PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Sharon dreigt met hardere acties Jf KUY 1 pj Politie Ierland vindt dode vluchtelingen in container PZC Inpakken en uitklappen Jacht op Bin Laden feller VS richten het vizier op kampen Al Qaeda in Somalië en Jemen T Israël wijst aanbod van Harnas en Islamitische Jihad af Tommy Soeharto verliest privileges Brand Miniatuur valt in de prijzen r. si J'-'ir' 'Wlik r»ljV Feyenoord weer koploper Zweep voor hoofdredacteur 'iüiiriiÜ Brand verwoest hal Roosendaal Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 €12,48 t MUL Rustig Flinke zonnige perioden bij maxima rond 5 graden. Zwakke tot matige oostelijke wind. 244e jaargang no. 291 maandag 10 december 2001 los nummer 1,00 2,20) _J F QTO VIDEO DIGITAAL) yyljjijnuj- :u.LU\.LJ-/ iViZAifl Goes Vlisslngen Middelburg Hulst Terneuzen Zierikzee Etter.-Leur internet: www.pzc.nl WÊÊmÊm van onze redactie buitenland TEL AVIV - „We hebben onze operaties nog niet beëindigd. Het is heel goed mogelijk dat we onze acti viteiten moeten opvoe ren." Dat was de reactie van de Israëlische premier Sharon op een nieuwe Pa lestijnse zelfmoordaan slag in Haifa, waarbij acht gewonden vielen. De da der werd door een politie man doodgeschoten. Vier militante groepen hebben aangekondigd de aanslagen voor een week op te schorten als Israël militaire acties in de Pa lestijnse gebieden stopzet. On der de groepen zijn de gewapen de vleugels van de islamitische bewegingen Harnas en Islamiti sche Jihad. Dat bleek gisteren uit een verklaring van de bewe gingen. Een Israëlische veilig heidsfunctionaris wees het aan bod af. De aanslag in Haifa was gister avond nog niet opgeëist. Vol gens Palestijnse bronnen was de zelfmoordcommando Namir Sayfan, een 20-jarige inwoner van het dorp Yamon bij Jenin op de Westelijke Jordaanoever. Fa milieleden konden niet zeggen welke organisatie Sayfan aan hing. Het Palestijnse Bestuur veroordeelde de zelfmoordactie en beloofde dat het de verant woordelijken zal arresteren. Inval Het Israëlische leger drong gis terochtend in alle vroegte de au tonome Palestijnse dorpen Anabta en Ramin op de Westoe ver binnen. Daarbij werden vier Palestijnse politiemannen doodgeschoten. Tientallen tanks en pantserwagens namen deel aan de actie, die bedoeld was om vermeende militanten op te pakken. Volgens de burgemeester van Anabta, Hamdallah Hamdal- lah, werden de vier Palestijnen in koelen bloede neergeschoten. Israëlische militaire bronnen verklaarden tegenover CNN dat soldaten vanuit een voertuig onder vuur werden genomen, waarna ze terugschoten. Bij een wegversperring in de buurt van Jenin schoten Israëli sche troepen gisteren onder on duidelijke omstandigheden een Palestijnse taxichauffeur dood. Amerikaanse pogingen om tot een staakt-het-vuren te komen, lijken op niets uit te lopen. Gis teren was er een tweede bijeen komst van Israëlische en Pales tijnse delegaties onder leiding van de Amerikaanse bemidde laar Zinni Een Palestijnse on derhandelaar vertelde dat Zinni voortijdig was opgestapt en zou hebben gedreigd naar Washing ton terug te keren als de partijen niet binnen 48 uur 'opbouwende stappen' nemen. Opgesloten Arafat moet vandaag verstek laten gaan op een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van islamitische landen in Qatar. Hij zit zo goed als op gesloten in de Palestijnse stad Ramallah op de Westelijke Jor daanoever. Gevraagd of Israël hem zal laten vertrekken, zei Sharon gisteren: „Als je het mij vraagt kan hij moeilijk weg. Hij moet het im mers heel druk hebben met het arresteren van mensen en het bestrijden van de terreur." GPD/ANP/AFP/RTR De jongste Soeharto-telg (m) verliest geleidelijk zijn privileges in de ge vangenis, waaronder een eigen badkamer. De Indo nesische politie reageert daarmee op kritische ge luiden uit de samenleving. Gevangene nummer 093. beter bekend als Tommy Soeharto, draagt nu een boevenpak en slaapt sinds zaterdag in een cel zonder air- K conditioning. i Een foto uit de PZC van de brand in Miniatuur Walcheren werd afgelopen weekeinde door kinderen gekozen tot beste in de categorie 'regionaal'. De prijswinnaar, de Mid delburgse amateurfotograaf Jan Snoeij, was hele- 1 j; jj maal beduusd over de keuze van de jury. Feyenoord is weer koploper in de eredivisie. De Rotterdam mers hebben na de thuiszege (5-0) op het zwakke NEC twee punten meer dan naaste belager Ajax. Van Hooij- donk scoorde twee keer en is met dertien doelpunten *1 O topscorer van de eredivisie. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; gezondheid: 12; sport: 13,14,15,16,17, 18,19,20,21 en 22 TEEOERAN - Een Iraanse recht bank heeft de hoofdredacteur van een weekblad veroordeeld tot dertig zweepslagen. Het blad waarvoor hij werkt had zich beledigend over justitie uitgelaten. De man kreeg verder een boete van 1250 dollar. AFP Een Israëlische militair snelt toe om een joodse koloniste (1) ervan te weerhouden een Palestijnse vrouw te slaan in Hebron op de Westoever. tymmWFvmm 'V - - De Ierse politie en forensische experts onderzoeken de truck in Wexford. foto Chris Bacon/EPA (Advertentie) Logeerbed eenvoudig inklapbaar kleur: marine inclusief draagtas van 149.- naar 50.- VOORDEEL van onze redactie buitenland DUBLIN - De Ierse politie is een grootscheeps onderzoek begon nen naar aanleiding van de vondst van acht omgekomen il legale vluchtelingen. De stoffe lijk resten lagen in een contai ner die donderdag in een vrachtschip het land was bin nengekomen. Onder de slacht offers zijn een kleuter en twee kinderen van omstreeks tien jaar. Vijf andere vluchtelingen die buiten bewustzijn waren toen ze werden gevonden, zijn overge bracht naar het ziekenhuis in het Zuid-Ierse Wexford. De overlevenden zijn tussen de 17 en 35 jaar oud. Het drama werd zaterdag ont dekt door de vrachtwagen chauffeur, die de container ver voerde vanuit de haven van Waterford. Hij hoorde geluiden toen hij zijn lading afleverde bij een bedrijvenpark in Wexford, enkele kilometers verderop. Hij waarschuwde de politie die de container opende. De chauffeur is in shocktoestand opgenomen in het ziekenhuis. De Ierse politie vermoedt op ba sis van aangetroffen documen tatie dat de slachtoffers de Turkse nationaliteit hebben en ROOSENDAAL - Een grote brand heeft gisteravond een voormalig sportcomplex in Roosendaal in de as gelegd. De Mervo-hal aan de President Kennedylaan stond op de nomi natie om nog deze maand te worden gesloopt. De twee hallen die samen het sportcomplex vormden, ston den al enige tijd leeg. ANP tot een of twee families behoor den. Veel illegale immigranten uit dat land zijn Koerden. De container, gevuld met kan toormeubilair, is afkomstig uit Italië. Vanuit Milaan ging hij op 30 november per trein naar Keulen, waar hij werd opge haald door de Belgische vracht wagenchauffeur. Hij reed ermee naar Zeebrugge en maakte on derweg een tussenstop om te overnachten. De Belgische au toriteiten vermoeden dat de il legalen toen in de container zijn gekropen, maar waar dat pre cies is gebeurd, is nog niet dui delijk. Vanuit Zeebrugge ging de reis van de container verder per boot. Het schip Dutch Naviga tor verliet de Belgische haven dinsdag en kwam donderdag avond aan in Ierland. De Dutch Navigator, een^ stukgoedschip van 99 meter, vaart onder de Nederlandse vlag en is eigen dom van de Rotterdamse rederij Wessels. Internationaal De Ierse premier Ahern zei dat alles op alles gezet zal worden om de mensensmokkelaars die verantwoordelijk zijn voor het drama op te sporen. Inmiddels is een een internationaal onder zoek begonnen, samen met de politie in Italië, Duitsland en België. In juni voxig jaar ontdekte de douane in het Britse Dover de lijken van 58 gestikte Chinezen in een Nederlandse vrachtwa gen. De chauffeur daax*van, een Rotterdammer, is tot 14 jaar cel veroordeeld. Vluchtelingenorganisaties in diverse landen hebben naar aanleiding van vondst in Ier land kritiek op het Europese asielbeleid geuit. De Europese Unie maakt het mensen van buiten de EU steeds moeilijker om binnen te komen. Ze worden zo in de handen ge dreven van smokkelaars, die het niet zo nauw nemen met een mensenleven, aldus de organi saties. GPD/ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland KABOEL - Amerikaanse troepen en leden van de Noor delijke Alliantie hebben de jacht op Osama bin Laden verder opgevoerd. De Ameri kaanse vice-president Cheney verklaarde gisteren dat de lei der van het terroristennet werk Al Qaeda nog in Afgha nistan is. Ook de Amei-ikaanse stafchef Myers zei te weten waar Bin Laden zich ophoudt. Hetzelf de geldt voor Talibanleider mullah Omar, die ook nog in het land zou zijn. De jacht op de hoofdverdach te van de aanslagen in de VS Werd dit weekeinde opge voerd na de val van het Tali- banbewind. De strijdkrach ten van de Taliban hebben gis teren de controle over de zuid oostelijke provincie Zaboel aan lokale stamleiders over gedragen. Het laatste Talibanbolwerk Kandahar viel vrijdag in han den van de Noordelijke Alli antie. De fricties daar tussen de verschillende krijgsheren zouden inmiddels zijn opge lost, na bemiddeling van de leider van de Afghaanse inte rim-regering, Hamid Karzai. De ex-koning van Afghanis tan wil volgend jaar maart te rugkeren naar Afghanistan. Bin Laden bevindt zich moge lijk in Tora Bora, een bergge bied in het zuidoosten van Af ghanistan. De Verenigde Sta ten voeren er al enkele dagen zware luchtbombardementen uit en gingen daar gisteren mee door. Ook de Noordelijke Alliantie neemt deel aan de beschietingen. Dit weekeinde kwamen ten minste 24 burgers om door bombardementen van Ameri kaanse vliegtuigen in de pro vincie Paktika in het zuidoos ten van Afghanistan. De Noordelijke Alliantie verloor gisteren 21 mensen toen de he likopter waarin ze zaten neer stortte. Het toestel stortte neer in Farkhar, zo'n 35 kilo meter ten zuidoosten van Ta- loqan. de hoofdstad van de provincie Takhar. De oorzaak was het slechte weer. Een van de slachtoffers was een com mandant van de Noordelijke Alliantie. De strijd in Afghanistan zal de komende tijd niet eenvoudi ger worden omdat het nu echt winter begint te worden. De komende dagen gaat de tem peratuur flink omlaag. Dat heeft ook gevolgen voor de miljoenen Afghanen die op hulp zijn aangewezen. ANP/DPA/RTR pagina 5: bewijs tegen Bin Laden foto Nasser Shiyoukhi/AP van onze redactie buitenland NEW YORK - Amerikaanse strijdkrachten hebben verken ningsvluchten uitgevoerd bo ven Somalië, op zoek naar kam pen van Osama bin Ladens netwerk Al Qaeda. Dat heeft de Britse krant The Observer giste ren gemeld. Het vernietigen van terroristi sche doelen in Somalië zou de volgende stap zijn in de wereld wijde oorlog tegen het terroris me. Piloten van de Amerikaanse marine zouden volgens het Pen tagon verkenningsvluchten hebben uitgevoerd om twee kampen van Al Qaeda vlakbij de Keniaanse grens te traceren, met het oog op op handen zijnde luchtaanvallen. Amei'ikaanse oorlogsschepen liggen voor de kust van de So malische hoofdstad Mogadishu, om te vooi'komen dat Bin Laden zich er in veiligheid kan bren gen en om een mogelijke aanval voor te bereiden. De Somalische beweging van het terroristische netwerk van Bin Laden, de Al Itihaad, staat ook op de lijst van teiToristische organisaties. Daarnaast zouden de Amerikanen takken van Al Qaeda elders in Afiïka, Zuid- Amexhka en op de Balkan willen aanpakken. Druk Volgens The Observer hebben de Amerikaanse autoriteiten ook druk uitgeoefend op de re gering van Jemen. In de noorde lijke bergen van dit land zouden zich eveneens kampen van Al Qaeda bevinden. Een jaar geleden werd in Jemen een aanslag gepleegd op de Ameiikaanse oorlogsbodem USS Cole. Daarbij kwamen ze ventien Amei'ikanen om het le ven. ANP (Advertentie) c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) voorletters:m/v straat: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I ITTI handtekening: 713214 000002 O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: a per maand met automatische incasso 19,25/42,42). per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). O per jaar met automatische incasso 198,-// 436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Waar haal je I-/-vc de energie vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1