PZC Uitstel Maasvlakte helpt WCT Laatste keer jagen onder oude wet Netelenbos geeft miljoenen minder voor knelpunten Werkstraf voor achternazitten van ex-vriendin Apothekers azen niet op klanten huisarts Nieuw slibdepot op Eilandje bij Gent 15 Hessenatie ziet in wegvallen concurrent voordeel voor Vlissingen-Oost ZAJK houdt thema-avond aardappelmarkt Zeeuwse voorronde Nationaal Jeugddebat zaterdag 8 december 2001 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het kabinets voorstel om aanleg van de Twee de Maasvlakte tot 2010 uit te stellen is gunstig voor Vlissin- gen, verwacht directeur E. D'Hondt van het Antwerpse havenbedrijf Hessenatie. „Het zal de realisatie van een Wester - schelde Container Terminal in Vlissingen-Oost iets gemakke lijker maken", denkt hij. De Tweede Maasvlakte zou oor- spronkelijk in 2007 klaar moe ten zijn. Dat wordt uitgesteld tot 2 010tenzij zich voor die tij d een grote klant meldt. De minis terraad zal dit volgende week beslissen. In Rotterdam blijkt minder behoefte te zijn aan nieuwe industrie- en haventer reinen dan eerst gedacht. De Rotterdamse haven merkt ook heel goed dat de economie min der loopt. De containeroverslag is er zelfs afgenomen het afgelo pen jaar. Dip De hele containervaart zit in een dip, maar tot nu toe is dat vooral in Rotterdam te merken. Dat komt, volgens Hessenatie-di- recteur D'Hondt, door specifie ke moeilijkheden bij het groot ste containeroverslagbedrijf ECT. Antwerpen en Hessenatie lijken daarvan juist te profite ren. D'Hondt is dan ook niet bang voor uitstel van de realisatie van een grote container-terminal in Vlissingen. Hij onderkent dat er wereldwijd sprake is van een groeivertraging, maar 'de lan- ge-termijntrend is gunstig'. „Voor containerhavenprojecten baseren wij ons op die trend. Wat betreft de terminal in Vlis singen kan de planning worden aangehouden. En dat de Tweede Maasvlakte wordt uitgesteld, maakt het ons alleen maar iets gemakkelijker.'' D'Hondt ver wacht dat Hessenatie in 2005 of 2006 in Vlissingen-Oost aan de slagkan. Klant Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam is overigens niet on tevreden over de voorgenomen kabinetsbeslissing. De haven beheerder benadrukt dat het kabinetsvooi-stel ruimte open laat voor aanleg van de Tweede Maasvlakte vóór 2010, als zich een grote klant aandient. Gealarmeerd door visserij advo caat A. den Hollander uit Mid- delharnis heeft het kabinet nog laten uitzoeken of een Tweede Maasvlakte juridisch wel kan. Volgens Den Hollander is aan leg in strijd met de Europese Vo gel- en Habitatrichtlijn. Het kabinet is het daar niet mee eens, omdat 'dwingende re denen van openbaar belang' uitbreiding van de Rotterdamse haven nodig maken. Het verlies aan natuur zal worden gecom penseerd door de instelling van een zeereservaat voor de Haringvlietmonding van 31.000 hectare. Visserij wordt prak tisch uit dat gebied verbannen, recreatievaart wordt er be perkt. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het is niet nodig de apotheekhoudende huisartsen beter te beschermen. In Zeeland staan apothe kers helemaal niet te trappelen om de klanten van huisartsen over te nemen, aldus woordvoerder J. van Dalen van de Zeeuwse apothekers. Dat de Tweede Kamer via een wetsvoorstel de huisart sen toch volledige bescherming wil bie den, noemt hij 'ondoordacht'. Volgens Van Dalen is er niet voor niets een scheiding aangebracht tussen de beroepsgroepen apotheker en (huis) arts. „We hebben jarenlang een oplei ding gevolgd. Wij hebben meer kennis van medicijnen. Wij zijn specialisten. Door de apotheekhoudende huisartsen onaantastbaar te maken, wordt de fundamentele scheiding tussen apothe ker en (huis)arts onderuit gehaald. Dat is slecht." De indieners van het wets voorstel, de Kamerleden A. vanBlerck- Woerdman (WD), R. Oudkerk (PvdA), S. Buijs (CDA) en B. van der Vlies (SGP), hebben als hoofdargument dat de huisartsenzorg op het platteland an ders in gevaar komt. Huisartsen hebben de inkomsten uit hun apotheek nodig. Van Dalen, die zelf apotheker in Ter- De apothekers beroepen zich op hun specialistische kennis. neuzen is, vindt dat een slecht motief. „Als er op het platteland te weinig huis artsen dreigen te komen, moeten de ta rieven worden aangepast. Zoals dat ook in grote steden gebeurt." De angst dat apothekers de klanten van apo theekhoudende huisartsen willen over nemen, is volgens Van Dalen ook onte recht. „Wij zitten er niet op te wachten dat werk erbij te doen. Ook aan apothe kers bestaat gebrek. Wij willen liever met huisartsen samenwerken om de kwaliteit te verbeteren." Van Dalen zit op dezelfde lijn als minis- foto Pieter Honhoff ter Borst van Volksgezondheid, die al leen bestaande apotheekhoudende huisartsen wil beschermen. Borst wil hun opvolgers niet meer automatisch een apothekersvergunning geven, maar een ruime Kamermeerderheid denkt daar dus anders over. door Maurits Sep MIDDELBURG - De aanleg van een tweede brug over de Greve- lingen bij Bruinisse staat op de tocht. Hetzelfde geldt voor de aanleg van een openbaar-ver - voersplein in Terneuzen en voor voorzieningen bij het fiets- voetveer Vlissingen-Breskens. Zeeland krijgt waarschijnlijk minder geld van het Rijk voor het oplossen van deze verkeers knelpunten. Gedeputeerde J. Hennekeij maakte begin november bekend dat minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat 150 mil joen gulden in het vooruitzicht had gesteld voor de drie zuide lijke provincies en de stadsregio Eindhoven. De vier partners hadden dat geld zelf verdeeld over een aantal projecten. Zee land zou 48 miljoen krijgen. De Tweede Kamer was daarmee al akkoord. Gelijke porties Tot verbazing van Hennekeij is Netelenbos nu echter van plan het geld in gelijke porties over de vier partners te verdelen. Dan zou voor Zeeland nog maar 37 miljoen gulden overblijven. „Terwijl Eindhoven het dubbele krijgt van wat zij aan projecten heeft ingediend, krijgen de pro vincies aanmerkelijk minder", klaagt hij. Zijn eerste reactie was inder daad: nu staan die projecten op de helling, geeft Hennekeij toe. Maar hij legt zich niet neer bij het plan van Netelenbos. „De brief van de minister geeft nog een opening. We kunnen beroep aantekenen als we het er niet mee eens zijn." Hij wijst er daar bij op dat de vier partners in Zuid-Nederland het onderling wel eens waren over de beste ding van het geld. Lange files De gedeputeerde is in elk geval niet voornemens nu al te stop pen met alle voorbereidingen, zegt hij. „We hadden al afspra ken gemaakt met Rijkswater staat en met de gemeente Schouwen-Duiveland voor de brug bij Bruinisse. Daar gaan we gewoon mee door. Intussen zullen we bekijken hoe we toch meer geld kunnen krijgen. Of hoe we de kostenramingen kun nen aanpassen." De tweede brug bij Bruinisse is een vurige wens van de provincie. Voor de Grevelingensluis staan zeker in de drukke zomermaanden lange files. Een extra brug kan dat knelpunt oplossen. Alleen deze brug kost echter al 35 miljoen gulden. Vervoersplein Voor een openbaar-vervoers- plein in Terneuzen bij de Wes- terscheldetunnel wil de provin cie zeven tot acht miljoen gulden uittrekken. Van het res tant van vijf tot zes miljoen gul den moeten wachtruimtes, fietsvoorzieningen en parkeer plaatsen in Vlissingen en Bres- kens worden gebouwd voor ge bruikers van het toekomstige fiets-voetveer. Gedeputeerde Hennekeij vindt het nog te vroeg om nu al een keuze te gaan maken tussen cle drie projecten. „Ik wil met alle drie door." KAPELLE - Het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt (ZAJK) houdt op maandag 17 december een thema-avond over 'meer geld uit de aardappelmarkt.' ZLTO-medewerker J. Wijnen geeft een toelichting op de agra rische termijnmarkt en D. Vo gelaar, voorzitter van het Pro ducenten Overleg Aai'dappelen, spreekt over het opzetten van een marktinformatiesysteem voor aardappelen. Voorzitter M. de Jager en onder handelaar M. Kaan van de nieu we telersvereniging Bundeling Aardappelen Maakt Macht (BAMM), vertellen over opzet, werk en resultaten van de ver eniging. De bijeenkomst wordt gehou den in De Vroone in Kapelle en begint om 20.10 uur. MIDDELBURG - Jonge ren tussen de twaalf en achttien jaar kunnen zich nog tot 15 december opge ven voor de voorronde van het Nationaal Jeugdde bat. Het Nationaal Jeugdde bat wordt volgend jaar oktober na de verkiezin gen in de Tweede Kamer gehouden. Samen met verschillende Kamerle den, staatssecretarissen en ministers debatteren de jongeren over zaken die de jeugd bezighoudt. Op 14 januari houdt de pro vincie Zeeland het voor bereidende debat. Voor zitter is de commissaris van de koningin of één van de gedeputeerden. Tijdens deze voorronde vindt de selectie van de deelnemers voor het Na tionaal Jeugddebat plaats. Vanuit ieder voor bereidend provinciaal de bat gaan twee agendaon- derwerpen door naar de agendacommissie van het Nationaal debat. Op 30 januari 2002 stelt die commissie de agenda vast. In april is er vervolgens een lijsttrekkersdebat, met het oog op de verkie zingen. De jongeren die geselecteerd zijn, krijgen een interview- en debat training aangeboden. Het aanmeldingsformulier is te vinden op www.jeugd- clebat.nl Jagers zijn deze dagen volop actief in Zeeland. Wmm foto Lex de Meester door Rinus Antonisse KOUDEKERKE - Voor de jagers is het toptijd. Nog tot en met 31 december hebben ze tijd om hun liefhebberij te beoefenen. Daarna sluit het jachtseizoen. Alleen op wilde eenden en fazantenhanen mag nog tot eind janua ri gejaagd worden. Het is de laatste keer dat de jagers onder de vlag van cle' oude Jachtwet opereren. Vanaf volgend jaar is een nieu we Flora- en Faunawet van kracht, die allerlei nieuwe regels en bepei'kingen met zich meebi'engt. Er moet on der meer een provinciaal Faunaplan komen, met regio nale uitwerkingen. De px-ovincie krijgt een belangrijker x-egelende X'ol. Volgens bestuux-slid Lo Polvliet van de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging (KNJV), afdeling Zeeland, zitten zowel de jagers als de natuur- bescherming dringend te wachten op het provinciaal Faunaplan. Ze hebben al in maaxl hun ideeën erover in gediend, maar cle provincie laat het tot nu toe afweten. Knelpunt is onder meer het geld dat de provincie voor uitvoering van de nieuwe wet van het Rijk krijgt. Daar van moeten nieuwe ambtenaren worden betaald. Overigens zijn de jagers nu ook al gebonden aan diverse voor-schriften. Er mag maar op vijf soorten geschoten worden: fazant, gewone wilde eend, haas, konijn en duif. De patrijs kan volgens de huidige wetgeving ook bejaagd wox'den, maar dat gebeuxl vanwege de lage stand niet. Polvliet vex*telt dat de jagers nu volop bezig zijn. Zo zijn onder meer vanaf begin december de hazenjachten be gonnen, die tot tegen cle kerst dooxiopen. Volgens hem is cle hazenstand in de hele provincie goed. Dat geldt in de meeste gebieden ook voor cle fazanten, al vormt Noorcl- Beveland daarop een uitzondering. De konijnenstand is al enkele jaren matig, behalve in het gebied rondom de Volkeraksluizen. Polvliet schrij ft dat toe aan een nieuwe vix-usziekte, die danig huishoudt onder de clier-en. COR DE JONGE door Aector Dooms TERNEUZEN - Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello zag gisteren op de zit ting van de Terneuzense politie- reciiter voor het stalkingsge- drag van een 25-jarige man uit Sas van Gent maar één passende sanctie: zes maanden gevange nisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Politierechter G. van Unnik wilde de Sassenaar een ultieme kans geven om een werkstraf van 180 uur te vex-richten. Daar naast legde hij hem twee maan den vooi'waardelijke gevange nisstraf op. In de visie van cle officier was de stalker na het beëindigen van een vijfenhalf jaar durende re latie met zijn vriendin sinds 18 augustus vorig j aar tegen zi j n ex als een zombie tekeer gegaan. „Hij heeft haar stelselmatig op straat en in openbare gelegen heden lastig gevallen door haar uit te schelden, te bedreigen met de clood, vast te pakken, te du wen en haar bij de keel te grij pen. Het heeft een gigantische inbreuk op haar leven gehad. Het slachtoffer heeft er lang on der geleden." De officier had dan ook geen enkel veiirouwen in een omslag van vei'dachtes le ven. Begin september vorig jaar gooide verdachte de computer van zijn ex door het raam. Een week later stak hij de band van een fiets, die een andex-e vi'ouw toebehooi'de, lek. Verder moest hij zich nog verantwooi'den voor een mishandeling van een man in oktober 99 in Teimeu- zen. Hij had hem met een honk balknuppel geslagen, nadat hij met hetzelfde 'wapen' een scoo ter had beschadigd. Ook had hij een keer verzet gepleegd tegen over de politie. „U kon zich niet neexieggen bij het uitgaan van de relatie. Ook haar vader er- gerdezich aan uwgedx-ag. Nee, u was vex're van de ideale schoon zoon", stelde Van Unnik vast. Hij zei zich niet veel meer te kunnen herinneren. „Ik was he le dagen dronken." door Wout Bareman GENT - De Kanaalzone krijgt er naast de Koegorspolder in Sluiskil en Callemansputte in Zelzale een derde slibdepot bij. Het Hof van Beroep in Gent heeft het Vlaamse baggerbe drijf Fasiver toestemming ver leend om op het zogenaamde Ei landje in de Schelde bij Gent een baggerstortplaats aan te leggen. Dat is van groot belang voor de scheepvaart op de noord-zuid- route tussen Rotterdam, Ter neuzen, België en Noord- Fi'ankrijk. Twee jaar geleden moest de Vlaamse Administra tie Waterwegen de diepgang op de Ringvaart bij Gent noodge dwongen beperken tot 2,5 meter in plaats van de op dat moment geldende grens van drie meter. Op de Bovenschelde en de Ring vaart werd de afgelopen zes jaar niet meer gebaggerd, omdat het Vlaams Gewest geen geschikte bergplaats voor het slib kon vin den. Dat leidde in de praktijk van alledag tot grote proble men. Binnenvaartschepen kon den Gent enkel passeren met minder lading aan boorcl en er liepen regelmatig schepen aan de grond. De problemen lijken met cle aanleg van een slibdepot op het Eilandje bij Zwijnaai'de (Gent) verleden tijd. Er komt een depot van 45 hectare met een opslag capaciteit van 45 hectare. Is de stortplaats eenmaal vol, dan wordt het bouwrijp gemaakt voor de aanleg van een bedrij venterrein. De aanleg van het depot liep vertraging op toen milieuorga nisaties er bezwaar tegen maak ten. Zij beschouwen het Eiland je als een ecologisch waairlevol gebied dat aansluit bij de groene Scheldevallei en bovendien een schakel vormt in de tr-ekx-oute van vogels. De x-echter koos hun zijde, maar in hoger beroep zijn de bezwai'en nu afgewezen; het werk wordt zo snel mogelijk ^ervat. f NATeweu2€H6oe$. 2l£(ÜK2ee, VIHI&J UJJ loosch PAT H/ez een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15