Het valt best mee met Schouwen Plan voor beheer monumenten UITVERKOOP 15 Gimbrère Sint opent halfpipe ANBO steunt pinnen in verzorgingshuis Stichting begint bliksemactie voor erkenning Zeeuws Politie Zeeland heeft eigen laboratorium voor DNA-onderzoek Hulpteam Rode Kruis uitgebreid Val van steiger zeeuwse almanak Bang Aparte tak Stichting Renesse neemt historische gebouwen over Dit jaar geen Schouwse kerstbomen FEESTJURKEN waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD Lange Viele 27 - Middelburg BRUINISSE - Het Schouwse SIGMA-team is versterkt met tien nieuwe leden. De organisatie bestaat uit vrij willigers van het Rode Kruis, de zogeheten Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie, die een opleiding hebben gevolgd voor assistentie bij grote cala miteiten. Het team valt onder directe ver antwoordelijkheid van de GGD. Schouwen-Duiveland werkt op dit vlak samen met Tholen. Het team omvat met de nieuwko mers erbij negentien léden. Ze zijn getraind door ervaren am bulanceverpleegkundigen en op het ROC in Vlissingen. Het SIG- MA-team houdt in Bruinisse maandelijks oefeningen om de vaardigheden op peil te houden. TERNEUZEN - Een 19-jarige man uit Terneuzen heeft woens dagochtend in zijn woonplaats rugletsel opgelopen bij een be drijfsongeval. De man was op bedrijventerrein Handelspoort aan het werk op een onstabiele steiger. Vermoe delijk is het gevaarte tijdens het beklimmen omgevallen. (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu vegetarisch menu met tuinkruidenbouillon, noedelschotel en dessert voor f22,50 en een menu met salade gerookte ham, oosterse zalm en dessert voor f 25,00 zaterdag 8 december 14.30 - 16.30 uur Jazz improvisatie door Ton van der Geijn, saxofoon en Gé Bijvoet, piano Cor van Dixhoorn schilderijen, de gangen langs de Brasserie olieverven, tekeningen en houtsneden De Directiekamer kijk ook op wwxv.bcstcw inkclvunnedcrland.nl ÜHH dc DRVK KERY Winkel in Woorc Beeld &GeIuid Brasserie In Oosterland opende de Sint samen met wethouder D. van der Wekken de onlangs geplaatste halfpipe. door Piet Kleemans OOSTERLAND - Sinterklaas heeft gisteren hoogst persoonlijk de halfpipe bij de ijsbaan in Oosterland officieel geopend. Ook bracht de goedheiligman een bezoek aan Scharendijke, waar de Spaanse kinder vriend zijn verjaardag vierde in het gezelschap van de jeugd. Sint moest zijn mijter stevig vasthouden in Ooster land, maar hij trotseerde de elementen waardig. Ook de Oosterlandse jongeren die ruim een jaar geleden bij de gemeenten aanklopten voor de door hen gewenste halfpipe, lieten zich niet weerhouden door het slechte weer. Voor de gelegenheid was de skatebaan ingepakt in - luid klapperend - landbouwplastic. Sinterklaas mocht dat samen met de Schouwse wethouder D. van der Wekken (welzijn) verwijderen, waarna enkele skaters hun kunsten op de natte en daardoor spek gladde baan vertoonden. Van der Wekken maakte van de gelegenheid gebruik om de jongeren te feliciteren met de nieuwe aanwinst foto Marijke Folkertsma in Oosterland. ,,Het heeft een paar centen gekost en jullie hebben er lang op moeten wachten. Ik hoop dat jullie er nu vreselijk veel van gaan genieten, maar ook dat jullie er goed voor zorgen. Dat verwachten wij als gemeente." In Scharendijke maakte Sint zijn entree per schip in de haven Kloosternol. Na een bezoek aan de Helcherseeschool reisde hij per boemeltrein naar de verenigingszaal van de kerk aan het Bethlehem- plein, waar hij de plaatselijke afdeling van ouderen bond ANBO met een bezoek vereerde en luisterde naar koor De Laatbloeiers. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De bevolking op Schouwen-Duiveland is minder vergrijsd dan vaak wordt be weerd. De dorpen zitten niet ge heel op slot voor nieuwkomers die zich hier van buitenaf willen vestigen. Ook het verdwijnen van een school behoeft niet al tijd de doodsteek voor een klei ne kern te betekenen. Dat zijn opvallende conclusies in de con cept-structuurschets voor het lokaal sociaal beleid in deze ge meente. Onderzoeker D. van der Wouw van de provinciale welzijnsor ganisatie Scoop benadrukte gistermiddag dat de inventari satie van de leefbaarheid op Schouwen-Duiveland diep ge wortelde vooroordelen behoor lijk nuanceert. Het onderzoek bestaat uit beschrijvingen van alle zeventien kernen. De gege vens daarin wijzen uit dat de af gelopen vijf jaar zich vooral mensen in de leeftijdsgroep tus sen 25 en 35 jaar in deze ge meente hebben gevestigd. Hoewel er in de meeste kleine kernen weinig nieuwbouw plaatsvond, kwamen er in het bestaande woningbestand wel (Advertentie) huizen beschikbaar. Volgens Van der Wouw vinden er op Schouwen-Duiveland aanzien lijk wat verhuizingen plaats. „Anders dan vaak wordt veron dersteld, zitten de kernen niet volledig op slot en is er wel dege lijk sprake van doorstroming." De concept-structuurschets weerlegt ook de vaak geuite ver onderstelling dat een kleine kern wegkwijnt nadat de basis school is verdwenen. Op Schou wen-Duiveland biedt Seroos- kerke het bewijs dat zich daar nog steeds relatief jonge mensen vestigen en dat er nog tal van ac tiviteiten plaatsvinden. Een be langrijke voorwaarde is wel dat er een centrale ontmoetingsplek is op een dorp. Een dorpshuis vervult daarin een belangrijke functie. Bereikbaarheid Volgens Van der Wouw hoeft het verdwijnen van bepaalde voor zieningen niet fataal te zijn voor een kern, als de bereikbaarheid van deze voorzieningen op rede lijke afstand maar gewaarborgd is. In dit verband wordt gecon cludeerd dat het versterken van de centrumfunctie van Zierik- zee ook een positief effect zal hebben op de leefbaarheid in de overige kernen. Volgens Van der Wouw zit de economische kracht van Schou wen-Duiveland vooral in het wonen in deze regio. De econo mie dient zich dan ook vooral op De bereikbaarheid van voorzieningen als een dorpshuis en een bibliotheek is belangrijk voor de leef baarheid in een kleine kern. foto Marijke Folkertsma de consumenten te richten, daar een stuwende bedrijfscultuur ontbreekt. In de concept-structuurschets doet Scoop twintig beleidsaan bevelingen voor het ontwikke len van een lokaal sociaal be leid. Voordat de politiek zich uitspreekt over deze aanbeve lingen, komt eerst de bevolking aan het woord. Dat gebeurt door middel van drie inspraakavon den die worden gehouden in Brouwershaven (donderdag 13 december), Burgh-Haamstede (maandag 17 december) en Bruinisse (woensdag 19 decem ber). Naar aanleiding van de in spraakreacties stelt Scoop de definitieve structuurschets op en dient de gemeenteraad daar in februari een oordeel over te vellen. Voor de daadwerkelijke uitvoering van de beleidsvoor nemens ten behoeve van lokaal sociaal beleid is de nieuwe ge meenteraad aan zet. door Rob Paardekam COLIJNSPLAAT - De ANBO- afdeling uit Colijnsplaat wil dat bejaardencentrum Rustoord wordt voorzien van een pinau tomaat en chip-knipper. Ook voor verzorgingstehuis Vredestein in Wïssenkerke ziet de bond heil in een dergelijke oplossing om het verdwijnen van het Rabobankkantoor op te vangen. De Rabobank Noord- Beveland sluit per 1 januari 2002 haar kantoren in Colijns plaat, Wissenkerke en Kortge- ne. In het laatste dorp blijft al leen het kantoor voor advies en dienstverlening open. De AN- BO-afdelingen van Noord-Be veland maken zich zorgen over de verminderde service. Daar om hebben ze een gesprek gehad met de Rabobank om te bekij ken of die in de toekomst nog enige hulp kan bieden bij het opnemen van geld, voorname lijk voor ouderen. Haar stoere voorkomen zou I het niet doen vermoeden, maar die Bevelandse is doodsbang voor de tandarts. De halfjaarlijkse controle be zorgt haar zeker een week te voren al buikpijn en als de tandarts haar vraagt haar mond te openen, eist ze on middellijk een verdoving. Zo'n verdoving moest er laatst ook echt aan te pas ko- j men, omdat een kies diende te worden verwijderd. Nadat I het middel zijn werk had ge daan, nam de tandarts zijn tang ter hand om de extractie uit te voeren. „Wat een gemene grote tang", bracht de bange pati- J ente uit toen ze het vervaar lijk glimmende instrument in j de richting van haar mond j zag komen. De tandarts reageerde ge- j; past: „Kijk naar je eigen." donderdag 6 december 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) gaat de bevolking mobi liseren voor erkenning van het Zeeuws als streektaal. Half ja nuari 2002 wordt een bliksem actie gehouden. De inwoners worden opgeroepen steun te be tuigen aan het verzoek dat Ge deputeerde Staten bij staatsse cretaris De Vries (Binnenlandse Zaken) hebben ingediend voor officiële erkenning van het Zeeuws. Met dat verzoek dreigt het mis te gaan, nu de Taalunie er afwij zend tegenover staat. Volgens deze instelling komt het Zeeuws op grond van het Europees Handvest voor regionale talen en talen van minderheden, niet voor erkenning in aanmerking. Gedeputeerde Staten zijn het daarmee oneens en krijgen nu de steun van de SCEZ en de commissie voor dialectbevorde ring. Die commissie adviseert de SCEZ de Zeeuwen er zoveel mo gelij k bij te betrekken. Bedoe ling is om in twee weken adhe siebetuigingen te verzamelen, om steun te vergaren voor de er kenning. De reacties worden aan staatssecretaris De Vries aangeboden. „We hebben ge noeg taalkundige argumenten voor de erkenning", zegt Marjo lein de Visser, consulent streek taal bij de SCEZ. „De actie zien we als een onderstreping. Die moet kort en krachtig zijn." Volgens De Visser is er alle aan leiding om erkenning van het Zeeuws als streektaal na te stre ven. „Het Zeeuws is nog steeds levend. Het is waardevol cultu reel erfgoed. Erkenning geeft ook meer mogelijkheden om de instandhouding te bevorderen. Je ziet aan voorbeelden elders dat er na de erkenning een enor me impuls gegeven is aan de streektaal." Ze noemt als voor beelden Limburg en het Neder- Saksische taalgebied (van Gro ningen tot in Twente). Dat het Zeeuws (of liever: de verschillende Zeeuwse dialec ten) leeft onder de bevolking, blijkt onder meer uit de belang stelling voor de Zeeuwse vereni ging voor dialectonderzoek (800 leden) en het tijdschrift Noe (800 abonnees), stelt De Visser. Ze wijst ook op het succes van activiteiten in het kerkje vanEl- lewoutsdijk (kerkdiensten en culturele bijeenkomsten in dia lect) en op het project School in dialect, dat kinderen op speelse manier kennis laat maken met het dialect. Budget De bliksemactie, die wordt ge coördineerd door de SCEZ, kost geld. Aan de provincie wordt een bijdrage gevraagd. Gedepu teerde G. de Kok staat daar wel willend tegenover. „Als men budget nodig heeft, zal ik dat se rieus bekijken." Hij is blij met het initiatief. Het provinciaal bestuur zal in brieven aan staatssecretaris De Vries en de interparlementaire commissie die de Taalunie aanstuurt, nog eens uiteenzetten waarom het Zeeuws erkenning verdient. „We hebben de indruk dat de Taalunie met een andere defini tie van streektaal en dialect be zig is, dan het Europees Hand vest aangeeft", aldus De Kok. door Marcel Modde RENESSE - De Stichting Re nesse gaat een aparte organisa tie opzetten voor het beheer van monumentale gebouwen. Aan leiding is de voorgenomen aan koop van het oude stadhuis in Brouwershaven en de houtlood- sen in Zierikzee van de gemeen te Schouwen-Duiveland. De monumententak gaat zich specifiek bezig houden met het beheer van de gebouwen die de stichting uit die sector in eigen dom krijgt. „Het begint met één gebouw en je weet nooit wat er binnen dat kader verder nog op je pad komt", zegt voorzitter E. Geluk. Hij verwijst hiermee naar de principe-overeenkomst over de aankoop van het voor malig stadhuis en de houtlood- sen. Hij zegt dat de stichting voorlopig geen andere beeldbe palende panden op het verlang lijstje heeft staan. Uitgangs punt voor verwerving van momentenpanden, zo is al wel bepaald door het bestuur, is dat de gebouwen 'te verhuren moe ten zijn'. Daarnaast speelt het 'ideëele aspect' mee om met de uit gemeenschapsgeld opge bouwde reserves een stuk tastbaar verleden in stand te houden en weer een zinvolle toekomst te geven, aldus Geluk. De stichting overlegt volgende week met de gemeente over de randvoorwaarden voor de over name van het Brouwse stadhuis. Daarbij gaat het om een eventu ele aanpassing van het bestem mingsplan voor het laat-mid- deleeuwse pand. De particuliere organisatie wil in het gebouw kantooreenheden onderbren gen en die verhuren. Het andere deel moet een openbare functie krijgen. Gedacht wordt aan een expositieruimte en een hoekje voor eenvoudige versnaperin gen. „We zijn niet van plan om er een restaurant in te beginnen, maar ik kan me zo voorstellen dat we voor dat soort zaken ook een horeca-vergunning nodig hebben", verklaart Geluk de re den van het verdere overleg. Beide partijen zijn het al eens over de verkoopprijs, iets meer dan een miljoen gulden. Volgens Geluk is nog niet be kend welke ondernemers in het oude stadhuis een nieuw onder komen zoeken, noch hoe de ex positieruimte er komt uit te zien. De locatie wordt pas 'in de markt gezet' op het moment dat de stichting daadwerkelijk ei genaar van het pand is gewor den, geeft de voorzitter aan. De Stichting Renesse is ook nog met de gemeente in gesprek over de aankoop van dé houtloodsen in Zierikzee. De overdracht wordt definitief zodra de finan ciering voor restauratie zeker is gesteld. 't Sas Verwacht wordt dat het gebouw aan haven 't Sas in aanmerking komt voor een Rijkssubsidie. Rond de j aarwisseling moet dui delijk zijn of en binnen welke termijn dat geld beschikbaar komt, of dat moet worden ge zocht naar andere bronnen, al dus Geluk. Een aanzienlijk deel van de houtloodsen wordt inge richt als scheepswerf van de Museumhaven. Op de verdie ping wil de toekomstig eigenaar kantoorruimte scheppen. Voor eind dit jaar overleggen stichting en gemeente over de statutenwijziging van de stich ting die de overdracht van Sportcentrum Onderdak in Zie rikzee mogelijk moet maken. Geluk gaat er vanuit dat de on derhandelingen op alle drie de fronten begin volgend jaar kun nen worden afgerond. door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft een laboratorium ingericht om zelf DNA-onder zoek te kunnen doen. Daarmee behoort het korps tot de koplo pers van de politieregio's die- klaar zijn voor het verzamelen van DNA-materiaal om straf zaken op te lossen. Het lab bevindt zich in het hoofdkantoor aan de Vrij landstraat in Middelburg. Tot nu toe was de politie Zeeland voor dit specialistische onder zoek afhankelijk van het Neder lands forensisch instituut in Rijswijk, voorheen aangeduid als 'gerechtelijklaboratorium'. Met het laboratorium kan de politie meteen inspelen op ont wikkelingen rond de per 1 no vember in werking getreden nieuwe DNA-wetgeving. Die leidt tot een aanzienlijke ver ruiming' van mogelijkheden om erfelijk materiaal te gebruiken in strafrechtelijk onderzoek. Zo is de groep personen die ge dwongen kan worden aan DNA onderzoek mee te doen, sterk uitgebreid. Nu is zo'n onderzoek ook al mogelijk bij misdrijven waarvoor minimaal vier jaar gevangenisstraf kan worden ge- eist. Daardoor is DNA-onder- zoek niet alleen een effectief op sporingsmiddel bij moord- en zedenzaken, maar kan het ook het ophelderingspercentage bij omvangrijke inbraken en dief stallen opkrikken. R. Jeremiasse, hoofd bureau fo rensisch technische onderzoe ken, is bij de politie Zeeland één van de mensen die zich via een cursus aan de universiteit in Leiden hebben kunnen bekwa men in het op grote schaal toe passen van DNA-onderzoek bij misdrijven. Er wordt inmiddels gewerkt aan het opleiden van technische rechercheurs. De po litie zal daarbij extra zorgvul dig moeten werken om geen sporen verloren te laten gaan of ze van de ene naar de andere de lictplaats te verplaatsen. De techniek is inmiddels zover gevorderd dat het mogelijk wordt om uit biologisch celma teriaal ook uiterlijke persoons kenmerken als leeftijd en huids kleur af te leiden. Jeremiasse behoort tot degenen die roepen dat DNA niet te veel afgeschil derd moet worden als een won dermiddel. „Het is een middel. De andere mogelijkheden moe ten we beslist niet vergeten." Y. Buruma, hoogleraar straf recht aan de Katholieke Univer siteit van Nijmengen, heeft de zer dagen op een congres over DNA-onderzoek en het bewijs in strafzaken, gewaarschuwd voor verdachten en daders die inmiddels ook op de hoogte zijn van de DNA-mogelijkheden. Zij zullen vermoedelijk steeds va ker proberen, door sporenmate- riaal van iemand anders op de plaats van het delict achter te laten, politie en justitie op het verkeerde been te zetten. BURGH-HAAMSTEDE Staatsbosbeheer slaat met de verkoop van kerstdennen- en sparren uit de Boswachterij Westei'schouwen een jaartje over. Er zijn volgens boswachter D. Fluijt te weinig bomen die qua omvang en kwaliteit ge schikt zijn. Naar verwachting kan het publiek volgend jaar wel weer terecht voor een kerst boom uit het naaldbos. (Advertentie) KORTINGEN LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35