Sporthal Hontenisse duurder Vertrekken geen optie voor Somaliër in hongerstaking PZC PZC Aardenburg eert Nieuwenhuyzen met borstbeeld Vijf hennepkwekerijen opgerold Scoop moet sociale structuur Terneuzen in kaart brengen Falen BTW-truc kost vier ton 17 Brandweerkorpsen samen op stap Jaar niet rijden na weigeren test Ongeval veroorzaakt hoofdletsel Vader en zoon cel in voor fraude Zestig uur werken voor drugsbezit Kerstviering in Hof ter Nesse Ruildag agenda Concert Gustav Klimt Kwartet in Baudeloo donderdag 6 december 2001 Agenten en medewerkers van gemeentewerken ruimen in Zaamslag de in beslaggenomen spullen op. foto's Camile Schelstraete door Marieke Boerefijn ZAAMSLAG - De politie heeft gisteren op vijf plaatsen op het woonwagencentrum De Oosthof in Zaamslag in totaal 1250 hennepplanten in beslag genomen. In de schuurtjes van vijf woningen werden de kweekruimtes aangetroffen. Ook de ap paratuur is in beslag genomen en afge voerd. De vijf verdachten, zowel mannen als vrouwen, zijn ter plaatse door de politie gehoord. Het zijn allemaal bewoners van de woningen waarbij de kwekerijen zijn aangetroffen. Aan de aktie werkten in to taal 29 mensen mee van de politie Zee land, de gemeente Terneuzen en Delta Nutsbedrijven. Het nutsbedrijf was bij de actie aanwezig, omdat het bij hennepkwekerijen regel matig voorkomt dat er electriciteit buiten de meter om wordt afgetapt om de appa ratuur aan de gang te houden. Volgens po litiewoordvoerster M. van de Vreugde is nog niet bekend of er in dit geval sprake is geweest van illegaal aftappen van stroom. Nader onderzoek moet dat nog uitwijzen. De straatwaarde van de in beslag geno men hennepplanten bedraagt zo'n 125.000 gulden. Die berekening is geba seerd op volgroeide planten. De planten in Zaamslag waren dat nog niet allemaal. De politie kwam de wietkwekerijen vol gens Van de Vreugde na tips op het spoor. OOSTBURG - In navolging van de ambtenaren en de bestuur ders van de gemeenten Sluis-Aardenburg en Oostburg gaan vandaag ook de beide brandweerkorpsen op snuffeltocht. Doel van het uitstapje is op informele wijze kennis te maken met elkaar en het verstevigen van de banden tussen de toe komstige brandweercollega's. De brandweerlieden bezoeken Rise Fire Safety Training bv in Rotterdam en de Schietbaan Europoort. De dag wordt afgesloten met een diner in Malde- gem. Om de veiligheid van de burgers in West-Zeeuws- Vlaan deren te garanderen zal een team van de brandweer Terneu zen vandaag de kazerne in Oostburg bemannen. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Kwadendamme is gisteren in Middelburg voor het weigeren van de blaastest veroordeeld tot een jaar rij ontzegging plus zes maanden voor waardelijk en honderd uur werkstraf. De man veroorzaakte begin september een aanrijding in zijn woonplaats, maar ver liet de plaats van het ongeval. ZUIDDORPE - Een 25-jarige automobilist uit Axel is giste ren met hoofdletsel naar het ziekenhuis gebracht na een een zijdig ongeval. De man reed rond 11.45 uur op de Provinciale weg, net voorbij de afslag Hazelarenstraat in de richting van Zuiddorpe en komende uit de richting van Axel. In de bocht kwam hij met de rechterzijde in de berm. Bij het corrigeren begon het voertuig te slippen waarna het tegen een boom tot stilstand kwam. De auto is total loss. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Burgh-Haam- stede is gisteren in Middelburg veroordeeld tot vijftien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Zijn vader, een 54-jarige Schiedammer, kreeg twee jaar cel straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, opgelegd. De mannen hebben over de jaren 1999 en 2000 de fiscus voor 1,2 miljoen benadeeld door te weinig aan omzetbelasting op te geven en valsheid in geschrifte te plegen. Bij de belasting fraude was ook de Belastingdienst in Goes betrokken. Door onjuiste belastingaangiftes en het vervalsen van facturen kon er worden gemanipuleerd met de BTW-aftrek. De vader kreeg een zwaardere straf, omdat zijn rol groter is geweest en hin eerder voor oplichting en verduistering is veroordeeld. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 23-jarige inwoner van die stad wegens het bezit van xtc-pillen conform de eis veroordeeld tot zestig uur taakstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De harddrugs werden bij de Middelburger per toeval aange troffen. Toen de verdachte 18 februari dit jaar in een plaatse lijk nachtcafé zijn nummertje van de garderobe kwijt was, haalde hij onder de ogen van de garderobedame en de uitsmij - ter zijn broekzakken leeg. Daarbij kwam een zakje van veer tig pillen tevoorschijn. De politie werd ingeschakeld. „Ze wilden me een loer draaien. Ik help j uist j onge j ongens van de drugs af door ze van straat te halen. Ik deal en gebruik geen drugs", volhardde hij. Volgens officier van justitie R. Rammeloo waren de getuigen in hun verhaal heel duidelijk. De politierechter zag eveneens vol doende bewijs. Bovendien bevreemdde het hem dat verdachte in het uitgaanscircuit met ruim tweeduizend gulden op zak liep. Somal iër Ahmed Abdulkadir Ali bivakeert in een tentje in de tuin van de Willibrordusbasiliek in Hulst en is van plan niet te eten en te drin ken zolang hij geen verblijfsvergunning krijgt. foto Charles Strijd door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - De bouw van de Hontenisse-hal in Kloos- terzande dreigt fors duurder te worden nu de BTW-constructie die de gemeente Hontenisse in gedachten had van de baan is. De gemeente was al ettelijke maanden in de slag met de be lastingdienst om via een legale constructie de kosten met vier ton te kunnen beperken. Dat zou betekenen dat de hal, die op 19 oktober geopend is, de ge meente niet meer zou kosten dan de enkele jaren geleden af gesproken 2,4 miljoen gulden. Gisteravond deelde wethouder A. Roctus in de raadsvergade ring mee dat alle moeite tever geefs was geweest. „We hebben de beoogde BTW-constructie niet tot een goed einde weten te brengen." Roctus is echter nog niet van plan de handdoek in de ring te gooien. Hij is bezig een andere constructie te bedenken, maardezezal volgens hem zeker niet tot een besparing van vier ton leiden. Na afloop van de raad zei Roe- OSSENISSE - Voor inwoners van Ossenisse wordt er op zon dag 16 december in het gemeen schapscentrum Hof ter Nesse een kerstviering gehouden. .Op het programma staan onder meer kerstmelodieën, gedich ten, een kerstverhaal en een kerstoverdenking. De organisa tie is in handen van de plaatse lijke dorpsraad, ouderenbond, de stichting Hof ter Nesse en het .kerkbestuur parochie Ter Dui nen. De viering is om 14.00 uur rondom de kerststal in het ge meenschapscentrum. door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Na Petronel- la Moens en het koppeltje paar den, krijgt Aardenburg volgend jaar een nieuw bronzen beeld. Dominee Jan Nieuwenhuyzen van de doopsgezinde kerk wordt vereeuwigd door de Aar- denburgse kunstenaar Hans Luchies. Voorzitter J. Pleyte van de stichting Cultureel Aarden burg hoopt met het borstbeeld een nieuw element toe te voegen aan de beeldenroute die door Aardenburg moet gaan lopen. De stichting Cultureel Aarden burg heeft twee jaar geleden het plan opgevat voor een beelden route door Aardenburg. Zij kon met financiële steun van de ge meente Sluis-Aardenburg en Ans Veltman, die een promotie onderzoek naar Petronella Moens deed, het borstbeeld aankopen. Het beeld van de bij na blinde dichteres en schrijf- tus aan een constructie te den ken waarbij de BTW niet in één keer, maar in periodieke uitke ringen teruggestort zou worden. „Op termijn komt er dan wel wat terug." Hoeveel dat in to taal is wist hij niet. „We gaan ze ker nog verschillende wegen be wandelen, maar het zal wel even duren voordat we duidelijkheid hebben.- Kansje Ook zag Roctus, wellicht tegen beter weten in, nog wel een klein kansje om de belastingtruc die Hontenisse op het oog had van stal te halen. „Het is gemeenten en waterschappen door de rijks overheid onmogelijk gemaakt om van deze constructie ge bruik te maken. Ik heb onder tussen vernomen dat de water schappen zich hier niet bij neer willen leggen. Wie zegt mij dan dat gemeenten niet meer van de constructie gebruik kunnen maken?Dat moet dan maar eens uitgezocht worden." G. Kamminga (Progressief Hontenisse) die altijd twijfels heeft gehad over de belasting truc voelde zich na de woorden van Roctus gesterkt in zij n over tuiging. „Ik heb meer dan eens gezegd dat ik de hele constructie dubieus vind en ik blijf dat vin den. Ik heb er eerlijk gezegd nooit in geloofd." Roctus maakte ook duidelijk dat er op korte termijn een ex ploitant voor de Hontenisse-hal gevonden zal worden. „Er heb ben zich nu al zo'n dertig gega digden gemeld en daar zitten mijns inziens hele geschikte mensen bij. Ik verwacht volgen de maand hier meer uitsluitsel over te kunnen geven." Hij zag er niets in om de hal onder te brengen bij Stichting Den Dul- laert in Hulst, een m'ogelijkheid die onlangs door het gemeen schapscentrum zelf en de ge meente Hulst was geopperd. ster, voorvechtster van de rech ten van de vrouw, kwam in de tuin van de Sint Baafskerk te staan. Later dat jaar werden twee bronzen rijpaarden ont huld aan de Herendreef/Gaai- perswei. Nieuwenhuyzen behoort vol gens Pleyte tot de vier 'iconen' van Aardenburg. Behalve Moens en Nieuwenhuyzen, zijn dat Willem Utenhove, een ge leerde Aardenburgse geestelij ke uit de dertiende eeuw - die wellicht als eerste Van den Vos Reinaarde vertaalde - en boe- renvoorman G, A. Vorsterman van Oyen. Tijdens een bijeenkomst van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, departement Sluis- Aardenburg, toonde de vereni ging zich enthousiast om zich hai'd te maken voor een borst beeld van Nieuwenhuyzen. Nieuwenhuyzen was immers de oprichter van 'het Nut' geweest, waarvan ook J. H. van Dale uit Sluis secretaris is geweest. Na afloop van de bijeenkomst zegde kunstenaar Hans Luchies spontaan toe het beeld te willen boetseren, waarna het in brons kan worden gegoten. Ook de doopsgezinde gemeente heeft zich bereid getoond te helpen, het initiatief financieel moge lijk te maken. Nieuwenhuyzen is gedurende zes j aar in Aarden burg als voorganger actief ge weest. Waar het beeld van Nieu wenhuyzen komt te staan, is nog niet bekend. De plek voor de doopsgezinde kerk, 't Lam, leent zich er niet zo voor. Pleyte geeft aan dat hij behalve de genoemde beelden, nog enke le wensen op zijn verlanglijstje heeft staan. Zo zou hij graag een beeld van een weesmeisje bij het Weeshuis zien en leent de Markt zich prima voor een replica van Wilhelmina, die na de bevrij ding een bezoek bracht aan het stadhuis van Aardenburg. Vol gend jaar moet ook een vervolg worden gegeven aan de poëzie- route door Aardenburg. KIELDRECHT - De Kiel- drechtse Verzamelaarsvrienden houden zondag 16 december de maandelijkse ruildag in feest zaal Sint Michiel aan de Beu kenlaan. Vanaf 8.30 tot 12.00 uur worden diverse ruilobjecten aangeboden. door René Hoonhorst HULST - Sterven of blijven. Meer mogelijkheden zijn er niet voor Ahmed Abdulkadir Ali. Als de Nederlandse autoriteiten hem geen verblijfsstatus geven, hongert de Somaliër zichzelf dood in een tentje in de tuin van de Willibrordusbasiliek in Hulst. Abdulkadir Ali (de achternaam van de 29-jarige Ahmed) ver blijft ruim acht jaar in Neder land. Vorig jaar kreeg hij te ho ren dat zijn asielaanvraag niet wordt gehonoreerd. Hij moest definitief terug naar Somalië, omdat het noorden van het Afri kaanse land veilig genoeg zou zijn. Ahmed ging in beroep te gen dat besluit en spande een nieuwe procedure aan. „De oor log is nog lang niet afgelopen. Somalië is nog lang niet veilig, zeker niet in de hoofdstad Mo gadishu, waar ik vandaan kom. Veel bekenden en familieleden zijn door de oorlog omgekomen. Ik kan net zo goed hier dood gaan als teruggaan naar mijn vaderland", betoogt Abdulka dir Ali. Sinds dinsdagmorgen heeft Ah med zich teruggetrokken in een tentje op een perkje bij de basi liek. Hij wil niets eten en drin ken. Vrijwilligers van de plaat selijke afdeling van de Vereni ging Vluchtelingenwerk heb ben hem niet op andere gedach ten kunnen brengen. De regen, die regelmatig op het tentdak miezert, maakt het trekkers tentje extra kil. Een paar slaap zakken en een matras zorgen voor enig comfort, maar ook een trui en een wollen mutsje ver warmen Ahmed niet echt. „Het is duidelijk dat-ie het niet lang kan uithouden onder deze om standigheden. Hulp wil hij ech ter niet. Het enige wat ik kan doen, is een paar keer per dag langsgaan om hem moreel te on dersteunen", zegt Wies de Bak ker, die Abdulkadir Ali namens Vluchtelingenwerk Hulst een hart onder de riem steekt. Irakezen Het kerkbestuur van de Willi brordusbasiliek kan niet meer doen dan af en toe langskomen, meldt pater W. Weemaes. Het kerkbestuur heeft geleerd van een asielzoekersactie eerder dit jaar. Drie Irakezen zochten toen kerkasiel maar werden onder dwang van de politie verwij derd. Na een dag bivakkeren in een tentje braken ze hun actie af toen burgemeester A. Kessen en wethouder B. Picavet beloofden zich voor hen in te zetten. Gisteren stuurde het Hulster college een brief naar staatsse cretaris Kalsbeek met het ver zoek de aanvraag van Ahmed nog eens opnieuw te bekijken. Of brieven aan het kabinet of de immigratiedienst eerder dit jaar iets hebben uitgehaald, weet Kessen niet. „We kunnen echter als gemeentebestuur niet veel meer doen." Secretaris Marion van der Gucht van Vluchtelingenwerk Hulst stelt dat de brieven die B en W destijds stuurden weinig invloed hebben gehad. „Maar de asielzoekers die begin dit jaar aandacht voor hun situatie vroegen, waren niet uitgeproce deerd. Hun verzoeken lopen nog steeds. De Irakezen hebben nog steeds een huis, hun situatie is dus wezenlijk anders dan die van Abdulkadir Ali." Ahmed heeft een advocaat ge raadpleegd om te horen welke juridische mogelijkheden hij nog heeft. De raadsman heeft hem uitgelegd dat het er 'som ber' uitziet. Hij kan een nieuwe asielaanvraag indienen, of een beroep doen op medische gron den of zijn relatie met een Ne derlandse aanvoeren. Een be roep op humanitaire gronden heeft door nieuwe wetten wei nig kans van slagen, kreeg hij te horen. Ahmed is er alleen vastbeslote ner door geworden. Debrief van het college heeft hem niet kun nen overhalen zijn hongersta king in de decemberkou op te geven. Hij wil niets liever dan een toekomst opbouwen met zijn Nederlandse vriendin An- gelique. Maar hij weigert op haar kosten te leven, hij wil de kans krijgen om zelf een bestaan op te bouwen. Sommige andere, hem bekende, Somalische vluchtelingen hebben wel een officiële status gekregen. Ab dulkadir Ali begrijpt niet waar om hem die status wordt ont houden. „Ik ben hier al acht jaar, teruggaan naar Somalië is geen reële optie. Ik heb geen uit kering en geen onderdak. Waar zijn mijn rechten?" Streekactiviteiten AXEL - De Halle, 14,00 uur: Kaarten, bil jarten en solodansen; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Handwer ken; 14.00 uur: Kaarten; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.00 uur: Zangkoor; CLINGE - Mal- pertuus, 9.30 uur: Bloemschikken; 13.30 uur: ANBO hobbymiddag; 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT - 't Heike, 19.30 uur: Bijeen komst over de invoering van de euro en het dorpsleercentrum; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbal; 13.30 uur: Kaarten, biljarten, soosmiddag en sjoelen; 19.00 uur: Engels voor gevorderden; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Engelse les; 10.00 uur: Biljartjes; 10.00 uur- Bewe- gingsles; 10.30 uur: Engelse les; 13.00 uur: Pedicure; 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Koersbal en handwerken; 19.00 uur: Line dance voor 55plussers; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; Gymzaal De Eikelaar, 19.45 uur: Step workout; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 9.30 uur: SWO bloemschikken; 19.00 uur. KBO gym; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Handwerken en koersbal; 14.00 uur: door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Medewerkers van het Zeeuwse welzijnsinsti- tuut Scoop moeten op korte ter mijn beginnen met onderzoek dat moet resulteren in de opstel ling van een sociale structuur schets voor de nieuwe gemeente Terneuzen. De structuurschets moet vervolgens de basis vor men voor het sociale, welzijns- en woningbouwbeleid van de nieuwe gemeente. De leden van de commissie alge meen bestuur bogen zich gister avond over het visiedocument van nieuw-Terneuzen. In het document wordt -in vrij vage termen - een basis geschetst voor het toekomstig beleid van de nieuwe gemeente in de diver se beleidsvelden. De raadsfrac ties toonden zich in zijn alge meenheid tevreden over het geleverde werkstuk. De weinige kritiek die er was gold het ont breken van een uitgeschreven sociale paragraaf. Die kritiek klonk ook ruim een jaar geleden vanuit de raad toen de Gentse professor G. Allaert, samen met het Nederlands Eco nomisch Instituut, de notitie Dynamisch centrum in de Delta presenteerde. Een richtingge vende ontwikkelingsnotitie waaruit voor de samenstelling van de toekomstvisie uitvoerig is geput. Burgemeester R. Barbé gaf ook ruiterlijk toe dat Al- Kaarten en sjoelen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 19.30 uur: Pergamano voorde jeugd; SAS VAN GENT - De Speye, 13.30 uur: SAV gezelschaps- en line dance; 14.00 uur: Computerles; De Roselaer, 9.30 uur: Callenetics; 10.00 uur: Karakterpoppen maken; 13.15 uur: Tekenen; 15.30 uur: Technica 10 voor meisjes van 10 tot en met 12 jaar; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS biljarten voor dames, kaarten en canasta; 18.00 uur: Oefenavond kinder cabaret Het Talent; 19.00 uur: Oefen avond jeugdcabaret Het Talent; 19.30 uur: Oefenavond toneelgroep Sempre Avanti en oefenavond blaaskapel Ein Prosit; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten en handwerken; 19.30 uur: Yoga; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: SWOT Handwerken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor De Veste; 19.00 uur: Bridge; De Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; De Triangel, 20.00 uur: Klaverjassen; WESTDORPE - Concordia, 13.30 uur: Kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafeltennis; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Aero bic; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwer ken; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.45 uur: Koers bal; laerts rapport als basis voor de visie heeft gediend. De kritiek van de D66-fractie als zou de visie een te veel op economische zaken gericht ver haal zijn wierp Barbé ver van zich af. „Het feit dat we al be gonnen zijn met de voorberei dingen voor de sociale struc tuurschets, zodat Scoop op zeer korte termijn kan beginnen, duidt er op dat er wat ons betreft meer is dan alleen economie", voerde Barbé aan. De Terneuzense burgemeester sprak de hoop uit dat de ver schillende partijen in hun ver kiezingsprogramma's veel zaken die in de visie als uit gangspunt voor beleid geopperd worden zullen overnemen en nader uit zullen werken. HULST - In het kader van de Kamermuziekcyclus verzorgt het Gustav Klimt Kwartet op zondag 16 december om 15.00 uur een concert in muziekcen trum Baudeloo. Vier leden uit het Metropole or kest spelen werk van Sjostako- vitsj, Brahms, Ravel, Mozart en Mendelssohn. Daarnaast heb ben de ze aandacht voor heden daagse componisten. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43