Imam El-Moumni voor rechter OPRUIMING PZC Politiek wijst zelfmoordpil af ZONDAG OPEN Kamer hekelt tegenwerking ministeries bij umts-studie Werkstraffen voor Molukkers Borst minder streng voor homeopathie Justitie vervolgt Rotterdamse geestelijke wegens homodiscriminatie Meisje van Nulde oorzaak onrust gescheiden vaders Eerste handboeien voor Rotterdamse controleurs Beeld Brood niet naar poppodium Ambtenaar Defensie bekent fraude Verdachten Dordrecht blijven vast Ontsnapte na acht jaar gepakt PvdA-jeugd eist val kabinet Israël Pleidooi voor praatpaal op zelfmoordplaats Spoor in zaak serieverkrachter feobbz-s donderdag 6 december 2001 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotterdam se imam sjeik Khalil el-Moumni moet voor de rechter verschij nen vanwege de discrimineren de uitspraken over homosek sualiteit die hij op 3 mei dit jaar deed in het actualiteitenpro gramma Nova. De rechtszaak tegen de geestelijke is naar ver wachting in maart volgend jaar. Volgens de Rotterdamse officier van justitie R. de Rijck zijn het afgelopen half jaar uit het hele land rond de vijftig aangiften tegen El-Moumni binnengeko men, zowel van individuen als van belangenverenigingen van homoseksuelen en anti-discri minatie-organisaties. El-Moumni veroorzaakte veel opschudding met zijn uitspraak dat homoseksualiteit, door hem aangeduid als 'ziekte', schade lijk is voor de samenleving. Kort AMSTERDAM - Veel vaders weten na een scheiding niet waar hun kinderen zijn. Bij de stichting SOS Papa in Amster dam kwamen tijdens het onder zoek naar de identiteit van het 'Meisje van Nulde' tientallen te lefoontjes binnen van vaders die bang waren dat het om hun dochter ging. SOS Papa is een stichting voor vaders die na een scheiding de kinderen niet meer te zien krij gen. Het bestand van SOS Papa telt 1200 gescheiden vaders. Ongeveer tweehonderd van hen weet niet waar hun kinderen zijn en hoe het met ze gaat. Vol gens de woordvoerder van de stichting hebben moeders na een scheiding alle macht over het bezoekrecht. Ook de politie Gelderland kreeg telefoontjes binnen van onge ruste vaders. De woordvoerder zegt alle vermissingen te heb ben nagetrokken. De vaders krijgen te horen dat hun dochter ongedeerd is, maar niet waar ze is, zei de woordvoerder. ANP daarna werd bekend dat de imam in een in Marokko gepu bliceerd boek de Nederlandse samenleving vanwege het ho- mobeleid kwalificeerde als een lagere beschaving dan van hon den en varkens. De imam moet nu terecht staan omdat het niet is toegestaan in het openbaar groepen mensen opzettelijk te beledigen op grond van hun ras, godsdienst, levensovei-tuiging of seksuele geaardheid. El-Moumni riskeert met zijn uitlatingen een gevangenisstraf van maximaal een jaar of een geldboete van maximaal 10.000 gulden, zegt De Rijck. „Maar daarbij moet wel worden ge zegd dat in Nederland voor dit soort gevallen niet vaak de maximale straf wordt gegeven. Doofpot C. den Blanken uit Utrecht is een van mensen die aangifte deed tegen El-Moumni. „Ik viel van mijn stoel toen ik hem in Nova hoorde praten. Dat pikte ik niet. Ik heb direct aangifte ge daan wegens discriminatie. Niet alleen omdat ik zelf homo seksueel ben, maar omdat ik het signaal wilde afgeven dat men sen niet zomaar alles kunnen roepen. Ik wilde niet dat dit in de doofpot werd gestopt. Het steekt me vooral dat de islamie ten die zich tegen homoseksua liteit uitspreken zich daarmee eigenlijk ook tegen hun kinde ren uitspreken. Wereldwijd is gemiddeld een op de twintig mensen homoseksueel, dus ook in islamitische landen. Ik kom als sociaal raadsman veel ho moseksuele Marokkaanse jon geren in Nederland tegen. Ze verzinnen smoesjes, doen het stiekem, gaan onder druk trou wen en dan begint de ellende." De stichting Yoesuf in Utrecht, kennisinformatiecentrum voor islam en homoseksualiteit, maakte zich destijds kwaad over de onwetendheid waarmee El-Moumni en andere imams over homoseksualiteit praatten. J. Moors, projectcoördinator bij Yoesuf, hoopt dat de uitspraak van de rechter duidelijkheid verschaft over wat wel en niet gezegd mag worden. „Nu be land je met moslims vaak in wel- les-nietes-discussies. De kwestie heeft volgens Moors de afgelopen maanden wel een 'positieve wending' gekregen. „Moslimgroeperingen staan veel meer open voor gesprekken over homoseksualiteit." Het ge volg daarvan is dat Yoesuf sa men met de stuurgroep Islam en Burgerschap, opgezet vanuit het ministerie van Justitie, een dialoog wil aangaan met mos limgroepen over zaken als grondrechtelijke vrijheden en seksuele geaardheid. Zo hopen ze moslims te stimuleren om op hun beurt daarover met hun achterban in gesprek te gaan. Het driejarige project moet vol gend jaar beginnen. GPD ROTTERDAM - De eerste controleurs bij de Rotter damse tram en metro hebben gisteren hun handboeien gekregen. Wethouder Nico Janssens (Verkeer en Ver voer) overhandigde de attributen in metrostation Stad huis. Kaartcontroleur Arnold Anches (r) en Steef van As, hoofd toezicht en veiligheid van de RET, toonden daarna de nieuwe apparatuur. In totaal krijgen 120 kaartcontroleurs er zo een middel bij om agressieve zwartrijders in toom te houden tot de politie de lastige klanten komt ophalen. De controleurs hebben een op leiding van negen maanden achter de rug. De autoritei ten vinden de introductie van de handboeien bij de RET een noodzakelijk kwaad. De wethouder wil zo snel mo gelijk een akkoord bereiken over de invoering van tour niquets. De draaipoortjes en de handboeien zijn be doeld om het openbaar vervoer veiliger te maken. De RET wil ook de conducteur terug op de tram. foto Niels van der Hoeven/GPD ZWOLLE - De eigenaar van het borstbeeld van Herman Brood gaat niet akkoord met de plek waar het gemeentebe stuur van Zwolle het beeld wil plaatsen. Burgemeester en wethouders willen het beeld in poppodium Hedon neerzetten, terwijl initiatiefnemer I. de Lange voor de beeltenis van de overleden muzikant en kunstenaar een locatie in de open lucht bepleit. „Het beeld verdient een plek waar mensen altijd naar toe kunnen. Als de gemeente daar niet mee instemt, zoek ik wel een andere plek", zei De Lange gisteren. Het beeld van de oud- Zwollenaar heeft veel stof doen opwaaien. Cultuurwethou der J. Berends verwerpt een openbare plek wegens Broods drugs- en drankgebruik. Het college vindt het nog te vroeg om een plaatsje in de openbare ruimte te overwegen. ANP RIJEN - Een veertigjarige burgerambtenaar van Defensie in het Brabantse Rijen heeft toegegeven dat hij in een periode van ruim vier jaar van enkelebedrijven geld, goederen en reis jes heeft aangenomen. Als tegenprestatie verleende hij deze bedrijven opdrachten. Het Openbaar Ministerie in Breda heeft dit gisteren bekend gemaakt. De man blijkt al eind oktober te zijn aangehouden. Hij heeft zeven weken in voorarrest gezeten, maar is nu uit voorlopige hechtenis ontslagen. De Koninklijke Marechaussee rondt het onderzoek binnen kort af. De ambtenaar zal te zijner tijd terechtstaan voor de rechtbank in Breda. ANP DORDRECHT - De drie hoofdverdachten van de drievoudige moordzaak in de Giessenstraat in Dordrecht blijven vastzit ten. De raadkamer in Dordrecht heeft de voorlopige hechte nis van het trio met dertig dagen verlengd. Het gaat om drie Schiedammers in de leeftijd van 19 tot 33 jaar. Ze worden verdacht van de moord op een 39-jarige vrouw, haar 16-jarige dochter en een 16-jarig vriendje van het meisje op vrijdag 23 november. Over de toedracht en het motief van de schietpartij laat het OM nog altijd niets los. De drie andere verdachten, twee vrouwen en een man even eens afkomstig uit Schiedam, zijn eerder op vrije voeten ge steld. Een aantal van hen wordt mogelijk nog vervolgd. ANP ENSCHEDE - De politie Twente heeft dinsdag in Enschede een 40-jarige man aangehouden die acht jaar geleden uit de Drentse gevangenis Norgerhaven is ontsnapt. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De man zat een gevangenisstraf van vijf jaar met TBS uit voor een moord die hij in 1990 in Rotterdam pleegde. Tijdens een verkeerscontro le hield de politie de man aan. De agent herkende hem, omdat hij hem ooit had gezien in het digitale opsporingsregister. De aangehoudene is gisteren naar een gevangenis overgebracht, waar hij de rest van zijn straf zal uitzitten. ANP AMSTERDAM - De Jonge Socialisten in de PvdA roepen de Israëlische Arbeiderspartij op om uit de regering te stappen. De jongerenafdeling van de PvdA vindt het onvoorstelbaar dat een partij kan instemmen met de huidige acties tegen Pa lestijnse doelen. De Jonge Socialisten spreken over een 'verwerpelijk en mens onterend beleid' van de Israëlische regering. De jongeren vinden dat Israël bezig is het Palestijnse volk systematisch te vernietigen. ANP door Michel Reijns DEN HAAG - De ministeries van Verkeer en Waterstaat en Financiën hebben het onafhan kelijke onderzoek naar de om streden umts-veiling van vorig jaar bemoeilijkt en zelfs tegen gewerkt. Dat is de overtuiging van een Kamermeerderheid van PvdA, D66 en CDA nadat medewer kers van het Onderzoekscen trum Financieel Economisch Beleid (Ocfeb) van de Rotter damse Erasmus Universiteit gisteren hun onderzoek hebben toegelicht in een gesprek met Kamerleden op uitnodiging van de Tweede Kamer. De Tweede Kamer had om een 'second opinion' gevraagd na dat er veel kritiek was gekomen op de opzet en de opbrengst van de veiling. De vorig jaar zomer gehouden verkoop van frequen ties voor derde generatie mobie le telefonie leverde uiteindelijk 5,9 miljard gulden op. Volgens de Kamer weigerden de ministeries informatie te ver strekken of kwamen stukken veel te laat. Verder bemoeilijk ten ambtenaren door hun voort durende aanwezigheid de ge sprekken die de Rotterdamse onderzoekers met deskundigen van onze redactie binnenland BENNEBROEK - Een 'wegen- wachtpaal' naast het spoor op plekken waar mensen zich vaak van het leven beroven zou het aantal zelfdodingen terug kun nen dringen. Dat denkt psychi ater Jan Mokkenstorm uit Ben- nebroek. Deze praatpaal staat in directe verbinding met een hulpdienst. De hulpverleners aan de andere kant van de lijn moeten ervaring hebben in het telefonisch om praten van mensen met zelf moordplannen. Het idee werkt al op bekende zelfmoordplek- ken als Beachy Head in Enge land en de Golden Gate Bridge in San Francisco. De NS zitten flink in hun maag met zelfmoorden die op het spoor worden gepleegd. Iedere zelfdoding zorgt voor grote ver tragingen en conducteürs en machinisten raken getraumati seerd. Het zijn problemen waar het toch al zo geplaagde trein vervoer buiten kan. In overleg met psychiaters heeft Rail In- frabeheer daarom op verschil lende plekken langs de spoor wegen hoge hekken, doornige struiken en verboden toegangs borden geplaatst om treinsprin- gers te ontmoedigen. Flats |Jan Mokkenstorm gelooft niet zo in het wegjagen van mensen. „Je verandert niets aan de wan- ihoop van mensen. Als ze niet bij de spoorlijnen kunnen, dan kan ik me voorstellen dat flats of drukke wegen in zwang raken." Zelf voelt Mokkenstorm eerder voor een oplossing zoals die in San Francisco is gevonden. „De Golden Gate Bridge was een vaste plek voor suïcide. Daar hebben ze telefoons neergezet die rechtstreeks naar hulp lei den. Een soort wegenwachtpaal naast de rails spreekt mij meer aan. We kunnen beter een rei kende hand bieden dan mensen wegduwen van het spoor." GPD voerden en hebben de ministe ries essentiële informatie uit het eindverslag geschrapt, aldus PvdA'er Wagenaar, D66'er Bak ker en CDA'er Eurlings. Onenigheid Het onderzoek dat gedurende de eerste zes maanden van dit jaar liep, was al vertraagd door onenigheid tussen kabinet en Kamer over het uitwisselen van informatie. Het kabinet vond het principieel onjuist dat ver trouwelijke informatie aan de Kamer bij een extern onder zoeksbureau terecht zou ko men. De medewerkers van Ocfeb concluderen dat de voorberei ding van de veiling gebrekkig was. Het verantwoordelijke mi nisterie van Verkeer en Water staat heeft volgens Ocfeb onte recht adviezen van deskundigen genegeerd en nagelaten experti se en ervaring in het buitenland te benutten. Volgens de onder zoekers was er te weinig kennis aanwezig om zo'n complexe vei ling van vijf frequenties onder zes biedende partijen te organi seren waardoor er verkeerde keuzes zijn gemaakt. De Tweede Kamer wil begin volgend jaar een debat met de verantwoordelijke staatssecre taris De Vries (Verkeer en Wa terstaat) en minister Zalm (Fi nanciën). ANP Strafpleiter Hiddema (m) verdedigt Patty (1) en Makatita (r). van onze redactie binnenland DEN HAAG - Politierechter Van Kempen in Den Haag heeft gisteren de Molukse activisten P. Patty uit Zwolle en G. Maka tita uit Breda veroordeeld tot 80 uur werkstraf en een voorwaar delijke celstraf van twee maan den wegens het bedreigen van leden van het kabinet. Beide verdachten gaan in beroep. De twee woordvoerders van de Vrije Molukse Jongeren (VMJ) werden vorig jaar september opgepakt nadat ze in de media harde acties hadden aangekon digd waarbij slachtoffers zou den vallen. Makatita en Patty wilden op deze manier de rege ring dwingen zich in te zetten voor het sturen van een inter ventiemacht naar de Molukken. De twee jonge Molukkers wer- door Ap van den Berg en Erwin Tuil DEN HAAG - De meeste frac ties in de Tweede Kamer reage ren afwijzend op een experi ment met een 'zelfmoordpil'. Ook minister Borst van Volks gezondheid weigert er mede werking aan te geven, zei ze gis teren in een reactie. Wel willen Kamer en minister een debat over alle aspecten rond de zelf moordpil. Directeur Jonquière van de Ne derlandse Vereniging voor Vrij willige Euthanasie (NWE) wil dat de 'pil van Drion' onder strikte voorwaarden bij de NVVE verkrijgbaar is. In een brief aan Borst kondigt hij 'een breed maatschappelijk debat' aan over de pil en vraagt hij toe stemming voor het experiment. Tegen het beoogde debat heeft Borst geen bezwaar, maar het ministerie zal er niet aan bijdra gen. „Laat staan dat het kabinet zou overwegen een experiment toe te staan." Eerder dit jaar - kort na de behandeling van de euthanasiewet - haalde de mi nister zich veel kritiek op de hals met milde uitlatingen over de 'pil van Drion', De zelfmoordpil kreeg die naam als verwijzing naar de oud hoogleraar burgerlijk recht en voormalig raadsheer van de Ho ge Raad, Huib Drion. In een opi niebijdrage in een krant had hij de mogelijkheid van zo'n pil ge opperd. Te vroeg WD-Kamerlid Vos noemt een experiment 'volstrekt ontijdig'. „We weten nog niet eens hoe de criteria voor de nieuwe eutha nasiewet in de praktijk uitpak ken. Bovendien lijkt het me ver standig als de NWE eerst een breed maatschappelijk debat voert over de zelfmoordpil voor dat ze over een experiment be gint", aldus Vos. Herman Brood Ook PvdA en D66 vinden het nog veel te vroeg voor een expe riment. „Het gaat om zaken van leven en dood", zegt Dittrich (D66). „Daar moet dus eerst een maatschappelijk debat over worden gevoerd." PvdA-Ka- merlid Oudkerk wil dat in dat debat ook wordt nagedacht over het recht op zelfbeschikking. „Er is iets merkwaardigs aan de hand, want als iemand als Her man Brood van het Hilton af springt, dan krijgt hij bijna de status van held, maar als een an der dat doet, wordt er gezegd: 'dat mag niet'." Nu al een expe riment aanvragen of toestaan is wat de PvdA betreft een voor schot nemen op de uitkomst van een discussie die nog moet plaatsvinden. De christelijke partijen reage ren bijna boos op het verzoek van de NWE. SGP-voorman Van der Vlies vindt dat de kwes tie het beeld van Nederland in het buitenland geen goed doet: „Als je de beschermwaardig heid van het leven loslaat, wordt het van kwaad tot erger." Rou- voet (ChristenUnie): „Hoe haal je het in je hoofd om het recht op zelfdestructie te regelen in een beschaafd land als het onze?" Ook het CDA verzet zich tegen een experiment met de zelf moordpil en vreest een onaan vaardbare uitbreiding van de euthanasiewet. Het CDA vindt het bedenkelijk dat meer ge sproken wordt over de dood, dan over de hulp voor mensen die niet meer verder willen le ven. GPD fotoToussaint Kluiters/ANP den aanvankelijk onder meer verdacht van het bedreigen van de ministerraad, opruiing en deelname aan een criminele or ganisatie. Deze aanklachten zijn inmiddels vervallen. Het Openbaar Ministerie vervolgde de twee wel voor het met de dood bedreigen van premier Kok en minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken. Na de dreigementen kregen Kok en Van Aartsen extra beveiliging. Bij de rechter bleek dat Patty (36) en Makatita (29) niets van hun strijdbaarheid hebben ver loren. Aan het eind van het pro ces zongen ze het Molukse volkslied, bijgevallen door geestverwanten op de publieke tribune. ANP UTRECHT - Het politieonder zoek naar de Utrechtse seriever krachter richt zich sinds dins dag op een spoor dat leidt naar autoruitenspecialist Carglass. Volgens een politiewoordvoer der gaat het om het belangrijk ste spoor dat nu in onderzoek is. De serieverkrachter, eind okto ber voor het eerst sinds 1995 weer actief, heeft zijn laatste slachtoffer vastgebonden met tape dat onder meer bij Carglass gebruikt wordt en niet voor de consument in de handel is. Ook een andere branche waar de tape gebruikt wordt, zal wor den onderzocht. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ongeveer de helft van de vele duizenden homeo pathische zelfzorgmiddelen kan na 1 januari in de winkel schappen blijven liggen. Minis ter Borst (Volksgezondheid) stelde de Kamer bij de begro tingsbehandeling gisteren een versoepeling van de registratie regeling in het vooruitzicht. Tot dat moment dreigden vrijwel al le middeltjes te verdwijnen. De fabrikanten moeten vanaf 2002 op de verpakking vermel den welke (werkzame) stoffen het product bevat. Indertijd kregen de fabrikanten van de minister vijf jaar de tijd om aan die eis te voldoen. Desondanks leverden ze veel dossiers pas op het laatste moment in bij het College ter Beoordeling van Ge neesmiddelen. Daardoor kun nen de meeste dossiers niet voor 1 januari worden verwerkt. Als gevolg' daarvan dreigden de meeste homeopathische zelf zorgmiddeltjes uit de schappen te verdwijnen. Goedgekeurd WD en CDA drongen aan op een soepeler (overgangsrege ling. De minister ging daarop in. De middelen waarvoor een dos sier i s Ligeleverd of waarvan het dossier reeds is goedgekeurd mogen in de winkels blijven lig gen. Desondanks zullen bijna tweeduizend homeopathische producten na 1 januari (voorlo pig) niet meer verkrijgbaar zijn. De homeopathische geneesmid delen die uitsluitend op recept worden verstrekt, zijn wel vrij wel allemaal op tijd geregi streerd. Wachtlijsten Ook over de besteding van het extra geld voor de gezondheids zorg had de minister goed nieuws. Geld dat niet kan wor den besteed aan het verkleinen van de wachtlijsten in de zorg gaat naar de opleiding van ver pleegkundigen. Het lijkt erop dat voor dat doel straks zo'n 100 tot 150 miljoen gulden extra be schikbaar is. Borst stelde voor dat doel eerder al 53 miljoen be schikbaar. Al het geld moet ge richt aan knelpunten worden besteed, zoals verpleegkundi gen voor operatiekamers. Op initiatief van de WD steekt de regering volgend jaar 33 mil joen gulden meer in maatschap pelijke dienstverlening, met na me voor dak- en thuislozen. Staatssecretaris Margo Vlie- genthart neemt een voorstel van die strekking over. GPD (Advertentie) KORTINGEN TOT m ODE *1 WALSTRAAT 199 VL Advertentie Wij zijn zondag a.s. geopend van 11.00 tot 17.00 uur. GOES, NIEUWE RIJKSWEG 2D; 0113-215395

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3