Conferentie toekomst zorgstage Klaverblad tunnelweg krijgt vorm Milieustraat harde eis voor N-Beveland de Zonnebloem0 Te weinig plaatsen Kerstzang in Yerseke Subsidie beschikbaar voor onderzoek naar economische historie Niet ingrijpen tegen vuurwerkopslag onjuist Hé verplegende! Zin in een werk vakantie? Groot deel raad Tholen wil zwaardere straffen horeca bij overtredingen Drankrijders aangehouden Meer informatie? 0 ProefdipV^n? V '~'MS r: pasets Kinderen? Vanuit de lucht blijkt dat het landschap flink op de schop is gegaan voor de aanleg van het klaverblad bij de Westerscheldetunnel. foto Peter Buteijn door Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK - Verstopt achter de dijk van de Bernhardweg-Oost ter hoogte van 's-Heerenhoek zijn in anderhalve maand tijd de contouren gelegd voor een half klaverblad. Het vormt de aansluiting tussen de weg van en naar de Westerschel detunnel en het haven- en industrieter rein Vlissingen-Oost. Over een jaar moet het werk klaar zijn. Aan de activiteiten van graafmachines en vrachtwagens was al te zien dat achter de dijk graaf- en grondwerk wordt uitge voerd. Naar aard en omvang ervan bleef het gissen, ook al omdat bordjes 'verbo den toegang' en barrières in de vorm van strategisch neergelegde buizen nieuws gierigen verhinderen een kijkje te nemen. Vanuit de lucht blijkt in elk geval dat het landschap flink op de schop is gegaan. De aansluiting ligt ingeklemd tussen de Bernhardweg (rechts) en de Jurjaneweg (linksboven). Het half klaverblad maakt het mogelijk dat verkeer vanuit Vlissin gen-Oost de tunnelweg bereikt zonder verkeerslichten of andere obstakels te hoeven passeren. Het viaduct dat bij zo'n ongelijkvloerse kruising loopt, wordt in de loop van volgend jaar gebouwd. Extra aandacht is besteed aan de water partijen tussen en naast de lussen van het halfldaverblad. De landschapsarchitect heeft haakse patronen getekend, die pas sen bij het rechthoekige karakter van de Borsselepolder. Op verzoek van het wa terschap Zeeuwse Eilanden zijn de water partijen nog wat breder en dieper ge maakt dan aanvankelijk gepland was. Zo ontstaat de mogelijkheid in perioden van langdurige neerslag meer water te bergen. Op de foto lijkt het alsof de tunnelweg en Vlissingen-Oost in de toekomst ook be reikbaar zullen zijn via de rotonde die vo rig jaar in de Bernhardweg is aangelegd. Dat is een tijdelijke situatie voor de uit voering van het grondwerk. De rotonde vormt uiteindelijk alleen een verbinding met het tolplein voor verkeer dat niet door de tunnel rijdt. Te denken valt aan be- voorradingsverkeer, auto's van tolgaar ders en carpoolers die hun auto op de par- keerstrook op het tolpein willen zetten. doorClaudia Sondervan GOES - Zeeuwse directeuren van zorginstellingen, leerlingen verpleegkunde en hun praktijk opleiders brainstormen dinsdag over de toekomst van stage plaatsen in Zeeland. Doel is de beroepspraktijkopleiding voor de zorgsector in Zeeland te ver beteren. Doemscenario of Stroomversnelling is de provo cerende titel van de werkconfe rentie. De provocatie is met op zet, bekennen organisatoren Annelies van Gooi van Zorgnet Zeeland en Willy Dek van het landelijk orgaan beroepsonder wijs OVDB. Het tekort aan personeel in de zorg en het groeiende aantal leerling-verpleegkundigen dat afhaakt speelt ook in Zeeland, alleen niet zo heftig als elders in YERSEKE - De Nederlands- hervormde kerk in Yerseke is de komende dagen het decor van twee kerstzangavonden. Morgen verlenen de Krabben- dijkse koren Jong Sursum Cor- da en Heman samen met het Christelijk Gemengd Eilanden koor uit Zierikzee hun mede werking aan de eerste avond. De opbrengst van de collecte is be stemd voor de vereniging Hel pende Handen, een vereniging die zich inzet voor gehandicap ten. De tweede kerstzangavond wordt gehouden op dinsdag 11 december. Hierbij werken het christelijk gemengd koor De Hoekstem uit Yerseke, Ons Boe- regoed uit Kruiningen en de fanfare van muziekvereniging Mozart uit Yerseke mee. De con certen beginnen om 19.30 uur. het land. En nergens in Neder land wordt door zorgopleidin- gen en toekomstige werkgevers zo goed overlegd als in Zeeland, bleek uit een inventarisatie die OVDB vorig jaar liet doen. „Juist dat geeft ons het netwerk waarmee we door kwaliteits verbetering meer mensen op de opleidingen kunnen houden," stelt Willy Dek. Daarin kan Zee land als voorbeeld voor andere regio's dienen, denkt zij. De werkconferentie op dinsdag 11 december in de Poort van Antwerpen in Rilland, waar voor zich ruim honderd mensen inschreven, is uit zorg geboren, vertelt Dek. Er zijn te weinig stageplaatsen in Zeeland omdat zorginstellingen vaak onvol doende mensen hebben om leer lingen te kunnen begeleiden. Een betere stagebegeleiding kan voorkomen dat leerlingen voortijdig afhaken. Het aantal HBO-V-leerlingen blijft in Zee land stabiel, terwijl landelijk een terugval van twintig pro cent geldt. Bovendien lijken de praktijkopleidingen bij het MBO de laatste tijd meer in trek dan de dagopleidingen. Maar in hoeverre dat beeld in Zeeland vertekent is door bijscholing van herintreders en werkend personeel is nog niet duidelijk, vertelt Van Gooi. Een inventari satie is nog gaande. Hoewel in Zeeland de situatie bij de zorgopleidingen niet nij pend lijkt, moet er nu gekeken worden waar de praktijkoplei dingen verbetering behoeven. Er worden ideeën vergaard voor een betere spreiding van stage plaatsen en -periodes, om te voorkomen dat bepaalde instel lingen op gezette tijden te veel stageverzoeken krijgen. Het is voor het eerst dat daarvoor zo wel opleiders, leerlingen, zorg instellingen en hun personeel daar gezamenlijk hun licht op laten schijnen. vrijdag 7 december 2001 door Maurits Sep MIDDELBURG Het Prins Bernhard Cultuurfonds Zee land heeft gisteren 170.000 gul den aan subsidies verstrekt aan 26 Zeeuwse organisaties. Het grootste bedrag, 35.000 gulden, ging naar Stichting Historisch Onderzoek Zeeland. Een groep wetenschappers van de Univer siteit van Utrecht verricht de komende jaren onderzoek naar de economische geschiedenis van Zeeland van 1800 tot 2000. Voorzitter W. van Gelder van het Prins Bernhard Cultuur fonds Zeeland reikte verder een symbolische cheque van 20.000 gulden uit aan de Stichting Her vormde Kerk Kapelle. Die is be zig met een grote restauratie van de kerk en wil tegelijkertijd het monumentale Batz-Witte- orgel uit 1866 laten opknappen. Voor een ander orgel, een kist- orgel dat het Bachkoor BWV wil aanschaffen, kende het Prins Bernhard Cultuurfonds 10.000 gulden toe. Dergelijke orgels zijn nauwelijks te huur en twee dehands kistorgels zijn evenmin beschikbaar. Het enige alterna tief, een nieuw orgel, kost 42.500 gulden. Na ontvangst' van de cheque is nog 5000 gul den nodig. De Werkgroep Drie kreeg 8000 gulden voor de muziekproduc- tie Drie, die verspreid over de provincie in apiil en mei vol gend jaar zal worden opge voerd. De werkgroep combi neert de Zeeuwse Muzikanten van Stichting Arduin, Blaasor- kest Humoreske en Het Middel burgs Musical- en Operettege zelschap Groep Papillon. In het kader van de Nationale Gedichtendag op 31 januari 2002 heeft de Zeeuwse Biblio theek een Zeeuws programma ontwikkeld waar alle bibliothe ken aan meedoen. De Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek kregen een subsidie van 7500 gulden. Behalve deze vijf orga nisaties krijgen nog 21 vereni gingen geld. door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal had moeten optreden tegen de opslag en verkoop van vuurwerk door loodgietersbe- drijf Leeflang aan de Oude To renstraat in Yerseke. De rechter in Middelburg verwees de moti vatie van de gemeente eerder dit jaar om niet op te treden naar de prullenbak. De kwestie over de opslag en verkoop van vuurwerk speelt al enkele jaren. De buren van Leeflang, de familie Vercoute- ren, menen dat dergelijke prak tijken niet thuishoren in een woonwijk en niet in het bestem mingsplan passen. De berging waarin alles gebeurt, zou bo vendien een illegaal bouwwerk zijn. In december vorig jaar heeft Vercouteren de gemeente daar om verzocht op te treden tegen de vuurwerkopslag- en ver koop. Het verzoek werd afgewe zen. De berging is volgens de ge meente niet illegaal, omdat er vrijstelling is verleend. De ge meente vindt het gebruik van de berging voor de opslag en ver koop van vuurwerk aanvaard baar, hoewel het strikt formeel niet in het bestemmingsplan past. Dat is geen deugdelijke motive ring voor het niet handhavend optreden, vindt de rechter. Die concludeert dat het wel om een illegaal bouwwerk gaat, omdat de gemeente, toen het vrijstel ling verleende, geen acht heeft geslagen op het feit dat de ber ging mede als vuurwerkopslag plaats zou worden gebruikt. Volgens de rechter kan een ge meente alleen besluiten om niet tegen een illegale situatie op te treden als er concreet uitzicht bestaat op legalisering van die illegale situatie. Dat zou niet het geval zijn, omdat cle gemeente - wat het nieuwe bestemmings plan betreft - nog niet verder is dan het concept-voorontwerp. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - Bin nen de gemeenteraad van Tho len tekent zich een meerderheid af voor een strenger handha vingsbeleid voor de sluitingstij den van de de horeca. Dat bleek gisteren in de vergadering van de commissie algemeen bestuur. De commissie algemeen bestuur van Tholen ging gisteravond akkoord met het strengere handhavingsarrangement slui tingsuur voor de horeca. Het arrangement gaat uit van oplo pende straffen bij herhaalde overtreding van het slui tingsuur. Die sanctie kan oplo pen tot een vervroegde sluiting (van 2.00 naar 24.00 uur) voor drie maanden. In hardnekkige gevallen kan het sluitingsuur zelfs permanent vervroegd wor den, of overgegaan worden tot tijdelijke sluiting. De gemeente kan verder horeca gelegenheden, die overlast ver oorzaken, de verplichting op leggen een of meerdere portiers aan te stellen. Het begrip portier zorgde voor enige misverstan den in de commissievergade ring. M. van Beek (CDA) en P. van Belzen (Christen Unie) wil den duidelijk in het arrange ment opgenomen zien dat cle dan aan te stellen portier aan uniform herkenbaar moet zijn en met een legitimatie moet kunnen aantonen gediplomeerd te zijn. Zoals de omschrijving nu zijn die eisen er niet volgens de twee commissieleden, en dat zou tot misbruik kunnen leiden. J. van den Donker (D66) zei ove rigens bang te zijn dat met de handhaving van de horecare- gels de overlast van stappende jongeren niet is opgelost. „Als de meute naar huis gaat, kun je het spoor volgen." Hij adviseer de mogelijkheden te bekijken om uitgaansgelegenheden voor de jeugd buiten de kernen te verwezenlijken. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De gemeen teraad van Noord-Beveland gaat niet eerder akkoord met de overname van het Openbaar Li chaam Afvalverwijdering Zee land (Olaz) door Delta Nutsbe drijven, dan dat er schriftelijke garanties zijn voor een milieu straat in Wissenkerke. De gemeente Noord-Beveland heeft nog steeds geen milieu straat omdat de plaats waar die moet komen, het bedrijventer rein Cruijckelcreke bij Wissen kerke, omstreden is. De raad wil het terrein aanleggen, de pro vincie ook, maar de minister van Vrom houdt het tegen. Inmid dels hebben provincie en ge meente besloten in beroep te gaan bij de Kroon tegen een be sluit van de minister, en het wachten is op een uitspraak. Intussen kan de milieustraat niet worden gebouwd. Met Olaz heeft de gemeente al lang gele den afgesproken dat die de mi lieustraat gaat aanleggen en be mannen, als de lokatie in orde is. Nu Delta Olaz wil overnemen, wil Noord-Beveland zwart-op- wit hebben dat de afspraak overeind blijft. In de beslisdo- cumenten over de overname heeft Noord-Beveland daarover niets aangetroffen. Voor het overige is Noord-Beve land best te porren voor de over name van de vuilverwerking door Delta. De gemeente staat er ook niet onwelwillend tegen over om de inzameling van huis vuil aan Delta over te doen. Maar zonder garanties voor de milieustraat gaat Noord-Beve land nergens mee akkoord. Eerst moet het contract worden aangepast. OOSTBURG - Op de Lange Heerenstraat in Oostburg is gis ternacht een 29-jarige man uit die gemeente aangehouden voor rijden onder invloed. Uit een blaastest bleek dat hij ruim drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. De poli tie vorderde zijn rijbewijs in en de man kreeg tevens een dag vaarding. Een 53-jarige auto mobiliste uit de gemeente Sluis- Aardenburg is gisternacht aan gehouden omdat ze reed onder invloed. Wil jij de Zonnebloem in 2002 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kostje een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl NATIONALE VERENICING Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-mail info@zonnebloem.nl Internet www.zonnebloem.nl fÉ v Kom naar www.proefdiervrij.nl |l f /jj of bel 070-306 24 68 IV. 11 en zie wat kunt doen. ISSsSS V»**c Proefdiervrij Beo je moeder of wil je moeder worded? Slop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (ongeboren) kind. Mier lilirulle? Bel 0900-1118II l,22/€ 1.10 p/u] EB5.E_f£ïSie 4" 40 Jaar Amnesty International en nog steeds worden de meest elementaire mensenrechten geschonden. Dagelijks en wereldwijd. Geen reden voor een feestje dus. Maar ook geen reden om bij de pakken neer te zitten. In de afgelopen jaren hebben we ontegenzeglijk veel bereikt. We hebben onschuldigen vrij gekregen. Martelingen werden voorkomen. Schenders van mensenrechten zijn op hun daden aangesproken. Dat kon dankzij mensen die protestbrieven schreven. Tegenwoordig doen we dat ook met andere middelen. Onze SMS- en e-mailacties laten zien dat we ongekend snel en effectief kunnen reageren. Via het Wereld Wijde Web kunnen we mensen over de hele wereld informeren en mobiliseren. En u kunt via onze internetsite meteen lid worden. En via de bon natuurlijk. Want hoe hard wij ook strijden, ons werk is nog niet gedaan. Nu bent u aan zet. Ik steun Amnesty International met een bedrag van per jaar kwartaal maand van rekeningnummer Als lid wordt u geregeld geïnformeerd over het werk van Amnesty International. De jaarlijkse bijdrage voor leden is 62,50/€28,50. Méér is natuurlijk zeer welkom. Is dit bedrag een probleem voor u, dan kunt u ook minder geven (tot een minimum van 122,00/€10) Jongeren tot 19 jaar betalen 117,50/€8. naam/voorte straat: woonplaats:— telefoonnummer: - datum- geboortedatum: handtekening: In een envelop opsturen naar (postzegel hoeft niet. mag wel): Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam Support our fight for human rights

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 32