Provincie worstelt met Dijk val Vertraging verbouw havengebouw PZC Plovdiv kwestie van lange adem Papieren ramp blijkt geen probleem voor Schouwen-Duiveland Betrokkenen bij ongeluk beiden veroordeeld tot boete Halt Oosterschelde lanceert campagne vuurwerk op scholen Kans verbod openluchtspel Autokraker op heterdaad betrapt Werkstraf na weigeren blaastest Vader en zoon cel in voor fraude Zestig uur werken voor drugsbezit Poging tot diefstal bromfiets agenda door Ali Pankow ZIERIKZEE - Gedeputeerde G. de Kok ziet zich geconfron teerd met een dilemma tussen zijn portefeuilles Cultuur en Natuur. Het betreft het al of niet toestaan van de opvoeringen van het historisch openlucht spel 'Dijkval' bij haven De Schelphoek ter hoogte van Se- rooskerke (S). Hij zegt grote waardering te hebben voor de traditie die de Stichting Histo rische Spelen Zierikzee inmid dels heeft opgebouwd. Ander zijds dient de provincie zich aan haar eigen wetten en voor schriften te houden. Er leek aanvankelijk geen enkel probleem het openluchtspel in De Schelphoek toe te staan. De Natuurbeschermingswet van het Rijk levert geen belemme ringen op. Er bleek echter bin nen de provinciale milieuwet geving nog een Verordening Geluidsoverlast te bestaan die een openluchtspektakel als 'Dijkval' niet toestaat op deze locatie. Daarmee zien de thea termakers en bestuur van de Stichting Historische Spelen zich voor een groot probleem geplaatst. De Schelphoek biedt talrijke voordelen en de vorm geving is er al volledig op afge stemd. Gedeputeerde De Kok stelde het probleem deze week op nadruk kelijk verzoek van cultuurwet houder D. van der Wekken bin nen het college van GS aan de orde. „Er is een Latijnse spreuk Natura Artis Magistra. Het staat op de toegangspoort bij Artis en het betekent Natuur is de meesteres van de kunst, of is het nou andersom?", aarzelt De Kok. Hij symboliseert er mooi de discussie mee over wat domi nanter moet zijn: cle natuur of het ingrijpen van de mens daar in. „Die strijd zit dus ook in mijn lichaam", erkent de gedepu teerde. Hij gunt 'Dijkval' een mooie op voeringslocatie, maar het pro bleem is dat de milieubepaling ten aanzien van de geluidsover last een zogeheten 'harde veror dening' betreft. Dat wil zeggen dat er in feite geen uitzonderin gen op mogelijk zijn. Als moti vatie geidt de directe nabijheid van gevoelig natuurgebied. De rust daar kan aangetast worden als De Schelphoek door grote massa's mensen wordt betreden. Ook het gebruik van versterkte muziek kan funest zijn in dit zo geheten Integraal Milieu Be- schermingsgebied De Kok pleit, conform de huidi ge afspraak tussen overheden, niet voor klakkeloos gedogen. „Wetten en regelgeving zijn er om te handhaven. De burgers hebben recht op die helder heid." Volgens hem zouden GS in dit geval toch graag wat over- wegingsmogelijkheid hebben. Het college heeft besloten de kwestie even terug te leggen bij de ambtenaar. Hij is verzocht te bekijken of de verordening nog enige toetsingsruimte biedt. De Kok hoopt er op korte termijn duidelijkheid over tehebben om de betrokkenen bij 'Dijkval' niet te lang in het ongewisse te laten. Zolang de provincie de vergunning voor de Schelphoek niet definitief heeft afgewezen, hoopt scriptschrijver, regisseur en vormgever Cees Möhlmann vurig op de goede afloop. Hij is inmiddels wel op zoek naar een alternatieve locatie. Het haven tje bij Bommenede ziet hij abso luut niet zitten vanwege de slechte bereikbaarheid. Möhl mann is positiever gestemd over het terrein aan de voet van de Brouwersdam naast het veld waai- tot vorig jaar Beach-Pop werd gehouden. „Maar De Schelphoek zou natuurlijk veel en veel mooier zijn". VLISSINGEN - Een 39-jarige Vlissinger is in de nacht van dinsdag op woensdag op heterdaad betrapt bij een auto kraak. Toen de politie na een melding een kijkje ging nemen, was de dief bezig om een personenauto open te breken. Een andere personenwagen, die in dezelfde straat geparkeerd stond, had hij al eerder opengekregen. Hij had een rolband- maat en een rugzak buitgemaakt. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Kwadendamme is gisteren cloor cle rechtbank in Middelburg voor het weige ren van de blaastest veroordeeld tot een jaar rijontzegging plus zes maanden voorwaardelijk en honderd uur werkstraf. De man veroorzaakte begin september een aanrijding in zijn woonplaats, maar verliet de plaats van het ongeval. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Burgh-Haam- stede is gisteren in Middelburg veroordeeld tot vijftien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Zijn vader, een 54-jarige Schiedammer, kreeg twee jaar cel straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, opgelegd. De mannen hebben over de jaren 1999 en 2000 de fiscus voor 1,2 miljoen benadeeld door te weinig aan omzetbelasting op te geven en valsheid in geschrifte te plegen. Bij de belasting fraude was ook de Belastingdienst in Goes betrokken. Vader en zoon hadden hun handel in zilver ondergebracht in ver schillende BV's. Door onjuiste belastingaangiftes en het ver valsen van facturen kon er worden gemanipuleerd met de BTW-aftrek. De vader kreeg een zwaardere straf, omdat zijn rol groter is geweest en eerder voor oplichting en verduiste ring is veroordeeld. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 23-jarige inwoner van die stad wegens het bezit van xtc-pillen conform de eis veroordeeld tot zestig uur taakstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De harddrugs werden bij de Middelburger per toeval aange troffen. Toen de verdachte 18 februari dit jaar in een plaatse lijk nachtcafé zijn nummertje van de garderobe kwijt was, haalde hij onder de ogen van de garderobedame en de uitsmij - ter zijn broekzakken leeg. Daarbij kwam een zakje van veer tig pillen tevoorschijn. De politie werd meteen ingeschakeld. „Ze wilden me een loer draaien. Ik help juist jonge jongens van de drugs af door ze van straat te halen. Ik deal en gebruik geen drugs", volhardde hij. Volgens officier van justitie R. Rammeloo waren de getui gen in hun verhaal heel duidelijk. De officier verzekerde de Middelburger dat de pillen slecht zijn. „Het tast de zenuwen aan." De politierechter zag eveneens voldoende bewijs. Bo vendien bevreemdde het hem dat verdachte in het uitgaans circuit met ruim tweeduizend gulden op zak liep. MIDDELBURG - Een 30-jarige inwoner van Middelburg is maandagavond aangehouden omdat hij probeerde met ge weld een bromfiets van een 36-jarige man uit dezelfde plaats af te nemen. De eigenaar van de bromfiets reed over de Poe- lendaeleweg en werd daar tegengehouden door de 30-jarige man. Die walde de bromfiets afpakken. Hij bedreigde de eige naar van de brommer. Bovendien kwam het tot een handge meen. De eigenaar wist de aanval af te schudden. Korte tijd later werd de dader aangehouden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het wil niet vlot ten met de plannen voor uitbrei ding van het havengebouw aan het Luitje in Zierikzee. Vergro ting van het gebouw - wat de ge meente Schouwen-Duiveland wil - stuit op weerstand bij de welstandscommissie. De ge meente is op zoek naar alterna tieve mogelijkheden. Het gebouw aan het Luitje her bergt momenteel zowel het kan toor voor de drie Zierikzeese ha venmeesters als een toilet- en douchegroep voor de water sporters. De gemeente Schou wen-Duiveland wil, zegt wet houder havenzaken G. van der Velde-de Wilde, bij voorkeur een stuk aanbouwen. „Maar dat vindt de welstandscommissie niet goed. Het gebouwtje staat voor een historische ka demuur." Met dat gegeven in het achter hoofd zoekt de gemeente naar mogelijkheden voor verplaat sing van het havenkantoor. Dat betekent echter wel dat de kwestie meer tijd in beslag neemt dan de gemeente had ge hoopt. Wethouder Van de Velde durft geen termijn te noemen waarop de gemeente met meer concrete plannen komt. Ondertussen wordt in het ge meentehuize nijver gewerkt aan plannen voor het uitbaggeren van het Zierikzeese havenka naal, renovatie van de histori sche kademuren en het wegha len van de loswal. Van de Velde: „We zijn druk bezig op een rijtje te zetten wat het hard nodig is. Ik hoop dat we begin volgend jaar met een prioriteitenlijst kunnen komen. Maar er zit ge woon voor tonnen aan achter stallig onderhoud aan die ha ven D aar moeten we niet te lang mee wachten." De gemeente trekt totaal anderhalf miljoen gulden uit voor het opknappen van de Zierikzeese haven. De gemeente is in gesprek met Waterschap Zeeuwse Eilanden over het haventje van Viane bij Ouwerkerk. Sinds de scheeps- sloperij van Van der Marei opge doekt is ligt het haventje er nutteloos bij en de staat van on derhoud laat te wensen over. De betonnen damwandelementen zijn niet best meer en in het ha venplateau zijn gaten ontstaan. De havenbodem en de omrin gende slikplaten zijn vervuild. Sanering staat voor 2007/2008 gepland. Volgens voorlichter R. van Broekhoven van het waterschap heeft het overleg met de ge meente nog niet tot concrete voorstellen geleid. „We willen in principe die haven wel overne men, want er is ook een water kering. Maar momenteel rennen wij er niet echt hard achteraan. Het initiatief moet wat dat be treft van de gemeente Schou wen-Duiveland komen." Ook aan andere Schouwse ha vens moet dringend iets gebeu ren. De loswallen in Den Osse zijn slecht en ook aan de jacht havens van Brouwershaven en Burghsluis moet een en ander gebeuren. De bodem van het ha ventje van Flaauwers is ver vuild, maar sanering laat op zich wachten. Pachter R. Snij ders, uitbater van het aan het haventje gelegen café Heeren keet: „Tja, dat schiet allemaal niet erg op. Rijkswaterstaat moet de havenbodem saneren, maar daar maken ze niet echt haast mee. Volgens Rijkswaterstaatvoor- lichter J. Geluk zijn er momen teel geen concrete plannen voor sanering. „Begin negentiger ja ren is dat haventje bemonsterd en toen is vervuiling met Poly cyclische Aromatische Koolwa terstoffen (PAK's) geconsta teerd. We moeten eerst opnieuw bemonsteren om te kijken hoe ernstig de vervuiling nu is." donderdag 6 december 2001 De haven van Flaauwers moet worden uitgebaggerd en ook de vervuilde havenbodem moet gesaneerd. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland weet bestuurlijk goed om te gaan met een grootscheepse ramp. Tot die conclusie komt L. Sandee, com mandant van de Regionale Brandweer Zeeland. Bij een oe fening van de zogeheten ram penstaf heeft de gemeente het 'uitstekend' gedaan en hoort dit jaar 'tot één van de betere' in Zeeland. In de aanloop naar de Kram mersluizen, vlak voor Bruinisse, rammen twee schepen elkaar op een drukke, zomerse dag. Beide binnenvaarders zijn geladen met chemicaliën. Door de gas sen die vrijkomen is er een seri euze dreiging voor een heftige explosie. Letterlijk een ramps cenario voor Schouwen-Duive land. Dit script was door de Regionale Brandweer Zeeland bedacht voor de Schouwse rampenstaf: REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl burgemeester, gemeentesecre taris, betrokken ambtenaren, brandweer en andere hulpver lenende diensten oefenden hier mee op papier de werking van het gemeentelijk rampenplan. „Het ging niet om het oplossen van de calamiteit, want dat is niet op papier te oefenen. Maar hoe functioneert dat team bij een ramp, hoe loopt de onderlin ge communicatie, hoe stress-be stendig is de club", legt burge meester J. Asselbergs het doel van de oefening uit. Bij deze test van het gemeentelijk rampen plan gaat het niet zo zeer om wat voor soort ramp het team krijgt voorgeschoteld. Aan het om gaan met een rampsituatie zit ten voor bestuurders 'vaste pa tronen' van handelen vast, die een 'automatisme' moeten wor den. Vergaderklok Brandweercommandant San dee heeft deze keer als waarne mer de verrichtingen van de Schouwse rampenstaf in de ga ten gehouden. Daarbij heeft hij gelet op ondermeer het instellen van een 'vergaderklok' door het team en de vereiste rust tijdens de staf bij eenkomsten. Ook de berichtgeving naar buiten toe - burgers, toeristen en media - is daarbij aan bod gekomen. Over wat Sandee gezien heeft in Zie rikzee is hij zeer te spreken. „Schouwen-Duiveland heeft het uitstekend gedaan. Van alle gemeenten, waar we dit jaar hebben geoefend, was dit één van de betere." Bij de oefening zijn slechts een 'paar kleinigheden' aan het licht gekomen, die nog verbe terd kunnen worden. Zo kreeg een journalist ongewenst de ge legenheid bij een vergadering van de beleidsstaf binnen te lo pen en werd de vereiste rust voor bijeenkomsten iets te let terlijk genomen naar de zin van Sandee. „De hoorn werd van de haak gelegd zonder dat daar een alternatief voor bedacht was. Het team was onbereikbaar ter wijl het dat wel moet zijn." Bij een volgende training krijgt Schouwen-Duiveland de gele genheid die plooitjes recht te strijken. Juist het aantonen van die oneffenheden in de uitvoe ring van het rampenplan maakt regelmatig oefenen volgens de burgemeester zo belangrijk. As selbergs: „We moeten hier heel veel op oefenen, zodat we in de praktijk als team werkelijk kunnen slagen." door Ditty Nieuwenhuize VLISSINGEN - Een 19-jarige inwoner van Vlissingen en een 23-jarige inwoner van Zierikzee zijn gisteren door kantonrech ter M. Klarenbeek veroordeeld tot een boete van 350 gulden. Beide mannen waren betrokken bij een ongeluk op de Spui kom - weg in Vlissingen. De 19-jarige man reed recht door op de Spuikomweg. Zijn tegenligger, een 23-jarige be stuurder uit Zierikzee, wilde op dezelfde weg linksaf slaan rich ting bioscoop. Hij had de Vlis singer in de verte zien aanko men, maar schatte de snelheid van zijn tegenligger verkeerd in. Bovendien werd zijn uitzicht belemmerd door een andere au to, die voorgesorteerd stond. Hij kreeg een boete van 350 gulden omdat hij geen voorrang had verleend. De 19-jarige Vlissin ger bleek echter niet geheel on schuldig. Hij reed zeventig kilo meter per uur, op een weg waar vijftig is toegestaan. Bovendien droeg hij geen gordel. Daar naast bleek uit technisch onder zoek dat het profiel van de banden versleten was. Mede hierdoor kon de man niet op tijd remmen voor de afslaande auto. De snelheidsovertreding werd niet meegenomen in het oorcleel van de rechter, omdat die niet goed te achterhalen was. Voor het slechte bandenprofiel kreeg de man een boete van driehonderd gulden. Volgens de rechter was dit één van de oor zaken van het ongeluk. De man kreeg nog een boete van vijftig gulden omdat hij op het tijdstip van de aanrijding geen gordel droeg. Beide mannen bleven onge deerd bij het ongeluk. door Rob Paardekam GOES - Het Haltbureau Ooster- schelderegio en de politie starten vandaag hun vuurwerk campagne 2001-2002. Volgens coördinator S. de Koeijer zal de nadruk dit jaar vooral liggen op voorlichting. Zo is er voor leer lingen van de middelbare scho len een nieuw project dat hen confronteert met de gevolgen van vuurwerkongelukken op de langere termijn. De Koeijer ontkent geruchten als dat de politie in verband met de invoering van de euro minder aandacht zou hebben voor jonge vuurwerkovertreders. „Na tuurlijk stellen ze prioriteiten, maar vuurwerk blijft een punt van aandacht." De Koeijer zegt geen schatting te kunnen geven over het aantal jongeren dat dit jaar doorver wezen zal worden. „In de afge lopen jaren is dat uiteengelopen van twintig tot 120", zegt ze. Al lerlei factoren zouden van in vloed zijn op het aantal verwij zingen. „Het weer maar ook de manier waarop België het pro bleem aanpak!:." Volgens De Koeijer stemmen onze zuider buren hun beleid steeds meer af op dat van Nederland. De voorlichting richt zich dit jaar voor een groot gedeelte op het voortgezet onderwijs. Daar voor heeft Halt een lespakket ontwikkeld, dat met name de gevolgen van vuurwerkonge lukken op de lange termijn aan de orde stelt. De scholieren krij gen onder meer een vragenlijst en ze krijgen een video te zien waarop echte slachtoffers hun ervaringen vertellen. De basisschoolleerlingen uit de regio gaan op een praktischer manier met vuurwerk aan de gang. Zij bezoeken een vuur werkexpositie die verschillende regio's aandoet en zullen door middel van diverse doe-activi- teiten geconfronteerd worden met het gebruik en de gevaren van vuurwerk. BRUINISSE - Muziektent, 19.00 uur: Af tocht Sinterklaas met feestelijke lampio nenoptocht; ZIERIKZEE - MFC, 19.30 uur: Algemene ledenvergadering GroenLinks; Marieke Dooge, secretaris van de werkgroep Plovdiv: „Ik kan het niet over mijn hart verkrijgen om hen in de steek te laten." foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff OOSTERLAND - Betrokkenheid met Oost-Europa dat het na de val van de Ber- lijnse muur niet makkelijker kreeg. Dat was de aanleiding voor kerkleden van de Nederlands Hervormde kerk in Sirjans- land om zich in te zetten voor Plovdiv in Bulgarije. Marieke Dooge uit Oosterland is een van hen. „We moeten wel heel veel geduld hebben. Maar er zal een beter kerkgebouw komen, al duurt het nog eens zo lang." Geduld is in deze inderdaad een schone zaak. Al in 1994 werd de eerste actie voor een nieuw kerkgebouw voor de Baptis tengemeente in het stadje Plovdiv op touw gezet. Nu, zeven jaar verder, is er een mooi spaarpotje opgebouwd maar is de werkgroep nog geen stap dichter bij haar doel. Integendeel, inmiddels is besloten geen nieuwbouw te plegen maar het bestaande gebouw geheel te renoveren in de hoop dat daarvoor sneller toestemming wordt verkregen. „De Bulgaarse kerk is de Oost-orthodoxe kerk", legt Marieke Dooge, secretaris van de werkgroep Plov div uit. „De Bulgaarse regering be schouwt iedere andere kerk als een sekte. Die worden weliswaar niet bestreden maar van medewerking is ook geen spra ke. Het lukt daarom slecht om de benodig de vergunningen te verkrijgen." Dooge en de andere werkgroepleden waren van te voren gewaarschuwd dat de nieuwbouw- plannen niet voorspoedig zouden verlo pen. „Wij hebben ons aangesloten bij de Stichting Kom over en help (KOEH). Die heeft allerlei projecten in Oost-Europa. Zij hebben de kanalen om ons te helpen. Ook kunnen we gebruikmaken van hun ervaring. En die heeft geleerd dat je vooral veel geduld moet hebben." In 1996 zijn de toenmalige voorzitter en Marieke Dooge naar Plovdiv gereisd om met eigen ogen te zien hoe de Baptistengemeente er bij zit. „Dat is wel echte armoe, en dan is het on gelooflijk hoe de mensen die armoe toch nog willen delen. We hopen volgend jaar enkele van hen naar Schouwen-Duive land te kunnen uitnodigen." De gemeenteleden van de Nederlands Hervormde kerk in Sirjansland zamelen ook jaarlijks geld in voor de winterhulp in Plovdiv. Via de stichting KOEH wordt aan de allerarmsten in het stadje in de winter maandelijks voedselpakketten en een fi nanciële bijdrage in de stookkosten uitge reikt. Dat geld wordt zoveel mogelijk door de werkgroep Plovdiv bijeengebracht. „Dat gaat om forse bedragen, zo rond de achtduizend gulden", weet Dooge. „Zo veel geld krijgen wij niet bijeen maar we komen wel een heel eind. Het tekort wordt door stichting KOEH bijgelegd." De werkgroep heeft jaarlijks een koekver- koopactie. Ook wordt er gecollecteerd in de kerk en tijdens de bazaar van de kerk staat de werkgroep met een eigen stand. „En voor de derde keer organiseren we een zang avond, dit maal in de Nederlands Her vormde kerk in Bruinisse. Het Christelijk Gemengd Zangkoor Laus Deo treedt mor genavond, 14 december, op." De zang avonden zijn een succes enleverengeld op zowel voor de renovatie als voor de win terhulp. Dooge voelt zich zeer verantwoordelijk voor de mensen in Plovdiv. „Ik kan het niet over mijn hart verkrijgen om hen in de steek te laten, zeker niet na al die jaren. En al ben ik wel eens wanhopig geweest of we ooit voortgang zouden maken, toch blijf ik doorzetten." De secretaris zou het wel prettig vinden als er nog iemand in de werkgroep bij kwam die goed Engels spreekt. „Na het overlijden van onze voorzitter is er echt een gat gevallen. Hij sprak goed Engels en kon uitstekend ver gaderen. Het wordt lastig om de Bulgaren uit te nodigen als er niemand van ons echt goed Engels spreekt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37