Leefmilieu stopt niet bij grens UITVERKOOP Verkleedpartij in Rozenoord Gimbrère 15 Algemeen Belang op eigen kracht verder in Hulst "feestjurken Politie Zeeland heeft eigen laboratorium voor DNA-onderzoek Stichting begint bliksemactie voor erkenning Zeeuws Zeeuwse en Vlaamse organisatie presenteren rapport Politie zet honderden truckers langs de weg zeeuwse almanak Bang PZC ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 6 december 2001 door René van Stee WESTDORPE - In de kanaalzo ne Gent-Terneuzen moet veel zorgvuldiger met ruimte wor den omgesprongen. Het kanaal van Gent naar Terneuzen moet niet worden verdiept of ver breed, de kwaliteit van het wa ter moet beter en de luchtver ontreiniging moet worden aan gepakt. Dat zijn enkele conclu sies van het rapport dat de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de Bond Beter Leefmilieu Vlaanderen (BBLV) gezamen lijk hebben opgesteld. De twee organisaties presen teerden hun visie op een wense lijke toekomstige ontwikkeling van de kanaalzone Gent-Ter neuzen gisteren in de Baecker- mat in Westdorpe. Samen met andere Vlaamse en Zeeuwse milieu-organisaties willen ze dat er meer werk wordt gemaakt van duurzame, compacte haven- en bedrij ven zones leefbaar wonen in de ka naaldorpen, voldoende ruimte voor een robuuste natuuront wikkeling en efficiënt gebruik van de ruimte. Dit streven wil len de belangengroepen als in zet gebruiken voor toekomstig grensoverschrijdend beleid op het gebied van ruimtelijke orde ning, milieu, economie en leef baarheid. De grensoverschrijdende aan pak is volgens coördinator van het ZMF, T. van Mierlo meer dan ooit noodzakelijk. „Nu is nau welijks iets te merken van bestuurlijk overleg tussen Zee land en Oost- en West-Vlaande- ren om knelpunten binnen de kanaalzone Gent-Terneuzen op te lossen. Bovendien stopt de provincie voorlopig met de ge- biedgerichte benadering in het ruimtelijke ordenings- en mi lieuproject (ROM). „Wij willen hieraan een nieuwe impuls ge ven. Het kan worden gezien als een reactie op plannen op het gebied van ruimtelijke ordening en milieu, waaraan aan beide kanten van de grens wordt ge werkt. Ons standpunt gaat ook in op punten die niet in het ROM-project zijn genoemd." Gereedschap weg OOSTBURG - Uit een pand aan de Baljuw Veltersweg in Oost burg is tussen maandag 9.20 uur en dinsdag 8.00 uur een koffer met gereedschap weggenomen. De waarde van de koffer met de inhoud bedraagt meer dan dui zend gulden. Er was geen braakschade. Als speerpunten in de ontwik keling van een duurzame ka naalzone noemen het ZMF en de BBLV onder andere het behoud van Gent en Terneuzen als ha vens met uitsluitend kernactivi teiten, geen verdieping en ver breding van het kanaal en reductie van luchtverontreini ging. Bijzondere aandacht ver eist verder het bodem-, opper vlakte- en grondwater. Aange zien de waterkwaliteit in de Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse kreken en het kanaal nog zeer te wensen over laat, moeten vol gens de milieu-organisaties bodemsaneringen versneld plaatsvinden. Ruimte kan in de kanaalzone beter worden benut. In Vlaan deren blijkt slechts veeitig pro cent van de bedrijfsterreinen te worden benut. In Zeeuws- Vlaanderen ligt zelfs tweederde braak. Om die reden bepleiten het ZMF en de BBLV bundeling van activiteiten in combinatie met duurzaam energie- en grondstoffengebruik. Daardoor zou een zogeheten duurzaam in dustrieel ecosysteem ontstaan. In Zeeuws-Vlaanderen zou vooral een bundeling van acti viteiten in Terneuzen-West moeten plaatsvinden. Groene bufferzone Rond woongebieden moet wor den gezorgd voor een groene bufferzone. Mede in dit kader stellen de milieu-organisaties voor de bestemming industrie gebied voor de Axelse Vlakte en Autrichepolder te wijzigen in bestemming natuur. Op die wij ze ontstaat een robuuste groene buffer van de Braakman naar de Autrichepolder met aansluiting op het Oostvlaamse krekenge- bied en de stuifzandrug ten noorden van Rieme. Ook door lopende autowegen dienen voor dit doel te worden aangepast. Een westelijk tracé langs het kanaal heeft volgens het ZMF Een tunnel bij Sluiskil heeft de voorkeur boven een vierbaans N61, stellen de milieu-organisaties die zich over de ontwikkeling van de Kanaalzone hebben gebogen. foto Aerolin Photo (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu vegetarisch menu met tuinkruidenbouillon, noedelschotel en dessert voor f 22,50 en een menu met salade gerookte ham, oosterse zalm en dessert voor f 25,00 zaterdag 8 december 14.30- 16.30 uur Jazz improvisatie door Ton van der Geijn, saxofoon en Gé Bijvoet, piano Cor van Dixhoorn schilderijen, de gangen langs de Brasserie Jan Heyse olieverven, tekeningen en houtsneden De Directiekamer kijk ook op www.bestewinkelvarin'ederkiiul.nl SAS VAN GENT - De politie, douane en koninklijke mare chaussee, bijgestaan door me dewerkers van het Korps Lan delijke Politiediensten hebben gisteren een gezamenlijke con trole-actie gehouden bij de gro tere grensposten (Sas van Gent, Kapellebrug en Sluis) in Zeeuws-Vlaanderen. De zogenoemde combi-controle richtte zich hoofdzakelijk op het goederenvervoer over de weg naar en van Zeeuws-Vlaan deren. In totaal werden 609 vrachtwagens en bestelauto's gecontroleerd. Nadrukkelijk werd gelet op de naleving van de rijtijdregels, technische manke menten en rijden onder invloed. De opsporingsambtenaren trokken 27 maal het bonnen boekje. Veertien bekeuring werden uitgeschreven voor overtreding van de Wet Mulder (verlichting, gordels, techni sche mankementen), twee maal voor overtredingen van de Opiumwet, vier keer voor het als Nederlander rijden met een au to met een buitenlands kente ken (belastingontduiking), even vaak voor overtreding van de Vreemdelingenwet, twee keer voor het aantreffen van rode gasolie in de tank en één maal voor het niet betalen van accijns op sigaren. Ook bleek een chauffeur nog onbetaalde boe tes hebben uitstaan. door Conny van Gremberghe KLOOSTERZANDE- De lokale politieke groepering Algemeen Belang uit Hontenisse denkt ook in de nieuwe gemeente Hulst een rol van betekenis te kunnen vervullen. Algemeen Belang doet - op eigen kracht - mee aan de gemeenteraadsver kiezingen in november 2002. Op de kieslijst zullen namen prijken van kandidaten uit zo wat alle kernen in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Voorman F. Roctus van Algemeen Belang, momenteel wethouder in Hon tenisse, verwacht een aanspre kende verkiezingsuitslag neer te kunnen zetten. Eén die goed zal zijn voor een wethoudersze tel. „Momenteel hebben we meer clan veertig mensen die onze kiesvereniging steunen. Een groot deel van dat aantal is af- komstig uit de Hulster kernen. We hebben het geluk gehad dat veel oudgedienden van ons in Hontenisse de voorbije jaren verhuisd zijn naar Hulst en daar nu voor ons de kar weer willen gaan trekken", licht Roctus.toe. Lijstverbinding Algemeen Belang is niet van plan een lijstverbinding te zoe ken met andere lokale lijsten of de WD. Roctus: „Groot-Honte- nisse is een lijstverbinding aan gegaan met Groot-Hulst uit bit tere noodzaak. Verschillende politici van Groot-Hontenisse stoppen ermee, komen na de herindeling niet terug. Groot- Hontenisse moest dan ook steun zoeken. Frank van Driessche, de huidige wethouder van de lijst, zal die steun ook nodig hebben om als lijsttrekker een goede uitslag neer te zetten. Als we hem daar van af kunnen houden zullen we dat zeker doen. We hebben nu al vier kandidaten voor onze lijst die afkomstig zijn uit Van Driessches woonplaats Lams waarde." Programmatisch zal Algemeen Belang weinig nieuws bieden. „Het behoud van de leefbaar heid in de kleinere kernen en het behoud of uitbreiding van de werkgelegenheid zullen bij ons voorop komen te staan. Verder willen we het bestuur en de bur gers dichter bij elkaar brengen. De dorpsraden moeten daar voor het geijkte middel worden. We zullen ons niet neerzetten als sociaal-democraten, maar als een democratische en sociale beweging. Verder is het zaak de woonfunctie van de kernen in stand te houden en waar moge lijk te verruimen en de verzor gende functie van de stad Hulst, want die staat al jaren onder druk." Als de verkiezingsuitslag goed is voor ten minste een wethou- derspost, rekent Roctus er op een goede regeringscoalitie te kunnen vormen met Groot- Hulst Groot-Hontenisse, de PvdA en mogelijk de WD. (Advertentie) en de BBLV een vernietigende invloed op het grensoverschrij dende krekengebied. Om die re den pleiten zij voor een tunnel bij Sluiskil in plaats van inves teringen in een vierbaans N61, zodat het wegverkeer aan de oostkant van het kanaal over de Tractaatweg van en naar België rijdt. Ook moet de nieuwe ter minal in de Braakman zodanig worden benut, dat het vervoer per water en spoor een nieuwe impuls krijgt. door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft een laboratorium ingericht om zelf DNA-onder zoek te kunnen doen. Daarmee behoort het korps tot de koplo pers van de politieregio's die klaar zijn voor het verzamelen van DNA-materiaal om straf zaken op te lossen. Het lab bevindt zich in het hoofdkantoor aan de Vrij landstraat in Middelburg. Tot nu toe was de politie Zeeland voor dit specialistische onder zoek afhankelijk van het Neder lands forensisch instituut in Rijswijk, voorheen aangeduid als 'gerechtelijklaboratorium'. Met het laboratorium kan de politie meteen inspelen op ont wikkelingen rond de per 1 no vember in werking getreden nieuwe DNA-wetgeving. Die leidt tot een aanzienlijke ver ruiming van mogelijkheden om erfelijk materiaal te gebruiken in strafrechtelijk onderzoek. Zo is de groep personen die ge dwongen kan worden aan DNA onderzoek mee te doen, sterk uitgebreid. Nu is zo'n onderzoek ook al mogelijk bij misdrijven waai-voor minimaal vier jaar gevangenisstraf kan worden ge- eist. Daardoor is DNA-onder zoek niet alleen een effectief op sporingsmiddel bij moord- en zedenzaken, maar kan het ook het ophelderingspercentage bij omvangrijke inbraken en dief stallen opkrikken. R. Jeremiasse, hoofd bureau fo rensisch technische onderzoe ken, is bij de politie Zeeland één van de mensen die zich via een cursus aan de universiteit in Leiden hebben kunnen bekwa men in het op grote schaal toe passen van DNA-onderzoek bij misdrijven. Er wordt inmiddels gewerkt aan het opleiden van technische rechercheurs. De po litie zal daarbij extra zorgvul dig moeten werken om geen sporen verloren te laten gaan of ze van de ene naar de andere de lictplaats te verplaatsen. De techniek is inmiddels zover gevorderd dat het mogelijk wordt om uit biologisch celma teriaal ook uiterlijke persoons kenmerken als leef tij d en huids kleur af te leiden. Jeremiasse behoort tot degenen die roepen dat DNA niet te veel afgeschil derd moet worden als een won dermiddel. „Het is een middel. De andere mogelijkheden moe ten we beslist niet vergeten." Y. Buruma, hoogleraar straf recht aan de Katholieke Univer siteit van Nijmengen, heeft de zer dagen op een congres over DNA-onderzoek en het bewijs in strafzaken, gewaarschuwd voor verdachten en daders die inmiddels ook op de hoogte zijn vandeDNA-mogelijkheden. Zij zullen vermoedelijk steeds va ker proberen, door sporenmate- riaal van iemand anders op de plaats van het delict achter te laten, politie en justitie op het verkeerde been te zetten. Man valt van steiger TERNEUZEN - Een 19-jarige man uit Terneuzen is woensdag ochtend in zijn woonplaats ge wond geraakt bij een bedrijfs ongeval. De man was op bedrijventerrein Handelspoort aan het werk op een onstabiele steiger. Vermoe delijk is het gevaarte tijdens het beklimmen omgevallen. De man liep letsel aan zijn rug op. Hij is naar het ziekenhuis in Ter neuzen vervoerd. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. (Advertentie) lange Viele ij-Middelburg door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) gaat de bevolking mobi liseren voor erkenning van het Zeeuws als streektaal. Half ja nuari 2002 wordt een bliksem actie gehouden. De inwoners worden opgeroepen steun te be tuigen aan het verzoek dat Ge deputeerde Staten bij staatsse cretaris De Vries (Binnenlandse Zaken) hebben ingediend voor officiële erkenning van het Zeeuws. Met dat verzoek dreigt het mis te gaan, nu de Taalunie er afwij zend tegenover staat. Volgens deze instelling komt het Zeeuws op grond van het Europees Handvest voor regionale talen en talen van minderheden, niet voor erkenning in aanmerking. Gedeputeerde Staten zijn het daarmee oneens en krijgen nu de steun van de SCEZ en de commissie voor dialectbevorde ring. Die commissie adviseert de SCEZ de Zeeuwen er zoveel mo gelijk bij te betrekken. Bedoe ling is om in twee weken adhe siebetuigingen te verzamelen, om steun te vergaren voor de er kenning. De reacties worden aan staatssecretaris De Vries aangeboden. „We hebben ge noeg taalkundige argumenten voor de erkenning", zegt Marjo lein de Visser, consulent streek taal bij de SCEZ. „De actie zien we als een onderstreping. Die moet kort en krachtig zijn. Volgens De Visser is er alle aan leiding om erkenning van het Zeeuws als streektaal na te stre ven. „Het Zeeuws is nog steeds levend. Het is waardevol cultu reel erfgoed. Erkenning geeft ook meer mogelijkheden om de instandhouding te bevorderen. Je ziet aan voorbeelden elders dat er na de erkenning een enor me impuls gegeven is aan de str-eektaal." Ze noemt als voor beelden Limburg en het Neder- Saksische taalgebied (van Gro ningen tot in Twente). Dat het Zeeuws (of liever: de verschillende Zeeuwse dialec ten) leeft onder de bevolking, blijkt onder meer uit de belang stelling voor de Zeeuwse vereni ging voor dialectonderzoek (800 leden) en het tijdschrift Noe (800 abonnees), stelt De Visser. Ze wijst ook op het succes van activiteiten in het kerkje van El- lewoutsdijk (kerkdiensten en culturele bijeenkomsten in dia lect) en op het project School in dialect, dat kinderen op speelse manier kennis laat maken met het dialect. Budget De bliksemactie, die wordt ge coördineerd door de SCEZ, kost geld. Aan de provincie wordt een bijdrage gevraagd. Gedepu teerde G. de Kok staat daar wel willend tegenover. „Als men budget nodig heeft, zal ik dat se rieus bekijken." Hij is blij met het initiatief. Het provinciaal bestuur zal in brieven aan staatssecretaris De Vries en de interparlementaire commissie die de Taalunie aanstuurt, nog eens uiteenzetten waarom het Zeeuws erkenning verdient. „We hebben de indruk dat de Taalunie met een andere defini tie van streektaal en dialect be zig is, dan het Europees Hand vest aangeeft", aldus De Kok. Haar stoere voorkomen zou het niet doen vermoeden, maar die Bevelandse is doodsbang voor de tandarts. De halfjaarlijkse controle be zorgt haar zeker een week te voren al buikpijn en als de tandarts haar vraagt haar mond te openen, eist ze on middellijk een verdoving. Zo'n verdoving moest er laatst ook echt aan te pas ko men, omdat een kies diende te worden verwijderd. Nadat het middel zijn werk had ge daan, nam de tandarts zijn tang ter hand om de extractie uit te voeren. „Wat een gemene grote tang", bracht de bange pati ënte uit toen ze het vervaar lijk glimmende instrument in de richting van haar mond zag komen. De tandarts reageerde ge past: „Kijk naar je eigen. door Frank Gijsel SLUIS - Sinterklaas en zijn gevolg waren gisteren te gast bij de bewoners van ver zorgingshuis Rozenoord te Sluis. De aan komst geschiedde op ludieke wijze. Geze ten in een boot, die op een kar achter een auto was gemonteerd, reed de goedheilig man tot grote hilariteit van de bewoners het terrein op. In de recreatiezaal ontving Sinterklaas de kinderen van de personeelsleden en na de pauze volgde het hoogtepunt van het feest. Onder leiding van activiteitenbege leidster Hannie Verhage werd door perso neel en vrijwilligers een komische Euro modeshow opgevoerd, waarbij op ludieke wijze een reisje door Europa werd ge maakt. Zo waren enkele wandelende Bel gische frietzakken aanwezig, de Eurotun nel werd uitgebeeld en enkele heren traden op als Tiroler danseressen. De Ara bische buikdanseressen en de badmode uit de jaren twintig vielen duidelijk in de smaak. Hier en daar werd nogal wat ge gniffeld. Ook het cadeautje uit handen van Sinterklaas werd door de bewoners in grote dank aanvaard. De Sinterklaasviering in Rozenoord is elk jaar een bijzondere gebeurtenis. Vorig jaar nog werd een geslaagde circusvoor stelling opgevoerd. Volgens Hannie Ver hage slaat de middag erg aan. „Er wordt al lang van te voren naar uitgekeken. Onderdeel van de ludieke Euromodeshow in verzorgingshuis Rozenoord was een pre sentatie van badmode uit de jaren twintig. foto Peter Nicolai KORTINGEN TOT LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41