Elfstedentocht toch door te laten gaan."ANP van onze redactie buitenland JALALABAD - Het groot ste deel van het Tora Bora- bergcomplex in het oosten van Afghanistan is in han den van Afghaanse strij ders tegen de Taliban. Dat heeft de militaire com mandant van de lokale troepen Hazrat Ali giste ren gezegd. In het gebied zou Osama bin La den zich mogelijk schuilhou den. „We hebben vrijwel het he le gebied van Melawa en Tora Bora onder controle", aldus Hazrat Ali. De anti-Talibanstrijders meld den verder dat ze een belangrij ke bevoorradingstunnel en twee commandocentra in Tora Bora hebben ingenomen. Maar vol gens waarnemers kan het nog wel weken of misschien wel maanden duren voordat de Al Qaeda-aanhang in Tora Bora is verslagen. Daisy Cutter De Amerikanen gingen gisteren door met het bombarderen van Tora Bora Volgens de BBC wa ren het de zwaarste aanvallen tot nu toe, maar er werd hevig teruggevochten. De VS hebben ook de strategische bommen werper B-l ingezet. Op degrond zijn plaatselijke Afghaanse strijdgroepen begonnen met het beschieten van posities van het netwerk Al Qaeda in het ooste lijke berggebied. Daarnaast maakten de Amerikanen ge bruik van de Daisy Cutter (Ma deliefjessnijder). Dat projectiel, zo groot als een kleine auto, zet alles in een straal van 500 meter in brand. In Kandahar in het zuiden van Afghanistan kwam gisteren een voorhoede van Amerikanen aan. Volgens het in Pakistan geves tigde Afghaanse persbureau AIP doorzoeken de Amerikanen panden waar de leider van de Taliban, mullah Mohammad Omar, zich heeft opgehouden. Een militair konvooi met onge veer dertig Amerikaanse tanks is vanuit een Amerikaanse basis in de woestijn op weg naar Kandahar. Kandahar was de officieuze hoofdstad van Afghanistan tij dens het Talibanregime. Mullah Omar vertoonde zich vrijwel nooit in de officiële hoofdstad Kaboel. Het is niet bekend waar hij nu is. Volgens het Ameilkaanse mi nisterie van Defensie is hij in de provincie Kandahar op de vlucht. De Amerikanen hebben inmiddels wel een en mogelijk twee of drie andere leiders van de Taliban opgepakt. Wie dat zijn, is niet bekendgemaakt. Vanuit Den Helder ging gisteren het standaardfregat Philips van Almonde naar de regio rond het Arabisch schiereiland. Het is het eerste van de drie Neder landse fregatten die Nederland inzet in de internationale strijd tegen het terrorisme. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell toonde zich gisteren blij met de Duitse deelname aan de vredes macht die in Afghanistan moet worden gestationeerd. „We heb ben geen betere vriend in de we reld dan Duitsland", aldus de minister. ANP/AFP/RTR/DPA Alle verzoeken van advocaat G. Knoops, die de twee verdach ten van de Puttense moordzaak verdedigt, werden gisteren door het gerechtshof gehonoreerd. Dat betekent on der meer dat 3 6 getuige-deskundigen gehoord zullen worden. Wie een leven redt, redt de mensheid, zei Kofi Annan gisteren bij het in ontvangst nemen van de Nobelprijs voor de Vrede. De secreta ris-generaal van de VN stel de dat de souvereiniteit van een staat te vaak gebruikt wordt om grove schendin gen van de men senrechten te ver antwoorden. Profvoetballer Dennis de Nooijer wordt tot het ein de van dit seizoen door SC Heerenveen verhuurd aan NEC. De Nooijer was bij de Friese eredivisionist op de achtergrond geraakt en hij wil zich nu in Nijmegen weer in de kijker spelen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16 en 17. VLISSINGEN - Incassobu reaus zullen vanaf april open staande verkeersboetes innen van Zeeuwen die in de Belgische provincies West- en Oost- Vlaanderen zijn geflitst en niet wensen te betalen. Vlamingen die in Zeeland zijn geflitst lopen eveneens het risico op een be zoek van een medewerker van zo'n bureau, of desnoods een deurwaarder, als ze weigeren te betalen. Binnen de Euregio Schelde- mond zijn afspraken gemaakt om bij wijze van proef incasso bureaus in te schakelen. De re gionale overheden moeten offi cieel nog akkoord gaan, maar volgens provinciaal beleids ambtenaar R. de Meijer is dat een formaliteit. Volgens hem gaat het 'zeker om honderden boetes' die nu niet betaald wor den. Justitie in Nederland en België zijn tot nu toe niet in staat om verkeersboetes effectief te in nen als de dader in het buiten land woont en geen zin heeft te betalen. Als de overtreding in Vlaanderen plaatsvindt, bij voorbeeld een snelheidsovertre ding, wordt in eerste instantie de bekeuring opgestuurd naar het huisadres van de dader. Het Centraal Justitieel Incasso bureau (CJI) in Leeuwarden wordt door de Belgische autori teiten ingeschakeld als na een aantal maanden blijkt dat die boete niet is betaald. Het CJI stuurt daarop ook een acceptgi ro naar het huisadres van de da der met het dringende verzoek te betalen. Blijft betaling wederom uit, dan onderneemt het bureau geen verdere actie en blijft de reke ning open staan. Dan is het aan de Belgische autoriteiten om de boete alsnog zelf te innen. Dat kan alleen als de wanbetaler wordt aangehouden in België en de dienstdoende agent via zijn boordcomputer ziet dat er nog een rekening van een bekeuring openstaat. Dan moet er alsnog en ter plaatse worden betaald. „Natuurlijk inclusief een fikse toeslag", aldus hoofdcommissa ris P. Willox van de Rijkswacht brigade te Gent. Hij geeft toe dat er niet echt doelgericht gezocht wordt naar automobilisten die hun boetes niet hebben betaald. De kans dat zo iemand wordt aangehou den, is dan ook niet erg groot. Bij succes krijgt het project vol gens Meijer mogelijk op lande schaal een vervolg. Familie van marinepersoneel kijkt het standaardfregat Philips van Almonde na. foto Koen Suyk/ANP door Bernice Breure DEN HAAG - Het hof heeft ver geefse pogingen gedaan om Maxima Zorreguieta in contact te brengen met leden van het co mité Steun Aan Argentijnse Moeders (Saam). Niemand is echter ingegaan op de uitnodi ging een 'dialoog' met de toe komstige koningin te beginnen. Volgens Saam-voorzitter Mies Bouhuys, die overigens zelf niet is benaderd voor een gesprek, zijn meerdere mensen van het comité gepolst. Terwijl Méxima lachend en wuivend een zeer succesvolle en mediagenieke kennismakings- toer langs alle provincies hield, is achter de schermen contact gezocht met enkele van haar 'natuurlijke vijanden'. Dat zijn mensen die niet willen dat zij de gemalin van de Nederlandse TURIJN - Het Italiaanse con cern Fiat gaat in het kader van een grootscheepse herstructu rering wereldwijd achttien fa brieken sluiten in de periode 2002-2004. Hierdoor gaan 6000 banen ver loren. Hoewel er ook in het thuisland twee fabrieken dicht gaan, verdwijnen alle banen in het buitenland. Dit heeft het concern gisteravond bekendge maakt na afloop van een be stuursvergadering. Fiat kondigde tevens aan vol gend jaar voor 2 miljard euro aan bezittingen te gaan verko pen. Verder wil het concern zijn aandelenkapitaal met 1 miljard euro uitbreiden.AFP/AIVP kroonprins wordt, omdat haar vader Jorge Zorreguieta in Ar gentinië lid is geweest van het dictatoriale Videla-regime in de jaren zeventig en de beginjaren tachtig. De laatste maanden zijn overi gens niet alleen tegenstanders van dit schrikbewind benaderd. Ook bij antimonarchisten is aan de bel getrokken. Gisteren bleek tot veler verbazing dat voorma lig PSP-Kamerlid Andrée van Es, die altijd bekend heeft ge staan als republikein, tegen woordig één van de adviseurs van Maxima is. De gewezen politica van de in GroenLinks opgegane Pacifistisch Socialis tische Partij begeleidt de Ar gentijnse bij verschillende - ge heime - bezoeken in het land. Gespreksleider Het tweetal ging onder meer langs bij Mama Cash, een orga nisatie die vrouwenprojecten fi nanciert. Van Es was tevens tij dens het kennismakingsbezoek van het aanstaande bruidspaar aan Amsterdam gespreksleider op een bijeenkomst met jonge ondernemers, sport ex-s en kun stenaars. Fred van der Spek, die in de ja- i-en tachtig met Van Es in de PSP-fractie zat en de fractie zelf vele jaren leidde, bekijkt het al lemaal met afgrijzen. Volgens hem loopt Van Es het gevaar als 'excuustruus' te woixlen ge bruikt. Mensen zullen denken: 'Als zelfs Andrée van Es, die toch altijd heel alternatief in het leven staat, dit doet, dan zit het allemaal wel goed met die Maxi ma'." Naar de beweegredenen van de oud-politica kan hij al leen maar gissen. „Hoe kun je nou iemand uit zo'n fascistisch en antisemitisch nest positief gaan begeleiden?" Van Es was gistei-en onbereik baar en kon derhalve niet wor den gevraagd naar haar huidige standpunt ten opzichte van de Oranjes. GPD ROTTERDAM - Schapen grazen 's ochtends vroeg in de bevroren wei, terwijl de zon de skyline van Rotterdam rood kleurt. Met een paar graden nachtvorst zette de winter gisteren in. Aan het eind van de week gaat het echt vriezen. foto Jasper Juinen/ANP DALLAS - De bemanningen van het Internationale Ruimte station ISS en het ruimteveer Endeavour hebben gisteren een herdenking gehouden voor de slachtoffers van de aanslagen in de Verenigde Staten, vandaag drie maanden geleden. De Endeavour is momenteel aan het ISS gekoppeld om de oude bemanning op te halen en een nieuwe af te zetten. De vertrekkende commandant verklaai-de dat het station zich net boven de VS bevond toen de Boeings het WTC dooi-booi-den. „We konden vanuit onze raam pjes zien dat New York werd aangevallen", aldus Frank Cul- bertson. De Endeavour heeft vanaf de aarde 6000 vlaggetjes meegeno men als eerbetoon aan de slachtoffer-s van de aanslagen in de VS. De vlaggetjes zullen later aan de nabestaanden worden gegeven. ANP JOHANNESBURG - Honder den niet-geïdentificeerde en niet opgehaalde lijken stapelen zich op in mortuaria in en rond Johannesburg en Pretoria. Volgens de politie krijgen al de ze mensen een begrafenis die ge lijk staat aan die van een bede laar, omdat niemand zich ont fermt over de ontzielde licha men. „Dagelijks worden er 35 tot 45 niet-geïdentificeerde lichamen in de rouwcentra van de provin cie Gauteng binnengebracht", aldus een politiewoordvoerster. De meeste lichamen tonen spo ren van geweld. Eind november lagen in de dertien pi-ovinciale moi-tuaria 340 niet-geïdentifi ceerde lijken. Wanneer na drie weken niemand het lijk heeft opgeëist is de politie verplicht een begrafenis te regelen. AFP door Bob Kroon GLAND - Het VN-verdrag voor het beheer van de wereldvis stand treedt vandaag in werking, maar vijftien van de twintig belangrijkste zeevisse- rijstaten, de EU inbegrepen, hebben het niet geratificeerd. Het Wereld Natuurfonds in het Zwitserse Gland zegt dat 'de meest doelgerichte poging ooit om paal en perk te stellen aan overbevissing hiei-door volledig wordt ontkracht'. De nieuwe regelgeving voor het behoud van de visstand dateert uit 1995 en is bedoeld om het zeebanket, met name de gewilde blauwvin-tonijn en zwaardvis, voor uitsterven te behoeden. De vangstbeperkingen zijn zowel binnen als buiten de exclusieve economische zones van kracht en voor de naleving zijn ver gaande controle- en inspectie bepalingen in het verdrag opge- Allemaal prachtig, zegt het WWF, maar in de praktijk komt hier niets van terecht zolang vijftien van de twintig landen die samen goed zijn voor 80 pro cent van de zeevisvangst hier niet aan meedoen. Volgens de Wereldvoedselorganisatie FAO brachten deze landen vorig jaar een geschatte vijf miljoen ton consumptievis aan land. De VS, Canada, Rusland, IJs land en Noorxvegen hebben het verdrag geratificeerd en zich daarmee gebonden aan de af spraken. Maar China, Japan, Indonesië, Korea, India, Thai land, Maleisië, de Filipijnen, Mexico, Chili, Pei*u, Argentinië en Vietnam laten verstek gaan en hetzelfde geldt voor de Euro- pese Unie, die namens alle lid staten het verdrag moet onder schrijven. Zelfs staten, die bi'aaf mee werkten aan de moeizame tot standkoming van het verdrag, lappen het aan hun laai-s. GPD (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 27,50 12,48. straat_ nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- postcodestaand reken ingnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: j c noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- r Der maancj met numme' I I I I I M 1 automatische incasso 19,25//42,42). handtekening: c Per Wartaal met automatische incasso 52,- 114,59). c per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- r «ens. In de colofon treft u nadere informal aan. j Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 01 illlnnnnnb» Antwoordnummer 123 UUUUU^ 4380 VB Vlissingen Ui wo do vr 2a (postzegel niet nodig) Aluminiumproducent Pechiney investeert 249 miljoen gulden in de fa briek in Vlissingen-Oost. Door de modernisering neemt de productiecapa citeit met 25 procent toe en daalt de uit stoot van broei- Yj O kasgassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1