Brussel beboet bierbrouwers Moskou buigt voor OPEC PZC Israël geeft Arafat halve dag respijt Gevarieerd gezelschap Europeanen van het jaar Belgische concerns eerste slachtoffers actie EU tegen kartels Brusselse opperrabbijn mishandeld Geweld bij verkiezingen Sri Lanka Nieuw verhoor Schafthuizen Ex-vrouw De Klerk vermoord Apen krijgen borrel tegen kou Villiger president Zwitserland In acht dagen zes auto's gewonnen Amnestie voor eerste elf rebellen in Macedonië Italië in rep en roer om Berlusconi's gratis eurocalculator donderdag 6 december 2001 BRUSSEL - Leadzanger Bono van de Ierse rock band U2, de Britse pre mier Blair, de Ameri kaanse president Bush en de Franse activist Bové behoren tot de tien geluk kigen die door het week blad European Voice zijn gekozen tot 'Europeaan van het Jaar'. Bono wordt geëerd van wege zijn inspanningen om de schuldenlast van ontwikkelingslanden kwijtgescholden te krij gen. Voor Blair geldt de specificatie 'Europees Leider van het Jaar'. Bush is 'Non-EU Burger van het Jaar' geworden, om dat hij van alle niet-Euro- peanen in 2 0 01 de grootste invloed heeft gehad op de Europese Unie. José Bové, de Franse antiglobalise- ringsactivist die in 1999 bekend werd door zijn ac tie tegen een McDonalds restaurant, werd 'Activist van het Jaar'. Hij haalde nu de media door zijn ver zet tegen genetisch gema nipuleerde gewassen. De tien winnaars kwamen voor op een lijst van vijftig kandidaten waaruit de le zers van de European Voice konden kiezen. Ie dere winnaar krijgt 5000 euro, die hij aan een lief dadigheidsinstelling moet schenken. De andere zes winnaars zijn 'Commissaris van het Jaar': Chris Patten (EU- commissaris), 'Europees Parlementslid': Pat Cox (Iers lid van het Europar lement), 'Onderhande laar': Javier Solana (EU- buitenlands beleid), 'Vi sionair': Lars von Trier (Deens filmregisseur), 'Politicus': Jens-Peter Bonde (Deens lid van het Europarlement) en 'Cam pagnevoerder': Steve Thoburn (Brit die zich verzet tegen invoering van het metrische stelsel in Groot-Brittannië). AP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie legt de Belgische bier brouwers Interbrew (Stella, Dommelsch) en Alken-Maes (Maes, Jupiler) een boete van tweehonderd miljoen gulden op wegens illegale prijsafspraken en verdeling van de markt. Het is de eerste stap naar een grote 'schoonmaak' in de biersector. Heineken, Grolsch en Bavaria worden eveneens verdacht van concurrentievervalsing. Verantwoordelijk EU-Commis- saris Monti (Concurrentie) liet gisteren weten dat boetes voor andere brouwerijen op afzien bare termijn zullen volgen. Het gaat niet alleen om Nederlandse bierproducenten, maar ook om bedrijven in Frankrijk, Italië, Denemarken en Portugal. Brus selse ambtenaren ordenen het bewijsmateriaal dat zij vorig jaar in handen kregen tijdens invallen bij de brouwers door Europese en nationale inspec teurs. Interbrew en Alken-Maes (des tijds eigendom van Danone) hebben zich volgens de Com missie tussen 1993 en 1998 schuldig gemaakt aan concur rentievervalsing. De twee bier brouwers verdeelden de markt en beloofden af te zien van een prijzenslag. Hoteleigenaren, caféhouders, winkeliers en klanten betaalden daardoor meer voor een minder gevari eerd aanbod. Monti tilt er zwaar aan dat de topmensen van Interbrew en Al ken-Maes zelf nauw betrokken waren bij de illegale afspraken. Zo kwamen de directeuren re gelmatig bijeen om toe te zien op de naleving van de geheime ak koorden. De Commissie besloot uiteindelijk Interbrew en Al ken-Maes allebei een boete van honderd miljoen gulden op te leggen. Danone is al twee keer eerder veroordeeld voor versto ring van de vrije markt. Duidelijk Commissaris Monti ziet de har de actie tegen de Belgische brouwers als een eerste aanzet om alle kartels in de biersector aan te pakken. ,,Ik hoop dat de boodschap duidelijk is", aldus Monti. Vorige zomer kregen Heineken, Grolsch en Bavaria al bezoek van de EU-inspecteurs. Een deel van de administratie werd meegenomen. De Commissie vermoedt dat de Nederlandse brouwerijen net als hun Belgische collega's strikte afspraken hebben over prijzen en afzetmarkten. Als dat wordt bewezen, zal ook hier een forse boete het gevolg zijn. De woordvoerder van Monti wilde daar gisteren niet op vooruit lo pen. Naast Interbrew en Alken-Maes kregen ook de Luxemburgse brouwers Bofferding, Wiltz en Battin een boete opgelegd. De Commissie bestrafte daarnaast vijf chemische bedrijven (waar onder Hoffmann-La Roche) voor concurrentievervalsing bij de verkoop van citroenzuur. Sa men moeten ze driehonderd miljoen op tafel leggen. Straf aanvechten De opbrengst van de straffen komt ten goede aan de begroting van de Europese Unie. Uitein delijk hoeven lidstaten daar door minder bij te dragen aan de EU-uitgaven. De beboete bedrijven kunnen nog naar het Hof van Justitie in Luxemburg stappen om hun straf aan te vechten. GPD BRUSSEL - Opperrabbijn Guigui van Brussel is gisteren op straat aangevallen door een groepje jongeren. Ze beledigden de man in het arabisch, vloerden en bespuwden hem en schopten hem in het gezicht. De opper rabbijn dient een klacht in. Guigui maakt deel uit van de overkoepelende Centraal Israë litische Consistorie van België. Dit bestuursorgaan reageerde scherp op de aanslag, vlakbij een metrostation in de gemeente Anderlecht. Het sprak namens de joodse gemeenschap in Bel gië zijn afschuw en bezorgdheid uit voor de 'racistische en anti semitische handelingen die in België, evenals in andere Euro pese landen, jammer genoeg va ker gebeuren'. Het groeiende antisemitisme wordt volgens de raad gevoed door haatcampagnes in de me dia tegen Israël. ANP/Belga Een Palestijnse jongen staat klaar om een steen te slingeren naar een Israëlische tank in Betunia op de Westelijke Jordaanoever. van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël heeft de Palestijnse leider Arafat giste ren in niet mis te verstane woor den opgedragen binnen een hal ve dag aantoonbaar te beginnen met het oppakken van extre mistische Palestijnen. Een reso lute premier Sharon stelde vijf voorwaarden aan de Palestijnse Autoriteit, waaraan niet ge tornd mag worden. De terroristen moeten volgens de eerste minister 'echt' worden opgepakt. Bovendien moeten de terreurorganisaties worden ontmanteld en illegale wapens in beslag worden genomen. De andere voorwaarden zijn 'echte preventieve maatregelen' tegen militante Palestijnen en het stoppen van anti-Israëlische propaganda. Gisteren was er een nieuwe zelf moordaanslag in Jeruzalem, op geëist door de Islamitische Ji had. De terrorist blies zich op bij de ingang van het David Citadel Hotel, dicht bij de oude stad, waardoor vijf mensen lichtge wond raakten. Het Israëlische leger staakte gisteren voor onbepaalde tijd zijn operaties tegen de Pales tijnse Autoriteit. Dit gebeurde 'om te zien wat Arafat doet om een einde te maken aan de aan slagen', aldus het Israëlische ministerie van Defensie. Het weigerde te zeggen hoelang de gevechtspauze zal duren. Peres Israël stemde intussen in met het verzoek van Arafat om meer bewegingsvrijheid voor zijn po litie, aldus de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken Pe res gisteren. De politie mag zich vrij bewegen in de Palestijnse gebieden om de arrestaties uitte voeren die Israël eist. Peres raadde Arafat aan zeer snel over te gaan tot het oppak ken van een reeks activisten die verantwoordelijk worden ge houden voor de aanslagen in Is raël. Peres voegde daar aan toe dat Israël Arafat een lijst met 36 namen heeft overhandigd van mensen die moeten worden aan gehouden. Peres verklaarde gisteren tegen het vertrek van zijn Arbeiders partij uit de regering-Sharon te zijn. Wel zei hij zich zorgen over foto MahfouzAbuTurk/RTR te maken dat de regering zich niet houdt aan de eerder ge maakte coalitieafspraken. De werkrelatie met premier Sharon is verstoord na onder meer het regeringsbesluit om de helikop ters van Arafat te vernietigen, aldus de Nobelprijswinnaar. Eerder op de dag had Peres met de andere ministers van de Ar beiderspartij overlegd over het geschil. ANP/RTR/DPA/AFP door Frank Hendrickx MOSKOU - Rusland gaat de ex port van olie beperken. Premier Kasjanov wist Ruslands olieba ronnen gisteren over te halen de uitvoer met 5 procent te vermin deren om zo de prijsdaling een halt toe te roepen. Rusland zwicht daarmee voor de druk van de OPEC, de organisatie van olieproducerende landen, maar van harte gaat het niet. Rusland wil de belangrijkste concurrent van de OPEC wor den. De relatie tussen Rusland en de OPEC was de afgelopen weken allesbehalve vriendelijk te noe men. De OPEC zou volgens pre- (Advertentie) Vandaag Kunst- en Antick- VEILING 6 december, aanvang 19.00 uur. (Kijkdag 10.00-18.30 uur) ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 sident Poetins belangrijkste economisch adviseur 'een ge doemde organisatie' zijn en top man Khodorkovski van oliegi gant Yukos noemde het kartel 'hebzuchtig'. Het kunstmatig hooghouden van olieprijzen zou niet in het belang zijn van de op een recessie afstevende wereld economie. Op zijn beurt dreigde de OPEC met een prijzenoorlog als Rusland niet snel in de pas ging lopen en de export van olie zou verlagen. Achter de coulis sen werd Rusland - de op een na grootste olie-exporteur ter we reld - als 'profiteur' afgeschil derd. Het laatste verwijt is niet geheel onbegrijpelijk. Terwijl de leden van de OPEC dit jaar de olieprijs op peil hielden door de produc tie te verminderden met 3,5 mil joen vaten per dag, bleven de jaknikkers op de Russische olie velden onverminderd doorpom- pen. De Russische export groei de haast onopgemerkt met 500.000 vaten per dag, De Rus sische schatkist profiteerde op timaal van de binnenstromende oliedollars. Schoorvoetend Een tweede keer wilde de OPEC dat niet laten gebeuren. Na de aanslagen van 11 september daalde de olieprijs naar het laagste niveau sinds twee jaar, maar het kartel weigerde de productie eenzijdig te beper ken. Landen als Noorwegen, Mexico en Rusland, die niet tot de organisatie van olieproduce rende landen behoren, moesten dit keer eveneens offers bren gen. Terwijl Mexico en Noorwe gen schoorvoetend akkoord gingen, zette Rusland de hak- keninhetzand. De OPEC dreig de daarop alle productiebeper kingen overboord te gooien. Ambities Tandenknarsend is Ruslandgis teren alsnog bezweken onder de druk. Vanaf 1 januari zal Rus land 150.000 vaten per dag min der verkopen aan buitenlandse afnemers. Het is minder dan de 200.000 vaten die de OPEC in gedachte had, maar desondanks noemde een woordvoerder van de organisatie de Russische be slissing 'goed nieuws'. Waarne mers gaan er van uit dat de OP EC de productie nu zal verlagen met 1,5 miljoen vaten per dag. De prijs van een vat ruwe olie steeg op de markt onmiddellijk met ruim 4 procent. De houding van Moskou heeft verbazing opgeroepen. De Rus sische economie is zeer afhan kelijk van een hoge olieprijs. Het afgelopen jaar was de belas tingheffing op de export van olie goed voor ruim 20 procent van de overheidsinkomsten. Het verzet tegen de OPEC hangt vooral samen met Ruslands am bities voor de toekomst. Presi dent Poetin speelt tijdens ieder staatsbezoek in op de algehele onvrede over de afhankelijk heid van de OPEC. Rusland is een prima alternatief, sugge reert Poetin. Buitenlandse investeringen kunnen de olie productie in Rusland naar het zelfde niveau tillen als die van Saoedi-Arabië, de grootste ex porteur. GPD van onze redactie buitenland COLOMBO - In Sri Lanka zijn gisteren de stem bussen gesloten na parlementsverkiezingen die werden gekenmerkt door geweld en fraude. Bij botsingen tussen militante aanhangers van de verschillende partijen zijn zeker zestien doden gevallen, onder wie een 7-jarige jongen. Bij een incident nabij de stad Madawala kwamen zeven aanhangers van de Sri Lanka Muslim Con gress om het leven toen het busje waarin zij zaten werd beschoten. Zes andere inzittenden raakten ernstig gewond. De aanslag zou zijn gepleegd door aanhangers van de regerende People's Al liance (PA), aldus het Muslim Congress. In het noorden en oosten van het land worden re geringstroepen ervan beschuldigd tienduizenden Tamils te hebben verhinderd te stemmen. In ge bieden die in handen zijn van de Tamil Tijgers (LTTE), die strijden voor een eigen staat op het ei land, waren geen stembureaus ingericht. Deze ge bieden werden door het leger hermetisch afgeslo ten waardoor Tamils het gebied niet konden ver- GENT - Justitie in Gent neemt op zijn vroegst over twee we ken een besluit over mogelijke vervolging van Joop Schaft huizen, de levenspartner van auteur Gerard Reve. Er dient eerst extra onderzoekplaats te vinden naar telefoon tjes die Schafthuizen wilde voeren met de ouders van een jon gen die hij zou hebben misbruikt. In verband daarmee zal ook nog een nieuw verhoor plaatsvinden, zo heeft een woordvoer ster van het parket in Gent meegedeeld. De politie van Schafthuizens woonplaats Zulte heeft hem al eerder ver hoord over deze zedenzaak. In een interview heeft Schafthuizen al toegegeven een der tienjarige jongen te hebben betast. Die uitspraak leidde ertoe dat de uitreiking van de Prijs der Nederlandse Letteren aan Reve door koning Albert niet doorging. ANP KAAPSTAD - De voormalige Zuid-Afrikaanse 'first lad}'', Marike de Klerk, is in haar appartement bij Kaapstad ver moord. Het lijk van de 64-jarige vrouw werd gevonden nadat een kapster de politie had gealarmeerd. Zij had meermalen vergeefs aangebeld en was ongerust geworden. Volgens de eerste berichten is er niets gestolen uit de woning, die door een veiligheidsdienst wordt bewaakt. De moord heeft waarschijnlijk dinsdag plaatsgevonden, zei de politie. Marike de Klerk en oud-president F.W. de Klerk, de laatste blanke president van het land, scheidden in 1998 na een hu welijk van 39 jaar nadat bekend was geworden dat hij een buitenechtelijke relatie had. DPA/RTR/AFP LUCKNOW - Ongeveer 35 chimpansees en bavianen in de dierentuin van Lucknow in het noorden van India krijgen sterke drank om beter tegen de winterse temperatuur te kun nen. Ze krijgen elke dag een paar glaasjes brandewijn als het overdag vriest, zei directeur Prabhakar van de dierentuin te gen het persbureau United News of India. Hoeveel de dieren precies te drinken krijgen bepaalt de die renarts van de tuin. Gewicht en lengte spelen daarbij een rol. Om de dieren aan alcoholconsumptie te wennen, krijgen ze al een beetje te drinken voor de echte koude invalt. In Lucknow vriest het in de winter ook overdag. DPA BERN - Het Zwitserse federale parlement heeft gisteren mi nister van Financiën Kaspar Villiger (60) tot president geko zen. Hij volgt minister van Transport Moritz Leuenberger op. Villiger kreeg 183 van de 246 stemmen. In Zwitserland zijn de zeven ministers die de regering vor men, om beurten een jaar president. Daarbij behouden zij hun ministerschap. De kandidatenlijst wordt samengesteld aan de hand van het aantal dienstjaren van de ministers. Villiger, de langst zittende minister in de Zwitserse regering, was in 1995 ook al een jaar president. Villiger is lid van de conservatieve Radicaal-democratische Partij, in grootte de derde partij in het parlement. AFP/DPA TAIPEI - Een echtpaar in de Taiwanese hoofdstad Taipei heeft een wel zeer gelukkige week achter de rug. In acht dagen tijd werd het stel zes sportauto's rijker, elk met een waarde van zo'n 30.000 gulden. Ze waren uitgeloofd bij de opening van een winkelpromenade. In totaal werden honderd auto's verloot. Het echtpaar kan z'n geluk niet op, maar hoopt nu wel dat het bij de zes gewonnen auto's blijft. RTR door Cees van Zweeden BOEDAPEST - De Macedoni sche president Trajkovski heeft gisteren amnestie verleend aan elf etnische Albanezen die op beschuldiging van terrorisme vastzaten. De elf maken deel uit van een groep van 88. Een woordvoerster van Trajkovski zei dat de overige gevangenen wellicht ook in aanmerking ko men voor vrijlating. Amnestie voor de Albanese re bellen was in augustus een van de hoekstenen van het akkoord dat een einde maakte aan de strijd in Macedonië. De weige ring om gearresteerde Albane zen ook echt vrij te laten, dreig de het land in een anarchie te dompelen. De Navo en de Euro pese Unie hadden Macedonië dinsdag nog gevraagd de Alba nezen vrij te laten. De amnestie is echter niet auto matisch. Het akkoord tussen et nische Macedoniërs en Albane zen maakt een uitzondering voor rebellen die zich aan terro risme hebben schuldig ge maakt. Trajkovski liet weten dat hij elk van de resterende 77 gevallen afzonderlijk zou be oordelen. GPD Gewapende politie begeleidt het transport van de stembussen van uit de omliggende gebieden naar de hoofdstad Colombo. foto Mandel Ngan/EPA laten om elders te stemmen. De Tamils eisen nieu we verkiezingen. Volgens de autoriteiten heeft 75 procent van de ruim twaalf miljoen geregistreerde Srilankanen gestemd tijdens de bloedigste verkiezingen uit de moderne geschiedenis van het land. Tijdens de stembusgang waren zo'n 40.000 man politie en militairen op de been. De regering heeft over het hele eiland een nachtelijk uitgaansverbod inge steld om verdere gewelddadigheden te voorko men. Meer dan 5000 kandidaten van 29 partijen stre den om de 225 zetels in het parlement. Ongeveer 15.000 waarnemers uit binnen- en buitenland hebben de stembusgang in de gaten gehouden. De eerste resultaten van de verkiezingen in Sri Lanka worden vandaag verwacht. Het Tamilconflict was het hoofdthema van de ver kiezingsstrijd. De regering wijst onderhandelin gen met de Tamil Tijgers af. Oppositieleider Ranil Wickramasinghe van de United National Partij (UNP) is voor directe gesprekken met de rebellen. AFP/DPA/RTR door Hans Geleijnse ROME - Net als de Nederlan ders met de 'Zalm-kit' krij gen de Italianen een cadeau tje om de invoering van de Euro te smeren. Alle 20 mil joen Italiaanse huishoudens ontvangen vanaf 20 decem ber tot uiterlijk 15 januari een eurocalculator. Premier Berlusconi heeft het op tv hoogst persoonlijk beloofd. Over die belofte is het nodige rumoer ontstaan. Berlusconi presenteerde zijn 'kerstge schenk' alsof hij het uit eigen zak betaalde. Sommige kranten berichtten er ook zo over. Maar het is wel degelijk de schatkist die opdraait voor de kosten van de opera tie, tussen de 20 en 25 miljard lire, 10 tot 12 miljoen euro, ruim 20 miljoen gulden. Dus kwam er kritiek op de voorbereiding. In eigen land bleek geen bedrijf in staat om op korte termijn tegen de laagst mogelijke prijs 20 mil joen rekenmachientjes te produceren. Er werd uitge weken naar de lagelonenlan den in het Verre Oosten. Daar konden bedrijven wel tijdig en goedkoop een calculator van het formaat kredietkaart leveren met een batterij die het apparaatje gegarandeerd twee jaar aan de gang houdt. Vervolgens ontstond discus sie over het adresseren. Na rijp beraad besloot het mi nisterie van Financiën daar voor de telefoonboeken te gebruiken. Mensen met een geheim nummer zouden zich met telefoonrekening bij het postkantoor moeten vervoe gen om hun cadeautje in ont vangst te nemen. Maar een flink aantal Italianen is van vaste lijn overgeschakeld op mobiele telefoon. Voor hen is nog geen oplossing gevon den. Geen wonder dat volgens een recente opiniepeiling slechts negen procent van de Italia nen gelooft dat alles met de introductie van de euro zon der problemen zal verlopen. De rest verwacht dat het een 'casino' (rotzooitje) wordt. Alleen al het feit dat de cal culator bij veel huishoudens wordt bezorgd na 1 januari illustreert dat de pessimisten gelijk kunnen krijgen. Winkeliers en klanten ver wachten na 1 januari verhit te discussies over omreke ning van de 1936 lire naar 1 euro. Fabio, eigenaar van een kleine supermarkt in Rome, heeft uit voorzorg al een maand geleden 'discussiege- voelige' prijzen verhoogd naar een niveau waarover geen misverstand kan bestaan. ,,Kijk, zo'n fles bier kostte dit jaar 1900 lire. Heb ik 2100 van gemaakt. Reken ik straks één euro voor, niks aan de hand", zegt hijEn zo als Fabio zijn er velen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5