Naar de sterren en daar voorbij Slimste jongen van Amsterdam lost heel wat op Voor allebei staan zes fietsen in de schuur Toy Story on Ice HET VAER!GO- EFFECT Een BELANGRijkE factor in onze BEREkENÏNGEN iS de fitheid van het paarp van Sinterklaas experimenteer niet zelf wacht op onze aaedewerkers: zi] beoordelen uw persoonlijke situativ en vertellen u "n welke wüfc u bent (ngepeelp- Grijze luchten, miezerige re gen en vooral veel modder. Modder op je shirt, modder op je bril en modder in je mond. Een beeld dat veel mensen hebben van mountainbiken. Helemaal fout, volgens Jarno Veerhoek (18).Strikt genomen is moun tainbiken een pure zomersport. Mountainbiken wordt nogal eens verward met veldrijden. Dat is een totaal andere disci pline van de wielersport. Kijk alleen al naar het materiaal: ik rijd op een zogenaamde moun tainbike en de veldrijders ge bruiken de standaard wielren- fietsen." Zijn deelname aan de Zeeuwse wintercompetitie, die momen teel wordt verreden, beschouwt hij dan ook als een goede manier om te overwinteren. Samen met broer Timo (15) verschijnt hij bijna wekelijks wel ergens aan de start: Westerschouwen, We- meldinge, Westkapelle, Yerse- ke. Niet zonder succes, want met twee eerste plaatsen en twee keer een vierde stek staat Timo hoog in het tussenklassement. „Vooral de parcoursen die tech nisch zijn liggen me wel. Veel bochtjes, smalle paadjes, klim men en afdalen, kortom, een cir cuit met veel stuurwerk ligt me prima." Ondanks dat ze zich in deze winterperiode prima vermaken, ligt het accent voor de Ritthem- se broers toch op de zomer maanden. Dan gaat het richting Groningen of Limburg om mee te doen aan de landelijke top- competitie. In Groesbeek boek te Jarno dit seizoen een uitste kende prestatie, door tijdens z'n eerste Nederlands kampioen schap bij de junioren op de vijf tiende plaats te eindigen. „Lek ker technisch parcours was het daar in Groesbeek", geniet hij nog na. Timo eindigde bij de nieuwelingen in de midden moot. Wie een kijkje neemt in de schuur achter het huis waant zich in een fietsenwinkel. Per man staan er zes fietsen gestald. „Een 'gewone' racefiets voor de training, een mountainbike voor bosritjes, een speelfiets om een beetje mee te stunten en o ja, een schoolfiets, een BMX-je - ook voor de stunts - en de wed- strijdbike", telt Timo. Om deze verzameling 'bedrijfsklaar' te houden wordt er menig uurtje gesleuteld. „Doen we allemaal zelf", zegt Jarno. „We zijn wat dat betreft volledige fietsenma kers." Om ook financieel alles te kunnen behappen zijn ze op sponsorjacht gegaan en hebben ze zich verzekerd van een aantal sponsors. Sirocco-Infomeester ATB-team staat er voluit op hun wedstrijdshirts. Sportiviteit en zakelijkheid gaan bij Jarno en Timo als echte 'professionals' hancl in hand. Hans Segboer illustratie Roelof van der Schans, uit Cockie met ceeooceekaa vrijdag 7 december 2001 Sjako! De band Skajo! treedt morgen avond op in De Piek in Vlissin- gen. Het concert begint om 22.00 uur. Coldpop Culture Coldpop Culture geeft morgen avond een concert in 't Beest in Goes. Verder zijn er optredens van dj Wilfr® en vj Fokke. Aan vang 22.00 uur. Juke Joints De Zeeuwse bluesrockband The Juke Joints treedt zondag op in café De Pompe in Goes. Het con cert begint om 16.00 uur. Nijntje De musical Nijntje wordt mor gen tweemaal uitgevoerd in het Scheldetheater in Terneuzen, om 14.00 en 16.00 uur. Voor ie dereen vanaf 3 jaar. Zo snugger als Jurriaan de Cock zijn er niet veel. Maar Julia en haar broer Marcus die hun oom in Pompeji graag hel pen met het oplossen van duis tere zaakjes, zijn evenmin van gisteren. En ookFlavia Gemina, de dochter van een Romeinse zeekapitein blijkt een echte meesterspeurder. „Het is hier zo verschrikkelijk druk en de mensen zeggen el kaar op straat niet eens gedag. Ik heb gehoord dat er hier ook veel misdaden worden ge pleegd." Dat zei Jurriaan de Cock tegen zijn vriendje Jan toen die wilde weten wat hij van Amsterdam vond. Jurriaan is van Urk en hij heeft sinds zijn verhuizing naar de grote stad nu twee weken geleden al meer spannends meegemaakt dan in twaalf jaar ervoor. Al op de eer ste dag nota bene kreeg hij met de misdaad te maken. Hij was na een potje voetballen aan de praat geraakt met Tanneke van Oranje, een meisje dat een raar hoedje op had met kwasten die langs haar oren bungelden. Ze hadden meteen een afspraakje gemaakt. Later bij haar thuis vertelde haar vader die recher cheur is over ene Bakelaar, een straatarme voddenboer: „Hij liep zomer en winter in hetzelf de versleten pak. Als hij ergens spullen ophaalde, bedelde hij altijd om een beetje eten. Hij woonde in een krot van een huis. Plij moest wel aardig verdienen, maar als iemand hem vroeg of hij echt zo arm was, werd hij woedend en zei dat hij zelfs geen geld had om boter op zijn brood te kopen." Diezelfde Bakelaar was korte tijd later op het bureau komen vertellen dat hij zijn einde voel de naderen, dat hij zijn leven lang al zijn centjes opzij had ge legd, dat het geld na zijn dood tevoorschijn zou komen en dat er een kindertehuis van ge bouwd moest worden. Toen ze hem een paar dagen daarna dood in huis vonden, lag er al leen een velletje papier op tafel met in koeien van blokletters AJJEDELETFAANUT- KEZEINOPLIGTZAJJEDE- PEGELSFINNE. Je zult het niet geloven, maar waar meneer Van Oranje zich al die tijd suf over had gedacht, werd door Jurriaan in een zucht opgelost. Over de slimste jongen van heel Amsterdam - als je Tanneke mag geloven ook de aardigste - schreef John Bakkenhoven illustratie Germund Mielke Cockie met ceeooceekaa. Op een van de eerste bladzijden van het boekje bedankt de schrijver re chercheur De Cock, die hem zijn avonturen als jongen van twaalf vertelde. En als je weieens naai de televisieserie Baantjer hebt gekeken, begint er nu vast en ze ker een lampje bij je te branden. Precies, Cockie met ceeoo ceekaa is Baantjer maar dan ja ren jonger, aan het begin van zijn carrièrre zullen we maar zeggen. Nog zo jong, en al zo spits en van zessenklaar. Jemi- nikkie! Joepiejo! Happiedollie! wat een ventje! Maar zeg nou zelf, als jij steeds op het kritieke moment kriebels in je been zou voelen, wist je toch ook door welke boef mevrouw Splinter tegen haar knie was getrapt, wie het ringetje van Trees Kamp heeft gestolen, wie mevrouw Schreuder een klap op haar hoofd verkocht, welke kerel met een bivakmuts op en een mes in zijn hand tante Marie bedreig de, en - maar nu gaat het over iets heel anders - of het nog wat wordt tussen Cockie en Tanne ke. In Speurneuzen in Pompeji van Germund Mielke helpen Mar cus en zijn zusje Julia hun oom Antonius met het vinden van oplossingen voor wat hij noemt 'zijn gevallen'. Als ediel (zoiets als inspecteur van politie en om budsman) van de beroemde stad Pompeji krijgt hij te maken met burgers die hun beklag komen doen over dieven, inbrekers en andere gluiperds zoals oplich ters en saboteurs. Bijzonder is dat jijzelf met Marcus en Julia alle spannende kwesties kunt oplossen. Als je tenminste de moeite neemt met aandacht te lezen en op elke kleine aanwij zing let. Mooi meegenomen is dat je spelenderwijs een hoop te weten komt over het leven in een Romeinse stad in de eerste eeuw na Christus. Achterin het boek staan de oplossingen van de raadsels, én nog een extra speurdersverhaal illustratie Germund Mielke In dezelfde tijd, in 79 na Chr. speelt het boek Flavia en de die ven van Ostia van Caroline Lawrence zich af. Wat begint met de diefstal van een kostbare zegelring wordt een spannend detective-verhaal dat zich af speelt tussen en in de graven van de dodenstad net buiten de ha ven van het Oude Rome. Jan Smeekens John Bakkenhoven: Cockie met ceeooceekaa. Fontein; 128 blz.; ƒ9,95. Germund Mielke: Speurneuzen in... Pompeji. Leopold; 87 blz.; ƒ29,90. Caroline Lawrence: Flavia en de dieven van Ostia. Piramide; 144 blz.; 21,99. Voor wie graag verhalen schrijft is er de Cockie-verhalenwed- strijd. Dit moet je doen: Schrijf in maximaal 1500 woorden een kort verhaal over de jonge speurneus De Cock. Stuur je verhaal voor 31 december naar uitgeverij Fontein, Postbus 1, 3740 AA Baarn. Win je dan komt jouw verhaal in De Baarnse Courant en krijg je een boeken pakket met zes boeken. De tweede en derde prijs zijn een boekenpakket met respectieve lijk vier en drie boeken. Hebben we niet allemaal ooit geloofd, of denken we soms nog, dat ons speel goed tot leven kan komen? Disney, gespecialiseerd in het realiseren van dromen, maakte in 1995 met de film Toy Story deze fantasie waar. En nu is er Toy Story on Ice. Toy Story, geregisseerd door John Lasseter, was de eerste animatiefilm waarvan de beel den volledig op de computer waren gemaakt. Dit was wel iets anders dan ingekleurde teke- ningtjes van een slimme muis of een domme eend. Sheriff Woody zag er inderdaad uit als een stof fen cowboypop, ruimteheid Buzz Lightyear als een hard plastic stuk speelhoed en wat te denken van herderin Bo Peep, de tyrannosaurus Rex, Meneer Aardappelhoofd, de trollen en het leger plastic soldaatjes. Als of ze allemaal zo rechtstreeks uit de fabrieken van Mattel, Hasbro, Russ Berrie Company en de namakers op Taiwan van daan kwamen. Toy Story vormde als het ware het begin van een nieuwe gene ratie tekenfilms met hoogte punten als De Leeuwenkoning en Shrek. Heeft De Leeuwenko ning een vervolg gekregen met de musical-uitvoering op Broadway (en inmiddels ook via Joop van den Ende in Duits land), Toy Story is door de Ame rikaanse entertainmentkoning Kenneth Feld tot ijsshow ver werkt. „Naar de sterren en daar voorbijroept Buzz Lightyear straks uit als hij over het bevro ren gladde vlak van de Staten- hal in Den Haag of de Brabant hallen in Den Bosch scheert. En dan komt ook het alweer wat weggezonken verhaal van de film weer naar boven. Het ver haal van het jongetje Andy dat voor zijn verjaardag een ruim tevaarder krijgt. In één, klap heeft zijn favoriete cowboypop Woody afgedaan. Zodra Andy de kamer verlaat, komen alle speeltjes tot leven en tegen dit decor speelt zich een verwoede machtstrijd af tussen Woody en Buzz. Buzz Lightyear, die in de veronderstelling verkeert dat Sherrif Woody en Buzz Lightyear in Toy Story 2. hij een echte ruimtevaarder is en zich in het begin niet reali seert dat hij slechts een speeltje is; en niet eens echt kan vliegen. Net als in het echte leven is er Zuid-Oost-Azië en Groot-Bri- tannië heeft Disney on Ice in middels met Toy Story aange daan. „En overal zie je stralende kin- ook nog een vrouw in het spel en wel het herderinnetje Bo Peep, dat aanvankelijk op Woody valt, maar een flirt met de nieu we held niet schuwt. Een plotse linge verhuizing en een akelig - speelgoed vernielend - buurjon getje zorgen voor het nodige drama. Het ligt voor de hand: Woody en Buzz worden uiteindelijk dikke vrienden, die samen het kwaad bestrijden en ervoor zorgen dat Andy onbekommerd met zijn speelgoed kan leven. Amerika, Australië, Japan, deren in de zaal", zegt Helena Grundberg, de Zweedse kunst schaatser die in haar geboorte land twee keer nationaal kam pioen werd en na de Olympische Spelen van 1998 in Nagano een nieuwe carrière begon bij Disney on Ice. Nu is ze één van de speeltjes van het jongetje Andy, gespeeld door de Amerikaan Craig Heat. Na een internationale loopbaan als kunstschaatser trad Craig Heat in 1993 bij Kenneth Feld in dienst. „En dit werk is zwaarder dan aan kampioenschappen meedoen", durft hij wel te stel len. Craig speelt overigens een dubbelrol: hij is ook het nare buurjongetje Sid. Toy Story is in enkele opzichten een andere show dan we norma liter van Disney on Ice gewend zijn. Allereerst ontbreken de be kende Disneyfiguren als Mic key, Minnie, Donald, Kwik, Kwek en Kwak, Goofy en Pluto in dit programma. Daarnaast mist Toy Story de vertrouwde zoetsappige Disney-muziek. De film bevatte destijds slechts drie liedjes en in diezelfde stijl, met een vleugje New Orleans jazz, zijn speciaal voor de ijsshow ex tra composities gemaakt. Stunt-en actiewerk Vertrouwd is wel de grote aan dacht voor de kostuums. Ont werper Frank Krenz heeft er al les aan gedaan om de sfeer van speelgoed zo dicht mogelijk te benaderen. Buzz Lightyear ziet er dan ook bedrieglijk speel- foto GPD goedachtig uit, maar het abso lute kunstwerk is het peloton plastic soldaatjes. Deze schaatsers gaan gehuld in uniformen van een soort vinyl- doek en dragen maskers van speciaal plastic gaas, waardoor ze inderdaad zo uit een speel goedkist lijken te kruipen. Zelfs de voetplatformpjes ontbreken niet. Wat evenmin ontbreekt is het nodige stunt- en actiewerk. In het schaatsen uiteraard, maar ook is er knetterend vuur werk, de komische act met R. C., de wagen met afstandsbedie ning en op zeker moment gaat Buzz ook nog daadwerkelijk even naar de sterren. Coos Versteeg Toy Story, van 14 t/m 26 decem ber in de Statenhal te Den Haag. Van 28 t/m 31 december in de Brabanthallen te Den Bosch. Info: wvvw.wanadoo.n 1/d i sney- onice VOLGEND JAAR: EEN KORTE STUDIE OVER SlNTERKLAAS INDE CENTRAAL VERWARMDE $AMENLEViN& WE HEBBEN uw STAP IN WJ KE N INGEDEEl_D OM HET EFFECT TE KUNNEN ONDERVANGEN - Hoe GRoteb Het Amerigo-Effect, Hoe meer de s |tu atle op onze laboratorium opstelling Gaat Lij ken vreemd genoeg het paard is nog f it het AmERigo- Effect is GE Lijk aan nul het EFFECT treeot in WERklNG' het paard z.aht wat door zjjn be N EN, waar door Sinterklaas lager in moet werpen- Timo (links) en Jarno Veerhoek: „Mountainbiken is eigenlijk een pure zomersport. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 10