Alarm over kindermishandeling Doek valt voor Taliban If Rijk spint al garen bij invoering euro P IMF verstrekt Argentinië geen kredieten Peuterpop aan de top Zestig hoogleraren eisen van regering snel verbetering hulpverlening Moeder Maxima niet welkom Bevolking van Europa slinkt VVD dient wet in voor behoud arts-apotheek Werknemer in VS maakt amok Fatale fouten bij bevallingen vaak verzwegen Concertzaal blijft open Feyenoord en PSV ronde verder Sociale diensten in Oostburg en Axel onderzocht Asbest lag maandenlang open en bloot Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Rustig Droog, rustig en geregeld zon. Middagtemperatuur rond 7 graden. Hooguit matige wind. 244e jaargang no. 289 vrijdag 7 december 2001 los nummer 1,00 2,20) PZC door Carine Neefjes AMSTERDAM - In Ne derland overlijden jaar lijks zeker vijftig kinderen als gevolg van mishande ling door hun ouders of verzorgers. De helft van de slachtoffertjes is nog geen twee jaar oud. Ze worden doodgeslagen of zodanig door elkaar geschud dat ze door zuurstoftekort over lijden. Zo'n 2000 mishandelde kinde ren wachten soms een halfjaar of langer op adequate hulpver- STRAATSBURG - De bevol king van Europa (inclusief Rus land) is tussen 2000 en 2001 met twee miljoen mensen afgeno men. Aan het begin van dit jaar telde het werelddeel 809 miljoen inwoners, zo staat in een rap port van de Raad van Europa dat gisteren in Straatsburg is gepresenteerd. „Veel landen in Europa zijn steeds afhankelijker van immi gratie om het geboortetekort te compenseren", staat in het rap port. Van de 42 Europese naties - inclusief Rusland, TXirkije en de Kaukasische republieken - za gen twaalf hun bevolkingsaan tal afnemen. Het zijn allemaal oud-Oostbloklanden, waar het geboortecijfer afnam en het sterf tecij f er hoger ligt dan in het westen van Europa. AFP door Harmen van der Werf DEN HAAG - VVD-Kamerlid A. van Blerck-Woerdman heeft gisteren hel langverwachte ini tiatiefwetsvoorstel ter bescher ming van apotheekhoudende huisartsen ingediend. Het voor stel is mede ondertekend door PvdA, CDA en SGP en kan daarmee op een ruime meerder heid in de Tweede Kamer reke- Het is gebruikelijk dat het kabi net wetsvoorstellen doet, maar minister Borst van Volksge zondheid is tegen de wil van een Kamermeerderheid niet bereid om apotheekhoudende huisart sen volledige bescherming te bieden. Zij wil de huidige ver gunningshouders beschermen en niet meer dan dat. Borst kiest die lijn, omdat zij van oordeel is dat het voor schrijven en verstrekken van medicijnen moet worden ge scheiden. Apotheekhoudende huisartsen combineren die ta ken. Borst denkt voorts dat de farmaceutische industrie meer invloed heeft op huisartsen. VVD-Kamerlid Van Blerck- Woerdman en haar mede-wets- ondertekenaars R. Oudkerk (PvdA), S. Buijs (CDA) en B. van der Vlies (SGP) leggen een an der accent. Zij willen dat de apotheekhoudende huisarts blijft, omdat anders op het plat teland veel huisartsen verdwij nen. Ze hebben vaak een apo theek nodig om financieel rond te komen. Volgens Borst is dat een onei genlijk argument. Het financie ringssysteem van de huisartsen zorg moet naar haar oordeel zo worden opgebouwd, dat een goede spreiding van huisartsen gewaarborgd blijft zonder dat plattelandsartsen de inkomsten uit een apotheek nodig hebben. Een Kamermeerderheid gelooft niet dat dit zo werkt. In Zeeland is de helft van de huisartsen apotheekhoudend. GOSHEN - Een man heeft giste ren in de fabriek waar hij werk te in de Amerikaanse staat In diana het vuur geopend met een automatisch geweer. Daarbij vielen een dode en een aantal gewonden. De dader pleegde zelfmoord. Vijf mensen met schotwonden moesten naar het ziekenhuis. AP lening. Zestig hoogleraren heb ben nu de noodklok geluid. „Dit is onaanvaardbaar", schrijven ze in een open brief die vandaag naar de regering gaat. Naar schatting worden j aarlij ks 50.000 kinderen mishandeld. Ze worden geslagen en seksueel misbruikt, zijn emotioneel ver waarloosd en vaak ondervoed. De wetenschappers - kinderart sen, psychologen, sociologen, psychiaters en orthopedagogen - vinden het onacceptabel dat die in nood verkerende kinderen op een wachtlijst staan. De ac tievoerende hoogleraren zijn verbonden aan onder meer de universiteiten in Tilburg, Gro ningen, Maastricht, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. „Het is op kinderdagverblijven wel eens bekend dat een kind door zijn ouders wordt mishan deld. Toch moet het iedere avond naar huis terug, omdat de kleine nergens anders terecht kan. De mishandeling gaat dan gewoon door. Dat kan niet. Deze kinderen mogen niet langer op wachtlijsten staan, ze moeten voorrang krijgen in de hulpver lening", zegtpsychiaterAndri.es van Dantzig, één van de onder tekenaars en voorzitter van RAAK, Reflectie- en Actiegroep Aanpak Kindermishandeling. Huisartsen voelen zich machte loos en spreken over een 'abso luut onwerkbare situatie'. Zij signaleren als eerste de fysieke of geestelijke verwaarlozing van een kind, maar bij doorver wijzing naar hulpverleners stuiten ze op een 'muur van bu reaucratie'. In de brandbrief aan de regering eisen de weten schappers extra geld voor meer Een man valt in Buenos Aires een brandweerman aan die een betoging tegen de regering uiteen wil spuiten. foto Fabian Gredillas/EPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - Argentinië moet het voorlopig doen zonder geld van het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF). Het IMF maakte bekend dat het een lening van bij na 1,3 miljard dollar in de zak houdt. De reden is dat een inspectie van het econo mische herstelprogramma van de Argen tijnse regering nog niet is afgerond. De beslissing van het IMF is een zware te genslag voor Argentinië. Het land kampt met een schuldenlast van 327 miljard gul den en dreigt daaronder te bezwijken. Voorwaarde voor IMF-steun is dat de Ar gentinië economische hervormingen doorvoert. De regering heeft echter grote moeite met het nemen van harde maatre gelen door weerstand onder de bevolking. Nu het IMF geen geld uitkeert, neemt het vertx-ouwen van de financiële wereld in Argentinië waarschijnlijk verder af. AFP/DPA/RTR van onze redactie buitenland KABOEL - Precies twee maan den na het begin van de Ameri kaanse militaire operatie in Af ghanistan willen de Taliban hun laatste bolwerk Kandahar op geven. Dat hebben de leider van de Afghaanse interim-regering, Karzai, en de voormalige am bassadeur van de Taliban in Pa kistan, Zaeef, bevestigd. Karzai en Zaeef zeiden dat de Taliban niet alleen bereid zijn om de stad Kandahar op te ge ven. Ze zouden de macht in de hele provincie Kandahar en aangrenzende zuidelijke pro vincies Helmand en Zaboel wil len overdragen aan hun tegen standers. Het einde van het streng islamitische bewind is daarmee een feit. De strijders van de Taliban is amnestie beloofd als zij hun wa pens neerleggen. Dit zou echter niet gelden voor hun leider mul lah Omar en de buitenlanders die vechten voor de Taliban of Osama bin Ladens netwei-k Al Qaeda. Washington heeft al di rect kenbaar gemaakt niets te willen weten van een amnestie- regeling voor de Talibanleiders. De overdracht van de zwaar be legerde stad zou vandaag al be ginnen en moet binnen drie da gen voltooid zijn. Het besluit komt na langdurig ovex-leg tus sen vertegenwoordigers van de Taliban en Karzai. Die laatste heeft twintig kilometer buiten de stad een grote troepenmacht samengetrokken. Het vliegveld buiten Kandahar is inmiddels ovei-gedragen door de Taliban. Mullah Omar zou persoonlijk ingestemd hebben met de over gave na gesprekken met lokale stamoudsten, die de stad moe ten overnemen. De strijders van de Taliban en Al Qaeda moeten hun wapeixs en munitie volgens afspraak inleveren bij deze stamhoofden. De macht in de stad wordt daarna overgedra- gen aan mullah Naqibullah, al dus Zaeef. De Pathaan Naqi bullah was in 1992 de militaire commandant van de stad. In Kandahar bevinden zich ver- moedelijknog enkele duizenden strijders van de Taliban en AI Qaeda. De tweede stad van Af ghanistan is sinds het begin van de militaire operatie op 7 okto ber voortdurend bestookt door de Amerikaanse luchtmacht. In de buurt hebben de Amerikanen meer dan duizend mariniex-s ge legerd. Andere steden zoals Jalalabad, Kunduz en Herat werden eerder ook zonder strijd opgegeven door de Taliban. Kandahar geldt als 'gebooilestad' van de Taliban. AFP/ANP/DPA/RTR Een anti-Talibanstrijder op de uitkijk aan het front bij Tora Bora, het berggebied waar Osa ma bin Laden zich zou ophou den. foto Romeo Gacad/EPA en efficiënte hulp: De hele jeugdzorg moet onder één dak komen, zodat bedreigde kinde ren niet langer van het kastje naar de muur worden gestuurd. „De ovex-heid moet een proefre gio inrichten waarin de jeugd- hulpvex-lening alles moet doen wat ze geacht wordt te doen", aldus Van Dantzig. GPD AMSTERDAM - Fouten die me dici hebben gemaakt bij beval lingen, komen zelden aan het licht. Dit stelde officier van jus titie C. Hermans gisteren voor de rechtbank in Amsterdam in de strafzaak tegen een 53-jarige voormalig gynaecoloog van het streekziekenhuis in Hilversum. De man stond terecht wegens dood door schuld. Door zijn in schattingsfouten zou in jixni 1998 een baby bij de bevalling zijn overleden. Volgens Her mans is het uitshiitend aan de opa van het jongetje, hij was huisarts, te danken dat de zaak aan het licht is gekomen. Her mans wijt dit aan het feit dat het in de medische wereld gebrai- këlijk is een verklaring van na tuurlijk overlijden in te vullen als een kind bij de bevalling ovei'lijdt. De gynaecoloog gebruikte aan- varxkelijk een 'Boerema-tang'. Pas toen dit geen soelaas bood, besloot de man tot een keizer snee, maar de baby bleek over leden toen hij ter wereld kwam. De rechtbank doet op 20 decem ber uitspraak. ANP Ook de moeder van Maxi ma Zorreguita moet de toegang tot de bruiloft van haar dochter en kroonpi-ins Willem- Alexander worden gewei- gex-d. Dat stelt de Neder landse afdeling van Hijos, de vereniging van kinde ren wier ouders verdwe nen tijdens de Videla-dic- tatuur in Argentinië. Maxima's moeder onder tekende een brief waarin de junta werd gesteund. De Concertzaal in Middelbui'g blijft gewoon open. Directeur Gerard Peijs was deze week hogelijk verbaasd toen in de Zeeuwse Raad yoor Cultuur werd geprotesteerd te gen de sluiting. Sluiting is volgens Peijs niet aan de orde. Feyenoord en PSV hebben zich bij de laatste zestien van de Uefa Cup gevoegd. De Rottei-dammers speelden gisteravond bij SC Freiburg met 2-2 gelijk. De thuiswedstrijd werd twee weken geleden met 1-0 gewonnen. PSV versloeg het Griekse Paok met 4-1. De eerste wedstrijd in Saloni- ki was door PSV met 3-2 verloren. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 13; zee land: 15,16,17,19 en 21; sport: 23, 24, 25, 26 en 27 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Sociale Zaken onderzoekt hel functioneren van de sociale diensten van de gemeenten Oostburg en Axel. Landelijk worden 28 gemeentelijke socia le diensten onder de loep geno men. Sociale Zaken heeft niet voor niets Oostbux-g en Axel uitgeko zen. Dat is gebeurd op basis van een risico-analyse bij alle ge meentelijke sociale diensten. Minister Vermeend spreekt van een vex-volgondex-zoek. Vermeend wil weten of de 28 so ciale diensten genoeg doen om het aantal bijstandsgerechtig den te beperken. En of zij effec tief optreden tegen mensen die zich te weinig inspannen om werk te vinden. Na het vexwolgonderzoek wordt beoordeeld of er een nog gede tailleerder onderzoek noodza kelijk is. Dat is in Amsterdam gebeui'd. Vermeend sluit niet uit dat hij 'passende maatregelen' neemt tegen die gemeenten die onvol doende presteren. Zo heeft hij de gemeente Amsterdam ver plicht de uitkeringen te stoppen van bijstandsgerechtigden die ten onrechte niet verschijnen op een 'megabanenmax-kt'. Van de 28 vervolgonderzoeken zijn er overigens al vier afge rond, in Almelo, Haarlem, Nij megen en Rottex-dam. Alleen in Nijmegen hoeft niet verder te worden gekeken. In Haarlem en Almelo is dat wel nodig. De Rot terdamse sociale dienst moet eex'st orde op zaken stellen, pas dan kijkt Sociale Zaken daar verder. DEN HELDER - Een partij puin met asbest heeft maandenlang open en bloot op het Vinkenter- rein in Den Heldergelegen. Om wonenden van het opslagterrein waren al bang dat er asbest bij het puin zat. Zij klaagden sinds juli over stof- overlast. Asbestdeeltjes in stof- vorm kunnen longkanker ver oorzaken. Uit ondei'zoek is gebleken dat het puin index-daad asbest be vat. De gemeente heeft het ter rein dii'ect hermetisch afgeslo ten en bewaking ingesteld.De gemeente wilde het puin herge bruiken. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën kan al snel profi teren van de invoering vaxx de euro. Bij de omwisseling van de gulden naar de euro zullen oude bankbiljetten niet allemaal in geleverd worden. De waarde hiervan kan de uilgever, De Ne- derlandsche Bank (DNB), als winst afboeken. De staat is eni ge aandeelhouder van de DNB. Door een recent Koninklijk Be sluit hoeft minister Zalm niet zoals gebruikelijk tien jaar te wachten op dit geld, maar kan hij dit al in 2003 deels bijschrij ven. De meevaller, die kan oplo pen tot enkele honderden miljoenen guldens, gaat naar aflossing van de staatsschuld. Een woordvoerder van de DNB meldde gisteren dat in 2002 een raming woi-dt gemaakt van het aantal bankbiljetten dat niet in- gelevex-d zal woi-den, het zoge noemde vex-sterven van geld. De biljetten kunnen bijvooi-beeld zoek zijn of door verzamelaai-s bewaard wox-den. Er is nu afgespx-oken dat 65 pix>- cent van de gex-aamde waarde die achterblijft, in 2003 naar het Rijk gaat. In 2007 en 2012 volgt de rest. DNB kan nu nog niet voorspel len hoe hoog de waarde van het aantal 'verdwenen' bankbiljet ten zal zijn. De woordvoex-der vei-wijst naar 1986 toen er een nieuw biljet van honderd gul den is ingevoex-d, wat bijna 100 miljoen gxxlden aan 'vei-stox-ven' biljetten opleverde. Honderdjes vertegenwoordigen volgens de woordvoerder onge veer 40 procent van de totale waarde van Nederlandse bank biljetten. Nu met de komst van de euro alle biljetten ex-uit gaan, kan de waarde van het aantal verstorven biljetten oplopen tot honderden miljoenen guldens. ANP (Advertentie) naam:p noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig SU aalnr. toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:... nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 p noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: .l-.'p/'per maand met automatische incasso 19,25/42,42). p per kwartaal met automatische incasso (€52,-/114,59). c per jaar met automatische incasso 198,-/436,33). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1